z S3 t&cuts vüjox. to,ekosnst E.R.K. Uit andere bladen TOONTJE VAN TEUTEN Vlissingens Stedelijk Museum In bewogen tijden een rustig bezit! E R GE EG EIN S DE VELUWE ROEPT UI LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nijmegen W aterstanden 1 1 HET HUIS DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 Haringhandel bespreekt zijn belangen Algemeene vergadering te V laar dingen Distributie van schoenen Eenige aanvullende bepalingen HET HO ODE KRUIS BS» WERKLOOZE MUSICI NAAR DUITSCHLAND Ook kansen voor zangers en tooneelspelers Dwarsligger op het hoofd gekregen Havenarbeider op slag gedood De groei van een historische verzameling Reeds den 17den Januari 1890 Reederij Zwaag - A'dam - Tel. 41207-26544 De VIER-MEREN-TOCHT per „K.L.M. 1" van U en de Uwen, door middel van een polis der Dingen, die voorbij zijn MARKTEN ■o g i g> -* Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG DUIZEND KAARSEN I In de te Vlaardingen gehouden jaarlijfcsche vergadering van de Vereeniging van Haring- handelaren onder leiding van den heer P. Goedknegt, heeft de secretaris, de heer M. van der Valk Dzn. een uitvoerig verslag uitgebracht waaraan het volgende is ontleend: Werd de Collectieve Arbeids Overeenkomst voor het kuipers- en haringpakkersbedrijf het vorig jaar gecontinueerd, ook dit jaar bericht ten de werknemersorganisaties, dat zii er geen bezwaar tegen hadden, de overeenkomst te be stendigen, mits er, in verband met de tijdsom standigheden, overeenstemming kon worden bereikt inzake een duurteclausu.e welke zij aan de C.A.O. wenschten toegevoegd te zien. Na besprekingen met de besturen der werknemers organisaties werd tensiotte de volgende duurte- clausule aangenomen: „Wanneer de stijging van de kosten van het levensonderhoud een bepaalden omvang heeft bereikt, zal in den vcrm van een duurtebijslag een compensatie worden gegeven De duurteclausule wordt te ruggebracht tot haar vorige grootte, resp. ver valt, zoodra de op die wijze berekende kosten van het levensonderhoud weer mochten- dalen beneden iet punt, dat volgens de berekening recht op verhooging. resp. toekenning van den bijslag geeft. De bijslag bedraagt, voorzoover 't netto-»weekloon f25.of minder is, 5 pet. van het netto-weekloon volgens het tarief voor elke 7 volle punten, waarmee het indexcijfer der kosten van het levensonderhoud voor arbeiders gezinnen, berekend door het bureau van Sta tistiek der gemeente Amsterdam op den grond slag der jaren 1911 tot en met 1913 morht zijn gestegen in vergelijking met de maand Augus tus 1939. Is het netto-weekloon hooger dan 25.zoo werdt. alleen over de eerste f25. de duurtebijslag betaald". Wat de overwerkvergunning betreft, deze werd verleend onder dezelfde bepalingen en voorwaarden als het vorig jaar, nj. gedurende de maand Augustus mocht 56 uren per week ge werkt worden gedurende de maanden Septem ber October en November 62 uren en geduren de December en Januari weer 56 uren per week onder voorwaarde, dat met de volledige ploeg zou gewerkt worden. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren H. P. van der Drift, J. Kornaat en M. van der Valk Dzn. Tot- leden der commissie voor eventueele re- geeringsmaatregelen werden benoemd de hee- ren P. Goedknegt. I. J. Hoogendijk. J. Kornaat en H. van Toor Czn.; tot plaatsvervangend lid de heer J .J. van Buuren van Heyst. Bij de rondvraag maakte de heer H. v. Toor Czn. er de leden op opmerkzaam, dat er bij de tegenwoordige ordening een streven bü de pro ducenten bestaat den tusschenhandei geheel uit te schakelen en spr. vreesde, dat men er ook toe zou komen bü den haringhandel de groot handelaren geleidelijk te doen verdwenen. De voorzitter wees óp het streven van een Bond van Nederlandsche Haringexporteurs, die reeds tracht te komen tot meer eenheid. Wel zullen wy ons moet enrichten naar hetgeen men in Duitschland wil. Spr. was ervan over tuigd, dat eenieder zün bestaan zal moeten we ten te vinden in zijn bedrijf waarin hü is ge- plaats. Uitschakeling van den groothandel is dan volkomen uitgesloten. De federatie van de vier groote exporteursbenden va nvisch is tot stand gekomen en de bond zou in deze rich ting blüven werken. M>it ingang van 26 dezer zijn in de Schoe nendistributiebeschikking 1940 I eenige wijzi gingen en aanvullingen gebracht. De voornaamste verandernen zün de volgen de: Een schcenenbon mag slechts worden afgege ven op vertoon van de distributiestamkaart van dengene. voor wien de schoenen bestemd zün; ones KX_] Opleiding en oefening van traneportcolonnee Opleiding ven 14.000 helpstere Inrichting hos pitalen In aobl- llsatle- of oor- logstUd Versorglng sleke ITT" en gteonde alll- talren In oor logotUd goden slekon- vervoer r -s gulp bQ raspen Oltsendlng A» aaeul&neea I 600 Dulppoa- ten lange de •egen Patrouille* ren 60 gevaarlijke Bloedtrana- I fusiediensten I Hulp b|j Lour- da atransporten enz. Protectoraat parkherstel- llngsoorden, Roode Kruis. hondenvoreei ens. Eerste hulp b|j marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling krllgsge vange nen, hulp aan vluchtelingen Lever.aal kleeren cunen naar oooddruftlgtn 1 1/h buitenland Organisatie hulpacties bO rampen ao nood Radio-mediaehe advlaten O S 0 O E U In leder buis Een Lid van *1 Roode Kruis Postgiro 2 2 13 0 (iün.eontrlb.f 1 p.J.) ■OCPDBBSTIWB R0C1SI KRUIS 081 HAAS het te koop aanbieden van schoenen, of van bepaalde soorten van schoenen, op zoodanige wyze, dat de indruk wordt gewekt, dat deze kunnen worden gekocht of afgeleverd zonder dat een bo nof vergunning behoeft tp worden ingeleverd is verboden; dit verbod geldt niet voor het te koop aan bieden van die soorten van schoenen ten aan zien waarvan de directeur van het Rijksbureau dispensatie van het verkoopverbod heeft ge geven (de z.g. vrije schoenen). Onder de z.g. vrüe schoenen vallen: leerloos schoeisel, zomerschoeisel, kinderschoenen in de maten 17 tot en met 23, athletiekschoenen (spikes), raceschoenen voor wielrenners, korf balschoenen, cricketschoenen,, klompsokken en huispantoffels. Onder leerloos schoeisel wordt ten deze ver staan: schoeisel, waarin geen of nagenoeg geen leder is verwerkt en onder zomerschoeisel: san dalen, open sandaletten, flexibele opengewerkte zomerschoenen, opanker., zomer-sandaietten. vlechtschoenen, biesjesschoenen, linnen schoe nen, wit leder schoenen, opengewerkte schoe nen met wit leder gegarneerd. Samoa's, raffia's, geheel of gedeeltelijk ongevoerde opengewerkte zomerschoenen, door- en doorgeperforeerde zo merschoenen). V.P.B.- Correspondentie) Dr. Schmidt-Burgk, Kultur-referent aan het Rijkscommissariaat, heeft mededeeling gedaan over de tewerkstelling van werklooze Neder landsche musici in Duitschland. De dienaars van de lichte muziek hebben het in ons land verre van gemakkelijk. Wü hebben er eigenlijk altüd te veel gehad voor de geringe mogelijkheden in een klein land als het onze, en dat is er sedert den oorlog natuurlük niet beter op geworden, integendeel. Er is vroeger reeds zoo veel over geschreven, er is zooveel geklaagd over de werkloosheid onder de musici, dat wij het feit als bekend mogen veronder stellen. Er is nu een nieuwe kans gekomen. Men is begonnen uitvoering te geven aan de plannen voor een „cultuur-uitwisseling" met Duitsch land, door aan honderd musici gelegenheid te bieden in Duitschland aan het werk te gaan Daarvoor zullen niet in de eerste plaats ge- heele ensembles worden gekozen en zeker niet die, welke werk hebben, maar iedere bekwame musicus zonder werk komt hiervoor in aan merking. In Duitschland is voor hen plaats en zij zul len dus alle kansen krijgen op geregeld werk, die ze maar kunnen verlangen. Want door den oorlog is er in Duitschland een ernstig tekort aan dit soort artisten, terwijl bovendien een aantal ensembles geregeld optreedt voor de ont spanning van militairen. De uitwisseling van cultureele krachten be perkt zich niet tot de lichte kunst. Ook voor tooneelspelers en zangers worden nieuwe mo gelijkheden geopend. Zoo gaat dezer dagen de zangeres Ria Focke met een vast engagement naar de Staatsopera te Berlü'n, waar zij vooraj In opera's van Wagner zal optreden, en een jong tooneelspeler gaat zich in het Burgthea ter te Weenen verder bekwamen in tooneelspel en regie. Beiden gaan, zooals wij bij een ont moeting konden constateeren, vol enthousias me in Duitschland aan het werk, vooral omdat hun ginds de gelegenheid wordt gegeven, rustig verder te studeerefl zonder het jachten, dat het leven vooral van den tooneelspeler in ons land gewoonlijk kenmerkt. Wanneer men weet, dat Berlün alleen reeds meer dan veertig theaters telt, die door vaste gezelschappen worden bespeeld, is het duide- lük, dat hier veel meer mogelijkheden zijn dan in een klein land als het onze. Een van de ernstigste bezwaren voor het ver krijgen van een behoorlijk bestaan door. den tooneelspeler en opera-zanger is een gevolg van het feit, dat de schouwburgen veel te klein zijn. Omstreeks het jaar 1800 bracht een twintigtal artisten en technische krachten een stuk in een zaal, die een paar honderd menschen kon her bergen. Wanneer bij de tegenwoordig zooveel uitgebreidere eischen 120 menschen bij een uit voering in touw zijn, kan hun in een kleine zaal nimmer een behoorlijke recette worden ge waarborgd. Daarom heeft men in Duitschland nu veel grootere theaters, die verscheidene dui zenden toeschouwers kunnen bevatten, gebouwd en daarmee wordt nog steeds voortgegaan. En daarmee zijn tevens kansen geboden yoor een groot aantal kunstenaars, die, zooals gezegd, nu ook in Nederland worden gezocht. Woensdagochtend is op een steiger in de Waalhaven te Rotterdam de 21-jarige haven arbeider J. A. Rouwbos, afkomstig uit Poortu- gaal, verongelukt. Hü was met andere arbeiders bezigm et het lossen van spoordwarsliggers uit een binnenscheepje. Met behulp van een hijsch- kraan werd een aantal biels opgeheschen, waarbij echter de strop niet op de juiste wüze was vastgemaakt. De dwarsliggers schoten uit den strop en Rauwbos kreeg een er van op het hoofd. Hü werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per politieboot naar het plitie- bureau Parkhaven overgebracht. Het Stedelijk Museum van Vlisslngen viert deze maand zijn zilveren bestaans- feest. Reeds in het begin van dit jaar was de stadsarchivaris van Vlissingen en con servator van het Stedelijk Museum, de heer H. G. van Grol, werkzaam aan de samen stelling van een gedenkschrift en ook de veranderde tijdsomstandigheden hebben het museumbestuur er niet van kunnen af brengen dit gedenkschrift op de voorgeno men Aijze uit te geven. Het Stedelijk Museum is niet het eerste, dat Vlissingen binnen zün muren heeft geherbergd. Reeds in het laatst der achttiende eeuw bezat njen er een in de verzamelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat in 1769 te Vlissingen opgericht was. Het jaar 1772 was het begin van den aanleg der verza melingen, toen burgemeesters en regeerders der stad het genootschap een gouden penning aan boden, dien zij bij gelegenheid van de feestvie ring voor het tweede eeuwgetij van Vlissingens vrijmaking hadden doen vervaardiger!. Van toen af volgden tal van schenkingen van munten en penningen; munt- en penningkabi netten waren toen de „groote mode" en weldra volgden ook „oudheden". Onder deze oudheden v'aren echter talrijke „rariteiten", die, aldus de heer Van Grol, in een Vlissingsch museum al even raar aandeden als zoovele zeldzaamheden, die uit allerlei overzeesche gewesten meege bracht, door kooplieden en reeders werden aan geboden. In dit verband worden genoemd een „origineele" steen van de Brittenburg, in zee gevonden ten Westen van den ouden Rijnmond en een „stuk kalk of cement uit de ruïnen van het oude Carthago. In 1801 werd de verzameling van het genootschap echter overgebracht naar Middelburg. Vlissingen is toch eigenaardig omgespron gen met wat er nog restte van der vaderen erf deel. Wat na het bombardement der Engel- schen van 1809, toen het stadhuis een prooi der vlammen werd, was overgebleven, was maar luttel, hoewel zeer belangrijk, o.a. een zilveren drinkschaal, gebruikt bij de eerste viering van het Avondmaal door de Hervormden te Vlis singen in 1572, het zilveren deksel van de lede ren z.g. Willebrordus-flesch, de zilveren toren van 's-Hertogenbosch, een geschenk van Fre- derik Hendrik in 1629 aan zekeren Jan Jansen, een inwoner van Vlissingen en eenig ander zil ver drijfwerk. En deze zilverschat werd ondanks protesten der Vlissingsche gemeentenaren voor achttienduizend gulden aan het Rijksmuseum te Amsterdam verkocht. In 1890 werd het nieuwe, thans vijftig jaar bestaande museum opgericht, nadat men op de Groote Markt, waar het stad huis van 1894 gestaan had, een geblind doekt steenen vrouwenhoofd, droevig res tant van het beeld der gerechtigheid, dat geprijkt had op het oude stadhuis, gevon den had en in de Beursstraat twee graf- steenen, die blijkbaar afkomstig Waren uit een klooster, dat echter aldus de heer Van Grol, niet daar gestaan had, zooals men lang beweerd heeft. Deze vondsten deden het gemis van een oudheidkundige verza- rfieling voelen. In de raadszitting van 20 December 1889 deden en W. een voorstel om de gevonden objecten te schenken aan het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg. De heer C. A. Kalbfleisch vroeg of het niet wenschelijk was de voorwerpen slechts in bruik leen af te staan, maar de voorzitter achtte dit niet wenschelük, zoodat het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Er volgde een ingezonden stuk in de „Vlis singsche Courant", een commissie werd ge vormd met het doel een Vlissingsche oudheids kamer op te richten, een kamer op het stad huis werd hiertoe afgestaan en particuliere giften volgden. was het raadsbesluit van 20 December van het voorafgaande jaar ingetrokken en 27 Augustus 1890 opende burgemeester Tutein Nolthenius de Ouheidkamer, die in 1914 tot het Stedelijk Museum ^uitgroeide, nadat in 1895 de steeds groeiende verzameling reeds van het Stadhuis was overgebracht naar den gerestaureerden Gevangentoren. In het jaar 1914 kwam het museum door een schenking van een Amsterdamschen kunst handelaar ook in het bezit van een beitel met bronzen handvat, waarop gegrift ,,M Adr. de Ruijter", afkomstig uit diens scheepskist. Te vens gaf de heer Kalbfleisch, een der heeren die tot boven genoemde commissie behoorden, zijn uitgebreide schelpenverzameling aan het museum ten geschenke. Reeds vroeger had een ander commissielid, de heer Van der Os, zijn belangrijke verzameling boeken, handschriften, kaarten en prenten en zijn bijna volledige bibliotheek betreffende Elizabeth Bekker en Jacobus Bellamy bij zijn dood aan het museum nagelaten. Dank zij de vrijgevige hulp van ver schillende ingezetenen kon men verschillende belangrijke aankoopen doen, o.a. van een brie- ventasch van de Ruijter, een cachet met wapen van diens zoon, en een fraai besneden schouw met gevelsteen uit de hofstede Bossenburg. Steeds breidde de collectie zich uit met oude Zeeuwsche kasten, kostbare munten, o.a. uit de verzameling van C. A. van Woelderen, histori sche schilderingen, tegeltableaux, fossielen, historische kleedingstukken en oorijzers, cera miek, gildebekers, geslachtswapens, gereed schappen en huisraad, waarbij de laatste twintig jaren vooral ook op de aesthetische belangrijk heid der voorwerpen acht geslagen werd en nog steeds groeit deze verzameling ondanks de on gunst der tijden. Het zal dan ook zeker niet vergeefs blijken te zijn, als burgemeester Van Woelderen in zijn voorwoord tot het ge denkschrift de lezers aanspoort: „Blijft uwe belangstelling aan het Stedelijk Museum schen ken, dat uw geloof, hoop en liefde voor Vlis singen moge helpen versterken." De Heide bloeit, reist rustig en veilig met de Luxe Salon boot „Veluwe" (1000 pers.). Vertrek dagelijks van de De Ruyterkade STEIGER 2 om 8.40 uur. Vertrek van Harderwijk om 4 uur. Zaterdag om 2.30 uur. Geregelde dienst t/m 15 Sept. Knip dit uit. is beroemd. Vertrek dag. 10.30 v/d Sloterkade b/d Zeilbrug Ret. ƒ1.enk. reis ƒ0.60; Kind. half geld. Tel. 80993. In een brief uit Den Haag in het „Dagblad van Noord-Brabant" komt een opmerking voor, waaruit men de conclusie zou moeten trekken, dat de katholieken, om een algemeen belang, dat hun ter harte gaat, niet te benadeelen, zich tegenover de pogingen om dat belang daadwerkelijk te dienen, terughoudend moeten toonen, anders zouden zoowel dat belang als die pogingen teveel het stempel krijgen van „een katholiek zaakje". Het „Westfriesche Dag blad" schrüft in dit verband: „Nu is'het waar helaas! dat er zooiets van Rome-vrees bestond en nog wel bestaat, maar met de conclusie, dat wij ons daarom ook nu maar stil moeten houden, zijn wij het totaal oneens. Laat ons nu eens afspreken, dat die Rome vrees of wat daarvoor doorgaat, tot de dingen van den afgedanen tijd behooren. Laat dat nu uit zijn, en voorgoed! En laten wij dien schrik voor katholieke activiteit geen voet meer geven. Op de vraag, moeten wij zwijgen, antwoor den wij hardgrondig en overtuigend: neen, duizendmaal neen. Toen wij den Haagschen Brief in het Bre- dasche blad lazen, dachten wij aan een zin snede uit de eerste brochure van mr. Lint horst Homan (pag. 28): „Voorbij is de tijd, waarin goede dingen vooral werden beoor deeld naar hun punt van herkomst, en niet allereerst en voornamelijk naar de intrinsieke beteekenis." Dit is een zinsnede, die een katholiek treft. Want maar al te vaak in het verleden is voorgekomen op allerlei terrein, dat voor stellen en plannen en acties bestreden wer den ómdat zij van katholieke' zijde werden voorgesteld of ondernomen! Ook dat dient inderdaad te behooren tot de dingen, die voorbij zijn. En dan behoeven wij geen kiekeboe meer te spelen of ons ach terbaks te houden. Want als het gaat om dingen, wier intrin sieke waarden voor mensch en gemeenschap, voor staat en maatschappij, zeer groot is, dan hebben wij heel wat te bieden." BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 71500 kg. Roode kool 3.006, 14500 kg. Gele kool 4.80- 6.30, 100 kg. Savoye kool 4.00, 34000 kg. Uien 3.80 4.70, grove 4.705.20, drielingen 4.00. nep 3.50 —4.70, stek 1.40—1.70, 1000 kg. Peen 2.50, 1100 stuks Bloemkool: I 14.3015.20, II 6.00, 150 bos Peen 33.60, 31500 kg. aaraappelen: Bevelanders 3.703.80, Drielingen 1.902.80, Eigenheimers 3.704.90, Blauwe Eigenheimers 44.80, 43000 kg. vroege Witte kool 2.003, 80 kg. Slaboone» 9.90—10. 4150 kg. Slabooneii 10.40—12.30. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. 11800 kg. Roo de kool 2.805.10, 4400 kg. Gele kool 4.805.50. 21000 kg. Uien 4.204.80, grove 5.105.40, drie lingen 400, nep 44.80, 300 kg. Bieten 1-80. 55500 kg. aardappelen: kriel 1.60, bonken 2.90 3 90, Schotsche Muizen 3.703.90, Drielingen 1.902.80, Koopmans blauwen 3.804.60. Eigen heimers 3.904,- Blauwe Eigenheimers 4.104.70, Bevelanders 3.303.80, 12600 kg. Slaboonen 9.50 —13.40. BARNEVELD, 29 Aug. Pluim veemarkt. Oude kippen 4652, oude hanen 0.701.25, jolige hanen 4855 cent per stuk. N.H. Blauwen 55 cent per kg. Jonge hennen 0.601.25 per stuk. Duiven 2025 cent per paa- Tamme eenden 20 35 cent, ganzen 1-802.20 per stuk. Kalkoen 6070 cent per kg. Tamme konijnen 12.50, wilde konijnen 3540 cent, piepkuikens 1525 cent per stuk. Aanvoer 24500 st. Handel vlug. Eiermarkt Witte eieren 6.907.10, gemengde 77.20. bruine 7.107.30, eendeieren 4.75—5.25 per 100 stuks. Aanvoer 2.116.000 st. Handel re delijk. GOUDA. 29 Aug. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 892 stuks, waarvan: 224 magere varkens 25.0040. 583 biggen 8.0012, Geldersche biggen 10.0016, 39 nuchtere kalveren 8.0018, 46 bok ken en geiten. Handel stug. Algemeene markt. 391 partijen kaas: le kwal. met R.M. 4040.50, 2e kwal. met R.M. 38.0039, zware tot 42.00. Handel vlug. 94 jonden boter: Weiboter 7580 cent per pond Handel vlug. 65000 eieren: kipeieren 66.50, eendeieren 4.50 5 per 100 stuks. Handel stug. GOUDA, 29 Aug. Coop. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 102500 kipeleren: 56-58 kg. 6.20 6.40, 58-60 kg. 6.406.60, 6Q-62 kg. 6.60—670, 62- 70 kg 6.707, bruine 58-72 kg. 6.45—7.20, kleine eieren 5.506, heneieren 4.30 per 1Ö0 stuks. HOORN, 29 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 3 stapels kleine boerenkaas, zijnde 992 kg. Prijs 32.50. Han del goed. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Bloc- veiling van boonen. Snijboonen I 11.9012.50, middenprijs 12.00. II 6.0Ó. Spercieboonen dubb. I 10.20, stoktros I 12.00, idem II 7.30. Pronkboo- nen I 7.80. middenprijs 7.00, II 2.70. Totaal- aanvoer 42180 kg. DONDERDAG 29 AUG. De boer gaf de buis een schop en deze vloog tegen het oog van een der mannen, die daarop zoo kwaad werd, dat hü den boer een pak slaag wilde geven. De boer wachtte dit natuurhjk niet af en maakte zoo gauw mOgelük dat hy wegkwam. De mannen werden daarop nog nü- diger en begonnen met allerlei voorwerpen te gooien. Dat was niet mooi, maar van woede wisten ze niet meer wat ze deden. fl a "s -i 2 Sedert es 5? 00 £3 <U tH JÜ Gisteren mzon' 1921- Water! 8 U. u <D bD O O lager CU bo ri Keulen 6 u. 39.56 39.16 0.- 0.22 Lobith 13.30 12.00 0.04 0.— Nijmegen 10,75 9.62 0.06 0.— St. Andr. W. 5.56 0— 0.05 0,— Arnhem 10.52 9,50 0.02 0.— Vreeswyk 1. w. 3.00 1.03 0.02 0.— Westervoort 11.11 10.14 0.05 0.— Deventer 5,16 0,- 0.— 0— Kampen 0.00 C.25 0.15 0.— Maastr. H.s. 0,53 0,- 0.- 0.— 1) Borgh 43.10 40.77 0.— 0.33 Belfeld 14,23 10.94 0.— 0.04 Venlo 13,70 0.— 0.— 0.12 Grave O'OO 0.— 0.— 0.— 2) Sluis 6.61 5.06 0,— 0.— Lith 0.82 0.62 0.— 0.15 Beneden de sluis. AMSTERDAM - Verricht: Draai-, Schaaf- en Fraiswerken Telefoon 47148 met de d-oor MEREDITH NICHOLSON 35 „Uitstekend, mynheer Pickering. Doch ik zou het gaarne nog eens uit uw eigen mond ver nemen, daar mü dan de moeite bespaard zal worden inzage van het testament te vragen. En bovendien is het mü niet bekend, hoe u in dit land staat aangeschreven. Ik ben een lid van de Iersche Balie, mü'nheer. Neem mü niet kwalijk, maar ik herhaal mün vraag." „Ik heb een eed afgelegd dat is ongetwij feld voldoende, zelfs voor een lid van de Iersche Balie!" „Zooals u zegt, mijnheer Pickering." Zooals hij daar stond met een stoffig costuum, vuile handen en zwarte vegen op zijn gelaat was hü niet een erg presentabel lid van de Iersche Balie, doch slechts zelden had ik hem zoo kalm gezien. Hij sloeg zün beenen weer over elkaar, keek eenigen tijd aandachtig In den kop van zün PÜP en vroeg dan even kalm, alsof hij naar de weersgesteldheid vroeg: „Wilt u mij misschien zeggen, münheer Picke ring, of u zelf ook nog schulden hebt aan John Marshall Glenarm's erfgenaam?" Pickering werd doodsbleek en zün oogen puil den hem uit het hoofd en toen hy trachtte te spreken beefde zy'n mond hevig. Het was zoo stil in de kamer, dat het knappen van een hout- blok in den haard als een revolverschot klonk. Wij drieën stonden Pickering strak aan te küken en ik voelde mün hart? hevig tegen mün ribben bonzen. Het bloed stroomde weer naar Pickering's ge laat en hü barstte uit: „Dat is onverantwoordelijk en schandelijk! Met mijn zakenrelaties met mijnheer Glenarm hebt u niets te maken." „Wij verwachten ook van u geen rekening en verantwoording uwer daden. Dat zal de dis- tricts-rechtbank, in wier handen wij voornemens zün deze zaak te geven, wel van u eischen. Mynheer Pickering, de erfenis van John Marshall Glenarm is inderdaad grooter dan gij hebt voorgegeven, een bedrag van driehonderd en twintigduizend dollar!" Hij haalde uit zijn zak een lange, smalle enve loppe en liep naar de tafel om mij die enve loppe te overhandigen. Op datzelfde oogenblik werd de groote Stod dard actief en voordat ik besefte, dat Picke ring op de bruine enveloppe was toegesprongen, zag ik hem al weer in een stoel zitten, waarin Stoddard hem geworpen had. Onmiddellük be- heerschte hü zich en slaagde er zelfs In te glimlachen. „Het Is niets anders dan oud papier," zeide hü. Voor mijn part kunt u het houden." „Dank u," zeide Larry kalm. Pickering liep naar de deur en riep den sheriff. „Ik geef u den tüd tot morgen negen uur om het bevel van de arrondissementsrechtbank op te volgen. Deze schuldbrieven zyn geheel waar deloos, zooali ik zou kunnen bewüzen, Indien het noodig was." „Juist. Juist," zeide de sheriff. „Ik geloof, dat u wel kunt gaan," zeide Larry. De sheriff keek hem met buitengewoon veel belangstelling aan. „Hoe zei u ook weer dat uw naam was? vroeg hij. „Laurence Donovan," antwoordde Larry koel. Pickering scheen nu dien naam voor het eerst goed te hooren en een onaangename gloed kwam in zijn oogen. „Ik meen al eens eerder van je vriend gehoord te hebben," zeide hü, terwyl hy zich tot mü wendde. „Ik feliciteer je met de internationale reputatie van je raadsman. Hij wordt in Ierland zoo hoog geacht, dat men een groote belooning heeft uitgeschreven voor dengene, die hem naar dat land terugbrengt. Sheriff, ik geloof, dat wy hier vandaag niets meer te doen hebben." Hy scheen plotseling veel haast te hebben om weg te komen en wij brachten hem tot aan de poort van het park, waar een rijtuig stond te wachtenr „Nu gaan de poppen aan het dansen," zeide Larry, toen ik de poort achter mün bezoekers had gesloten. „Eén van zün wapenen heb Ik hem uit handen geslagen, maar ik heb hem een nieuw wapen gegeven waarmee hü my zal kunnen bestrijden. Maar kom mee, dan zal ik je eerst de Peur van Verbijstering laten zien." HOOFDSTUK XXIV EEN NACHTELIJKE ONTMOETING Wü kropen door het gat In den muur en staken een aantal kaarsen aan. De kamer was onge veer twee meter in het vierkant. Aan den wand tegenover de deur was op manshoogte een luik aangebracht en toen wü er met vereende krach ten In geslaagd waren het open te trekken viel een groot stuk aarde en wat sneeuw naar be neden. „Door dit gat zouden wij in het ravijn kun nen komen," zeide Larry. „Zie je daarginds den blauwen hemel, wel? En verderop zie je heel duidelük het bootenhuis." „Ja, maar op het oogenfylik stel ik meer be lang in de papieren, die jü gevonden hebt, dan in het vergezicht!" „Och er was heelemaal niets geheimzinnigs aan, beste jongen. Je ziet daar een tafel staan en op die tafel een vierkant kistje. Dit kistje was gesloten en de sleutel stak in het slot. Ik opende het kistje, vond den inhoud en kon de verleiding niet weerstaan om eens te pro- beeren hoe onze vriend Pickering een mede deeling van my'n vondst zou ontvangen. En dat is ongeveer alles. Ik vond nog. dat velletje papier in het kistje en toen Ik gelezen had wat er op geschreven stond, heb ik gelachen, totdat ik meende te zullen stikken. Maar lees het zelf maar eens, John Glenarm!" Hij overhandigde mij een stukje papier, waarop de volgende woorden geschreven stonden: WIE HET LAATSTE LACHT, LACHT HET BEST „Wie denk je, dat het geschreven heeft? vroeg Stoddard. „Wel, je grootvader, natuurlijk, John Marshall Glenarm, de knapste, handigste oude man, die ooit geleefd heeft. Het was een prachtig spel, dat hij uitgedacht heeft om jou en Pickering op de proef te stellen maar vooral jou! Oh, het is grootsch en dan te denken, dat ik het ge luk heb gehad het heele zaakje mee te mogen maken!" Wij keerden naar de bibliotheek terug en maakten een lyst op van de schuldbekentenissen van Pickering. ,Het is een heel bedrag, wat uw grootvader aan dien man geleend heeft," zeide Stoddard. Dat is waar. En te oordeelen naar de inrich ting van dit huis, kunnen wij veilig aannemen, dat hü Pickering, 'niet alles gegeven heeft, wat hij bezat. Er moet nog meer ergens ver borgen zün. Wanneer het niet noodzakelijk voor mij was om te vluchtenLarry's gelaat ver somberde bij de gedachte aan zün eigen ge vaar. ,Ik ben een zelfzuchtige dwaas geweest, Larry en heb alleen maar aan mün eigen belang ge dacht. Maar je moet beslist vluchten. Wij zul len je vannacht helpen. Het is waarlük geen grap. Wanneer men je naar Ierland overbrengt, zal dat het ergste voor je kunnen beteekenen. Je moet vluchten, voordat de sheriff hier terug komt." Larry stopte op zün gemak zyn pyp. „Jongens," zeide hy', „laten wy over koetjes en kalfjes .praten. Ik bly'f. Nog niet dikwyls in mün leven hebben al de décors van een tooneel zoo zeer mün goedkeuring kunnen wegdragen als nu het geval is. Een verborgen schat; ge heime gangen; een sheriff; schoolmeisjes en een Zusterschap naast de deur en Scotland Yard, die vanuit de verte op my loert, Glenarm, ik blüf hier." Zijn besluit was niet te veranderen en toen wy onze pogingen opgaven, gevoelden wü allen, dat onze vriendschap hechter geworden was. Dien nacht was 't mijn beurt om te waken en toen de anderen zich ter ruste hadden be geven, ging ik in de bibliotheek op mün gemak een pijp zitten rooken. Plotseling gevoelde ik een opwelling om naar beneden in de gang te gaan en na mü van een lantaarn te hebben voorzien, daalde ik in het duister af. Ik herinnerde mij, dat de deur, die toegang gaf tot de kapel njpt afgesloten was en ik besloot mij daarheen te begeven. De koude lucht stroomde krachtig door de gang en ik bleef staan om te luisteren. Plotseling hoorde ik een geluid. Eerst meende ik, dat het veroorzaakt werd door tocht, doch dan bedacht ik, dat Glenarm House niet een huis was, waar het zoo sterk zou kunnen toch ten. Een oogenblik later zag ik aan het einde van de gang een lichtschün, die echter oogen- blikkelyk weer verdween om plaats te maken voor diepe duisternis. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6