GOEDE VOEDING VAN EIGEN BODEM" Doodelijke aanrijdingen berecht jjfl (rouw die in het iJdonker kwam... 8 8 Kerkdijk Leven DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 Speciale inzending op de Utrechtsche Jaarbeurs VERBRUIK SMEEROLIëN EN VETTEN Inlevering aanvraagformulieren SANCTUS VIRGILIUS SOLDAAT VOORWAARDE. LIJK VEROORDEELD Moedig gedrag tijdens oorlog in aanmerking genomen Kaasmarkt te Woerden oooooo Het gaat! oooooo MUTATIES IN VAKBONDS- BESTUREN HUGO KOSTER OVERLEDEN Stuwkracht voor het k weeker sbedrij f PATRIJZENJACHT GAAT MAANDAG OPEN TWEEJARIG JONGETJE OVER BOORD GESLAGEN Levensgeesten konden weer worden opgewekt INLICHTINGEN OMTRENT NEDERL. MILITAIREN PENDEL VER VOER VAN STEENKOLEN Expeditiekantoor opgericht te Heerlen Gevaarlijk vermaak kostte jongen den dood Bij een sprong van een in volle vaart rijdenden vrachtauto overreden Architectenkeuze wederopbouw in Gelderland en Overijssel Bouwkundig Ingenieurs vóór fusie Architecten en wederopbouw der verwoeste gebieden Politiebevel genegeerd „Er moet streng en snel gestraft worden BUREAU WEDEROPBOUW BOERDERIJEN BEHEERDERS BIJ PHILIPS BENOEMD AANBESTEDING VAN ZUIDERZEEWERKEN DIEFSTAL IN OORLOGS- NOOD Oud-kolonel J. C. C. Phaff overleden Bestrijding draaihartigheid bij lecerfbloemkool Gemis aan vacantiebons UIT DE STAATSCOURANT Belastingen MGR. W. VAN DINTER PATER H. VAN RUTH S. J. Requiemmis Mgr. Frans Geurts Geen audiëntie KB DOOR SYDNEY HORLER Onze voeding vormt thans een probleem, dat ongetwijfeld niet alleen bij de huisvrouw in het middelpunt van de belangstelling staat, en daarom zal op de aanstaande Utrechtsche Najaarsbeurs de stand, die juist met het oog op dit actueele onderwerp is ingericht, zeker ieders aandacht kunnen hebben. Verschillende Rijksdiensten en Commis sies voor de Voorlichting van Huisvrouwen, stellen zich voor, met hun collectieve in zending den bezoekers een beeld te geven van de zorgen der Overheid met betrek king tot de voeding van het Nederlandsche volk. Velen is het nog niet bekend, dat men op dit voor de gezondheid zoo uiterst belangrijk ter rein bij verscheidene commissies van bij uit stek deskundigen op voedingsgebied goeden raad kan inwinnen, o. a. door het volgen van practische cursussen, die voor vrouwen uit alle rangen der bevolking ook voor platte landsvrouwen worden gehouden. Daarnaast zal uiteraard nadruk worden ge legd op de voortbrengselen van eigen bodem. Velen is het onbekend, welke voedingswaarden onze eigen voedingsmiddelen van nature Be zitten en hoe die waarden onder de huidige omstandigheden het best kunnen worden be nut, Wij voelen wel de noodzakelijkheid, ons beperkingen op te leggen, vooral wat betreft producten die doorstopzetting van den invoer schaarsch worden, doch vaak wordt vergeten, dat daartegenover ons land zooveel goed maakt met zijn uitgebreiden weide-, akker- en tuin bouw. Het probleem is evenwel: een zoo goed moge lijke oplossing van het voedingsvraagstuk, waarhij dan vooral onze inlandsche granen, de melk en zuivelproducten, de aardappelen, groenten en vruchten de bestanddeelen vor men. Volgens de Smeeroliebeschakking 1940, no. 1, dienden grootverbruikers van minerale smeer oliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 him aanvraag-formulier bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten te Den Haag in te die nen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten hun aanvraagformulier uiterlijk op 19 Augustus bij hun leverancier inleveren. De door de leveranciers ontvangen aanvragen moesten uiterlijk 26 Augustus 1940 op verzamellijsten verzameld bij het Rijksbureau voor aardolie producten ingeleverd worden. De directeur van voornoemd Rijksbureau stelt belanghebbenden alsnog in de gelegenheid bo- venbenoemde formulieren 14 dagen later bij het Rijksbureau resp. den leverancier in te leveren, zoodat grootverbruikers hun formulier dus uiterlijk op 2 September 1940 bij het Rijksbu reau, kleinverbruikers en kleinleveranciers hun formulier uiterlijk op 2 September 1940 bij hun leverancier kunnen indienen. De verzamellijs ten, met bijibehoorende kleinverbruikers- en kleinleveranciersformulieren, kunnen uiterlijk op 9 September 1940 bij het Rijksbureau worden ingeleverd. Met nadruk wordt gewezen op artikel 9 van bovengenoemde beschikking, hetwelk als volgt luidt: „Aanvraagformulieren en verzameliijsten, wel ke niet tijdig of onvolledig ingevuld zijn inge diend, worden niet in behandeling genomen. Het bestuur der R.K. Studentenvereeniging Sanctus Virgilius te Delft deelt mede, dat de inschrijving der nieuwe leden zal plaats heb ben Dinsdag 3 September van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den gewoon dienstplichtig-soldaat G. B.. die door den Krijgsraad te Utrecht wegens dief stal was veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek der voorloopige hechte nis. Het Hof, beklaagde's moedig gedrag tijdens de oorlogsdagen' in aanmerking nemende, legde dezelfde straf voorwaardelijk op. De gewone Woensdagsche kaasmarkt kon deze week niet doorgaan. In plaats daarvan zal de markt nu a.s. Vrijdag 30 Augustus gehouden worden. De verschuiving van den marxtdag geldt alleen voor deze week. G Ieder, die een beetje rond kijkt, O Weef dat het opvallend wordt 8 Zooveel als wij, Nederlanders, Q O Voelen voor de rijwielsport. O Niet alleen de „oude" fietsers Treden daartoe daaglijks aan, Ook reeds talloos vele andere O Zijn dien goeden iveg gegaan. Kijkt maar eens op Neerlands wegen: g Fietsers, fietsers, jong en oud, Zij, die in geen jaren fietsten. Zijn daar plots weer mee vertrouwd. Met gezinnen en families Brengen zij vacanties door; Eertijds moe in vijf minuten. Staan zij nu haast nérgens voor! Ziet op Neerlands rijwielpaden Heele slierten, rij na rij, Neerland fietste zijn vacantie, En het voelt zich wél daarbij! Koude, tegenwind en regen- Waren haast niet van de lucht, Maar de fietsers waren weldra Daarvoor zelfs niet meer beducht. En als menige „nieuwe" fietser Eerlijk nu zijn meening zegt, Dan bekent hij wis en zeker: „Het beviel me lang niet slecht!" X HERMAN KRAMER O lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO In gevolge een besluit van den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Woudenberg, zijn enkele mutaties aangebracht in de hoofd besturen van eenige vakbonden. In de plaats van J. P. W. van der Sluys, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, is, zooals reeds gemeld, gekomen G. F. Vlekke; de secretaris van den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, G. van der Houven, is vervangen door H. C. Ebeling; de voorzitter van den Meubelmakersbond, C. Lammers, is vervangen door K. A. Wentink; bij den Ned. Bond van Mannelijke en Vrou welijke Arbeiders in de Kleedingindustrie zijn ofltslagen de voorzitter, T. van der Heeg, en de hoofdbestuurster Alida de Jong. In de plaats van Van der Heeg is gekomen L. H. Mesker; in de plaats van E. Sinoo, secretaris van den Bouwvakarbeidersbond, die met pensioen is ge gaan, is gekomen S. C. Smit; de tweede voor zitter, J. W. van Achterbergh, is vervangen door J. de Vries; de voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders, A. Kievit, is vervangen door Norbert van Hest, de tweede secretaris, J. van der Meulen, door H. J. van der Laan; de hoofdbestuurder J. W. Brandsteder is ontsla gen; W. Roos, penningmeester van den Ned. Schil- dersgezellenbond, is vervangen door J. A. Kaub; W. J. Fijlstra, penningmeester van den Tex- tielarbeidersbond, is vervangen door E. Verbeek; in de plaats van D. Preso, penningmeester van den Sigarenmakersbond, is gekomen G. Muntje- werff, de hoofdbestuurder T. Blog is ontsla gen; de voorzitter van den Diamantbewerkersbond, Is. Voet, is, zooals bekend, vervangen door H. <7. M. Verschure. In den ouderdom van 76 jaar is te Boskoop overleden de boomkweeker Hugo Koster, die voor het boomkweekersbedrijf een groote stuw kracht is geweest. Zijn artistieke natuur open baarde zich niet slechts in zijn wereldberoemde kruisingen van rhododendrons en azalea's, waar aan zooveel fraaie hybriden zijn te danken, doch ook in zijn arrangementen op binnen- en bui- tenlandsche tentoonstellingen. De heer Hugo Koster kan worden beschouwd als de stichter van den boomen- en planten- handel op Frankrijk en tevens was hij een der pioniers van den handel op Groot-Brittannië. Ruim veertien jaar lang, van 1903 tot 1917, was hij voorzitter van het Boskoopsche Handels comité, dat zich later heeft ontwikkeld tot een Bond van Plantenhandelaren. Zelf aan het hoofd staande van een der grootste kweekerijen heeft de heer Koster destijds zeer geijverd voor de tot stand koming van de spoorlijn, Alphen aan den RijnGojrda, welke voor het kweekerscen trum van zoo groote beteekenis was. Nog zij vermeld, dat de heer Koster destijds het park van het buitenverblijf van den Russischen Tsaar Nicolaas II te Tsjarkejo Selo heeft aangelegd. Volgens een officieele bekendmakinggaat de patrijzenjacht op Zondag 1 September open. Daar volgens de jachtwet des Zondags niet gejaagd mag worden, verzoekt het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Jachtvereeniging „Nimrod" en de Nederlandsche Jagersveree- niging ons den jagers er op te wijzen, dat dus op Maandag 2 September voor het eerst op hoenders gejaagd mag worden. Dinsdagavond omstreeks half zeven is een tweejarig jongetje, dat aan boord van 'n schip in het Noordholandsch kanaal aan het spelen was, over boord geslagen. Hoewel het knaapje, toen het op het droge was gebracht, reeds veel water had binnengekregen, heeft men toch de levensgeesten door toepassing van kunstmatige ademhaling kunnen opwekken. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat alle verzoeken om inlichtingen betreffende gesneuvelde, ge wonde of krijgsgevangen Nederlandsche mili tairen, met uitsluiting van elke dus ook Duit- sche instantie, moeten worden gericht tot het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Zwarteweg 75, 's-Gravenhage. De Staatsmijnen in Limburg hebben, in samenwerking met de particuliere mijnen, besloten tot oprichting van een expeditie- kantooi' ten behoeve van het pendelvervoer van steenkolen. Dit kantoor zal te Heerlen worden gevestigd en op 1 September a.s. met zijn werkzaamheden beginnen. De hee ren Bloemers (Oranje - N assau mij nen) en Oosterwijk (Staatsmijnen) zijn aangewezen tot directeuren van dit bureau. Donderdagavond omstreeks zeven uur waren te Leiden jongens aan het spelen op een achter de Streefkerkstraat gelegen terrein, waar hui zen in aanbouw zijn. By het spel waren zy op een vrachtwagen met bouwmaterialen geklom men. Voordat de chauffeur vertrok, joeg hij de jongens van den auto af, doch een vlan de kinderen is blijVen zitten of er later weer op- geklautert; hoe het zij, de chauffeur reed weg zonder te weten, dat hij een mederijder had. Toen de auto op den hoogen dijk was gekomen, kreeg de elfjarige knaap er genoeg van. Hij sprong ter zijde van den wagen, sloeg daarbij echter achterover en kwam onder de achter wielen terecht, welke hem over het lichaam gingen. De eerste hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, waar bij aan komst bleek, dat de jongen reeds was overleden. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat het adres van de commissie vnor de keuze van architecten by den wederopbouw in Gelder land en Overijssel niet is: „Huize de Immen- kamp", Roekei bij Ede, zooals indertijd werd gemeld, doch: Provinciale Waterstaat, afd Volkshuisvesting, Weverstraat 40, Arnhem. Dezer dagen belegde de afd. Bouwkundig Ingenieurs van de Vereeniging van Delftsche ingenieurs een ledenvergadering te Leiden. De voorzitter, ir. J. F. van Hoytema opende deze drukbezochte vergadering en herdacht aller eerst wijlen ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, in wien de afdeeling een vooraanstaand lid verloor, wiens nagedachtenis allen in eere zullen houden. Nadat verschillende agendapunten waren afgedaan, kwam de fusie der drie architecten- vakvereenigingen ter sprake. Hoewel de afd. geen vakvereeniging is zij is een standsver- eeniging heeft zij sinds haar oprichting in 1936 de bescherming van het architectenberoep als één van haar belangrijkste programmapun ten gezien, en nagestreefd. De ongeordende toestanden in dit beroep en het feit, dat ieder vrij is als architect werkzaam te zijn waarbij de beunhazerij hoogtij viert hebben er toe geleid, dat het algemeen peil van vakbekwaam heid steeds gedaald is en thans tot ver beneden het toelaatbare minimm/, is gezakt. Een or dening van het vak moest ter hand worden ge nomen en sanctie van de overheid is by de tenuitvoerlegging daarvan onmisbaar. Gaarne heeft het bestuur der afdeeling dan ook twee harer leden benoemd in een tot stand gebrachte onderhandelingscommissie bestaan de uit gedelegeerden van den Bond van Neder landsche Architecten, het Ned. Instituut van Architecten, den Ned. Bond van Bouwmeesters gilden, de Orde van Ned. Raadgevende Inge nieurs en de afd. Bouwkundig Ingenieurs en wel de heeren ir. J. F. van Hoytema en ir. H. van Vreeswijk. De besprekingen, die tot de totstandko ming dezer onderhandelings-commissie heb ben geleid, werden verleden jaar September aangevangen en leidden in April j.l. tot resultaat. Thans liggen de statuten van den nieuwen Bond van Nederlandsche Architec ten die wel den naam van één der fusee- rende vakvereenigingen draagt, maar die toch beschouwd moet worden als een geheel nieuwe vereeniging gereed en zij zijn reeds door twee van de drie vakvereenigin gen aanvaard. Allen die thans het vak van architect of bouwkundige uitoefenen, kunnen op de hun toe komende plaats in de nieuwe vereeniging wor den opgenomen, mits zij voldoen aan de normen, die gesteld zullen worden aan de vakuitoefe ning. Men heeft getracht het cultureele en het sociale element in deze statuten te vereeniger., waardoor men niet in de fouten van de zich thans opheffende drie oude vakvereenigingen zal vervallen. Voorts is het beginsel, dat de hoogst geplaatsten ook de grootste verantwoor delijkheid moeten aanvaarden in de statuten neergelegd. De vergadering vereenigde zich er met alge- meene stemmen mede, dat de afd. Bouwkundig Ingenieurs door publicatie in de pers haar in stemming betuigt met het tot stand komen var. de nieuwe centrale architectenOrganisatie en met de beginselen, die aan haar statuten ten grondslag liggen. Vervolgens kwam de wederopbouw ter sprake en de wijze waarop de architecten hierbij be trokken worden. Bij den thans door den Regee- ringscommissaris voorgestane wijze van werken zullen zeven gewestelijke architecten-commis sies lijsten opmaken, bevattende de namen van architecten, die naar de meening der commis sies met het werk voor den wederopbouw zul len kunnen worden belast. Er zijn dan twee mogelijkheden: de eerste, dat alleen de allerbe- kwaamsten op de lijst worden geplaatst en de In den avond van 3 Augustus ontstonden in de kom van het dorp Naaldwijk moeilijkheden tusschen de politie en een W.A.-afdeeling van de N.S.B., die in een gesloten colonne door het dorp marcheerde. Er was dien avond een liefdadigheidsfeest, zoodat veel publiek op de been was. Ook omdat geen vergunning was vtrstrekt voor den marsch, doch vooral omdat ongeregeldheden werden ge vreesd, gaf een inspecteur van politie bevel aan de colonne, uiteen te gaan. De 20-jarige J. C. van N., uit Naaldwijk, wei gerde echter zijn manschappen het politiebevel te doen opvolgen, zoodat de politie handelend moest optreden. Tegen V. N. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan het bevel van de politie. Dinsdagmiddag had hij zich deswege voor de Vacantiekamer der Haagsche Rechtbank te verantwoorden. Als getuige werd gehoord de inspecteur van politie, die mededeelde, dat verdachte de colon ne wel had willen ontbinden, doch buiten het dorp. Dit had get. echter niet gewenscht geacht. Verdachte zei, dat hij z. i. geen vergunning noodig had \toor den marsch, daar hieraan deel namen minder dan 20 man. Hij wilde zijn colonne niet uiteen'laten gaan, omdat het publiek uitdagend was opgetreden en meende, dat de inspecteur niet juist had ge handeld. De officier van Justitie merkte op, dat in dezen tijd het handhaven van de open bare orde van het grootste belang is en alle onrust voorkomen moet worden. Verdachte is lid van een beweging, die een krachtige overheid wenscht; welnu, hij moet dan we ten, dat hij zich onder elke omstandigheid heeft te schikken onder de maatregelen van de overheid en haar bevelen opvolgen. Dit heeft verdachte welbewust niet gedaan en zulks wordt hem ernstig aangerekend. Er is voor dergelijke delicten een streng en snel recht noodig, zoodat men wete, dat de Justitie het niet opvolgen van bevelen niet zal dulden. Een strenge straf vorderde de officier, n.l. drie maanden gevangenisstraf en snel recht door een vervroegde uitspraak „De meening, dat voor een optocht van min der dan 20 personen geen vergunning noodig is, is onjuist, zoo deelde de officier verder mede. In Den Haag wordt gemakshalve automatisch ongevraagd verlof Verleend voor colonnes be neden genoemd aantal, doch alleen in buiten wijken van de stad. In de stad zelf is even als overal een vergunning noodig van den proc.-generaal. Al zou verdachte een vergun ning hebben bezeten, dan nog had hij zich vtol- komen naar het bevel van de politie te ge dragen." Verdachte bleef er bij, dat hij het niet ver antwoord vond de colonne te ontbinden. De president bepaalde de uitspraak van de Rechtbank vervroegd op 3 September. tweede, dat een groslijst van allen wordt ge maakt. In het eerste geval zal een zeer be perkt aantal „corypheeën" onder de architecten alle opdrachten krijgen. In het tweede geval zullen de schoonheidscommissies moeten zorgen, dat er nog iets van den wederopbouw terecht komt. Beide systemen werden door de vergade ring veroordeeld. De bouwkundig ingenieurs meenen, dat de wederopbouw van de verwoeste gebieden dient te geschieden door de daar gevestigde architecten en eventueel bouwkundigen, echter onder leiding van hoogst bekwame en daarvoor geschikte architecten-leiders, die ieder voor een dorp, landstreek, stads wijk of eenig- ander afgerond deel van den wederopbouw worden aangewezen. Daar de B. N. A. in een twee weken tevoren ge houden vergadering hetzelfde standpunt heeft ingenomen en dit in een motie heeft neergelegd, besloot de vergadering een stemmig aan de motie adhaesie te betuigen en daarvan te doen blijken aan den Heer Regeeringscommissaris, den Bouwraad, de zeven gewestelijke architectencommissies en den Secretaris-Generaal, Hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten en vereenigden de aanwezigen zich aan een koffiemaaltijd, waarna in de- middaguren onder leiding en voorlichting van den archi tect C. J. Blaauw het in aanbouw zijnde stad huis te Leiden werd bezocht. Met ingang van 2 September wordt het bureau Wederopbouw boerderijen verplaatst van Utrecht naar Amersfoort, Bachman Wuy- tierslaan 16, telefoon 6955, alwaar ook het districtsbureau Amersfbort met ingang van 2 September gevestigd zal zijn. Naar het „Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel" meldt, zijn bij verordening van 27 Juni 1.1. tot beheerders der Philips' Gloei lampenfabrieken benoemd dr. O. Bormann en O. J. Merkel, beiden te Berlijn. Het hoofd van den dienst der Zuiderzeewer ken heeft aanbesteed.' 1. Het uitvoeren van baggerwerk voor de ha ven van Spakenburg (gemeente Bunschoten); 2. Het uitvoeren van baggerwerk voor de haven van Nijkerk; 3. Het uitvoeren van baggerwerk voor de haven van Harderwijk. De laagste inschrijfster in massa was de N.V. v.h. Fa. F. Looyen te Gorkum met f 62200. Voorts is aanbesteed: Het maken van be schoeiingen, oevervoorzieningen en bijkomende werken langs en het verrichten van bagger werk in de haven van Grafhorst. De laagste inschrijver was J. M. F. de Jong, te Lemmer met f 8940.—. De Zutphensche rechtbank behandelde de zaak tegen den 23-jarigen chauffeur J. D. uit Rhenen, die terecht stond wegens diefstal in oorlogsnood. Op 11 Mei had hij in samenwer king met J. K. te Olbergen, gemeente Steen deren, een auto met manufacturen weggeno men, welke daar onbeheerd aan den weg stond. Het O.M. eischte zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De rechtbank zal 5 September uitspraak doen. De rechtbank sprak voorts den 39-jarigen H. J. H. N. vrij, die terecht stond wegens dief stal in oorlogsnood. Hij zou op 12 of 13 Mei in De Hoven cacao en stoffiestroop hebben ge stolen. De eisch luidde zes maanden gevange nisstraf. De verdediger had tot vrijspraak ge concludeerd, op grond van onbetrouwbaarheid van de hoofdgetuigen. In 72-jarigen ouderdom is Dinsdag te 's-Gra venhage overleden de heer J. C. C. Phaff, gep. kolonel der infanterie. Kolonel Phaff, die in 1923 den militairen dienst verliet, was Ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde. De teraardebestelling zal Vrijdag te plm. kwart voor twee op Nieuw Eik en Duynen ge schieden. Het hoofd van den Plantenziektekundigen Dienst deelt aan verbouwers van lecerfbloemkool mede, dat de derde vlucht van de koolgalmug van geen beteekenis is en dat daarom de be spui ting van dit gewas ter bestrijding van de draaihartigheid beëindigd kan worden. De Zutphensche rechtbank heeft twee zaken berecht van doodelijke aanrijdingen. De eerste betrof de op 6 Mei te Twello plaats gehad heb bende doodelijke aanrijding, waarvan de wielrij der T. S. het slachtoffer is geworden. De 33- jarige vertegenwoordiger C. P. K. uit Ede reed dien dag op den Rijksweg ApeldoornDeven ter. Hij zou zonder tijdig een teeken te hebben gegeven, een zijweg ingeslagen zijn. Althans dat verklaarde de chauffeur van 'n autobus, die den auto van K. wilde passeeren en door de aan rijding, welke volgde, de macht over het stuur had verloren, waardoor de bus den wielrijder had gedood. Het O.M. achtte verdachte's schuld aanwezig en vorderde veertien dagen hechtenis, doch de rechtbank sprak den automobilist vrij. Tevens werd vrijgesproken de 55-jarige gara gehouder H. W. uit Ermelo, die ook terecht had gestaan wegens dood door schuld. Hij was op 28 Maart onder Apeldoorn, toen het slecht donker weer was, met zyn auto achter op een houtwagen gereden, tengevolge waarvan W.s vriend, P. J., die ook in den auto zat, doodelijk zou zijn gewond. Het O.M. verweet den auto mobilist, dat hij hoogst onachtzaam en onop lettend had gereden, doch bij de behandeling van de zaak bleek, dat de houtwagen onver licht was, terwijl getuigen konden verklaren, dat verd. niet hard had gereden. De verdediger had er op gewezen, dat J. aan een longontsteking was gestorven vier dagen na het ongeval en dat deze dood niet aan de ver wondingen bij de aanrijding opgeloopen, kon worden geweten. De officier van Justitie had 30 gulden boete of 30 dagen hechtenis geëischt. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft een rege ling getroffen voor het toekennen van een schadeoosstelling aan gedemobiliseerde bouw vakarbeiders wegens het gemis aan vacantie bons. Aan diegenen van hen, die niet bij den Opbouwdienst zijn ingedeeld en voor wie ge durende hun verblijf in werkelijken dienst koti- v. innersvergoeding werd genoten, zal een schadeloosstelling worden uitgereikt, indien zij door hun verblijf in dienst vacantiebons missen. Voor de vaststelling van de schadeloos stelling gelden speciale regels. Bouwvakarbeiders, die meenen voor schadeloos stelling in aanmerking te komen, dienen zich zooveel mogelijk onder overlegging van een bewijs van lidmaatschap eener organisatie aan te melden aan de secretarie hunner ge meente. De ontvanger der directe belastingen, enz. A. Koot is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Harderwijk naar het kantoor der directe belastingen te Roermond. Mgr. W. van Dinter, Magister-Generaal van de Orde van het H. Kruis te St. Agatha, is ter observatie opgenomen in het St. Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen. De Zeereerw. Pater H. van Ruth S.J., prae- ses van de Kath. Gezellenvereeniging te Nij megen, oud-pastoor van de Zaaier te Amster dam en oud-directeur van de Canisius-Congre- gatie te Maastricht, heeft in stilte zijn 40-jarig Priesterschap gevierd. Het was de bijzondere wensch van dezen ka tholieken en socialen werker, dat aan zijn feest niet het minste uiterlijk vertoon zou worden gegeven. Hij droeg in de St. Jozefkerk aan het Keizei Karelplein een stille H. Mis op. In den loop van den dag mocht de jubilaris toch van vele zijden belangstelling ondervin den. Niet alleen zijn confraters maar ook de Hoogeerw. Heer Deken van Nijmegen. Dr. Jos Teulings, vele Zeereerw. Heeren uit heel de stad en tal van sociale werkers ook uit leken- kringen kwamen gelukwenschen aanbieden. Ook werden veel bloemen gezonden. Uit alle deelen van het land bracht de telegraaf gelukwen schen o.a. uit Amsterdam, Utrecht, Maastricht, Den Haag enz. In Maashees heeft een plechtige uitvaart plaats gehad voor Mgr. Fr. Geurts, die in den leeftijd van 79 jaren in China overleed. De plechtige Requiemmis -werd opgedragen door drie heemeven van den missiebisschop. De pa rochiekerk te Maashees, geboorteplaats van Mgr. Geurts, was tot in de uiterste hoeken be zet niet enkel door parochianen, maar ook door velen uit omliggende dorpen. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Vrijdag geen audiëntie verleenen. 20 Nadruk verboden Natuurlijk spreekt het vanzelf dat Holiday zijn ouden sportvriend in alle mogelijke opzich ten het geluk gunde, dat hem ten deel was ge vallen, doch tegelijk viel het ook niet te ontken nen dat hierdoor bij hem herinneringen werden opgewekt, welke hij het liefst ver op den achter grond had gedrongen. Wie weet echter hoe egoïstisch hij zelf was geweest, indien hij in ge lijke omstandigheden als zijn vriend had ver keerd. Nadat Van Lyn vertrokken was, begon hy eenige brieven te schrijven. Gelukkig praatte de Amerikaan aan het diner over andere dingen. Hij interesseerde zich blijk baar geweldig voor het kleine, aardige restaurant dat aan de achterzijde van het Palace Theater was gelegen en hy begon al gauw een gesprek met den vriendelijken eigenaar. Monsieur Gustave toonde zijn bezoekers zijn verschillende schatten, waaronder een artikel was dat geschreven werd door een beroemdeD smulpaap, en waarin hij zijn verrukking te ken nen gaf over een maaltijd dien hij eens in deze gelegenheid genuttigd had. Monsieur Gustave had 't artikel uitgeknipt en in een lijstje gezet. Verder liet hij vol trots een brief zien van een vorst van een Midden-Europeeschen Staat, en een onderteekend portret van een Franschen Generaal. Holiday was ten volle bereid de keuze van het diner aan Monsieur Gustave over te laten, en de eigenaar van het restaurant toonde hierdoor zijn waardeering door hen zelf te bedienen. Juist toen de klok negen slagen liet hooren, keerde Holiday naar zijn flat terug. '„Ik verwacht een dame, Somers," zei hij tot zijn bediende. „Ja, mijnheer. Een uur geleden is er een tele gram voor u gekomen." Terwijl hij de lichtgele enveloppe van het blad nam, herinnerde hij zich eensklaps het laatste telegram, dat hy had ontvangen. Dit had een boodschap ingehouden van een vijand. Stadenfield. Was dit wellicht een dergelijk bericht? Hi) scheurde de enveloppe open en las: „Ziek. Ben wellicht stervende. Moet u over het manuscript spreken." De onderteekening luidde „Ursula Grove" en daaronder volgde een adres in North Kensing ton, HOOFDSTUK XI Het had een haartje gescheeld.... Een zeker gevoel van afkeer en wrok maakte zich van Holiday meester. Doch onmiddellijk daarop kwam er iets van medelijden en sympathie over hem. Hij herin nerde zich hoe zielig dat verdrietige schepseltje er uit had gezien, toen hij haar op het kerkhof aantrof. Zonder twijfel was ze erg zenuwachtig geweest; maar wat kon er nu in die paar uur, welke na hun ontmoeting verstreken waren, ge beurd zijn? Wellicht leed ze al geruimen tijd aan een kwaal en had deze haar eensklaps op een ziekbed geworpen. Mogelijk was haar hart niet in orde.... „Ben wellicht stervende". Hoe onaangenaam hij het ook vond, hij kon onder deze omstandig heden niet nalaten de vrouw te bezoeken. In ieder geval was ze een vriendin van zijn tante geweest, en verder bestond de mogelijkheid dat hij haar financieel kon helpen. Wellicht had ze ternauwernood het geld byeen kunnen schrapen om hem een telegram te zenden. „Ik ga een paar uur weg, Somers," vertelde hi) zijn bediende, „maar ik hoop uiterlijk om elf uur terug te zijn." „Uitstekend mijnheer." Holiday trok zijn overjas aan, liep naar de garage en begaf zich op weg. Zonder eenige moeilijkheid vond hy het opgegeven adres. Het huis bevond zich in een zystraat van Portobello Road en het was juist de woning, waarin hij zich het povere schepseltje kon voorstellen. Toen hij zijn wagen liet stilhouden, vond hy het eens klaps bijna een beleediging met een dergeiyke luxe-auto naar zulk een armzalige buurt te ko men. Klaarblykelyk werd hy verwacht, want voor dat hij de tweede verdieping bereikt had, werd er reeds een deur geopend. Een slordig dienstmeisje werd zichtbaar. „Woont juffrouw Grove hier?" vroeg hy. De dienstbode knikte en brak daarna in klaagliede ren los. „Ze is er heel naar aan toe.... de dokter is bij haar. Toen ze een kopje thee zat te drinken, werd ze ineens zoo raar.en nu ligt ze op sterven." Holiday vond het beter een einde aan haar gekreun te maken en zei vrij kortaf: „Mijn naam is Holiday en juffrouw Grove verwacht me." Er verscheen een uitdrukking van opluchting in de oogen van het meisje. „Oh, is u de heer, aan wien het telegram ver zonden werd? De juffrouw was zoo benauwd dat ze nauwelijks spreken kon en ze vroeg me zoo gauw mogeiyk naar het postkantoor te gaan." „Dat is heel goed van je." Holiday gaf haar een geldstuk, dat ze gretig aannam. „En vertel nu alsjeblieft aan den dokter, dat ik er ben." „Ja, dat zal ik doen," zei ze. „Wilt u hier even wachten?" De hall waarin Holiday zich bevond, was arm zalig gemeubileerd het linoleum op enkele plekken geheel kaal en aan 't einde lag een breede trap. Afschuwelijke geuren van bradend vet drongen van daar af tot hem door. Hoe vree- selyk moest het wezen in een dergelijk huis op sterven t liggen, dacht hy, terwyl er een ril ling door zijn leden voer. „De dokter verzoekt u boven te willen komen." Het vuile dienstmeisje keek over de balustrade van de trap heen en hy liep naar boven. De treden kraakten onder zyn voeten en toen hij de derde verdieping had bereikt, wees het meisje met den vuilen wysvinger op een deur. „Daar is het," zei ze. Even wachtte ze om er daarpa aan toe te voegen: „De stakker heeft niet lang meer te leven, dus moogt u wel haas ten." Voor een kort oogenblik aarzelde hij om zich onwillekeurig voor te bereiden op hetgeen hem wachtte. Hoe vreeselijk in een dergelyke omge ving op sterven te moeten liggen Na geklopt te hebben, trad hij binnen. Het eerste wat hy zag was de rug van een man, die zich over een bed had heengebogen, dat in een hoek was geplaatst. Natuurlijk was dat de dok ter, dacht Holiday. De laatste keerde zich om en beduidde Holiday met een zwygend gebaar, dat hy rustig moest wezen. Hy kwam op zyn teenen naar hem toe, legde zijn hand op Holi day's arm, en trok hem eenigszins van de deur weg. „Is u mynheer Holiday?" vroeg hy fluisterend. Holiday knikte. „Haar hart is heel zwak," zei de geneesheer vertrouwelyk. „Ze heeft er al jaren aan gesuk keld. Zes maanden geleden moest- ze een zeer ernstige operatie ondergaan, waarna ze uiterst zwak is gebleven. Bovendien heeft ze zich over werkt en was volkomen ondervoed. Wat kon er dus anders verwacht worden?" „Slaapt ze nu?" vroeg Holiday. Deze opsom ming van ziekten drukte hem neer bestond er in werkelijkheid niets anders op de wereld dan kwalen en nóg eens kwalen? en een bijna onweerstaanbaar verlangen was over hem geko men de kamer.... het huis.... en de heele buurt achter zich te kunnen laten. Het leek hem toe alsof hy in deze atmosfeer niet vry kon adem halen en dat ook niet eerder zou geschieden, voordat hij weer in zijn wagen zat. „Ik heb haar zoo juist een injectie gegeven .om de pijnen wat te stillen," luidde het ant woord. „Het is me chter onbekend waarover ze u wilde spreken. Het gaat nameiyk om een ma nuscript." J a. „Arme vrouw. Ze hecht zooveel waarde aan het boek, dat ze onder haar kussen heeft ver borgen. Oh, ze heeft u herkend...." Het was waar. De stervende vrouw wendde pogingen aan overeind in bed te zitten. Haar gezicht zag doodsbleek, doch in haar oogen lag een koortsachtige gloed. „Wilt u dichterb komen? Ze wenscht u te spreken," kondigde de dokter aan, die voor het bed stond. Holiday arzelde. „Zal de opwinding niet te veel voor haar we zen? Niet dat ik van ziekkten op de hoogte ben. maar „Het einde is naby en het zal haax kalmer makken, wanneer ze met u gesprokken heeft." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3