FINANCIEN 6ARENMAGAZUN DE OPBOUWDIENST Z/BOUVY-^^"^-ranci&w 'atceet Dagfilm INDUSIRIA AMSTERDAM.C HET HUIS DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 De samenstelling in Leiding en Districten Samenstelling van den Opbouwdienst IMKERS WILLEN EENHEID Federatief verband of fusie kan worden gekozen In de duisternis te water geraakt Vele drenkelingen in B.reda Kwade kans..?! De Roemeensch-Hon- gaarsche onderhandelingen De Fransche staatsraad Gayert naar de Ver. Staten Ontslagverordening bloem- bollenbedrijf De rede van Tswetkowitsj Japanners bezetten Kitsjich De conferentie van Tsjita Fransch politiechef in Sjanghai aangevallen Bulgarije roept recruten op Luchtalarm te Bern Wij luisteren naar Woensdag 28 Augustus WIELRENNEN Noordhollandsche wielertitel voor Remkes De Zaankanter Jan Lust won het slotnummer Bommen bij Middelburg AMSTERDAMSCHE BANK N.V.AMSTERDAM UITVOERING VAN EFFECTENORDERS VALUTAKOERSEN MARKTEN DUIZEND KAARSEN Het algemeen orgaan voor weermachtsbelan- gen „Ons Leger", officieel orgaan van de Ned Vereeniging „Ons Leger", bevat in zijn Augus tusnummer een artikel ter oriëntatie over den Opbouwdienst, waarin ter inleiding wordt ge zegd, dat thans ruim zestigduizend dienstplich tigen, die onder de huidige omstandigheden in de burgermaatschappij geen arbeid kunnen vin den, bij dezen dienst zijn ingedeeld, en dat het doel van den Opbouwdienst in de eerste plaats omvat „Opbouw" in den vollen zin des woords, alzoo ook opbouw in geestelijken zin. Aan het artikel ontleenen wij: De Opbouwdienst staat onder leiding van officieren en onderofficieren van het Nederland- sche Leger en is een Nederlandsche organisa tie met een zuiver Nederlandsch karakter. Door het aankweeken van arbeidslust en ar beidsvreugde wordt den werkers eerbied en waardeering voor den arbeid bijgebracht. Ook voor den minder belangrijken arbeid welke in het algemeen belang verricht moet worden, moet waardeering bestaan, waartoe het aankweeken van saamhoorigheidsgevoel een eerste vereisch- te is. De opleiding bij den Opbouwdienst zal er ge heel op gericht zijn om de werkers als nuttige, ijverige, plichtsgetrouwe arbeiders in de bur germaatschappij te doen terugkeeren. Ten einde de mannen klaar te maken voor den te verwachten zwaren arbeid, welke met vreug de en lust aanvaard dient te worden, zullen te voren lichaam en geest, gesterkt worden, waar toe de sport en de lichamelijke opvoeding een ruime plaats in den dageliikschen dienst zullen moeten vinden en behouden. De zwemkunst is in het Leger helaas altijd stiefmoederlijk bedeeld geweest, terwijl het grootste deel van de dienstplichtigen de zwem kunst niet machtig was. Het is daarom bijzon der toe te juichen dat het zwemmen een eere plaats op het programma van den Opbouwdienst heeft weten te veroveren Naast de lichamelijke opvoeding staan exer citiën, marschoefeningen, theorie en practijk op de oefeningsprogramma's. Bij de opleiding wordt aandacht geschonken aan beleefdheids- en wellevendheidsvormen, ge drag in het openbaar, gedrag in spoortreinen, trams, bussen, enz. Politieke of kerkelijke propaganda wordt bij den Opbouwdienst niet geduld, zes dagen wordt er gewerkt en den zevenden dag zal rustdag zijn Des Zondags zal dan ook iedereen zijn gods dienstplichten kunnen waarnemen. De legering, de verpleging, de geneeskundige en tandheelkundige verzorging is voor de wer kers van den Opbouwdienst uitmuntend ver zorgd. Per korps is een dokter en een kwartier- zieken-verblijf aanwezig, terwijl bij iedere af- deeling het benoodigde verplegend personeel is ingedeeld. In ieder der vier Districten van den Opbouw dienst komt in de standplaats van den Districts commandant een muziekkorps, dat zoowel bij de uitrukkende diensten marschmuziek als bij de verschillende bijeenkomsten ontspanningsmuziek ten gehoore zal brengen. Bovendien zullen deze muziekkorpsen bij het zingen der verschillende opbouwliederen voor de begeleiding zorg dragen. Ook aan het gezamenlijk zingen is de noodige aandacht besteed, waartoe reeds thans een op leiding van Zangleiders aan het Centraal Insti tuut onder leiding van den reserve-kapitein Tiggers een aanvang heeft genomen. Voor den komenden winter worden de noo dige voorbereidingen getroffen voor ontspanning en ontwikkeling, om de mannen zoowel aange naam en opvoedend als ontwikkelend bezig te houden gedurende de lange avonden. Muziek, zang, lectuur, voordrachten en onderwijs staan op het programma, benevens algemeen ontwik kelend onderwijs en vak-onderwijs voor opleiding in verschillende richtingen. De Opbouwdienst bestaat uit: A. De leiding van den Opbouwdienst. B. Vier Districten, elk bestaande uit een vijf tiental Korpsen. ad. A. De leiding bestaat uit den Comman dant en zijn Staf en uit vijf hoofdafdeelingen. Deze vijf hoofdafdeelingen omvatten de verschil lende af deelingen, welke in deze organisatie benoodigd zijn, waarin afdeelingen Personeel, Intendance, Geneeskundige-Veterinaire, Juri dische, Grond en Cultuur- en Technische Dienst, Legeling, Lichaamsontwikkeling, Muziek, Pro paganda, Ontspanning, Vervoer, enz, enz., zijn ondergebracht. ad. A. De vier Districten hebben aan het hoofd een Districtscommandant, bijgestaan door een Staf en enkele afdeelingen Ieder District omvat een vijftiental korpsen, Waar een majoor aan het hoofd staat, die in zijn taak wordt bijgestaan door een kleine staf. Het korps bestaat uit vier afdeelingen. De af- deeling staat onder bevel van een kapitein en Wordt in vier groepen onderverdeeld onder bevel Van een luitenant, terwijl de groep uit vier ploegen bestaat onder bevel van een onderoffi cier. De ploeg telt een ploegcommandant (on derofficier), een voorman (korporaal) en negen tien werkers (soldaten) Binnenkort zullen de districten, welke respec tievelijk de Provinciën: 1. Noordholland, Zuid holland en Utrecht; 2. Groningen, Friesland en Drente; 3. Zeeland, Brabant en Limburg; 4. Gel derland en Overijssel, zullen 'omvatten met de daarbij behoorende korpsen zóó gelegerd worden, dat de korpsen zich zoo dicht mogelijk bij de aanstaande werkobjecten bevinden. De verschillende werkobjecten zullen spoedig door de korpsen ter hand genomen worden. Als werkobjecten noemen wij: A. Het herstellen en verbeteren (verhoogen) Van dijken en kaden langs onze groote water wegen (rivieren, Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche wateren). B. Bebossching, inpoldering en ontginningen C. Herstel van oude vestingen voor Monumen tenzorg. D. Opruimen van zandstortingen welke in de stellingen voor strategische doeleinden waren geplaatst, waardoor bouw- en weilanden weder ter beschikking komen aan het algemeen be lang. E. Aanleg van sportvelden, wegen, rijwielpaden Op initiatief en onder voorzitterschap van mr. L. R. J. Ridder van Rappard te Gorinchem, voorzitter van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, zijn vertegenwoor digers van de volgende Nederlandsche bijenteelt organisaties te Utrecht bijeengekomen: de ver eeniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland, den R.K. Bond van bijenhouders van den N.C.B., den bijhoudersbond van den L.L.T. B., den Nederlandschen Imkersbond, de Alge- meene Nederlandsche Imkersvereeniging. Deze organisaties tellen te zarnen pl.m 26000 leden. De vergadering was belegd opdat men zich zou kunnen beraden over den vorm van coöpe ratie welke op het gebied van het organisatie wezen der bijeen teelt behoort te "worden geko zen. De vergadering sprak de wenschelijkheid uit eener zeer nauwe samenwerking, daarbij de keus open latende tusschen een z.g. federatief verband of een algeheele fusie. De definitieve beslissing daaromtrent zal, na dat de betreffende besturen in hun organisatie hun standpunt hebben bepaald, in een nader te houden vergadering vallen. Tengevolge van de duisternis zijn te Breda Maandagavond laat vier personen te water ge raakt. Zij konden allen nog tijdig op ..het droge worden gebracht. Het eerste geval deed zich voor bij de Haven in de nabijheid van de Hooge Brug. Twee personen, zekere W. uit Breda, die eenigs- zins onder den invloed van sterken drank was, en zekere G. uit Prir.cenhage, geraakten in de duisternis te water. Burgers snelden toe en slaagden er in, de beide mar.nen op .het droge te brengen. Zij werden in een café binnen gebracht, waar dr. Payens hulp verleende. Zij bleken gelukkig geen nadeelige gevolgen opge- loopen te hebben van het onvrijwillige bad en werden per taxi naar huis vervoerd. Het beek, dat G. zijn metgezel, die onder in vloed was, over de brug had willen brengen, maar die brug was er niet, waar hij haar dacht te vinden. Om twaalf uur des nachts deed zich een zelfde geval voor bij de Tolbrug. Hier waren het twee personen, beiden B. genaamd, die de brug aldaar over wilden. Een der B.'s bleek onder den invloed van drank te zijn. Ook aan deze personen was het niet gelukt de brug te vinden. Door onmiddellijke reddings pogingen konden beiden aan den kant worden gebracht. Voor den eersten B. bleek het nooóig, kunst matige ademhaling toe te passen. Nadat deze drenkelingen van droge kleeren waren voorzien, werden ook zij naar huis ver voerd. In uw wagen moet u mets wagen.... autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! BOEKAREST, 27 Aug. (D.N.B.) Maandag middag heeft in het Roemeensche ministerie van Buitenlandsche Zaken een commissie vergaderd, bestaande uit vooraanstaande Roemeensche in- tellectueelen van alle beroepen uit Zevenbur gen. Deze commissie werd gevormd om mee te werken aan het vergaren van de technische ge gevens, welke de Roemeensche delegatie voor haar onderhandelingen met Hongarije noodig heeft. Aan de werkzaamheden wordt ook deel genomen door den leider der Roemeensche de legatie Valer Pop. Naar men meedeelt, zal deze commissie Woensdag in een tweede vergadering bijeenkomen. BERN, 27 Aug. (D.N.B.)Naar uit Vichy ge meld wordt, heeft maarschalk Pétain den staats raad Robert Gayert ontvangen, den vroegeren financièclen attaché in New-York. De Fransche regeering heeft hem belast met een belangrijke economische en financieele taak in de Ver. Staten. Men verzoekt ons er de aandacht van de kweekers en handelaars op te vestigen, dat ter voorkoming van vertraging in de behandeling, ontslagaanvragen dienen te worden ingezonden bij het secretariaat van den Bedrijfsraad voor het Bloembollenbedrijf, Zaanenstraat 18 te Haarlem- De ontslagaanvragen dienen te geschieden met gebruikmaking van de daartoe bestemde formulieren, welke in tweevoud ingeleverd moeten worden. Deze formulieren zijn bij het ecretariaat verkrijgbaar. BELGRADO, 26 Aug. (D.N.B.). Minister president Tswetkowitsj heeft in zijn radiorede, waarvan reeds melding werd gemaakt, o.a. het volgende gezegd: De economische en sociale voorzorgsmaatrege len van Joego-Slavië onder de huidige om standigheden eischen verstand en volkomen vastbeslotenheid, indien men wenscht, dat breede kringen der bevolking getuigenis afleg gen van de welvaart en de vastbeslotenheid, waar de binnenlandsche politiek der regeering in het kader van deze nationale overeenkomst naar streeft. Om dit streven zoo snel mogelijk te verwezenlijken zal de regeering daarbij steu nen op de nieuwe beginselen en ervaringen, welke zij uit de huidige internationale verhou dingen heeft afgeleid. De hervormingen zullen de politiek van de Servo-Kroatische overeen komst niet aantasten. De verwezenlijking hier van zal consequent tot het einde toe worden nagestreefd. TOKIO, 27 Aug. (D.N.B.). Naar Domei méldt maakt de Japansche vloot fn China den ring om de Chineesche kust en de havens die als steunpunten van invoer en verzorging en toe voer van munitie voor Tsjoengking dienen steeds nauwer. Zoo hebben Japansche vloot- strijdkrachten thans ook Kitsjich honderd mijl ten oosten van Hongkong aan de kust van Kwantoeng bezet. Gesteund door marinevlieg tuigen braken de landingstroepen het zwakke verzet van de plaatselijke strijdkrachten en be zetten zij de ommuurde stad Kitsjich. Inmid dels vernielde de vloot de militaire inrichtin gen en verkeèrswerken van Kitsjich, waarbij groote hoeveelheden proviand voor de soldaten in brand geraakten. MOSKOU, 27 Aug. (D.N.B.). Officieel wordt gemeld: De gemengde commissie, die op grondslag van de overeenkomst Molotof-Togo van 9 Juni en Losowski-Togo van 18 Juli als gevolmach tigden van Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo gevormd was, is met. tiaar werkzaamheden in de stad Tsjita op 3 Augustus 1940 begonnen. In totaal werden zes vergaderingen gehouden, wel ke positieve resultaten hebben opgeleverd. In dien tijd hebben verscheidene beraadslagingen door deskundigen en specialisten plaats gehad. In den geest van wederzijdsch begrip zijn ter plaatse constructies voor het werk der com missie besproken en uitgewerkt. Op 23 Augus tus zijn delegaties van beide partijen uit Tsjita naar het gebied, waar zich verleden jaar het conflict heeft afgespeeld, vertrokken. SJANGHAI, 27 Aug. (D.N.B.). De chef der politie in de Fransche concessie, Pierre Blan- chet, is vanmorgen door Chineesche terroristen overvallen en met twee revolverschoten gewond. Ook een terrorist werd gekwetst. De terroristen konden ontkomen. Men denkt, dat de aanslag om politieke redenen is gepleegd. SOFIA, as Aug. (D.N.B.). Tegen 5 en 15 Sep tember zijn uit geheel Bulgarije dienstplichti gen, van verschillende lichtingen, die nog niet waren geoefend, opgeroepen om een militaire opleiding te ontvangen. Die oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. BERN, 27 Aug. (Stefani). In den afgeloopen nacht om 25 minuten over twaalf is te Eern luchtalarm gemaakt, in verband met verschij nen boven de stad van talrijke Engelsche vlieg tuigen. Het luchtafweergeschut kwam onmid dellijk in actie. Dezelfde vliegtuigen hebben later boven Genève gevlogen en bewogen zich in Zuidelijke richting. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzenalng 8 00 Berichten ANP, 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramotoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten, 12.05 Gramo- oonmuziek, 12.15 Rococo-octet, 12.45 Be richten ANP en gramofoonmuziek, l.lo KRO-Melodisten en solist, 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Musiquette, 3.30 Gramofoon muziek, 3.45 KRO-Melodisten en solist, 4.30 Voor de kinderen, 5.15 Berichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek, 5.45 KRO- Nachtegaaltjes, 6.05 Gramofoonmuziek, 6.15 KRO-Melodisten en solist, 7.00 Vra gen van den dag (ANP), 7.15 Berichten, 7.20 KRO-orkest, 7 45 Reportage, 8.00 Be richten ANP, 8.15 KRO-orkest. 8.45 Re portage, 9.00 KRO-orkest, 9.20 Cyclus: ..Uitingen van Nationale cultuur". 9.40 KRO-Kamerorkest, 10.10 Wij sluiten den dag, 10.15—10.30 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, om 8.00 Berich ten ANP. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Reuova-septet (opn.), 11.30 AVRO-Amuse- mentsorkest, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Ensemble Malescu, 2.15 Omroeporkest en solist, 3.30 Zang en piano, 4.00 Concert- gebouw-orkest en soliste (opn.), 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP, 5.30 AVRO-Amusementsorkest, 6.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: „Stoomketels en stoommachines aan boord van sche pen", causerie, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 AVRO-Amusementsorkest, 7.45 Reportage. 8.15 Berichten ANP, 8.45 Gra mofoonmuziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 10:15 Berichten ANP. Maandagavond is het tweedaagsch tour- nooi van „Olympia" om den Noordholland- schen wielertitel op de Stadionbaan beslo ten met het afstahdsnummer een 40 K.M.- race het slotnummer van den wieier- driekamp voor amateurs en onafhankelijken, waarvan Zaterdagmiddag de sprintwedstrijd en de tijdrit werden verreden, wedstrijden waarmede, de organiseerende club veel "ic- ces heeft geoogst. Waren het de sprinters, die Zaterdag 't hoogste woord voerden, in dit slotnummer kwamen zij er niet aan te pas ook de winnaar van de sprint en tijdrace, de Nederlandsche amateur-kampioen Ber nard Remkes, niet. Hij beperkte er zich dan ook toe om zijn naaste tegenstanders, Bijster, Peters, Pronk en Evers, die Zaterdag met hem de punten uit hét vuur sleepten, angstvallig te bewaken. En van deze rivaliteit profiteerde een zevental renners op het juiste oogenblik. Dit waren de Amsterdammers Verdonk, Van Boheemen, Faanhoff, Simonis, Bloem, Herbershof en de Haarlemmer Cor de Best. Fraai samenwerkend kon dit zevental na feilen strijd een ronde voorsprong nemen. Toen stond het kampioenschap van Remkes met zijn .grooten puntenvoorsprong vast, ware het niet dat op een onbewaakt oogenblik wederom een drietal renners de vlucht nam. Dit waren Van Rijn, Jan Lust enJan Pronk, die Zaterdag één punt hadden kunnen bemachtigen. Toen dan ook het peleton even weifelde, behaalden zij ook een winstronde. Als Jan Pronk dezen rit nu zou winnen, was het kampioenschap voor Remkes verkeken want de puntentelling voor dezen rit was dubbel. Tusschen het tiental, dat een ronde had kunnen nemen de anderen werden uit de baan gehaald zou de beslis sing kunnen vallen. Langs den kant van de baan kon Remkes aanschouwen hoe in de laat ste vier ronden de Zaankanter Jan Lust „lustig het peleton in den steek liet en niet meer in te halen was. Een zucht van verlichting ont glipte „Bennie" Remkes, die door dezen uitslag het kampioenschap in de wacht sleepte De man, die de 40 K.M. won, de Zaankanter Jan Lust, bezette in totaal de tweede plaats voor de Am sterdammer Van Boheemen, die met de tweede plaats, welke hij in deze race in dc wacht sleepte, in totaal een goede derde werd. De uitslag was: 40 K.M.: 1 J. Lust, 6 pnt. 2 M. van Boheemen; 3 C. de Best. tijd 57 min. 36 sec. Totaaluitslag: 1 B .W. Remkes 6 pnt., kampi oen van Noord-Holland 1940; 2 J. Lust 6 pnt., 3 M. van Boheemen 4 pnt. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur heeft een Engelsch vliegtuig drie zware bommen te Middelburg in de omgeving van den Noorderweg uitgeworpen, die tot ontploffing kwamen; een vierde bom viel op een weiland in dezelfde omgeving en was hedenmiddag te 12 uur nog niet ont ploft. Aan de woningen in de buurt en aan een bloemisterij is veel schade toegebracht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Enkele woningen in de omgeving worden ont ruimd, om verdere schade bij eventueele ont ploffing te voorkomen. KAPITAAL f 55.010.000.— RESERVE f 31.500.000.— De I. G. Farbenindustrie verhoogde haar aandeelen-Jcapitaal met ruim M. 32 millioen, waardoor het totaal M. 763.200.000 bedraagt. De nieuwe aandeelen zijn reeds geplaatst in ruil voor aandeelen van een of meer an dere maatschappijen. Van de Shell Union is de verlaging van het kapitaal met 37-61 millioen goedge keurd. Van het verkregen kapitaalsurplus is 23.75 millioen noodig voor agio. behaald op aandeelen van gelinieerde ondernemin gen. Het resteerend bedrag kan worden aangewend voor andere doeleinden. De Reconstruction Finance Corporation heeft de Defence Plant Corporation opge richt voor de financiering van de bewape- ningsbedrijven. Hiertoe werd 5 millioen toegezegd. De eerste transactie betreft een reeds lang voorgenomen crediet van 92 millioen aan de Wright Aeronautical Corp. voor den bouio van een nieuwe fabriek in Hamilton (Ohio). Voorts wil men uitbrei dingen financieren van de Packard-fabrie ken. Binnen het kader van het bewape ningsprogram heeft men een andere stich ting op het oog n-l. de Defence Supplies Co., die benzine-voorraden zal aanleggen als complement van de door de Rubber Re serve Co. en de Metal Reserve Co. gevormde rubber- en tinvoorraden. De Chrysler Corporation is overgegaan tot den aankoop van een fabrieksterrein van 113 acres tot een bedrag van 20 millioen te Detroit, voor de vervaardiging van tanks. De Defensie heeft bij de Mij. orders ge plaatst voor middel-zware tanks tot een bedrag van 34.5 millioen. De National Dairy Products Corp. keert een onveranderd dividend uit van 0.20 per aandeel. De American Radiator keert een dividend uit van 0.15 per aandeel. De petroleum-productie in Texas wordt voor Augustus op 1.326.400 vaten geraamd of 13.000 vaten minder dan in Juli j.l. De American Car and Foundry ontving een regeeringsorder voor de levering van tanks ter waarde van 11.5 millioen. De Amerikaansche wagonverladingen be droegen in de week per 18 Augustus, naar raming 743.100 ivagons tegen 727.000 wagons in de voorafgaande week. Du Pont de Nemours boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van 202 per aandeel tegen 2.04 in het eerste kwartaal en 1.73 per aandeel in het tweede kwartaal 1939. In het eerste half jaar 4.06 tegen 3.28 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De Sears Roebuck verlaagde de prijzen in den nieuwen najaars- en wintercatalogus met 1.48 pCt. De natuurzijden stoffenprij- zen met 10.22 pCt., kunstzijden stoffen met 1.3 pCt., katoenen goederen met 1.04 pCt., autobanden met 2.32 pCt., andere rubber artikelen met 3-4 pCt., electrische appara ten met 2.11 pCt. De Bethlehem Steel ontving van de Nor folk and Western een order voor de leve ring van 500 steenkolen-wagons. De Carnegie Steel ontving een order van de Wabash Ry. voor de levering van 1500 ton rails. De American Bridge, dochtermij. van de U. S. Steel Corp., zal te Cambridge een nieu we fabriek oprichten voor de productie van sloepen, ter waarde van 1 millioen. De American Airlines sloot bij de banken een 2Yz pCt. leening van 2.225.000, voor uitbreiding. De leening bedraagt 75 pCt. van den prijs van 26 Douglas-vliegtuigsn, welke in dit jaar geleverd moeten worden. De Studebaker boekte in het eerste half jaar een winst van 0.35 per aandeel tegen 0.32 per aandeel in het eerste half jaar 1939. In deze periode werden 61-788 auto's verkocht tegen 53.176 stuks. De afleverin gen aan de handelaren in de Vereenigde Staten bedroegen 53.999 tegen 37.993 wagens. De United Aircraft gaat haar fabrieken in Hartford en Stratford uitbreiden, waarvan de kosten naar raming $15 millioen bedra gen. Een bedrag van $16 millioen werd in de afgeloopen achttien maanden voor uit breiding uitgegeven. De Magnolia Petrol, dochtermij. van de Socony Vacuum Oil, is voornemens, een benzine-pijpleiding van 200 mijl aan te leg gen van haar raffinaderij naar Oklahoma. De Chevrolet-fabrieken te Flint vervaar digden op 12 Juli j.l. den mïllioensten auto moddel-1940. Op 12 Juni had de productie 900.000 wagens bereikt. In 1939 werden to taal 798.343 auto's geproduceerd. De koperverkoopen in de Vereenigde Sta ten zullen naar raming in deze maand 49.618 ton bedragen tegen 30.331 ton in Augustus 1939. De General Motors besloot haar Dieselmo- fcrenfabriek Cleveland uit te breiden, voor- namenlijk voor de vervaardiging van Win- ton-Diesélschcepsmotoren. De productie van Diesel-electrische motoren voor zeeschepen en voor de binnenvaart zal ook worden uit gebreid. Hiermede zullen eenige honderd duizenden dollars gemoeid gaan. AMSTERDAM, 27-8-1940 De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valuta-koersen: Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Uitbetaling Zürich 42.8442.92. Uitbetaling Brussel 30.1130.17. Uitbetaling Stockholm 44.8144.90. Uitbetaling Helsingfors 3.81—3.82. Uitbetaling New-York 188 3/16188 9 1 6. Zwitsersch bankpapier 42.8042.96. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New-York bankpapier 1.86%190% (Alles onveranderd). GEBOUW - LEESMUSEUM ROH.ll-J '102 TEL - 35988 BROEK OP LANGENDIJK, 27 Aug. Aange voerd: 57500 Kg. roode kool f 3—5.8z; 9200 Kg. gele kool f 4.30—7.60; 28500 Kg. uien f 4—4.90, grove uien f 4.80—5.20, drielingen f 4, nep f 4— 4.90, stek f 1.60; 900 Kg. bieten f 2—2.60; 1100 stuks bloemkool f 13, idem 2e soort f 8.60; 1900 Kg. tomaten: A f 12.3012.50, B f 11.80; C f II 11.10; 100 bos peen f 3.503.90; 29000 Kg. aardappelen f 3.90, Schotsche muis f 2.10—2.70. Eigenheimers f 3.60—4.40 46300 Kg. vroege witte kool f 2—3.30; 75 Kg. snijboonen f 9—17.80; 5000 Kg slaboonen f 9.3011.80; 750 Kg. druiven. Frankendalers f 20.60—27.50; Alicante f 23.20— 27.20. PURMEREND, 27 Aug. Boter 791 f 1.70—1.76 per kilo. Runderen, totaal 1062 stuks. Vette koeien 500 0.80—0.87 per kilo, handel matig; gelde koeien 277 f 170—230 oer stuk, handel matig; melkkoeien 175 f 240—350 per stuk, handel matig; stieren 120 0.75—0.80 per kilo, hande. matig; paarden 13 f 170—275 per stuk, handel stug; vette kalveren 61 f 0.600.95 per kilo, handel stug; graskalveren 45 f 4090 per stuk, handel stug; nuchtere kalveren 219 voor de slacht f 10—18 per stuk, voor de fokkerij f 16 24 per stuk, handel stug; Magere varkens 17 f 2032, handel matig; biggen 100 f 8—16 per stuk, handel matig; self apen 1287 slacht f 40 —55, handel f 20—32 per stuk handel goed; bokken 101 f 4—16 per stuk, handel matig; lammeren 1499 f 7—15 per stuk, handel matig; kipeieren f 6—6.15 per 100 st.; eendeneieren f 2 75 per 100 stuk; Noord Hollandsche Blau wen (kuikens) 700 f 0.70-0.80 per kilo; oude kippen en hanen (wit en rood) 12300 f 0.50— 0.62 per kilo, uitzonderingsprys f 0.64 per kg.; konijnen f 0.50—2.00 per stuk; eenden 5400 oude f 0.30—0.45, jonge 0.55—0.65 per stuk; dui ven f 0.40 per jaar; jonge hanen (wit en rood) 1200 f 0.600.70 per kilo, uitzondering 0.75. croningeN 27 Aug. Veemarkt. Kalf- en Melkkoeien le srt. 290.00—310, 2e ert 230é<k— 250 3e srt 160 00190, Kalf vaarzen 230.00—260. 17CL00200.' Vroegm. koeien 1801°?77,20<?Lr 15(f, Vare koeien 160.00180, 110.00—130, Vaar den 110.00140, Stieren 7276, 6670 ct. per kg. Kalveren en Pinken 70.00-125, Slachtvee 84-86. 6570, 46—50 ct. Vette kalveren 100—110, 80— 8o ct. per kg. Melkschapen 18.00—25 Weldescha- nen 19.0028, Vette Lammeren 17.0025, vette schapen 40.00—48, 30.00—36, Biggen 6.00—10. I 101 50 de week. Aanvoer: 1176 Runderen, 295 Kalveren, 802 Schapen, 17 Varkens, 248 Biggen, II piarden Overzicht: Kalf- en melkvee goed te plaatsen, prijzen Iets hooger. Eerste kwaliteit goed te plaat sen, vastere prijzen, overigens had de handel by overgrooten aanvoer een prijshoudend verloop. Stieren duur. Vette kalveren aanvoer beperkt, prijzen hooger. Nuchtere kalveren werd, met uit zondering van de zware soorten, verhandeld van 8 tot 14 gulden. Handel in wolvee over het geheel een vlug ver loop, aanvoer kleiner, prijzen hooger. Stieren handel slecht, prijzen lager. NOORD-SCHARWOUDE, 27 Aug. Aanvoer 8400 kg. Roode kool 2.60—4, 16000 kg. Uien 4.30—4.80, grove uien 4.705, Drieling uien 4.004.10, Nep uien 4.20—4.70, 800 kg. Peeu 2.70. 400 kg. Bieten 1.50, 72300 kg. Aardappelen: Bonken 2.70—3.30, Koopmansblauwe 4.20 4.60, Schotsche Muis 3.60 —3.80, Drieling Muis 1.90—2 70, Bintjes 3.30— 3,40, Eigenheimers 3.503.90, Blaude Eigenhei- mers 3.503.90, Bevelanders 3.303.50, 33000 kg. Vroege Witte kool 2 50—2.80. 14600 kg. Slaboonen 9,3012.60, 3000 kg. Pootaardappelen a 6.40, b 5.30. BOVENKARSPEL, 26 Aug. „De Tuinbouw". 1125 baal aardappelen: Schotsche kleine 0.951.05, Bintje 1.201.55. Blauwe 1.551.75, Bonte 1.90 2. Eigenheimers 1.401.75, Kleine 0.951, Grof 1.201.35, per baal 1500 stuks Bloemkool 9.10 15 50, idem 2e soort 5.008.60, idem 3e soort 2.50 per 100 stuks, 2325 kg. Enk. Slaboonen 6.00 9.90, idem dubb. 6.009 40 per 100 kg. 9900 kg. Roode kool 3.00—3.40. 14500 kg. Gele kool 3.00— 4 20 4800 kg. Witte kool 1.70 per 100 kg. 1700 kg. Uien 4.7Ö per 100 kg. met de door MEREDITH NICHOLSON *3 „Het was in Sherry. U was daar met Picke ring, u liet uw waaier vallen en Pickering raapte hem voor u op en op dat oogenblik keek u mij recht in het gelaat. U was toen evenals nu in het zwart gekleed; het was het droevige in uw oogen, dat het mij zoo plotseling deed herin neren." „U hebt volkomen gelijk. Het was in Sherry. Ik was toen inderdaad in het zwart gekleed. Er Waren dien avond vele dingen, die mij ongelukkig maakten. Haar voorhoofd rimpelde zich even en zij drukte haar lippen stijf op elkaar. „Ik veronderstel, dat toen reeds alles afge sproken was," zeide ik, met den wensch haar te kwetsen en wraak op haar te nemen. Zij stond op en leunde met een hand op de leuning van haar stoel. Ik keek haar aan; haar oogen waren violette zeeën. Zij sprak zeer kalm. „Mijnheer Glenarm, beseft u, dat ik, toen ik met u sprak hier in het park, toen ik mijzelf blootstelde aan allerlei praatjes, door u te ont vangen in een huis, waar gij absoluut geen *echt had te zijn, vertrouwde op iets het was dwaas en dom maar toch vertrouwde ik er op." „U dacht waarschijnlijk, dat ik een dwaas was," zeide ik. „Neen," zeide zij glimlachend, „ik dacht en ik meen het u al eens eerder gezegd te heb ben ik dacht dat u een heer was. Dat dacht ik werkelijk, mijnheer Glenarm. Ik moet het zeggen om mijzelf te rechtvaardigen. Ik rekende op uw ridderlijkheid; ik meende zelfs, toen ik mij voor Olivia uitgaf, dat gij eergevoel bezat. Maar gij zijt niet het een, en bezit niet het ander. Ik gaf u zelfs de kans, toen u heel goed wist wie ik was, om te toonen, dat u eerlijk de man was, die u grootvader u wilde iaten zijn. En nu komt u naar mij toe in een verschrikkelijk slecht humeur ik geloof werkelijk, dat u be- leedigend zou willen zijn, als u het kon." „Maar Pickering?u bent met hem hier gekomen; hij is hier en hij zal hier voorloopig blijven! En nu de erfenis uw eigendom geworden is, is het absoluut niet noodig om nog langer komedie tegen elkaar te spelen. Wanneer u zich schaart aan de zijde van Pickering, zult u mij aan den anderen kant van de barricade vin den! Ik veronderstel, dat, wanneer ik ridder lijk was, ik onmiddellijk allen strijd zou moeten opgeven, zoodat u niets anders te doen zou hebben, dan den oorlogsbuit in beslag te nemen." „Ik vermoed, dat het heel moeilijk zal zijn om u uit te schakelen ais een factor in de situatie," zeide zij ijzig kalm. „En ik vermoed, dat men na de mislukte pogin gen van Pickering's huurlingen om my van kant te maxen of uit te schakelen, zooals u het gelieft te noemen van mij verwacht, dat ik kalm ga zitten wachten, totdat ik op een ver raderlijke manier in den rug .wordt doodge schoten. Maar u kunt mijnheer Pickering ver tellen, dat ik mij op uw genade beroepen heb. Ik heb geen andere woning dan Glenarm House ën ik verzoek u vriendelijk mij toe te staan daar te blijven wonen, totdat laten wij zeggen de merels komen. Ik hoop dat het niet te veel moeite voor u zal zijn om de boodschap over te brengen." „Ik kan mij heel goed voorstellen, dat gij mij liever die boodschap laat overbrengen, dan mijn heer Pickering zelf van uw plannen in kennis te stellen," zeide zij. „Is dat alles wat u kwam zeggen?" „Ik kwam u zeggen, dat u voor mijn part het huis en alles wat zich in en binnen die ver- wenschte muren bevindt, kunt krijgen," snauwde Ik. „Ik kwam u vertellen, dat mijn ridderlijkheid voor sommige gevallen voldoende is en dat ik niet van plan ben te strijden tegen een vrouw. Wanneer gij dat wenscht zal ik mijn rechten overdragen aan u, doch nimmer aan Arthur Pickering! Tegen hem en zijn schatgravers en moordenaars zal ik het desnoods twaalf jaar kunnen uithouden!" „Edel gesproken, mijnheer Glenarm! Gij zijt de gelukkige bezitter van een bewonderenswaar dig, doch eenigszins gecompliceerd karakter." „Mijn karakter is mijn eigendom, wat en hoe dat dan ook is." „Die bewering is in het geheel niet aanvecht baar, zou ik zeggen," zeide zy en het verwon derde mij te bemerken, dat haar schertsende toon, dien ik altijd zoo aardig had gevonden, plotseling zoo hatelijk geworden was. Zij wendde zich half om, zoodat ik haar gelaat niet kon zien. „Mijnheer Glenarm, u bent, wat ik wel eens heb hooren zeggen, iemand, die den boel in den steek laat. Uw ruw optreden van hedenmiddag is niet in staat, mij uit het oog te doen verliezen, dat gij gefaald hebt; dat gij uw belofte niet hebt kunnen houden. Ik had werkelijk gehoopt, dat gij Zuster Theresa uit de moeilijkheden zoudt hebben geholpen; zij zal vreeselyk in u teleurgesteld zijn; zij was werkelijk van mee ning, dat haar toekomst in uw handen verzekerd was. Maar dat is nu natuurlijk een ,stuk oude geschiedenis geworden." Haar kalme sarcastische toon maakte mij woe dend, doch mijn woede was niet tegen haar, doch tegen Pickering gericht, den man, die mij altijd in den weg had gestaan! Zij ging voort. „Ik vind uw houding buitengewoon vermake lijk. Mijnheer Pickering is in dit geval te sterk voor u geweest.... zelfs in zijn humeur." Na die woorden verliet zij zonder nog iets te zeggen de kamer en mij bleef niets anders over, dan in een vreeselijk sombere stemming naar Glenarm House terug te keeren. Terwijl wij op het diner zaten te wachten, vertelde ik alles omtrent haar aan Larry, zonder iets weg te laten, zelfs mijn optreden van dien middag niet. „Misschien herinner je je haar nog," besloot ik. „Zij is het meisje, dat wij in Sherry gezien hebben, toen wy daar dien bewusten avond dineerden. Zy was bü Pickering en jij zag haar ook, sprak zelfs over haar toen zij het restaurant verliet." „Dat kleine meisje, dat er zoo droevig en ver moeid uit zag? Allemachtig! Haar oogen hebben mij wel twee weken in mijn droom gekweld. God, man, wil je zeggen, dat Een blik van groote bezorgdheid kwam in zijn oogen. Hij nam zijn pijp uit zyn mond, duwde met zijn duim de tabak iets vaster aan. ..Het diner is opgediend, heeren," kondigde Bates aan en Larry ging mij voor naar de eet kamer, onder 't neuriën van een tergend vroolljk Ier.sch liedje. HOOFDSTUK XXIII DE DEUR VAN VERBIJSTERING De uitdrukking „De Deur van Verbijstering" was mij nog geen oogenblik uit de gedachten geweest. Wij bespraken een duizendtal oplos singen, terwijl wij het blaadje papier bestu deerden, dat ik in de bibliotheek gevonden had en ieder boek in het huis werd nagezocht naar verdere aanwijzingen. De gang tusschen het huis en de kapel scheen Larry te fascineeren. Hij was er vast van overtuigd dat die gang met een bedoeling was aangelegd en het grootste gedeelte van den dag bracht hij door met het onderzoeken van die gang. Tegen den middag kwam hij naai* boven met vuile handen, een bestoft gelaat en met een vroolijke grijns om zijn lippen. Ik had dien morgen doorgebracht in de Towers, waar het beestachtig koud was en was dus niet in een stemming om nieuwe theorieën van hem zon der meer te aanvaarden. „Ik heb iets gevonden," zeide hy, terwijl hij zijn pijp stopte. „Geef rnjj een glas bier en een stuk brood en dan zullen wij weer teruggaan, om te zien of ik mij dit keer weer vergist heb." „Goed, wij zullen je idee uitwerken, dan is dat ook weer afgeloopen. Maar wij zullen eerst Stoddard vertellen waarheen wij gaan." Stoddard was bezig de vloeren van de tweede verdieping te bekloppen en ik verzocht hem aan tafel te komen en de wacht te houden, terwijl Larry en ik op onderzoek gingen in den tunnel. „Hier moeten wij zijn," zeide Larry een oogen blik, later, toen wij een kouden luchtstroom voelden. „Nu zijn wij heel dicht bü de scher pe bocht tan het ravijn. Houd jü de lantaarn even vast, dan zal ik het Je met het kompas aantoonen. Wat denk jij dat die C, op het vel letje papier moet beteekenen. Dat is natuurlijk de C van chapel (kapel). Het ravijn loopt zooals je ziet in Noord-Westelijke richting en slechts een dunne wand scheidt ons hier van het ravijn. We behoeven dus niets anders te doen dan dien wand onderzoeken en ik wil weoden, dat wij dan resultaten zullen hebben." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3