Zelfbescherming tegen luchtaanvallen De 43ste Nederlandsche Jaarbeurs **e1 (rouw die in het lJdonker kwam... ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 Een aantal aanwijzingen HAAGSCHE SLAGERIJEN SLUITEN VROEGER Betalingen aankoop van Duitsche goederen KOLONEL J. C. C. PHAFF TER AARDE BESTELD De z.g. represaille geïnterneerden Correspondentie en verzending van pakketten Prof. Dr. Ir. H. S. HALLO NATIONALE LUCHT- VAARTSCHOOL Beschadigde vliegtuigen worden hersteld Goud en zilver uit puin te Rotterdam gestolen GROENTEN WORDEN GEDROOGD Nieuwe inrichting bijna gereed Oproep aan de Nederl. jeugd Kath. Jongstudentenlanddag te Oirschot Concentratie van Overheids personeel BLOEMBOLLEN OP DE OORLOGSGRAVEN FUSIE DER INGENIEUR ORGANISATIES DEPARTEMENT VAN KOLONIëN Tentoonstelling op de H. Landstichting Bijzonder stempel voor correspondentie Bouw M.T.S. te Eindhoven aanbesteed Eerste Westlandsche bollenveiling VOLKSHOOGESCHOOL. WERK IN NEDERLAND Dr. v. d. Wielen neemt voorloopig afscheid ONDER VALLEND HOUT GERAAKT EN GEDOOD Doodelijke val uit een raam Kerkdijk Leven RETRAITEN Retraitenhuis Roermond DOOR SYDNEY HORLER De rijksinspectie luchtbescherming heeft een brochure uitgegeven onder den titel: „Aanwij zingen ten behoeve van de zelfbescherming". De aanwijzingen, welke de inspectie hier geeft, zijn vastgesteld o.m. op grond van de verkregen oorlogspraktijk. Een goedkoope uitgave van deze brochure wordt door de organen van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming voor het publiek beschikbaar gesteld. Uit bo venstaande blijkt reeds, dat, nu deze nieuwste aanwijzingen aan de practijk getoetst zijn, be staande publicaties, met deze aanwijzingen in strijd, van onwaarde zijn. Tevens beoogt dit boekje naar uit het voorwoord blijkt „den stroom van onzakelijke en ondeskundige voorlichting in betere bedding te leiden" In het eerste hoofdstuk, waarin het nut der zelfbescherming wordt beschreven, wordt aan getoond, dat er helaaas veel verloren is gegaan, wat niet had behoeven ten onder te gaan, in dien de zelfbescherming maar behoorlijk had gefunctionneerd. De feiten hebben nog eens ex tra onderlijnd: zelfbescherming is zelfbehoud. Voorts wordt besproken de moreele kracht Van het individu, die door een simpele hande ling, met een zekere koelbloedigheid verricht, rampen kan voorkomen. Aan het slot van dit geschriftje komen eeni- ge „algemeene wenken" voor, welke wij hier overnemen. 1. Door het toepassen van zelfbeschermings- maatregélen wordt de gevarenkans aanmerke lijk verminderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het nemen van maatregelen, waardoor eigen have en goed wordt beschermd. Hierdoor werkt men tevens mede aan het voorkomen, althans verminde ren, van het gevaar voor zijn naaste omgeving 3. Bewaar uw koelbloedigheid, waardoor ram pen te voorkomen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grooter kans op le vensbehoud dan daarbuiten. 5. Indien gij. een kelder bezit, laat deze door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst keuren op zijn deugdelijkheid. 6. Laat u adviseeren omtrent de inrichting van den kelder door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst. 7. Zoek nooit dekking in een kelder, welke door de bevoegde overheid niet is goedgekeurd; laat dezen door de overheid registreeren. 8. Draag er zorg voor, dat in den kelder naast de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, verbandmiddelen, enz., steeds een schel klinkende fluit aanwezig is. 9. Indien geen goedgekeurde kelder aanwezig is, bent u het veiligst plat op den vloer van de benedenverdieping, zoover mogelijk verwij derd van de buitenmuren; bij voorkeur achter een binnenmuur. 10. Indien gij in uw tuin een schuilloopgraaf wenscht aan te leggen, moet deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uitwerking lucht stoot, mitrailleurkogels, weersgesteldheid, enz. 11. Indien gij op een étage woont, doet gij verstandig bij luchtalarm naar uw buren be neden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgierigheid niet met naar een luchtgevecht te kijken. Blijf van deu ren en ramen verwijderd. 13. Een brandbom is onschadelijk te maken. Zorg, dat water, zand, schop steeds bij de hand zijn. 14. Draag zorg, dat steeds een koffertje ge pakt is met de meest noodzakelijke artikelen als waarde-papieren, onderkleeding, -schoenen e.d. Dit kan u te pas komen bij een plotseling moe ten verlaten van uw woning. 15. Verschaf u nog eenig verbandmateriaal. „Eerste hulp" kan van zeer groot belang zijn. 16. Versta u met uw buren inzake weder- zijdsche hulp. 17. Denk aan ouden van dagen, gebrekkigen en jonge kinderen. Helpt hen zooveel als moge lijk is. 18. Sluit u aan bij de afdeeling van de Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, die ongetwijfeld in uwe gemeente werkzaam is. Deze kan u onschatbare voorlichting verstrek ken. Het comité van opbouw in de Haagsche Vleeschwarenbedrijven deelt mede, dat in ver band met de vroeg invallende duisiternis de Haagsche slagerijen met ingang van 2 Septem ber 1940 des avonds om 6 uur en des Zaterdags avonds om 8 uur gesloten zullen zijn. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat met ingang van 31 Augustus a.s. be talingen wegens aankoop van Duitsche goede ren, bestemd voor Nederlandsche overheidsin stellingen, niet meer door storting op postreke ning nr. 6000 ten name van het „bestuur van den Postchèque- en Girodienst" (transferbeta lingen), doch door storting in de Nederlandsch- Duitsche clearing moeten worden voldaan. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is Vrijdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. kolonel der infanterie J. C. C. Phaff, ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Het was een eenvoudige, doch treffende plech tigheid, die werd bijgewoond door vele wapen makkers van den overledene, waaronder vele dragers van de M.W.O. In de aula stond het stoffelijk overschot op gebaard, de kist gedekt door den Nederlandschen vlag, waarop een blauw kussen met de onder- scheidingsteekenen van den overledene en vele bloemen, terwijl de M.W.O.-ridders luit.-gene- raaj ter Beek en gen.-majoor van Hoogenhuyze een eerewacht vormden. Een broeder van den overledene sprak een kort woord, waarbij hij vooral de eigenschappen moed en trouw van kolonel Phaff in herinnering bracht. Majoor Lamster, sprekend namens de oud- Atjeh-officieren van 1896 tot 1900, herinnerde lang verbonden waren. Ook na zijn terugkeer na aan den hechten band, waarmede zij 45 jaren eenige jaren naar Nederland bleef hij de trouwe makker, die hij altijd geweest was. De voorzitter van de afdeeling Soest van de Vereeniging van oud-onderofficieren bracht den overleden eere-voorzitter dank voor alles wat hij voor deze afdeeling is geweest. Tenslotte werden nog eenige woorden gespro ken door gen.-majoor van Tongeren^ die een laatsten groet bracht aan zijn oud-wapenmakker en vriend, diens voortreffelijke eigenschappen in het licht stellend, en door den heer Hanf, na mens den Bond van ridders M.W.O. beneden den rang van officier. Aan de groeve werd als laatste groet van zijn mede-ridders een tuiltje orchideeën op de kist gelegd, waarna een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roo- de Kruis bericht, dat; 1. Bekend is geworden dat het kampadres van de z.g. represaille-geïnttrneerden is: Buchenwalde, Thueringen. Hun adres moet dus luiden, zoolang bijzondere aanwijzingen ont breken: Den heer K. Z. L. Buchenwalde Weimar Thueringen. Deze correspondentie kan dus zoowel recht streeks als door bemiddeling van het informa tiebureau van het Nederlandsche R'oode Kruis (Zwarteweg 75) worden gevoerd. In beide gevallen is zij vrijgesteld van port. 2. De z.g. eenheidspakketten, welke verzorgd worden door het Nederlandsche Roode Kruis, zullen zoo spoedig mogelijk aan eiken geïnter neerde verzonden worden. De betrokken familieleden ontvangen hierover nader bericht. 3. Ten overvloede vestigt het hoofdbestuur nogmaals de aandacht er op, dat de verzending van eenheidspakketten onverlet laat de be voegdheid, om pakketten voor eigen risico te sturen, welke uitsluitend dienen te worden aan geboden aan de postkantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbestuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. Ook deze pakketten zijn vrijgesteld van port. Prof. dr. ir. Hallo hoopt op Zaterdag 7 Sep tember den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren aan de Technische Hoogeschool te Delft werd verbonden als hoogleeraar in de electrotechniek. Voor de eerste maal na de bezetting zal het Nederlandsche bedrijfsleven handel, in dustrie en landbouw op ééncentraal punt tezamen komen om zaken te doen, handel .te drijven, handelstransacties voor te bereiden en inzichten en ervaringen onderling uit te wisse len. Door de ingrijpende veranderingen in de economische verhoudingen en de ontwrichting van het transportwezen is het persoonlijk con tact fundament van allen reëelen handel gedeeltelijk verloren gegaan. Dit kan ter ko mende Jaarbeurs worden hersteld. Door de Mei gebeurtenissen zijn alle zakenlieden groot en klein voor moeilijke problemen komen te staan, technisch, commercieel, financieel. Oude relaties zijn verloren gegaan, bepaalde goederen kunnen niet meer geleverd worden, nieuwe ar tikelen, praeparaten, hulpmiddelen en toepas singen zijn aan de markt gekomen. Omtrent dit alles kan de zakenman ter Jaarbeurs zich oriënteeren. Het economisch bestel is door tal van maatregelen en invloeden op andere wegen geleid, aan nieuwe grenzen gebonden, op andere vormen ingesteld. Voorlichting daaromtrent kan men ter Jaarbeurs bekomen, Van welken kant men de zaak beziet: ditmaal is het Jaarbeurs- intermediair voor den koopman onontbeerlijk. Wat deze najaarsbeurs. die van 3 tot en met 12 September te Utrecht wordt gehouden, bren gen zal? Wij zouden het antwoord in het kort aldus kunnen samenvatten: alles, wat het hui dige tijdsgewricht eischt. In industrieele en agrarische kringen heeft men het aangevoeld, dat de handel de najaarsbeurs zal aangrijpen om weer contact te krijgen. En zoo is dan ook de samenstelling der najaarsbeurs in haar hoofdvormen volkomen als vanouds gehand haafd gebleven. In de eene groep is de deel neming toegenomen, in de andere iet of wat ten achter gebleven; in alle afdeelingen heeft men zich op het allereerat-noodzakelijke en het momenteel-mogelijke ingesteld, hier en daar heeft men het zwaartepunt der deelneming eenigermate verlegd maar als geheel treedt deze najaarsbeurs als een krachtige verschij ning naar voren. Men zal er vinden: Op de vijfde verdieping de groep meubelen, tapijten en aanverwante vakken. Op de vierde verdieping de groep textiel, confectie en mode artikelen, meubelen, den Bond Kunst in In dustrie, toerisme en de afdeeling uitvindingen. Op de derde verdieping: voedings- en genotmid delen, lederwaren, kramerijen, huishoudelijke artikelen, kantoormachines, Duitsche sectie met een speciale inzending: fijn-mechaniek en op tiek, Posterijen en Telegrafie, Nederlandsche Spoorwegen. Tweede verdieping: de groep huis houdelijke en luxe artikelen, kleinere metaalwa ren, glas- en aardewerk, sanitair, "kleinere houtwaren. Voorts voor de eerste maal sedert verscheidene jaren: een collectieve inzending van de Nederlandsche Schoenenindustrie. Eerste ver dieping: machine-industrie, electrotechniek, ra dio, metaal-nijverheid, verlichtings- en verwar mingsartikelen, de afdeeling Nederlandsch-Indië en Statistiek. Parterre: van het eerste Jaar beursgebouw: electrotechniek, radio, metaalwa ren, verlichtingsartikelen. Parterre van het tweede Jaarbeursgebouw: werktuigen en benoo- digdheden voor de zuivelindustrie, land- en tuin bouwproducten. Parterre van het derde Jaar beursgebouw: Staatscomm. voor den land-, tuin en boschbouw, keurings- en voorlichtingsdiensten, zaaizaden en pootgoed, zuivelproducten, ge neeskruiden. Verbindingshal: land- en tuin- bouwhulpmiddelen, -producten. Beatrixhal: ma chinenijverheid, metaalindustrie, kantoorma chines, verwarmingsapparaten, inlandsch hout, Reich snahrstand. Terrein Vredenburg: Landbouwwerktuigen, landbouwgereedschappen, boomkweekerijen. De Najaarsbeurs 1940 zal weer als op vorige najaarsbeurzen bezetten: alle drie jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal met verbin dingsgang en hef geheele terrein Vredenburg in zijn grootsten omvang. De Nationale Luchtvaartschool meldt ons, dat zij met steun van de overheid en na ver gunning verkregen te hebben van de Duitsche militaire overheid haar zes beschadigde vlieg tuigen in de komende maanden gaat reparee- ren. Haar technischë dienst geniet thans gastvrij heid in het Proefstation van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij te Delft, waar een deel van het N. L. S.-personeel met het herstel is belast. Naar schatting zullen eenige maanden met dit werk gemoeid zijn. Donderdagmiddag vervoegde zich een man in een goudsmidswinkel te Delft. Hij had een lin nen zakje bij zich, dat gevuld was met gouden en zilveren voorwerpen, welke hij getaxeerd wenschte te hebben. De echtgenoote van den goudsmid, die den man te woord stond, ver trouwde de zaak echter niet en zeide, dat zij aan het verzoek niet kon voldoen. Zij verwees hem naar een anderen goudsmid. Nadat de man den winkel had verlaten, belde zij de recherche op en deelde mede, naar wien zij den man had gestuurd. Enkele rechercheurs begaven zich naar den aangeduiden winkel en troffen den man aan, die opnieuw trachtte de voorwerpen te laten taxeeren. Hij werd aange houden en evenals zijn metgezel, naar het bu reau van politie overgebracht. Daar bleek, dat hij de 59-jarige L. uit Rotterdam was. De gou den en zilveren voorwerpen had hij tusschen het puin in Rotterdam gevonden en zich on rechtmatig toegeëigend. Beiden zijn Vrijdag op transport gesteld naar Rotterdam en aldaar aan de politie overgege ven. Toen in vorige jaren de voorraden onverkoop bare groenten bij de veilingen steeds grooter af metingen gingen aannemen en de kansen op verruimen van den export kleiner, nam het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen het besluit, over te gaan tot de stichting van een inrichting, waardoor het vernietigen van de pro ducten zou kunnen worden tegengegaan. Die inrichting werd gevonden in een groenten- drogerij, waarvan enkele in ons land op verschil lende plaatsen zouden worden gesticht. Bij wijziging van de omstandigheden evenwel werd besloten, eenige beperking toe te passen, zoodat voorloopig alleen op de terreinen der Delftsche Groentenveiling te Schipluiden een dergelijke inrichting door de veilingen werd ge sticht. Het was de bedoeling, deze drogerij medio Augustus in werking te stellen, doch een belang rijke vertraging liet zich gelden, doordat diverse machinerieën niet tijdig konden worden afge leverd. We vernemen nu, dat de werkzaamheden zoo ver zijn gevorderd, dat einde September de in richting gereed zal zijn, waarna een officieele opening van het bedrijf zal volgen. Hoewel het dan reeds ver in het seizoen is, zal toch begonnen worden met verwerken van groenten, waarvoor in hoofdzaak boonen en koolsoorten in aanmerking zullen komen. Weliswaar ls er thans geen sprake meer van, dat de producten onverkocht blijven, doch het zal mogelijk zijn op die manier groenten op lan ger termijn te verdeelen en in den handel te brengen. Het hoofd van het bureau voor sociale aan gelegenheden bij het Rijkscommissariaat maakt bekend: De eerste groepen Nederlandsche helpers in den landarbeid zijn ingevolge den oproep aan de Nederlandsche jeugd en aan de ouders van 31 Juli naar Duitschland vertrokken. Deze jeugd heeft acht geslagen op den oproep van den nieuwen tijd en zoekt den arbeid entevens de stamverwante jeugd in het Duitsche Rijk. De Duitsche en Nederlandsche jeugd werken nu schouder aan schouder en hand in hand. De jeugd van beide landen bouwt de brug gen tusschen de beide Germaansche volken, niu zij zich aan den arbeid en het algemeen welzijn wijdt. Vergeten zijn de standsverschil len, begraven zijn de pijnlijke gebeurtenissen uit het jongste verleden; deze jeugd heeft de groote gedachte van de toekomst voor zicih. In het Duitsche Rijk zijn nog vele plaatsen in den arbeid voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar open. De jeugd kan zich daar bezighouden met lichten landarbeid. De jarenlange ervaring in Duitschland betreffende de hulp op het land geeft de zekerheid, dat in elk opzicht voor de helpers en heipeters in den landarbeid wordt gezorgd. Als tegenprestatie voor hun arbeid ontvan gen de helpers en helpsters, die verspreid zijn ondergebracht, behalve vrijen kost en inwoning, een zakgeld van 10 tot 15 mark in de maand, alsmede vrije heen- en terugreis, voorzoover de jeugdigen tenminste 3 maanden op de plaats van hun arbeid blijven. Wat verder op het loon bespaard wordt, kan op dezelfde wijze als bij de andere in Duitschland werkende Nederland sche arbeiders tot het volle bedrag naar huds worden gezonden. De wegen, om de Nederlandsche jeugd aan het werk te zetten, zijn dus geëffend. De ar beidsbeurzen aanvaarden aanmeldingen. De jeugd marcheert met de jeugd. Jeugd, meldt u aan bü dit arbeidsfront. Ouders, geeft uw kinderen de gelegenheid aan deze hulp op het land deel te nemen. De landdag voor de Kath. Jongstudenten op Zondag 1 September gaat door. Vanwege onver wachte omstandigheden kan het echter niet ge- sohieden op Huize Gerra, maar wordt hij gehou den in het jeugdcentrum ,De Witte Bergen" te Oirschot. Hij begint om 10 uur met een H. Mis. De sluiting is pl.m. 5 uur namiddag. Alle Katholieke Jongstudenten, ook zij. die nog geen circulaire ontvingen, worden Zondag a.s. te 10 uur in de Witte Bergen te Oirschot verwacht. Wij lezen o.m. in het orgaan van den C.B.P.T.T.: Eén dezer dagen kwamen vertegenwoordigers van bonden van Overheidspersoneel, aangeslo ten bij de CK.O.P. en het A.C.O.P., alsmede van de Nederlandsche Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, te 's-Gravenhage in verga dering bijeen ter bespreking van maatregelen, welke kunnen leiden tot concentratie van bo venbedoelde bonden. De bespreking heeft geleid tot het besluit, gemeenschappelijk over te gaan tot stichting van één groo verbond van overheidspersoneel op de basis van 6 a 7 organisaties met aan het hoofd een kleine topleiding met ruime bevoegd heden. Deze nieuwe in het leven geroepen combina tie zal onder den naam van „Verbond van Overheidspersoneel (V.V.O.)" rond 75.000 werk nemers in overheids- en semi-overheidsdienst omvatten, welk verbond als zoodanig deel zal uitmaken van het N.V.V. in zijn nieuwe samen stelling. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Nederland (beschermheeren generaal Fr Christiansen, Duitsch militair bevelhebber van Nederland en ir. Rbebroek, directeur-generaal van den Landbouw) ontmoet bij zijn piëteitvol werk overal in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd comité van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem de aanbieding ontvangen, de graven der gesneuvelde Nederlandsche en Duitsche militairen met bloembollen te be planten. Deze blijvende voor den winter geschikte versiering der oorlogsgraven zal bestaan uit hyacinten, crocusscn, tulpen en narcissen. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Nederland heeft dit sympathieke aanbod in dank aanvaard. De algemeen-secretaris-penningmeester der Vereeniging voor Bloembollencultuur zal bij deze beplanting het comité met advies terzijde staan Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Ingenieurs heeft zich afgevraagd of gezien het voorbeeld van zich samenvoegende organi saties in Nederland ook thans niet de tijd ge komen is ctn pogingen aan te wenden, om een heid te brengen in de ingenieursorganisaties in Nederland. Hy heeft zich tot het bestuur van het Insti tuut van ingenieurs gewend of het bereid zou zijn met het bestuur der Nederlandsche Ver eeniging van gedachten te wisselen over de vraag, of thans niet de tijd gekomen is, om ook in Nederland te komen tot een Nederlandsche Vereeniging van Ingenieurs. Daarmede zou tevens het titelvraagstuk tot een goed einde kunnen worden gebracht. Met ingang van heden is de zetel van het departement van Koloniën overgebracht naar Carel van Bylandtlaan 12 (telefoon 111957), waar ook het technisch bureau van het depar tement van Koloniën blijft gevestigd. De navolgende onderdeelen van het departe ment zijn gevestigd in de Van Beverningk- straat 134 (telefoon 550337) a. Afdeeling c (militair personeel) van het commissariaat voor Indische Zaken; b. het bureau van den vertegenwoordiger van de Indische Weeskamers, enz.; e. het bureau van den raadsman voor stu deerenden. Op de terreinen der H. Landstichting te Groesbeek wordt tot en met 30 september een tentoonstelling van kerkelijke kunst gehouden. De met zomerzegels gefrankeerde correspon dentie, welke in de aldaar aanwezige brieven bus ter post wordt bezorgd, zal van een af druk van een bijzonder stempel worden voor zien. Vrijdag is aanbesteed de bouw van een mid delbaar technische school te Eindhoven, be staande uit een hoofdgebouw en werkplaats met aanhoorigheden. Laagste inschrijver was J. van Gerwen te Eindhoven voor f 193.400. Donderdag is te 's-Gravenzaiide de eerste velling van leverbare bloembollen in dit seizoen gehouden. Er was matige belangstelling. Over het algemeen werden de vroege tulpen vlot ver kocht, behoudens enkele soorten als bijv. Grand Due. Met de late tulpen ging het minder naar wensch. Uitzonderingen vormden hierop Barti- gon en Rose Copland. De Vereeniging tot stichting van volkshooge- scholen deelt het volgende mede: Op de laatstgehouden hoofdbestuursvergade ring der Vereeniging tot stichting van volks- hoogescholen is aan dr. H. G. W. van der Wielen op diens verzoek tijdelijk verlof verleend als landelijk leider van het volkshoogeschoolwerk in verband met het aanvaarden van de functie van secretaris-generaal der Nederlandsche Unie. Beide veelomvattende functies zijn niet te ver eenigen. Zoo neemt dus de grondlegger en hoofd leider van het Nederlandsche volkshoogeschool werk voorloopig afscheid ervan, om zich aan werk van anderen aard te wijden. Het volks hoogeschoolwerk zelf zal inmiddels geheel zelf standig worden voortgezet en wel volkomen in den geest zooals het door dr. van der Wielen is opgezet. Als tijdelijk plaatsvervanger is aange wezen drs. H. D. de Vries Reilingh, leider der volkshoogeschool „Diependaal" bij Markelo. Juist in dezen tijd wil de volkshoogeschool haar taak blijven vervullen, om een centrum te zijn van Nederlandsche cultuur, waar jongeren uit alle bevolkingsgroepen van ons land elkander kunnen leeren kennen in onderlingen eerbied voor elkanders arbeid. Op de volkshoogeschool „Diependaal" bij Mar kelo werden dezen zomer verschillende studie- vacantieweken en weekeinden gehouden. Op de volkshoogeschool „Allardsoog" bij Bak- keveen werkt regelmatig het kamp met deel nemers aan de centrale werkplaats aldaar, ter wijl verschillende studenten en middelbare scho lieren vooral gedurende de maand Augustus eveneens aan dit kamp hebben deelgenomen. Binnenkort zal er een weekeinde gehouden worden voor leden en oud-cursisten uit de noor delijke provinciën, terwijl cursussen voor onder wijzers, boerenzoons en landarbeiders in voor bereiding zijn. Op de algemeene vergadering der vereeniging, welke op 3 Augustus in Markelo werd gehouden, werd de stichting „Fryske Folksregeskoalle" er kend, welke stichting de oprichting voorbereidt van een volkshoogeschool, welke zich in het bijzonder op de Friesche cultuur zal richten. Ook de oprichting van een volkshoogeschool in het Westen des lands, waarvoor reeds in het voorjaar van 1939 een Noord-Hollandsche com missie tot stand kwam, kan binnenkort tegemoet worden gezien. Vooral van studentenzijde is hierop sterk aangedrongen. Reeds zijn verschil lende mogelijkheden, zoowel in Noord- als in Zuid-Holland overwogen, waarbij op verschil lende plaatsen veel medewerkng werd onder vonden. De beslissing omtrent de definitieve plaats moet nog genomen worden. Voor de ontwikkelingskampen te Bakkeveen, welke reeds gaande zijn, kunnen jonge ambachts lieden en landarbeiders uit de drie noordelijke provinciën zich voor kostelooze deelneming aan melden, terwijl diegenen, die uit Gelderland of Overijssel komen, zich tot de volkshoogeschool „Diependaal" bij Markelo kunnen wenden. Alle nadere inlichtingen over kampen en cursussen kunnen aangevraagd worden bij het secrtea- riaat te Bakkeveen (Fr.). Vrijdagmiddag is de 20-jarige ongehuwde W. Rizema uit Bedum bij de N.V. Meubelfabriek „Nederland" te Groningen op het terrein onder een vallenden stapel hout terecht gekomen. De man wérd met zware verwondingen in het Diaconessenhuis opgenomen, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Vrijdagnacht kwart over één vond een voor bijganger aan den Schiedamscheweg te Rot terdam een man dood op straat liggen. Het bleek te zijn de 25-jarige L. Dol, een chauffeur uit Stadskanaal, logé in het hotel Marconi aan den Schiedamscheweg. Het raam van zijn kamer op de vierde verdieping stond open. Ver moedelijk heeft de man 's nachts naar buiten willen kijken en daarbij het evenwicht ver loren. 25 Sept. Jonge dames middenstand. 58 Sept. Gereserveerd voor Manresa. 811 Sept. Gereserveerd voor Manresa. 11 Sept. Verdiepingsdag voor verpleegsters. 12 Sept. Moederdag voor Weert e.a. plaatsen. 1316 Sept. Gereserveerd voor Manresa. 1619 Sept. Zusters verpleegsters. 1926 Sept. Gereserveerde retraite (voltallig). 2629 Sept. Gereserveerd voor Secr. Meerssen. 29 Sept. Recollectie voor buiten de stad. 20 Sept.3 Oct. Jonge dames middenstand. 58 Oct. Jonge meisjes Linne, Swalmen, As- selt e.a. plaatsen. 8—11 Oct. Gereserveerd. 13 Oct. Verloofdendag. 14 Oct. Recollectie voor Dames. 1415 Oct. Recollectie voor jonge dames Roer mond. 1518 Oct. Huismoedersretraite. 1821 Oct. Dames propagandisten der KA- 32 Nadruk verboden Het was eenvoudig een onmogelijkheid dat ge sprek te vergeten. Onmogelijk het feit over het hoofd te zien dat dadelijk nadat Traill die be wuste woorden had uitgesproken, Gerald Holiday voor haar geest was verschenen. Ze had met kunnen verklaren, waarom dat gebeurd was; het viel echter niet te ontkennen dat zijn beeltenis zich aan haar was blijven opdringen en zich niet liet verjagen. ....En terwijl ze nu in haar eigen kleine flat in 'n zijstraat van'Shepherd's Market zat, werd ze nog steeds door Holiday's gelaat vervolgd en leek t haar toe alsof ze weer den minachten den blik van zijn oogen voor zich zag. Waarom had hij haar op een dergelijke wijze aangezien? Alle mogelijke gedachten bestormden haar en een zeker gevoel van woede had de overhand gekregen. Ze was wel genoodzaakt geweest in Peter's flat te blijven. Ze wist dat ze hem on- omstootelijk kon vertrouwen en hij had zoo lang gesmeekt totdat ze ten slotte toegaf. Hij had er op gewezen hoe laat het reeds was; haar er aan herinnerd dat indien hij haar naar huis bracht wat hij natuurlijk zou doen hij het pakje onbeschermd moest achterlaten. Dat zou een zeker risico beteekenen en dit in het bijzonder na hetgeen zich dien avond had afgespeeld. „In elk geval vind ik de gedachte dat je nog zoo laat naar je flat terug zou gaan buitenge woon onaangenaam. Val," had hij tenslotte ge zegd, en daarna had ze er in toegestemd tot den volgenden morgen te wachten. En wat stak er voor kwaads in? Peter was een van haar beste vrienden; ze waren ook collega's, en iemand die van zulk een uiterst onschuldig voorval iets dacht, was beneden peil, oordeelde ze. Doch wat kwam het er ook eigenlijk op aan? Het liet haar ijskoud, wat hij veronderstelde, ar gumenteerde ze. Die man was een vreemdeling voor haar en de mogelijkheid was vrijwel uit gesloten dat ze hem nog ooit in haar leven zou ontmoeten. En indien dat toch gebeurde, dan zou ze hem kortaf bedanken voor hetgeen hij gedaan had, en daarmee was het afgeloopen. Gelijk meermalen voorkomt wanneer men een zekere gedragslijn wil volgen, liep alles anders dan Valerie gedacht had. Het gelukte haar een voudig niet Gerald Holiday uit haar gedachten te verbannen. In haar llevelingscourant kwam dien ochtend een portret van Holiday voor in polo-uitrusting, waaronder geschreven stond: „De heer Gerald Holiday, de beroemde interna tionale polospeler, wiens tante, juffrouw Marga ret Tweedale, die bekend stond om haar groote liefdadigheid, overleden is." Ze veronderstelde weliswaar niet, dat Holiday overweldigd zou wezen van verdriet over den dood van een tante, maar toch viel het niet te ont kennen, dat een zeker gevoel van sympathie van haar kant naar hem uitging. Al dadelijk na zijn trugkeer in Londen een begrafenis te moeten bijwonen, kon niet bepaald een opwek kend feit genoemd worden. Indien ze haar hand uitstak, kon ze het tele foontoestel bereiken. Het zou heel eenvoudig wezen Holiday op te bellen. Op die manier kon ze hem dan haar dank betuigen voor het geen hij gedaan had. Dan zou haar geweten volkomen zuiver wezen en haar niet langer kunnen kwellen. En indien ze den man later mocht ontmoeten, dan had ze geenerlei verplichting met hem te praten. De verleiding was groot, doch ze wist er weer stand aan te bieden. Door aan haar verlangen gevolg te geven, verbrak ze de belofte welke ze Peter Traill had geschonken. Dien avond had ze afgesproken in de Ritz *e dineeren. Ze zou met een Amerikaansch meisje, Maisie Chard geheeten, die ze in Parijs ont moet had, daarheen gaan. De avond kon niet bepaald een succes ge noemd worden. Haar gastvrouw bood haar ex cuses aan over het feit dat ze zoo stil was, doch ze werd door een barstende hoofdpijn gekweld. Dientengevolge kwijnde de conversatie en 't leek wel alsof er geen einde aan den maaltijd zou ko- •men. Na de koffie had Valerie voorgesteld dat ze het bezoek aan den schouwburg zouden uitscha kelen en haar vriendin regelrecht naar bed moest gaan. „Ik denk dat ik dat maar doen zal, kindje," gaf de Amerikaansche te kennen. „Neem het me alsjeblieft niet kwalijk en bel me eens gauw op." Na een passend, conventioneel antwoord te hebben gegeven, had Valerie afscheid genomen en het restaurant verlaten. Het was nog erg vroeg en daarom besloot ze naar huis te wandelen. Zij stak Piccadilly over en bevond zich in 'n hoofdstraat, welke haar be kend was. Het was Mount Street. Dit feit drong met een schok tot haar door, want ze had er eigenlijk totaal niet bü nagedacht welke rich ting ze uitging. Ze herinnerde zich het nummer van het huis warin Gerald Holiday woonde: 221. Ze keek naar de nummers, terwijl ze door de straat liep en merkte, dat ze slechts zes huizen van Holiday's flat verwüderd was. Nadat ze nog enkele schreden gedaan had, stond ze eensklaps stil. Vlak voor No. 221 stond een maneen man, dien ze herkende. Het was Benelli HOOFDSTUK XIII Stadenfield laat Iets los Toen Hóliday tot bewustzijn kwam. had hü een afschuwelüken smaak in zün mond. Het ver- doovingsmiddel dat men in zün gezicht had ge spoten had meer gedaan dan hem bewusteloos maken; het had hem een helschen dorst be zorgd. Hij had het gevoel alsof hij karaffen vol zou kunnen leegdrinken voordat die walgeiyke smaak uit zijn keel verdwüncn zou, HU was door dit feit zoodanig onder den in druk geraakt, dat het een poosje duurde voordat hü de moeite nam om zich heen te kijken. Niet tegenstaande het hem toeleek alsof er een dich te nevel voor zijn oogen hing. kon hij toch even later alles om zich heen duidelük onderscheiden. Hü bevond zich op de een of andere vliering welke vermoedelük boven een grooten stal of ga rage was gelegen. Hü veronderstelde dit te oor- deelen naar den vorm van het vertrek en het feit dat er in de zoldering een bovenlicht was aangebracht. Dit was echter zoo smerig, dal het zonder twijfel in jaren niet schoon was gemaakt. Er waren geen meubelen in 't vertrek aanwe zig. Hij lag op een vloer die al even smrig was als het bovenlicht. Hü was niet in staat zich te bewegen, daar hü aan armen en voeten ge bonden was. Deze ontdekkingen droegen er niet bepaald toe bü hem rustiger te maken. En nadat zijn herinneringsvermogen geleidelik teruggekeerd was, werd Gerald Holiday een heel andere per soon dan onder gewone omstandigheden. HU voelde hoe het bloed door zün aderen bonsde en indien hem in die momenten de ge- legénheid was gegeven en hü zich had kunnen bewegen, dan was hy zonder twijfel tot een moord in staat geweest. Hij verkeerde in een hoogst gevaariyken toestand enhü was lichamelük volkomen machteloos. Welk een groote dwaas was hij geweest zich door een vrouw voor den gek te laten houden! Hil werd verraden en bedrogen door een zeker gevoel van medelüden en sympathie. En die ge dachte deed zün, woede nog in omvang toene- men, want het werd hem hierdoor opnieuw be wezen tot welke laagheden de vüand in staat was. Ze hadden er op gerekend, dat hü in den valstrik terecht zou komen. Waarom deze zoo opzettelük voor hem was neergezet, kon hy niet nagaan: doch wat kwam dat er per slot van rekening op aan? Hü was nu immers toch een gevangene. Natuurlük zou hij vroeg of laat kunnen ont snappen. HU bezat voldoende zelfvertrouwen om daarvan zeker te zijn. Het was eenvoudig belachtelük er anders over te denken, oordeelde hy. En zoodra het hem gelukt was te ontkomen dan zou hü het verdere gedeelte van zün leven er aan geven om deze zwynen te straffen. HU zou hun bewijzen dat hü geen idioot was. waar mede ze konden doen wat ze wilden. HU zou toonen dat er een zeker risico aan verbonden was een man op een dergelüke schandelijke ma nier te behandelen. Wat hadden ze er mee voor? Was Stadenfield want hij zat er na tuurlijk achter van plan zich op hem te wre ken terwille van die geschiedenis welke zich twee dagen terug in Taviton Street had afgespeeld? Het leek er waariyk veel op. Hij verlangde er naar dat er iemand zou ko men. dat er iets ging gebeuren. Het was gemeen koud in het vertrek en behalve den afschuwe lüken smaak in zün mond, voelde ook zün heele lichaam volkomen stijf. Alles deed hem pijn en men had de touwen strak om zün ledematen bevestigd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3