Soldatengebed Vorderingen wegens geleden schade MAXIMUM-PRIJZEN VOORKAAS Limburgsche werk kampen Verzekeringsagent staat terecht Dr. Colijn wil medewerken tot eensgezindheid DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 Belangrijke uitbreiding Aanwijzingen van het Af wikkelingsbureau SAMENWERKING TUS SCHEN GEES LASEUR EN COR RUYS Fusie door gemeenschappelijke exploitatie PENSIONBEDRIJF Landelijke organisatie van uit sluitend pensionhouders vereischt VASTE MAASBRUG BIJ WESSEM? De Passiespelen te Tegelen Groote belangstelling Meisje onder tram geraakt Geïnterneerde Nederlanders in Duitsehland Affiche Jaarbeurs Prijsopdrijving Een strijd om 50.000 gulden Cursusjaar R. K. Leergangen Kath. Mijnwerkersbond Voorloopig tot 1 Januari 1941 geldig Rectificatie Schaakrubriek Valschheid in geschrifte Wegens oplichting één jaar geëischt Vrijgesproken ZELDZAME COLLECTIE DIEREN VERBRAND De temmer Billy Jenkins ernstig gewond Achternicht van Hölderlin overleden Paul Juon overleden Propagandaleider Nederlandsche Unie Veertig jaar notaris Lijk opgehaald Meisje vermist Kerkdijk Leven ZILVEREN PRIESTERFEEST Benoeming bisdom Roermond Wij luisteren naar Vrijdag 30 Augustus Samenwerking met de Neder landsche Unie evenwel uit gesloten geacht R. K. MIDDENSTANDSBOND BISDOM HAARLEM Tien rayonbijeenkomsten gehouden Dezer dagen waren wij tengevolge van den treinenloop gedwongen in de hoofdstad in een hotel te overnachten. Wij hadden onze keuze laten vallen op een bescheiden en rustig familie-hotel in een verwonderlijk stille buurt op den rand van het rumoerige en drukke centrum. Juist toen wij in onze bijna cel-kleine kamer onder zeil meen den te zullen gaan om de oorlogsnacht merrie althans voor enkele uren in een droomenlooze nachtrust te vergeten, hoorden wij op de gang twee paar sol datenlaarzen stampen. Wij hadden buren gekregen en aan de zwaarte van den gelaarsden stap konden wij onmid dellijk constateeren, dat het Duitsche militairen waren. De gehoorigheid liet nauwelijks iets te wenschen over en dientengevolge kregen wij in enkele plat-Duitsche opmerkingen spoedig de bevestiging van de juistheid onzer con stateering. Dus ook hier waren Duit- schers ingekwartierd. Onder de hoede van de militair versterkte wacht der Engelbewaarders sliepen wij weldra in. Den volgenden morgen werden wij niet, zooals het in de sentimen- teele romans gebruikelijk is, ge wekt door een poëtischen zonnestraal, want de poëtische zonnestraal moet wachten op het ongedaan maken der verduisteringsmaatregelen, alvorens hij in de huizen der menschen kan binnen dringen. In tijden van oorlog is er wei nig plaats voor sentimentaliteit en poëzie. Zonnestralen beloven dan goed vliegweer en wat dat zeggen wil, ver tellen u de groot opgemaakte legerbe- richten in de kranten. Wij werden óók niet gewekt door den meer prozaïschen klop van den huisknecht, die vele ochtendronden maakt om de gasten op d?n door hen gewenschten tijd aan de armen van Morpheus te onttrekken. Want nog vóór hij zijn eerste klopronde had aangevangen, werden wij door stem men den nieuwen dag binnengevoerd. Het waren de ietwat rauwe stemmen van onze Duitsche buren van één nacht. Wij luisterden. Zij baden luidop hun morgengebed, -e een bad voor, de ander antwoordde. Een enkele geeuw be wees, dat ook dezen ijzeren kerels niets menschelijks vreemd is. Zij baden tame lijk lang en het was duidelijk, dat zij hun gebed niet gedachteloos afraffel den, ook al liepen de woorden hun als water uit den mond. Van hun luide bidden zijn wij stil geworden. Wij hebben hen niet gezien, deze twee veldgrijze kame raden, voor wie de nacht niet veel meer kan zijn dan een korte rustpoos tusschen dagen van spanning, zwaren dienst en mogelijke verschrikking. Wij weten niet welken rang zij hadden, ja zelfs niet óf zij een rang hadden. Wij hebben alleen hun laarzen en hun stem men gehoord. Zij waren twee mieren van het millioenenleger, dat continen taal Europa heeft overstroomd en dat thans den sprong naar Brittannië schijnt te zullen wagen. Hoe lang waren zij reeds onderweg op de ijzeren toch ten van.front naar front? Hoeveel vol keren en staten hebben zij zien zwich ten? Hoe vaak zijn zij den daverenden doodendans ontsprongen? Door welke poelen van bloed en vernieling zijn zij gewaad? En at staat hun te wachten? Deze twee Duitsche wapenbroeders, vrienden waarschijnlijk, voor één nacht rustend is een bescheiden hotelkamertje op een heusch bed, waar een vreedzaam burger gereedelijk eenige guldens voor betaalt, vingen den nieuwen dag vol onzekerheden aan met een vrijwillige en spontane belijdenis van de eenige absolute zekerheid te midden van alle betrekkelijke onzekerheden: de heer schappij van God over alles wat geweest ii, wat is en worden zal, van den vol strekten Meester over dood en leven, in Wiens handen elk menschenlot rust, van den morgen tot den avond, van den avond tot den morgen, elke minuut, elke seconde. Wel'icht zullen zij zich daar van niet zoo sterk rekenschap hebben gegeven als wij, toen wij hun soldaten- gebed beluisterden, maar hun gezamen lijk gebed, toevallig door ons gehoord, was niettemin van dit. alles een treffend getuigenis. Vooral den laatsten tijd kon men op de dis- tricts-arbeidsbeurzen in Limburg vaststellen, dat duizenden Limburgsche arbeiders in Duitsch- land goed betaalden arbeid hebben gevonden. Toch heeft men ook de eigen werkobjeeten in het gewest zelf niet verwaarloosd. De cultuur-tech nische werken der groot-ontginningen zijn daar voor van te groote beteekenis, omdat zij de bodemopbrengst verhooggi en in direct verband staan met het dringende vraagstuk onzer voed selvoorziening. Met groote voortvarendheid zullen daarom deze ontginningen, welke reeds in een min of meer gevorderden staat van voorbereiding of uitvoering zijn, worden voort gezet. Om dit te verwezenlijken zal met dub bele krachtsinspanning worden aangepakt en het aantal arbeiders in de werkkampen worden verdubbeld. In Limburg zijn op het oogenblik tien werkkampen, terwijl het elfde voor het nieuwe werkobject te Vijlen- Vaals in voorbereiding is. Zoodra bouw materialen beschikbaar zijn, zullen de drie in Noord-Limburg gelegen kampen verdub beld worden. Er bestaan plannen om het kamp te Venray, dat plaats biedt aan vijfmaal 96 arbeiders, uit te breiden tot 960 arbeiders. Ook het kamp in de Sevenumsche Peel, het oudste in dit ontginnings- gebied, zal verdubbeld worden en na de uitbrei ding 384 werkkrachten kunnen herbergen. In het kamp te Horst-America zal een barak wor den bijgebouwd, waardoor het aantal arbeiders in dit kamp voortaan ongeveer 200 zal kunnen be dragen. Daar men de kampementen niet voortdurend zal kunnen blijven uitbreiden, heeft de in spectie van den Rijksdienst voor Werkverruiming in verschillende Noord-Limburgsche steden en dorpen logiesgelegenheid voor de arbeiders gezocht. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie deelt in aan sluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubliceerd door de Adviescommissie Vorde ringen en door de Commissie Oorlogsschade (Commissie-Van Leeuwen), het volgende mede: A. Rechtstreeks tot het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie wende men zich: 1. terzake van vorderingen door Nederland- sche autoriteiten gegrond op de Inkwartie- ringswet en op de Zeeschepenvorderingwet (voor zoover van het departement van Defensie uitge gaan), zoomede ter zake van vorderingen door Pransche, Engelsche of Belgische troepen, 2. terzake van het naar het buitenland doen vertrekken of doen zinken van zeeschepen op last van militaire autoriteiten, 3. terzake van schade, veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goederen door Nederlandsche militairen, 4. terzake van schade, onrechtmatig toege bracht aan personen, huizen en goederen bij huiszoekingen, etc., (evenwel met uitzondering van de schade, toegebracht aan de goederen van tijdens den oorlog geïnterneerd geweest zijnde personen), 5. terzake van door Nederlandsche autoritei ten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den bezettenden staat vervallen goederen, 6. terzake van burgers, van wie persoonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd (chauffeurs als anderszins) en die tijdens de bevolen diensten zijn gesneuveld of gewond, 7. terzake van schade, geleden tengevolge van de toepassing van de Wet op den Staat van Oorlog en van Beleg, anders dan door weg ruimingen en ingebruiknemingen, 8. terzake van wegruimingen of vernielingen door bondgenootschappelijke legers. B. De aandacht wordt er met nadruk op ge vestigd, dat in het bovenstaande geenerlei posi tieve toezegging kan worden gezien ter vergoe ding van de geleden schade. Voor de onder A genoemde aangelegenheden wende men zich uitsluitend schriftelijk tot het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, le af deeling: slechts voor spoedgeval len van personen, buiten 's Gravenhage woon achtig, mondeling des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2 tot 4 uur tot de le afdeeling van voornoemd departement, gebouw Petrolea, Benoordenhoutscheweg 7, 's Gravenhage. Naar het Hbld. verneemt, is er een belangen gemeenschap tot stand gekomen tusschen het Centraal Tooneel", directeur Cees Laseur, en het gezelschap van Cor Ruys. Deze fusie be treft een gemeenschappelijke exploitatie "van deze twee tooneelgroepen, die voornamelijk in de thans bestaande groepeering zullen blijven optreden, doch die zoo noodig ook onderling acteurs kunnen uitwisselen. Bij het begin van het komende seizoen zal voor het publiek deze samensmelting nog niet dadelijk tot uiting komen, daar de groep Ruys in de tegenwoordige samenstelling dan eerst met een cabaretprogramma in het Leidsche- plein Theater te Amsterdam zal optreden en de afdeeling Laseur met het bekende ensemble het Centraal Th eater aldaar zal gaan bespelen. De groep Laseur zal op 17 September in het Centraal Theater het seizoen openen met de eerste opvoeringen Van „Het Concert" Van Hermann Bahr, een stuk uit 1900, dat reeds vroeger in ons land is gesoeeld. De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft ons: Het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf heeft onze aan dacht er op gevestigd, dat het de ervaring heeft opgedaan, dat er in het pensionbedrijf geen landelijke organisatie bestaat, welke alle of de groote meerderheid van pensionhouders om vat. De distributie van talrijke eerste levens- benoodigdheden maakt het noodig. voor het beroepspensionbedrijf bepaalde richtlij nen vast te stellen. Willen daarbij de be langen van de beroepspensionhouders tot hun volle recht komen, dan is een eerste eisch, dat deze zoo krachtig mogelijk in een landelijke organisatie vereenigd zijn. Ter bereiking van dit laatste doel heeft het Rijksbureau voor het Hotel-, café-, restaurant- en Pensionbedrijf de medewerking van den N.M.B. ingeroepen, welke van die zijde gaarne zal worden verleend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeuren, is de oprichting van een algemeene landelijke or ganisatie van uitsluitend pensionhouders Overtuigd, dat de pensionhouders in de zen tijd van noodzakelijk overheidsingrijpen op velerlei gebied de vorming van een lande lijke vakorganisatie in hun welbegrepen eigen belang als een gebiedenden eisch zullen voelen, yerzioekt het bureau van den Maurits- kade 33b te 's-Gravenhage, den besturen van alle plaatselijke, gewestelijke en landelijke bon den of vereenigingen van pensionhouders, ten spoedigste doch uiterlijk 7 September a.s schriftelijk aan den NM.B. van hun instem ming met dit plan te doen blijken. Ongeorga niseerde beroepspensionhouders kunnen even eens schriftelijk aan den N.M.B van hun in stemming doen blijken. Eventueel kan,met toe zending van naamkaartje met vermelding „pensionbedrijf" worden volstaan. Bij voldoende deelneming zal dan op korten termijn in Utrecht een bijeenkomst worden belegd, waarin de directeur van het genoemde Rijksbureau bij dit bureau de in dezen be staande plannen nader zal toelichten Naar verluidt bestaan er ernstige plannen om by Wessem een vaste brug over de Maas te bouwen Vanaf de première zijn de Passiespelen te Te- gelen, door een onverwacht groot aantal toe schouwers bezocht. Naar aanleiding dftarvan zijn de zitplaatsen alsnog volgens 't oorspronkelijke plan uitgebreid. Het bestuur heeft de noodige maatregelen ge nomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat men vergeefs de reis naar Tegelen maakt, het geen op 18 Augustus wel is voorgekomen. De bezoekers worden er nogmaals op attent ge maakt, dat het aanvangsuur vervroegd is en dat de spelen om 12 uur bginnen. In de Koningin Wilhelminalaan nabij de Pauwstraat te Voorburg is bij het oversteken van de trambaan een vijfjarig meisje door een tramtrein van de N.Z.H.T.M aangereden. Zwaar gewond is de kleine per ziekenauto naar St. Antoniushoeve te Voorburg vervoerd, waar zij na eenige uren is overleden. Uit Berlijn wordt gemeld: Het aantal in Duitsehland gevestigde Nederlanders, dat thans nog geïnterneerd is, bedraagt 291; sedert 18 Juli j.l. zijn 153 Nederlanders uit de intemee- ring ontslagen. De afdeeling Amsterdam van den Bond van invaliden bood deze week haar leden een uitstapje naar Artis aan. De le vende have van den dierentuin toonde zich in het geheel niet afkeerig van de versnaperingen, die de bezoekers hadden meegebracht (Foto Fax-Holland) De reclameplaat voor de 43e Nederlandsche Jaarbeurs, die van 3 tot en met 12 September a.s. te Utrecht wordt gehouden, is ontworpen door J. Pander. Zij stelt voor een huikje in ouden stijl, zwaar geteisterd door de golven. Maar aan de lucht verschijnt het embleem van de Jaarbeurs en men mag aannemen dat, door dit lichtend tee- ken, het huikje veilig aan land zal komen. De bedoeling is goed, maar in artistiek opzicht zijn er wel eens betere affiches van de Jaarbeurs geweest. De politie te Venlo heeft proces-verbaal op gemaakt tegen den winkelier J., aldaar, omdat deze zich schuldig had gemaakt aan prijsop drijving. J. had staven waschzeep verkocht te gen 40 ets per stuk, terwijl deze in werkelijk heid slechts 15 ets. kosten. De politie nam tege lijkertijd de partij zeep in beslag. In de Maandagavond, gehouden raadsverga dering der 'gemeente Kerkrade, werd besloten tot het voeren van een rechtsgeding met de Rheinische Elektrizitats- und Kleinbahn Aktien Gesellschaft te Aken, in verband met de geëischte schadevergoeding van 50.000 gul den. De inschrijvingen voor het nieuwe cursus jaar der R. K. Leergangen, dat op 21 Septem ber 1940 geopend wordt, zullen geschieden op 2, 3 en 4 September a.s. Verdere gegevens kan men vinden in de in dit nummer voorkomende advertentie. Het vermogen van den R.K. Mijnwerkersbond bedroeg op 1 Januari j.l. f 1.111.540. Dit bedrag bevindt zich in ons land. Tengevolge van de on gunstige koersverschillen werd een verlies ge leden van f 36.406. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij, heeft bepaald, dat het den kaasprodu centen verboden is kaas te verhandelen en af te leveren aan groothandelaren, anders dan met inachtneming van de hier volgende prijs- voorschriften De maximum-prijs voor kaas bij verhadelen en aflevering door den producent volgens nor maal handelsgebruik aan groothandelaren be draagt, exclusief verpakking en exclusief om zetbelasting, voor de na te noemen soorten de navolgende prijzen, verminderd met 2 pet boerenkaas w., voorzien van een Rijkscon- trólemerk met serieleter Z of U: 0,78 per Kg. netto; fabriekskaas w., voorzien van een Rijks- contrólemerk met 'n andere serieletter dan Z of U: 0,74 per Kg. netto; kaas 40+, voorzien van een Rijkscontrole- merk met serieletters NH: 0,61 per Kg. netto; kaas 40+, voorzien van een Rijkscontróie- merk met andere serieletters: 0,61>j per Kg. neto; kaas 20+, 0,46 per Kg. netto. De prijzen gelden voor jonge marktrijpe kaas tlan zeer goede qualiteit, zonder gebreken en van een volgens handelsgebruik nodmaal gewicht. Voor kaas van uitzonderlijk goede qualiteit of van een gewicht, waarvoor ook voorheen bij zonder hooge prijzen zouden zijn gemaakt, mo gen voornoemde bedragen worden verhoogd met ten hoogste 0.03 per Kg. Voor kaas, niet vallende onder bovengenoem de, wordt als maximumprijs vastgesteld de prijs, welke ingevolge voorgaande bepalingen geldt voor de kaas, welke, wa touderdom en/of soort betreft, daarmede het meest overeenkomt. Bij verhandelen of afleveren tegen andere dan normale condities, mogen de daarmede verband houdende hoogere of lagere onkos ten tot de werkelijke bedragen op den prijs, geldende voor normaal handelsgebruik, wor den gelegd of moeten daarvan worden af getrokken. Dit besluit treedt in werking 28 Augustus 1940 en eindigt met ingang van 1 Januari 1941. Het kan worden aangehaald onder den titel: Crisis- Zuivelbesluit 1940 (Maximumprijs Kaas). In het probleem nr. 453 uit de rubriek van 27 Augustus, moet op hl een zwarte raadsheer staan. De geïnteresseerde lezers gelieven hiervan goede nota te nemen. Een inwoner uit Broekhuizenvorst (L.) had bij den burgemeester zijner woonplaats een vor dering ingediend om vergoeding voor zijn rij wiel, hetwelk gedurende de oorlogsdagen de Duitsche militairen zouden hebben gevorderd. Deze vordering deed hij vergezeld gaan van een getuigenverklaring, door twee Venlonaren onderteekend. De politie stelde een onderzoek in naar de Voor de Almelosche Rechtbank stond terecht de verzekerings-agent W. H. uit Vroomshoop, verdacht van oplichting. Verdachte, die in 1935 ook al voor een derge lijk feit is veroordeeld, zijn twee gevallen ten laste gelegd, hoewel hij zich aan een vrij wat grooter aantal oplichtingsmisdrij ven-heeft schul dig gemaakt. Op de eerste plaats heeft hij den landbouwer J. W. Wagelaar te Deurningen een bedrag van f 24 afgetroggeld, door aan dezen het aldus voor te stellen, dat hij verdachte er voor zorgen kon, dat Wagelaar een crediet van het Noorder Spaar- en Credietfonds zou krijgen. Hoewel hij reeds geruimen tijd als agent van dat fonds ontslagen was, gaf hij zich daarbij nog steeds als zoodanig uit. Op de tweede plaats heeft verdachte G. J. ter Wee, landbouwer te Geesteren, gem. Tubbergen, tot afgifte van een bedrag van f 212 aan hem, verdachte, gedwongen, dóór aan ter Wee te beloven, dat hij er voor zou zorgen, dat ter Wee een eerste hypotheek van f 5000 zou bekomen op een stuk land. De f 212 waren noodig om de kosten der voorbereidende werkzaamheden te dekken. Verdachte's beloften werden niet ver vuld; de bedragen van f 24 en f 212 gebruikte yerdachte voor privé-doeleinden. Hij erkent de tenlastegelegde feiten volmondig; alleen be weert. hij, dat hij van ter Wee slechts f 112 heeft ontvangen en niet f 212 „Ik was volkomen onder Jan en héb het alleen uit armoede gedaan," beweert hij. De beide bedrogen landbouwers worden als getuige gehoord. Wagelaar vertelt, dat hij door middel van een advertentie in een weekblaadje met verdachte in aanraking is gekomen. Ver dachte toonde diverse bescheiden en „ik kreeg den indruk, dat verdachte voor een soliede maatschappij kwam. Dat hij niet meer daarvoor werkte, heeft hij niet gezegd," aldus getuige, die in totaal voor ruim f 70 aan „premies" aan ver dachte heeft betaald. Ook ter Wee kwam met verdachte in relatie door middel van een advertentie. Tegenover dezen getuige beweerde verdachte, dat hij er voor zorgen zou, dat getuige een eerste hypo theek van f 5000 tegen 4 pet. kreeg, „Haal er nu geen familie bij," zeide verdachte tegen ge tuige, „vertrouw maar op my." Getuige deed dit, betaalde verdachte f 212, doch hoorde van een hypotheek niets. Pres.: „Hebt u f 212 betaald of f 112?" „Ik heb hem f 212 betaald en niet min der," zegt getuige resoluut en dient voorts een eisch tot schadevergoeding voor dat bedrag in. Op grond van de door verdachte afgelegde bekentenis en de beide getuigenverklaringen, acht de officier het tenlastegelegde bewezen en eischt één Jaar gevangenisstraf. Vonnis over acht dagen. 3. G. B„ autobusondernemer te Enschede, die in hooger beroep terechtstond wegens het ver oorzaken van een aanrijding tusschen een door hem bestuurden auto en den wielrijder Eshuis, tengevolge waarvan deze laatste aan de daarbij bekomen verwondingen is overleden, werd over eenkomstig den eisch vrijgesproken. geldigheid van deze vordering en daarbij kwam aan het licht, dat de' bewuste Venlonaren de getuigenverklaring noch hadden gezien, noch onderteekend. Zij kenden zelfs den persoon in kwestie niet. De politie heeft thans een vervol ging ingesteld tegen den inwoner van Broek huizenvorst. De eenige gedresseerde adelaars, uilen, valken en buizerds ter wereld, die het eigendom waren van den bekenden temmer Billy Jenkins, zijn bij een circusbrand tusschen Iczmannstadt en Waldenburg in Silezië aan het vuur ten offer gevallen. Jenkins zelf heeft daarbij zware brandwonden opgeloopen en is in bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis bij Iczmannstadt overgebracht. Jenkins begon zijn loopbaan als lassowerper en kunstschutter, maar later legde hij zich toe op de dressuur van raven, uilen en adelaars. Hij oogstte hiermede zulk een succes, dat hij niet alleen den bijval'van circusbezoekers, ^naar ook de erkenning der wetenschap verwierf. Te Heidelberg is een achternicht van Höl derlin, mej. Frida Arnold, in den ouderdom van ruim 90 jaar overleden. Ze werd in 1849 te Stuttgart geboren. Haar moeder, Ida Eberhar- dine, was een dochter van Karl von Gock, een halfbroer van Hölderin. Hölderlins moeder trouwde na den dood van haar eersten man met Gock te Nürtingen. Mej. Arnold heeft in 1920 met Karl Viëtor de door haar bewaarde brieven van Susette aan Hölderin als de „Briefe der Diotima" uitgege ven. Aan haar is ook het behoud van den Höl- derlinturm te Tübingen te danken, die in 1921 afgebroken zou worden en dien zy door een oproep als Hölderlin-Denkmal heeft weten te behouden. Te Bevey in Zwitserland overleed de toon dichter Paul Juon. Geboren te Moskou uit Duit sche ouders, studeerde hij er viool by Hrimaly en toondichting bij Tasjenev en Arensky en la ter te Beriyn by Bargiel. In 1929 verwierf hy den Beethovenprys De heer Jan Maenen te Heerlen is benoemd tot propagandaleider voor Limburg van de Ne derlandsche Unie. Donderdag 4 September hoopt de heer A. D. M. Post, Uitermeer, den dag te herdenken, waarop hy 40 jaren geleden te Delft het no tariaat aanvaardde. Uit het kanaal te Maastricht is opgehaald het ïyk van den 45-jarigen kellner J. S., die sinds einde der vorige week werd vermist. Sinds enkele maanden is de 16-jarige M. D. uit Heerlen, dienstbode te Maastricht, vermist. De Zeereerw. Pater Canisius Caanen heeft onder vele en velerlei biyken van belangstel ling in het klooster der ongeschoeide Carmelie- ten te Geleen zijn zilveren priesterfeest gevierd. Tydens het opdragen der H. Mis van dank zegging was de kerk overvol. Na de Hoogmis hield 'de jubilaris in de ver sierde aula een druk bezochte receptie. Tal van geestebjke en wereldiyke autoriteiten waren aanwezig, o.a. de H. Eerw. Pater Cornelius, Pro vinciaal, burgemeester Dahmen enz. Verschillende personen voerden het woord. De jubilaris ontving ook vele schrifteiyke geluk- wenschen en tal van bloemstukken werden hem aangeboden'. Met intrekking van de benoeming van kape laan Carberg uit Bergen tot kapelaan te Gen nep is benoemd tot kapelaan te Gennep kape laan S. Miedema te Oppersum. JAARSVELD, 414.4 >1. VARA -Uitzending 8.00 Berichten ANP. Hierna gramofoon- I muziek, 10.35 Zang, piano en gramofoon- I muziek, 11.35 Piano, klarinet en cello, f 1.55 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel en zang. 12.45 Berichten ANP en gramofoon- i muziek, 1.15 Esmeralda en solist, 2.00 f VARA-orkest. 3.30 VARA-orkest, 4.00 Gra- mofoonmuziek met toelichting, 5.00 Zang i en piano, 5.15 Berichten ANP, 5.30 Gramo- i foonmuziek. 6.00 De Ramblers, 6.45 Zang en orgel. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.45 Gramofoonmuziek. event, reportage, i 8 00 Berichten ANP, 8.15 Revue-program- f ma, 9.15 Toespraak: „Moeilijke dagen", f 9.20 Radiotooneel. 9.35 VARA-orkest en J soliste, 10.1510.30 Berichten ANP, slul- ting. KOOTWIJK, 1873 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 Pianovoordracht, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Zang, piano en gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoon muziek, 12.45 Berichten ANP. 1.00 Quinto- lia en gramofoonmuziek, 2.15 Qulntolia en Gramofoonmuziek, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.20 Cello en pia no, 5.15 Berichten ANP, 5 30 Stichtsch 6a- lonorkest, 6.30 Apollo-ensemble, 7.00 Vra genvan den dag (ANP), 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.15 Berichten ANP. 8.45 De Postillons, 9.30 Orgelconcert (opn.), 10.15 Berichten ANP, sluiting. Dr. Colijn heeft Woensdag op het ysclub- terrein te Leeuwarden voor meer' dan 10.000 toehoorders op den landdag van Anti-Revolu- tionnairen en Christelijk-Historischen in de provincie Friesland gesproken over de proble men van den dag. Het jagen naar eenheid, zoo als dit ook in de Nederlandsche Unie tot uit drukking komt, moet, aldus dr. Colijn, tot ern stige teleurstelling leiden. Het is ons onmoge- lyk ons in den eenheidsmolen, dien men thans bezig is te bouwen, te laten verpulveren. Wij willen ons opmaken om in eensgezindheid geza menlijk te arbeiden voor een welomschreven ge- meenschappeiyk doel. De Nederlandsche Unie mist, naar spr.'s meenning, de grondslagen, die door allen aanvaard kunnen worden. Spreker wil uitdrukkeiyk verklaren, dat hy nog altijd bereid is mee te werken aan de be vordering van de eensgezindheid onder ons volk. Hij vreest echter, dat die samenwerking door de leidende personen der Unie uitgeslo ten wordt geacht. Er blijft dus geen andere weg dan eigen inzichten in het openbaar tot uiting te brengen. Samensmelting van alle par tyen tot één unie zou een verloochening be- teekenen an den arbeid van een voorafge gane periode. Men jaagt naar eenheid, waar geen worteleenheid aanwezig is. Een levens overtuiging kan niet buiten de deur worden gezet. Wij moeten er rekening mee houden, aldus vervolgde spreker, dat Frankrijk voor een tijd, dien geen mensch kan overzien, als groote mogendheden op het vasteland van Europa is uitgeschakeld en dat door Duitsehland op het vasteland een overheerschende positie zal wor den ingenomen, waarvan de zuigkracht zich in op een weer vrij en onafhankelijk geworden Nederland sterk zal doen gevoelen. Wy kun nen tijdens den duur der bezetting helaas geen vruchtbaar werk verrichten, aldus spr. Toch moeten wij niet blijven stilzitten, daar de sociale en economische wijzigingen, uit dezen oorlog voortvbloeiend, van zeer groote beteekenis zullen zyn. Tegen revolutie op dit gebied moet echter worden gewaakt en wat ook moet wor den vermeden, is het doordrijven van sociale of economische hervormingen, die bij de helft van net Nederlandsche volk op verzet zouden stuiten. De Nederlandsche Unie, spreker wil dit nog eens uitdrukkelijk verklaren, kan onze leidsvrouwe niet zijn. Men heeft ons dezer dagen in een der groote bladen, aldus spreker, beschuldigd, dat wij ons afzüdig houden. Spreker biyft echter tot mede werking bereid. Toch acht hij het 't beste een eigen gedragslijn af te bakenen, negatief zoo wel als positief, door zich te plaatsen op het standpunt, dat neergelegd is in de redevoerin gen van den Rijkscommisaris van 29 Mei en 27 Juli j.l., op grond waarvan wij zelf den weg kunnen bepalen, welken wij wenschen te vol gen, rekening houdend met de werkelijkheid. Ook mr. R. gollema, lid van de Eerste Kamer, heeft tydens deze bijeenkomst het woord ge voerd. Ter nadere oriënteering van afdelingsbestu ren en leden in den huidigen stand van zaken, heeft het hoofdbestuur van den R. K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem 10 rayon bijeenkomsten belegd, die in alle opzichten uit stekend geslaagd zyn. Op Maandag 12 Augustus j.l. werd begonnen met een bijeenkomst te Hoorn voor de West- Friesche afdeelingen; Dinsdag 13 Augustus te Alkmaar voor Noord-Holl. Noorderkwartier; Woensdag 14 Augustus in Den Haag voor Den Haag 't Westland en omgeving; Vrijdag 16 Au gustus te Amsterdam voor Amsterdam, Haarlem en omgeving; Maandag 19 Augustus te Purme- rend voor Purmerend en omstreken; Dinsdag 20 Augustus te Lisse voor de Bollenstreek; Woens dag 21 Augustus te Uitgeest voor Kennemerland- Zaanstreek; Donderdag 22 Augustus te Alfen a.d. Rijn voor Alfen en omgeving; Vrijdag 23 Augustus te Gouda voor Gouda en omgeving en Maandag 26 Augustus te Goes voor de Zeeuw- sche afdeelingen. In deze bijeenkomsten werd de stand van zaken in en buiten den bond behan deld door een der heeren van het hoofdbestuur t.w. de heeren Stumpel, Dresmé, van Doorn en J. Bakker. In totaal hebben ongeveer 110 afdeelingen deelgenomen aan deze bijeenkomsten, welke zeer verhelderend hebben gewerkt en den band tus schen afdeelingen. en hoofdbestuur nauwer heb ben aangehaald. Het hoofdbestuur heeft met waardeering voor het vele goede, in het verleden gepresteerd, een open oog voor den nieuwen tijd. Het schuwt den arbeid voor de toekomst niet, maar wenscht daarby onwrikbaar trouw te biyven aan den principieelen grondslag, waarop de Kath. Mid denstandsbond staat opgetrokken. Voor de prin- cipieele vak- en standorganisaties is juist nu nog een groote taak weggelegd. Het waren zeer geslaagde byeenkomsten die volledig aan het ge stelde doel hebben beantwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5