Haarlem sluimert onder een zwart gesluierden hemel Haarlem, 31 Aug. Het meisje met de blauwe muts SOLDATEN OP „KAREOL" HET HUIS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 Stervende gaspitten en Verkeerslichtjes scheppen een betooverende sfeer, maar de Egyptische duisternis heeft ook Valkuilen WAKERS, WAT IS ER VAN DEN NACHT I NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ.n.v Concertavond in Paviljoen „Riche" „De Boemelbaron" komt In het Rembrandt-theater Lessen aan de Avondschool AGENDA STADSNIEUWS Een dichtgetimmerde city De gevaren van den weg Een „open stad' schaduwen en schalksche Wakers zijn geen slapers DAG VOOR GESNEUVELDEN H.H. Missen voor de gesneuvelden TRIDUUM Wij bewaren Uw waarde papieren, goud en zilver in onze safe-loketten, ook voor korten tijd 140 jaar geleden werden gewonden op „Spaarnhoven" verpleegd DE SCHOUWTJESLAAN Geen plaats voor den voetganger! N.V. De Graaf's Bakkerijen Personalia Ontvangt haar diploma voor „practische kinder verzorging" ZANG EN VRIENDSCHAP Jaarvergadering der Liedertafel ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 Jaap Brill brengt een select Russisch-Spaansch programma BESCHADIG GEEN AAN- PLAKBILJETTEN Politie zal met gestrengheid optreden 1 September 2 September Apotheekdiensten ST. LUCIA-SCHOLEN Overtreding van de Prijs- opdrijvingswet Liefdadigheidspredikatie Inkwartiering BURGERLIJKE STAND DUIZEND KAARSEN Spreek twee minuten met een nachtwa ker en ga één rondje met hem mee. Dan zal het u ondanks de duisternis zoo helder als een zoeklicht zijn, dat zoo'n man onbe taalbaar is. Zoo iemand is niet met goud te betalen en als men zijn borst zou bepleis teren met alle goude decoraties, die uit alle landen bijeen konden worden gegaard, dan had men hem slechts de eer betoond, waar op hij als wandelaar in Egyptische nachten recht heeft. Hij kan u vertellen welke de geheimenissen van den nacht zijn, waar de voetangels en klem men liggen. Maar ook h ij is geen profeet, want als mevrouw de hark in het tuinpad heeft la ten liggen en hij zijn rondje komt doen. dan kan het niet anders of hij zal languit in de kiezelsteenen liggen, ondanks zijn voornaam en met gouden tressen gesierde uniform. Maar te gen dergelijke nonchalance kan zelfs een nacht waker niet op. Het zou een vreemde historie worden, die wellicht de nachtelijke uittocht uit Egypte ge noemd zou worden, wanneer al onze lezers de rol van nachtwaker zouden willen spelen en we gelooven, dat weinigen hier iets voor voelen. In den laten avond, als het duister reeds de lucht vervult, is er in een stad nog veel te zien Overal ziet men een beweeglijk kleurenspel van roode, groene, blauwe en witte lichtjes, die als gekleurde glimwormpjes dooreen dansen en hun schijnsel in het asfalt laten blikkeren. Van alle kanten klinken vreemde geluiden, die in de stilte van den avond ver echoën tegen de wan den van de huizenrijen. En wanneer een circustheater binnen de mu ren van de stad staat, gaat het er altijd vroolijk aan toe en zwermen na de voorstelling onder de duistere schaduwen van de boomen groepjes „kabouters", die met twijfelachtige handen licht voor zich uit bewegen om niet te vallen over een takje of een steen, die zich boven de maat toont. Dan is het verduisteringsbeeld werkelijk omgeschapen tot een sprookje, zooals wij dat nog nooit hebben kunnen zien, omdat de „lichte" nachten van vroeger dagen die luisterrijke verscheidenheid van schaduwen steeds heeft weggedrongen. De stervende gaspit, de blauwe verkeerslichtjes en het schichtig knipperen van wiebelende lan taarns scheppen een sfeer en stemming, die bekoor en en waarvan de late avondwande laar telkens weer opnieuw geniet. Maar als alle verkeer en vertier uit de straten is gevlucht en men hoog in de lucht eenzaam de sterren ziet blinken, dan dringt zich tegen de huizenmuren een doodsche zwarte somber heid, waarvan je soms griezelt. Elk oogenblik opnieuw denk je weer, aan de duizend-en-een gevaren, die iedere seconde op Je kunnen af springen, als je ook maar even iets van je op lettendheid laat varen. De city is op die uren zoo triest en somber als een dichtgetimmerde winkel, die na zes uur de voorbijgangers als de wand van een doodenhuis aanstaart. Tijdens onzen nachtelijken tocht door de bloemenstad in gezelschap van Inspecteur I. B. Brauckmann, hebben wij ons er van kunnen overtuigen hoe de Haarlemmers juist tegen de bedtijd-uren hun kamers hebben verduisterd. Enkelen zijn er nog, die nog steeds geen tijd hebben gevonden of het niet noodig achten hun vensters terdege af te schermen, maar die zul len het dan wel met een procesverbaal leeren. Het meerendeel van deze zondaars denkt dat het al voldoende is, wanneer de voorkant van het huis verduisterd is. De achterkant, dat komt niet zoo nauw, denken ze. De ondervinding zal echter anders leeren. Zij, die een gezelligen avond in een restaurant of bioscoop hebben doorgebracht, geven er meestal de voorkeur aan om in het donker den rijweg te volgen. Dan hebben ze een ruim uit zicht op den trottoirband en behoeven geen stoepje op en af. Dat dit ten eigen voordeele maar heel matigjes is berekend, heeft de on dervinding al geleerd. Want het ls heusch geen zeldzaamheid, dat die ikkerige wandelaars plot seling een fietswiel tegen hun beenen voelen, met al de onprettige gevolgen daarvan. De duisternis is voor de wandelaars geen vrijbrief om naar eigen believen te loopen waar men wil. Dergelijke passe-partouts be staan ook tijdens een verduistering niet. De rijweg behoort aan de wielrijders en al denkt de wandelaar nu wel, dat met het verdwijnen van den auto na tien uur zijn rechten als beenenwagenvoerder zijn geste gen, door schade zal hij leeren dat dit niet zoo is. Tijdens een urenlange zwerftocht door de wisselende nuancen van het nachtelijk duister hebben we geconcludeerd, dat men toch nog het best van alles in de binnenstad kan rijden. Hier zijn de straten en zijwegen het meest be kend en kan men zich heel makkelijk oriën- teeren op de vele lichtpunten en de schaduwen van bekende gebouwen en wpningen. Een „open" stad is makkelijker te berijden en te bewandelen dan de buitenplaatsen, waar de lanen en wegen overhuifd zijn door forsche boomen. Men hoeft in het geheel niet bang te zijn om in zeven slooten tegelijk te loopen. Als men goed zijn oogen open houdt en niet onder invloed van Bacchus' gaven is, herkent men de grachten er. sloten bij nacht direct aan het lichten van den hemel, dat zich in het water weerkaatst. Anders is het gesteld met de boomen, die zoowel door hun forsche stammen en mis leidende schaduwen een neusstoot of een ingedeukt voorwiel kunnen bezorgen. Al hebben we den geheelen nacht veilig door Haarlem en omstreken gepeddeld, we moe ten toegeven, dat de boomen en hun scha duwen ons soms leelijk parten speelden en we ons lantaarnglas tegen een verkeersbord in gruzels lieten vallen en bijna een neer gelaten spoorboom kraakten. Terwijl de 140.000 Haarlemmers rustig hun hoofden neerleggen, gaan langzaam maar nauw keurig luisterend naar ieder verdacht geluid, wakkere politiemannen door de straten, slooven de nachtwakers langs den weg en zien de brug- genwachters nauwlettend over het doffe water, om bij den eersten schorren stoot naar buiten te rennen en de bruggen open te zetten. „Het is niet druk 's nachts, zegt een van hen, maar toch moeten we ieder oogenblik klaar staan om de schippers te helpen en de duistere nachten maken ons werk dubbel moei lijk." Als we tegen zes uur van onzen nachtelij ken tocht onder een gesluierden hemel te- rugkeeren, herleven de zwakke contouren van Haarlem's hoogste gebouwen en komt er weer teekening in het stadsbeeld, dat zich uit den nevel van het zwakke duister los wringt. Wij zagen den nacht in zijn betoo verende schoonheid, maar tevens hebben we ondervonden wat het zeggen wil zijn weg te moéten zoeken langs wegen en paden, die men niet kent. De nachtwaker had wel ge lijk, toen hij zei: Men kent de gevaren van ons werk te weinig, zeker in dezen tijd. Daarom hebben de menschen zoo weinig begrip voor onze moeilijkheden." De commissie voor de geestelijke belangen van den Kath. Volksbond verzoekt den katho lieken van Haarlem, maar vooral den leden van den Kath. Volksbond, even hun eigen parochie blad te raadplegen, hoe laat morgen in de pa rochiekerk de H. Mis voor de gesneuvelden is en onder deze H. Mis te communiceeren tot intentie van hen, die voor hun vaderland vielen. Zondagmiddag komen allen om drie uur op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" om het Ro zenkransgebed en Zielenvespers bij te wonen om het „eeregraf" der gesneuvelden. De commissie voor de geestelijke belangen van den Kath. Volksbond wekt de leden op, allen deel te nemen aan het Triduum, dat gehouden wordt op Woensdag 4, Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zondag 8 September des avonds half acht in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. De zeereerw. Pater C. Verheyen Cs.s.R., oud-kapelaan van de parochie van St. Jan, zal het Triduum leiden, zoodat verwacht mag worden, dat alle leden hieraan zullen deelnemen. r Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20331 Op Kareol, het landgoed in Aerdenhout, dicht bij den Vogelenzangscheweg, worden nog altijd tientallen soldaten, zoowel zieken als i ustbehoevenden en verminkten, iefderijk ver zorgd. Zoo was ook op het buiten Spaarnho ven'' op een kwartier afstand van Schoten. Dat buiten bestaat al geen 70 jaar meer. Ook de daarbij behoorende boerenwoning is al bijna dertig jaar verdwenen, opgeslorpt door de zich uitbreidende stad. Dit buiten strekte zich uit van het Spaarne tot aan den weg naar Schoten. Het heerenhuis stond tegen de ver dwenen Assendelverlaan. Van den grooten weg HaarlemAlkmaar en door het Spaarne was het dus voor di en tijd gemakkelijk te bereiken. Daar kwamen na den Engelsch-Russischen in val een hospitala en recreatie-oord. Na de slagen immers bij Bergen en Cas- tricum in 1799 kwamen hier een kleine 1000 Engelsche en Russische krijgsgevan genen, van wie velen geneeskundigen bij stand rtoodig hadden. Met onafgebroken vlijt waren de Haarlemsche heelmeesters met hun leerlingen ook in het Gasthuis en op de schepen bezig. De geschiedschrijver zegt woordelijk: „Cor nelia Catharina Hodshon op Spaarnhoven maakte in dit tijdsgewricht van jammer en ellende dat edel gebruik van hare schatten, dat alleen den schatten een wezenlijke waar dij, zefs in het oog van den wijsgeer geeft. Zij deed doro een ruime uitreiking van verkwik kende en versterkende spijze de ellendige slacht offers des oorlogs, die met schepen of voor of bij haar aanzienlijke woning aan het Spaarne vertoefden, ondervonden, dat èn mededogen én weldadigheid grondtrekken zijn van het karakter van ons volk. Niet alleen zij, maar hoevelen verkwikken door kleine ververschin- gen, maar even welmeenend, even liefdadig de ongelukkig gekwetsten. Een bewoner van de Schouwtjeslaan schrijft ons' Zouden de autoriteiten eens aandacht willen besteden aan den toestand van het gedeelte Schouwtjeslaan bij den Wagenweg, waar de voetganger blijkbaar geen recht op een stukje weg heeft? Dit gedeelte is als verbinding Wagenweg Leidschevaart toch vrij belangrijk. De toestand daar is zoo: op enkele plaatsen ls het „trottoir"' 30 c.M. breed, aan één kant wel te verstaan, want aan de overzijde is er heelemaal niets. Dit „trottoir" wordt verderop 58 c.M. Een eenigszins bevredigende oplossing kan men er m.l, vinden door opoffering van eenige tuintjes. Een gedeelte is al door de bewoners zelf weg gehaald. Nu de weg toch wordt opengebroken voor rio- leeringswerkzaamheden, zou men tegelijk deze dringend noodige verbetering kunnen aanbren gen. Aan de Gedempte Oude Gracht 39 heeft de N.V. de Graaf's Bakkerijen te Rotterdam een moderne bakkerij geopend. Wel een bewijs van de voortvarendheid en het doorzettingsvermo gen van deze in de Maasstad zwaar getroffen firma. De Haarlemsche bakkerij is van de nieuwste machines voorzien; een ruime opslaggelegen heid en een handige inrit voor de carriërs com- pleteeren het technische gedeelte. De winkelruimte is smaakvol en gedistingeerd ingericht. „Het beste brood voor den laagsten prijs" is het devies van deze jonge zaak, die wil veel succes in Haarlem toewenschen. Met ingang van 1 September a.s. is tot leeraar in het accordeon-spel aan de Toon kunst-school alhier benoemd, de heer J. A. Ro- sekrans. Gisterenmiddag bezochten wij de crèche „Haarlem-Noord" ter gelegenheid van de jaar- lijksche diploma-uitreiking, welke o.m. werd bij gewoond door de eere-presidente van de crèche, mevr. baronesse de Yos fan Steenwijk. De vele blauwe en goed gemutste meisjes wijdden met veel toewijding hun zorgen aan de kleine peu ters, die in hun hooge kinderstoeltjes zaten te kraaien van pleizier of in hun witte bedjes een vredig tukje deden. In haar openingswoord neeite de presidente van de crèche, mevr. A. J. BeindersVroesom de Haan, de aanwezige ouders der leerlingen van harte welkom en in het bijzonder mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk, die ondanks haar drukke werkzaamheden zooveel belangstel ling voor het werk van de crèche toonde. Spreekster schetste voor de aanwezigen de lang niet altijd gemakkelijke taak van de direc trice .en de leidsLers, die met de eigen ideeën en principes van de leerlingen rekening hebben te houden. Er is echter alles gedaan om dit jaar zoo prettig mogelijk te maken. De leerlingen moeten zoo weinig mogelijk denken aan de min der aangename dingen van eiken dag en steeds de zonnige zijde van hun werk zien. Speciaal bracht de presidente haar dank over aan de leerares der meisjes, mevr. Brandom, die de theoretische opleiding, aan de crèche in han den heeft. Met ctit diploma, zoo ging de presi dente, zich tot de leeringen wendend, verder, kunt ge veèl bereiken in uw leven en er zullen ongetwijfeld veel meisjes zijn die het practische nut hiervan zullen ondervinden. Met een toepasselijk woord reikte de presidente hierna aan de leerlingen de diploma's voor Practische Kinderverzorging uit. De gelukkigen waren: Anky van 't Lam, Louise van Gastel, Ina Lanz, Ina van der Rolte, Dolly Mica, Leny Pij- peman, Sophie Posthumus, Ans van der Heuvel, Thea Scheepens, Corry Kaars Sijppestijn, Her- mien Tak, Willy Weide, Ammehe van der Wei den, jonkvr. C. M. Paulien Schorer, jonkvr. ba ronesse van de Feltz. Een voorwaardelijk diplo ma ontvingen W. Snoek en R. Geerlink. Hierna sprak de directrice, mevrouw C. G. Biaauw, een kort woord van dank voor de pret tige samenwerking, die zij in het afgeloopen jaar met de leerlingen en de leidsters had on dervonden. Een kort samenzijn besloot deze diploma-uit reiking aan de blauw gemutste meisjes, die met een parate kennis thans weer een stap verder doen in het leven. De Liedertafel „Zang en Vriendschap'' hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in het ge bouw Jansstraat 74. De opkomst der leden was bijzonder groot. De voorzitter, de heer J. Tide- man, opende de vergadering met een ernstig, doch niettemin hoopvol woord. De secretaris, de heer R. Haverschmidt, gaf zijn verslagen, waarvan vooral net Jaar verslag de bijzondere aandacht trok. Door den dood, vertrek naar elders en eindelijk dooi den oorlog verloro de vereeniging, zeven wer kende leden en een tiental kunstlievende le den. Het aantal werkende leden is thans 132. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer W. Bremer, sloot met een saldo van ƒ25.—. Ook het van Breemen- fonds en het van Edenfonds verheugen zich in een bloeienden toestand. Bij de bestuursverkiezing werden met alge- meene stemmen herkezen de heeren R. Ha verschmidt, C. N. J. van Hemert en A. W. M. Steinhoff. Voor de aftredenden, de heeren J. Kuyper Jr. en C. Warnier kwamen in de plaats de heeren A. Ramaker en H. J. C. Hok. Dat het heengaan van de eersten levendig werd betreurd, is te begrijpen. Respectievelijk 28 en 23 jaren hebben zij als bestuurslid de Ver eeniging trouw en voorbeeldig gediend, waar voor hun den algemeenen dank van bestuur en leden werd gebracht. De secretaris R. Haverschmidt, die onlangs 75 jaar werd, ontving van de werkende leden een bloemstuk, dat hem met een hartelijk woord van den voorzitter werd aangeboden. „Zang en Vriendschap" gaat het nieuwe werkjaar met een krachtig „Hoog de Vaan" in. Zondag 1 Sept. half negen adspirantencursus. Maandag 2 Sept. 7.15 uur vertrek naar de drukkerij „De Spaarnestad". Uiterlijk half 8 aanvang der excursie; 7.30 tot 9 uur inschrij ving van leerlingen voor onze Teekenschool (gevestigd voor dit jaar in de R.H.B.S. A Zijl vest 25); benedenkamer Frans Halsplein nieuwe leerlingen; bovenzaal: leerlingen der hoogere cursussen. Half 9 repetitie van de jazz band. Alle leden komen. Op den Maandag vervalt de Paladijnenbijeen komst verschoven naar 9 September). Dinsdag 3 Sept. van 7.30 tot 9 uur inschrij ving leerlingen Teekenschool; half 9 Schola Cantorum o.l.v. den heer Laaweld, gediplom. aan ee Kerkmuziekschool te Utrecht. Woensdag 4 Sept. geopend. De Maria-Congre- gatie in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara zal gehouden worden op den derden Zondag van de maand om kwart over 12. Donderdag 5 Sept. Wandelclub „Kolping Boys". Vrijdag 6 Sept. half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius" Zaterdag 7 Sept. 8 uur Tafeltennisclub „Oranje Zwart". Deze week wordt eiken avond om 9 uur gebe den voor de Zaligverklaring van Adolf Kolping, voor het behoud en den groei van ons Gezel- lenwerk. G. DE BEER, pr., praeses. Het is een prijzenswaardig en loffelijk streven van den Standardführer, prof. Diebitsch, om elke week te Zandvoort een concertavond te organiseeren, waaraan voor aanstaande solisten hun medewerking' ver- leenen en die in den waren zin van het woord een genotvolle kunstavond is. Vrijdagavond was het de bekende pianist J. Brill, leerling van Hendrik Andriessen, die de vele muzieklievende genoodigden op een uit stekend Russisch-Spaanschen piano-avond ver gastte. In het eerste gedeelte maakten wij reeds ken nis met de uitstekende talenten van dezen be gaafden musicus, die een drietal werken van Tschaikowkski ten gehoore bracht en in „Die Jahreszeiten" maakten wij kennis met zijn alzijdige expressie-vermogen. Wij hebben alle respect voor zijn muzikale prestaties, die verre boven onze verwachtingen uitgingen. Vooral in zijn Prélude van Rachma ninoff leerden wij de volkomen spelbeheer- sching kennen en dit sterke spel mocht dan ook welverdiend een warm applaus ontlokken. In het Spaansche gedeelte bracht de pianist den „Spaansche Dans" van De Falla, de „Droom" van Caesar Cui en de zwierige „Andalusia" van Albeniz met zooveel élégance ten gehoore, dat wij deze nummers ongetwijfeld de beste vinden, die hij gisterenavond vertolkte. J. Brill verstaat de kunst zoo zuiver mogelijk zijn programma-nummers uit te voeren en tevens draagt hij daarin een eigen stijl. Na zijn groote succes met het E-moll-concetr van Chopin, dat hij de vorige week ten gehoore bracht, waren het ditmaal selecte pianostukken van Russische en Spaansche meesters. Wij hopen in de toekomst nog veel van zijn talenten te mogen genieten en deze meening was ongetwijfeld ook zijn aandachtig luisterend auditorium toegedaan, dat dezen kunstvollen concertavond bijzonder op prijs stelde. Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke Duitsche officieren en onderofficieren, de bur gemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, de commissaris van politie, mr. Th. J. L. Reinga en de heer G. Kief er, directeur van de V.V.V. Nadat „De boemelbaron", de Wereldsucces- Operette, met Piet Kohier in zijn glansrol, een maand lang in het Theater Carré te Amster dam volle zalen heeft getrokken, is de Neder- landsche Operette haar triomftocht door Ne derland begonnen. In Utrecht, Groningen en Den Haag warende theaters eiken avond uitverkocht. Vrijdag 13 September a.s. doet Piet Kohier zijn intocht in Haarlem en blijft hier de geheele week in het Rembrandt Theater te gast. Behalve eiken avond, gaat „De Boemelbaron" ook eiken mid dag, uitgezonderd op Vrijdag 13 September. Dien middag blijft het theater wegens de voor bereiding gesloten. Dezer dagen komen wij op de voorstelling en het daarmede gepaard gaand feest nog nader terug. Door de politie is gisteren een persoon ge snapt, die zich bezig hield met het beschadigen van een biljet, dat aan een der gemeentelijke aanplakborden was bevestigd en een waarschu wing tegen Engelsche vliegtuigen inhield. De persoon werd aangehouden en geverbaliseerd. In verband hiermede waarschuwt de politie de burgers ernstig dergelijke handelingen achter wege te laten daar tegen beschadiging van deze biljetten met groote gestrengheid zal worden opgetreden. Van vele zijden werd den directeur der am bachtsschool gevraagd of in den komenden winter de lessen van de avondvakteekenschool doorgang zullen vinden. Alhoewel in opdracht van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, enkele interne wijzigingen zijn aangebracht, kunnen wij thans berichten, dat de lessen zoo veel mogelijk normaal gegeven zullen worden. De inschrijving van nieuwe leerlingen was Donderdag- en Vrijdagavond j.l. reeds open gesteld en zal ook nog gehouden worden op Een oud adres, een Renommé IsO&O&K&D Groole Houtslroci 108, tef. 13046. Radio en Gramotoon specialisten. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen 4—7 uur, Geel Wit 6.30 uur Spaarne-bioscoop „Koningstijger Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekêningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel De Bois Expositie prent kunst in kleur, 105 uur. I Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum Expositie van Haar- lemsche schilders en beeldhouwers. 10 tot 4 uur. Huis van.Looy, Kleine Houtweg 103 Be zichtiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 5 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur des mor- gens. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 10 tot 5 uur. Spaarne-bioscoop: „Koningstijger". Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 10 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van. Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en van 2.30 tot 5 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Armenvereeniging St. Joseph, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 2 tot 4 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Firma C. G. Loomeyer en Zn„ Barteljorisstraat 11, telefoon 10175;" Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793; Teylerapot'neek, Teylerplein 79, tele foon 17946; Apotheek Schotsman, Binnenweg 106, Heemstede, telefoon 28320. Maandag 2 en Dinsdag 3 September, des avonds van 79 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. De lessen aan de bewaarschool en aan de la- - gere scholen van St. Lucia, in de Tugelastraat, zullen Dinsdag a.s., dus 3 September, worden hervat. De Mulo-school echter zal Woensdag 4 September beginnen, wegens tegenslag in werk zaamheden. De H. Hartschool, in de Velserstraat, zal even eens Dinsdag 3 September aanvangen. Tegen een dame in Haarlem is gisteren door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijsopdrijvingswet. 189 stuks zeep werden in beslag genomen. Tevens is een inwoner hier ter stede geverbaliseerd, daar hij de distributiewet had overtreden. Acht kilogram rijst werden In beslag genomen. In de parochie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans en van den H. Dominicus, aan het Spaarne, zal Zondag 1 September door den zeereerw. pater Gilbertus Lohuis O.F.M. een liefdadigheidspredicatie worden gehouden ten bate van de St. Vincentiusvereeniging. Op verzoek van den Ortskommandant vestigt de burgemeester van Haarlem er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat de inwoners der' gemeente GEEN inkwartiering aan Duitsche militairen mogen verleenen, indien gqr.oemde Kommandant hiervoor geen ROOD INKWAR TIERINGSBILJET heeft verstrekt. Zonder overlegging van bedoeld inkwartie ringsbiljet wordt in geen geval vergoeding uitge keerd. Geboren: 30 Aug. C. Schneider—Visser, z.; M. van Beemvan den End, d. met de door MEREDITH NICHOLSON 87 „Verspreiden en langzaam terugtrekken naar het huis" beval ik. En wij verspreidden ons bij het bootenhuis, terwijl de tegenpartij in een gesloten groep op ons aan kwam rennen; een strategische fout, volgens Larry. Davidson, de detective, was de anderen enkele meters voor en stormde met opgeheven revol ver op Larry toe. Doch zijn haast was Zyn on dergang. De sneeuw had de gaten in den bosch- grond geheel gevuld en in een van die gaten geraakte de man met zijn linkervoet zoodat hjj voorover op den grond viel. In een oog wenk zat Larry boven op zijn man, rukte hem de revolver uit de handen en trok hem over eind. „Ah Davidson 1 Allemaal vergissen wij ons wei eensl Ais Je een beweging durft te maken perforeer ik je met je eigen revolver!" En hij stelde zich verdekt op achter den man hem als schild gebruikend terwijl Morgan en de andere mannen weifelend bij het bootenhuis bleven staan. „Het strategische intellect hebben wij gé- vangen genomen generaal," zeide Larry tot mij. Langzaam begonnen wij nu terug te trekken naar het huis, terwijl Morgan en zijn mannen, blijkbaar een weinig in verwarring gebracht door het plotselinge verlies van den detective, ons behoedzaam volgden. Steeds meer nader den wij het huis, voortdurend vreezend voor een aanval, die den gevangene ontzet zou kun nen hebben, wanneer de mannen van Morgan een weinig moediger waren geweest. Stoddard's aanwezigheid scheen hen te verwonderen, meen de ik en ik zag dat zij zich op een afstand van hem hielden. Wij waren ver van elkaar verwijderd, nu en dan elkaar een paar woor den toeroepend, uit vrees anders te ver uit el kaar te geraken. Davidson scheen zich te kun nen schikken in zijn lot, hetgeen dan ook wer kelijk niet benijdenswaardig was, wanneer men weet dat hij Larry reeds een jaar op het spoor was geweest en nu eindelijk meende hem te kunnen arresteeren en eenmaal hoorde ik hem een poging wagen om Morgan een paar woor den toe te roepen. „Waag dat nog eens," snauwde Larry „en ons schoone Ierland, God zegene het, zal nooit weer den druk van je voeten voelen." Hj) draaide den man om en duwde hem vlug in de richting van het huis, nog steeds de re volver gebruikend om hem tot meerderen spoed aan te sporen. Zijn spoed scheen onzen vervolgers weereeni- gen moed te geven, want op hetzelfde oogen blik zag ik een viertal mannen hard in rmjn richting loopen. „Naar cle voordeur," riep ik Larry toe en ging met Stoddard achter hem loopen om zoo noodig zijn terugtocht te dekken. „Zij schieten niet", zeide Stoddard. „Gij kunt er van overtuigd zijn, dat zü bevel hebben ge kregen om het huis met zoo min mogelijk bloed, verlies in bezit te nemen." Wij naderden nu den rand van het bosch, met de weide en den watertoren achter ons, terwijl Larry en zijn gevangene het huis bijna bereikt hadden. .Laten wij hier op hen wachten," riep Stod- aard. Morgan kwam aanrennen met een stok in zijn hand en twee mannen liepen vlak achter hem; de rest in de richting van st. Agatha. „Let op het huis," gilde ik en op het volgen de oogenblik was ik handgemeen met Morgan, die woedend met zijn stok naar mij sloeg. Ik had in mijn goeden tijd veel aan worste len gedaan en de trucs, die ik daarbij geleerd had kwamen mij nu goed te pas. Met een for- schen klap sloeg ik Morgan den stok uit de handen en op dat oogenblik hoorde ik Bates iets roepen. Al gauw ontdekte ik dat Morgan's gewonden arm hem nog veel pijn veroorzaakte. Hij kreunde toen. ik hem aanraakte en zijn woe de kreeg de overhand op zijn gezond verstand. De sneeuw steeg in groote wolken om ons heen, terwijl wij als wilden elkaar te lijf gin gen. Hij greep mij bij den gordel en was er bijna ln geslaagd mij tegen den grond te slin geren, doch ik greep zijn armen en drukte die cp zijn rug, waarna ik hem door een truc, dien Larry mij geleerd had, zijdelings op den grond wierp. Het is geen aangename zaak om je brute kracht aan te wenden tegen den mede- mensch en terwijl ik mijzelf op hem liet val len, haatte ik meer mijzelf dan hem. Voortdurend was Bates in dien tijd blijven roepen. „Kom direct mee," schreeuwde Stoddard, ter wijl hij zich vlug opstelde tusschen mij en de mannen, die Morgan ter hulp snelden. Ik sprong op rukte de revolver uit Morgan's gordel en rende in de richting van het huis, met Stoddard dicht achter mij. „Schiet! Schiet!" hoorde ik Morgan roepen en toen wij de weide bereikten hoorde ik een kogel over onze hoofden fluiten. „Daar is de sheriff," riep Stoddard achter mij. De sheriff.en zijn helper renden het park in door de poort van St. Agatha, terwijl de rest van de mannen op dat oogenblik over den muur klom om zich bij hen te voegen. Tweemaal hoorden wij de kogels om onze ooren fluiten en toen ik opkeek, zag ik, dat Stoddard achter mij liep en mijn terugtocht dekte. Ik wilde stil blijven staan, doch hij riep mij toe: „Doorloopen. Zij schieten niet op mij. Zij hebben ons bijna den weg afgesneden!" En inderdaad, de sheriff had het huls be reikt en stelde zich nu met zijn mannen voor de voordeur op. „Dadelijk afslaan naar het terras!" riep Stoddard. „Ik zal wel waarschuwen, wanneer het tijd is." Bates en Larry waren nergens te zien, doch ik was er van overtuigd, dat zij, zoodra zij daartoe in staat waren, aan den strijd zouden deelnemen. „Nu is het tijd," hoorde ik plotseling achter mij roepen door Stoddard. Wij waren op dat oogenblik aan de oogen van onze achtervol gers onttrokken door een groepje boomen en renden ongemerkt in de richting van het ter ras, waar een van de groote glazen deuren geopend werd. Larry en Bates traden naar bui ten en moedigden ons door luide kreten aan. Zjj grepen ons bij de armen en hielpen ons over de balustrade, waar die het laagst was en wij drongen door de glazen deur naar bin nen en sloegen haar achter ons dicht. Toen Bates de grendels op hun plaats schoof, los ten Morgan's mannen een salvo, terwijl de sheriff luid op de voordeur stond te kloppen „Mijne heeren," zeide Larry terwijl hij zijn pijp stopte, „wij bevinden ons in staat van beleg." Met een scherp gekraak bezweken verschei dene ruiten van de bibliotheek en de kogels drongen zelfs tot diep in de wanden. „Beneden is alles in orde, mijnheer," ver telde Bates mij. „Ik heb het luik van den tunnel maar open gelaten, daar ik van mee ning was, dat u van dien tunnel misschien nog gebruik zou willen maken. Die kerels zullen hef niet wagen langs dien weg het huis binnen te dringen. Zij weten, dat zij dan als ratten in een val loopen. „Zij zijn natuurlijk raad gaan vragen aan hun chef. Ik zou wel willen, dat Pickering zijn mannen zelf aanvoerde. Het zou mü veel meer zin in den strijd doen krijgen." Toen ik naar Bates keek, meende ik te be merken, dat deze voor den eersten keer sinds ik op Glenarm was aangekomen, angstig en zenuwachtig was. Verscheidene malen zag ik hem zijn horloge uit zijn zak halen, iets wat ik hem nog nooit had zien doen. Hij steunde zich aan de tafel en op zijn gelaat lag een vermoeide trek en ik zag, dat hij zenuwachtig schrok, toen Larry zijn oogen op hem richtte. „Ik geloof, mijnheer, dat het verstandig zou zijn, ais ik nog eens aan de poort ging kij ken," zeide hij heel eerbiedig. (Wordt vervolgd) Ijetfoïf Uw Itïtailü&L Ou c7A aéotato tiumXJdt w xtUjacriKMnk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2