EEN JAAR OORLOG Kruisvaart in den nieuwen tijd Dr. Goebbels spreekt te Kattowitz Kou - Kou - Kou Bereid tot Vorming van één jeugdorganisatie ARBEID EN INSPANNING HET DEVIES DE STRIJD OM EEN BABY Kerkelijk Leven Zaligverklaringsproces van Mgr. Hamer Hoever staat het er mee? MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 Onteigening der olievelden in Mexico WEEKBLAD „MARIANNE" VERBODEN Hevige koude op den Balkan Engeland werft Ameri- kaansche vliegers Duitsch-Russische juridische overeenkomst Het bestuur van den Volkenbond Engelsche bommen op Chartres EEN VERGROOT VALKENBURG Annexatie van gedeelten van omliggende gemeenten JAARBEURS EN OPENBARE ARBEIDSBEMIDDELING DERDE LEEUWARDER NOODBEURS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Vereeniging voor waterleidings- belangen Tweede Limburgsche Noodbeurs Oude munten gevonden Wij luisteren naar j Dinsdag 3 September Onderzoek inzake het in de puin- hoopen gevonden lijkje van belang geacht NEDERL. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN Medewerking tot een algemeene organisatie „REN0VATUM" ■i-iomjojgi Rijwieldief gearresteerd Hij opereerde in Ede en omgeving De varkenspest BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Kloosterjubilea Gisteren was het een jaar geleden, dat de Duitsche troepen Polen binnenmarcheerden. Na een week van enerveerende politieke spanning, welke volgde op het verrassende pact tusschen Berlijn en Moskou van 23 Augustus, waardoor Duitschland met één slag den regeeringen van Londen en Parijs de troeven, welke deze nog meenden te kunnen uitspelen, uit handen sloeg en waarin de diplomaten als in een roes den stuiptrekkenden vrede nog poogden te redden, werd het plots stil in de ambassades, want in die eerste dagen van September kwa men de diplomaten op het tweede plan en traden de legers op den voorgrond, om met geweld van wapens dat te bereiken, wat den diplomaten niet gelukte. Het geweldige Duitsche leger, dat de laatste jaren telkens bij belangrijke politieke gebeur tenissen reeds zijn dreigende schaduw had vooruitgeworpen men denke slechts aan München 1938 kwam dien lsten September in beweging en raasde achttien dagen als een geweldige orkaan over het PooLsche land: toen was het pleit beslist. En toen het offensief in het Oosten ten einde was, volgde na een' half jaar van schijnbare rust het Westen Ook daar verbrijzelden de mokerslagen van het Duitsche leger, in een offensief van nauwelijks tien weken, wat onmogelijk te vernielen scheen. Ais een kaartenhuis stortte Frankrijks sterkste veste, de Maginotlinie ineen. Duitsche tanks en vliegtuigen vernietigden allen tegenstand. En na een jaar staan wij thans tooi den eind strijd: Duitschland te zamen met den as- genoot Italië, dat 10 Juni 1940 den oorlog in ging, tegen Engeland; de as tegen het Brit- sche Empire, een gigantische worsteling, waar van op het oogenbiik de laatste ronde wordt uitgevochten. Danzig en de opmarsch van het Duitsche leger in Polen vormden de onmiddellijke aanleiding tot dezen oorlog. Hoe, zal men mis schien vragen, kon Danzig de aanleiding wor den? Was Danzig niet een volkomen Duitsche stad; was het zoo onbillijk dat Duitschland het verdwijnen van den corridor eischte of een corridor in den corridor, die Oost-Pruisen met het Rijk zou verbinden? Moesten Londen en Parijs om zulk een op zichzelf toch vrij onbelangrijke kwestie aan Duitschland den oorlog verklaren? Toch is dit geschied en waarom? Omdat rondom de Danzigsche kwestie alle andere zich groepeerden. Danzig was de limiet, die Engeland en Frankrijk zich gesteld^ hadden bij hun concessies aan Berlijn. Vbor Berlijn waren Danzig en de Corridor echter wanproducten van Versailles, die moesten ver dwijnen; Londen en Parijs meenden evenwel, dat een toegeven voor hen een nieuw München beteekende. Juist om dit te voorkomen had Chamberlain immers, na lang aarzelen, onder druk vooral van Labour en de Churchill-Eden-groep, zijn in Februari 1938 begonnen verzoeningspolitiek, ruim een jaar later, in Maart 1939, na de bezetting door de Duitschers van Bohemen en MOravië, opgegeven. Londen sloeg sindsdien een nieuwen' weg in en Parijs volgde; het was een weg, die direct tot den oorlog voerde. Deze weg leidde naar Oost-Europa, naar Polen en Rusland. 2ag Londen kans deze twee landen in een zooge naamd front tegen agressie in te schakelen, dan was volgens hen het evenwicht in Europa, door het steeds krachtiger wordende Duitsch land verbroken, weer hersteld. Polen zelf, een product van Versailles, sloot zich aan, Sovjet- Rusland weigerde. Niet botweg, maar het trai neerde de besprekingen, voerde zijn eischen steeds meer op. Stahn wist, dat nu zijn kans gekomen was, hij wist, dat hij alle troeven in handen had, zoowel tegenover Londen als Ber lijn. 23 Augustus kwam het pact tusschen Moskou en Berlijn tot stand; het vredesfront van Chamberlain was mislukt. Duitschland was in den rug gedekt, het behoefde niet te vreezen dat het een oorlog op twee fronten moest voeren. De gebeurtenissen, die nu in een snel tempo volgden, lieten de wereld zien, van welk een beslissende beteekenis het pact MoskouBerlijn was geweest. 1 September marcheei'den de Duitschers over de Poolsche grens, zeventien dagen later, toen het pleit beslist was, trokken ook de Russen het Pool sche land binnen; Polen was verloren; 28 Sep tember vloog Von Ribbentrop wederom naar Moskou om een grens- en vriendschapsverdrag te sluiten. Polen, ontstaan ten koste van Duitschland en Rusland, werd door diezelfde twee mogendheden ook weer verdeeld. Engeland en Frankrijk, welke beide Polen tegen een Duitsche agressie hadden gegaran deerd, verleenden practisch geen enkele hulp. Wèl verklaarden zij na eenige aarzeling 3 Sep tember den oorlog aan Duitschland. Maar aan den Westwall en de Maginotlinie kwamen de milliOenen-legers niet in beweging. Na den val van Polen breekt die merkwaar dige periode voor het Westen aan, waarin een oorlog gevoerd werd, die geen oorlog was. De legerberichten brachten vrijwel iederen dag het stereotiepe; niets te melden. De kanonnen zwegen, de diplomaten kwamen weer in actie. 6 October deed Hitier een vredesaanbod aan het Westen, maar Engeland en Frankrijk sloe gen het aanbod af. Toch duiken in de maan den October, November en December geregeld vredesgeruchten op. Ook Roosevelt roert zich. Hij stuurt Sumner Welles, zijn onder-staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, naar Europa om in Rome, Berlijn, Parijs en Lon den van de opvattingen der regeeringen kennis te nemen, hij zendt als zijn bijzonderen verte genwoordiger bij het Vaticaan Myron Taylor Een oogenbiik schijnt het, dat de krachten, die den vrede willen, de overhand krijgen Amerika, Italië en het Vaticaan trachten, ieder Op zijn eigen manier, en alle drie uit geheel verschillende motieven, den vrede in Europa bpniéuw te redden, althans zoo leek het. Op den Vooravond van Kerstmis komt het Vaticaan met een vredesprogram en tegelijk is de wereld ge tuige van vriendschapsbetoogingen tusschen den H. Stoel en het Quirinaal. Terwijl het Westen zich illusies maakte over de mogelijkheden van een spoedigen vrede, ont plooide Moskou in de Oostzeelanden Estland, Letland en Litauen een koortsachtige activiteit;. Een voor een werden de ministei-presidenten en ministers van Buitenlandsche Zaken op het Kremlin ontboden, waar Molotof hun ultima tief voorstelde, verdragen te sluiten, welke practisch hierop neerkwamen, dar,, tengevolge van de strategische punten die Rusland in deze landen ging bezetten, de Baltische staten hun onafhankelijkheid verloren. Zoo nam Moskou, zonder op eenig verzet van Duitsch land te stooten, een machtige positie in het Oostzeegetied in. Tegelijk met de Baltische ministers vertoefde ook de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, te Moskou. De besprekingen leverden echter geen resultaat op. Nog vóórdat Saradjogloe in Turkije was teruggekeerd, sloten Londen en Parijs een verdrag met Ankara, waarbij Enge land en Frankrijk aan Turkije hulp en bij stand beloofden, indien dit land werd aangeval len. Op zijn beurt zou Turkije hulp verleenen als een van deze landen in de Middella-ndsche Zee zou worden aangevallen. Turkije kon echter niet verplicht worden de wapens tegen Rusland op te nemen. Dit verdrag, dat in October 1939 een groot succes scheen voor de diplomatie der Geal lieerden, heeft tot nu toe in de practijk weinig resultaat opgeleverd. Het verloop van den .strijd in het Westen heeft Ankara blijkbaar huiverig gen aakt zich m het avontuur van een ooiiog te sterten aan de zijde van Eng'-land. Hadden de randstaten Estland, Letland en Litauen zich gelaten bij de Russische eischen neergelegd, het in het Noorden gelegen Fin land weigerde zijn onafhankelijkheid prijs te geven. De vertegenwoordiger der Finsche regee ring, Paasikivi, vertoefde weken lang te Mos kou, tot een accoord kwam men echter niet. 26 November had de crisis haai hoogtepunt bereikt. Moskou eischte, dat de Fmsche troe pen zich 25 K.M. van de grens zouden terug trekken, vier dagen later rukten de Russische troepen Finland binnen. Hoewel de Finnen zich buitengewoon dapper verdedigden en de Russen aanvankelijk weinig successen boék- ten, moest Finland toch, na zich drie en een halve maand taai verdedigd te hebben, voor de Russische overmacht zwichten. 12 Maart eindigde de oorlog in een overwinning voor de Russen. De oorlog tusschen Finland en Rusland was vooral belangrijk, omdat de groote oorlogvoeren de mogendheden en Scandinavië zich voor het verloop buitengewoon interesseerden. Toen Londen er. Parijs zager, dat Finland ir. staat was sterken tegenstand te bieden, meender. zij, dat thans de kans schoon was om te inter- venieeren, teneinde het verstarde Westfront naar het Noorden te verplaatsen. VOoral Chur- ehill drong op interventie aan, doch Noor wegen en Zweden weigerden hun grenzen voor de troepen der Geallieerden open te stellen. Ook de Volkenbond gaf half December nog teeke nen van leven en stootte Rusland uit den bond. Intusschen kwam de nederlaag aer Finnen eerder dan verwacht werd. Een crisis, zoowel in het Fransche als het Engelsche kabinet, was het gevolg, daar de nederlaag als een eigen politieke nederlaag werd gevoeld. Chamberiahi wist zich te handhaven, maar Daiadier ging heen. Paul Reynaud volgde hem als premier op. Over het verder verloop van den oorlog in een volgend artikel. wacht echter, dat de onteigende oliefirma's alles in het werk zullen stellen om nieuwe rechtsmid delen te doen gelden. MEXICO STAD, 1 Sept. (D. N. B.) De eerste districtsrechter Ponciano Hernandez Ortega heeft Zaterdag vonnis geveld in de kwestie der vaststelling van het bedrag der schadevergoe ding voor de op 18 Maart 1938 onteigende Duit sche oliefirma's. De uitspraak luidt, dat de Mexicaansche regeering voor onteigenden eigen dom 177.624.190 Mexicaansche pesos moet be talen. Daarmede is een beslissing gevallen in een conflict, dat bijna 21/, jaar heeft geduurd. Tegen de uitspraak van dezen rechter kan geen hooger beroep aangeteekend worden. Men ver- KATTOWITZ, 1 September. (D. N B.) Zon dag is Rijksminister dr. Goebbels te Kattowitz aangekomen, waar hij des middags het woord heeft gevoerd op een groote demonstratie, ge houden in verband met het feit, dat Oostelijk Opper-Silezië een jaar geleden werd bevrijd. De minister herinnerde aan den tijd van nu een jaar geleden, toen de Duitsche weermacht de grenspalen neerwierp, welke de „overwin naars" van 1918 wederrechtelijk en tegen den wil van het volk in het Duitsche land hadden geplant. Dr. Goebbels teekende in een duidelijk over zicht de gebeurtenissen, die Duitschland dwon gen het zwaard in de hand te nemen en gaf een overzicht van de dramatische gebeurtenissen en trotsche overwinningen van verleden jaar. Uit deze overwinningen en uit de verandering van den politieken toestand, welke de voorge nomen insluiting van Duitschland verhinderde en de Engelsche plutocratie als laatsten tegen stander hebben geïsoleerd, moet men, even als uit de onoverwinnelijke kracht van het eigen volk. zooals de redenaar betoogde, het vaste geloof putten aan de Duitsche eindover winning. GENèVE, 1 Sept. (D.N.B.). De Fransche radio deelt mede, dat het weekblad „Marianne" dat betrekkingen onderhield met het vroegere Volksfront, in verband met een artikel van den Jood Lacache voor drie maanden is verboden. Door hun kóu, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnliardt te Zeist. Mi,,"' rdt's Poeders por stuk 8 ct. Doos 45 et. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. BELGRADO, 2 Sept. (D. N. B.) Hevige koude, gepaard gaande met zware stormen, valt waar te nemen in Dalmatië, Bosnië en Zuidelijk Servië. Voor het eerst sinds menschenheugenis valt in dezen tijd in het Zuiden van Servië tot dicht bij de Grieksche grens .reeds sneeuw, waardoor de tabaksoogst gevaar loopt. Uit Split wordt gemeld, dat op de Adriatische Zee verscheidene visschersbooten ronddrijven. Bij Dubrovnik is een boschband uitgebroken, die aangewakkerd door den storm, een geweldigen omvang heeft aangenomen, zoodat verscheidene dorpen reeds ontruimd moesten worden. NEW-YORK, 2 Sept. (D.N.B.). De Engelsche regeering heeft het onlangs gedane aanbod aan Amerikaansche Vliegers, die oorlogsvliegtuigen naar Engeland willen vliegen, tot duizend dol lar per maand verhoogd. De vliegers worden door rondreizende Engelsche agenten overal in de Vereenigde Staten geworven. Hun taak is om van Canada uit bommenwerpers over den Atlantischen Oceaan te vliegen, vermoedelijk Lockheed- en Martin-toestellen. Het honora rium van duizend dollar per maand wordt ook betaald, wanneer slecht weder den tocht ver hindert. Ter aansporing van de vliegers be loven de Engelschen hun nog een vergoeding van 500 dollar per maand voor elke vlucht, die een aflevering van twee machines per maand overtreft. BERLIJN, 1 Sept. (D. N. B.) Gisteren is te Berlijn een overeenkomst geteekend voor de re geling van den rechtstoestand aan de grens, die was vastgesteld in het Duitsch-Russische grens- en vriendschapsverdrag van 28 September 1939 De onderhandelingen, die een maand hebben geduurd, zijn in goede verstandhouding gevoerd GENèVE, 1 Sept. (D.N.B.). Avenol, die tot dusver secretaris-generaal van den Volkenbonc is geweest, heeft per einde Augustus zijn post verlaten. Zijn functies worden waargenomen door den Ier Lester, die tot dusver plaatsver vangend secretaris-generaal is geweest BERN, 2 Sept. (D.N.B.) De „Matin" meldt, dat op 31 Augustus Engelsche oommen op he: cen tum van de stad Chartres geworpen zijn. Een van deze bommen kwam vlak bij de kathedraal terecht. Twee Fransche burgers werden gewond. Naar verluidt zal de gemeente Valkenburg wel dra worden vergroot met het grootste gedeelte der gemeente Hcuthem, met gedeelten van Huls berg en Berg- en Tenblijt, en met Schin-op- Geul en Oud-Valkenburg. Groot-Valkenburg krijgt dan 8500 inwoners. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling ves tigt de aandacht van belangstellenden er op, dat op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht een afzon derlijke stand is ingericht voor de openbare arbeidsbemiddeling in Nederland. Statistieken en geschriften geven éen beeld van doel en be teekenis der arbeidsbemiddeling. Over de be middeling van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland wordt een afzonderlijke folder uit gereikt. Tijdens den geheelen openingsduur van de Jaarbeurs bestaat gelegenheid, bij de op de stand aanwezige Rijksambtenaren inlichtingen te verkrijgen over de arbeidsbemiddeling en an dere bemoeienissen van genoemden Rijksdienst, zooals wachtgeldregelingen bij tijdelijk stilliggen van bedrijven of gedeelten van bedrijven. De star.d is gevestigd op de tweede étage on der no. 3044. Het Comité van de Leeuwarder Noodbeurs heeft besloten, op 26 en 27 September een derde Noodbeurs te houden, welke in het teeken zal staan van de komende St. Nicolaasviering. In principe heeft het comité besloten, in de maand October te Heerenveen eveneens een Noodbeurs te organiseeren. Door onbekende oorzaak is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee in het water van de Dunne Bierkade te Den Haag geraakt de 65-jarige B. van de B. die in een logement aan die kade verblijf hield. De 22- jarige sergeant van den Opbouwdienst, H. Ri- chart, is gekleed te water gesprongen en heeft den man op het doge gebracht. Oogenblikke- lijke toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet baten, de man bleek reeds te zijn over leden. De Vereeniging voor waterleidingsbelangen in Nederland zal haar najaarsvergadering dit jaar op 12 en 13 September te 's-Hertogenbosch hou den. Deze vergadering zal o.a. gewijd zijn aan een bezichtiging van en een bespreking over de werken der Gemeente Waterleiding aldaar en die der N.V. Waterleidingmij. „Oost-Brabant". Van 23 tot 26 September wordt in Maastricht de tweede Limburgsche Noodbeurs gehouden. Bij het afbreken 'van de oude kapitale boer derij Kloosteranstel te Kerkrade is een kistje met oude munten gevonden. Tijdens de bijeenkomst van de Cohortleidingen der Kruisvaart, wel ke Zondag te Den Haag werd ge houden, heeft de centrale directeur der Kruisvaart, rector Th. v. d. Lugt, een uiteenzetting gegeven van het standpunt, dat de Kruisvaart wil innemen tegenover den nieuwen tijd en van haar bereidheid om zich aan te sluiten bij een groote Neder- landsche jeugdorganisatie. Nadat de vergaderinig was geopend en de Wel- eerw. heer Van der Lugt de gasten had welkom geheeten (onder hen bevonden zich rector H. M. van Spanje directeur van het Jeugdwerk in het bisdom en de heer p. van Leeuwen commis saris der N.P.V.), herdacht hij de gevallen jeugdleiders. Vervolgens zeide hij. Ook al doen wij niet mee met hen die alle draden met het verleden wil len doorsnijden en iederen dag opnieuw den tijd van vroeger als zondebok de woestijn in jagen wy mogen van den anderen kant ook onze oogen niet sluiten voor de realiteit: dat de wereld gebeurtenissen een nieuwen tyd inluiden, welke zeker de groote gevaren in zich draagt, maar ook nieuwe mogelijkheden biedt voor een betere maatschappelijke orde, welke wy Katholieken reeds lang hebben voorgestaan, maar welke helaas niet tydig tot stand is gekomen. Wij kunnen gerust eeriy'k bekennen, dat wy in het verleden sommige levenswaarden wel eens hebben onderschat en zijn natuur lijk ook bereid om dit uit overtuiging en in Nederlandschen geest te herzien; en juist deze Nederlandsche geest waarborgt de er kenning van de niet minder waarachtige realiteit, dat de godsdienst voor mensch en gemeenschap de hoogste levenswaarde is. Als Kruisvaart behoeven we den weg naar den nieuwen tijd niet zoekend en tastend op te gaan Onze beginselverklaring is eenerzyds de waar borg om niet te verstarren en behoedt ons van den anderen kant voor het gevaar van een ont sporing. In het laatste nummer van ons leidersblad werd het scherp en juist door onzen medewerker Edward Bruno gezegd: wy staan niet vreemd tegenover een nieuwen tijd. De dynamiek is een der drie wezenskenmerken van de Kruisvaart. Wij hebben sinds jaar en dag geleerd niet krampachtig vast te houden aan letter en kom ma. Wij kruisvaarders kennen ook de veelzijdig heid. Ook dit komt ons te stade, want het groote gevaar van dezen tyd schuilt juist in net eenzijdig beklemtonen van een of andere uit zyn evenwicht gerukte waarheid. Wij hebben er stèeds naar gestreefd de hiërarchie der waarden te huldigen, wij zullen dat nu meer dan ooit moeten biyven doen. We kennen tenslotte de algemeenheid. En dit is het derde voorname punt voor een dagen. Het gaat niet meer om een spel van jongens, om een kern, een groep of een ge deelte; het gaat om de Nederlandsche jeugd in haar geheel". Wie deze overtuiging in zich draagt zal zich ook bewust zijn van zyn groote verantwoorde lijkheid. Verantwoordeiykheid jegens de jon gens, jegens de ouders, Kerk en volksgemeen schap. Ook deze laatste verantwoordelijkheid dienen we ons ten volle bewust te zijn en nog meer dan voorheen heeft ieder van ons zich te beijveren om onze jongens door de geestelijke en lichamelijke vorming, welke zij in onze be weging ontvangen, te maken tot volwaardige volksgenooten en goede vaderlanders. In onze dagen voelt de Nederlandsche jeugd zich nog meer dan vroeger een en daarom dient de Ne derlandsche jeugdbeweging deze taak in nauwe aaneengeslotenheid te vervullen: één van geest en zoo'mogeiyk één in program en leiding. Komt er een eenheid tot stand, waarbij volgens Nederlandschen volksaard rekening wordt ge houden met de rechten van ouders, Kerk en Staat dan zullen wij ons als Kruisvaart geluk kig gevoelen, van onzen rijkdom te mogen geven aan geheel de Nederlandsche jeugd. Mocht de toekomst een anderen organisatie vorm wenschelijk maken en deze de goedkeuring wegdragen van de Kerkelijke Overheid, dan zullen wy hiertoe gaarne medewerken; hierby behoeven we den draad met het verleden niet geheel af te breken. Spr. beriep zich vervolgens op de onzeker heid van derinekomst, maar toonde zich ervan overtuigd, dat de katholieke jeugdbeweging ook daar haar plaats zal innemen. Hij wijdde nog eenige woorden aan het jaar program,, dat zal staan in het teeken van arbeid en inspanning. Dit jaar zullen de jongens meer dan voorheen doordrongen moeten worden van deze beginselen. Mijn arbeid en inspanning zijn noodig voor mijn teoekomst. Mün arbeid en inspanning zijn plicht jegens ouders en gezin. Mijn arbeid en inspanning zijn plicht jegens mijn volk. Mijn arbeid en inspanning zijn bovenal dienst van God. Hierin komt al het andere tezamen. In dezen zin werden dien middag eenige voordrachten gehouden, liederen gezongen enz. De leiders kregen voorts eenige instructies om trent zingen, vertellen en het geven van licha melijke oefeningen, i JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde mu- ziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. T 10.15 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramoioon- muziek, 11.15 Quintolia en gramofoonmu- i ziek 12.15 Quintolia. 12.45 Berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek, 1.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. J 2.30 Voor tuinliefhebbers, 3.00 Klarinet, i piano en gramofoonmuziek, 3.40 Gramo- tconmuziek, 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 f ApoCo-ensemble en gramofoonmuziek, 5.15 5,30 Berichten ANP, 6.45 ..De 43e Ne- derlandsche Jaarbeurs", causerie, 7.00 Vra- gen van den dag (ANP), 7.30 Reportage of muziek, 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgel- concert. 9.15 NRCV-klein-koor en -orkest, T 10.05 Gramofoonmuziek, 10.1510.30 Be- I richten ANP en sluiting. I KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending 7.30 Wij beginnen den dag, 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Rococo-octet, 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO-orkest, 3.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Berichten ANP. 5.30 KRO-Meloalsten en solist, 7.00 Vra gen var. den dag (ANP), 7.15 Gramofoon muziek, 8.15 Berichten ANP. 8.45 KRO- Melodisten en solist. 9.30 Musiquette, 9.55 Wil sluiten den dag, 10.15 Berichten ANP. Vandaag heeft het gerechtshof te 's-Graven- hage in hooger beroep uitspraak gedaan in de procedure tusschen twee Haagsche families om het bezit van een baby dat deze families elkaar betwisten na de verwarring, ontstaan by een bominslag in de Bethlehemkliniek op 10 Mei j.l. Zoo men zich herinnert, heeft in kort geding de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize van de familie Van der W. be vond, toegewezen aan de familie S. Het Hof heeft thans overwogen, dat het van zeer groot belang moet worden geacht, dat in rechte kome vast te staan, dat het in de puin- hoopen gevonden lijkje dat was van een kind van zaal 9. Op dezen grond is geïntimeerde alsnog toe gelaten zulks te bewijzen. Het Hof heeft daarom iedere verdere uit spraak aangehouden. Het desbetreffende verhoor zal op 5 Sep tember a.s. plaats hebben. Omtrent de overwegingen van het gerechts hof te Den Haag kan nog. worden medegedeeld: De appellante achtte zich o.m. gegriefd om dat de president reeds aanstonds, toen hy 19 getuigen had gehoord en blijkens den inhoud van zyn vonnis nog twüfel behield omtrent de identiteit van het kind, had behooren te beslis sen, dat geïntimeerde niet geslaagd was in het bewijs, dat een voorziening bij voorraad in kort geding wettigt en mitsdien de vordering had behooren af te wijzen. Het Hof heeft deze grief ongegrond geoor deeld. Een diepgaand onderzoek toch aldus het Hof als door den president bij vonnis van 10 Juli bevolen, is door de wet niet uitdrukkelijk uitgesloten en een goede procesorde wordt er ook niet door geschaad. Integendeel acht het Hof het in het belang van beide partyen, dat de president in deze zaak, welke wegens haar ka rakter een snel en diepgaand onderzoek ver- eischte, een zoodanig onderzoek bevolen heeft, ten einde eenerzijds geen slechts tydelyk aan wezig bewijsmateriaal verloren te doen gaan en anderzijds in staat te zyn, een goed gefundeerde voorloopige voorziening bij voorraad te geven. De appellante heeft zich er voorts nog over beklaagd, dat de president de vordering heeft teoegewezen, hoewel gebleken was, dat mevrouw Van der W. het kind in een ander gebouw dan dat der Eerste Neder landsche in ontvangst genomen heeft en zulks hoewel dit laatste feit tot de stellingen der dag vaarding behoorde. Het Hof bleek dienaangaande evenwel van meening, dat de president aldus vryelijk kon beslissen omdat laatstgemeld feit, hoewel by dagvaarding gesteld, niet behoort tot de eigen- lyke middelen van eisch en alléén diende ter adstructie van het essentieel gestelde, dat ap pellanten het kind, waarover de familie S. de ouderiyke macht uitoefende, aan die ouderlijke macht onttrokken hielden. In een te Utrecht gehouden ledenvergadering van het Nederlandsch Instituut van Architec ten, N.I.V.A., is met bijna algemeene stemmen het besluit genomen mede te werken aan het tot stand komen van een Algemeene Nederlandsche Architectenorganisatie en wel in samenwerking met de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst, Band van Nederlandsche Architecten B.N.A. en den Nederlandschen Bond van Bouw meestersgilden N.B.B.G. Het gevolg van dit besluit is, dat het NJ.V.A., hetwelk werd ojigericht in 1928 en thans 270 leden telt, wordt ontbonden. Tevens werd in deze vergadering besloten, zich te wenden tot den Regeermgscommissaris voor den wederopbouw met een met redenen om kleed verzoek, de onbiliyke en onevenwichtige arbeidsverdeeling onder de architecten in het geheele land te herzien en te vervangen door een in dat verzoek nader toegelicht stelsel, waardoor het mogelijk zal woraen, dat de voor den wederopbouw beschikbaar komende of zynde gelden ook ten goede komen aan een zoo groot mogelijk deel van deze gemeenschap. OOK GIJ WENSCHT UW BEZITTINGEN te beschermen door een verzekering tegen Vraag een uitgebreid prospectus aan bij het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Spuistraat 219221. Tel. 35026 Onderlinge verwaarfcorging met beperkte aan sprakelijkheid. Schade-afrekening per halfjaar. In de omgeving van Ede werden den laatsten tyd herhaaldelijk rijwielen gestolen. De politie van Ede heeft thans den arbeider A. P. gearresteerd, die bekende medeplichtig te zyn aan diefstal van dertig fietsen. Het onder zoek wordt voortgzet. De varkenspest heeft zich in Mijdrecht In de afgeloopen week opnieuw u tgebreid. By tien veehouders heerscht thans deze gevaariyke ziekte. Wij lezen in „Sint Jansklokken"- Velen zijn er in den lande, die over een mogelijke zaligverklaring van Mgr. Hamer on geduldig beginnen te worden of zeifs van een mislukking spreken. Daar is heelemaal geen reden toe. We moeten niet vergeten, dat de officieele vijftig jaren, welke gewoonlijk tusschen dood en zaligverklaring moeten verstrijken, nog niet bereikt zijn en.... dat Rome zyn tijd af wacht, vooral met zalig- en heiligverklaringen. Terwijl onze martelaren in die verschillende en moeilijke instanties van het proces een lang vagevuur moeten doormaken, geiyeten zij onge twijfeld reeds lang van het zalig aanschijn van God, voor wien zij hun bloed hebben gestort. Nog onlangs schreef Mgr. Morel, de vroegere delegatus, die intusschen de derde opvolger van Mgr. Hamer is geworden, een brief "an geluk- wenschen aan den Z. E. P. Rector van het Missiehuis Bisschop Hamer te Nymegen, bij het eerste eeuwfeest van onzen patroon en juichte de feestviering van harte toe. Hij besloot zijn brief met de volgende woorden: ..Daar ik zelf het informatief proces heb geleid en dus goed heb kennis gemaakt met den „eerbiedwaar- digen" bisschop, aarzel ik niet als mijn meeriing te zeggen, dat (salvo judicio Nostrae Matris Ecclesiae) indien Mgr. Hamer geen ware mar telaar is, er geen meer zijn in het kalenda- rium van de Kerk!" In het kapittel van de congregatie van Scheut in 1930 richtten de capitularissen het dringend verzoek tot den Centralen Raad om in over eenstemming met den postulator causae (den Z.E.P. Nevejan, procurator der congregatie te Rome) het zaligverklaringsproces van Hamer en Gezeljen spoedig en krachtig ter hand te ne men. Tegelijk drukten zij den wensch uit. dat een bekwaam persoon het verdere onderzoek in China zou voortzetten. Nadat Mgr. Frederix z.g. als oud-apostolisch vicaris van een ge deelte der missie van Mgr. Hamer zich hier mee had bezig gehouden, werden in 1934 de pa ters L. Morel en P. Laigneil respectieveiyk als judex delegatus en als notarius met het ge tuigenverhoor belast. Op 27 April 1935 waren zy daarmee klaar en werden alle stukken ge teekend en verzegeld om kort daarna verzon den te worden aan Mgr. Frederix, die er voor moest zorg dragen dat deze met de processen der martelaren uit de andere vicariaten van Scheut veilig Rome bereikten. In November 1936 kwamen ze hier aan. Nadat verzegeling, brieven van de Bisschoppen enz. in orde waren bevonden en de formeele aanvraag was gedaan tot „opening" der stukken, kon men (het was al ver in 1937) overgaan tot het overschrijven van dit volumineus proces. Het belangrijkste deel, dat van het vicariaat van Mgr Hamer, daarin werden 700 christenen met name ver noemd werd overgeschreven door een kloos terzuster, die dergelijk werk meer had verricht; de rest door scribenten van de Congregatie der Riten. Door beëedigide ambtenaren van de zelfde congregatie werden daarna afschrift en oorspronkelijke tekst vergeleken, gepostilleerd en goedgekeurd door den kanselier Hiermee was men voor het vicariaat van Mgr. Hamer klaargekomen in Juli 1939. Daar de stukken uit de andere vicariaten echter tegelijkertijd moes ten worden behandeld, moest men wachten tot April 1940, voor men verder kon handelen. De authentieke stukken werden daarop ten eeuwigen dage in het archief van de H. Congre gatie der Riten opgeborgen, terwijl de copiesn in handen bleven van den postulator. Uit een brief van dezen, gedateerd 3 Mei j.l., blijkt, dat de advocaat, Mgr. Nicolo, thans met de studie hiervan begonnen is om er een resumé van te maken. Daar er weer heel wat tijd noodig zal zijn voor het drukken of copieeren van dit resumé een exemplaar ervan moet ran den promotor fidei, Mgr. Natucci, en an dere officialen (o.a. aan den advocaat van den duivel) worden ter hand gesteld drukte de procurator de vrees uit, dat men hiermee niet zou klaar komen voor de zomervacantie van de Romeinsche Congregaties. Verder moet dan nog een kardinaal-ponens of -relator worden geko zen die het aan de Congregatie en aan den Palis voordraagt. Deze beslist dan of er vol doende redenen zijn om het proces verder door te voeren. Na deze toestemming wordt 't proces aanhangig gemaakt bij de Congregatie der Riten en mag men al gauw aan Mgr. Hamer den titel van „eerbiedwaardig dienaar Gods" geven. De hoop om dit jaar zoover te geraken, zal men wel moeten opgeven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd Tot Pastoor te Bergen den weleerw. heer Th. J. van Beers. Tot pastoor te Bergschenhoek den weleerw. heer P. Poppen, thans kapelaan te Haariem (H.H. Elisabeth en Barbara). Tot rector te Berkel (St. Petrusgesticht) den weieerw. heer J. J. Schoorl. Tot rector te Wijk aan Zee (Heliomare) den weleerw. heer H. J. Bangert, voorheen V loot- aalmoezenier te Den Helder. Tot kapelaan de volgende weleerw. heeren: Te Schiedam (H. Llduina): N. J. de Ruyter. Te Amsterdam (H. Maria Magdalena)P. Tb. A. Perquin. Te Voorschoten; P. J. Zoutenbier. Te Kethel: L. L. Pas (Neom.). Te 's Gravenhage (H. Martha)H. H. Kooy- man. Te Heemstede (O. L. Vrouw Hem.): C. M. Schuttelaar. Te De Zilk: H. J. A. van Dyk (Neom.). Te Hazerswoude: J. Koning (Neom). Te Oude Tonge: P. H. L. van Ingen (Neom.). In het klooster Beyart, het Moederhuis der Congregatie van de Broeders van de OnbevL Ontvangenis te Maastricht, viert 8 September zijn diamanten kloosterjubileum de eerw. broe der Albanus; hun gouden kloosterjubileum her denken de eerw. broeders Lucillianus, Crescentius en Laetantius.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7