Ciano gistermiddag door Hitier op den Obersalzberg ontvangen i De heide bloeit! Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen Groote schade aangericht op vliegveld aan de Theemsmonding Resultaten van de Duitsche landbouwpolitiek Loon, in Duitschland verdiend Nederl. ambulance naar Frankrijk Aan onze abonné's Bespreking te Weenen begint heden Britsch gebrek aan torpedojagers Jaarbeurs te Utrecht zal ze toonen Zorg voor de oorlogs invaliden Britsche schepen niet naar Indo-China De Hongaarsch-Roemeensche kwestie Medisch onderzoek Van de uoerkloozen eerste stap Southampton des nachts weet met hommen bestookt China, Japan en Indo-China Voor het repatrieeren van zieke, of gewonde vluchtelingen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27i/2 ct. 'per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERU DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22570 SALZBURG, 28 Aug. Van Manoilescoe naar Weenen Southampton opnieuw gebombardeerd Het overgehouden geld mag naar Nederland worden overgemaakt ARGENTIJNSCH KABINET AFGETREDEN De toestand in Engeland De stopzetting van het nachtelijk autoverkeer is er oorzaak van, dat tal van onze abonné's het ochtend blad voorloopig later dan gewoon lijk ontvangen. DE DIRECTIE Uw bezit Bevordering van herstel en terug' plaatsing in het arbeidsproces NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag éèn 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek semi-officieele zijde wordt mede gedeeld: De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, die vanochtend per vliegtuig uit Rome in Salzburg is aangekomen, is tegen 2 uur door den Führer op den Obersalzberg ontvangen. Ter begroeting van den Itaiiaanschcn minister op het vliegveld in Salzbuig waren o.m. verschenen de rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Dïno Alfieri. De beide ministers van Buitenland sche Zaken inspecteerden de eerecompagnie en begaven zich per auto naar den Ober salzberg, waar de Führer graaf Ciano ont ving voor een bespreking welke, zooals wordt bericht, een voorloopig en intern karakter droeg. Minister Ciano was hierna de Sast van den Führer aan een dejeuner in den Berghof, Waaraan voorts deelnamen van Italiaansche zijde de Italiaansche ambassadeur ie Berlijn en de kabinetschef van den Italiaanschen mi nister Lanza d'Ajeta, en van Duitsche zijde o.m. rijksminister Von Ribbentrop, generaal- veldmaarschalk Keitel en de rijksperschef dr. Dietrich. In den loop van den middag begaven de Duitsche en Italiaansche ministers zich. vergezeld van de ambassadeurs Alfieri en Mackensen, per vliegtuig naar Weenen voor de aangekondigde besprekingen met de Hongaarsche en Roemeensche ministers van Buitenlandsche Zaken. Later werd uit Weenen bericht, dat Von Ribbentrop en Ciano Woensdagmiddag per vliegtuig van Salzburg aldaar zijn aange komen. De gouwleider van Weenen, Rijks- leider Von Schirach, en de bevelhebber van het militaire district 17, generaal von Stülpnagel, verwelkomden de beide staats lieden. Op het vliegveld Appem waren tal rijke vertegenwoordigers van staat, weer macht en partij aanwezig. Langs den weg, die over den Ring naar hotel Imperial leidde, had zich een dichte menschenmenigte verzameld, die den beiden ministers luide ovaties bracht. Uit Boekarest werd officieel medegedeeld: Op uitnoodiging van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, begaf minister van Buitenland sche Zaken Manoilescoe zich heden naar Weenen. Hij wordt vergezeld door gezant Valer ?Op, den leider van de Roemeensche delegatie voor de besprekingen met Hongarije als twee den gedelegeerde. Voorts wordt de Roemeen sche delegatie door een aantal deskundigen Vergezeld. De delegatie vertrok Woensdagmid dag per specialen trein van Boekarest naar Weenen. Volgens bericht uit Boedapest heeft de Hongaarsche regeering vanmorgen onder voorzitterschap van den minister-president, graaf Teleki, een ministerraad gehouden, welke een uur duurde. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, bracht verslag uit. Omtrent de ontmoeting te Weenen wordt Volgens DNB in bevoegde politieke kringen te Rome verklaard, dat door de in Turnu-Severin ontstane moeilijkheden bij de oplossing van het delicate Hongaarsch-Roemeensche probleem de ministers van Buitenlandsche Zaken van Duitschland en Italië aanleiding hebben gevon den voor een ontmoeting in Weenen, teneinde in overeenstemming met de betrokken partijen dit probleem te bestudeeren. Italië en Duitsch land hebben, zoo stelt men in het licht, steeds duidelijk hun wensch te kennen gegeven, de hierbij betrokken partijen te zien komen tot een rechtstreeksche overeenstemming over de Hongaarsche minderhedenkwestie, zulks met het tweevoudige voornemen, den vrede op den Balkan te behouden en een rechtstreeksche Overeenstemming op den grondslag der recht vaardigheid en der vrije toestemming der par tijen te vergemakkelijken. Van Italiaansche noch van Duitsche zijde is een inmenging of druk tijdens de rechtstreek sche onderhandelingen uitgeoefend. Duitsch land en Italië, wien de recente gebeurtenissen een politieke verantwoordelijkheid van Euro- Peeschen omvang hebben opgelegd, konden, zoo Vvordt verder verklaard, noch terzijde blijven staan, noch passief toezien bij een eventueele üitbuiting van den toestand van vijandelijke fcijde. De ontmoeting in Weenen is derhalve een nieuw bewijs van den goeden wil der spil- hibgendheden om hun vriendschappelijken in- Vloed jegens de partijen te doen gelden, opdat he overeenstemming zal worden vergemak kelijkt. Italië en Duitschland hebben den wensch ook m de Donauruimte de noodzakelijke herziening langs vreedzamen weg te bereiken, zonder wel ke een vruchtbare vrede daar niet kan heer- Sehen. De spilmogendheden leveren daarmede *en verder bewijs van den constructieven geest, hie haar leidt in haar buitenlandsche politiek. „De ministers van Buitenlandsche Zaken van de spil hebben in Weenen een ontmoeting met de ministers van Buitenlandsche Zaken van Hongarije en Roemenië," zoo schrijft de „Gior- naie - d'Italia", „ter bestudeering van het pro bleem der Hongaarsch-Roemeensche betrekkin gen en om een vreedzame oplossing te zoeken. Het probleem is delicaat en gecompliceerd, te meer daar in deze zone van Europa nog de krachten der wanorde werkzaam zijn, welke zijn gemobiliseerd door de Engelschen en strekken tot uitbreiding van het conflict tegen den wil van Italië en Duitschland. Bij het onderhoud van Salzburg, waar in Juni j.l. graaf Ciano en Von Ribbentrop de gedragslijn van de spil heb ben vastgesteld in de kwestie van den Balkan, ging het niet om het uitoefenen van druk, maar om een uitnoodiging aan de betrokken regee ringen tot het aanknoopen van rechtstreeksche besprekingen, onder vriendschappelijk toezicht der beide spilmogendheden, teneinde recht streeksche overeenstemmingen te bespoedigen en het Balkan- en Donaugebied van Europa te behoeden voor de vijandelijke manoeuvres." Het blad schrijft verder, dat te Turnu-Seve rin Hongarije teruggave heeft gevraagd van een groot deel van het gebied van Zevenburgen en van aangrenzende plaatsjes. De Roemeensche delegatie stelde eerst bevolkingsruil voor en ver volgens afstand van een strook gebied, welke de Hongaren onvoldoende acijtten. Voor graaf Ciano gaat het ditmaal niet, zooals in de con ferentie van November 1938 in de Tsjechisch- Hongaarsche kwestie, om arbitrage. De tus- schenkomst der ministers van buitenlandsche mogendheden der spil zal echter een toenade ring der standpunten van de beide betrokkenen kunnen vergemakkelijken. „Giomale d'Italia" besluit, dat graaf Ciano het in bespreking zijnde probleem diep bestu deerd heeft en zich volkomen gedocumenteerd naar Weenen begeeft. „Italië en Duitschland wenschen, dat de beide bevriende naties, met wie zij betrekkingen van samenwerking zullen hebben, die zich in de toekomst in economisch en politiek opzicht steeds meer zullen moeten ontwikkelen, zich eindelijk met elkander zullen kunnen verzoenen in redelijkheid en wijsheid, door eerlijke en wederzijdsche offers met het oog op de gemeenschappelijke taak, die haar wacht in dit deel van Europa." Alle Romeinsche avondbladen stonden in het teeken der bijeenkomst te Weenen van de ministers van Buitenlandsche Zaken van Duitschland, Italië, Hongarije en Roemenië. Wederom, zoo schrijft de „Lavora Fascis- ta", ontmoet men elkander aan een confe rentietafel om een onrechtvaardigheid van Versailles weer goed te maken. De „Tri- buna" stelt in het licht, dat Italië en Duitschland juist daar, waar Groot-Brit- tannië en Frankrijk „hun oorlog" wilden ontketenen, een effectieve bijdrage voor den vrede leveren. De Weensche bijeenkomst is niet slechts voor het Donaugebied, maar voor geheel Europa van belang. De heide bloeit alom, op de Ve- luwe zoowel als in het Gooi, doch daar zelden tevoren zoo goed als in dezen nazomer. Reeds is de knop behoorlijk tot wasdom gekomen en 1 na enkele zonnige dagen zal de j heidebloem tot volle ontplooiing t komen, een diep-paarse pracht spreiden over het golvende land- t schap. J Vacantiegangers, die het Gooi i bezoeken, mogen niet verzuimen te j dwalen door de heidevlakten en de terreinen van het Natuurreservaat te bezoeken. i Van officieele zijde wordt medegedeeld: Bij besluit van het hoofd van het Bureau voor Sociale Zaken bij den Generaal-Com- missaris voor Financiën en Sociale Aange legenheden wordt thans onverwijld de in voering van een gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen ter hand genomen. Deze maatregel was weliswaar bij het depar tement voor Sociale Zaken reeds lang een on- BERLIJN, 28 Aug. (D.N.B.). Duitsche vliegtuigen hebben hedenochtend een vlieg veld aan de Theemsmonding aangevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aan tal vliegtuigen. Verscheidene Duitsche ge vechtstoestellen slaagden er in, hun bom men midden in de verzameling Britsche ma chines te werpen. Later aankomende Duit sche machines hebben gemeld, dat zij een ware ruïne op het vliegveld hebben gezien. In aansluiting op den aanval is het tot luchtgevechten gekomen, in den loop waar van volgens tot dusverre ontvangen berich ten acht Engelsche en drie Duitsche ma chines werden neergeschoten. De omvang der schade, welke door de voort durende luchtaanvallen aan Engelsche scheeps werven wordt toegebracht, blijkt uit een bericht dat te Stockholm uit New Castle werd ont vangen. Volgens dit bericht heeft men in En geland het voornemen, de arbeiders van ver nielde scheepswerven zoo snel mogelijk over te plaatsen naar werven, die het bedrijf nog kun nen voortzetten. Bij deze overplaatsing zijn 175.000 arbeiders betrokken. Men vreest intus- (Van onzen Haagschen redacteur) Op de Jaarbeurs, welke van 3 tot 12 Sep tember te Utrecht zal worden gehouden, zal de Nederlandsche boer zich nauwkeurig op de hoogte kunnen stellen van de krachts inspanning, welke de Duitsche landbouw zich in de afgeloopen jaren heeft getroost en welke ertoe heeft geleid, dat het Rijk tussohen de 45 en 65 procent der voedings middelen, die het vroeger invoerde, zelf voortbrengt. Het is de oorlog van 19141918 geweest, die Duitschland heeft geleerd, dat de afhankelijk heid van het buitenland ten aanzien van den invoer van krachtvoeder noodlottig werkt. De omwenteling na den oorlog is zeer traag ge schied, doch eerst sinds 1933 met kracht ter hand genomen met het resultaat, dat wij zoo juist noemden. Over de algemeene Duitsche agrarische poli tiek, zoomede over die dingen, welke op de Jaarbeurs te Utrecht zullen worden getoond, heeft jhr. J. R. de Marrees van Swinderen ons eenige toelichting gegeven. De organisatie van den boerenstand, eigen lijk de Rijksvoedingsstand, is het werk van W Darré. Deze is ten slotte vastgelegd in twee wetten, die de zaak principieel vaststellen: n.l. de wet omtrent het erfrecht en de wet der Marktordening. De Rijksvoedingsstand wordt in drie onder- deelen gescheiden. De eerste noofdafdeeling houdt zich bezig met den mensch, met de cul- tureele opvoeding en wereldbeschouwing van den boer en de landarbeiders. Uitgaande van het beginsel, dat een levenskrachtig volk eerst dan tot zijn volle ontplooüng kan komen, wan neer net een boerengeslacht in zijn midden heeft, dat kinderrijk is en zich met den bodem verwant voelt, ontwierp Darré het erfrecht, waardoor de boerderij onverdeelbaar, onverkoop baar en niet te verpanden werd. In een tweede afdeeling werd de interne or ganisatie der boerderijen vastgelegd en wel door de wet op de productie. De boeren hebben aan den oproep van den boerenleider zoo enthou siast gevolg gegeven, dat men er in Duitschland in slaagde de zelfverzorging door voedingsmid delen van 55 pet. in 1928 te brengen op 84 pet. Daarbij steeg het verbruik van landbouwwerk tuigen en machines van R. M. 136 mill, in 1933 tot R.M. 593 mill, in 1939. De derde afdeeling had tot taak den afzet van het geproduceerde op ordelijke wijze aan de markt te brengen. Daartoe werden niet al leen de producenten, doch ook de distribuenten der voedingsartikelen binnen den Rijksvoe dingsstand getrokken. Het middel om de markt te leiden was de vaststelling der prijzen, de ordening der afzet gebieden en de inschakeling van het geheele productie-apparaat met inbegrip van de bevoor rading. Om nu tot de Utrechtsche Jaarbeurs te ko men, daar zal men in zeer beperkte mate de resultaten zien van dezen ordenenden arbeid van den Rijksvoedingsstand en wel van de twee de en derde afdeeling. In het bijzonder zal de Nederlandsche landbouwer zich interesseeren voor de vervanging van geïmporteerde voedings middelen door inlandsche. Duitschland toch kon 45 pet. van alle voedingsmiddelen en 67 pet. van het veevoeder door verbetering van eigen productie vervangen, mede door verbetering van het soort producten, door betere oogst- en con- serveeringsmethoden. Bovendien is de veestapel nog uitgebreid en heeft men hoogere productie van melk, boter en vleesch. Op de Jaarbeurs zal men verder nog kunnen zien, hoe de landbouw in Duitschland in de laatste jaren met rassche schreden is vooruitge gaan, dank zij de grootere perfectie die men aan landbouwmachines heeft kunnen aanbren gen. Nog een ander punt. De ordening van de markt is niet alleen een zaak, die het Duitsche hoerendom aangaat, doch ook de grootste be langstelling verdient van a] die landen, wier lot economisch met dat van het Groot-Duitsche rijk verbonden is. Daarop heeft de Duitsche Boerenleider zich van den beginne af ge spitst, dat hij zou kunnen samengaan met het geheele Europeesche boerendcoi. Dit stond voorop, dat de producten der boeren uit het buitenland steeds meer konden worden opgeno men, nadat de marktordening met haar prijzen politiek en bevoorrading tot stand zou zijn gekomen. Daardoor zou ook de afzet dier an dere landen in de toekomst verzekerd zijn. Duitschland is bereid deze samenwerking met de Nederlandsche boeren in steeds inniger ver houding voort te zetten. Dit zal een bijzondere opleving in den landbouw tot gevolg hebben, hetgeen men reeds kan aantoonen uit de cijfers. Dp totale omzet van den Duitschen landbouw is van R.M. 6.3 milliard in 1932 gestegen tot R.M. 10.8 milliard in 1939. Slechts indien alle boeren van Europa samen werken zal een opvoeren van de bodemproduc tie mogelijk zijn. schen, dat het plan binnen afzienbaren tijd ztin beteekenis zou kunnen verliezen, doordat de Duitsche luchtaanvallen den Engelschen scheepsbouw in groeiende mate verlammen. Het D.N.B. meldt verder uit Berlijn: Vannacht hebben Duitsche bommenwerpers in massa aanvallen ondernomen op een reeks plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland. Het waren sterke eskaders, die vooral de motoren- fabrieken van Derby en de vliegtuig- en mo- torenfabrieken van Birmingham herhaaldelijk en hevig met bommen bestookten. De fabrieken nabij Etrmingham, waar Spitfires vervaardigd worden, werden zwaar beschadigd. Omvang rijke branden toonden aan de later komende vliegtuigen de uitwerking van den eersten aan val. Duitsche bommenwerpers hebben hedennacht ook de militaire werken van Southampton ge bombardeerd. Op de staatswerf van Chatham, die eveneens met bommen bestookt werd, von den geweldige ontploffingen plaats, die volgens thans ontvangen bevestigingen ernstige ver woestingen hebben aangericht. Het Engelsche luchtafweergeschut had niet het minste resul taat. Slechts zelden slaagden zoeklichtbatterijen er in voor korten tijd een Duitsch vliegtuig in een lichtbundel te vangen. Over de nachtelijke Duitsche bomaanval len op Engeland constateert de „Daily He rald" uitdrukkelijk, dat deze zijn gericht op militaire doelen. Aangezien het luchtalarm echter over het geheele land wordt uitge breid, aldus zegt het blad verder, wordt daardoor de weerstandskracht der Engelsche zenuwen op een harde proef gesteld. Over den oorlog ter zie wordt uit Berlijn bericht, dat een Britsche duikboot gisteren trachtte een Duitsch convooi aan te vallen. Voor de duikboot echter een schot kon lossen voer een schip, dat het convooi vergezelde, in volle vaart op de duikboot af om den aanval te pa- reeren. Den onderzeeër werden beide periscopen afgerukt. Naar uit een Reuterbericht blijkt betreft het de Britsche duikboot „Sealion", die tot dezelfde klasse behoort als de „Spearfish", welks on dergang de Britsche admiraliteit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel bekend ge maakt heeft. Volgens bericht uit Washington schrijft Lincoln Sant in de „Evening Star" uit beste bron te hebben vernomen, dat Engeland in de wateren om de Britsche eilanden nog slechts 60 bruikbare torpedobootjagers heeft. Het verliest wekelijks 100.000 ton aan koop- vaardijscheepsruimte, terwijl het niet over voldoende jagers beschikt om de convooien te beschermen. Onder deze omstandigheden, aldus meent de schrijver, is het van veel be lang, of de Vereenigde Staten niet aan En geland de gewenschte oude torpedobootjagers kunnen afstaan. derwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoretische beschouwin gen en kon niet besluiten, deze aangelegenheid in een daad om te zetten. Wanneer nu, midden in den oorlog, deze vooruitgang op sociaal gebied in Nederland plaats heeft, dan is daarmede opnieuw bewezen, dat het Groot-Duitsche Rijk ook aan den ar beidenden mensch in het bezette gebied die sociale voordeelen ten goede wil doen komer., welke de arbeider in het Duitsche Rijk reeds sinds jaren geniet Intusschen moet in Nederland de basis voor een planmatigen opbouw van dezen gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat vooreerst de werkloozen, die zich bij de dis trictsarbeidsbeurzen aanmelden, medisch worden onderzocht of en in hoeverre zij voor tewerkstelling in aanmerking komen. Eerst na deze eerste schifting zal het mo gelijk zjjn, zich nader bezig te houden met den gezondheidstoestand van ieder afzon derlijk. In elk geval is dan de eerste schrede gedaan en kan worden verwacht, dat de gezondheids zorg voor den Nederlandschen arbeider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundige zorg van het geheele Nederlandsche volk een wezen lijke rol zal spelen. Het hoofd van het Bureau voor Sociale Zaken bij den staf van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zijnde Ne derlandsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar hu;s kan zenden. Op grond van dc verordening van den Duitschen Rijksminister voor Sociale Zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederland sche werknemer in Duitschland het t t a a I op zijn loon bespaard geld naar Nederland zenden. Deze nieuwe regeling beteekent een be langrijk gunstiger positie van den Neder landschen werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor het Overmaken van geldbedragen reiken de Duitsche Arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aan de Nederlanders dadelijk nadat zij in de bedrijven werkzaam zijn gesteld wor den overhandigd. Bjj het toonen van deze speciale kaart, waar op de werkgever de hoogte van het bereikte nettoloon vermeldt, kan de betaling van het gespaarde loon by iedere deviezenbank of bij de Duitsche Rijksbank plaats vinden. Het door sturen van het gespaarde loonbedrag geschiedt door het Verrekeningsbureau by den Neder landschen Rijksconsulent voor Sociale Aange legenheden* te Arnhem. Voor een ongestoorde overmaking van het gespaarde loon is zoodoen de zorg gedragen. By eventueel ryzende moel- lijkheden geven de Duitsche Arbeidsbureaux inlichtingen, zy beschouwen het als een byzon- deren plicht, de Nederlanders te helpen. TSJOENGKING, 08 Aug. (D.N.B.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken der regeering in Tsjoengking heeft Woensdag een verklaring gepubliceerd, waarin hij er op wijst, dat de Chineesche regeering het als een bedreiging van China moest beschouwen, wanneer Japansche troepen in Indo-China zouden landen en daar acties op touw zouden zetten met 't doel China aan te vallen. De Chineesche regeering behoudt zich voor In een dergelijk geval alle noodige maatregelen te nemen. Woensdagmorgen is van het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag een ambulance, bestaande uit twee groote reiswagens, art sen, verpleegsters en helpsters naar Frank rijk vertrokken, teneinde zieke en/of ge wonde Nederlandsche vluchtelingen te re patrieeren. Dank zij de krachtige medewerking der Duit sche autoriteiten waren binnen een zeer kort tijdsverloop de noodige Fassierscheine verkre gen. De medische leider dezer Roode Kruis- missie, welke zich zoowel tot het bezette als het onbezette deel van Frankrijk zal uitstrekken, de arts A. D. A. van Overeem, was reeds eenige dagen tevoren naar Fraukrük vertrokken, om de zieke vluchtelingen op te sporen en in be paalde plaatsen te verzamelen. Als plaatsvervangster van den leider is Woensdagmorgen met de twee Diesel-reiswa gens waarvan één geheel uitgerust voor zie- kenvervoer, met acht brancards voor liggende patiënten en de vier verpleegsters en drie Roode Kruis helpsters, afgereisd, mej. Joh. Ma ria Reys, artse te 's-Gravenhage. De ambulance is uitgerust met verbandmateriaal, chirurgische instrumenten, medicynen, verplegingsartikelen enz., terwijl levensmiddelen en kookgereedschap wordt medegevoerd, teneinde zoo noodig zichzelf en de terug te voeren patiënten in de geteisterde gebieden zelf van leeftocht te kunnen voorzien. De Dieseiauto's zijn bovendien van extra brand stoftanks voorzien, zoodat de wagens zonder onderweg te tanken, de reis naar het Zuiden van Frankrijk en terug naar Nederland kun nen maken. De leden dezer ambulance werd Woensdag morgen in het gebouw van het hoofdbestuur, na de laatste instructies te hebben ontvangen van dr. H. K. Offerhaus, hoofdcommissaris voor het Ziekenhuiswezen, uitgeleide gedaan, o.a. door den eerste-ondervoorzitter van het Nederland sche Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lynden. die de beste wenschen uitsprak voor het welsla gen van hun zegenrijk werk ten behoeve van hun zieke landgenooten in den vreemde. BUENOS AIRES, 28 Aug. (D.N.B.). Alle echt ministers van Argentinië zijn afgetreden, om den president der republiek, Ortiz, de vrije hand te iaten bij de komende reorganisatie van de regeering. LONDEN, 28 Aug. (D.N.B.). De minister van Binnenland'sche Zaken heeft met een bevoep op de verdedigingswetten bepaald, dat niemand toestellen met hooge frequentie van meer dan 10 Watt mag bezitten of gebruiken, zonder spe ciale toestemming van den minister van P.T.T. De minister van Landbouw. Hudson, heeft in een rede te Southport er by de Engelsche tuin- bezitters op aangedrongen, dat zy met het oog op den stand der voedselvoorziening nog meer groente verbouwen. Zy moeten niet slechts groente kweeken, die rijk aan vitaminen is, maar ook die, welke „geweckt" kan worden. Wanneer we eenig geld bezitten zijn we angstig over het behoud, doch we verheugen ons over het bezit. Doch dwazen zijn we telken dag wanneer we ons bekommeren over soberheid, over gemis van veel en toch niet eens beseffen hoe rijk we eigenlijk zijn. Ieder onzer bezit veel dat hij eerst op prijs leert stellen, wanneer hij het heeft verloren: een goeden vriend, een benijdenswaardige gezondheid, een gezellig gezin, het dagelijksche brood, enz. Zoovelen onzer zijn rijk en zij weten het niet. Zoovelen zijn bevoor recht boven velen en ze beseffen het niet. Wie in de wereld heeft rondge reisd heeft de waarde en het voor recht van het Nederlandsch leven eerst hoog leeren aanslaan. Wie thans berichten uit België en Frankrijk krijgt weet, welk bevoorrechte positie ons land nog inneemt. Velen meenen reden tot klagen te hebben: we heb ben veel meer reden God te danken! Al mist ge veel misschienge zijt toch nog zoo rijkdoor uw gezond heid, door uw gezin, door uw kinderen, door uw arbeid, uw liefhebberijen, door zooveel, zooveel, dat ge eerst naar wezenlijke waarde leert schat ten, nadat ge het verloren hebt. Wacht niet zoo lang met uw waar deering. Waardeer uw bezit zoolang ge het hebt. Weet dankbaar te leven en zonnig te leven voor u zelf en voor uw omgeving door, inplaats van te kreunen, u te verheugen over alles dat ge het uwe moogt noemen. Ge zijt rijk wanneer ge een blij gemoed weet te bewaren. Verheug u over uw bezit. Ge kunt innerlijk rijk zijn. Dwaas is het rijk te wezen en het niet te weten. Onder leiding van den wnd. Secretaris- Generaal, waarnemend Hoofd van het De partement van Sociale Zaken, en met in schakeling van den militair-geneeskundigen dienst, het Staatstoezicht op de volksgezond heid en de Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor Onvolwaardige Arbeids krachten (A.V.O.), is thans, in aansluiting op een inleidende vergadering in Juni, een aanvang gemaakt met de uitvoering van de toen beraamde plannen ten behoeve van de oorlogsinvaliden Deze plannen hebben ten doel het bevor deren van een zoo groot mogeiijk herstel van de maatschappeiyke geschiktheid van hen, die door oorlogsgeweld zyn getroffen mi litairen en burgers en het verleenen van bystand om een by hun nog behouden ge bleven arbeidsgeschiktheid passende plaats in. het arbeidsproces te vinden. De geneeskundige zorg voor de militaire slacht offers is in handen van den militair-geneeskun digen dienst. Wat de burgerlijke oorlogsvermink ten betreft wordt vanwege de inspectie van de volksgezondheid een enquête by ziekenhuizen ingesteld naar hen, die vermoedelijk invalide zullen blyven. Hierop volgt een onderzoek, of de geneeskundige behandeling in alle gevallen ge schikt is om een maximaal herstel van de vali diteit te bewerken. Zoo noodig wordt, in daar voor in aanmerking komende gevallen, het ver leenen van specialistische hulp bevorderd. Wanneer by de gewonden het „medische sta dium" ten einde is, zoodat geneeskundige be handeling in het algemeen niet langer is ver- eischt, begint de zorg om hen allen te helpen by de moeilyke opgave om weer een maatschap peiyke functie, die voor hen geschikt is, te vin den. Dit geldt wederom zoowel voor gewezen militairen als burgers. Deze laatste zorg wordt uitgeoefend in samenwerking met de Nederland sche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.). SJANGHAI, 28 Aug. (D.N.B.). De Engelsche rcederyen te Sjanghai en Hongkong hebben de reizen van haar schepen naar Indo-China geannuleerd en de booten, die daarheen onder weg waren, teruggeroepen. Deze instructie, die het gevolg van een waarschuwing der Fransche autoriteiten zou zijn, heeft in kringen te Sjang hai veel ongerustheid verwekt. Men gelooft, dat de oorzaak voor deze maatregelen moet worden gezocht in de toenemende spanning in Indo- China.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1