Heden de dag der gesneuvelden i]AV£RSCHtf|H Laatste Nieuws TREKJES Durgerdam gebom bardeerd f Duitsch oordeel over luchtraid op Berlijn TEXTIEL-DETAILLISTEN ZONDAG 1 SEPTEMBER 1940 Een eereplicht vervullen NDTRICI A'S ROOMBOTER BEVERWIJK Groote verwoesting aan huizen aangericht Wij rijden taxi voor ieder doel DE GROOTE KERK EN BRANDGEVAAR Brandbluschinstallatie aangebracht DROGISTERIJ K. VAN EDEN 60 JAAR DAMMEN DAMCLUB OOSTER KWARTIER Samenstelling le tiental INSTITUUT FRIS, Leidschevaart 54 WATERSPORTBEOEFENING AAN DE ZAAN VIJF H.A. DUINTERREIN IN CULTUUR In dienst van onze voedsel voorziening EXTRA RANTSOEN ZEEP Bonnen deze week afhalen Onderwij svoor dracht STOOMEN - VERVEN REPAREEREN KEEREN - STOPPAGE TERREIN WORDT GEëGA- LISEERD VERHUUR GEMEENTELIJK SPORTPARK BENNEBROEK BRINKMAM Telefoon 11025 Bommen bij Doetinchem UIT DE HOOFDSTAD INVAL IN SPEELHUIS AAN COMMELINSTRAAT „Gewetenlooze aanvallen op de burgerbevolking" Spaansche vluchtelingen in Frankrijk naar Mexico Oud-premier van Burma tot kerkerstraf veroordeeld De club van zeven STAD Na hedenmorgen de H.H. Missen te hebben bijgewoond in de parochiekerken en een innig gebed te hebben gestort voor de zielerust van hen, die hun leven voor het vaderland geofferd hebben, gaan wij dan hedenmiddag om drie Uur in zeer grooten getale naar het kerkhof/ „St. Barbara", om het „eeregraf" der gesneu velden te bezoeken, waarbij de nabestaanden der gesneuvelden ook aanwezig zullen zijn. De commissie voor de geestelijke belangen van den Kath. Volksbond heeft alles in het werk gesteld om dezen eereplicht aan de gesneu velden zoo .indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Om het graf wordt een koord gespannen, waarbinnen een rouwaltaartje zal staan, een katafalk met de Ned. driekleur er over, priesters, genoodigden en het Zangkoor „Gregorius Mag nus" van de parochie van St. Jan van de Am sterdamstraat, dat de Vespers zal zingen. Buiten om het koord scharen zich de belang stellenden, die den gesneuvelden daar hun ge beden, dank en hulde komen brengen voor hun dapperheid, welke zij betoond hebben bij de verdediging van ons vaderland, dat zij met hun bloed bezegeld hebben. Katholieken van Haarlem, komt om drie uur haar het Kerkhof, om mede te bidden voor hun zielerust. Tevens nog een vriendelijk verzoek, om mede te helpen de orde te handhaven en niet binnen het koord te gaan, niet te dringen en allen diepe eerbied en stilte te bewaren, waardoor de plechtigheid op indrukwekkende wijze zal verloopen. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Reeds vele jaren werd ernaar verlangd, dat voor de beveiliging van onze historische Groote Kerk, haar toren en van de Vleeschhal blusch- materiaal werd aangebracht. Men heeft nu met het oog op de huidige omstandigheden, waarin het brandgevaar min of meer is toegenomen, voor bovengenoemde gebouwen een brandblusch installatie aangebracht, welke Donderdag a.s. beproefd zal worden. In de tweede helft van de vorige eeuw was er bij de Firma Pavord—Smits een bediende, die het plan had voor zich zelf te beginnen. Hij opende in het souterrain van zijn moe ders huis Kenaupark 14 een winkeltje, dat in zeer korten tijd zoo aardig liep, dat de grond slag voor betere plannen gevestigd werd. Maandag a.s. is het 60 jaar geleden dat in het pand Damstraat 20 zich vestigde K. van Eden, in Drogerijen, Specerijen, Chemicaliën, Verfwaren en Comestibles. Toen de winkelverkoop goed ging, speciali seerde hij zich op leveranties aan groote fabrie ken en instellingen. Hierna wijdde hij zijn aan dacht aan zelffabricatie en na 3 jaar van ge duldig experimenteeren vond hij het bekende schapenwaschmiddel uit dat nu nog over geheel Nederland gebruikt wordt. "Verder fabriceerde hij daar en wordt er nog steeds gefabriceerd: lemppoeder, limonade, zaai- groen en teveel om op te noemen. Reeds spoedig werd hij aangezocht om in het bestuur van den Nederlandschen Drogistenbond zitting te nemen, waarvan hij 25 jaar penning meester is geweest. In dienzelfden tijd vertaalde hij verschillende vakboeken, schreef ook zelf een boek aangaande het Drogistvak en was nog 10 jaar redacteur van het Weekblad van Drogisten Tenslotte breidde de zaak zich in die mate uit, dat naar een ander pand moest worden uit gezien. Hij vestigde zich op de Kaasmarkt, Spaarne 38, waar de zaak nog is en waarboven nog de familie van i>len woont. Een filiaal in de Gr. Houtstraat 16i werd geopend en de drukbeklante zaak van den heer Verhagen uit de Gen. Cronjéstraat werd eveneens als filiaal overgenomen. In dien tijd bouwde hij de zaak om in een N.V., waarvan hijzelf en zijn zoon de directeu ren werden, zoodat gelijk met dit jubileum zijn zoon, de heer J. v. Eden, de tegenwoordige di recteur, 30 jaar aan deze zaak verbonden is: een dubbel jubileum. Verschillende artikelen zün herhaalde malen bekroond. Het eerst met de gouden medaille op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1890 en ettelijke malen met zilveren en bronzen medailles op Landbouwtentoonstellingen en ten slofte met een Eerekruis le klasse te Rotterdam. Toen m 1934 de pionier van dit bedrijf, wijlen de heer K. van Eden overleed, stond de heer J. van Eden sindsdien alleen aan het hoofd van ■deze zaken. Mevrouw van Eden stond haar man en haar zoon steeds trouw terzijde. Het is de wentsch van den heer van Eden dat, gezien de tijdsomstandigheden, deze gebeurtenis zonder feestelijkheden voorbij zal gaan. 1. W. de Jong, 2. Y. de Jong, 3. H. Teunisse, 4. A. de Jong, 5. J. Poppen, 6. J. P. v. Eijk, 7. Th. Schijiipnaar, 8. W. v. Pelt, 9. H. Wals, 10. C. P. Kraaij. Op Donderdag 5 Sept. opening van het damseizoen in het clublokaal aan de Zomer- vaart hoek Bernard Zweersstraat. W. de Jong, clubkampioen 1940, geeft dan een simultaanséance, waaraan iedere belangstellen de mee kan doen. Een prijs is beschikbaar voor de mooiste slagzet uitgevoerd in deze séance. Aanvang acht uur. TYPEN, STENO in de moderne TALEN, HANDSCHRIFTVERB., CORRESPOND. RECLAME- en ETALAGESCHRIFT De slechte weersomstandigheden van de af- geloopen week waren niet bevorderlijk voor de watersportbeoefening. De Zaanlandsche Zeilvereeniging, welke Zaterdag en Zondag j.l. de jaarlijksche groote nationale zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer organiseerde, had op den eersten dag van dit prachtige waterfestijn er al groot nadeel van, want niet alleen maak te de stormachtige Noord-Westenwind het den zeilers bijzonder moeilijk, maar ook de deel neming werd ongunstig beïnvloed doordat vele vaartuigen, die aan de Sneekweek hadden deel genomen, den overtocht naar Holland niet aan durfden. Op den tweeden dag 'was het weer aanmerkelijk beter. In de verschillende klas sen werd fel gestreden, mede door de deelname van enkele booten, die in den nacht van Zater dag nr> Zondag van Stavoren naar Holland waren overgestoken en nog tijdig konden star ten. De „Zaanlandsche" raakte één van haar hoofdprijzen kwijt, doordat in de U-klasse de heer Molenaar van Zaandam met „De Blauwe Vcgel" den Zaanprijs voor de vijfde maal en daarmede dezen wisselprijs definitief won. Met dezen hoofdprijs heeft de Z.Z.V. anders niet te klagen gehad, want niet minder dan 20 jaren werd om dit kleinood gestreden. Maar ook in de andere klassen werden door Zaan- kanters gunstige resultaten bereikt. In de kanosport trok de dual-meet tusschen de kanovereenigingen Quo Vadis van Koog a/d Zaan en De Geuzen van Zaandam de aan dacht van de watersportliefhebbers. Na een spannenden strijd zagen De Geuzen zich den beker toegewezen door een overwinning var, 8 tegen 7 punten. In de R 1 S en die K 2 junioren eindigden de Quo-Vadis-leden op de eerste plaatsen, doch in de nummers K 1 Sen., R 2 S-jun. en R 4 S-nieuwelingen gingen de Geuzen als eersten door de finish. Ook de onderlinge wedstrijden werden een succes, waardoor de sportieve verstandhouding tusschen deze twee vereepigingen nog meer versterkt Werd. De jaarlijksche onderlinge wedstrijden van de K. stormvogels leidden tot een gezelligen kanodag. De zwemclub Nereus had voor Zondag een bonten zwemmiddag voor haar leden uitge schreven, doch in verband met het slechte weer en het koude water moesten deze onder linge wedstrijden tot nader order worden uit gesteld. In de zweminrichting aan die Prins Hendrik kade werden Zaterdagmiddag vanwege den Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen de jaarlijksche examens gehouden voor de diploma's „reddend zwemmen". Een twaalftal candidaten, waaronder als jongste de zoon van burgemeester in 't Veld uit Zaandam, legde met goed gevolg het examen af. Zaandams burgervader bevond zich als beschermheer van den Z.V.R-B. onaer de aanwezigen. Waterpolo wertj in de afgeloopen week uit sluitend beoefend voor de competitie van den kring Noord-Holland boven het Y. Door een fraaie 5O-zege op het Zwet 1 gaan de dames Fijnproevers eischen: Gerechtigd tot het voeren.van het Rijks botermerk. De verschheid wordt gega randeerd tot den datum, vermeld op ieder pakje. Verpakt m cartons van en 14 kg. Driemaal per week versche aanvoer in jus filiaal te Haarlem: Raamsingel 52. Tel ICS" van de Kroosduikers met een vijftal gespeelde en gewonnen wedstrijden fier aan den kop van de afdeeling. Bij de heeren staat Nereus 4 er het bestie voor, terwijl de adspiranten-zevental- len van Neptunus en Nereus met een gelijk aantal wedstrijden en evenveel punten elkaar het vuur aan de schenen leggen. Zaandam staat weer in het teeken van de kermis. De tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak, dat dit volksvermaak op zeer beschei den schaal gevierd wordt. Teneinde er nog wat van te maken, heeft een comité een week- programma vastgesteld, waarvan de komende Zaterdag voor de watersport is uitgekozen Dien middag om 3 uur vinden in de VPorzaan bij dien los- en laadwal aan de Prins Hendrik kade zwemwedstrijden plaats, welke worden afgewisseld met demonstraties van de Zaan- damsche Reddingsbrigade, De los- en laadwal biedt een schitterende gelegenheid voor de toeschouwers. Vooral de interessante demon straties van de Reddings-Brigade zijn een uit* stekende propaganda voor het devies „iedere Nederlander zwemmer, iedere zwemmer lid van de Reddings-Brigade". Met het oog. op de voedselvoorziening heeft jhr. H. Boreel om niet aan de gemeente in ge bruik voor beplanting met voedselgewassen aan geboden eén gedeelte van het landgoed „Wester hout" ten noorden van de Zeestraat, ter grootte van pl.m. 5 H.A., bekend als het „Dirkenbosch" en gelegen ten zuiden van den weg naar De Kaag. Met ingenomenheid hebben B. en W. van dit aanbod kennis genomen en zij stellen zich voor dit terrein, dat voor het gestelde doel geschikt is te achten, als object van werkverruiming te doen spitten, egaliseeren, zaaiklaar maken, enz. De kosten van dit werk zijn door de Ned. Heide Mij. begroot op f 13.000.loonen enz. en f 3200.andere kosten. De ingevolge de bepalingen der Natuurschoon- wet 1928 en der Bodemproductiebeschikking 1939 vereischte vergunningen zijn reeds verleend, terwijl van het Departement van Sociale Zaken de subsidietoezegging werd verkregen. De uitvoering en het dagelijksch toezicht worden opgedragen aan de Ned. Heide Mij. B. en W. stellen thans den raad voor machtiging te verleenen tot uitvoering der werkzaamheden. Naast den met ingang van 31 Aug. geldig ver klaarden bon van 't algemeen distributieboekje, voor zeep, zullen extra bonnen voor één rant soen zeep in omloop worden gebracht voor: a. kinderen, die op 1 Sept. 1940 nog geen 2 jaar oud waren; b. kinderen, die op 1 Sept. 1940 2 jaar oud waren, doch nog niet den leeftijd van 8 jaar bereikt hadden; c. praktiseerende artsen, tandartsen en vee artsen. Voor bovengenoemde categorieën bestaat van 2—6 September gelegenheid deze bonnen in ont vangst te nemen of te doen nemen, op het dis tributiekantoor, Keesdelfsweg 1. Van de personen voor wie de extra bonnen worden gevraagd, moeten de distributiestam kaarten worden overgelegd. B. en W. stellen den raad voor met ingang van 1 Sept. te benoemen tot leerares in algemeen vormend onderwijs aan de gemeentelijke Huis houd- en Industrieschool mej. F. Aalbers. Voor de benoeming van een leerares in het Vak teekenen aan dezelfde school wordt door B. en W. voorgedragen mej. C. T. M. Brumsen, thans leerares aan de Alkmaarsche huishoud en industrieschool. Daar het aan de gemeente in eigendom toe- behoorende terrein aan den Waterleidingweg, dat in het binnenkort vast te stellen plan van uit breiding zal worden opgenomen, door de aan wezigheid van talrijke kuilen en bodemverhef fingen, niet ge&chikt is om het op normale wijze bouwrijp te maken, is een plan ontworpen om dezen grond in werkverschaffing te doen egali seeren. De bedoeling is, het terrein zoodanig vlak te maken, dat het ongeveer 0.25 M. onder de kruin van den weg komt te liggen. Ter voor koming van verstuiving zal het daarna met stroo worden vastgelegd. Het benoodigde zand kan met medewerking van een naburigen eigenaar koste loos worden betrokken van een aan de over zijde van den weg liggend terrein. De kosten worden begroot op f 4500.aan arbeidsloon en f 1000 aan andere kosten. De Rijksdienst voor' werkverruiming heeft dit werk bereids goedgekeurd, met dien verstande, dat de subsidietoezegging betrekking heeft op 90 van de loonen. B. en W. vragen den raad machtiging tot uit voering van dit werk. Op 15 Augustus j.l. is geëindigd de met de Beverwijksche voetbalvereeniging „De Kenne- mers" aangegane overeenkomst betreffende de huur van het gemeentelijk sportpark. B. en W. stellen den raad voor thans een nieuwe overeenkomst aan te gaan, waarvan de duur weder op een jaar met een optiejaar kan worden bepaald. De regeling van den huurprijs is in zooverre gewijzigd, dat thans meer reke ning kan worden gehouden met de draagkracht van huurster, waarbij er evenwel van uitgegaan is, dat bij een normaal bezoek der wedstrijden eenzelfde bedrag aan huur wordt ontvangen als krachtens de bestaande overeenkomst kan wor den gevorderd. Bovendien zal bij stijging der entreegelden boven een bepaald bedrag, de meer dere opbrengst in de eerste plaats worden aan gewend tot aanzuivering van de achterstallige huurpenningen. B-S.M.-nieuws. Zondagmiddag zal op het B.S.M.-terrein voor het Bloembollenstreektour- nooi de zeer belangrijken wedstrijd B.S.M. I te gen Concordia I uit Hillegom worden gespeeld. Daar beide clubs nog een zeer goede kans ma ken om als eerste in dit tournooi te eindigen, is het te verwachten, dat er een zeer spannen de wedstrijd zal worden gespeeld. Met belangstelling zullen vele zeker van dezen wedstrijd willen genieten. Vervolgens kan worden medegedeeld dat het bestuur van B.S.M. de Juniorenafd. in zijn ouden vorm wil herstellen. De jongens van 11 tot en met 18 jaar, die daarvan lid willen wol den, kunnen zich bij den secretaris, den heer J. Hoogestein, Duinlaan 13 te Bennebroek aan melden. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het dorp Durgerdain in Amsterdam-Noord werd Zaterdagnacht zwaar getroffen. Een twin tigtal van de honderdvijftig woningen werd meer of minder ernstig beschadigd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een vier tal bommenen in deze omgeving neer heeft ge worpen. Twee bommen kwamen in het Buiten Y terecht. Een derde bom kwam in een weiland te vallen en een vierde brisantbom kwam op den Waterlandsche Zeedijk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ontzetten de ravage aanrichtte. Zij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwoningen in het West einde van het dorp. Een geweldige explosie deed de huizen op hun grondvesten trillen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De voorgevels van de meest nabij staande woningen werden zwaar be schadigd. Scherven drongen door dikke stee- nen muren en richtten groote verwoesting aan in de woon- cn slaapkamers. De daken werden schoongeveegd en honderden ruiten, zoowel aan de voor- als achterzijde van de huizen werden finaal uit hun sponningen geslagen. De raaden van het electrisclie net kwamen op de straat te liggen en leverden groot gevaar op voor de tailoozen, die zich geheel overstuur op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen personen ge dood of gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het in dit geval. Slechts één dame moest zich wegens lichte hoofdverwondin- GARAGE ■ebroeders SMEDESTRAAT 22, HAARLEM ELECTRISCHE WAGENS gen onder geneeskundige behandeling stellen. Midden in den nacht verschenen de stut- en sloopdienst brandweer en G E. W. ter plaatse. Zaterdagnacht zijn bij Doetinchem enkele bommen uitgeworpen. Een bom kwam te recht in een stuk bouwland te Gaanderen on der Doetinchem. De ruiten van enkele omlig gende huizen werden vernield, terwijl eenige bomscherven door de muren drongen en aan 't meubilair schade toebrachten. Vermoedelijk zijn bommmen terecht gekomen in de bosschen van het landgoed „Slangenburg", doch deze zijn nog niet gevonden. Inspecteur van den Berg en de agenten Cassee en Berghuis van het politiebureau aan de Linnaeusstraat hebben Vrijdagavond met goed resultaat een inval gedaan in een koffie huis aan de Commehnstraat alhier waar men vermoedde dat hazardspel bedreven werd. Ook steuntrekkers zouden hier de door hen ont vangen gelden verspelen. De politie heeft er bij den inval inderdaad 18 menschen aangetroffen, die zich bezig hiel den met het „bank"-spel. Zestien personen waren aan het banken, terwijl een 48-jarige koopman de bank hield, geassisteerd door een 61-jarigen koopman.. Dit bleken twee oude bekenden te zijn, die reeds een jaar geleden door eenzelfde delict in de Dapperbuurt met de politie in aanraking gekomen waren. Bij een onderzoek aan den lijve vonden de politiemannen bij de kooplie den een bedrag van in totaal f 238 als buit van dien avond. Deze beide lieden zijn in arrest gesteld even als de houder van het koffiehuis, die ondanks herhaalde waarschuwingen gelegenheid had verschaft voor het beoefenen van hazardspel. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig en geduldig ge dragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Echtgenoot, Vader, Zoon, Behuwdzoon, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom de Heer HENDRIKUS ARNOLDUS WILLIBRORDUS SCHUYT Echtgenoot van Mevrouw Catharina Elisabeth Vonk, in den ouderdom van 43 jaar. Amsterdam, 31 Aug. 1940. Haarlemmerdijk 21 hs. WED. C. E. SCHUYT— VONK J. M. SCHUYT M. A. SCHUYT J. B. SCHUYT en verdere fam. De Uitvaartdiensten zullen gehouden worden Dinsdag 3 September a.s. om 8.15, 9 en 10 uur, waarvan om 10 uur de gezongen H. Re quiemmis, in de Parochie- kérk van O. L. Vr. Onb. Ontvangen „de Posthoorn" (Haarlemmerstraat); daar na de teraardebestelling tegen 11.30 in het Familie graf. op het R.K. kerkhof St. Barbara (Schoterweg), Haarlem. Geen Bloemen. Gaarne H.H. Missen. 'Gedeeltelijk oecorrigeercli BERLIJN, 31 Aug. (D.NB.) „Tegen woon wijk, ziekenhuis en kerk", „Vernielingen aan winkels en arbeiderswoningen," „Wederom rfiet-militaire doelen te Berlijn aangeval len," zoo luiden de opschriften in de Ber- lijnsche avondbladen boven de berichten over den Engelschen luchtaanval op Berlijn van hedennacht. De „Berliner Börsenzeitung" wijst er op, dal de Engelsche vliegers volkomen stelselmatig te werk zijn gegaan, volgens hun van ouds oe- proefde methode, onder bescherming van den nacht binnen te sluipen en zich met zorgvul dige vermijding van de gevaarlijke objecten van militairen aard te storten op datgene, wat volgens volken- en menschenrecht van rechc- streeksche aanvalshandelingen verschoond moet blijven: woonhuizen, vrijstaande boerderijen, ge wijde plaatsen, ziekenhuizen en lazaretten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat een brisantbom terecht is gekomen op een nau we binnenplaats, waaromheen twintig arbeiders woningen staan. De „Lokal^Anzeiger" spreekt van gewetenlooze aanvallen op de Duitsche bur gerbevolking, die zich lukraak en welbewust tegen woonwijken richten. Het blad herinnert aan den in de „Daily Mir ror" verschenen oproep, waarin gezegd worot, dat de regeering van zijne Britsche Majesteit het voornemen heeft, de burgerbevolking te bombardeeren. Daarmede, zoo schrijft het blad, is openlijk toegegeven, dat het de bedoeling is, niet-militaire doelen tot aanvalsobjecten te ma ken. Ook de „Nachtausgabe" kenmerkt den bewijs", dat de Engelsche luchtmacht en de oproep van de „Daily Mirror" als „het officieele Engelsche regeering bij de luchtaanvallen op Duitscji rijksgebied doen blijken van uiterst brutale moordplannen jegens de burgerbevol king. Zou, zoo luidt de conclusie van het blad, de Engelsche regeering het met de strekking van dezen oproep niet eens zijn, dan zou de Britsche censuur de publicatie niet hebben toe gestaan. Het blad wijst tenslotte op de uit Engel sche bron afkomstige berichten over de bombardementen op Engeland, waarin niet van het bombardeeren van woonhuizen ge sproken wordt en op een bericht in de „Daily Express", waarin zelfs verlangd wordt, dat de nachtarbeid wordt voortgezet, met de uitdrukkelijke motiveering, dat het risico voor de burgerbevolking bij de Duit sche luchtaanvallen „uiterst gering" is. GENÈVE, 31 Aug. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: De Fransche en Mexicaansche regeering heb ben, naar in bevoegde kringen verluidt, op 22 Augustus in den vorm van een briefwisseling een overeenkomst getroffen, op grond waarvan de naar Frankrijk gevluchte Spanjaarden naar Mexico vertrekken en zich daar vestigen kunnen. Het initiatief hiertoe is van den pre sident van Mexico Cardenas uitgegaan. De Mexicaansche regeering heeft zich bereid ver klaard de voor dit doel benoodigde schepen be schikbaar te stellen. In Frankrijk bevinden zich ongeveer 6.800.000 Spanjaarden, die kort voor het einde van den Spaanschen burgeroorlog naar Frankrijk gevlucht zijn. GENÈVE, 31 Aug. (D.N.B.) Het Londen- sche blad „Star" meldt, dat de vroegere pre mier van Burma, dr. Ba Maw, tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld is, omdat hij in een rede geprotesteerd had tegen deelneming van Burma aan den oorlog. Gehoord hebbende den uitdrukkelijken wensch van het Rijkstextielbur., om zich bij een der erkende organisaties aan te sluiten, maken wij U attent op den NED. KATH. VAKBOND VAN DEN TEXTIELDETAIL- HANDEL ST. WILLIBRORDUS, AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Secretariaat: Ostadestraat 4, Telef. 10413. Voor nadere inlichtingen vervoege U zich tot boven genoemd adres. Op 'n rustig lekje in 't bosch zaten ze hun brood te eten, e zeven vroolijke meisjes van achttien tot vier>n twintig. Enkele fietsen ston den tegen 'n bo<n, andere lagen plat in 't mos. Er was blij üach van onbezorgde jeugd in vacantiestemmif. Hoe ze tot zon clubje van zeven waren ge komen, wisten z misschien geen van allen pre cies na te veillen. 't Was begonnen met 'n drietal, dat iniezelfde winkelzaak werkzaam wasen zoo en toe kwam daar 'n vriendin of 'n kennis tot ze 'n fietsclub je van zeven hadden f afspraken, om 't zoo maar te laten. „Malle Lies" ad natuurlijk weer 't grootste woord en maae de heele troep aan 't gillen met haar dwa uitvallen. „Als jij nogtrouwt" zei Fien „dan zal dat 'n korktwelijk zijn, want je man heeft zich binnen 'half jaar doodgelachen." „En als jij rir t stadhuis gaat" pareerde Lies „dan tan er dertig jongens te huilen en twintig aüren nemen vergif of springen in 't water!" Fien werd 1 „jongensgek" genoemd, omdat ze iedere weekdoodelijk" was van "n ander en 't nooit tot ve verkeering had gebracht. „Zeg, meide' begon Berta opeens „we ten jullie datck Bossers gaat trouwen met 'n knul die neris aan doet?" „Nee toch?" „Echt waar, hoorvan de week teekenen ze aan.... Dat had ik nooit van Riek gedacht." ,,'n Jongen met 'n boel centen misschien?" „Niks, hoor! 'n Gewone kantoorbediende." „Ach ja" zei Annie, die wat verstrooid 'n takje in stukjes lat te knappen „je moet maar gek op elkaar Zijn Ze keken haar even aanen Hes flapte er uit: „Jij leest te veel gekke romannetjes!" „Ach, meid, doe niet zoo mal!" „En toch is 't waar! Jij verslindt boeken, Annie't gaat my niks aan, natuurlijk, maar ik zou toch wel es willen weten of ze thuis op de hoogte zijn van alles wat jij zoo maar uit die bibliotheek haalt „Phoe! Als 't an me moeder lag, dan mocht ik alleen verhaaltjes lezen van Christina Vetter en dat slag!" „Die overdrijving legt al genoeg, jongedame! En je bent niet van niks zoo melig 's morgens." „Malle Lies" gaat preeken! Hoe bestaat 't!" „Dat is niet overbodig, kindlief, want in de kerk zit je meestal te maffen." 't Werd even 'n kifterijtje, maar Lies gooide er zelf handig 'n kwinkslag overheen en begon toen Miep te plagen, die zich half-stiekum zat te poederen. Miep werd wel es schertsend ,,'t nufje" ge noemd, omdat ze wat veel zorg aan haar make up besteedde en steeds haar mond vol had over 'n „goed" huwehjk..., ze zou alleen trouwen als ze zeker wist dat Ze 't bést zou krijgen.... 'n inkomen van tachtig gulden per week was wel 't minste.... anders bleef ze net zoo lief haar heele leven typiste Dan had je nog To, de eenvoudigste van alle zeven.... 'n meisje zonder pretenties en altijd tevreden.... Ze had zoo'n beetje kennis aan 'n bediende van 'n confectiezaak, éven eenvoudig en degelijk als zijiedereen vond het 'n stel, dat voor elkaar geknipt was. De zevende was Greet, de minst uitbundige, al hield ze zich nooit afzijdigze was 'n goed, nauwgezet meisje, waarvan velen dachten dat ze nog wel es non zou worden. Na hun twaalf-uurtje bleven ze nog wat lui liggen en af en toe kreeg de conversatie 'n ern stig kantjede een had 't over de zorgen thuisde ander over de toekomsten een der zeven zei mymerend: „Hoe zou 't over tien jaar met ons gesteld zijn?" Er kwamen allerlei voorspellingen lostot „Malle Lies" opeens nogal plechtig ging staan., iedereen verwachtte weer 'n „idiote vertooning" maar dat liep nogal los„Meisjes" zei ze zonder eenige drukte „laten we in elk geval er voor probeeren te zorgen, dat we ons later voor elkaar niet behoeven te schamenwillen we dat op deze prachtige zomerdag elkaar be loven?" 'n Zesvoudig „ja" was 't antwoord. Toen begon de joiyt weerze sprongen op de fiets en onder 't hoogste lied werd de tocht voort gezet. Nog n jaar bleef de club voltalligMaar t was al n poosje niet meer zoo gezellig want Annie sloeg de meeste tochtjes over en er werd stil en ernstig gepraat in het clubje. Lies zei: „Ik ben er bang voor geweesten 'n keer heb ik haar vader en moeder moeten waarschuwenhad ik 't maar eerder ge daan.... ze las wat los en vast wasen ik zag 'n boek in haar taschbah...."' En „Malle Lies" begon zóó maar te huilen Later wist iedereen, dat Annie 'n gezin uit elkaar had gerukten zou trouwen met de man, die zich voor haar had laten scheiden.... met, 'n kwijlerig extase-gezicht noemde ze dat „haar groote liefde." De tweede die verdween, was Greet, de goeierd.... Ze trouwde met 'n brave jongen, tegen de zin van haar familie, want 't was 'n zwak ventjehij had al es 'n half jaar in 'n sanatorium doorgebrachtHet werd 'n huwe lijksgeluk van maar even drie maandentoen werd 't weer tobben met zyn gestelen bin nen 't jaar was Greet weduweZe kwam toen in 't gezin van haar zwager, wiens vrouw bij 't vijfde kind was overledendaar werd ze de altijd-maar-zorgende tante, die nooit iets voor zich zelf verlangde. Intusschen had de vroeger zoo eenvoudige, tevreden To, de jongen, die zoo goed bij haar paste, laten schieten voor 'n „pracht-party", zooals men dat noemtde eigenaar van 'n groot bedrijf met wel honderd man personeel de oppervlakkige menschen dachten dat ze ge weldig bofteIn t begin van hun huwelijk leek 't daar dan ook veel opmaar 't duurde niet zoo lang, of iedereen wist te vertellen dat haar man er ook andere relaties op na hield en bijna geen avond meer thuis wasEn daai' zat de verblinde Toin haar villa met dertien ieege kamerswaar nooit gelachen werdbehoudens door 't personeel.... De geslonken club stond pal, toen „Malle Lies" plompverloren kwam vertellen, dat ze naar 't klooster ging „Hoe bestaat 't!" riepen zeen één liet zich ontvallen: God meid, wat 'n zonde!" Die kreeg van Lies 'n bestraffend vinger-tikje op haar wang, met de mededeeling dat ze in de kloosters 't .liefst vroolijke nonnen zagen ver schijnen. En Lies bewees dat ze heelemaal geen kwezel was geworden, want ze trakteerde de meisjes op 'n reuze-fuif als afscheid.... en ze beloofde dat ze altijd aan hen zou blijven den ken. ook aan die reeds uit de club waren. Fien zou haar op de hoogte houden van de verdere „wederwaardigheden" der meisjesen ze kreeg er de tyd voor, want van alle jongens, die ze had kunnen krygenen nóg kon krij gen, nam ze er géén.... wat iedereen gek vond. 't Kan raar loopen in 't levenMaar Fien zelf hing 't niet aan de groote klok, dat ze met verscheidene jongelui nogal rare ervaringen had opgedaan en 't maar veiliger vond om voor haar moeder te blyven zorgen In een van haar brieven deelde ze Lies mede dat Miepje weet wel, onze nuf, die 'n man moest hebben met minstens vierduizend gulden jaar-inkomen" ging trouwen met 'n heel ge woon kereltjeen ze zou nooit van d'r leven raden wie 't wasdie knappe, eenvoudige jongen, die door To in de steek was gelaten en Miep was heelemaal geen nufje meeren zag er zonder lippenrood en zonder gelijnde wenkbrauwen veel aardiger uiten 't kon haar niks schelen, dat ie maar dertig gulden verdiendewant To had 't met die rijke klier toch ook maar beroerd getroffenje kon maar 't beste niet te veel boven je stand gaan. 'n Latere brief was minder prettigdaarin werd verteld dat Berta gemengd getrouwd was., zoo'n huwelyk, nou ja, waar meer over gepraat wordt dan noodig isEn die had nou zoo'n groot woord gehad over die Riek Bossers.... weet je 't nogZe had al heelemaal met alles gebro! nvreesehjk, hè? 'n Jaar of v.. waren er geen byzonderhe- dendat wil zeggen: de nare dingen over To, Annie en Earta v erden door Fien verzwegen die kon je etc: ook maar niet schrijven aan 'n nonnetje Lies vroeg er wel naar, maar, Fien jokte maar zoowat, dat ze weinig meer van hen te hooren kreeg Dan volgde weer 'n heel droevige brief.... dat Miep plotseling was overledenaange reden door 'n autoEn ze waren zoo geluk kig, die tweeen ze hadden zoo'n schat van 'n jongetjeEn weet je 't nog, Lies, van die groote fietstocht met ons zevenen? Dat er één zei: „Hoe zou 't over tien jaar met ons gesteld zijn? En van die afspraak? Kun jy je voorstel len, dat we nu pas zes jaar hebben gehad van die tien? Fien bleef trouw schrijvenmaar 't was voorloopig niet veel van beteekenis.Tot ze in 'n lange brief vertelde dat ze tóch nog ging trouwenmet 'n weduwnaar met één jon getjeNog r.iet geraden wie? De man van Miep! Hoe bestaat 't hè? Maar één ding scheelt. meidik weet heel goed wie 't isdat kun je van elke man niet zeggenEn die kleine knul zegt al mammie tegen meleuk, hè? Ze schreef nog met enkele regels over To, die van haar man was weggeloopenen over Fien, die zoo leelyk ging doen.... en over Berta, die met krantjes liep, waarin de Kerk en de priesters met modder werden gegooidLies had zoo dringend gevraagd haar niets te ver zwijgen Er waren nu acht jaren voorbygegaan En 't werden er veel meer Maar in dat stille klooster, ergens in t zui den, is nog steeds zuster Lucia.... die vroeger in de club van zeven „Malle Lies" werd ge noemdGeen dag vergeet ze te bidden voor haar zes vriendinnenen ze neemt altyd 'n kwartier extra voor de drie, die het 't meest noodig hebbenEn Onze Lieve Heer weet daar van.... Dus.... wie weet.... wie weet.... G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3