Concentratie in de gezondheidszorg IK BEN DE WEG, DE WAARHEID HET LEVEN" EN KAWOIJ STEUNT UW UNIVERSITEIT FINANCIEN Richtlijnen voor een hechte nieuwe orde Het ongeluk in Zaltbommel WEDEROPBOUW. OORLOGSSCHADE September - Universiteits- Zondag Dagfilm Restaurant DORRIUS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 JEUGDORGANISATIE VAN NATIONAAL FRONT Waar de klokken zingen. De laatste hand wordt gelegd aan het carillon in den toren van het nieuwe stadhuis te Leiden KLOPJACHT OP EEN BOUVIER Voor de slachtoffers van Bleyerheide Uit 's Rijks dienst Mutatie bij de Spoorwegen Geen dekking te zamen met groote (industrieele) risico's; maximum per object 50.000. Wendt U tot Uw Assurantiebezorger Rooflustige honden Droevig ongeval Zal de Engelschman Paish Amerika moeten verlaten? Bezoek aan Romeinsch Heerlen Groote belangstelling van officieele zijde WEET WAT HET KOST! NIEUW M0LEST-RISIC0 ZWEMMEN STEDENCOMPET1TIE INGESTELD fDRAISfJlA-vAN-VALKEriBURQ'S*^ ie A -iLEVERTRy LEElTWARDEn Wij luisteren naar Zondag 1 Septembci Maandag 2 September Onderzoek naar de oorzaken wordt ingesteld MARKTEN In het tijdschrift Katholieke Gezondheids zorg. orgaan van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis en het R. K. Limburgsche Groene Kruis, komt een artikel voor van de hand van den redacteur mr. J. de Vreeze, te Utrecht, over: Samenwerking en Concentratie. Daaraan ontleenen wij: Steeds, heeft ons orgaan het als zijn plicht beschouwd aan het groote Wit-Gele Kruis-le- ger leiding te geven, wanneer zich belangrijke kwesties voordeden, waarbij ons werk gemoeid was. In de huidige omstandigheden is die taak dubbel belangrijk. Zoo werd de noodzakelijkheid van samenwer king reeds naar voren gebracht in een vorig nummer en thans willen wij er nog wat dieper op ingaan. De wenschelijlcheid van een zoo krachtig mo gelijke samenwerking tusschen alle particuliere instellingen, die zich aan de volksgezondheid wijden onderling en ook met de overheid is voor het W.G.K. nooit een vraag geweest en dus zeker niet in dezen tijd, nu de behoeften van het moment en van een nabije toekomst meer dan ooit om gezamenlijke krachtsinspan ning vragen. Wie niet volkomen vreemdeling is in het huis van de gezondheidszorg kan we ten, dat dit voor het W.G.K. geen leuze is. Wil men voorbeelden, dan kan gewezen worden op het instituut van de federatieve commissies, die voor de verschillende takken van dienst verza melpunten zijn van doelmatig gecoördineerde actie van particulier initiatief en overheid en die in eenige provincies reeds uitgroeiden tot een algemeen sociaal-hygiënische commissie van de beide Kruisvereenigingen. Een ander voor beeld geeft het pas verschenen jaarverslag over 1939 van de Nationale Federatie, waar wordt medegedeeld hoe de incidenteele samenwerking tusschen de landelijke kruisvereenigingen als vanzelf leidde tot de instelling van een perma Rente contact-commissie, waar regelmatig over het kruiswerk van gedachten kan worden ge wisseld en een gezamenlijke gedragslijn in vele gevallen kan worden vastgesteld. De vraag, hoe men de samenwerking van de plaatselijke kruisafdeelingen formeel precies moet regelen is van minder belang, dan dat in goede verstandhouding wordt aangepakt wat gebeuren moet. Hoe voortreffelijk deze samenwerking ook ge functionneerd moge hebben en hoezeer zij nog voor uitbreiding en verbetering vatbaar is, toch dient men het er over eens te zijn, dat door samenwerking alleen de meest doelmatige orga nisatie van de gezondheidszorg niet kan worden verwezenlijkt, al wordt zij er wel door voorbe reid. Daarvoor is noodig: doelbewuste ordening. Wij hebben de overtuiging, dat hetgeen in de maatschappij met steun van de overheid groei de, ver genoeg ontwikkeld is om tot een slui tend systeem te kunnen komen. De bereikte re sultaten die, wij mogen gerust zeggen in de heele wereld bewondering afdwingen zijn 'n veilige wegwijzer voor wat komen moet. In één opzicht kan er geen misverstand bestaan: hoe de ordening nu ook wordt uitgewerkt, de be trokken instellingen zullen bereid moeten zijn ion aanzien van hun vrijheid offers te. bren gen. Als men echter ziet hoe die instellingen vrijwillig reeds in vele gevallen gebondenheid hebben aanvaard om de eenvoudige reden, dat het werk daarom vroeg, dan kan men er ge rust op zijn, dat uit dat oogpunt geen bezwaar zal worden ondervonden. Voor ons is dit alles geen nieuw geluid en wij behoeven dus ook ten opzichte van moge lijke nieuwe ordeningspogingén geen „bonne mine a mauvais jeu" te maken. Laten wij er slechts aan herinneren hoe op ons lustrum congres van 1938 dit vraagstuk reeds aan de orde gesteld werd, waarbij Nolet gelegenheid vond .een zeer gedetailleerde proeve van een ordening van de gezondheidszorg te leveren; die proeve was destijds radicaal en gedurfd, maar toch was de kern eigenlijk heel eenvoudig waar immers werd voortgebouwd op de twee groote Kruisorganisaties, die in ons land een zich steeds uitbreidend arbeidsveld met succes heb ben bewerkt. Wanneer men nu onder den impuls van een nieuwen tijd gaat trachten, het terrein van de volksgezondheid te ordenen, moet dit o.i. het uitgangspunt blijven, dat men voort bouwt op wat in lange jaren zijn waarde bewezen heeft. Zou men dit niet doen, dan kiest men vóór een door niets verantwoord experiment, tegen de feiten in. Die feiten zijn voor wat ons terrein be treft, dat naast elkaar en in goede samen werking hun sporen hebben verdiend het Groene Kruis en het jongere Wit-Gele Kruis, instellingen die hun plaats kunnen opeischen niet op grond van een of ander belang, maar op grond van wat zij in noes ten arbeid opbouwden en presteerden. Als men eens overweegt wat het bijv. betee- kent dat, dank zij de contributies - van pl.m. een millioen Nederlandsche gezinnen, het Groe ne Kruis in 945 plaatselijke afdeelingen ruim 900 en het Wit-Gele Kruis in 545 afdeelingen ruim 800 wijkverpleegsters-huisbezoeksters ter beschikking van ons volk heeft kunnen stellen, dan zal men zich kunnen indenken, dat deze instellingen een komende ordening niet anders kunnen zien dan als een voortbouwen op de fundamenten, die zij hebben gelegd. Toegegeven, zal men misschien zeggen, het kruiswerk is diep verankerd in ons volk, maar moet onder de huidige omstandigheden de split sing in twee organisaties gehandhaafd blijven? De steller van die vraag kan een antwoord overtuigender dan welk betoog ook, vinden, wanneer hij het werk van de kruisvereenigin gen in zijn verschillende geledingen met aan dacht beziet. Hij zal dan tot het inzicht ko men, dat deze differentiatie in twee groote or ganisaties geen verarming maar verrijking be- teekent en dat zij eikaars activiteit in gezonden wedijver stimuleeren, waarvan het werk de vruchten plukt. Het voornaamste is echter, dat die differentiatie op reëele behoeften berust. Was dit niet het geval, dan zouden er trouwens niet duizenden menschen bereid gevonden zijn om met financieelen steun van honderdduizenden leden het W:G.K. te maken tot wat het nu is. Met erkenning van de realiteit, dat gezond heidszorg en ziekenverpleging essentieel voor onze katholieke bevolkingsgroep verbonden is met de levensbeschouwing, kan men komen tot- een krachtig levende eenheid: zonder die er kenning slechts tot een geforceerde schijneen- heid. de particuliere werkzaamheid; 2) aanvaarding van de realiteit van een differentiatie naar de levensopvatting zooals die in het werk in den vorm van de twee kruisorganisaties tot uiting is gekomen; 3) behandeling van het werk voor de volksgezondheid in zijn onderdeelen van voorzorg, zorg en nazorg als een eenheid; 4) samenvoeging van de instellingen, die zich aan de volksgezondheid wijden in een corporatie welke onder toezicht van de overheid met pu bliekrechtelijke bevoegdheid zal worden be kleed. Het zou naïef zijn te willen beweren, dat wij thans reeds een volkomen afgerond en uitge werkt plan voor de organisatie van de geheele gezondheidszorg op tafel zouden kunnen bren gen, maar wel meenen wij te mogen zeggen, dat met goeden wil van alle betrokkenen volgens bovenstaande richtlijnen een hechte nieuwe or de op het terrein van de gezondheidszorg zou kunnen worden opgebouwd, geworteld in den bodem der werkelijkheid. De Persdienst van Nationaal Front deelt mede Bij besluit van den Leider is de jongerenbe weging van Nationaal Front thans erkend als een zelfstandige jeugdorganisatie, genaamd „Fronterbeweging". Tot algemeen jeugdleider is benoemd dr. F. H. J. Picard, tot algemeen secretaris G. A. Lar- sen van Neerland en tot algemeen penning meester G. N. Westerouen van Meeteren. Aan de algemeene leiding zijn toegevoegd als paedagogisch adviseur dr. H. L. F. J. Deelen, Inspecteur bij het L.O., en als technisch advi seur J. Hogewind, Lt.Kol. K.N.I.L. b.d. De be noeming van commissarissen voor de geeste lijke verzorging is in voorbereiding. Het doel van de Fronterbeweging is de jeugd op te voeren tot leden van een hechte, krach tige, Nederlandsche volksgemeenschap, door in een nationale sportbeweging de harmonische en zedelijke vorming van den jongen Nederland- schen volksgenoot te verzorgen. De Fronterbeweging is onderverdeeld in een padvindersorganisatie en een organisatie voor sport en spel, waarbij de jongens- en meisjes- afdeelingen gescheiden zullen werken. Speciale aandacht zal worden besteed aan het turnen, den volkszang en de folklore. De jeugd wordt gegroepeerd naar den leeftijd: 9 tot 12 jaar, 12 tot 15 jaar, 15 tot 18 jaar. Het secretariaat van de Fronterbeweging is gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhout 76. (Foto Fax-Holïand) De helpt met den Straks vraagt de motorwereld geschoolde krachten. De AUTO-TECH NISCHE SCHOOL leidt U op voor handel en techniek (diesel-, auto-, vlieg tuigmotoren). Prosp. en inl. Amersfoortscheweg 17, Apeldoorn. De in Kerkrade gehouden collecte voor de slachtoffers van den Engelschen bomaanval te Bleijerheide heeft ongeveer 940 opgebracht. De heer J. v. d. Ven, inspecteur der belastin gen te Heerlen, verlaat einde September den Rijksdienst, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. De heer J. A. C. Bellaart, stationschef le klasse A. te Maastricht, zal met ingang van 1 October a.s. worden overgeplaatst naar Gro ningen. Uit het bovenstaande moge volgen dat wij met alle kracht zullen medewerken aan een alge meene ordening van de gezondheidszorg, maar dan een ordening die opgetrokken is op solide fundamenten. Tot die fundamenten waarvan wij er hierboven eenige konden belichten, ter wijl andere reeds vroeger uit onzen kring naar voren werden gebracht behooren o.i.: 1) er kenning van de primaire beteekenis speciaal voor de gezondheidszorg, van het zelf-doen, van ONDERLINGE Verzekering-Mij. 's-Gravenhage - Javastr. 76 - Tel. 11.30.41 Deze maatschappij, opgericht door direc teuren van oude, belangrijke onderlinge maatschappijen, heeft een voorzichtig evenwicht betracht tusschen het door verzekerde te brengen offer en een prae- tische schaderegeling. In 6 weken werd reeds voor 75.000.000.verzekerd, ver deeld over 5000 posten. Voorschotheffing 1.p. mille p. halfjaar Maxim, naheffing 4.p. mille p. halfjaar Schadeuitkecring halfjaarlijks. Te Kaatsheuvel werden de laatste tijden groote „moordpartijen" aangericht onder den konijnenstapel der dorpelingen. Keer op keer werden konijnen uit de hokken gehaald. Men verdacht een bloeddorstigen hond. Daar alle pogingen om het dier te ontdekken faalden, werd besloten tot het organiseeren van een klopjacht, waaraan enkele jagers, de politie en eenige boeren deelnamen. De jacht gelukte. Een der deelnemers kreeg den schuldigen hond onder schot. Het woeste dier bleek een grooten verwilderde bouvier. Intussehen kwam sindsdien nieuwe ontstelte nis onder de konijnenhouders. Een der jongste nachten was weer een moordpartij onder de konijnen aangericht. Ongeveer twintig lang- ooren waren gedood. De afgebeten koppen, die in de hokken waren blijven liggen, toonden aan, dat opnieuw een bloeddorstige hond aan het werk was geweest. Men tracht ook dezen op te sporen en onschadelijk Se maken, welk werk intussehen door de nachtelijke duisternis bemoeilijkt wordt. Dezelfde duisternis begun stigt de strooptochten der rooflustige honden. heeft beweerd, dat hij de man is, die Amerika in den oorlog heeft betrokken en dat hij Ame rika ook in dezen oorlog zal halen. In dit ver band heeft Wheeler opgemerkt, dat Engeland ongetelde bedragen uitgeeft voor propaganda in de Vereenigde Staten en dat honderden derge lijke figuren als Paish op het oogenblik pogen Amerika te bewegen aan den oorlog deel te ne men. Uit New York verneemt het D. N. B., dat de Britsche ambassadeur zijn landgenoot Paish heeft aangezegd de Vereenigde Staten zoo snel mogelijk te verlaten. De ambassadeur verklaar de, dat dit in het belang is van de Engelsch- Amerikaansche betrekkingen. Dezer dagen had mej. L. te Steyl (L.), die reeds in haar jeugd bij een ongeval een oog verloor, het ongeluk met het andere oog zich aan een stoel te bezeeren. Hoewel onmiddellijk medische hulp werd in geroepen, bleek de verwonding zoo ernstig, dat de ongelukkige ook dit oog nog zal moeten missen. LOS ANGELES, 31 Aug. (D. N. B.) Op de jaarlijksche vergadering van het Amerikaan- sche verbond van oudstrijders hebben talrijke deelnemers de uitwijzing geëischt van den 'En gelschen propagandist Paish, in verband met diens pogingen Amerika te bewegen tot deel nemen aan den oorlog. Overste Stromer be schuldigde Paish er van de Amerikaansche gastvrijheid te schenden en kenmerkte diens uitlatingen als een beleediging voor het ver stand van het Amerikaansche volk. Paish, die intussehen uit Washington te Larchmont, in den staat New York is aangekomen, verklaarde daar tegenover Amerikaansche verslaggevers, dat hij naar de Vereenigde Staten was gekomen om „Amerika te helpen." Hij zou alles doen om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Daartegenover heeft senator Wheeler in een verklaring er aan herinnerd, dat Paish onlangs met een duide lijkheid, die geen ruimte tot misverstand laat Het Centraal Bureau der Katholieke Univer- siteitscomité's schrijft: Nadat de Godmensch deze woorden heeft ge sproken en door Zijn verlossend lijden den vol len zin eraan gegeven, heeft het Christendom zich daarop georiënteerd. Velen hebben het ge daan met zwakken wil, de besten onder ons met algeheele overgave, maar niemand kan zich chris ten noemen, tenzij hij aan zijn leven en streven deze woorden van Christus, die het hoofd en het hart van den mensch naar Hem heenkeeren, als een maatstaf aanlegt. Wanneer wij de bedoelingen, waarmee de R, K. Universiteit werd gesticht, ontleden, vinden wij een complex vol variatie, maar alle worden samengevat in één doel: deze woorden van Chris tus zoo intens mogelijk trachten te verwerkelij ken in de Nederlandsche katholieken. De R. K. Universiteit van Nijmegen werd be doeld als een wetenschappelijk 'centrum, waar naar waarheid wordt gezocht in het licht van de Waarheid, Die in Christus verpersoonlijkt is. En omdat deze Waarheid het leven van den mensch raakt tot in zijn diepste vezelen, staat de R. K Universiteit niet onverschillig tegenover het le ven van den katholieken Nederlander. Zij beoogt meer dan een theorie, waaraan het leven voor bijgaat, want met de waarheid, die haar bron in de eeuwige Waarheid vindt, poogt.zij de bron van het Eeuwige Leven te ontsluiten. Zij mag zich e'- op beroepen een instrument te zijn in Gods hand, waardoor Katholiek Nederland geleid wordt naar de zekerheid, de klaarheid en den gloed, die in Christus, de Weg, de Waarheid en het Leven, aan ons gegeven is. Katholiek Ne derland heeft die leiding nu meer noodig dan ooit. Het staat vast, dat in stormachtige tijden, waarin het menschdom uit zijn dikwijls al te gemakkelijke rust wordt gejaagd, de christenen met grooter verlangen grijpen naar hun sterk ste houvast, hun Chistus. Daarom blijkt de taak van de R. K. Universiteit nu vooral onmisbaar. Allen, die meewerken aan de instandhouding van onze Universiteit, zullen beseffen, dat hun werkzaamheid zeker niet mag verslappen. Een sterker Godsvertrouwen en verdubbelde Ijver worden nu van hen gevraagd, opdat de R. K. Universiteit in staat zal zijn me" grooter kracht Neêrlands katholieken te leiden naar Christus, den Weg, de Waarheid en het Lieven. De opgravingen van dr. Beckers en da-s. van Hommerich, die een belangrijk centrum van het Romeinsche Castellum Corioval- lum bloot leggen, wordt met groote interes se in vakkringen gevolgd. Dit bleek wel duidelijk uit de groote belangstelling, die bestond voor de excursie, welke Limbuurgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap naar Heerlen organis"?*»— Maar ook anderszins bleek deze belangstelling. Immers niet alleen archeologen, ook anderen, die belang stellen in Limburgs rijke geschiede nis, waren getuige van de resultaten der ont dekkingen in het centrum der mijnstreek. Zoo merkten wij o.m. op den Gouverneur der pro vincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, burgemeester M. van Grunsven en de wethouders ir. Raedts, J. van de Ven en Th. Stappers van Heerlen, dr. ir. Chr. Groothof, directeur der Staatsmijnen, ing. L. Kremer, di recteur der Oranje Nassau Mijnen en talrijke andere officieele persoonlijkheden. Dr. Beckers, die het talrijke gezelschap op het terrein der afgravingen verwelkomde, juich te deze belangstelling voor de grootste opgra vingen van Romeinsche resten, die ooit in ons land werden verricht, van harte toe. Hij wees er verder op dat de gewijde historische grond zich bevindt in den schaduw van de moderne gebouwen, die het nieuwe Heerlen kenmerken, en dat het juist voor den tegenwoordigen tijd zoo kenmerkend is, dat men deze rijke schatten ontdekt in het hart vn bet centrum der mijn streek. Drs. van Hommerich, cue ue oeiangstellenden rondleidde, gaf een korte uiteenzetting over de beteekenis van het Romeinsche Castellum Co- riovallum. Vast staat dat wij hier te doen heb ben met een versterkte plaats uit den Romein- schen tijd, aldus spr. Hij gaf hierbij aan hoe de Romeinen een Castellum construeerden en welke gebouwen daarin voorkwamen. Het prae- torium. dat in het centrum gelegen was, de soldatenkwartieren en het administratieve ge deelte, de questuur. Uit gegevens, welke zijn voorganger, wijlen archivaris Peters, die in een tijdperk van meer dan 40 jaar het Romeinsche Heerlen heeft blootgelegd, naliet, is komen vast te staan, dat deze centra inderdaad in het oude Coriovallum voorkwamen. De resten, die wij thans ontgraven onder leiding van dr. Beckers, aldus sm\, zijnvermoedelijk afkomstig van een badgebouw. Immers hier treffen wij de voor de Romeinsche Thermae zoo karakte ristieke ruimten aan. Want de facto hebben wij hier blootgelegd, de resten van twee rond- bouwconstructies, die vermoedelijk overeenstem men met het voormalige Caldarium (warm waterbad) en tepidarium (lauwwaterbad), om dat zij beide van een hypocaustum-verwarming zijn voorzien, verschillende afwateringskanalen, een porticus, een openzuilengalerij, waar men aan sport deed, en een prachtige zaal met een vrijwel ongeschonden baksteenvloer in visch- graatmotief gelegd, bezitten. Uitvoerig stond spr. nog stil bij de vondsten van wijlen archivaris Peters, voorzoover deze betrekking hebben op de twee Castella uit ver schillende perioden, die Heerlen gekend heeft, om te eindigen met te wijzen op de beteekenis van Coriovallum als legerplaats op de kruising van de groote Romeinsche Heerwegen van Co- lonia Agrippina (Keulen) via Mosa Trajectum (Maastricht) naar Tungrorum (Tongeren) en van Castra Vetera (Xanten) via Aken naar Augusta Treverum (Trier). Nadat de voorzitter van het genootschap, J. Schaepkens van Riem pst, in een kort woord nog dank gebracht had aan dr. Beckers en drs. van Hommerich, alsmede aan het gemeente bestuur van Heerlen, bezichtigden de aanwezi gen de vondsten, die zoowel door hun gaafheid, als door constructie grooten indruk maakten. Vervolgens recipieerde het gemeentebestuur in het café Castellum, waar ververschingen wer den aangeboden. Hier bracht de Gouverneur van Limburg, mr. dr. van Sonsbeeck, van harte dank voor het werk, dat hier door Limburgers voor Limburg wordt verricht, terwijl hij tevens de aandacht vestigde op de excursie, die de vereeniging het „Limburgsch Landschap" op 21 September zal organiseeren. Aan het slot van deze excursie bezichtigden de excursisten nog de parochiekerk van Heer len, toegewijd aan St. Pancratius, waar Mgr. dr. van Gils op de hem eigen wijze een toe lichting gaf van de beteekenis van dit Rotnaan- sche monument. Molestschade verzekering is zuiver onderling hulpbetoon in zijn besten vorm. U moogt daarbij niet meer te dragen krijgen dan U dragen kunt. Meermalige afrekening met telkens kans op een maximumomslag is een bron van onzekerheid. Bij is de omslag voor den geheelen duur van den oorlog strikt gelimiteerd. Vraagt verdere gegevens aan het kantoor. Singel 126130 Amsterdam (C.) Telefoon 471S0. In de Vrijdag gehouuen samenkomst van de kringen Amsterdam. Utrecht. Den Haag en Haarlem werd definitief besloten over te gaan tot het instellen van een stedencompetitie tus schen deze kringen. Na ampele besprekingen werden de wedstrij den van deze competitie als volgt samenge steld: 6 October openingswedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem, aanvang des mid dags óm 4 uur; 22 December de Amsterdam- sche ontmoeting in het Sportfondsenbad Oost, aanvangende 2 uur. Verder zal door Kring Utrecht het bad te Hilversum voor een Zon dagmiddag worden afgehuurd in de maand Fe bruari 1941, terwijl bring Den Haag de com petitie zal besluiten met een wedstrijd in April in een van de Haagsche baden. Het programma van de competitie die dus ge heel op Zondagmiddagen zal plaats vihden, is dusdanig samengesteld dat begonnen wordt met de zwemcompetitie, dat daarna het schoon- springen zal volgen en dat de wedstrijden be sloten zullen worden met de waterpolo-ontmoe- tingen. Voor 6 October luidt het programma: 100 M. borstcrawl dames. 200 M. borstcrawl heeren, 100 M. rugslag dames en heeren, 200 M. schoolslag dames, 100 M. schoolslag heeren. driemaal 100 M. wisselslagestafette dames, viermaal 100 M. borstcrawlestafette heeren. schoonspringen hee ren, waterpolowedstrijden Haarlemsch dames zevental en het Haarlemsch heerenzevental te gen de resp. Utrechtsche zeventallen. Voor 22 December wordt het programma 200 M. borstcrawl dames. 100 M. borstcrawl heeren. 100 M. rugslag dames en heeren. 100 M. school slag dames en 200 M. schoolslag heeren, ge mengde Zweedsche estafette, schoonspringen dames, waterpclowedstrijden Amsterdam Utrecht. Voor de wedstrijden te Hilversum geldt het programma van 6 October met dit verschil dat als estafettes verzwommen worden de driemaal 100 M. wisselslagestafette heeren en de vier maal 100 M. schoolslagestafette dames. Waterpolo UtrechtDen Haag. Voor de wedstrijden van April in Den Haag geldt het programma van Amsterdam, met dien verstan de dat als estafettes verzwommen zullen wor den de viermaal 200 M. borstcrawlestafette heeren en de viermaal 100 M. borstcrawlesta- lette dames, waterpolo Den HaagAmsterdam. Het schoonspringen zal bestaan uit drie ver plichte en twee vrije sprongen. Van eiken kring zal één springer en één springster worden uit- genoodigd. Aan alle zwemnummers zal per kring door 5 zwemmers of zwemsters worden deelgenomen. Per middag zal een zwemmer of zwemster slechts eenmaal op de persoonlijke nummers mogen starten. Deelname aan de estafette is vrij. Het schoonspringen zal met het zwemmen één puntentelling vormen; de waterpolocompe- titie zal afzónderlijk gehouden worden. Aangezien een heele waterpoloeompetitie zal verspeeld worden, zullen vier wedstrijden t.w. HaarlemAmsterdam dames en heeren en HaarlemDen Haag dames en heeren oo af zonderlijken datum worden vastgesteld. De gemengde Zweedsche estafette zal be staan uit 50 M. rugslag heeren, 100 M. borst crawl dames, 200 M. borstcrawl heeren. 200 M. borstcrawl héferen. 100 M. borstcrawl dames en 50 M. borstcrawl heeren. JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 KRO, 9.00 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—ca. 10.30 KRO 8.00 Berichten ANP, 8.15 Wij beginnen den dag, 9.00 Gramofoonmuziek, 10.30 Hoogmis, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Roccco-octet, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Letterkundige causerie, 1.15 Musiquette, 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Kamermuziek, 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenpraatje, 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde mu ziek (opn.), 5.15 wekelijksche gedachten- wisseling (ANP), 7.00 Orgelconcert, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 3.15 KRO-Groot Amusementsorkest, 8.50 „Het vroolijke Klaverblad", 9.00 KRO- Groot Amusementsorkest, 9.15 Hawaiian- snsemble „The Cocoanuts", 9.25 KRO- Groot Amusementsorkest, 9.35 „Het vroo lijke Klaverblad", 9.45 „The Cocoanuts", 5.55 KRO-Groot Amusementsorkest, 10.10 Wij sluiten den dag, 10.15 Berichten ANP KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 10.00 VARA-orkest, 11.00 Gramofoon- nuziek, 11.30 VARA-orkest,. 12.00 Esme- -alda en solisten. 12.451.00 Berichten ANP. 1.30 Gramofoonmuziek, 2.15 Orgel spel en gramofoonmuziek, 3.30 Reportage 3.40 Tuinbouwpraatje, 4.10 Cello en pia no. 4.40 Reportage. 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Wekelijksche geda chtenwisseling (ANP), 5.30 VARA-orkest, 7.15 Gramofoon muziek, 7.45 Gramofoonmuziek. eventueel reportage, 8.15 Berichten ANP, 8.45 Orgel spel, 9.30 Esmeralda, 10.15 Berichten ANP JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.15 Wij beginn: den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, 10.1. Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig causerie, 12.00 Berichten, 12.05 Gramo foonmuziek. 12.15 Geza Kiss en zijn Hon- gaarsch orkest, 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 1.15 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Gramofoon muziek, 4.30 Musiquette en solist, 5.15 Be richten ANP, 5.30 KRO-orkest. 6.006.15 Gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Berichten, 7.20 Voor de leugd, 7.35 Gramofoonmuziek, 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 KRO-Ka- merorkest. 8.45 Radiotooneel, 8.55 Gramo foonmuziek, 9.00 KRO-Meloti'isten. 9.25 9.45 Duo Polly en Louis Noiret. 10.10 W sluiten den dag, 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoon muziek. 2.15 Jac. Stoffer's sextet, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek, 4.45 Gramo foonmuziek, 5.15 Berichten ANP, 5.30 Cymbaal-sextet en gramofoonmuziek, 6.30 C.ymbaal-sextet. 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.30 Reportage of muziek. 8.15 Be richten ANP. 8.45 Zang mot pianobegelei ding, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Berich ten ANP. De Tidewater Ass. Oil Cy. boekte in het eerste halfjaar een netto-winst van 5.904.865 of s 0.75 per aandeel tegen 1.206.410 of S 0.19 per aandeel in het eer ste halfjaar 1939. In het tweede kwartaal 8 1.562.146 of 0.25 per aandeel tegen 534.729 of 0.08 per aandeel in het tweede kicartaal vorig jaar. In het eerste kwartaal 1940 S 3.217.719 of 0.50 per aandeel. De Maatschappij is voornemens de 3V2 pCt. obligaties per 1952, in 1937 uitgegeven, af ie lossen. De Carnegie Illinois Steel Corpdochter maatschappij der V. S. Steel Corp., deelt mede, dat de staalprijzen der belangrijkste producten in het vierde kwartaal 1940 on gewijzigd blijven. De automobielvroductie in Amerika be droeg in Juli 168.770 personenauto's en 62.930 vrachtivagens tegen resp. 268.040 en 58.600 stuks in Juni en 150.740 en 58.600 wagens in Juli 1939. 4i De goudinvoer in de Vereenigde Staten bedroeg in de per 21 Aug. geëindigde week 105.54 millioen tegen 110.63 millioen in de vorige week. Uit Canada S 87.27 millioen, Ned.-Indië 4.26 millioen, Engeland 2.25 millioen, Zweden 1.04 millioen. Het ear marked goud steeg met 28.24 millioen te gen een daling van 5.75 millioen in de vorige week. National Cash Register boekte in het tweede kioartaal een netto-winst van S 618.960 of 0.38 per aandeel tegen 704.344 of 0.43 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De Gillette Safety Razor behaalde in het eerste halfjaar 1940 een netto-winst van 5 1.333.451 of 0.29 per aandeel tegen 1.616.907 of 0.43 per aandeel in het eerste halfjaar 1939. De Continental Can boekte in het eerste halfjaar 1940 een netto-winst van s 8.879.628 of 2.80 per aandeel tegen 7.230.142 of 2.21 per aandeel in hetzelfde tijdvak vorig jaar. Chrysler Corp. boekte in het eerste half jaar een netto-winst van 30.49 millioen of S 7.01 per aandeel tegen 25.34 millioen of 5.83 per aandeel in het eerste halfjaar 1939. De aflevering van ivagens beliep 614.731 stuks tegen 496.206 in dezelfde periode vorig jaar. De Bethlehem Steel Corp. boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van 10.80 millioen of 3.07 per aandeel tegen 3.82 millioen of 0.61 per aandeel in het tweede kwartaal vorig jaar. In het eerste halfjaar 21.69 millioen of 6.23 per aandeel. De Wm. Wrigley Jr. Co. boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van 2.342.848 of S 1.19 per aandeel tegen 6 2.365.654 of 1.21 per aandeel in het twee de kwartaal 1939. In het eerste halfjaar 4.800.000 of 2.44 per aandeel tegen 4.559.000 of 2.33 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De Westinghouse Electric boekte in het tweede kwartaal een winst van 2.17 per aandeel tegen 1.51 in het eerste kwartaal. In het eerste halfjaar 3.68 tegen 2.37 per aandeel in het eerste halfjaar 1939. De omzetten op de binnenlandsche koper- markt in Amerika raamt men voor de maand Augustus op circa 60.000 ton. De uitvoer van staal en ijzer in de Ver. Staten bedroeg in Juli 707.791 ton tegen 617.678 ton in Juni. N- Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met de spoorbrug in Zaltbommel, heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, een commissie ingesteld. Tot le den van deze commissie heeft hij benoemd: Oberrcichsbahnrat Grimm, den gevolmachtig de voor de waterwegen Oberbaurat dr. Bolle en den vertegenwoordiger van het Duitsche Ar beidsfront Reichsamtsleiter dr. Hellwig. BROEK OP LANGENDIJK. 31 Aug. 73300 kg. Roode kooi 38.30. 21200 kg. Gele kooi 3.60 7.50. 37700 kg. Uien 44.40, grove 4.805.30, drielingen 4.00. nep 4—4.40, stek 2.10. 1400 kg. Peen 2.60—2.80, 1800 stuks Bieten 3.10—3.60, 1100 stuks Bloemkool: I 13.8015.20, II 7.20, 45500 kg. aardappelenBevelander^ 3.603.90, Drielingen 2.403. F'^enheimers 4.405. Blau we Eigenheimers 4.405.10, 42000 kg. vroege Wit te kool 1.502.60, 125 kg. Snijboonen 9.20—17, 4000 kg. Siaboonen 10.3014. ALKMAAR. 31 Aug. Kipeieren, groothandel 7 7.50 per 100 stuks. Boter, groothandel 7780, kleinhandel 85—87, vaten 78 cent, per pond. Handel matig. LEIDEN. 30 Aug. Veemarkt. Aanvoer 495 run deren, 175 kalveren. 2108 schapen, 482 varkers. 22 stieren 260.00—340 per stuk. 76—82 cent per kg. schoon gewicht, matig. 78 kalf- en melk koeien 200.00—360. vlug. 223 varekoeien' 130.00— 200, tamelijk. 182 vette ossen en koeien 240.00 390 per stuk, 72—98 cent per kg. schoon ge wicht, vlug. 50 graskalveren 35.0070. tamelijk vlug. 16 vette kalveren 90.00130 per st.uk, 100 —120 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk. 109 nuchtere kalveren 8.00—19. tameliik. 400 vette schapen 28.0046. 269 weidcschapen 16.0084, vlug. 700 vette lammeren 15.0026, 213 mest- varkens 20 00—45, 256 biggen 8.00—13 en 13 zeugen 50.0070. zeer matig. LEIDEN, 30 Aug. Kaasmarkt. 78 partijen Goua- t on nnaatï> J l40-50. 16 partijen Leidsche kaas: 1 28°°™32l Per 50 kS Handel flauw. s-HERTOGENBOSCE. 29 Aug. N C. B. Bos- nw, Yn T. van Lancl~ en Tuinbouwproducten, non o boonenSnijboonen I 13.30—13.40. II 8 20 Spercieboonen dubbele I 9.20. ri 6.30, idem R on fr f 131°' idem 11 7'20' Peonkboonen I 8.00. Totale aanvoer 19135 kg. 29 Aug. Aardappelen: Muizen 4,2°' Boreers groote blauw 3.20. Witte kool (vr.) 1.80—2.20, Gele kool 3.10—3.40, Siaboonen 6.7010.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5