In het doolhof der textieldistributie Vèrsfopping Haarlem, 29 Aug. Laatste Nieuws Definitieve regeling autoverkeer Beursoverzicht Het Rijksbureau wil het publiek zooveel mogelijk geven en het Volksbelang dienen Dubbele censuur in Engeland op luchtvaartberichten OM DEN ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 STADSNIEUWS WAT VOOR DEN EEN WINST IS MAG VOOR DEN ANDER GEEN VERLIES ZIJN T extielrevue Waarom distributie? NED. CIRCUS REVUE NAAR AMSTERDAM Een dankwoord van de directie KAPELAAN P. J. DE WIT VERGADERING TUIN LIEDEN BLOEMENKEURING TE HAARLEM DE AUTOBUSDIENSTEN HET DAGELIJKSCHE LIJSTJE Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofvvisselingszout Wie is verantwoordelijk voor de verduistering? „De daadwerkelijke bezitter' BURGERLIJKE STAND PIANO-CONCERT IN PAVILJOEN „RICHE" Wat de Radio-Centrale morgen geeft Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Kappersopleiding Onoplettende voetgangster VOETBAL R.C.H.—H.F.C. 1—5 AGENDA 30 Augustus Aanvankelijk prijshoudend, later verdeeld. A merik. Staal- en Koperfondsen zeer vast. Apotheekdiensten Verdeeld Will Glahe 15. Sensation 16. Weekend 17. Xm Gansemarsch 18. Standchen auf dem Regenbogen 19. Jede Stunde ohne dich. Onder voorzitterschap van den heer H. J. Borst vergaderde gisterenmiddag in restau rant Brinkmann de Textielfederatie, waar bij zeer belangrijke onderwerpen en moei lijkheden aangaande de textieldistributie onder de oogen werden gezien. De vergade ring werd o.m. bijgewoond door den hoofd inspecteur van het Rijkstextielbureau, den heer E. Beurs, en de heeren Bosch en Hoo- gesteyn, inspecteurs aan genoemd bureau. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, nadat njj alle aanwezigen van harte welkom had geheeten, de nauwe samenwerking der tex- tielbonden, welke door ae omstandigheden zoo snel tot stand is gekomen. In het programma van de textielfederatie, waarin om. vertegen woordigd zijn „Demotex", „St. Willibrordus" en de Protestantsch-Christelijke Bond, is het doel en de werkwijze van de nieuwe federatie thans slechts 10 pet. te spreken en voor honderd pet. te werken De werkzaamheden van de federatie zullen de ongeorganiseerden dwingen tot het aanvaarden van het lidmaatschap. Spr. deelde nog mede, dat 3 October een textielcursus zal plaats vinden, waarvoor nog enkele deelnemers zich kunnen laten inschrijven. Hierna liet de secretaris der Federatie, de heer H. van der Ham, in het kort de revue van het kleedingbedrijf passeeren. Vóór 1914, aldus spreker, was het een gemak kelijk uit te voeren bedrijf. Men kende toen geen spitsvondigheid, geen concurrentie, geen zin voor organisatie en men leefde los van el kaar. We kunnen thans niet zeggen, dat die toestand bepaald ideaal was. Toen de vorige wereldoorilog uitbrak, verkeerden de textiel- détaiilisten in een slechten toestand. Men had Riet de minste voeling met de autoriteiten, zoo dat iedereen maar zijn eigen weg ging. Er be stond niet de minste controle op de productie, zoodat de prijsopdrijving en een levendige ket- tinghandel aan de orde van den dag waren. Na den oorlog gingen de prijzen weer sterk omlaag en na deze periode ontwikkelde zich de textielbranche heel bijzonder en 'het grootbe drijf bloeide welig op. In dezen tijd was de dy namische koopmansgeest het sterkste. In 1929 ontwikkelde zich een sterke drang naar orga nisatie, die ook wel noodig was. Toen het vorig jaar een groote oorlogs dreiging ontstond, werd een Centraal Bu reau voor den textielhandel opgericht. De leiders hiervan gingen met een goede objec tieven en zakelijken kijk te werk. Onder leiding van den Rijks-coördinator, prof. Wisseling, werd er zoowel in sociaal als commercieel opzicht een hecht blok ge sticht in het belang van ons volkshuishou den. Aan dit bureau werkten 100 pet. vol waardige Nederlandsche krachten en toen de oorlog buiten onze grenzen was uitge broken, had men de bevoorrading van de textielgoederen in een hand genomen. Door het Centraal Bureau werden de goe deren ingekocht tegen een zelfden prijs en de beschikbare goederen werden aan de respec tievelijke bedrijven, ieder naar hun grootte ver deeld, waardoor een groote werkloosheid werd voorkomen. Het voornaamste streven van dit bureau is altijd geweest, dat de geheele gemeen schap van de noodzakelijkste levensbehoeften werd voorzien. Op een vergadering in Utrecht op 5 Mei 1940 werd verklaard, dat de grondstoffenpositie sinds 1 September van het vorig jaar in Nederland was verbeterd. Er was toen een voorraad voor acht maanden. Sinds 10 Mei 1940 is er echter veel veranderd. De voorraden verminderden met den dag en daarin kon niet voorzien worden, omdat de verbinding met het buitenland, waar wy veel van onze grondstoffen vandaan halen, verbro ken was. Hierin kon dus niet worden voorzien. Het Centraal Bureau werd tot een Rijks textielbureau omgebouwd. De maanden Mei en Juni kenmerkten zich door groote om zetten in den textielhandel, zoodat een distributie niet kon uitblijven. Eerst kwam de stamkaart en thans hebben wij al sinds twee weken de puntenkaart, waarop onze cliënten hun goederen kunnen krijgen. De inspecteurs van het Rijkstextielbureau wer den dagelijks met duizenden vragen over stelpt. Sprekende over de waardeering der punten zeide de hee# Van der Ham, dat in de praktijk nog moet blijken, welke fouten hieraan kleven. Thans kennen wij wat dat betreft nog maar een proeftijd, welke waarschijnlijk zal worden herzien. Wat de dag van morgen brengt kan niemand zeggen. Wij willen de zelfstandigheid van onze vak groep handhaven en moeten thans als erkende vakorganisaties eendrachtig samenwerken. Wij moeten zelf weten, wat ons te doen staat. Het gaat er thans niet meer om, dat de eene zich ten koste van den ander verrijkt. Wat voor den een winst beteekent, mag voor den ander geen verlies zijn. Het liberaal-economisch stand punt, waar men vroeger veelal van uit ging, zal nu verlaten moeten worden. Samen zullen wij energiek en noest arbeiden. Den georganiseerden wordt thans een kans ge boden en het is onze plicht deze te grijpen Dan zal zij ook tot heil van ons mooie vak, van ons gezin en ons vaderland ziin. Terwijl den aanwezigen de gelegenheid werd geboden schriftelijk enkele vragen te stellen, nam de hoofd-inspecteur van het Rijkstextiel bureau uit Den Haag, de heer E. Beurs, het woord en lichtte de distributie in de textiel branche nader toe. De distributie, aldus spreker, was absoluut noodzakelijk. De tijd, dat de winkeliers zich tegenover elkander konden stellen, is nu afge loopen en in de toekomst ziet het er naar uit, dat we minder zullen krijgen dan in andere jaren. De importmogelijkheden zijn zeer ge rine. de voorraden zijn verminderd en dus ook de mogelijkheden voor de winkeliers zijn ge daald Daartegenover staat echter het volksbe lang. Dat wil zeggen, dat er een zoo billijk mogelijke verdeeling van de goederen moet plaats vinden en om dat te bereiken, heeft men de distributie ingevoerd. Hét uitgangs punt van het Rijkstextielbureau is, het pu bliek zooveel mogelijk te geven. I>e groep van vrije artikelen is nog behoorlijk groot, zooüat men nog veel goederen thans zon der punten kan krijgen. De artikelen, welke op punten gewaardeerd staan, mogen en moe ten ook uitsluitend op punten verkocht wor den. Hierdoor immers krijgt men een beperking van het verbruik en daardoor geraken de za- kenmenschen in het bezit van punten, waar mede zij kunnen inkoopen. De puntenwaardee- ring vond niet bij allen instemming, maar men zal er zich bij moeten neerleggen, omdat hierin toch geen verandering zal komen. De winkeliers behoeven zich niet ongerust te maken, dat zij met sommige artikelen zullen blijven „zitten" want als er in praktijk blijkt, dat men voor sommige artikelen te hooge punten heeft be paald, dan zal hier te allen tijde een oplossing j voor worden gegeven. Het is bovendien in het eigen belang van de winkeliers om hun arti kelen met punten te waardeeren. Daarom gaf spreker ook allen aanwezigen den .goeden raad, hun artikelen in den winkel te prijzen en tevens het vereischte aantal punten daarbij te vermel den. Wacht hiermede niet te lang, want als er een nieuwe regeling verschijnt, moet het in orde zijn. We leven nu eenmaal in een tijd, die snel gaat en waarin dus snel gehandeld moet worden. Voor iederen consument bestaat de mogelijk heid een speciale vergunning te krijgen. De aan vragen van speciale vergunningen kunnen slechts uitsluitend geschieden bij het distribu tiekantoor en men zorge er voor, dat deze aan vragen goed gefundeerd en gedocumenteerd ziin Zooals vanzelf spreekt, zijn deze vergun ningen op de eerste plaats voor hen, die het brood en brood noodig hebben, voor hen dus, die door den oorlog zijn gedupeerd. Men kan toch niet verwachten, dat deze menschen van den winter in hun regenjas moeten rondloopen. Onder hen bedoelde spreker de menschen, die door oorlogsge weld, brand, diefstal of vernieling voor een speciale vergunning in aanmerking komen. Gisterenavond heeft de Ned. Circus Revue aan de Paviljoenslaan haar laatste voorstelling in Haarlem gegeven. De Bloemenstad had de primeur en thans zullen de Amsterdammers het uitstekende pro gramma kunnen bewonderen. Voor aleer gisterenavond de lichten doofden sprak een der directeuren, de heer A. G. Gie- zen, een dankwoord voor de wijze, waarop het Haarlemsche publiek de noviteit had ontvan gen en weten te waardeeren. Dank zij de mede werking van de Haarlemsche en Duitsche auto riteiten konden de plannen verwezenlijkt wor den en mag thans van een geslaagde proef ge sproken worden. De bezoekers van Haarlem hebben nog genoegen moeten nemen niet eenige onvolmaaktheden, die aan het nieuwe vastkleefden. In de toekomst zal de Ned. Circus Revue haar programma tot de hoogste perfec tie opvoeren Een parochiaan schrijft ons Wat reeds lang verwacht werd, zal thans ge beuren. Kapelaan P. J. de Wit gaat de paro chie van St. Jan verlaten en ziin priesterlijken arbeid voortzetten in Rotterdam Deze vrome priester heeft in onze parochie bergen werk verzet. Hij ging zijn eigen gang zonder vertoon en in alle stilte. Naast zijn, deze week reeds vermeld, woonwagenkampwerk, heeft hij in de parochie zelf heel veel werk verzet. Noemen wij slechts zijn groote liefde voor het Missiewerk, de Missie-optochten (welke elk jaar uitgebreider, grooter en mooier werden). Zijn ijveren voor de meisjes- en damescongregatie, zijn huisbezoeken, de verzorging van zieken en armen, beschouwde hij als een zeer voorname taak van zijn priesterlijken arbeid. Van een groot aantal vereenigingen was ka- De kunst van het inkoopen pelaan de Wit adviseur. Hij had door zijn woord en optreden zeer veel invloed. Men ziet hem dan ook noode vertrekken. De parochie van St. Jan heeft in kapelaan de Wit een ijverig en hard werker gehad en velen zijn hem grooten dank verschuldigd. Moge hij nog veel vruchtbaren priesterlijken arbeid verrichten. Het is op het oogenblik heelemaal niet moei lijk, de artikelen te verkoopen. Maar het is een kunst, goederen te kunnen inkoopen, want de leveranciers zijn gebonden aan bepaalde quanta. Op de eerste plaats moet men voor het inkoo pen van goederen een vergunning hebben van het Rijkstextielbureau in Den Haag en ook al bézit men die vergunning, dan is het nog niet altijd even makkelijk zijn goederen te krijgen. Heeft men zijn quantum reeds ontvangen, dan gaan natuurlijk anderen voor. Ook zij die oor logsschade hebben geleden genieten de voor keur boven anderen. Maar toch kan men zijn aanvragen steeds richten tot het bureau, dat altijd nog wel een oplossing voor de'moeilijkhe den van de winkeliers weet te vinden. Uitvoerig besprak spreker hierna het vraag stuk der bevoorrading. Tot slot van zijn uiteenzetting over de tex tieldistributie zeide de heer Beurs, dat het Textielbureau aan alle winkeliers voor hun moeilijkheden een welwillend oor verleent, maar men moet niet vergeten, dat het bureau zelf nog erg jong is en dat maar met een klein Woensdagavond vergaderde de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstr. in Hof van Heemstede. De heer G. Boting gaf een uitvoerig verslag van de gehouden tuinkeuring voor de prijs vraag. Vastgesteld werd, dat op Zaterdag 14 Septem ber de laatste keuring zal geschieden. Van de gelegenheid tot inzending ter keuring was dezen keer een zeer druk gebruik gemaakt. Zoo had de heer G. Boting een fraaie verscheidenheid zinnia's, de heer H. corps gewerkt kan worden, ook al weer in het I Putting een groote collectie delfiniums, varies belang van de winkeliers rend van oranjerood tot donker paars. De heer De .winkeliers toonen dus een goed begrip I Toen bracht e'en keur van anjers en de heer voor deze moeilijkheden en een nauwe samen- I de Boer een verscheidenheid van zonne werking met deze Rijksinstantie kan niet anders dan tot genoegen van allen werken. Nogmaals spoorde de heer Beurs de aanwe zigen aan zich aan te sluiten bij een der vak organisaties, voordat men hiertoe gedwongen wordt. Het is uw eigen belang, dat ge er mee dient. Nadat de talrijke vragen door den hoofd-in specteur tot tevredenheid der aanwezigen waren beantwoord en de rondvraag was gehouden, sloot de voorzitter deze belangrijke vergadering. De keuring stond geheel in het teeken van de dahlia's, de voorloopers van den herfst. Hoewel de laatste dagen de najaarsstormen gepaard met regenvlagen zich- geducht hadden doen ge voelen, waren toch de meeste bloemen nog van I j^m-ing der colleus te doen plaats hebben. Ook prima kwaliteit. De heer G. Aartsen van Har- zullen deze maand de bloembollen voor de a.s bloemen. De heer Van Zadel kwam met enkele nieuwere soorten boonen. die in de toekomst de andere soorten wel zulen vervangen. Een keuringscommissie kende daarna de volgende punten toe aan het ingezondene: Bloemen in vazen: G. Toen voor vaas anjers 7 punten, P. Klaas- sen vaas dahlia's 6 punten, H. Brokke voor vaas dahlia's 6 punten. Voor manden: P. Klaassen 9 punten, J. de Boer 7 punten, P. Berkhout 6 punten. Voor groepen: G. Toen groep anjers 9 punten, H. Brokke groep dahlia's 8 punten. J. de Boer gemengde groep 7 punten, P. Berkhout groep phipostegia 6 punten. De besprekingen over „Werk in den Tuin in de maand September" waren gewijd aan het verplanten van heesters. Besloten werd de volgende vergadering de derwijk liet ons eenige nieuwe aanwinsten zien. Mevr. v. Amersfoort kwam met een witte cactus welke geen verbetering was. Beter en gelukkiger was de heer Aartsen met Henny, een amber-kleurige cactus-dahlia, welke een eerste klas getuigschrift wist te behalen De firma N. J. van Oosten, "s-Gravenhage bracht ook nog eenige nieuwe zaailingen onder nummer. De firma Gebr. de Ruiter, Oegstgeest, wist voor de nieuwe pompon-dahlia, zaailing 39, rood en witte punt, een getuigschrift van verdienste te bemachtigen. Ook was er van deze firma nog de zeer mooie oranje-roode decoratieve Mickey Roor.ey. De firma Bruidegom te Baarn zond slechts 3 soorten. Maar die waren, zooals wij het van deze firma gewoon zijn, van prima kwaliteit: 3 nieu we zaailingen 735, 704, 705 met zeer sterke lange stelen in goeden rosen en koperkleurigen semi- cactusvorm. De firma H. Carlee was er met eeD stand van de allerbeste nieuwe en eehigszins meer bekende soorten. De firma Topsvoort kwam met een collectie bijzondere dahlia's, o.a. een mandarijn-roode schitterende dahlia, welke bekroond werd met een getuigschrift van verdienste. Ook zond deze firma nog twee kleinbloemige cactusdahlia's in onder no. EM 533 en EM 514. De firma Ballega, Leiden, was er verder met een paar uitgelezen soorten. tentoonstelling worden uitgereikt. In verband met de bepaling, dat na des avonds 10 uur tot des morgens 4 uur geen au to's meer mogen rijden, zijn de extra busdien sten. die de N.Z.H.T.M. op trein en tram liet loopen, vervallen, De laatste busdienst StationBloemendaal vertrekt van het Station om 21.18 uur en van den Vijverweg om 21.33 uur. De laatste dienst StationRamplaan ver trekt om 21.18 uur van het station en om 21.40 uur van de Ramplaan. De dienst van de „Stormvogels" Haarlem— BloemendaalSantpoort is zooals reeds in de advertentie vermeld werd, vervallen. De politie heeft gisteren 15 processen-verbaal opgemaakt tegen wielrijders, die bij verandering van richting geen teeken gaven. 8 tegen voer tuigbestuurders. die niet volkomen rechts re den, 9 tegen wielrijders, die niet afdoende hun lantaarn hadden afgeschermd en 5 tegen be woners van niet goed verduisterde huizen. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon f 1.T5 bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD In ons ochtendblad gaven wü een verslag van een zaak betreffende de verduisteringsvoor schriften, welke gisteren voor den Haarlem- schen kantonrechter werd behandeld. Het verslag begon als volgt: „In de verduisteringsvoorschriften staat nu eenmaal nadrrfkkelijk geschreven, dat de eige naren van woningen, maar dan ook alleen de eigenaren vcor een eventueele overtreding strafbaar zij.n." Zoo gesteld is er alle aanleiding tot misver stand. De wettelijke term luidt, dat hij, die daadwerkelijke bezitter is, de verantwoordelijk heid draagt. Dus b.v. is een pensionhoudster verantwoor delijk voor het niet behoorlijk verduisteren v-an door haar verhuurde kamers. De huurder van een woning is vanzelfspre kend gehouden, de ramen van het huis bij het invallen der duisternis behoorlijk af te schermen. Hij wordt volgens de wet als de daadwerkelijke bezitter beschouwd. Zou er echter in een leeg huis door onbe voegden licht worden gemaakt, dan is toch de eigenaar, zelfs al woont hij in een andere stad, aansprakelijk Geboren: 28 Aug. M. C. J. ZoonNadorp, z.; 28 Aug. E. A. B. Braak—Schiering, d.; 28 Aug. A. van der MaasKamstra, z.; 29 Aug. H. Fie- tersGeerling, z.; 28 Aug. A. Mauritzvan Mou- rik Broekman, d.; 29 Aug. G. A. HoremanJol, z.; 28 Aug. B. M. MulHuizing, d.; 28 Aug. J. RobbersRijnders, d.; 28 Aug. G. H. Simon Erdtsieck, d.; 29 Aug. P. J. Peeperkoorn—Eer hart, d. Overleden: 27 Aug. C. F. de RidderLichten- veldt, 68 j., Ternatestraat; 27 Aug. H. C. Frede- riks—Slot, 37 j., Archipelstraat. Ondertrouwd: 28 Aug. H. Vriens en M. Hiitten; 29 Aug. C. Meijer en J. Steffens. Gehuwd: 29 Augustus. J. M. Drogtrop en J. R. Eland; J. W. Verwoerd en B. G. Funke; W. Janssen en P. C. C. M. Negrijn. meen met tien procent moeten worden in gekrompen. 3. Het goederenverkeer zal aan strengere grenzen worden gebonden. O.a. zullen in ver schillende gemeenten transport-centrales, wor den opgericht, waardoor wordt voorkomen, dat vrachtauto's met ongebruikte laadruimte rijden. 4. Het vervoer van goederen naar het bui tenland zal eveneens aan strengere bander. worden gelegd. Nederlandsche auto's zullen bij voorbeeld niet verder dan 250 K.M. van de Nederlandsche grens verwijderd in Duitschland mogen rijden. Zij zullen in België en Frankrijk slechts onder zeer bepaalde omstandigheden kunnen worden gebruikt. 5. De ombouw van motoren van die auto's, welke een laadvermogen van meer dan ander halve ton hebben, zal bevorderd worden. De Kommandant van de Duitsche troepen te Zandvoort, prof. Diebietsch, organiseert Vrijdag a.s. in Paviljoen „Riche" een concert, waaraan de bekende pianist Jaap Brill zijn medewerking zal verleenen. Het programma vermeldt Russische en Hongaarsche liederen. Het concert begint om 20.30 uur. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", te Haarlem, houdt morgen, Vrijdag 30 Augustus, te 7.30 uur in het Gebouw Jansstraat 74, haar jaarlijksche algemeene vergadering. Onder an dere staat op de agenda, wegens het periodiek aftreden van de heeren R. Haverschmidt, C. N. J. van Hemert en A. W. M. Steinhoff (allen her kiesbaar), een bestuursverkiezing. Ook zijn er vacatures ontstaan wegens het be danken van de heeren J. Kuyper en C. Warnier. Op de agenda komt ook nog voor de benoeming van een nieuwe commissie. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Vrijdag 30 Augustus, luidt: V. Lynn en D. Dennis De inschrijving van leerlingen voor de vak school van kappers en kapsters, directeur C. 1. I let a song go out of my heart Denny Dennis J. van Loeven, sluit Vrijdagavond 30 Augustus 2. Daydreaming Vera Lynn 3. Two sleepy people V. Lynn en D. Dennis 4. Summer Sweetheart Vera Lynn 5. While a cigarette was burning Denny Dennis W. B. Orkest 6. Hofballtanze 7. El Turia 8. Walzer auf Walzer 9. Donausagen 10. Weaner Madlen Sam Browne 11. Tears on my pillow 12. There's something wrong with the weather 13. Lonely 14. I get along without you very well te 9.30 uur namiddag bij Gebr. Brinkmann, Groote Markt (Radiozaal). Zie de advertentie elders in dit nummer. Gisterenmiddag werd een 72-jarige weduwe, die ter hoogte van het Proveniershuis zonder op het verkeer te letten den zijweg overstak, door een veertien jarigen wielrijder aangereden. Zij kwam te vallen en klaagde over pijn in de in- kerheup. De Ongevallendienst verleende de eerste hulp, waarna overbrenging naar het Groot Gasthuis volgde. Met een grandioze 5l-overw'inning óp R.C.H. heeft H.F.C. op den derden prijs in dit tournooi beslag gelegd, terwijl R.C.H. als vierde eindigt. Deze groote zege verdiende H.F.C. vol komen in de eerste plaats wegens beter spel en beter teamverband en verder wegens onvol doend spel van de R.C.H.-verdediging, waarin door onjuist opstellen herhaaldelijk gapingen ontstonden, die door de H.F.C.-ers op de juiste wijze wterden benut. Het begon zoo aardig, ook van R.CR.-zijde, doch langzamerhand nam H.F.C. het spel in handen, waardoor de R.C.H.- voorhoede er niet zoo heel vaak meer aan te pas kwam. Wel noteerden we een goed schot van Hanse tegen de doellat, doch daarna volgde een goal voor H.F.C., waarbij het er op leek, dat Groeneveld voor Van Vliet onhoud baar terugspeelde. Vervolgens mikte Kammijer een corner ineens langs den verkeerd opgesterden Van Vliet en met 20 werd gedraaid. Al spoedig na de rust kogelde Drijver een goeden voorzet van Kammijer in, waarna Lui ten het genoegen smaakte een tegenpunt te scoren, 13. De R.C.H.-voorhoede, waarin Mul der zoowel als midvoor als rechtsbuiten al heel weinig presteerde, werd toen even gevaarlijker, doch toen succes uitbleef, nam H.F.C. weer het initiatief over en nog tweemaal wist Drijver te scoren, dank zij voornamelijk ontactische op stelling in de Racing-défensie, waarin vooral Vos, hoe verdienstelijk werk deze speler ook leverde, teveel zijn verdedigende taak uit het oog verloor. Met 51 kwam het einde van de zen goed door Seubring geleiden wedstrijd. Hedenavond gaat de eindstrijd tusschen Haarlem en E.D.O., eveneens op het R.C.H.- terrein. GENÈVE, 29 Aug. (D.N.B.) Het geheim van de volgens de laatste berichten ook in Engeland op steeds grootere scepsis stuitende berichtgeving van het Engelsche ministerie van Luchtvaart over de zoogenaamde „zeer geringe' verliezen aan eigen vliegtuigen en de slechts „onbelangrijke" verwoestingen door de Duit sche luchtaanvallen, wordt uit een zeer veel zeggend bericht in de Times van 22 Augustus duidelijk. Het Engelsche blad onthult het ver rgssende feit, dat in Engeland voor alle be richten een enkelvoudige, voor alle luchtvaart- berichten echter een dubbele censuur bestaat. Deze tweede censuur wordt niet door het mi nisterie van Voorlichting, doch door het mi nisterie van Luchtvaart uitgeoefend. Met deze taak is de, zooals de Times het noemt „myste rieuze" afdeeling A 16 in het ministerie van Luchtvaart belast. Aan deze afdeeling moeten alle berichten, rapporten en artikelen over luchtgevechten, verliezen, verwoestingen in de verschillende districten en ooggetuigeverslagen stuk voor stuk worden voorgelegd. „Niemand, zoo verklaart de Times, „kent de redenen voor deze zonderlinge verdeeling. Men mag toch aannemen, dat censors, die ter beoordeeling van aangelegenheden der luchtmacht zijn aan gewezen. over voldoende ervaring beschikken om deze zaken te behandelen. Wanneer dit niet het geval is, had men hen niet mogen be noemen. Wanneer zij echter competent genoeg zijn, is de reden voor een verdubbeling van den censuurarbeid moeilijk te begrijpen." De taak van de bijEondere afdeeling is na tuurlijk, de publicatie van alle voor het mi nisterie van Luchtvaart lastige berichten te verhinderen en berichten en verslagen de we reld in te zenden, die van te voren zorgvuldig omgewerkt" zijn. De afdeeling A 16 is dus de bron van de Engelsche leugenberichten. Gebouw St. Bavo: Haarlemsche Hengelaars- bond, 8 uur, Herwonnen Levenskracht, 8 uur, Federatie Groenten- en Fruithandel, 8 uur, R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur, Ledenvergade ring Bouwvakbond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Kerkconcert der H.O.V.. 7 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstellilig van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret-gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; Ge opend van 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Spaarne Bioscoop: „In 't Witte Paard". (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Met ingang van 1 September a.s. zal een nieuwe regeling vcor het autover keer in werking treden. Deze regeling, welke in verband met de benzineschaarschte is ontworpen en als een definitieve zal gelden, zal richt lijnen inhouden, volgens welke een benzine-vergunning aan auto-bezitters en exploitanten wordt toegestaan. De voornaamste punten der nieuwe regeling zijn: 1. Het aantal personenauto's en taxi's dat in het verkeer is opgenomen, zal niet verminderd worden. Evenwel zullen auto's, die meer dan 15 liter benzine op 100 K.M. verbruiken, uit het verkeer worden geno men en, indien men dat wenscht, door kleinere wagens kunnen worden vervangen. 2. Het autobusverkeer zal in bet alge- De vaste stemming ten onzent voor Amerikaan- sche shares gedurende de laatste dagen, gaf den indruk, dat het publiek te eeniger tijd een be tere houding van de New Yorksehe beurs ver wachtte. Inderdaad is dit gisteren het geval ge weest, toen de gezonde technische positie tot meer belangstelling en een iets levendiger han del aanleiding gaf. De berichten omtrent de gunstige ontwikke ling van het Amerikaansche bedrijfsleven, waren tevens op den kooplust van invloed. Bovendien maken de langzaam binnenkomende berichten omtrent den gang van zaken en gunstige re sultaten van verschillende ondernemingen een uitnemenden indruk. De gunstige koperpositie komt o.a. tot uitdrukking in de winst van de Kennecott Copper, welke in het eerste halfjaar 24.79 mill, dollar bedroeg, of 2.29 dollar per aan deel, egen 10.11 mill, dollar of 0.93 dollar per aandeel in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Voorts overtuigt men zich er van, dat het ge weldig bewapeningsprogram der Amerikaansche regeering reeds volop werk verschaft, waarbij de betreffende industrieën als de staal-, ijzer-, werktuigen- en vliegtuigenindustrie wel het meest zullen profiteeren. De scheepsbouwindustrie zal hierbij zeker niet achterstaan, in verband met de uitbreiding van de oorlogsvloot. Ook het vrachtverkeer is sterk toenemende, getuige o.m. het feit, dat de wagon-verladingen in deze week een nieuw hoogte-record in dit jaar zullen bereiken. De productie van de nieuwe automobiel-mo dellen heeft reeds vroeger dan in andere jaren een aanvang genomen, zoodat alles in de Unie zich op een grootere expansie instelt. Men houdt weliswaar rekening met de a.s. verkiezingen en cijfert komende belasting-verhoogingen niet weg, maar geeft er blijkbaar nu en dan de voorkeur aan, op gunstige gegevens te reagee- ren. Aan de lijst van fondsen, welke zonder publi catie van koersen tot den vrijen, niet-officieelen handel zijn toegelaten, werden heden de volgen de fondsen toegevoegd: Rubber-Ondem. Java Caoutchouc Cy. Aand. Spoorwegen Northern Pacific C. v. A Bank- en Crediet-Instell. Bank v. Onroer. zaken 5. Prov. Cred.- en Dep. Bk. 4. Industr. Ondcrn. Allan Co. 5. Spoorwegen Ned. Ind. Spoor 1902 3j4. Prcmieleeng. Amsterdam C. A. 1000 3. Bank- en Cred. Instell. Ned. Ind. Handelsbk. C. v. A. Ned. Bk. v Z. Afrika 500 Aand- Hypotheekbanken Holland Bank Aand. Industr. Ondem. Küchenm. Int. Mij. v. Acc. Aand. Cont. Can. Cy. C. v. A. Electriciteit, enz. Am. Waterworks 6 le pref. Aand. Gebouw St. Bavo: Kinderkoor, 6 uur, Haarlems Gemengd Koor, 8 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur, Schaakclub St. Bavo, 8 uur, „De Forel", 8 uur. Spaarne-bioscoopKoningstijger". Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Gebouw H. K. B„ Tempeliersstraat: Bartoes' Cabaret-gezelschap. Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; Ge opend van 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telef. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, telef. 11180; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, telef. 28197. Petroleum- Ondern. Moeara Enim 1 winstbew. Scheepvaart Mijen Stoomb. Mij. Hillegersberg Nwe. Aand. Suiker-Ondern. Sindanglaoet pref. Aand. Thee-Ondern. Sedep. Cult. Mij. Aand. Div. Cult. Ondem. Koerintji Cult. Mij. Aand. Preanger Reg. Aand. Diversen Bijenkorf pref. Aand. Thomsen's Havenbedr. Aand. Tramwegen Modjokerto Stoomtr. pref. Aand. Voorl. Genoteerde Aand. Gotham Silk C. v. A. Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. C. v. A, Men nam heden op het Damrak van de be tere houding van Wallstreet van gisteren wel goede nota, maar onthield zich ditmaal van een bij zonderen kooplust, omdat men het sterk ver hoogde koerspeil der laatste dagen wel wat riskant achtte. De handel opende veel kalmer dan gisteren, maar dit deed toch geen schade aan de stemming, die licht verdeeld, maar in doorsnee prijshoudend bleek te zijn. Op de Petroleumafdeeling was de stemming aanvankelijk vast en opende men op het hoogste punt van gisteren, n.l. 252. Hierna trad wegens winstneming een reactie in tot 247, waarna weer nieuwe koopers optraden en herstel volg de. Shell Union, Tidewater en Continental Oil konden zich ruimschoots op het vorig peil handhaven. In den Suikerhoek was de ondernemingsgeest aanvankelijk ook minder groot. H.V.A. openda 2 pet. hooger op 378, waarna voorloopig geen verandering meer intrad wegens den kalmen handel. Vorstenlanden, Javasche Cultuur en Nisu bewogen zich om en nabij de vorige prij zen. Op de Rubbermarkt zette Amsterdam Rubber ruim 1 pCt. hooger in op 205, waarna de handel spoedig afnam. Banda Deli Batavia e.a. rubber soorten toonden ook weinig verandering. Van Tabaksaandeelen was Deli Batavia ge vraagd en boekte een avans van 4 pCt. Senem- bah liep circa 1 pCt. op, terwijl Oude Deli meer op den achtergrond bleef. De Scheepvaartaf deeling was weer vrij goed gedisponeerd, Scheepv. Unie kon 1 2 pCt. hoo- gere prijzen bedingen, terwijl Holl. Amerika Lijn en Booten zich binnen de prijzen van gisteren bewogen. Voor Java China Japanlijn ontwikkelde zich redelijke vraag. In den hoek der binnenlandsche industrieelen werden Philipslampen aanvankelijk Y-1 pCt. hooger verhandeld. Unilever werd op onveran derd 90 pCt. geadviseerd. Voor Aku kwam eenig materiaal aan de markt, waardoor het fonds 1Y» lager opende op 81. Hierna trad echter weer spoedig eenig herstel in. Voor Meelfabrieken was de stemming weer vaster. Andere industrieën getuigden van een prijshoudenden ondertoon. Op de Amerikaaansche afdeeling was Wall street van invloed en kon Bethl. Steel 2 dollar verbeteren, Steels 1 en Republic Steel 5/8 ?4 en Kennecotte 14. De gunstige courantcijferS van de Kennecotte kwamen gisteren reeds in den koers tot uiting. Carfoundry en General Motors konden weer betere prijzen bedingen. Kunstzijdewaarden en Utilities waren goed prijshoudend en voor Spoorwegwaarden traden lichte koersverbeteringen in. Op de Nederlandsche Staatsfondsenmarkt droeg de handel weer een zeer kalm karakter, maar de ondertoon was prijshoudend. De 33;,j 1938 en de 4 pet. 1940 II z.b. handhaafden vrij wel de vorige prijzen. Bij verder verloop was de stemming tamelijk afwisselend en verdeeld wegens winstneming en nieuwe lichte vraag. Amerikaansche staal- en koperfondsen on derscheidden zich door een zeer vaste stem ming. Bethl. Steel kon 1% dollar verbeteren- Steels 1 punt, Anaconda Copper en Kennecott konden wegens verdere vraag a 1 dollar noteeren Koninklijke Olie gold later 245, mna-r kwam weer tot eenig herstel. Rubbers handhaafden zich, H. V. A. liep - pCt. op, verloren hierna 2 a 4, om weer iets te herstellen. Van Tabakken trok oude Deli 1 pCt. aan, maar liep Deli Batavia 2 pCt. terug. - Van Scheepvaartaandeelen kon Japan-lijn a 1% verbeteren. Scheepv. Unie en BoaaJ brokkelden iets in prijs af. PhilipslamP® moesten 3 a 4 pCt. prijsgeven om weer te herstellen. Aku liep 2 pCt. terug, maar tro weer 1 pCt. aan. Wilton Feijenoord legde een vastere stemmms aan den dag. Voor Staatsfondsen bleef de 011 dertoon prijshoudend. Geld op prolongatie gold 3 pCt. iets

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2