Na een jaar strijd in Europa GEWORTELD IN DE LIEFDE Verrassende bomaanvallen op Britsche vliegvelden, havens en fabrieken GEEN AARDAPPELTEKORT Eierprijs aan banden Engelsche machines neergeschoten Beslissende beteekenis der luchtmacht Ook de duinen 's nachts verboden terrein VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Reeks Van Duitsche Blitzkrieg-successcn bij naar Verhouding geringe verliezen Zestiende Zondag na Pinksteren Distributie noch onredelijke prijzen te vreezen Bij bombardement op ons land ZONDAG 1 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22576 De drie phasen van den tijd op het vasteland Duitsch weermachtsbericht Duitschers boven Londens City Maximum-prijzen vastgesteld Zaterdag minstens 72 Engel sche toestellen neergehaald KOBAJASJI NAAR ONS INDIë VERTROKKEN Deviezenvoorschriften in Engeland ontdoken Ook andere plaatsen gebombardeerd Onze Engelen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN. 31 Aug. (D.N.B.) Een terug blik op de gebeurtenissen in het eerste oor logsjaar zoo wordt in politieke kringen te Berlijn vastgesteld bewijst in feiten en cijfers ondubbelzinnig de superioriteit van de Duitsche weermacht over haar tegenstan ders. In slechts twaalf oorlogsmaanden wer den de Poolsche, Noorsche, Nederlandsche, Belgische en Fransche weermacht vernietigd of gedwongen de wapens te strekken en wer den deze vijf landen bezet. De totale Duitsche verliezen bedroegen in dit jaar ongeveer 39.000 dooden, 143.000 ge- Wonden en 24.000 vermisten. Dat deze ver liezen in verhouding gering zijn, moge hier uit bl.Üken, dat de verliezen in de eerste vier maanden van den oorlog van 1914 alleen reeds bij de doorbraak door België naar Noord-Frankrijk 580.000 man bedroegen, waaronder 200.000 dooden of vermisten, en by den gi ooten slag in Frankrijk in 1918, die 20 dagen duurde, 974.000 man, waaronder 225.000 dooden of vermisten. De Duitsche marine oogstte haar grooten roem in de Noorsche onderneming, een operatie, die kan dienen als uniek voorbeeld voor de suc cesvolle strategie van een numeriek in de min derheid zijnde zeemacht. De handelsoorlog der marine ts sedert het begin van den oorlog stel selmatig gevoerd, doch heeft zijn hoogtepunt nog geenszins bereikt, daar het in dienst stellen van nog meer duikboóten verwacht kan worden. De marine en de luchtmacht te zamen hebben van het uitbreken van den oorlog tot den 31en Juli 4.986.860 br. r. t. tot zin ken gebracht., waarbij geen rekening gehou den is met de successen, met mijnen behaald, en ae tonnage van beschadigde vijandelijke ooriogs- en koopvaardijschepen buiten be schouwing gelaten is. De Duitsche luchtmacht heeft zich dank zij den vooruitzienden blik van den Führer tot een zelfstandig deel van de weermacht ontwikkeld en is niet alleen van beslissenden invloed ge weest op de achter ons liggende oorlogsgebeur tenissen, doch zij is thans ook bezig, den laatsten tegenstander, het Bntsche eiland, de definitieve nederlaag te bereiden. Het geheele verloop van het eerste oorlogsjaar bewijst, dat de uiteindelijke overwinning van Duitschland niet, ver meer af kan zijn. Wat de Duitsche luchtmacht in het afge- loopen jaar presteerde, kan blijken uit het volgende overzicht: In het eerste oorlogsjaar hebben Duit sche bommenwerpers op rond 230 dagen ruim 3.500 vluchten gemaakt. Hierbij wer den bijna 5 millioen bommen uitgeworpen, met een totaal- gewicht van meer dan 75.000 ton. Meer dan 500 ooriogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van ruim 2 millioen ton werden door Duitsche bommenwerpers tot zin ken gebracht. Beschadigd werden bijna 700 oor- logs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van 3.5 millioen ton. in den loop van het eerste oorlogsjaar wer den vernield: 1.050 Duitsche vliegtuigen in luchtgevechten of door aiweergeschut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 3.850 vijandelijke vliegtuigen door afweergeschut of op den beganen grond, zoodat het totale aan tal der vliegtuigen die de tegenstanders van Duitschland in dezen oorlog verloren hebben, de 7.000 nadert. Boven Engeland werden door Duit sche vliegers 155 versperringsballons neerge haald. Het Duitsche luchtdoelgeschut vernietigde ruim 400 vijandelijke pantserwagens, bracht 10 vijandelijke ooriogs- en koopvaardijschepen tot zinken en bracht meer dan 30 schepen ernstige schade toe. Twee Duitsche eskaders hebben reeds meer dan 300 vliegtuigen neergehaald, 7 Duitsche vliegers eik reeds meer dan 20 toe stellen. Tien Duitsche verkenningsvliegers heb ben aan het einde van dit eerste oorlogsjaar ieder reeds meer dan een millioen kilometers boven vijandelijk gebied gevlogen. Hieronder volgt een kort overzicht van de drie groote etappen van dezen oorlog, zooals die door de Duitsche weermacht in minder dan 10 maanden met succes ge voerd werd. Ie. Polen: Op 1 September 1939 overschre den de Duitsche troepen aan alle fronten de Poolsche grenzen. Reeds aan den avond van den eersten oorlogsdag deelde het oppercom mando der weermacht mede, dat de heerschap- Pij in de lucht over het Poolsche gebied door het Duitsche luchtwapen was bevochten. En kele dagen later was de Corridor in feilen strijd heroverd en de onmiddellijke verbinding over land tusschen het Rijk en Oost-Pruisen her steld. In ononderbroken achtervolgingsveldsla gen werden de Poolsche legers in nauwelijks twee weken op een zeer klein gebied samenge drongen, en op 20 September kon het Duitsche legerbericiht constateeren, dat de slag aan den Weichsei als „een der grootste vernietigings slagen aller tijden" kon worden gekenmerkt. Op 27 September bood de Poolsche comman dant de overgave van Warschau aan. Op 2 Oc tober bezetten de Duitsche troepen de Poolsche hoofdstad. Reeds op 23 September echter had het legeroverzicht van het oppercommando la- koniek vastgesteld: „Dé veldtocht in Polen is teneinde", terwijl op een andere plaats in het zelfde bericht verluidt: „Het aantal gevangenen bedraagt thans meer dan 450.000. het aantal buitgemaakte stukken geschut reeds ongeveer 12.000". 2. Noorwegen. Op 8 April 1940 bezetten Duit sche troepen Denemarken en talrijke plaatsen aan de Noorsche kust, waarmede zij een gelijk soortige actie der Britten voorkwamen. De actie in Noorwegen is een indrukwekkend en doorslaggevend bewijs van een geheel nieu we, welhaast revolutionnaire oorlogstaktiek. Met een tot nu toe ongekende nauwn samenwerking van de drie wapenen: leger, vloot en luchtwa- Pen, gelukte het in slechts enkele dagen alle strategische posities aan de Noorsche kust van Oslo tot aan Narvik te overmeesteren en ver schillende plaatsen in het Noorsche binnenland te bezetten. Nauwelijks drie weken later was ge heel Zuid- en Midden-Noorwegen vast in Duit sche handen. Daarmede werd Noorwegen, om de woorden van Churchill te gebruiken, „een op het hart van Engeland gericht pistool". De wedren om Narvik duurde weliswaar nog tot 50 Juni, omdat de daar strijdende zwakke Duit sche strijdkrachten wekenlang een in aantal veel sterkeren tegenstander in een hardnekki- gen strijd moesten tegenhouden. In het kader der tegen Engeland gerichte operaties was Nar vik echter slechts een episode zonder meer. Op Noorschen bodem was de principieele strategi sche beslissing reeds gevallen, toen het den Duitschen troepen gelukte de laatste resten der Britsche expeditie begin Mei uit Andalsnes en Natnsos te verdrijven, waarbij zij overigens zon der waarschuwing ook hun Noorsche bondge- nooten in den steek liet. Het bezit van Zuid en Midden-Noorwegen bracht de Duitsche lucht macht met een slag 350 tot 400 km. dichter bij Schotland en de Shetland-eilanden. Tot op dat oogenblik hadden de Duitsche vliegtuigen naar Scapa Flow een afstand van 1000 tot 1200 km., voor het grootste deel over zee, af te leggen. Nu echter waren zij nauwelijks een uur van hun doel verwijderd. Tegelijkertijd echter was Noor wegen als opmarschgebied tegen het Duitsche Rijk aan Engeland onttrokken. 3. Be veldtocht in het Westen. Het duide lijkst sprak de overwinning der nieuwe strate gische ideeën van den Führer en zijn gene- ralen staf in den West-Europeeschen veldtocht, die op 10 Mei begon en formeel op 25 Juni, na het sluiten van het Italiaansch-Fransche wa penstilstandsverdrag, praktisch echter reeds een week tevoren door Pétain's verzoek om wapen stilstand was geëindigd. In nauwelijks 5 weken schakelde de Duitsche weermacht de Fransche strijdkrachten uit, wel ke nog voor weinige jaren als het sterkste leger der wereld hadden gegolden. Bij deze zelfde operaties moest Nederland op 15 Mei capitu- leeren, terwijl het Belgische leger op 28 Mei ae wapens neerlegde. Op 4 Juni werden de resten van de Britsche expeditielegers, met achter lating van alle zware wapenen en het geheele oorlogsmateriaal en met zware verliezen, door de verovering van Duinikerken uiteindelijk van het vaste land verdreven. Daardoor stond Frankrijk vanaf dezen dag geheel alleen tegen over het Duitsche leger. Vanaf 5 tot 17 Juni ontwikkelde zich, zooals ook in Polen het ge val was, een reeks achtervolgings- en vernie tigingsveldslagen, aan het einde waarvan, na den val van alle strategisch belangrijke punten der Maginotlinie, op het juiste oogenblik slechts een wapenstilstand kon volgen. Pétain sloot dezen om zijn land voor het aller uiterste te behoeden, temeer, daar op 10 Juni ook Italië tot het offensief op het Alpenfront was overgegaan. Thans wordt de strijd nog voortgezet tegen Engeland alleen, waarbij tot nu toe alleen luchtmacht en vloot een rol hebben ge speeld. De voordeelen zijn hierbij duidelijk aan Duitsche zijde. In het afgeloopen oorlogsjaar heeft de Duitsche luchtmacht een beslissende rol ge speeld bij de krijgsverrichtingen. Groote successen behaalden vooral de Stuka's of duikbomvliegtuigen, waarvan wij hierboven er een afbeelden (Archief v.K.P.) BERLIJN, 31 Aug. (D.N.B.)Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen gisteren ver scheidene verrassende aanvallen tegen het Britsche eiland onderhanen. Daarbij wer den op verschillende vliegvelden hangars en schuilplaatsen door bommen zwaar bescha digd. Een troepenkamp in Zuid-Engeland kreeg verscheidene treffers van middelmatig kaliber. In den loop van deze aanvallen, alsmede bij den doorbraak van de versper ring jagers aan de Engelsche Zuidkust ont wikkelden zich talrijke luchtgevechten. In den nacht van 30 op 31 Augustus de den afdeelingen gevechtsvlicgers aanvallen met bommen op havenwerken en fabrieken van de bewapenings-industrie in Midden- Engeland. Aan de monding van de Theems werden petrcleumopslagplaatsen en dokken krachtdadig met bommen bestookt; in de aangevallen doelen ontstonden zware bran- Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een eventueele distributie van en een mogelijk tekort aan aardappelen, wordt het van de zijde van het departement van Landbouw en Visscherij op prijs gesteld, ter geruststelling eenige n.ededeeiingen te doen over de aardappel positie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht om de aardappelvoorziening veilig te stel len. De normale aardappelenopbrengst in Neder land is veel grooter dan de consumptie. In nor male jaren bedroeg de uitvoer eenige honderd- duizienden tons, terwijl voor veevoeder even eens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toenemend verbruik van aardappelen moeten worden reke ning gehouden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de export grootendeels of geheel weg valt en dat door de overheid een veevoeder verbod van alle aardappelen, welke voor men- schelijke consumptie geschikt zijn, wordt uitge vaardigd, dus dat alle voor menschelijke con sumptie 'geschikte aardappelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelyk, dat een aardappettekort niet te vreezen is. Het moet dan ook ten sterkste worden ontraden in de maanden Augustus en September winter voorraad op te doen. Immers de aardappelen, welke dan aan de markt komen, zijn op de eer ste plaats de middelvroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardappelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigszins langen duur en nu reeds op slaan zou tot gevolg hebben: verloren gaan van waardevol voedsel, wat thans zeer zeker ver meden moet worden. In de maanden October en November, wanneer de houdbare aardappelsoorten be schikbaar zijn. zal het publiek, dat zulks gewoon was, in de gelegenheid worden ge steld, de normale winterprovisie op te doen. Hierbij moet echter een ernstige waarschu wing gericht worden tot het publiek in de groote steden, waar geen of onvoldoende bergruimte aanwezig is. Het moet ten sterk ste ontraden worden, aardappelen op te slaan in daarvoor geïmproviseerde, voor dit doel absoluut ongeschikte plaatsen. Het opslaan van winterprovisie is trouwens voor de groote steden niet npodig, daar be halve dat alle aardappelen, welke voor con sumptie geschikt zijn, door de overheid worden vastgelegd er voor gezorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aardappelen aanwezig zijn. Er is een regeling getroffen, dat voor het geval van optreden van vorst de steden vóór dien tijd beschikken over een aard- appelenvoorraad ter plaatse, toereikend voor minstens twee maanden, terwijl deze voorraad steeds zal worden aangevuld. Verder zal de overheid voor deze groote ste den een voorraad reserveeren voor de voorjaars maanden. Ten slotte wordt er met den meestcn na druk op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling ligt en het ook niet noodig is, tot een aardappel-distributie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aard- appelhandel van groot tot klein kan de over heid bovendien er voor zorgen, dat de prijs tooi den consument, tot het redelijke beperkt blijft, zoodat ook in dit opzicht geen reden voor on gerustheid aanwezig is. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend, d.d. 31 Augustus: In den laatsten tijd zijn de winkel prijzen voor eieren zeer aanzienlijk opge- loopen. Wel treedt steeds in'het najaar en ook reeds in dezen tijds des jaars een prijsveriiooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daarom zijn thans maximum-winkelprijzen voor eieren vast gesteld. Voor groote versche eieren bedraagt deze maximumprijs IVx cent per stuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maxi mum-prijs 6V2 cent per stuk, terwyi het dus verboden is, eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten ver koop aan te bieden. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder dezen winkelprijs, aangezien daarvan bij ver koop aan den handel de op 9 Mei jj. gel dende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrokken. Door dezen maatregel is thans aan de stij ging van den somerprijs voor eieren een einde gekomen. den. Britsche havens werden opnieuw met mijnen versperd. In den afgeloopen nacht zetten Britsche vlieg tuigen hun aanvallen op Berlijn en andere doe len in het Rijksgebied voort. Een aantal bom men viel In de binnenstad alsmede in arbei derswijken van de Rijkshoofdstad. Hier en op andere plaatsen van het Rijk is de aangerichte materieele schade onbeteekenend. Er vallen geen dooden te betreuren; eenige burgers werden gewond. In de luchtgevechten van gisteren werden 93 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij cje nachtelijke aanvallen werd een Britsch toestel door het afweergeschut en twee door nacht jagers neergehaald. Met twee andere door de luchtdoelartillerie der marine aan de kust van de Noordzee neergehaalde machines bedragen dus de totale verliezen van den vijand gisteren 98 vliegtuigen, terwijl 34 eigen toestellen wor den vermist. Een duikboot heeft ten westen van de Hebiiden een krachtig beschermd konvooi aangevallen en daaruit drie vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 29.000 b.r.t. inhoud weggeschoten, waaronder een tankboot van 12.000 b.r.t. Naar D.N.B. bericht is het ook Zaterdag weer aan Duitsche vliegtuigformaties gelukt, verras sende aanvallen op het Britsche eiland te on dernemen. De doelen der bomaanvallen waren verscheidene vliegvelden in Zuid-Oost Enge land, waarbij hangars en onderkomens in vlam men opgingen. Aan de vijandelijke jagers, die den strijd aanbonden, werden zeer zware ver liezen toegebracht. Onze lichte en zware jagers schoten volgens tot dusver ontvangen berichten in talrijke luchtgevechten 72 vijandelijke vlieg tuigen neer. Tot nu toe worden 12 eigen vlieg tuigen vermist. Zooals het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij hun Za terdagmorgen ondernomen aanvallen op militaire doelen ten noorden van de Brit sche hoofdstad verscheidene vliegvelden der Royal Airforce met goed gevolg door bommen bestookt. De vliegtuigen vlogen hierbij meermalen over het centrum van Londen, waar daarop luchtalarm werd ge maakt. Bij dezen aanval, alsook aan de Britsche zuidkust werden in het geheel 47 versperrings ballons neergeschoten. In verband met bovenstaande verdient een Reuter-bericht de aandacht, dat Zaterdagmid dag Londen reeds het derde luchtalarm van den dag beleefde. Des ochtends 'was reeds twee maal alarm gegeven. Tenslotte dient te worden vermeld dat bij de aanvallen op vliegvelden ten noorden van Londen een Duitsch vliegtuig in brand werd geschoten. De bemanning stuurde het brandende toestel huiswaarts over het Ka naal tot de bestuurder dreigde te stikken en het vliegtuig elk oogenblik' kon ontplof fen. Toen pas sprongen de inzittenden met het valscherm omlaag en bereikten zwem mende dc Fransche kust. TOKIO, 31 Aug. (D.N.B.) De Japansche commissie voor Nederlandsch-lndië, onder lei ding van den minister van Handel en Industrie, Kobajasji, is heden uit Japan vertrokken. Tot plaatsvervanger van Kobajasji is de minister van Financiën, Kawata, benoemd. LONDEN, 31 Aug. (D.N.B.)Daar de deviezen, voorschriften in Engeland den uitvoer van waardepapieren en bankbiljetten verbieden, is men, uit angst voor inflatie, er toe overgegaan geld om te zetten in goederen en deze naar het buitenland te „exporteeren". Opnieuw heeft de regeering thans moeten ingrijpen. Volgens de „Daily Telegraph" is op grond van wettelijke maatregelen verboden het zonder vergunning uitvoeren van bontmantels, olieverfschilderijen, teekeningen, beeldhouwwerken, afgietsels, re- liefs, gravures en antiquiteiten, met inbegrip van boeken en manuscripten, die ouder zijn dan 75 jaar. Er leeft een groot heimwee in iedere men- schenziel. Begiftigd met een verstand, dat ge richt is op de waarheid en met een wil en een hart, die streven naar het goede en schoone, is iedere mensch bevangen door een blijvende hunkering naar het volkomen bezit van alle waarheid, alle goedheid en schoonheid. Bij elke kennis, die ons verstand vergaart, gevoe len wij in ons de begeerte naar grootere en diepere kennis, naar een meer volledig weten er. bij ieder goed, dat wij verwerven, onder vindt onze wil toch nimmer een totale bevre diging en blijven wij rusteloos begeeren naar een meer volkomen geluk, naar diepere vreug de. Temidden van de menschen is de men- schenziel eenzaam en ziet, zooals een dichter zegt, „zijn diepe eenzaamheid dieper weer kaatst in de oogen van den ander." Dat is het groote heimwee dat leeft in ieder menschenhart. Alle aardsche bezit en aardsche kennis zijn slechts zw%kke afstralingen van de volmaakte waarheid en de volmaakte goed heid en daarom zullen ons verstand en onze wil niet bevredigd worden voor zij de volledige waarheid en het volkomen geluk hebben ge vonden in God, die het ware, het goede en het schoone zelve is. God heeft in zijn groote liefde deze begeer te, dit heimwee naar Hem, in ons wezen neer gelegd, opdat wij slechts bij Hem onzen vrede en rust en ons geluk zouden zoeken. „Gij hebt ons gemaakt met een drang naar tl", schrijft St. Augustinus, „en onrustig is ons hart, totdat het rust in U." Onontkoombaar zal bet menschenhart de onrust met zich meedra gen, totdat het zijn vreugde heeft gevonden in God, een onvolkomen vreugde nog in deze we reld, volmaakt bij de eeuwige aanschouwing. Het is het dwaze, dat wij deze realiteit zoo moeilijk willen inzien en steeds de aardsche vreugde blijven zoeken, hoewel wij daarbij toch voortdurend onze onbevredigdheid moe ten gevoelen. Te weinig kennen wij de zoet heid en de sterkte der liefde van God, die een jaloersche God is en een geduchte Minnaar, die geen ander naast zich kan dulden, maar onzen geheelen persoon opeischt. „Wie vader of moeder meer bemint dan Mij, is Mijner niet waardig." Het is daarom dat Sint Paulus, deze door Gods liefde geslagene en de laatst geroepene der Apostelen, ons vandaag vermaant te zijn „gemorteld en gegrondvest in de liefde', opdat wij, evenals hij, ons een denk beeld zouden kunnen vormen ,,van de breedte, de lengte, de hoogte en de diepte; en de lief de van Christus leeren beseffen, die alle begrip te boven gaat. Dan zult gij vervuld worden van de gansche vol heid Gods". Wij zijn niet voldoende geworteld in de liefde". Wij kennen God nog maar slecht en beschouwen Hem nog te veel als ver van ons afstaande, als iets onpersoonlijks, terwijl Hij ons in werkelijkheid meer nabij is dan wij ons zelf nabij zijn, een God, die in ons midden woont, in Wien wij leven, ons bewegen en zijn. Wij pogen ons geluk en onze vreugde te vin den in velerlei dingen, in de liefde van men schen, in ons werk of onze studie, in de schoonheid van natuur of kunst. Maar bij dit alles blijven de diepste behoeften van ons hart onbevredigd en brengt iedere verworvenheid opnieuw teleurstelling en ontgoocheling, zoozeer zelfs, dat als er niet een God was, waarin de mensch zijn liefde en zijn geluk zou kunnen vinden, er geen ongelukkiger wezen op aarde zou bestaan. Want dan zouden de onbevredig de verlangens van geest en hart, die den mensch verheffen boven de redelooze natuur slechts vermogens blijken, die hem zijn ellendigheid en armoede dieper zouden doen beseffen. De mensch heeft liefde noodig als brood, en die liefde zal hij slechts kunnen vinden in God. God dringt Zijn liefde onweerstaanbaar aan ons op: Hij achtervolgt ons met Zijn liefde en vraagt van ons slechts eene zaak: blijmoedige overgave aan Hem tot ons eigen geluk. Zoo lang wij ons niet aan Hem overgeven zal iedere andere vreugde en ieder ander geluk ons ont vallen en zal al het goede, dat wij bezitten, toch in ons een gevoel van hopelooze leegte achterlaten. De nood der tijden heeft ons mis schien reeds de wankelheid van al het aardsche doen inzien en ons weer tot God leeren bid den om uitkomst. Maar zijn onze oogen ook geopend voor den nood van onze eigen ziel, voor onze eigen gebrekkigheid en onzelfgenoeg- zaamheid? Zoo wij meenen ons zelf te kunnen redden in den nood van onze ziel dan bezitten wij de overgave aan God nog niet. Dan zullen wij waarschijnlijk nog door grooteren nood en lijden moeten worden bezocht, totdat tenslotte alle wegen ons zijn versperd en ons geen ande re weg meer overblijft dan alleen naar Hem. Maar dan zullen wij ook ervaren, dat wij in Gods liefde alles terugvinden wat wij verloren waanden en dat alles wat God ons schijnt te hebben ontnomen, Hij niet nam om ons leed te berokkenen, maar opdat wij het zouden zoe ken in Zijn armen. Zooals Sint Augustinus zegt in zijn Belijdenissen: „Gelukkig hij, die U o God bemint: die zijn vrienden in U, zijn vijan den om U bemint. Want het is zeker, dat men niemand van degenen, die men bemint, ver liest, wanneer men hen allen in Hem. die nooit verloren wordt, bemint." Dan zullen wij God erkennen als de trans cendente schoonheid, die aan al het geschapene zijn schoone wezen gaf en zullen wij God'zien in ieder ding. „Al stijg ik tot den hemel omhoog. Gij zyt daar. Al daal ik af in het doodenrijk: zie. Gy zyt daar. Al sla Ik ook de wieken als 't morgen rood uit en laat ik mij neer aan de grenzen der zee: ook daar nog leidt mij Uw hand en houdt Uw rechterhand mij vast (Ps. 139. 710). En God zal de God zijn van onze jeugd, van onzen mannelijken leeftijd en van onzen ouder dom zooals wij dat bidden in de C o m m u n i o: „Heer Uw gerechtigheid alleen zal ik geden ken. Van mijn jeugd af hebt Gij mij onder richt en tot in ouderdom en grijsheid. God, verlaat my niet. K. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bommen gevallen in Velp bij Arnhem. Een sein huis vlak by het station werd getroffen. De arbeider-telegrafist M. Meyer werd licht ge wond. Het pension „De Drie Eiken", dat ook in de nabijheid van het station staat, werd eveneens getroffen. Het huis werd door vier bommen ernstig beschadigd. Hier kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Van vele huizen in den omtrek sprongen de ruiten en sloegen de pannen van de daken. Er zyn geen militaire objecten in de buurt. By het overzetveer naar Giesbeek, achter het station van De Steeg, gemeente Rheden (Gld.), is een Engelsche machine neerge haald. De drie inzittenden werden gedood. By Lobilh is eveneens een Engelsche machine neergehaald. In Montferland aan den weg tusschen Zelhcm en Halle is in denzelfden nacht een Engelsch bombardementsvliegtuig neerge haald. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt dat vyf a zes personen om het leven zün gekomen. In de laatste nachten zyn door bommen bij Broek in Waterland en het Bilt boerderijen be schadigd. Bij het Friesche dorpje vielen in totaal dertien bommen. Zij kwamen in het vrije veld terecht. Een koe werd gedood, een paar andere gewond. Ook bij Hoofddorp werder bommen geworpen. De schade was onbeteeke nend Een boerderij werd licht beschadigd. Bij Assendelft en Nieuwenhoorn viel een aantal bommen in weilanden, zonder schade aan te richten. Ernstiger waren de gevolgen in Schip luiden, waar de uitgeworpen Engelsche bommen vijf koeien doodden en vijf andere dieren ver wondden. In Den Helder kwamen eenige bommen op reeds ontruimde woningen terecht. Twee an dere projectielen vielen in het water. In Julia- nadorp sneuvelde een groot aantal ruiten, toen eenige bommen in een weiland bij een huizen complex explodeerden. Vrijdagochtend tenslotte hebben Engelsche vliegers getracht boven Den Haag bommen uit te werpen. Het is bij een poging gebleven. Drie brandbommen kwamen in een tuin in het noor den van de stad terecht zonder schade aan te richten. Katholieke Montessori-opleiding - Nijmegen v. Voorbereidend en Lager Onderwijs. Manl. en vr. leerkrachten. Aanmelding: W. Sta pert, secr., Groesbeekscheweg 27, Nijmegen. Ter voorkoming van onaangenaamheden wordt er nog eens uitdrukkeiyk aan herin nerd, dat niet alleen het strand valt onder het terrein, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang tot verboden gebied is ver klaard, doch dat dit verbod ook van toepas sing is op de duinen en de duinpaden. September. In deze maand valt het feest van den Heiligen Michael n.l. 29 September. De Katholieke Kerk kent onderscheidene feesten ter eere van Gods Engelen. 8 Mei b.v. gedenken we de verschijning van dien Aartsengel. De Kerk vond indertijd goed, dat op meerdere plaatsen de Aartsengel Ga briel op 18 Maart en de Aartsengel Raphael op 24 Oct. feestelijk zouden worden herdacht. En in het octaaf van Sint Michaël valt, 2 October, het feest onzer Engelbewaarders. Er be stonden van ouds landen waar de godsvrucht der geloovigen een geheel octaaf aan de vereering der hemel- sche wachters wenschte toe te wijden en met vergunning des Pausen begon deze gedachtenis den eersten Zondag van September. Het is dus overeen komstig een oud eerbiedwaardig ge bruik wanneer we dezen dag de lezers opwekken toch in het bijzonder de hulp en bijstand van Gods machtige Engelen m te roepen, vooral de be scherming onzer eigene Engelbewaar ders. Wie kent ons beter, wie weet afdoender, wat we noodig hebben? Augustinus schrijft dat wij met de Engelen één Stad Gods uitmaken, om aldus onze gemeenschap uit te druk ken. God heeft Zijnen Engelen bevolen ons te bewarentot wie kunnen we dan beter oogenblikkelijk onze toe vlucht nemen dan tot hen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1