m Een zorglijke verjaardag Viermaal luchtalarm in een nacht VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN MEISJE VERMOORD Hongaarsch-Roemeensche grens- commissie reeds aan het werk Felle luchtgevechten boven Engeland De reis van Kobayasji naar Batavia Verduistering mm Demonstraties te Boekarest Convooi gebombardeerd nivr Nieuwe regeering in Argentinië „SINT PETRUS" r VEERTIEN BOMMEN BIJ BERKEL M WANDGEDIERTE Amerikaansche staatsmilitie opgeroepen Fa. H. v. LOON Tel. 23037 Luchtalarm in Berlijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De hoofdstad dreunde onder het luchtafweergeschut Britsche vliegers boven Zwitsersch gebied .J Van 2 t/m 15 September speciaal toezicht op de naleving Lijk te Roden gevonden 7% „Rouwbetoon' verboden Telegramwisseling Ciano en von Ribbentrop Ital. weermachtsbericht 64STE JAARCANC No. 22577 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Duitsch weermachtsbericht 133 Britsche vliegtuigen vernield Twaalf burgers te Berlijn gedood Russische manoeuvres in het Westen geëindigd MALIEBAAN 50 ÜTRECHT NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Op den len September viel een zorg lijke verjaardag, die niet met feestbetoon werd gevierd, maar ook in ons land begeleid werd van het het luchtruim vervullend daverend ge weld der moderne strijdtechniek. Het was de eerste verjaardag van den oor log, die thans woedt tusschen het mari tieme wereldrijk van Groot-Brittannië en de Europeesche continentale groot macht van het uit de Versailliaansche verdrukking overweldigend opgerezen nationaal-socialistische Derde Rijk van Adolf Hitler. Na acht maanden van slechts schijnbaar werkeloos afwachten kwam de na den Poolschen veldtocht met ervaring versterkte Duitsche weer macht plotseling weer in vulcanische beweging en de grauwe heerscharen overstroomden onbedwingbaar Scandi navië, de Lage Landen aan de zee. en Frankrijk. De zwakke neutraliteitsbarrières tus schen de machtige strijdenden stortten omver, Engeland verloor zijn bond- genooten en Duitschland zag zich ver sterkt met de actieve oorlogshulp van den Italiaanschen asgenoot. Zoo is thans de titanenstrijd in zijn laatste en be slissende stadium getreden. Hoe lang hij nog zal duren, wij weten het niet, maar wij hopen en bidden God vurig, dat deze eerste verjaardag van den oorlog tevens öe laatste zal blijken te zijn. Immers zoolang het vernietigend geweld Euro pa nog teistert, kan de noodzakelijke opbouw in vrede en rechtvaardigheid niet goed op gang komen. Die opbouw heet het doel van dezen oorlog en dit doel zal moeten worden bereikt, wil hij niet als de onzalige krijg van 1914 1918 nieuwe kiemen leggen voor een nieuwe worsteling in bloed en ellende. Ondanks den wil om zich buiten het krijgsgewoel te houden en de moeite, die het zich daarvoor ge geven heeft, is ons land meegesleurd in den typhoon van oorlogsgeweld en zoo zijn in dit eerste oorlogsjaar vijf korte, maar felle dagen voor ons land en ons volk van een geweldige beteekenis ge worden. Het bloedoffer, dat zoovele man nen in de kracht van hun leven gebracht hebben voor de eer van het vaderland. dc stoffelijke en geestelijke catastrophe, die deeien van de burgerbevolking teis terde, zij hebben het nationale saam- hoorigheidsgevoel en zelfbewustzijn doen opveeren uit de horizontale rust, waarin zij goeddeels schenen ingeslui merd. Wat de ernstige waarschuwingen van verstandige en inzichtrijke vader landlievende en vaderlandgetrouwe mannen niet vermochten, vermocht de overrompelende nood, die zich reeds zoo vaak bij loos schijnend alarm had aan gekondigd, dat men door zijn werke lijke komst toch nog smartelijk werd verrast Sindsdien leven wij onder de be zetting van een nog steeds oorlogvoe rende mogendheid, zoodat wij de gevol gen van den oorlog, zij het ook niet rneer in die mate als gedurende den vijfdaagschen veldtocht, aan den lijve en in den geest blijven ondervinden. Deze oorlog is niet slechts een strijd tusschen grootmachten, maar ook een geweldige revolutie op sociaal, economisch en gees telijk gebied, de krampachtige overgang naar een nieuwen tijd, zooals de wereld historie er meer heeft gekend. Wie zich ciaarvan ernstig rekenschap geeft, zal den moed en de kracht vinden noodig om actief aan de voorbereiding van den nieuwen tijd mede te werken en die actieve medewerking verleenen als het vervullen van een onaf wij sbaren plicht tegenover zichzelf, zijn gezin, zijn fami lie, de gemeenschap, land en volk. Voor ons, Katholieken, die weten, dat God kracht naar kruis schenkt, die de betrekkelijkheden en de vergankelijk heden dezer wereld hebben leeren zien in het licht van de eeuwigheid, en die naar rechtvaardigheid voor allen heb ben te streven overeenkomstig de richt lijnen, reeds jaren geleden, gegeven door de door den H. Geest verlichte Herders der Christenheid in de Eeuwige Stad, moet dat gemakkelijker zijn dan voor lien, die stuur- en richtingloos in den maalstroom der gebeurtenissen worden meegevoerd en geen grond meer onder de voeten voelen. De toekomst van ons land en ons volk zal, indien rechtvaardigheid betracht wordt, zijn zooals wij zelf zijn. Moge zij zóó zijn, dat wij ons zelf naar eer en ge weten nimmer iets zullen hebben te ver wijten. Te Amsterdam is Zaterdagavond en in den loop van den nacht viermaal luchtalarm ge maakt. Omstreeks kwart over tien kwam plot seling het luchtafweergeschut in werking, dat met ongekende hevigheid het vuur op vijande lijke toestellen opende. Het zware gedreun der kanonnen en het ontploffen der granaten van groot kaliber in de lucht deed den wan delaar ijlings schuilplaatsen tegen neerkomen de scherven opzoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het luchtalarm. Vele menschen, vooral in de buitenwijken, waren echter zoo onvoorzichtig> buiten te gaan kij ken. Hun moest de luchtbeschermingsdienst bevelen, in de huizen te gaan. Voor twaalf uur is er nog tweemaal luchtalarm geweest. Het bleef dien nacht echter niet rustig, want tegen half een werden de slapende hoofdstede lingen opnieuw door het luchtalarm gewekt. De luchtdoelartillerie vuurde zeer hevig; rond om de stad zag men op veel plaatsen het lich ten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Engelsche vliegtuigen, die zeer hoog vlogen en welke men nauwelijks kon hooren, voor het laatst de hoofdstad te naderen. Drie kwartier lang dreunde en knalde het bijna onafgebrogen bo ven de huizen. De Engelsche vliegtuigen slaag den er echter niet in, boven de stad te komen. Het geschut dwong de toestellen, op zeer groo- te hoogte blijven en tenslotte terug te keeren. Er zijn geen bommen op de stad uitgewor pen. Door granaatscherven liepen echer drie per sonen lichte verwondingen op. Zij werden door den G. G. en G. D. verbonden. De brandweer rukte eenmaal uit en wel naar de Jacob van Lennepkade 109, waar een vader en zijn zoon door granaatscherven waren ge troffen. Beiden waren licht gewond en werden ter plaatse verbonden. TOKIO, 2 Sept. (Domei) De Japansche minister van Handel en Nijverheid, Kobayasji, die vandaag van Moji naar Batavia vertrekt, heeft, naar Soema, de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken in ant woord op een vraag van een buitenlandschen journalist heeft verklaard, geen in een program ma vastgelegde taak, zooals het onderhandelen over een douaneverdrag of handelsaccoord met Nederlandsch-Indië. Soema zeide, dat alles zal afhangen van de houding der Nederlandsch- Indische autoriteiten en de vorderingen, die lij de onderhandelingen worden gemaakt. De status van Kobayasji is, naar Soema zei- de, die van bijzonder ambassadeur, tevens mi nister van Handel en Nijverheid, waarbij hij als minister van de kroon verantwoordelijk is voor het beleid van het ministerie van Handel en Nijverheid, doch tevens bevoegd is. zijn stem te laten hooren in andere staatszaken. GENèVE, 2 Sept. (D. N. B.) In den nacht van Zondag op Maandag hebben Britsche vlieg tuigen opnieuw boven Zwitsersch gebied ge vlogen. Te Genève werd driemaal luchtalarm gemaakt, de eerste maal kort voor middernacht, de tweede maal om 1 uur 24 en de derde maal om 2 uur 03. Ook in Lausanne is luchtalarm gemaakt. Zonsondergang2 Sept. 20.27 Zonsopgang 3 Sept. 6.53 Zonsondergang 3 Sept. 20.25 Maanopkomst 4.32; ondergang 19.40 Ter verzekering van een goede naleving der verduisteringsvoorschriften zal blijkens een buitengewoon politieblad in de periode van 2 t.m. 15 September de Duitsche Ord- nungspolizei in samenwerking met de Ne- derlandsche politie scherp controle uitoefe nen op de naleving van het rijverbod voor motorrijtuigen tusschen 22 uur en 4 uur, van het verbod om het strand te betreden en van de verduisteringsvoorschriften. In een weiland achter een bosch nabij Roden (Drente) heeft een voorbijganger Maandagochtend vroeg een vreeselijke ont dekking gedaan. Hij vond daar het lijk van het 22-jarige meisje E. M. uit Roderwolde, dat naar alle'waarschijnlijkheid het slacht offer van een moordaanslag is geworden. De dader is voortvluchtig. Zondagmiddag zijn in den Boezempolder te Berkel (Z.H.) uit een Engelsch vliegtuig veertien bommen neergeworpen, welke in een weiland terecht kwamen, waarbij twee koeien werden gewond. Overigens werd geen schade aangericht. De politie heeft de om geving afgezet. In den omtrek zijn geen militaire doelen. NEW-YORK, 2 Sept. (D.N.B.) President Roosevelt heeft 60.000 man van de staats militie voor een diensttijd van een jaar per 16 September opgeroepen. De oproeping van 60.000 man staatsmilitie voor een diensttijd van een jaar omvat, naar verluidt, vier volledige divisies der militie met uitzonde ring van de pantserafdeelingen. Voorts komen daar nog bij zeven eenheden van het luchtdoel geschut, drie afdeelingen kustartillerie en vier eskaders verkenningsvliegtuigen. Monumentenzorg. De muren van de Ridderzaal te Den Haag worden schoon gemaakt. Vuil en stof worden van de oude baksteenen verwijderd en de steenen sponningen van de glas-in-loodramen afgekrabd ((foto scuimmeipenningn) Tijdens den Duitschen luchtaanval op de Engelsche haven Portsmouth. Rook ontwikkelingen duiden de plaatsen aan, waar voltreffers neerkwamen (Weltbiid) .BOEDAPEST. 1 Sept. (D. N. B.) De Hongaarsch-Roemeensche commissie, welke belast is met de vasttelling van het juiste grensverloop tusschen beide landen, is Zondagmiddag te Nagyvarad met haar werk zaamheden begonnen. De vraagstukken, die voortvloeien uit den gebiedsafstand door Roemenië zullen tevens door de commissie worden geregeld. In Boekarest is het Zondag tot demonstraties gekomen tegen de aanvaarding van de scheids- rechterjjke uitspraak van Weenen. De politie zag zich genoodzaakt met pantserwagens op te treden. De menigte werd tenslotte met gummi stokken uiteengeslagen. Hierbij moesten enkele arrestaties worden verricht. Het groote plein voor het paleis was gedurende verscheidene uren geheel afgesloten. In wijden omtrek moest het slot door gendarmerie-afdeelingen worden bewaakt, terwijl patrouilles door de geheele stad trokken. In een radiorede heeft de Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Manoilescoe, Zaterdagavond uitdrukking gegeven aan den smart van alle Roemenen over de scheidsrech terlijke uitspraak in Weenen. Hij noemde evenwel de door de Asmogendheden gegeven garantie voor Roemenië's grenzen van essen tieel belang en voor Europa van de grootste beteekenis. Deze garantie, die zonder voor behoud is gege'ven en allesomvattend is. is tegen niemand gericht, zoo zeide de minister, maar zij dient slechts tot het behoud van den vrede en de integriteit van Roemenië: In tegenstelling met andere garanties, welker waarde Roemenië intusschen heeft leeren ken nen, is deze garantie van onmiddellijke en de krach* igste waarde, daar zij door twee mach tige staten is gegeven. Zij vormt de basis waar naar Roemenië zijn toekomst kan richten. Roemenië zal zich in de toekomst nauwer aan sluiten bij de Asmogendheden en op haar ga rantie steunen, zoo besloot de minister zrjn rede. In de Zaterdag te Berlijn gehouden confe rentie voor de buitenlandsche pers, aldus het A.N.P., is de vraag gesteld, wat men onder de garantie der Asmogendheden aan Roemenië moet verstaan. Van Duitsche zijde werd ge antwoord, dat niet veel kan worden toe gevoegd aan hetgeen men uit de garantiever klaring kan lezen. Geen enkele staat heeft verdere territoriale eischen aan Roemenië ge steld. Men weet, dat Rusland na den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina verklaard heeft geen territoriale eischen meer te zullen stellen. Hetzelfde geldt voor Bulga rije, dat uitdrukkelijk neeft gezegd, met den terugkeer van de Zuidelijke Dobroedsa te vreden gesteld te zijn, en voor Hongarije, dat met zooveel woorden de uitspraak van Wee nen als bindend heeft erkend. Men kan zeggen, dat de garantie zich te gen een onbekende richt. Pas als iemand buiten het kader van de richtlijnen, die door de drie genoemde staten erkend zijn, eischen van den een of anderen aard zou stellen, zou dit onder de garantie vallen. Ten aanzien van de drie nabuurstaten van Roemenië is de toestand dui delijk. De garantie kan slechts betrekking heb ben op aanspraken, die buiten de sfeer dezer staten vallen en die aanspraken zouden dan natuurlijk worden afgewezen. Naar aanleiding van den Engelschen com mentaar, dat Roemenië is teruggebracht tot den toestand van 1918, merkt men in Duitsche kringen op, dat Roemenië meer dan de helft van het te Trianon toegewezen gebied heeft behouden en wel dat deel dat in economisch opzicht het belangrijkst is. Hongarije heeft nog niet de helft van het vroeger aan Roeme nië afgestane gebied teruggekregen, n.l. 47.000 van de 193.000 vierkante kilometer. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, is vandaag om 11 uur uit Weenen per vliegtuig te Rome aangekomen. Met hetzelfde toestel is ook de Duitsche ambassa deur, Von Mackensen, weer in Rome gearriveerd. De Roemeensche bladen publiceeren een ver klaring van den minister van Binnenlandsche Zaken, volgens welke het tot dusver gedulde openbare „rouwbetoon" wegens het afstaan van Roemeensche gebieden terstond verboden wordt, omdat het wegens deelneming van onverant woordelijke elementen dreigt te ontaarden. Over tredingen van het verbod worden streng gestraft. Op de terugreis uit Weenen heeft de Italiaan sche minister van Buitenlandsche Zaken graaf 'Ciano bij het passeeren van de Rijksgrens het volgende telegram gezonden aan den Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop: „Nu ik naar Italië terugkeer is het mij een be hoefte u met mijn kameraadschappelijke groeten mijn hartelijksten dank voor uw gastvrijheid over te brengen. Ik verzoek u jegens den Fuehrer mijn erkentelijkheid tot uiting te willen brengen. Het was mij een genoegen, in eenstemmigheid van opvattingen en inzichten, met u aan de verwe zenlijking van een werk der gerechtigheid en kalmeering te kunnen samenwerken, waarmede opnieuw de hooge taak bewezen is, welke de as mogendheden uitoefenen tot het scheppen van die nieuwe orde, welke de Fuehrer en de Duce Europa zullen geven." Rijksminister Von Ribbentrop heeft met het volgende telegram geantwoord: „Ik dank u voor de kameraadschappelijke groeten, die u mij bij uw terugkeer naar Italië gezonden hebt. Ook ik deel uw vreugde en vol doening, dat wij te Weenen gemeenschappelijk een belangrijke Europeesche aangelegenheid kon den oplossen. De as heeft daarmede een defini tieve rust in het Donaubekken tot stand ge bracht en door de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen de wereld opnieuw doen zien door welk een hoog verantwoordelijksbesef de be slissingen van den Duce en van den Fuehrer bij de nieuwe ordening van Europa gedragen worden. Ik verzoek u mijn meest oprechte gevoelens aan den Duce te willen overbrengen." ERGENS IN ITALIë, 1 Sept. (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht no. 86 luidt als volgt: In het Oosten van de Middellandsche Zee is een vijandelijk convooi gebombardeerd door een van onze formaties vliegtuigen. Een stoomschip werd getroffen en ernstig beschadigd. Onze koloniale troepen hebben Buna be zet, een belangrijk karavaancentrum in Kenya, op 90 K.M. van Moyale. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op verscheidene plaatsjes in Cyrenaica, waar in totaal zeven dooden en acht gewonden vielen, en op Oost-Afrika, waar drie dooden en vijf gewonden, Italianen en inboorlingen, te be treuren zijn. Bij een vijandelijken aanval op het vliegveld Cagliari werd een hoek geraakt van het com mandantsgebouw, dat beschadigd werd, even als twee op den grond staande toestellen. Er vielen dooden noch gewonden. TANDPASTA op wetenschoppelijke basis met natuurlijk* aetherische oliën bereid, reinigt, desin* fecteert en polijst het gebit zonder het glazuur of te slijpen, door zij geen ccherpe of horde bestanddeelen bevat Het schuim dringt in alle spleetjes en doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook gaarne vanwege den aongenamen pepermunt- smaok. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben 6 25 en 60 cents. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen BERLIJN, 1 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft den modernen Britscnen hulpkruiser „Dunvegan Castle", groot 15.000 br. reg. ton, tot zinken gebracht. Dit succes mee gerekend heeft het Duitsche duikbootwapen binnen drie dagen ruim 100.000 br. reg. tem in den grond geboord. Op 31 Augustus en in den nacht van 31 Augustus op 1 September hebben onze ge vecht.s- en jachtvliegtuigen verrassende aan vallen op de Britsche eilanden ondernomen. Vliegvelden in de graafschappen Kent en Essex, haveninstallaties en dokken aan de monding van de Theems en te Liverpool en vliegtuigfabrieken in Midden-Engeland wer den met bommen bestookt. Talrijke branden toonden de groote uitwerking der aan val- len. Hierbij ontwikkelden zich felle luchtge vechten, in den loop waarvan 116 vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. 's Nachts vlogen Britsche toestellen boven het Roer-gebied en naar Berlijn. Zij wierpen op verscheidene plaatsen bommen, die echter slechts heel geringe materieele schade aanricht ten. Militaire doelen zijn nergens getroffen. Het vuur van ons luchtafweergeschut verhinderde den vijandelijken vliegtuigen bij den aanval op Berlijn bommen te werpen boven het stadsge bied. Eenige bommen vielen buiten de stad op het vrije veld. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren: 133 vliegtuigen, waarvan 116 tijdens luchtgevechten,, drie des nachts door afweerge schut en 14 op den grond vernield werden. Het gelukte verder 74 versperringsballons te vernie len; 32 eigen vliegtuigen worden vermist. BERLIJN, 2 Sept. (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag is van kwart voor een tot 1 uur 32 luchtalarm gemaakt. Eenige vijande lijke vliegtuigen probeerden een aanval op Ber lijn te doen. maar werden door de luchtdoel artillerie genoodzaakt terug te keeren. In het gebied van Groot Berlijn werden geen bommen geworpen. Het aantal dooden als gevolg van den En gelschen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 28 op 29 Augustus, is, naar de bladen mel den, tot twaalf gestegen. De door de Engel schen gedoode burgers der Rijkshoofdstad wor den heden resp. morgenmiddag 3 uur plechtig begraven. Naar achteraf bekend wordt, zijn gisteren in den dierentuin verscheidene bom- trechters gevonden. Daar nog niet is vastge steld, of daar niet-ontplofte granaten liggen, zijn eenige straten voor het verkeer gesloten. BUENOS AIRES. 2 Sept. (D.N3.) De vice- president der republiek, Castillo, heeft de vol gende nieuwe regeering gevormd: Buitenlandsche Zaken: Larreta; Binnenland sche Zaken: Culacciatti; Financiën: Pinedo; Landbouw: Amadeo y Videla; Justitie en On derwijs: Rothe; Openbare Werken: Oria: Oor log: generaal Tonazzi; Marine: vice-admiraal Fincati. De nieuwe ministers zullen morgen den eed afleggen. MOSKOU, 1 Sept. (DNB) De biaden melden, dat de troepenoefeningen in het „speciale Wes telijke militaire district", die in aanwezigheid van den volkscommissaris van oorlog, maar schalk Timosjsnko en van den chef van d°n generalen staf van het roode leger, Merezkov. zün gehouden, geëindigd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1