Geringe bomschade te Berlijn New-Y orksche Beurs Oorlogsmolest- credieten Londensch leven lijdt onder luchtalarm Kanonnen inplaats van levensmiddelen VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 Argentijnsche kabinetscrisis nog niet opgelost Hoe de molen „de Noord*' Vonken maaide Duitsche pers spreekt van een terroriseerende methode Britsche bommen op een lazaret Ontijdig gasalarm brengt ontsteltenis teweeg Engelsche pers dringt aan op gemeenschapskeukens Castillo tot formateur benoemd DALENDE WERKLOOSHEID IN BELGIë MUTATIES OP FRANSCHE KOLONIALE POSTEN Nieuwe carbidgenerator voor auto's Nieuwe politieke amnestie in Roemenië x Diplomatieke mutaties in Japan Abessijnen zijn als eersten Berbera binnengerukt Gevechten in Waziristan Arrestaties te Jokohama Gonstantinescoe naar Weenen KORTE BERICHTEN Groningens ontzet herdacht Rede van den commissaris der provincie Zuivering in Frankrijk is niet afdoende Fransche zeelieden uit Amerika teruggekeerd Regeeringsreorganisatie in Portugal Koersschommelingen binnen nauwe grenzen beperkt. Slot onregelmatig REGELING KAASHANDEL De Paradijsvloek te Oisterwijk geprolongeerd Collegegelden vastgesteld Voor de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool Omzet: 260.000 si WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT En daarmee de brandende Mei' dagen te Rotterdam overleefde TAFELTENNIS Nationaal tournooi van „Geel Zwart" Clearingkoersen Acte lijnteekenen M. G. Notarieel examen FAILLISSEMENTEN NEW-YORK, 29 Aug. (D.N.B.). Bij een bezoek aan alle belangrijke punten van Ber lijn kon geen enkele Engelsche bomtreffer v. orden vastgesteld, zoo meldt de „New York Herald Tribune" uit Berlijn. Ook uit de 'fabrieksvoorsteden van Berlijn kon niemand over ontploffingen of branden berichtten. De geringe schade, die in werkelijkheid aan gericht is, komt op rekening van neerko mende scherven van Duitsche luchtdoel- granaten. De Berlijnsche avondbladen veroordeelen een stemmig de Engelsche bomaanvallen op de bur gerbevolking van de Rijkshoofdstad ais „moord'', „laffe schanddaad" en vooropgezette manoeuvre van Churchill om de Duitsche bevolking te terroriseeren. De Engelsche vliegers, aldus de „Berliner Naohtausgabe", zijn op bevel van Churchill bo ven Berlijn verschenen om op de burgerbevol king op kleingeestige wijze wraak te nemen voor het feit, dat het oorlogsplan der Britsche plutocratie mislukt en het Britsche eiland het tconeel van den krijg is geworden. In de Lon- der.sche pers zijn steeds meer artikelen ver schenen, waarin verlangd werd dat de Britscne luchtmacht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou afslachten". De Engelschen heb ben in den afgeloopen nacht den Ber^ijners nog maals een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche publiek ver dedigde stelling, dat het voor hen niet aan komt op het bereiken van militaire doelwitten. Zij willen eerder schrik onder de burgerbevol king verspreidden. Want daar, waar de bommen vielen, aldus de „Berliner Börsenzeitung", is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar bij benadering militair genoemd kan worden. Zoo als in andere dergelijke gevallent waarbij bom men boven groote Duitsche steden zijn uitge- v orpen, is de bedoeling overduidelijk. De burger bevolking moet geterroriseerd worden, haar ze nuwen moeten murw gemaakt woroen laatste en laagste middel van een Engeland, dat nog wanhopig tracht te ontkomen aan de straffende gerechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. Zooals verder wordt bericht hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus Britsche vliegers een aanval ondernomen op de bekende badplaats Homburg am Taunus, waar in wijden omtrek geen militaire doelen liggen. Verscheidene bom men werden daar op een lazaret neergeworpen. Er zijn maatregelen genomen om de gevaarlijke, niet ontplofte projectielen waarschijnlijk zijn het zelfs tijdbommen onschadelijk te maken. STOCKHOLM, 29 Aug. (D.N.B.). Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Londensche cor respondent van „Nya Dagligt Allehanda" zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De drukkers hadden urenlang in de schuil kelders moeten ritten. Buitenlandsche corres pondenten, die in het ministerie voor de Inlich tingen door een luchtaanval werden verrast, ■werden eerst naar den schuilkelder gebracht, toen reeds een bom in de nabijheid van het ministerie was neergekomen. De winkels in Londen zijn de laatste dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, ligstoelen, kussens en dergelijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Regeering, werk geversorganisaties en vakvereenigingen zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tijdens luchtalarm. In een Londensche wijk, zoo meldt „Afton- bladet", heeft men gemeend, dat de gasoor'og was begonnen. Plotseling werd gasalarm gegeven en alle menschen hadden met de grootste haast hun gasmaskers opgezet. Het betrof echter een vergissing. Een man had op straat een groote olievlek gezien, die waarschijnlijk van een ouden motor afkomstig was. In zijn angst geloofde hij dat het de resten van een gasbom waren, en liet hij alarm maken. groot aantal Stockholmsche taxi-eigenaren gemeld, dat rij dit aggregaat laten aanbrengen. Het zou verscheidene voordeelen hebben boven gasgenerators voor houtskool of hout. De be drijfskosten zijn natuurlijk afhankelijk van der carbidprijs, maar zouden ongeveer gelijk rijn aan die van benzine-auto's voor de verhooging van den benzineprijs in Zweden. Het aggregaat is door Zweedsche autoriteiten onderzocht. NEW-YORK, 29 Aug. (D.N.B.). Naar de „New York Times" uit Londen verneemt, heeft de Engelsche regeering den Ameri- kaanschen autoriteiten en in het bijzonder het Amerikaansche Roode Kruis verzocht, geen levensmiddelen als geschenk naar En geland te zenden. Alle beschikbare Engel sche scheepsruimte moet gereserveerd wor den voor kanonnen en munitie, die Engeland het meest noodig heeft Uit Londen wordt verder bericht dat het ge brek aan goederenwagens in Engeland van dag tot dag grooter wordt. Meermalen liggen sche pen langen tijd in de haven, zonder dat zij gelest kunnen worden omdat de noodige soor ten wagons niet beschikbaar zijn. Het gevolg hiervan is een voortdurend toenemende verlam ming van het havenbedrijf, terwijl ook vele la dingen gevaar loopen te bederven. Het mi nisterie van Verkeer heeft daarom thans, naar Reuter meldt, den spoorwegmaatschappijen toe stemming verleend, aan bederf onderhevige goe deren ook in open wagons te vervoeren. Van de verantwoordelijkheid voor schade aan de goe- derenj die door deze wijze van vervoer zou kun nen ontstaan, zijn de spoorwegmaatschappijen uitdrukkelijk bevrijd. Naar eveneens wordt gemeld gaan er in de Engelsche pers, nadat verscheidene mi nisteries reeds voorbereidingen hebben ge troffen voor een massale bediening van de Engelsche bevolking uit gemeenschappelijke keukens, steeds meer stemmen op die er op wijzen, hoe nuttig een dergelijke maatregel zou kunnen zijn. De „Daily Mail" wijst bijv. op de enorme be sparingen aan levensmiddelen, brandstoffen en arbeid, die door het systeem van gemeenschaps keukens, waarbij in tegenstelling met de mil- lioenen maaltijden, welke dagelijks in millioenen afzonderlijke huishoudingen toebereid worden, groepen van 50, 100, 1000 of zelfs nog meer bediend zouden kunnen worden, mogelijk zijn. BUENOS AIRES, 29 Aug. (D.N.B.) De regee- ringscrisis is nog steeds niet tot een oplossing gebracht. Met de formatie van een kabinet heeft dr. Ortiz den vice-president, Castillo, belast. Deze heeft besprekingen geopend met eenige persoonlijkheden. Volgens een verklaring van Castillo zal het nieuwe kabinet echter geen ,bont mozaïek" vormen, maar een homogeen ge heel, waarbij zoo veel mogelijk rekening zal wor den gehouden met de partijen. Overigens zal de principieele oriënteering der regeering geen wij ziging ondergaan. Verrassingen zijn derhalve niet te verwachten. Om incidenten bij eventueele demonstraties te voorkomen heeft de politie alle betoogingen in de open lucht verboden. Op grond van een uitspraak van de eererechtbank is aan Ramon Molina, generaal op non-actief, voor den tijd van een jaar zijn rang ontnomen en het recht ont zegd uniform te dragen. Ramon Molina had in een open brief aan de commissie van onderzoek van den Senaat scherpe critiek uitgeoefend op het officierscorps. Generaal Bautista Molina, tegen wien een disciplinair arrest was uitgespro ken, is weer op vrije voeten gesteld. BRUSSEL, 29 Aug. (D.N.B.) Het werkloozen- cijfer in België is in den loop van een week gedaald van 491.213 tot 483.45-,. Ondanks het terugstroomen der vluchtelingen en krijgsgevan genen is het aantal werkloozen dus met 7.760 verminderd. De Duitsche autoriteiten streven er naar bij alle opbouwwerkzaamheden zooveel mo gelijk Belgische arbeiders aan het.werk te zetten. GENèVE, 29 Aug. (D.NB.). Volgens een Havasbericht uit Vichy heeft maarschalk Pétain op voorstel van den minister van Koloniën be sloten tot mutaties op verschillende koloniale posten. In Kameroen is de gouverneur-generaal, Burnot, van zijn functie van commissaris ont heven en vervangen door generaal Annet. In Nieuw Caledonië is de gouverneur, Pelicier, af gezet. Zijp functie wordt voorloopig bekleed door den opperbevelhebber der troepen in dat gebied luit. kol. Denis. In Equatoriaal Afrika is de gou verneur, Eboué, van zijn post ontheven. Vice admiraal Decoux, die onlangs tot gouverneur- generaal van Indo-China ad Interim benoemd werd, is belast met het gouverneurschap van het eiland Réunion. STOCKHOLM, 29 Aug. (A.N.P.) Carbidgas Is een der vele vervangingsstoffen welke in Zweden rijn ingevoerd, om over het gebrek aan benzine en andere petroleumproducten heen te komen. Tot dusver hebben slechts weinig auto rijders hun wagens van installaties voor der gelijke brandstoffen voorzien, omdat er een zekere vrees voor ontploffingsgevaar bestond Een nieuw type aggregaat, genoemd „karbil ls thans door een Zweed gebouwd en onlangs op de markt gebracht, dat vertrouwen schijnt te wekken. Verscheidene auto's in Zweden zijn reeds met het nieuwe aggregaat voorzien en velen werden er besteld. Zoo wordt door een BOEKAREST, 29 Aug. (D.N.B.) De regeering heeft een nieuwe, groote politieke amnestie voor alle tusschen 1 Januari 1937 en 26 April 1940 gepleegde politieke vergrijpen afgekondigd. De amnestie zal vooral toepassing vinden voor de leden der voormalige IJzeren Garde. TOKIO, 29 Aug. (D.N.B.). In welingelichte kringen verluidt, dat de minister van Buiten landsche Zaken voor de bezetting van diplo matieke posten ook het oog heeft laten vallen op eenige persvertegenwoordigers. Zoo wordt ge noemd de afdeelingschef van het nieuwsagent schap Domei, Matsoemoto, wien een ambassa deursfunctie zou rijn aangeboden. ROME, 29 Aug. (Stefani) Men verneemt hier, dat bij de krijgsverrichtingen, welke zijn uitge- loopen op de verovering van Britsch-Somaliland, de troepen van de tweede koloniale brigade als eersten Berbera zijn binnengerukt. Zestig pro cent van deze troepen bestond uit Abessijnen van Choa. Dit zijn juist die Abessijnen, die vol gens de Britsche berekening tegen Italië in op stand hadden moeten komen om den ex-negus Haile Selassie te volgen en op den troon te her stellen, als ij dele poging om een rijk ineen te doen storten, dat juist aantoont bijzonder hecht te zijn ondanks zijn jeugdig bestaan. Na nauwe lijks vier jaren Italiaansch bewind toonen de meest uiteenloopende bewoners van het kolo niale rijk zich getrouw aan de Italiaansche vlag en geven zij hun leven voor de grootheid van het rijk, waarin zij hun eigen veiligheid en een toekomst van welvaart en geluk zien. LONDEN, 29 Aug. (D.N.B.). Naar de Britsche radio-omroep mededeelt, is het kort geleden in Waziristan tot een gevecht met opstandelingen gekomen, waarbij vijftig inlanders en een kapi tein aan Engelsche zijde gevallen zijn. JOKOHAMA, 29 Aug. (D.N.B.). Naar Domei meldt, zijn 34 'employé's van de Standard Va cuum Oil Company gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, de wet op de controle te heb ben overtreden. BOEKAREST, 29 Aug. (Reuter) De president van de Roemeensche Nationale Bank, Constan- tinescoe, begeeft zich heden naar Weenen, waar hij Rijksminister Funk zal ontmoeten. Zooals de „Petit Dauphinois" meldt, zijn vele Pransche infanterie-officieren bij de reserve ge plaatst. Het Zwitsersche bureau tot hulpverleening in tijd van oorlog deelt mede, dat de in de gebieden van Romont, Bulle en Chatel Saint Denis onder gebrachte Pransche burgerlijke geïnterneerden deels naar de bezette, deels naar de onbezette zone van Frankrijk teruggezonden zijn. De commissaris van de provincie Groningen heeft een herdenkingsrede gehouden over Groningens ontzet in 1672, waarin hij er op wees, dat dit ontzet sinds 1672 ieder jaar tot heden is gevierd, behalve in de jaren 1795 tot 1837, 1914 en 1939, en waarbij hij er voorts den nadruk op legde dat deze herdenkingsavond in bezettingstijd eereplichten van loyaliteit oplegt, welke tevens in het landsbelang zijn. De verschillen van het Groningen van 1672 met onzen tijd zijn op ieder gebied bijzonder groot, zoowel economisch en cultureel als staat kundig en militair. Wat moeten nu onze richt lijnen zijn bij het willen herdenken van die oude gebeurtenis, welke voor onze vaderlandsche ge schiedenis en voor de versterking van onze volkseenheid in dien tijd zoo belangrijk is ge weest? Een groot denker heeft eens gezegd, dat een volk, een natie, iets is dat twee hoofd-elemen- ten heeft: het verleden en het heden. Het ver leden is de rijke schat aan gemeenschappelijke herinneringen, zooals de vaderen ons dien heb ben gelaten, het heden is de vaste wil, tezamen door het leven te gaan en dien ouden schat van vroeger weer opnieuw en telkens weer tot waarde te brengen gelijk wij hem als iets ge meenschappelijks hebben gekregen. Dat wil dus zeggen, dat wij onze vaderlandsche herinne ringen niet alleen als iets op zichzelf moeten zien, doch dat wij telkens onze geschiedenis in het 'licht der wereldgebeurtenissen moeten be schouwen en haar ook heden moeten vormen. De groote wereldstroomingen drukten steeds ook op onze kusten haar teeken. Zoo is in tijden van groote veranderingen het oog niet alleen gericht op het eigen verleden, maar ook op het geen de wereld nu doet zien. Een plaatselijke herinnering met vaderland sche beteekenis heeft hare waarde om ons aan tc zetten tot plaatselijke en gewestelijke werk zaamheid voor ons deel des vaderlands. Wij zien niet allen de toekomst gelijk en ook de plichten tegenover die toekomst niet. Wel ho pen wij allen, dat een in zichzelf sterk Neder- landsch volk, in deze tijden gesterkt en opnieuw gevormd, door de latere Nederlandsche geslach ten met dankbaarheid zal kunnen worden her dacht. God geve, dat dan waarlijk gezegd kan werden, dat wij ónzen plicht hebben gedaan. BERN, 29 Aug. (D.N.B.) Het te Marseille ver schijnende weekblad van Doriot, de „Emancipa tion Nationale" schrijft dat men bij de zuivering van het openbare leven niet halverwege mag blijven steken. Het parlement is weliswaar dood, doch in de steden en gemeenten leeft het oude systeem verder. Menig afgevaardigde, of hij nu voor of tegen de nieuwe grondwet gestemd heeft, is in zijn gemeente teruggekeerd, waar hij als burgemeester in het klein de partij dictatuur voortzet. LISSABON, 29 Aug. (D.N.B.) Met het Griek sche s.s. „Nea Hellas" zijn hier uit de Vereenigde Staten 260 leden der bemanning van de Pransche stoomschepen „Normandie" en „Pasteur" aan gekomen. Zij zullen naar Frankrijk doorreizen. LISSABON, 29 Aug. (D.N.B.) Binnen het kader van de regeeringsreorganisatie is ook Leal Marques, tot dusverre kabinetschef van Salazar, uit zijn functie ontheven. Dr. Gustavo Cordeiro Ramos, vroeger minister van Opvoeding, heeft eveneens zijn functie neergelegd. Tot zijn op volger is benoemd dr. Fegas Vital, de vice-pre sident van de corporatiekamer. Vital is boven dien bestuurslid van de Katholieke Actie. NEW-YORK, 29 Aug. De stemming op de New-Yorksche effectenbeurs was vandaag bij de opening prijshoudend. Nog steeds bleven ech ter de koersschommelingen naar beide zijden binnen zeer nauwe grenzen beperkt. Lucht- vaartaandeelen, enkele der voornaamste staal- waarden en fondsen van handelshuizen traden het meest op den voorgrond. Men geeft er de voorkeur aan, de verdere ontwikkeling in Washington en in Europa af te wachten. De noteeringen van staalwaarden, automobielfond sen en Public Utilities daalden, doch koper waarden bleken weerstand te bieden. Bij de luchtvaartaandeelen kwamen koerswinsten var ongeveer een punt voor, hetgeen verband hield met opdrachten ter waarde van 170 millioep dollars, die voor de bewapening aan de United Aeronautical Co. verleend zijn. Fondsen van handelshuizen, chemische waarden en petro- leumfondsen waren prijshoudend. Bij de spoor wegen viel van eenigen invloed van de stijging van het cijfer der wagonladingen niets te be speuren. Dit cijfer bedroeg deze week 761.000, tegen 743.100 in de voorafgaande week en 688.600 in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Ondanks de eenigsrins nerveuze stemming, die er tijdens het laatste beursuur heerschte, was (Vervolg van pag. 1) Artikel 9. (1) De artikelen 7 en 8 zijn niet van toepas sing op: 1) Arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoo ver betreft vóór 15 Mei 1940 vervallen loonen; 2) Huur- en pachtovereenkomsten; 3. renten van schuldvorderingen, waarvoor hypotheek is verleend; 4. verplichte periodieke aflossingen van schuldvorderingen, waarvoor eerste hypotheek is verleend. 2. Het bepaalde in het eerste lid onder 2-4 geldt niet, voorzoover de aan den credietgever toegevoegde commissaris in bijzondere gevallen anders beslist; de schuldeischer wordt tevoren gehoord, althans behoorlijk opgeroepen. Artikel 10. De artikelen 7 en 8 stuiten den loop niet van reeds aanhangige rechtsvorderingen in zake oude overeenkomsten, noch beletten zij het aan leggen van nieuwe rechtsvorderingen. Artikel 11. Indien, tengevolge het bepaalde in artikel 7, voldoening aan eten verbintenis niet kan wor den afgedwongen, vervallen de gelegde beslagen en wordt de schuldenaar uit de gijzeling ont slagen. De president van de rechtbank beveelt, voor zooveel noodig, de doorhaling der vervallen beslagen: Op de kosten, waarin de schuldenaar is of wordt verwezen, vindt artikel 7 overeenkomstige toepassing. Slotbepalingen. Artikel 12. Dit besluit is mede van toepassing op reeds verleende oorlogs-molestcredie.tcn. Artikel 13. Dit besluit treedt heden in werking. In het dezer dagen gepubliceerde communi qué inzake de nadere maatregelen ter regulee ring van den kaashandel, waarbij om. aan han delaren en handelaren-producenten met ver gunning een aanmeldingsverplichting wordt op gelegd, kwam de volgende zinsnede voor: „Na ontvangst van de opgavfe zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor ge bruik en eventueelen opslag in het buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd". In dezen zin moet inplaats van „in het bui tenland" worden gelezen: in het binnenland. De in het Oisterwijksche natuurtheater in Augustus gegeven opvoeringen van Laudy's Pa radijsvloek hebben veel succes geoogst. Alle voor stellingen werden door 'een talrijk auditorium bijgewoond. Er is thans besloten tot prolongatie. Het spel wordt ook nog opgevoerd op Zondag 8 September. Het Donderdag verschenen Verordenin genblad bevat 'n besluit van den secretaris generaal van 't departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, betreffende de gelden, verschuldigd wegens het bijwonen der lessen aan de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft. Hierbij wordt, in afwijking met het bepaalde in de Hooger Onderwijswet, o.m. het volgende bepaald: Terzake van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren aan de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool is, voor eik studiejaar door hem, die dit onderwijs eens of meermalen bijwoont, 'n som verschuldigd van f 325, die in 's Rijks schatkist gestort wordt. Wonen uit een zelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde studiejaar eens of meer malen het onderwijs bij der hoogleeraren en lectoren van een in Ned^land gevestigde uni versiteit of hoogeschool, welke voor het onder wijs der hoogleeraren en andere docenten een bedrag, ten minste gelijkstaande met dat, ver schuldigd aan de rijksuniversiteit en de Tech nische Hoogeschool, vordert, dan is door één hunner een som van f 325, door één hunner een som van f 275 en door elk ander hunner een som van f 225 verschuldigd. De secretaris-generaal behoudt zich voor om in bijzondere tijdsomstandigheden, te zijner be oordeeling, de over een bepaald studiejaar ver schuldigde collegegelden vast te stellen op be dragen, welke lager zijn. De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voorwaarden toe te er geen sprake van groote koersschommelingen De beurs sloot onregelmatig, in enkele geval len met koersafwijkingen van ongeveer een punt. Van de 577 fondsen, die vandaag werden verhandeld, stegen er 203 in koers en onder gingen 199 een koersdaling, terwijl ér in de noteeringen der overige 175 geen verandering kwam. 29 28 Aug. Air Reduction Allied Chemical American Can Co. American Radiator Am. Rollins Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Öhic Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest.Trust J. I. Case Company Ches. 6? Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Con sol id. Edison Co Coty Incorporated Deleware r* Huds. Detroit Edison G Dupont de Nem. Eastman Koda General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Mack Trucks Incorp. Missouri Pac pref. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Westeri Nord. Amer. n.a. Northern Pacific Packard Pennsylvania Proctor Chambh Publ. Serv. N. J. Pullman Incörporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. G Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric •Voolworth Building -f- nieuwe aandeelen. - gedaan en laten t bieden. ex dividend ex coupon. 27 404 41 39 151 152 4 153 4 96 4 95 4 95 4 7 8 7 4 6 4 104 to i 10 4 37 f 374 36 4 '2 13 4 12 4 160 4 161 160 73 4 73 4 73 4 84 8 4 84 21 4 21 4 20f 15 15 14 4 14 4 15 14 4 34 34 3 4 77J 78 4 76 34 3 4 3 4 77 4 37 4 37 4 46 48 47 39 4 39 38 4 4 4 1 8 72 I 73 4 71 4 27 4 27 4 27 4 44 44 44 10 4 11 10 1 112 112 111 166 4 166 164 4 129 128 126 4 33 33 4 32 4 41 41 4 41 4 46| 47 4 46 4 Hl 14 4 14 4 34 3 4 34 43 4 43 4 42 4 26 4 27 4 26 4 1+4 14| 14 4 2ii 2 4 2 4 27 4 28 i 27 1 21 4 21 4 21 ■hr rV 40 4 40 39 4 18 4 18 4 184 24 24 23 f 11 4 11 4 11 4 210 215 2.34 194 19 18 4 6 4 6 4 6 34 3 4 34 20 20 4 19 4 60 59 4 60 34 4 35 34 4 19 19| 19| 74 74 74 4 4 4 4 4i 124 12 4 124 16 4 17 16 4 34 4 34 4 344 79 78 4 77 4 84 8 4 8 4 8| 8 4 74 8 7 4 114 H 4 10 4 64 64 6 4 334 34 4 33 4 30 4 314 31 5 1 5 4 5 4 72 72 4 71 124 124 124 85 4 85 4 85 38 4 36 4 36 1 14 1 4 63 63 63 18 18 17 4 184 18 4 174 52 52 4 51 4 i 16 4 1164 116 17 17 4 17 4 98 4 994 97-1 32 32 4 32 4 NEW YORK, 19 Aug. staan, dat het collegegeld in twee gelijke termij nen wordt betaald. Vrijstelling van betaling wordt genoten door hem, die voor het aan de rijksuniversiteiten of aan de Technische Hoogeschool genoten onder wijs een aantal achtereenvolgende studiejaren, dat tenminste drie en ten hoogste vijf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de rijksuniversiteiten en voor de technische hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, de verschuldigde gelden heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot een examen, dat niet aan één der rijksuniversiteiten of aan de Technische Hoogeschool wordt afgelegd, lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren der betrokken rijks universiteit of der Technische Hoogeschool tel kens voor écn studiejaar toestemming worden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs een som verschuldigd van f 225, dis in 's rijks schat kist gestort wordt. Aan hem, die slechts enkele lessen van hoog leeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoreri telkens voor één studie jaar toestemming worden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien de les uren gegeven worden: eenmaal per week f 20; tweemaal per week f 35; driemaal per week f 55; viermaal of meermalen per week f 70. Aan hem, die na het in werking treden van dit besluit vrijstelling van verdere betaling van collegegelden verzoekt op grond van de om standigheid. dat hij even zoovele of meer studie jaren voor volledig onderwijs is ingeschreven geweest als voor zijn faculteit of studierichting van de rijksuniversiteiten of voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling verleend, ook wanneer de studiejaren, gedurende welke hij bij het in werking treden van dit besluit voor volledig onderwijs was ingeschreven, geen aan eengesloten reeks vormen of niet bij het in werking treden van dit besluit aansluiten. Dit besluit treedt heden in werking, Slotkoersen Aug. 29 28 27 Londen 1 Parijs 4.03 4.021 4.03 Amsterdam Berlijn 39.95 39.95 39.95 Brussel Rome 4.05 5.05+ 5.05 Madrid 9.25 9.25+ 9.25 Zwitserland 22.79 22.79 22,79 Weenen Stockholm 23.85 23.86 23! 87 Montreal 86,875 87.75 87.125 B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.78 3.Aires Markt 22.65 22.50 22.65 Yokohama 23.48 23.48 23.48 29 Aug. 28 Aug Katoen Oct. 9,23 9.21.22 Dec. 9,18 9-18- Jan 9,08 9,08 Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 3.64,-j- Sept 3,72-4- 3.77.4- NEW YORK, 19 Aug. 29 Aug. 28 Aug. Mrt. Mei Juli 9.04 9.02 8.87-88 8.86 - 8.66 8.64 Dec. Mrt. Mei Juli Suiker Sept. 0.65 Dec. 0.68 4 Mrt. 0.73 i Rubber Standaard Juli Sept Oct 3.664-- 3.744-- 3.794- Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Dec Tin Loco 19.07 19.05 19.12 19.09 0.68 0.71 0.75 4 19.25 19.10 19.10 19.08 Mei Juli Sept. (Santos) 5.21. 5.40 5.59- 5.68.4- 5,76.4- 0.76 0.78 0,80 5,25+ 5.43 5 63 5,72+ 5.80+ 0.78 0.80 0,83+ Jan. Mrt. Mei 19.05 18.92 18.85 19.05 18.93 18.88 Tarwe Sept. 71 i Dec Mei Mals Sept. Dec Mei 50.6250.624 Termijn 50.25 50,25 90 dagen 50.15 50.15 CHICAGO, 29 Aug. 29 Aug. 28 Aug. Havel Sept 28 I Dec. 29 i Mel 30 J Rogge 61 4-- Sept 38 i - 39 4 -- 57 4 -— Dec 41442 -- 58 i Mel 44 4 45 74 4 7o 4 71 - I 74 4 i 75i-§ 29 Aug. 28 Aug. 28 4 29 4 30 4 61 4-- 57 4 - 58 4 - Reuzel Sept 4.85* Oct. 4.97 4 t 4.90 3.02 4 farwe Juli Oct 73 f Dec 74 4 Rogge Oct 42 f Je. 42 J Mei 44 4 Have: I Oct 28 4 ipec, 261 29 Aug. 28 Aug 73 f Oct. Dec 5.22 4 5.25 an. 5.32 41 3.37 4 WINNIPEG, 29 Aug 29 Aug. 28 Aug Gerst 33 f 34 i 28 4 26 i 74 f Oec. 3-4 33 4 - Mei 34 f 34 4 - LUnzaad 43 Oct 1,334 133 4 43 4 Dec. 1,32 4 132 4 45| Mei 1,36 4 136 4 Mei 27 i 28 4 In een reportage van „de Telegraaf" over het molenaarsambacht wordt er aan herin nerd noe de Rotterdamsche molen „de Noord" zich onsterflijken roem heeft verwor ven, door hetgeen er op dien molen, in de brandende Meidagen van dit jaar, is ge beurd. Toen hebben de molenaars Kluit van „dé Noord" getoond, dat zij molenaars waren van den onvervalschten Hollandschen stem pel; geen bangerds, maar durvers, en lie den, die de oude molenaarstradities van ons land hebben hooggehouden Men weet, dat het in die dagen brandde, rondom het Oostplein te Rotterdam. De molen stond te midden van een laaiende vuurzee. Von ken, neen brokken vuur, kwamen op de kap van den molen en op de balie terecht. De molenaar de oudsten der gebroeders Kluit vertelt het zag ondergang dreigen. Hij is een geboren molenaar; ziin vader was het en diens vader en diens vader. En al die molenaars weten: als er brand in de buurt is en „het is aan'gewind", laat dan den molen draaien; het is zijn behoud. Kluit zag zijn molen te midden van de vuur zee. De molen was uitgespannen. Het was al een Waagstuk er heen te gaan, maar dat was niet het ergste. In den molen stond de rook dik. Het knetterde overal, ook in den ouden molen, die al uit de zestiende eeuw dateert en sinds dien verscheiden verdiepingen bovenop zich heeft gekregen. Hij moest met enkele stevige mannen naar boven, door de klimgaten, de ne gen zolders over tot aan de balie. De eerste ploeg mannen ging halverwege terug. De rook was te dik. Toen kwamen er vier andere mannen, be zield met heldenmoed. Zij bereikten de balie; zij wisten met inspanning van alle^ krach ten de kap te draaien normaliter kan één man dat doen, doch toen was het ijzer uit gezet en het lukte. De zeilen moesten op de wieken gelegd worden. Kluit moest de wieken in klimmen. Hij deed het. Twee zei len konden gelegd worden, vier was niet mogelijk. Toen de rem los en daar suisden de wieken, met loeiend geweld door de von- kenzee. Telkens weer kwamen golven vuur aandave- ren. De wieken maaiden haar weg. N'euwe gol ven vuur. Weer werden zij weggemalen. Tot op een halven meter spoelden de vurige baren; het was een angstig schouwspel en wie het be neden gezien hebben, behielden de herinnering als aan een angstigen droom: de molen maalt vonken, zij spatten overal heen, elke aanval werd afgeslagen. De molen bleef behouden. Later hebben andere molenaars gezegd: „Hoe heb je gedurfd?" Kluit, de rustige, meelbesto- ven mensch, heeft eenvoudig'geantwoord: „Mijn vader leerde me: als het brandt, dan: malen jongen. Vonken malen. Dat heb ik gedaan". De schade kon nu betrekkelijk gemakkelijk her steld worden; de mooie molen is behouden, door toepassing van een traditioneele mole naarstechniek en vooral ook: door vastbesloten heid en moed. Zondag jJ. organiseerde de R.K. Tafeltennis- vereeniging „Geel Zwart" te Wormer haar eer ste nationale tournooi in het St. Jozefgebouw, aldaar. De sterkste spelers uit Noordholland waren naar Wormer gekomen om het nieuwe seizoen te openen. De voornaamste uitslagen luiden: Hoofdklasse enkelspel: I. J. Putman (Jong Leven)2. R. Duineveld (Winfried)3. J. Vrees (Gez.). 1ste klasse enkelspel: 1. Sujjk (T. T.-boys); 2. de Bruin (O. Z.). lste klasse dubbelspel: 1. W. v. GaaienJ. Putman (Jong Leven)2. J. WeiierJ. Vrees (Jong Leven), 2de klasse dubbelspel: 1. Konings-Spccht (Wingfried); 2. Korfagede Bruin (O. Z.). De vereenigingsprijs viel ten deel aan Win fried (Haarlem). Koersen voor stortingen op 30 Augustus 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga's 30,14, Zwitser sche francs 42,77, Lires 9,55, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,80, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3,43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1,45 34. "s-GRAVEINHAGiE. Geslaagd: de heeren J. Duyvetter, Apeldoorn; J. van Wijk, Hilversum. De examens zijn hiermede afgeloopen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I; G. J. Winkler, Vlaardingen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: 19 Augustus 1940 werd in het op 5 Mei 1936 uitgesproken faillissement van de nalatenschap van B. Hogenhout, te Amsterdam ln de plaats van mi. de Lille Hogewaard tot curator benoemd: mr. W C. van Heuven, Keizersgracht 636, Amsterdam. Surséance van betaling: 23 Augustus 1940 ls voorloopig surseance van betaling veneend aan de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen te Lei den Verhoor: Donderdag 26 September 1940, v.m. 11.30 uur. Bewindvoerder mr. G .H. E. Nord Thom son. te Leiden. Er is geen ontwerp-akkoord .er Griffie nedergelegd. Failliet verklaard: 28 Aug.: Max Horn, koopman, wonende te Am sterdam, 2e Boerhaavestraat 66. R.c. mr. dr. P. Smits. Cur. mr. A. H. van Namen, Amstei 1 Amsterdam. t L. M. Sloitmans, wonende te Amsterdam. Borssentourgplein 3 I. R.c. mr. dr. P. H. Smits- Cur. mr. B. Davidson, leliegracht 9, A'dam. I. Gazan, wonende te Amsterdam, Vaferius- straat 9. R.c. mr. dr. P. H. Smits. Cur. mr. A. Herzberg, Sarphatistraat 20, A'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2