Wederom felle luchtgevechten boven Zuidoost-Engeland Vorderingen wegens geleden schade Vreeselijk weekend in Britsche hoofdstad Groote verliezen aan Engelsche jagers Het monument op den Grebbeberg Nederlandsche Unie Boedapest verzoekt om verdere bespreking Een „Struycken,,-prijs ingesteld GENERAAL WINKELMAN KABINETSBIJEENKOMST TE AGRAM Buitenlandsche journalisten verlaten Engeland EGYPTE EN ITALIë GERUCHTEN OM ITALIë EN GRIEKENLAND Fransche zeelui mogen niet voor Engeland varen De conferentie van Tsjita VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22566 Berichten van neutrale waarnemers Het frontbericht Persstemmen In een nacht 1500 bommen uitgeworpen Onthulling gaat niet door Vier enthousiaste massa-bijeen komsten in Zuid-Limburg PAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN Aanwijzingen van het Af wikkelingsbureau Portugeesch ambassadeur bij H. Stoel benoemd Boekarest werkt thans twee nieuwe voorstellen uit Door de Katholiek Weten schappelijke Vereeniging Duitsche reddingsdienst pikt drie Britsche vliegers op Nog meer toestellen moesten dalen door benzinegebrek HERTOG DE GUISE f „Giornale d' Italia" over een dringend probleem Sint Gregorius Joego-Slavië wil samenwerking met Berlijn en Rome De Amerikaansche basis op de Bermuda-eilanden NIEUWE HAARLEMSCHE MANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der «Omroepers'* zie de rubriek BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.) Boven het graafschap Kent woedde, naar het D.N.B. verneemt, vandaag een felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers, terwijl de Duiit- sche gevechtsvliegtuigen tegelijkertijd de vliegvelden bombardeerden. Het luchtafweer geschut is niet doeltreffend. Hier en daar zweefde nog een versperringsballon, zonder dat de Duitsche vliegers zich daardoor van de wijs lieten brengen. Volgens de tot dusverre binnengekomen berichten is boven Deal, Folkestone, Canter bury, Cambridge en ook boven het Kanaal een reeks Britsche vliegtuigen neergestort. De verliezen der Engelschen verhouden zich volgens de tot dusverre ontvangen cij fers tot de verliezen der Duitschers als 10 2, waarmede de verhouding nog meer ten gun ste van de Duitschers is gewijzigd. Tot dus verre had zij 8:2 bedragen. Vandaag staan tegenover één verloren Duitsch toestel vijf verloren Engelsche machines. Naar de Londensche correspondent van de „Tokio Asahi Sjimboen" aan zijn blad meldt, was de hemel boven het Westend van Lon den in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaanvalleii op militaire objecten in de omgeving van Londen bloed rood gekleurd. Van het gebouw der „Times" konden vlam- menzuilen gezien worden, die urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ontploffingen gehoord wer den. Onophoudelijk huilden de sirenes der brand weerauto's tijdens het urenlang durende lucht alarm. Er is echter niets bekend geworden over de objecten, die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Te middernacht was in het oosten van Lon den een geweldige vuurgloed te zien nadat een bommenwerper zijn lading bommen had uitge worpen. Vreeselijke ontploffingen, afweervuur en schijnwerpers brachten de bevolking in paniek. Het bombardement moet beschouwd worden als het ernstigste waarvan Londen getuige is ge weest. Zooals United Press aan haar bladen be richtte, hoorde men tot Maandagmorgen toe uit de Londensche binnenstad het gieren van omlaagsuizende bommen en zag men het schijnsel van parachutelichten, die in de lucht zweefden. Tot dusver is bekend geworden, uat een stads deel van de Britsche hoofdstad door drie vlieg tuigen werd gebombardeerd, terwijl uit een an der gedeelte van Londen werd gerapporteerd, dat één vlie'iuig bommen omlaag wierp. Ooggetuig'* van den nachtelijken Duitschen aanval op Londen melden, dat door de neerge worpen bommen verscheidene gebouwen in vlam men zijn opgegaan. In het stadsdeel, waar bran den waren uitgebroken, werden terstond sol daten met de afzetting belast. Politie-agenten en leden van de luchtbescherming dreven het nieuwsgierige publiek terug naar de schuilplaat sen. De brandweer wist het vuur na drie uur mees ter te wordén. Door de groote hitte waren in omliggende gebouwen tal van kleine branden ontstaan, die echter alle spoedig konden worden gebluscht. Naar bericht wordt zijn verscheidene gebouwen door brandbommen en door explosieve bommen getroffen. Daaronder zijn een zieken huis, een fabriek en een aantal woonhuizen. Naar tot dusver bekend is geworden, is op zijn minst één persoon gedood. Aandachtig maken de Duitsche bladen mel ding van de verslagen van neutrale correspon denten over het verschrikkelijke weekeinde, dat Londen heeft beleefd. Belangstelling wordt Vooral gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeien toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste zijn ge weest van den oorlog. De „Angriff" citeert het Verslag van een Amerikaansch correspondent, Voor zoover het roode potlood van den Engel schen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren, dat de nachtelijke hemel boven Londen door de branden, die waren uit gebroken aan den Oostelijken rand der stad, bloedrood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroomleidingen vernield waren. Zaterdagavond is driemaal luchtalarm ge maakt in Londen, duidelijk waren de inslaande zware bommen te hooren. De „Berliner Börsen Zeitung" haalt een Zweedschen correspondent ®an, die meldt, dat tijdens een Duitschen aan val op militaire objecten aan de beneden- Theems ten Oosten van Londen zoo hevige branden ontstonden, dat de geheele binnenstad hoor den grooten vuurgloed was verlicht en de brandweerploegen verscheidene uren werk had hen om de vlammen te blusschen zoodat nog hes Zondags in den ochtend een dikke rook- sluier over de Engelsche hoofdstad lag. De New-Yorksche pers publiceert uitvoe rige beschrijvingen van de luchtaanvallen op Portsmouth. Ramsgate. Dover en Lon den, waarbij in weerwil van de strenge cen suur de doeltreffendheid der Duitsche bom bardementen wordt toegegeven. De versla gen constateeren algemeen, dat de aanval len heviger en de schade grooter dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog zijn ge feest. Volgens ooggetuigen uit Ramsgate zhn de havenwerken daar niets meer dan een puinhoop. Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Kaar achteraf bekend wordt, zijn in deq i nacht van 24 op 25 Augustus, behalve de reeds gemelde aanvallen, nog verdere Duit sche luchtaanvallen ondernomen op vlieg velden, haveninstallaties, wapenfabrieken en lucbtafweerbatterijen, op niet minder dan 38 plaatsen in Engeland. In den loop van 25 Augustus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bü Portland het vliegveld Warmwell met goed succes aangevallen. De luchtgevechten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, bewezen evenzeer de su perioriteit van het Duitsche vliegtuigmateriaal, als de volstrekte strijdvaardigheid van de Duit sche vliegers. De verhouding der wederzijdsche verliezen is daarmede in overeenstemming. Omtrent de uitwerking van het bombardement op de wapenfabrieken in Birmingham door Óuitsche vliegers in den nacht op Maandag, waarbij 60 tot 70 bommenwerpers gemiddeld elk 1000 kg. bommen neerwierpen, meldt een Duit sche verkenner het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 be reikt. Dikke nevellaag, wolken. Zag in de om geving van het goederenstation-Oost evenals tusschen Astor en Castle Bromwich talrijke brandhaarden met sterke rookontwikkeling. Af zonderlijke effecten door slecht zicht nog niet volstrekt vast te stellen. Heb infrarood-foto's genomen." De „Berliner Börsenzeitung" levert commen taar op het artikel van de „Sunday Dispatch", waarin verlangd werd, dat Berlijn gebombar deerd zou worden en geschreven werd: „Bom bardeert hun huizen en vooral hun fabrieken, verbrandt hun bosschen en maakt hun harten murw." De „Börsenzeitung" zegt hiervan: „Men kan het slechts als een bekentenis van volkomen militaire onmacht en teugelloozen angst be schouwen, als de „Sunday Dispatch" verklaart, dat de Britsche vliegers zich niet mogen laten weerhouden door gewetenswroeging of ziekelijke idealistische overwegingen. Aanvallen van dezen aard op de Berlijnsche burgerbevolking zouden een honderdvoudigen weerslag boven Londen hebben. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meent dat de schrijver van het Engelsche artikel vervuld moet zijn geweest niet van blinde woede, maar van koude gemeenheid, toen hü dezen eisch stelde. Wie zoo iets kan schrijven, is veroordeeld. De Londensche „Times" waarschuwt voor de onderstelling, dat de sterkte van de Duit sche luchtmacht zou zijn afgenomen. Men mag ook niet gelooven, aldus het blad, dat de vijand niet in staat is aanvallen op groo- tere schaal dan tot dusverre te ondernemen. Engeland heeft nog een langen weg af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. BERLIJN, 26 Aug. (DUB.) Naar het D.N. B. van het opperbevel der weermacht verneemt, zijn volgens aanvullende berichten in den nacht van 24 op 25 Augustus behalve de reeds gemeide doelen nog negen andere vliegvelden alsmede havenwerken, industrieele bedrijven en wapen fabrieken, spoorwegwerken en luchtafweerbatte- rijen op 38 plaatsen aangevallen. In het bijzon der in de havens van Cardiff, Weymouth, op de werven van New Castle en in de fabrieken in Billingham en Middlesborough zijn branden en hevige ontploffingen waargenomen. Het totale aantal der in dezen nacht uitgeworpen bommen bedraagt ongeveer 1500, met een totaal gewicht van rond 150.000 K.G. Telegrafisch overgebrachte foto van den opmarsch der Italiaansche troepen naar Berbera, de hoofdstad van Britsch Somaliland, dat thans geheel door de Italianen is bezet (Foto Ass. Press.) Donderdag 29 Augustus 's middags te half drie, zou op den Grebbeberg het monument voor de gesneuvelden van het achtste regiment in fanterie worden onthuld. Naar men ons echter mededeelt, zal deze plechtigheid wegens bijzondere omstandigheden geen doorgang kunnen vinden. Zaterdag heeft de Nederlandsche Unie met vlag en wimpel Zuid-Limburg veroverd. Er wa ren twee groote parallel-vergaderingen te Maas tricht en te Heerlen belegd en de belangstelling, die hiervoor bestond, wedijverde met de geest drift en het enthousiasme, die het verloop van deze massale bijeenkomsten kenmerkten. Het driemanschap, mr. J. Linthorst Homan, mr. L. Einthoven en prof. dr. J. E, de Quay, dat zfjn programma met veel elan toelichtte, werd telkens hartelijk toegejuicht, terwijl vaderia-nd- sche liederen een sfeer van eensgezinde verbon denheid schiepen. En zoo werd elke vergadering een zeer geslaagde demonstratie voor de Neder landsche1 Unie. Een half uur voor den aanvang der vergade ring was in de groote zaal van Ons Volkshuis te Heerlen geen zitplaats meer te krijgen, terwijl een kwartier later ook alle staanplaatsen bezet waren. Inmiddels bleef de menschenstroom aan houden en zoo liep het groote plein ook nog vol, en ondanks de minder prettige temperatuur het kon wel een gure herfstavond zijn bleef een enthousiaste menigte luisteren naar de kernachtige redevoeringen, die herhaaldelijk door luide bewijzen van instemming werden onderbroken. In aansluiting op een vroeger gepubliceerd communiqué vestigt het hoofdbestuur van het Het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie deelt in aan sluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubliceerd door de Adviescommissie Vorde ringen en door de Commissie Oorlogsschade (Commissie-Van Leeuwen), het volgende mede; A. Rechtstreeks tot het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie wende men zich: 1. terzake van vorderingen door Nederland sche autoriteiten gegrond op de Inkwartie- ringswet en op de Zeeschepenvorderingwet (voor zoover van het departement van Defensie uitge gaan), zoomede ter zake van vorderingen door Fransche, Engelsche of Belgische troepen, 2. terzake van het naar het buitenrand doen vertrekken of doen zinken van zeeschepen op iast van militaire autoriteiten, 3. terzake van schade, veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goederen door Nederlandsche militairen, 4. terzake van schade, onrechtmatig toege bracht aan personen, huizen- en goederen bij huiszoekingen, etc., (evenwel met uitzondering van de schade, toegebracht aan de goederen van tijdens den oorlog geïnterneerd geweest zijnde personen), 5. terzake van door Nederlandsche autoritei ten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den bezettenden staat vervallen goederen, 6. terzake van burgers, van wie persoonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd (chauffeurs als anderszins) en die tijdens de bevolen diensten zijn gesneuveld of gewond, 7. terzake van schade, geleden tengevolge van de toepassing van de Wet op den Staat van Oorlog en van Beleg, anders dan door weg ruimingen en ingebruiknemingen, 8. terzake van wegruimingen of vernielingen door bondgenootschappelijke legers. B. De aandacht wordt er met nadruk op ge vestigd, dat in het bovenstaande geenerlei posi tieve toezegging kan worden gezien ter vergoe ding van de geleden schade. Voor de onder A genoemde aangelegenheden wende men zich uitsluitend schriftelijk tot het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, le afdeeling; slechts voor spoedgeval len van personen, buiten 's Gravenhage woon achtig, mondeling des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2 tot 4 uur tot de le afdeeling van voornoemd departement, gebouw Petiolea, Benoordenhoutscheweg 7, 's Gravenhage. Men bericht aan het Dagblad voor Noord- Brabant van hooggeachte zijde uit Den Haag: Reeds geruimen tijd doet in ons land hard nekkig het gerucht de ronde als zou generaal H. G. Winkelman, laatstelijk opperbevelhebber van de Nederlandsche land- en zeemacht, in Duitsche krijgsgevangenschap zijn overleden. Evenals zoovele andere dwaze geruchten, die van mond tot mond gefluisterd worden, is ook dit gerucht in den meest volstrekten zin onwaar- Wij hebben ons in dit verband gewend tot een van de naaste familieleden van den generaal, van wien wij niet alleen de pertinente onwaar heid van het gerucht vernamen, maar die te vens verklaarde, dat de generaal in goede ge zondheid verkeert en een behandeling geniet overeenkomstig zijn hoogen rang. Zijn Excellentie bevindt zich in gezelschap van eenige andere Nederlandsche opperofficie- ren en van de betrokken adjudanten. Mevrouw Winkelman staat in regelmatige corresponden tie met haar echtgenoot. Wij meenden goed te doen, dit gefluisterde fabeltje, dat een buitengewoon taai leven had en uiteraard voor verwanten van generaal Win kelman niet aangenaam was, hiermee voorgoed uit de wereld te helpen. VATICAANSTAD. 26 Aug. (D.N.B.) Portugal heeft op grond van het concordaat met het Vaticaan dr. Antonio Farea Carneiro Facheco benoemd tot zijn eersten ambassadeur bij den H. Stoel. Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op dat: 1. De z.g. eenheidspakketten, welke verzorgd worden door het Roode Kruis, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage, slechts dan verzonden kunnen worden, wanneer officieel het kampadres van de z.g. represaille-geïnterneerden bekend zal zijn. Hiervan zal onmiddellijk langs den weg van pers en radio kennis worden gegeven. 2. De pakketten welke men voor eigen reke ning en risico kan verzenden, uitsluitend die nen te worden aangeboden aan de postkanto ren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbe stuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. BOEKAREST, 26 Aug. (D.N.B.) De Hon- gaarsche regeering heeft de Roemeenschc re geering uitgenoodigd, haar gevolmachtigden ter voortzetting van de onderhandelingen van Turnu-Severin naar een Hongaarsche plaats te zenden. De Roemeensche regeering stelt voor de ko mende onderhandelingen twee voorstellen op, die in den vorm van landkaarten met ingetee- kende nieuwe grenslij nep gehouden zijn. Het eene voorstel beoogt alle Hongaren uit Roemenië, met inbegrip van de Szeklers, naar de tegen woordige westelijke Roemeensche districten te doen verhuizen. Volgens het andere worden de Szeklers gelaten in de gebieden, die zij thans bewonen. In het eerste geval biedt Roemenië van zijn westelijke gebieden aan Hongarije rond 25.000, in het tweede geval 14.500 vierk. K.M. Van Roemeensche zijde wordt in elk geval als voorwaarde gesteld, dat bevolkingsruil plaats vindt, hetgeen Hongarije te Turnu-Severin, naar men weet, in den voorgestelden vorm van de hand heeft gewezen. In Italiaansche politieke kringen te Rome wijst men er, naar aanleiding van de onderbre king der Hongaarsch-Roemeensche onderhande lingen op, dat Italië zich afzijdig houdt. De Ita liaansche terughoudendheid beteekent echter niet, dat Italië zich desinteresseert. Integendeel, Italië wenscht dat de beide staten tot een ac- coord komen op basis van de rechtvaardigheid. Wat de Roemeensch-Bulgaarsche besprekingen betreft, Italië zal het tot stand komen van een accoord ten zeerste toejuichen. Zaterdag en Zondag vergaderde de Vereeni- ging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de Katholieken in Nederland te 's Gravenhage. De Zaterdag was gewijd aan de bijeenkomst der verschillende afdeelingen en Zondagavond werd in het Kurhaus te Scheveningen de alge- meene vergadering gehouden, welke prof. dr. W. Keesom opende met een rede over „kern splitsing". Na zijn rede deelde de voorzitter mede. dat het hoofdbestuur op het initiatief van den penningmeester, jhr. mr. P. van Meeu wen, had besloten, een „Struycken"-prijs in te stellen. Ingaande met het jaar 1941 zal telkenjare aan een der afdeelingen, de rechtskundige, de geneeskundige enz., zulks bij toerbeurt, een bedrag van f 300 ter beschikking worden gesteld om toe te kennen aan den katho lieken Nederlander, die in de vier laatste jaren het beste wetenschappelijke tijdschrift artikel of soortgelijk geschrift heeft gepu bliceerd. Hiema hield prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen uil Tilburg een rede, getiteld: „Over nieuwere opvattingen in de theoretische economie." STOCKHOLM, 26 Aug. (D.N.B.) De „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat het aantal der te Londen werkende buitenlandsche I journalisten steeds kleiner wordt. De vertegen woordigers van nog slechts zes landen zitten op de banken in het ministerie van Voorlichting. Over de stemming, die na de laatste luchtaan vallen te Londen heerscht, schrijft dezelfde cor respondent: „Ik geef dit bericht uit den schuil kelder van het ministerie van Voorlichting en heb het gevoel, dat veel van datgene, wat wij buitenlandsche correspondenten voortaan uit Londen zuilen zenden, in dezen schuilkelder geschreven wordt." De „Daily Sketch" maakt zich zeer bezorgd over de onitbossching van Engeland. Als de oorlog lang duurt, aldus het blad, bestaat de mogelijkheid, dat het land volkomen ontboscht wordt. Men moet de langdurige en ernstige ge volgen daarvan niet over het hoofd zien en niet vergeten, dat de Engelsche bosschen zich nog niet eens van de ontbossching gedurende den Wereldoorlog hersteld hebben. Engeland zal ten slotte de Amerikaansche stofwoestijnen krijgen, want het ontbreken van geboomte zal het klimaat veranderen. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.) Hedenmorgen in de vroegte heeft de Duitsche reddingsdienst in het zeegebied voor de Nederlandsche kust drie Britsche vliegers opgepikt. De vliegers be hoorden tot twee vliegtuigen, welke vannacht over Noord-Duitschland hadden gevlogen en, volgens mededeeling van de bemanning boven Stettin geweest zouden zijn. Gevraagd naar de oorzaak van het ongeval, deelden de Engelschen beschaamd mede, dat er spoedig, nadat zij over Nederlandsch rechtsgebied gevlogen hadden, twijfel by hen ontstaan was oi de voorraad ben zine wel voldoende zou zijn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkeiyk afgeloopen, waarop zij S.O.S.-teekens gaven en op open zee neerstreken. Zij dreven ongeveer twee uur op het water rond en wer den toen door de Duitschers, die on hun nood seinen waren opgestegen, gered. Verder wordt bericht dat, afgezien van de door het Duitsche afweergeschut neerge schoten vliegtuigen, in den nacht op Maan dag nog vier Britsche toestellen verloren zijn gegaan, doordat zij in volle zee moesten dalen wegens gebrek aan benzine. Deze bombardementsvliegtuigen waren tot het uiterste van hun vliegbereik gegaan om bo ven geheel Duitschland vlugschriften te la ten vallen. TANGER, 26 Aug. (Stefani) Uit Larache in Spaansch Marokko wordt bericht ontvangen, dat de hertog de Guise gisteren is overleden. De Spaansche autoriteiten hebben condoleances ge zonden aan prinses Isabella van Frankrijk. De hertog de Guise is in 1874 geboren als zoon van den hertog de Chartres. Hij was gehuwd met prinses Isabella van Frankryk, uit welk huwelyk drie kinderen zijn gesproten: prinses Frqngoise van Griekenland, prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parijs. ROME, 26 Aug. (Stefani). De „Giornale Q'Italia" wijdt een beschouwing aan het probleem Egypte, rondom hetwelk de Brit sche manoeuvres en intriges worden gecon centreerd. Zooals het officieuze Engelsche agentschap heeft gemeld, zou de Egyptische minister van Oorlog bekend hebben ge maakt, dat een Egyptische mobiele divisie zich opgesteld heeft in strategische posities, gereed om tusschenbeióe te komen aan de zyde van de Britsche strijdkrachten, wan neer Egypte door Italië zou worden aan gevallen. Naar hetzelfde Britsche agentschap be richt zou de woordvoerder van de regeering te Cairo tijdens een geheime zitting van de Kamer hebben verklaard, dat Egypte ten oorlog zou trekken, wanneer Italië in zijn gebied binnendrong. Wij weten niet, aldus de „Giornale d'Italia", wat er waar is in de Engelsche berichten, en of zij de gedachte weergeven van de Egyptische natie. Het is mogelijk dat er in Egypte politici zijn die, gebonden aan de Britsche belangen, optreden in tegenstelling met de nationale ge dachte. Italië heeft geen agressieve bedoelingen jegens Egypte, en evenmin een vijandige hou ding jegens de Arabieren en het Islamisme. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is duidelyk gedefinieerd door de redevoering, die de Duce op 10 Juni heeft uitgesproken, toen hij bekend maakte dat Italië ging deelnemen aan den oorlog. De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdragen, Engeland van Egypte een basis heeft gemaakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de willekeurige of onwillekeurige mede plichtigheid van Egypte aan deze operaties niet ontkennen. Er bestaat een bedreiging van een anglicistisch Egypte tegen Italië. De Egyptische neutraliteit kan geen loop graaf worden, in welker dekking in alle veiligheid aanvallen worden voorbereid op Ilaliaanscb Afrika en op Italië.- Het is noo- dig de gevaarlyke dubbelzinnigheid op te beffen zoo besluit de „Giornale d'Italia". De standpunten en de verantwoordelijkheid moeten worden vastgesteld. ROME, 26 Aug. (D.N.B.) Ten aanzien van de Grieksch-Albaansche kwestie wijst men er in Italiaansche politieke kringen op, dat van Engelsche zyde nog steeds geruchten verspreid worden om de atmosfeer op den Balkan te ver giftigen en onrust te zaaien. Deze Britsche ma noeuvres vinden slechts steun in de pers van bepaalde staten, zooals Turkye. In Italië be perkt men zich ertoe, dergeiyke manoeuvres van de hand te wijzen, zooals ook uit de kalme houding van de Italiaansche pers blijkt. Gis teren nog heeft de Italiaansche radio het door Reuter verspreide bericht, volgens hetwelk Italiaansche troepen de Grieksche grens had den overschreden, moeten tegenspreken. We hadden het onlangs over het volkseigene. Wij katholieken moeten dit wel zeer in eere houden» want de historie van Nederland begint niet bij de gouden eeuw, zooals Alberdingk Thijm herhaaldelijk betoogde en zoo als door hem een Charles Boissevain, de bekende ,,Van Dag tot Dag"-schrij- ver, later openlijk in het Handelsblad erkende. Onze historie van het vader land is langs de muren vpn dr. Cup pers' Rijksmuseum geschreven met 'de tafreelen o.a. der ontginnende mon niken, der leerarende priesters. Zon dag j.l. hebben we de gedachtenis ge vierd van een onzer groote zonen: den Heiligen Gregorius, Bisschop en Belij der. Hebben we verleden jaar den grooten Apostel van Nederland her dacht bij diens eeuwfeest, Sint Willi- brordus, wij hebben van dezen ge loofsverkondiger niet kunnen scheiden dien anderen geloofsheld, Sint Boni- facius. Na den dood van den Heiligen Bonifacius stond de Heilige Gregorius aan het hoofd van 't Bisdom Utrecht. Gregorius was abt van het Sint Maar tenklooster te Utrecht. Hij gaf les aan de school, welke door den Heiligen Willibrordus aan de kathedraal was gesticht. Gregorius was van voornamen bloede, want hij was de achterklein zoon van Koning Dagobert II. Door Sint Bonifacius was Gregorius voor de missieprediking gewonnen en hij is een der groote mannen geworden in onze vaderlandsche historie. Laten we onze eigene Heiligen vereeren met een vroom vaderlandsch hart. AGRAM, 26 Aug. (DNB) Omtrent de by- eenkomst der Joego-Slavische regeering te Agram is in een officieel communiqué me degedeeld: De regeering der nationale overeenstem ming heeft haar bijzondere aandacht ge- wyd aan de problemen der buiten'andsche politiek. 2ij voert een politiek van behoud van den vrede voor ons volk en van op rechte en vriendschappelyke politieke en economische samenwerking met alle buren, vooral met onze groote buren Duitschland en Italië. De regeering wenscht echter ook - bij deze gelegenheid in het licht te stellen, dat de vriendschap met Duitschland en - Italië in overeenstemming is met de levens belangen van Joego-Slavië. Minister-president Zwedkowitsj heeft heden bij de opening van de regeeringszitting in de gouden zaal van het Banaatsgebouw te Agram. naar aanleiding van den eersten verjaardag van de onderteekening van de ServischKroa tische overeenstemming (Sporazum), een rede uitgesproken. Hy wees op de bdnnenlandscbe politieke beteekenis van de door hem op 26 Augustus 1939, in opdracht van den prins regent met den Kroatenleider en piaatsvervan- genden premier, dr. Matsjek, bereikte overeen stemming, welke alle conflicten heeft opgeheven en het gemeenschappelijke vaderland van da Serven, Kroaten en Slovenen op hechte en ge zonde grondslagen heeft geplaatst. In aansluiting hierop werd in het Banaats gebouw een diner gegeven, op uitnoodiging van den Banoes van Kroatië, dr. Sjoebasjitsji. Voorts hebben Zwedkowitsj en dr. Sjoebasjitsi radio toespraken gehouden voor de joego-Slavische zenders. GENèVE, 26 Aug. (D.N.B.). Naar uit Vichy wordt gemeld, is het op grond van een heden gepubliceerde wet aan officieren en matrozen van de Fransche koopvaardij verboden dienst te doen aan boord van Fransche schepen, die zich onder controle van een oorlogvoerende mogendheid bevinden. Op overtreding, van deze verbodsbepaling zijn straffen gesteld. De bedoe ling van dezen maatregel is te voorkomen, dat Engeland Fransche matrozen aanmonstert. TOKIO, 26 Aug. (D.N3.) Als resultaat van de conferentie van Tsjita wordt officieel ge meld, dat na zes bijeenkomsten van de ver tegenwoordigers van Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië volkomen overeenstemming is bereikt over de definitief vast te stellen grens in het gebied van Nomonhan. WASHINGTON, 26 Aug. (D.N.B.). De demo cratische fractieleider, senator Barkley, die nauwe betrekkingen met Roosevelt onderhoudt, heeft verklaard dat de Vereenigde Staten ge bruik moeten maken van het Engelsche aan bod en „een geheele keten van steunpunten" op eilanden moeten aanleggen, die het Panama- kanaal aan de Atlantische zyde afsluiten. Naar aanleiding van de Zaterdag door den gouverneur der Bermuda-eilanden afgelegde verklaring zeide Barkley. dat het-aanbod de Groote Straat van Bermuda beschikbaar te stellen als vliegtuigsteunpunt voor de Vereenig de Staten toe te juichen is, temeer daar Ber muda als bewakingspost voor de Atlantische kust der Vereenigde Staten byna onmisbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1