De Hongaarsche verwachtingen volledig bevredigd THANS HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE De opvoeding in den Opbouwdienst m 1 r „N00RD-BRABAND" Nachtelijk^ Kroon raad in Roemenië De Rijkscommissaris bezocht Drente Japans grieven tegen Amerika Na het ongeval te Zaltbommel TELEFOON 10010 Oude en nieuwe Boekhandel H. de Vries Engelsche luchtaanval op Berlijn DANSLES!.' De Nederlandsche Unie r Verduistering Sblikan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De uitspraak Van de as te Weenen 1 Bi* IS HET TIJDSTIP VOOR INRUIL VAN UW OUD TOESTEL TEGEN 'N GRATIS AANSLUITING OP DE Een uiteenzetting van den heer J. D. Paters 1*| GROOT HOTEL FIGI PENSION ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22575 Boedapest juicht delegatie toe Duitsche pers over de besprekingen Zwitserland protesteert bij Britschen gezant II Jiff -A-A in m WMm „Vlootbasis der VS. op Singapore een directe bedreiging" Rijkscommissaris stelt aanzienlijk bedrag beschikbaar UW SCHOOLBOEKEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Jongere krachten belast met be langrijke juncties op centraal secretariaat Willkie contra Roosevelt GEZIN HOOIMEMER* Hotel Restaurant Chateau Bleu DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BOEDAPEST, 31 Aug. (D.N.B.) IN Hongaarsche politieke kringen wordt ten aanzien van de Weensche uitspraak ver klaard, dat deze de Hongaarsche verwach tingen volledig bevredigt. De uitspraak maakt het mogelijk, dat in dc toekomsrt met Roemenië niet alleen een normale maar zelfs een vriendschappelijke verhouding tot stand komt. hetgeen twintig jaar lang door de in triges van de mogendheden der vroegere entente verhinderd is. Naar in de Roemeensehe hoofdstad officieel wordt medegedeeld, is er vannacht onder voor zitterschap van Koning Carol een Kroonraad gehouden. De Roemeensehe gezant in Berlijn gaf een schildering van het verloop der be sprekingen te Weenen. De minister-president deed mededeeling van den door Duitschland en Italië gegeven waarborg der integriteit en on schendbaarheid van het Roemeensehe staats- gebied. Aan den Kroonraad namen behalve le den van dit college bovendien de leden van het kabinet, alsmede de vroegere minister-pre sident Julius Manioe en professor George Bra- tianoe Uit Boedapest meldt het D.N.B.: De Hongaarsche hoofdstad was Vrijdagavond wegens den terugkeer van de Hongaarsche de legatie uit Weenen met vlaggen getooid en volop verlicht. De zoeklichten der luchtverde diging vormden een bundel stralen in het lucht ruim. Toen de extratrein met de delegatie het versierde station tegen middernacht binnenreed, klonken de volksliederen van Hongarije en van Duitschland en Italië. Een geestdriftige menig te bereidde de terugkeerende delegatie een da verende ontvangst. De vreugde der bevolking over den terugkeer van Zevenburgen aan Hon garije werd dankbaar en spontaan tot uiting gebracht in spreekkoren met de namen van den Führer en den Duce. De delegatie werd door alle leden van het kabinet alsmede door vertegenwoordigers van het leger en van het gemeentebestuur ontvan gen. In antwoord op de tot hem gerichte woor den van welkom, sprak de minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Csaky, over de dank baarheid, welke thans eiken Hongaar vervult jegens de asmogendheden voor haar rechtvaar dige uitspraak. Op het stationsplein schreden graaf Csaky en graaf Teleki langs het front van een eêrecompagnie oudstrijders. „Vredesdaad van de as voor het Donaubck- ken". Onder dergelijke opschriften maakt de Duitsche pers in grooten opmaak melding van de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen, waarom de Roemeensehe cn de Hongaarsche regeering de Rjjksregeering en de Italiaansche regeering verzocht hadden. De asmogendheden, zoo schrijft de Bórsen- zeitung, stonden voor een moeilijke taak. Het betrof de ontknooping van een geographisch en ethnographisch hoogst ingewikkelden toestand, welke door het dictaat der westelijke mogend heden van 1919 ontstaan was. De kern van het kwaad ligt ook hier in het principieele stand punt van de z.g. overwinnaars van 1918: Wie met Frankrijk en Engeland was meegegaan en wie men niet zoo gevaarlijk achtte als Italië, werd op kosten der overwonnenen rijk beladen. Hetgeen na oplossing van de Russisch-Roe- meensche kwestie over Bessarabië. na het Bul- gaarsch-Roemeensche accoord over de Do- "broedsja en na de uitspraak van Weenen als t door Duitschland en Italië gewaarborgde Roe menië thans onaantastbaar voor ons staat, is een Roemeensehe staat in zijn natuurlijk ge- groeiden vorm, in historische en ethnographisch gerechtvaardigde grenzen, een staat die zijn volk een gelukkige toekomst verzekert. De wenschen van Hongarije zijn in vervulling ge gaan. Alle mogendheden van het Donaubekken en met hen heel Europa profiteeren van de thans in vollen omvang en definitief verwezen lijkte kalmeering van het Donaubekken. De belangrijkste factor, zoo schrijft de Ber- ljjnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt is, dat de Engelsche invloed uit Zuidoost-Europa verdreven is. waar zooals be kend de Engelsche garantie aan Roemenie als springplank voor plannen tot uitbreiding van den oorlog der Westelijke mogendheden moest dienen In plaats daarvan komen de beide as mogendheden door een formeele verplichting en met haar geheelen politieken invloed voor de integriteit en onschendbaarheid van het Roe meensehe staatsgebied op, dat met den 30sten Augustus 1940 zijn nieuwen en definitieven vorm ontvangen heeft. In de daad van de asmogendheden openbaart zich opnieuw de geest van de Europeesche kal meering als tegenstelling tot den Britschen zin naar interventie en uitbreiding van den oorlog. Slowakije heeft zijn levensvatbaarheid al lang bewezen. Met Bessarabië is oud-Russisch ge bied weer bij Rusland gekomen. De Zevenburg- sche oplossing van 30 Augustus 1940 echter be- teekent de laatste herziening, welke door het willekeurige dictaat der westelijke mogendhe den van 1919 noodig geworden was. Daarmede is de buitenlandsche politieke waarde der ga rantie, welke Duitschland en Italië het konink rijk Roemenië verleenen, voor de geheele Eu ropeesche toekomst van buitengewone beteeke- nis. Het geheele Donaubekken is n.l. thans ont trokken aan de egoïstische en vreemde invloe den van derde mogendheden, voor welker prak tijken Engeland en Frankrijk een roemloos voorbeeld waren. Zoo verstaan Duitschland en Italië, besluit het Hamburger Fremdenblatt, hun taak voor den vrede van Europa. Nadat de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart bij de voortzetting van zijn in spectietocht door ons land Donderdag Twente had bezocht, heeft hij gisteren, na te Boekelo te hebben overnacht, een bezoek gebracht aan Drente. Via Almelo en Coevorderen werd Vrij dagochtend naar Emmen gereden. Aan de grens der provincie werd de Rijkscommissaris begroet door zijn gevolmachtigde voor deze provincie, Gaü-Amtsleiter Thiel. In Emmen werd de Rijkscommissaris door den burgemeester, mr. J. L. Bouma, begroet, die een korte uiteenzetting over de positie der stad gaf. waarbij hij speciaal op den te Emmen bestaan- den woningnood wees en den Rijkscommissaris om medewerking verzocht. De Rijkscommissaris dankte den burgemeester in een korte toe spraak, tijdens welke hij er op wees, dat hij de taken en vraagstukken erkende en dat het woningprobleem uitermate belangrijk is, dat naar zijn meening door middel van een plan wel op te lossen was. Daarover moet gemeen schappelijk beraadslaagd worden. Een plan te maken voor de toekomst is dê BERN, 30 Aug. (Stefani). Men verneemt, dat de president van het eedgenootschap, ten einde te protesteeren tegen de schendingen van het Zwitsersche luchtruim door Engelsche vlieg tuigen, Donderdag den Engelschen gezant, die met verlof was, heeft genoodzaakt naar zijn standplaats Bern terug te keeren. De gezant heeft verklaard, dat hij zijn regeering den Zwit- serschen wensch zal overbrengen, dat de schen dingen van het zwitsersche luchtruim zich niet meer herhalen. Vrijdag heeft de president van het eedgenootschap de leden van den federalen raad van dit onderhoud op de hoogte gesteld. In politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat in geval Engeland, ondanks dit derde energieke protest zou doorgaan het Zwitsersche luchtruim te schenden, Zwitserland dit zou beschouwen als een onvriendelijke daad en dan het verbreken van de diploma tieke betrekkingen in overweging zou nemen. 5 Si" Mist®» immrn m ii Het stadhuis te Nijmegen wordt met een nieuwen vleugel uitgebreid, waar voor de werkzaamheden in vollen gang zijn (Foto Pax-Holïand) taak der gemeente Emmen. Hierbij wilde de Rijkscommissaris gaarne helpen. Nadat vervolgens de oudheidskamer bezocht was, bezichtigde het gezelschap de veenontgin- ningen in Drente, hierbij voorgelicht door ir. Mesu. De Rijkscommissaris bezichtigde voorts eenige woningen en hofsteden. Nadat de hunriebëd'den bij Emmen bezocht waren, werd aldaar het middagmaal gebruikt. Na het middagmaal werd de tocht door Drente voortgezet, waarbij enkele groote boe renhofsteden werden bezichtigd, evenals 't vuil- stortingsbedrijf van de V. A. M. De Rijkscommissaris begaf zich voorts naar Vollenhove, waar hij de Zuiderzeewerken kort bezichtigde. Tevoren werd nog een wandeling door Giethoorn gemaakt. Vervolgens reed het gezelschap naar Lemmer, waar de Zuiderzee werken nauwkeurig in oogenschouw werden ge nomen. Van Lemmer werd via Sneek en den Afsluit dijk de terugtocht aanvaard. De Rijkscommissaris is op deze reis vergezeld geweest van de commissarissen-generaal Schmidt, Fischboeck en Ranter, Landesbauem- fuehrer Graf Grote, Reichsamtleiter dr. Heli- wig en Oberregierungsrat, Hushhahn. Een ge deelte van de inspectiereis heeft bijgewoond de Rijksstadhouder en gouwleider dr. Meyer uit Munster (Westfalen), die zich te Hengelo bij 't gezelschap gevoegd had. TOKIO, 31 Aug. (D.N.B.). De betrekkin gen tusschen Japan en de Ver. Staten staan vooral op grond van de jongste ontwikkeling steeds op den voorgrond in de beschouwingen van de Japansche pers. Als aanleiding tot de deels uiterst scherpe houding van de pers wor den de volgende feiten genoemd: 1. De anti-Japansche uitingen en bedreigin gen van vooraanstaande Amerikanen. 2. Het groote bewapeningsprogram van de Ver. Staten, vooral van de vloot. 3. De inrichting van Amerikaansche steun punten in den Stillen Oceaan, alsmede berich ten over Amerikaansche verlangens voor vloot- bases te Singapore en Hongkong. 4. De reis van een Amerikaansche delegatie journalisten naar Nederlandsch-Indië en Sin gapore. Over de aankomst van deze delegatie te Sin gapore schrijft de Asahi Sjimboen, dat de lei der der delegatie Haward aan een maaltijd ver klaarde: Singapore is tot dusver uitsluitend door de Britsche vloot gebruikt, maar moet thans tevens als steunpunt van de Amerikaan sche vloot beschouwd worden. Het blad Hotsji Sjimboen bespreekt uitlatingen van admiraal Yarnell en admiraal Sterling, welke laatste verklaarde dat het gemakkelijk zal vallen Ja pan klein te krijgen, wanneer Singapore en Hongkong voor de Ver. Staten beschikbaar Zijn: Daar deze verklaringen, schrijft het blad, eén bedreiging voor Japan vormen, kunnen wij te genover Amerikaansche voorbereidingen zooals het inrichten van nieuwe vlootbases op de Wake- en Midway-eilanden, besprekingen met Costarica en Ecuador voor het afstaan van de Cocos- en Galapogos-eilanden, niet onverschil lig blijven. En wanneer ten slotte de Ameri kaansche macht ook nog tot Singapore wordt uitgebreid, moet Japan zich rechtstreeks be dreigd gevoelen. In tegenstelling met de tot nu toe genoemde getallen betreffende de slachtoffers van het on geluk met de spoorbrug te Zaltbommel welk werk werd uitgevoerd door de Nederlandsche Spoorwegen en de Nederlandsche Dokmaat schappij te Amsterdam kan thans worden medegedeeld, dat tot op heden het ongeluk aan offers heeft gevergd: twee dooden, vyf vermis ten, drie zwaargewonden en zes lichtgewonden. Om den ergsten nood van de familieleden der slachtoffers te lenigen, heeft, naar wij verne men, de Rijkscommissaris een aanzienlijk be drag ter beschikking gesteld. JACOBIJNESTRAAT no. 3. GED. OUDE GRACHT 27—27 A De opbouwdienst is nu aan het werk ge gaan. Maandag zullen de sportleiders die hun eerste opleiding achter den rug heb ben hun taak bij de corpsen aanvaarden. Van 29 Juli af heeft de opleiding van deze 700 menschen geduurd en nu zijn zjj voor- loopig gereed om leiding te geven aan het werk bij de corpsen. Dit is één van de onderdeden van het werk der geestelijke en lichamelijke opvoeding van degenen die dienst hebben genomen bij den Opbouwdienst. Dit opvoedingswerk staat onder leiding van de afd. IV van den staf van den Opbouwdienst, waarvan de heer J. D. Paters chef is. In een uiteenzetting heeft de heer Paters, vroeger leider van O. O., een en ander me degedeeld over de plannen voor de toekomst. In het algemeen achten de autoriteiten het noodZakeilijk den mannen meer waardeering voor den arbeid bij te brengen, alsmede zin voor saamhoorigheid, orde, tucht en gemeen schapszin, als onontbeerlijke eigenschappen om een vruchtbaren arbeid te verlichten. Het eerste en meest geëigende middel daar toe is de sport, een factor van opvoeding, cUe cm begrijpelijke redenen in het verleden te veel door ons volk werd verwaarloosd. Het valt niet mede den grooten achterstand op dit ge bied in te halen te meer waar de waardeering voor de lichamelijke opvoeding bij velen niet zoo groot is. Met het voorbereidende werk is reeds den dag van de oprichting van den Opbouwdienst een begin gemaakt. Het sportopleidingssysteem is geheel in handen van 50 leeraren M. O. lich. opvoeding. Zij hebben de 700 eerste sportlei ders getraind en zullen nu nog reserves klaar maken. De opleiding van hulpkrachten wordt verzorgd door de districtscentra. Het Centraal Opleidingsinstituut zal bovendien nog de leeraren voor zwemmen en athletiek gereed maken. Aan allen, die met goed gevolg bepaalde proeven va nvaardigheid zullen hebben afge legd, zal een onderscheiding worden uitgereikt, zoomede aan de commandanten der geslaag de corpsen. De organisatie der wedstrijdpro gramma's is spoedig te venvachten alsmede de invoering van uniforme sportkleedij. Om den geest nog meer te stimuleeren in de goede richting hebben zooals gemeld Piet Tiggers en Jo Pollman de opvoeding in muzika- len zin ter hand genomen. Zij willen richting gevend en smaakvormend optreden en wel dooi' het geven van lessen, samenstellen van een bundel goede Nederlandsche liederen, door het uitgeven van geschikte marschen voor fanfare Een lied uit volle borst tijdens den propagandadag voor de lichamelijke opvoeding door den Opbouwdienst te 's-Gravenhage (Foto Pax-Holïand) en harmoniecorpsen, welke in den O. D. zullen worden opgericht. Lichte klassieke muziek zul len zij ten gehoore doen brengen en de leden toelichten. Door het vervaardigen van filmen hoopt de leiding de jongens tot zelfopvoeding te stimuleeren. De Opbouwdienst kan het niet doen zon der reclame, naar binnen zoowel als naar bui'ten. Daarom is voor de leden opgericht het tijdschrift „Pak Aan", dat de gevoelens en besluiten van de leiding zal propageeren. Voorts zullen ten behoeve van de corpsen inlegbladen worden ingestoken, waarin de geest van de manschappen zelf naar voren treedt. Brochures omtrent het groote inzicht van taak en arbeid alsmede foto's en films der verrichte werkzaamheden zullen het licht zien. Het oude werk van O. O. in het leger zal in eenigszins gewijzigden vorm in den Opbouw dienst worden toegepast. Cabaretavonden zul len vervallen, maar aan tooneel en films zal meer aandacht worden besteed. De ca-ntines zijn voor onze Hollandsche man schappen onontbeerlijk: zij immers wenschen des avonds een rustig hoekje om te schrijven of te lezen. De cantines zullen vanwege de dis tributiemoeilijkheden in centraal beheer blijven en wel zoo, dat daar de geest van den Opbouw dienst blijft heerschen. Dat beteekent, dat de jongens hier tijdschriften, dagbladen en foto's zullen vinden, waarin zij over hun eigen ar beid kunnen lezen en over dien van hun ka meraden. Voors zal hun lectuur van vaderlandschen bodem worden aangeboden, alsmede vaklitte ratuur. Zij moeten ook het lezen leeren, het geen o.m. kan geschieden door goede leerzame voordrachten. Daarmede heeft de heer Paters al eerder uitstekende ervaringen opgedaan. Tenslotte heeft de Opbouwdienst in overwe ging genomen de leden in staat te stellen te sparen; zij toch hebben daaraan dringend be hoefte. De Opbouwdienst vraagt aan het publiek slechts dit dat hulde wordt gebracht voor het initiatief dat zoo snel werd genomen en dat de dienst in rust kan verder werken. Als b.v. oefeningen worden gehouden moet men niet blijven kijken, nog minder zich spottend uit laten. BERLIJN, 31 Aug. (D.N.B.). In den af- geloopen nacht hebben de Engelschen hun aanval op de rijkshoofdstad voortgezet. Na middernacht werd gedurende ruim twee uur luchtalarm gemaakt. Verscheidene Etrit- sche vliegtuigen vlogen in dit tijdvak boven het stadsgebied van Berlijn en wierpen op verschillende plaatsen talrijke brand- en brisantbommen uit. De bommen vielen in de binnenstad alsmede in woonwijken en deden in woonhuizen en openbare gebouwen dakbranden en instortin gen ontstaan. In Neukoelln viel een bom op een ziekenhuis, waardoor er brand ontstond. Twee andere bommen vielen op de belen dende kerk. Militaire doelen werden niet aange vallen. Als gevolg Van de ordelijke houding der bevolking kon vermeden worden, dat een groot aantal slachtoffers gemaakt werd. Drie burgers Zijn ernstig en drie anderen licht gewond. UW CADEAU i 12.50 De INSCHRIJVING voor onze R.K. CLUBS begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks In de afgeloopen week heeft de Nederlandsche Unie jongere krachten belast met enkele be langrijke functies op het centraal secretariaat. Ter assistentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct-secretaris benoemd H. Roelfsema, die tot nu toe secretaris was van de Groninger Gemeenschap. Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en discipline is belast Jef de Brouwer, leider van het secretariaat van Brabantia Nostra. Met de leiding van de afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W. Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstee is secretaris van de N.E.T.O. (Noordelijk Economisch-Technologi- sche Organisatie) en privaat-docent in de sociographie aan de universiteit van Groningen. Geert Ruygers is hoofdredacteur van Brabantia Nostra. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoeding is be noemd dr. P. Bouman uit Middelburg. Dr. Bou- man is bekend geworden door talrijke publicaties op historisch en sociologisch gebied. Ten slotte werd met de technische leiding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Geurmonprez. De heer Guermonprez is om. docent aan de technische afdeeling van de Aca demie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Een reeks nieuwe benoemingen, os. betref fende de gewestelijke secretariaten, kan de vol gende week verwacht worden. NEW YORK, 31 Aug. (D. N. B.) De repu- blikeinsche candidaat voor het presidentschap Willkie heeft Roosevelt openbaar uitgedaagd zich uit te spreken over de bepaling in het wetsvoorstel op den militairen dienstplicht, waarbij de president van de Vereenigde Staten wordt gemachtigd in tijd van vrede industrieele bedrijven in beslag te nemen, indien de minis ter van Oorlog of de minister van Marine niet in de gelegenheid zijn met de commissies voor bewapening tot overeenstemming te komen. Willkie noemde dezen passus een begin van so cialisatie van de Amerikaansche industrie, waarbij de president dictatoriale volmachten krijgt, welke zonder voorbeeld zijn ten opzich te van de Amerikaansche industrie. In de persconferentie van heden heeft Roo sevelt verklaard, dat men poogt hem te betrek ken in een politieke controverse over een aan hangige wet. Met deze verklaring dient men genoegen te nemen. KNAPPEND EN BROS* Fabr. Barendrecht by Rotterdam Telefoon 406 ZEIST - Teleph. 2211 (3 lijnen) BADHUISWEG 232 nabtf Wittebrug Scheveningen van allereersten rang, alle comfort, telefoon in alle kamers Mooie suite disponibel. Reci. 3688 b Telefoon 555651 Kip eten btj.MOEDER HENDRINA'l SPUISTRAAT 29% AMSTERDAM-C Eethuysje Ji Swarte Schaep LeldschepUln II Dagschotels 0.60 en 0.7S Le rendez-vous du monde distingue Haagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) - DEN HA \G Zonsondergang 31 Aug 20.31 Zonsopgang 1 Sept. 6.50 Zonsondergang 1 Sept. 20.29 Maan opkomst 4 32 Ondergang 19.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1