De luchtgevechten boven Engeland steunt uw Naar de Jaarbeurs Italië's opmarsch in Kenya De politiek der V.S. Industrieele eigendom liYTJPOLI UNIVERSITEIT Er zijn weer schoenen! WAT DE RECLASSEERING DOET DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 Zes en veertig Britsche vliegtuigen werden neergeschoten Een Zweedsche correspondent beschrijft de aanvallen REDE VAN VON N EU RATH ,JBohemen en Moravië een eiland van vreedzamen arbeid" Ëngelsch prestige onder Arabieren verdwenen De reorganisatie van het Argentijnsche kabinet Diplomaten door Hitier ontvangen De bomaanval op Zwitsersch gebied Deensch schip op een mijn geloopen Verklaring van Churchill verwacht Verdeeling van bouwland in Turkije Fusie van Protestantsche kerken in Japan Overstroomingen in New-Jersey Noorsche skifabriek door brand verwoest President Roosevelt over het leven der Amerikanen Britsche spoorwegen staats eigendom? De Fransche troepen in het koloniale rijk ONTHEFFING VAN DE LEERPLICHTWET Distributie van hars, gomt en terpentijn 65-jarig huwelijk Meisje aangereden en gedood Voorzieningen in het Verorde ningenblad opgenomen Bedoeling van het besluit Werk van veel be teekenis V| BESMETTELIJKE DIEREN- ZIEKTEN Reeds geruimen tijd is het er gunstig mee gesteld Inbraken rond Rotterdam opgehelderd Twee daders gearresteerd Notarieel examen STAND DER CLEARING Clearingkoersen De agrarische afdeeling en de voorlichting VOETBAL HET EERSTE TREFFEN WIELRENNEN Groenewegen achtervolgings kampioen van „Olympia" Ballangee officieus kampioen van de nieuwelingen over 20 K.M. BERLUN, 2 Sept. (D.N.B.). Duitsche jagers hebben volgens de tot dusver ontvangen be richten, bü de luchtgevechten, die zich Maan dagmorgen boven het gebied van Zuid-Enge- land hebben afgespeeld, 13 Britsche vliegtuigen neergehaald. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook Maandagmiddag zijn, naar het DJï.B. verneemt, weer kleine Duitsche gevechts- en jachtformaties tot het Britsche eiland doorge drongen om in Zuid-Engeland militaire doelen aan te vallen. Boven de Britsche kust ontston den verscheidene luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers weder de vijandelijke versper ringen doorbraken. De Duitsche gevechtsgroepen hebben bij deze luchtgevechten boven Zuid-Engeland getoond superieur te zijn aan de Engelsche machines. Naar in den avond bekend werd, zjjn tot dusverre reeds 46 Engelsche vlieg tuigen neergeschoten, terwijl het vaststaat, dat zes toestellen op den grond zijn ver nield, Twaalf Duitsche machines zijn nog niet teruggekeerd De Londensche correspondent van de Stock- holms Tidningen schrijft: Als een rumoerig, huilend en klagend crescendo neemt de lucht oorlog boven Engeland van dag tot dag, ja van uur tot uur in hevigheid toe. Steeds weer donderen nieuwe afdeelingen bommenwerpers en jagers op de kust aan. Dover was opnieuw het doel der Duitsche aanvallen. Ballonversperringen en schepen werden bestookt. Langs de Engelsche kust kwam het tot heftige luchtgevechten, terwijl andere formaties dieper het land binnendron gen. Voortdurend trachten nieuwe afdeelingen soms tot bijna in de stratosfeer de jagers te ontwijken. De inwoners van Londen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de schuil kelders gezeten en ook Zaterdag moesten zü viermaal naar beneden, terwijl de zon aan den hemel stond. Des middags werd een nieuwe aanval ondernomen en des avonds kwam het tot een aanval, die misschien de geweldigste was in dezen luchtoorlog. Zonder ophouden lieten de aanvalsgolven zich uit de lucht val len en anderhalf uur lang werd hevig gevoch ten. De gevechten bereikten een hevigheid, waarvan men tot dusverre niet had kunnen droomen. Londen is op deze stralende herfstdagen dag en nacht een frontlinie. Ik hoorde een Duitsch toestel in duikvlucht zoo laag over mij heen gaan, dat het geraas als een onweer klonk". De correspondent beschrijft verder de aan vallen van Zondag, die op de havenwerken aan de Theems gericht waren. Des middags vielen Duitsche toestellen Croydon en een ander vliegveld ten Zuiden van Londen aan, nadat Zaterdagmiddag drie andere vliegvelden wa ren bestookt. De Duitsche aanvallen van de laatste twee weken hebben duidelijk ten doe! het weerstandsvermogen van den tegenstander door massale aanvallen op vliegvelden en toe gangswegen te verlammen. Met het oog op het geweldige tempo van den strijd der laatste dagen is men er thans van overtuigd, dat de operaties, welke de Duitschers tot dusverrp hebben ondernomen, slechts een voorbereiding zijn voor hetgeen zal komen." PRAAG, 2 Sept. (D.N.B.). Naar aanleiding van den eersten verjaardag van het begin van den oorlog heeft Rijksprotector Von Neurath Maandagmiddag Duitsche en Tsjechische ver tegenwoordigers van de pers ontvangen in het Czerningpaleis. De Rijksprotector richtte een toespraak tot de aanwezige journalisten, waar in hij o.m. zeide: Met het oog op den oorlog moesten alle vitale problemen zoo spoedig mogelijk worden opge lost. Daardoor was er geen tijd voor een gelei delijken overgang, gelijk zulks in vredestijd mo gelijk zou zijn geweest. Daar staat echter tegen over, dat het Tsjechische volk volkomen vrij gesteld is van oorlogsdienst. De landen Bohe- men en Moravië zijn een eiland van vreed zamen arbeid geworden. Rust, veiligheid en orde heerschen, waar de Westelijke mogendheden en haar bondgenooten een voortdurenden haard van onrust in het leven wilden roepen. Alleen in het Duitsche Rijk kunnen de menschen van dit gebied een gelukkige en verzekerde toekomst vinden. Het feit, dat wij bij onze handelingen overal de leidende gedachte van de sociale rechtvaardigheid voorop stelden, geeft den ar beidenden mensch den waarborg, dat hij niet het slachtoffer kan worden van uitbuiting. Van den aanvang van dezen oorlog af was te zien, dat de vijandelijke mogendheden het protectoraat Bohemen en Moravië als een soort Trojaansch paard binnen het groot-Duitsche rijk wilden gebruiken. Het was voorts duidelijk, dat zij tot dit doel de Tsjechische emigranten als handlangers in dienst zouden nemen. Daar uit vloeide een groote opvoedende taak voort, welker plichtsgetrouwe en journalistiek bekwa me uitvoering geenszins alleen in het belang van het rijk, maar integendeel in het meest eigen belang van het Tsjechische volk lag. Ik kan thans met voldcening constateeren, dat het grootste deel van de Tsjechische journalis ten en dagbladen, in het bijzonder van de poli tieke dagbladpers, haar beteekenisvollen arbeid met bekwaamheid en gevoel van verantwoor delijkheid tot een oplossing heeft gebracht. ROME, 2 Sept. (D.N.B.) De Italiaansche bla den melden uit Washington: De Londensche correspondent van de „Herald Tribune", Barnes, die thans in het Oosten vertoeft, heeft ver klaard, dat de Arabieren genoeg hebben van de Britsche heerschappij en met voldoening den ondergang van de Britsche wereldhegemonie constateèren. De Engelschen bevinden zich sinds de capitulatie van Frankrijk in het Oosten in een mceilijke positie. Na de Italiaansche over winningen hebben zij hun prestige in de geheele Arabische wereld verloren. BUENOS AIRES, 2 Sept. (D.N.B.)Door de reorganisatie van het Argentijnsche kabinet, waarin geen enkele minister van het vorige kabinet zitting heeft, schijnt de regeerings- crisis vooreerst achter den rug. De verdere ont wikkeling hangt er niet in de laatste plaats van af, in hoeverre de president der republiek, Or tiz, gezien zijn gezondheidstoestand, vroeger of later zijn ambtsbezigheden kan hervatten. Klaarblijkelijk beschouwt men zelfs in de krin gen der nieuwe regeering de huidige oplossing slechts als een tusschentoestand. Het kabinet wordt in de pers verschillend of sceptisch ont vangen. Terwijl het dagblad Nacion de nieuwe mannen met welwillende afwachting begroet, verklaart de Prensa, dat de toestand alarmee- render is dan in den aanvang der crisis. ROME, 2 Sept. (Stefani) De Italiaansche dagbladen wijzen op het belang van den Ita- liaanschen opmarsch in Kenya, waarvan mel ding is gemaakt in het Italiaansche legerbericht van Zondag. De een na de ander vallen de En gelsche stellingen in Kenya. Na het verlies van Moyale en van den uitspringenden hoek van Dolo, hebben de Engelschen eveneens Buna moe ten overgeven, een zeer belangrijk karavaan centrum, waar de Engelschen een vliegveld had den aangelegd. Hier startten vliegtuigen, die vluchten ondernamen boven gebieden van het Italiaansche imperium. Wel was het vliegveld verscheidene malen door de Italiaansche lucht macht gebombardeerd, zoodat het, onbruikbaar was geworden. Hetgeen tot dusverre bekend is geworden over de operaties, die de Italianen in staat hebben gesteld Buna te bezetten, doet blijken, dat de bevolking in het Britsche Kenya overal de Ita liaansche troepen heeft ontvangen met sympa- thiebeïoogingen, welke bevestigd werden door onderwerping van chefs en notabelen, die zelfs aanboden te strijden tegen de Engelsche uitbui ters. Dit bevestigt, dat het Italiaansche prestige definitief in de schaduw heeft gesteld hetgeen nog van het Britsche prestige was overgebleven BERLIJN, 2 Sept. (D.N.B.) De Führer heeft Maandag in de nieuwe rijkskanselarij in tegen woordigheid van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, den nieuwbenoemden Spaanschen ambassadeur, ge neraal Eugenio Espinosa de los M'omteros, en vervolgens den nieuwen keizerlijken gezant van Iran, Moussa Noury Esfandiary, en den Portu- geeschen gezant, Nobre Guedes, ter overhandi ging van hun geloofsbrieven ontvangen. De Spaansche ambassadeur was vergezeld van den ambassaderaad, gezant Vidal Ysaura, en den luchtvaartattaché, Pazo Montes. Een afdeeling van de S.S.-lijfwacht bracht bij aankomst en vertrek de militaire eerbewijzen. Tevoren had minister von Ribbentrop den nieuwbenoemden Spaanschen ambassadeur en den nieuwen Portugeeschen gezant ontvangen. BERN, 2 Sept. (D.N.B.). Ten aanzien van de in Zwitserland geworpen bommen, verneemt het Zwitsersche telegraafagentschap nog, dat eerst eenige brandbommen werden geworpen, die evenwel geen schade aanrichtten. De vijf uitgeworpen brisantbommen vielen op slappen grond, zoodat de scherf werking niet zeer groot was. Toch waren de bommen vlak bij woningen ingeslagen. KOPENHAGEN, 2 Sept. (D.N.B.). Het Deen- sche ss. „Rise" is Vrijdag in de Deensche wa teren tusschen Funen en het eiland Aeroe, waar over slechts vreedzaam scheepvaartverkeer wordt onderhouden, op een Engelsche mijn geloopen In het wrak van het schip, dat na de ontplof fing snel was gezonken, heeft men thans de Hjkeh van den kapitein, den hoofdmachinist en een stoker gevonden. Niet ver van het schip vond men ook het lijk van de vrouw, die tot de vermiste passagiers be. hoorde en wier beide kinderen eveneens ver dronken zijn. Hierbij komen nog twee passa giers, die in het ziekenhuis aan hun verwon dingen bezweken zijn. LONDEN, 2 Sept. (Reuter) De parlemen taire redacteur van Reuter schrijft: „Het is waarschijnlijk, hoewel geenszins zeker, dat Churchill Donderdag a.s. in het Lagerhuis een verklaring over den oorlogstoestand en in het bijzonder over den toestand der Royal Air Force zal afleggen". ISTANBOEL, 2 Sept. (D.N.B.). Na een voor bereiding van drie jaar zal thans binnenkort een wet tot stand komen betreffende verdeeling van bruikbaar bouwland door het ministerie van Landbouw. Volgens deze wet heeft iedere Turk- sche boer recht op bouwland. Braak liggend of onbeperkt bouwland wordt van staatswege onteigend en onder de boeren verdeeld, ook braak liggend bouwland, dat in handen van den staat is of deel uitmaakt van geestelijke domeinen. TOKIO, 2 Sept. (Domei). Op de Nationale Chiistelijke Conventie, die 17 October te Tokio zal worden gehouden, zal getracht worden, een fusie tot stand te brengen tusschen- de vele protestantsche kerken in Japan, waardoor zij financieel onafhankelijk worden van overzee- sche landen. Een desbetreffende resolutie is aan genomen op een bijeenkomst van twintig ver tegenwoordigers van verschillende kerkelijke richtingen, onder voorzitterschap van Yosji- rnoene Abe van de Japansche methodistische kerk. CAMDEN (New-Jersey) 2 Sept, (D.N.B.) In het Zuidoostelijk deel van den staat New Jersey hebben hevige regens tezamen met een orkaan, die langs de geheele Oostkust der Vereenigde Staten trok, uitgebreide overstroomingen ver oorzaakt. Een aantal plaatsen kwam een meter diep onder water te staan en er ontstonden dijk doorbraken en grondverschuivingen Er zijn minstens vijf dooden te betreuren. Omstreeks 4000 personen zijn dakloos geworden De ma- terieele schade bedraagt naar schatting 1 mil- lioen dollar. OSLO, 2 Sept. (D.N.B.). In Oslo is vandaag een skifabriek door een grooten brand ver woest. De schade bedraagt 300.000 kronen. NEW YORK, 2 Sept. (D.N.B.) President Roosevelt heeft bij de opening van het nieuwe nationale reservaat in Tennessee een rede ge houden, waarin hij ook toespelingen op de Ame- rikaansche politiek maakte. Hij vergeleek het leven der eerste blanke kolonisten, dat vol ont beringen en gevaren was, met dat der tegen woordige Amerikanen, dat hij „verwekelijkt" noemde. Als de Vereenigde Staten willen leven, aldus Roosevelt, moeten zij in een wereld vol doodelijke gevaren, die ook het Amerikaansche vasteland bedreigen, niet verwekelijkt blijven. Door vliegtuigen en radio is de aarde zoo inge krompen, dat Europa thans dichter bij Amerika staat dan de eene berghelling in dit reservaat bij de andere. Om de daaruit voortvloeiende ge varen af te weren, hebben het Congres en ik, aldus besloot de president, de wetgevende voor waarden voor den militairen dienstplicht der Amerikaansche burgers geschapen, i STOCKHOLM, 2 Sept. (D.N.B.) Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat de Britsche regeering zich bezig houdt met het volledig aan den staat trekken der Britsche spoorwegen. Men hoopt op deze wijze de critiek op de hooge vrachttarieven der spoorwegen, die aanleiding hebben gegeven tot vrees voor inflatie, tegen te gaan. GENEVE, 2 Sept. (D.N.B.) De Fransche minister van Koloniën Lemery heeft volgens een bericht uit Vichy in een persconferentie verklaard, dat de Fransche regeering over vol doende militaire krachten beschikt, om de orde in het geheele koloniale rijk te handhoven. Verder verneemt het D.NJB. dat de Fransche regeering aan het ministerie van Verkeer een ci'fidiet van 200 millioen heeft verleend, dat ge bruikt zal worden voor het herstel van binnen- scheepvaartwegen en havens. Het verordeningenblad van 2 September be vat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffende ontheffing van de verplichting, bedoeld in artikel 1 van de Leer plichtwet. Hierbij wordt bepaald: Personen, die ingevolge artikel 1 der leer plichtwet verplicht zijn, er voor zorg te dragen, dat aan de daarbedoelde kinderen voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, komen deze verplichting na, indien zij deze kinderen een onder het bevoegde Duitsche schooltoezicht staande Duitsche school voor gewoon of uitge breid lager onderwijs of voor middelbaar onder wijs laten bezoeken. De in de leerplichtwet voorkomende onthef fingsbepalingen houden hiermede geen verband Voor de toepassing van de Leerplichtwet wordt vorenstaande ontheffing gelijkgesteld met een vrijstelling als bedoeld in artikel 7, onder 3e van de Leerplichtwet, inhoudende, dat deze kinderen buiten de avonduren ten minste 16 uur per week onderwijs ontvangen. Dit besluit is 2 September in werking ge treden. Het Verordeningenblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ingevolge de Distributiewet 1939 (distributie van hars, gom en terpentijn). Hierbij wordt bepaald, dat hars, gom en ter pentijn aangewezen worden als distributiegoe deren in den zin van artikel 4 der Distrubutie- wet 1939. Deze beschikking is 2 September in werking getreden. Zondag 8 September zal het 65 jaar geleden zijn. dat de heer en mevrouw Smid—Houkes. Julianagang 9, Nw. St. Anthonie-gasthuis te Leeuwarden, in het huwelijk zijn getreden. Om half zes Maandagmiddag is een 5-jarig meisje W. E„ wonende in de Gevers Deynoot- straat te 's-Gravenhage, niet ver van de ouder lijke woning door een motorrijder aangereden en zeer ernstig gewond. Met inwendige kneu zingen werd het kindje naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht, waar het kort na aan komst is overleden. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, hou dende voorzieningen op het gebied van den in- dustrieelen eigendom, in verband met de bui tengewone omstandigheden. Hierbij wordt bepaald: Betaling van de krachtens artikel 21 van de Octrooiwet 1910 juncto artikel 17 van het Oc trooireglement 1921 verschuldigde bedragen, welke ingevolge artikel 1, lid 1 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht betreffende in verband met de buitenge wone omstandigheden te treffen maatregelen op het gebied van den industrieelen eigendom van 23 Mei 1940 voor 15 Augustus 1940 had moeten plaats vinden, kan alsnog voor 1 November 1940 geschieden. Indien de betaling niet voor laatstgenoemden datum is geschied, wordt de aanvrage om oc trooi geacht te zijn ingetrokken. In afwijking van het bepaalde bij artikel 21a van de Octrooiwet 1910 worden aanvragen om octrooi, welke op of na 15 Augustus 1940 zijn ingezonden, ook bij niet gelijktijdige betaling van het ter zake verschuldigde, geacht op het tijdstip zelf, waarop zij bij den Octrooiraad bin nenkomen, te zijn ingediend. De krachtens artikel 21 van genoemde wet juncto artikel 17 van het Octrooireglement 1921 ter zake van de indiening van die aanvragen verschuldigde bedragen moeten voor 15 Novem ber 1940 worden gestort. Indien de storting niet voor laatstgenoemden datum is geschied, worden de aanvragen ge acht te zijn ingetrokken. De termijnen, bedoeld in artikel 2 van het genoemde besluit van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, worden, voor zooveel zij 10 Mei 1940 loopende waren, wederom met 3 maanden verlengd. De termijnen, welke ingevolge artikel 3 van het genoemde besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht zijn hersteld, worden wederom met 3 maanden verlengd. In afwijking van bet bepaalde bij artikel 35 lid 3, van de Octrooiwet 1910 zijn de daarbij vastgestelde verhoogingen eerst respectievelijk 3 en 4 maanden'na de in de artikelen 12, lid 3, en 35, lid 1, van bedoelde wet genoemde ver valdagen verschuldigd. In afwijking van het bepaalde bij artikel 25, lid 1, van de Octrooiwet 1910 wordt een aan vrage om octrooi, tot welker openbaarmaking door een afdeeling van beroep is besloten, eerst geacht te zijn ingetrokken, indien de bij dat artikel bedoelde storting niet binnen 4 maanden na het besluit der afdeeling van beroep is ge schied. Dit besluit kan worden aangehaald als „Be sluit verlenging termijnen industrieele eigen dom 1940". Het is Maandag in werking getreden met te rugwerkende kracht tot 9 Augustus j.l. Dit besluit houdt rekening met de als gevolg van de buitengewone omstandigheden ontstane moeilijkheden bij de betaling van de in de Oc trooiwet 1910 en het Octrooireglement 1921 vastgestelde kosten; het sluit aan bij een ver ordening van den Nederlandschen Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht van Mei 1940. tn afzonderlijke punten bepaalt de nieuwe ver ordening, dat de inschrijvingskosten voor de sedert het begin van de buitengewone omstan digheden ingediende aanvragen om octrooi tot uiterlijk 1 November 1940 (i.p.v. zooals tot nu toe tot uiterlijk 15 Augustus 1940) kunnen wor den voldaan, daarbij gelden aanvragen om een patent, die op of na den 15den Augustus 1940 zijn ingediend, eveneens als op het tijdstip van ontvangst te zijn binnengekomen, wanneer niet tegelijkertijd met het overhandigen van de aan vraag de betaling van het inschrijvingsgeld wordt aangetoond. Deze bepaling is voor de prioriteit van de aanmelding van belang. De in schrijvingskosten voor zulke aanvragen om oc trooi moeten echter uiterlijk 15 November 1940 zijn gestort. Alle overige termijnen bij de be handeling van een octrooi, die door de genoem de verordening van den Nederlandschen Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht verlengd of opnieuw ingesteld zijn, worden wederom met drie maanden verlengd. Toeslagen tot de jaar- kosten moeten in de toekomst niet reeds bij be taling na een maand na den vervaldatum, doch eerst bij nabetaling na resp. drie en vier weken na den vervaldatum worden betaald. Ook de Van de 26 reclasseeringsinstellingen van ver schillende gezindten hebben de meeste in een groot aantal plaatsen van ons land afdeelingen gevestigd. De afdeelingen van deze reclassee ringsinstellingen moeten tezamen de vele dui zenden voorlichtingsrapporten, die den straf rechter moeten inlichten omtrent aard en vroe ger leven van den verdachte, uitbrengen. Dat is een moeilijk, omvangrijk en verantwoordelijk werk. Wanneer bij zulk een onderzoek blijkt, dat er bü den verdachte nog mogelijkheden zü'n om zich bü goede leiding op te richten en een nieuw en evenwichtig leven te beginnen, wordt deze conclusie in het voorlichtingsrapport opge nomen en wordt er aan den rechter medege deeld, dat, indiert tot een voorwaardelijke ver oordeeling besloten mocht worden, de reclassee- ringsinstelling bereid is, het toezicht te aan vaarden en de leiding over den persoon op zich te nemen. Met voorwaardelijke veroordeeling wordt be doeld de maatregel, waarbü de gevangenisstraf, door den rechter uitgesproken, onder bepaalde voorwaarden voorloopig niet wordt ten uitvoer gelegd. Wanneer er gedurende den proeftüd, die meestal op drie jaren gesteld wordt, door den veroordeelde niet opnieuw een strafbaar feit wordt begaan, eindigt de proeftüd zonder ten uitvoerlegging van het vonnis. De gevangenis straf wordt in dat geval dus wat wü zouden kunnen noemen kwütgescholden. Dit zeer persoonlük werk, dat vaak een be- slissenden invloed op het geheele verder leven uitoefent, is In den loop der jaren zoo omvang rijk geworden, dat blükens de statistiek er over 1937 sprake was van 3743 gevallen van voor- waardelüke veroordeeling, waarvan na afloop bleek, dat 85.4 pet. gunstig beëindigd kon wor den. In al deze gevallen werd het individu veel onnoodig leed bespaard en de maatschappij werd beschermd tegen de schadelijke gevolgen van herhaling van misdrijf, die ook al weer blij kens de statistische gegevens, zoo veelvuldig voorkomen bü degenen, die eenmaal met de ge vangenis hebben moeten kennis maken. Ongeveer de helft van hen komt daar immers weer onherroepelijk terug en ziet geen kans om zich blijvend van dezen val op te richten. Duizenden vrijwillige werkers staan in het land klaar om het werk van toezicht en leiding op zich te nemen en vele honderden zijn weer bereid om het celbezoek te verrichten. Over dit zeer persoonlüke werk kan uit den aard der zaak weinig verteld worden. Een ieder zal het begrijpen wat het beteekent, vele maanden of soms wel jaren uit de maat schappij verwüderd te leven, in de enge ruimte van de cel, met vaak geestdoodenden arbeid en dan zoo nu en dan bezoek te krügen van iemand die het wél meeno en die zonder zelfverheffing naast den ander wil gaan staan. Het contact in de cel is vaak de grondslag tot de latere reclas- seering. Ditzelfde geldt in nog sterkere mate voor degenen, die in aanmerking komen voor een voorwaardelijke invrüheidstelling, waarbü dan de helft van de gevangenisstraf voorloopig wordt opgeschort. Het goede contact met en het vertrouwen in den reclasseerder zijn dan vaak het eenige houvast dat de voorwaardelijk in- vrüheid-gestelde heeft, wanneer hij opnieuw tracht in de maatschappij zijn plaats te vinden, de maatschappij, die immers zoo hard en mee- doogenloos kan zijn. Van dit zeer persoonlijke werk laat zich zoo weinig in büzonderheden beschrüven, maar toch zal een ieder begrüpen, dat het noodig is en dat het goed is, en wie het niet begrijpt, moet zich eens afvragen, hoe hü tegenover dit werk zou staan, wanneer het zün vader, zü'n zoon, of zün vriend zou zün die, door den arbeid van de reclasseering geholpen, tot een beter leven moet worden gebracht. Wie zou er dan niet dankbaar zijn, dat er zulk werk gedaan wordt en wie zou er dan niet éénmaal per jaar wat geld voor over hebben om dat werk in stand te houden! De Reclasseeringscoliecte van Zaterdag 14 September a. s. biedt de gelegenheid 1 kosten voor de publicatie van een aanvraag om octrooi kunnen in de toekomst binnen vier maanden na het desbetreffende besluit van de afdeeling van beroep van het Octrooibureau worden nabetaald. Met het oog op de groote waarde, die de veestapel van Nederland heeft, is het voor komen en de bestrüding van besmettelijke dië- renziekten van groot belang. Het is met de be smettelijke dierenziekten reeds sinds geruimen tijd zeer gunstig gesteld. Naast eenige miltvuur- gevallen en de slechts plaatselijk optredende varkenspest zijn met het gevreesde mond- en klauwzeer, dat in het jaar 1937 zoo zeer ge woed heeft, nog slechts 18 boerderüen in zes gemeenten der provincie Noord-Holland aan getast. De gunstige stand heeft een goeden invloed op den uitvoer van fok- en consumptievee naar het Duitsche Rijk, die bü een ongunstigen stand der besmettelüke ziekten beperkt, zoo al niet ge heel gestaakt zou moeten worden. De door de Duitsche commissie betaalde prüzen zijn zeer bevredigend; dit wordt algemeen erkend door de veehouders. Natuurlük kan de prüs slechts evenredig zijn aan de kwaliteit der dieren. De Schiedamsche recherche heeft na lang speuren de hand weten te leggen op twee in brekers, die den laatsten tüd de randgemeenten van Rotterdam onveilig hebben gemaakt. Nadat eind Juni de distilleerderü van de firma Mel- chers aan de Lange Haven te Schiedam met een bezoek vereerd werd, waarbij een bedrag van f 2000 aan contanten en twee briljanten ringen buit gemaakt werden de brandkast was vak kundig opengebrand volgde in de tweede helft van Juli een inbraak bij de firma Witkamp aan de Westerkade. Bü het forceeren van een W.C.- raampje maakten de inbrekers echter zooveel lawaai, cjat zij ontdekt werden door een paar surveilleerende agenten. Een wilde jacht over de daken volgde, waarbij op de inbrekers werd ge schoten. Zij wisten echter te ontkomen, met ach terlating van een complete zuurstofinstallatie, brander, inbrekerswerktuigen, verduisterings papier enz., alles geladen op een carrier die zij in een gang naast het pand van Witkamp had den neergezet. Bovendien had een der inbrekers bij zijn vlucht over de daken zijn schoenen ach ter gelaten. Bü het onderzoek bleek dat een groot gedeelte van de gevonden inbrekersbenoodigdheden op hun beurt van diefstal afkomstig waren, o.m. ter gelegenheid van een paar te Delft gepleegde inbraken. De acetyleengas- en zuurstofcylinders waren afgehaald bij een fabriek te Overschie, echter op naam van een jachtwerf in Delft, die geheel buiten de zaak bleek te staan. Ten slotte heeft de carrier tot de opsporing van de daders geleid. De einaelük gevonden verhuurder, die geen aangifte bij de politie had gedaan dat zün eigendom niet teruggebracht was, verstrekte een vaag signalement, en zoo konden de 28-jarige M. T. en de 29-jarige reci divist A. M. uit Hillegersberg worden aangehou den. De arrestatie van laatstgenoemde door de Hillegersbergsche politie leverde nogal eenige moeilijkheden op, daar M., toen hij van zün bed gelicht werd, trachtte te ontkomen. Een schot in de lucht bracht hem echter spoedig tot andere gedachten, waarna hij geboeid naar het politie bureau werd geleid. De inbrekers bleken nog meer op hun gewe ten te hebben: ts Hillegersberg hadden zü twee brandkasten geforceerd. In Overschie is een pakhuis gevonden dat de daders als basis voor hun escapades gebruikten. Ook hier zijn diverse inbrekerswerktuigen in beslag genomen. Van den buit kon nog een gedeelte worden opgespoord. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor deel II mevr. B. H. Messenmaeckers v. d. Graaff, Voor burg. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 31 Augustus 1940: Clearing met Duitschland Laatst uitbetaald nummer: Tegen guldensvorderingen: 898.408. Tegen Reichsmarkvorderingen: 34:612.219.433 Algemeène clearingrekening: 4740. Büzondere clearingrekening: 2431 a. Clearing met Italië: Laatst uitbetaald nummer: £289. Koersen voor stortingen op 3 September 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36, Belgas 30,14, Zwitsersche francs 42,77, Lires 9.87, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 423, Turksche ponden 1,4514. Het Nederlandsche bedrijfsleven zit niet bü de pakken neer. Aan omvang van deelneming heeft de heden te openen Najaarsbeurs althans niet ingeboet. De drie jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal en het terrein Vredenburg in vnlle grootte zijh weder in gebruik. Men kan, in details, hier en daar de Jaarbeurs gewijzigd vinden: de eene groep toont meer weerstand en energie dan de andere. Maar de wijzigingen zijn, volgens een artikel in de Jaarbeurscourant, niet alle verslechteringen. Integendeel. Nieuwe groepen zün er zelfs de Sehoenengroep is weer aan wezig! en in elk der groepen zijn nieuwe deelnemers gekomen en daaronder firma's van groote beteekenis. De afdeeling Schoenen en Leder was, jaren geleden, een sieraad van de Ned. Jaarbeurs. Zü stond in het middelpunt der belangstelling. Helaas kwam er een oogenblik, waarop zij zich van het centrale Jaarbeursinstituut afscheidde. De nood der tijden heeft de Schoenindustrie den weg-terug naar het Jaarbeursinstituut ge wezen. Een aantal vooraanstaande schoenfabrikan ten heeft de handen inééngeslagen en brengt collectief den Nederlandschen Schoen Op de Nederlandsche Jaarbeurs. De zakehjke inzendingen der zeventien fa brieken worden geflankeerd door èen inzending van de Rijksvakschool voor de Schoenindustrie te Waalwük en van de Nat. Federatie voor de vakopleiding voor de schoenmakerij en den schoenenhandel te 's-Gravenhage. Teneinde een kijkje te geven op de vakop leiding van het Schoenmakersambacht, is men op het idee gekomen, ter Jaarbeurs eenige schoenmakers in een daartoe geëigende omge ving arbeid te laten verrichten. Op de tweede verdieping van het derde ge bouw kan men hieromtrent meer te weten ko men en te zien krügen. Het agrarische gedeelte heeft zich geheel aangepast aan wat deze tijd van het Jaar- beursintermediair op agrarisch gebied eischt. GroOter dan ooit te voren komt op deze Jaar beurs de groep Landbouwwerktuigen voor den dag, geheel georiënteerd op de nieuwe moge lijkheden. Daarnaast vraagt de Voorlichting op agra risch gebied de aandacht. Onder de huidige omstandigheden kan goede, veelzijdige en betrouwbare voorlichting van mensch tot mensch verlichting van lasten geven. De eerste aanraking in competitieverband tusschen ex-I.V.C.B.- en ex-K.N.V.B.-ciubs in het Oosten des lands heeft, zooals wij verwacht ten, geen opzienbarende uitslagen opgeleverd. Dit is van groot belang, omdat daarmee zou kunnen worden aangetoond, dat de maatstaf, aangelegd bij de beoordeeling van de sterkte der clubs in het Oosten, juist is gebleken. Over 't algemeen gold in de kringen van neu trale voetbalvereenigingen de meening, dat de speelsterkte der katholieke clubs te gunstig was beoordeeld en die clubs derhalve een klasse lager hadden moeten worden ingedeeld. De uitslagen zijn er om te bewü'zen, dat de katholieke clubs op 'n enkele uitzondering na P. H. Almelo hoort in de derde en niet in de vierde klasse thuis op hun juiste sterkte zijn getaxeerd. Het zou voorbarig zijn nu reeds conclusies te trekken t. a. v. het verdere competitieverloop, doch we willen er slechts op wü'zen, dat, wan neer in het Zuiden, evenals in het Oosten des lands, méér. rekening gehouden wordt met het oordeel van I.V.C.B.-officials, daar veel minder ontevredenheid zou bestaan, dan er zich de laat ste weken openbaart. Maandagavond is het laatste deel van de serie kampioenschappen van „Olympia" het achtervolgingskampioenschap op de Stadion- fcaan verreden. Uit de series, welke reeds eerder waren ver reden, hadden Groenewegen, Verdonk, Faanhof en Bloem zich voor de demi-finales geplaatst. In den eersten rit ontmoetten Faanhof en Ver donk elkaar'. Na een aanvankelüken voor sprong van Faanhof, wist Verdonk langzaam in te loopen om met ongeveer vijftig meter voor sprong te eindigen. De tweede rit werd een gemakkelijke overwinning van Groenewegen op Bloem, die zich waarschijnlijk spaarde voor den rit om de derde en vierde plaats en dat bleek ook wel, want in zün rit tegen Faanhof om den derden prijs, reed hij veel gemakkelijker. On danks een feilen tegenaanval van Faanhof bleef hij winnaar. In de finale tusschen Groene wegen en Verdonk nam eerstgenoemde geen ri sico en zette reeds na het startsein een hoog tempo in. Wel verdedigde de amateur zich op fraaie wijze en daaraan was 't te danken, dat hü niet ingeloopen werd. Het was een aardige strüd. Dirk Gropnewegen mag zich kampioen der achtervolgers van „Olympia" noemen. Een zeer interessante strijd is ook de wed strijd der nieuwelingen over 20 k.m. om het of ficieus kampioenschap van „Olympia" geweest. In het begin waren het J. Bruseker en Bar- lage, die den strüd levendig maakten. Aardige pogingen om een voorsprong te nemen werden echter in de kiem gesmoord. De eindsprint moest de beslissing brengen. Na feilen strüd zegevierde Ballangee over J. Bruseker, Pelser en Scholtz in deze volgorde. Tenslotte werd nog een klassementsrit over 3 k.m. voor amateurs en onafhankelüken ver reden, waarin de veelbelovende jonge Amster dammer Contelaar wist te winnen voor Ott, Domhof en Middelink. Volgende week zal de laatste avondwedstrijd van dit seizoen op de Stadionbaan worden ver reden. De uitslagen waren: demifinale achtervol gingskampioenschap van „Olympia": le rit: 1. L. Verdonk, 2. H. Faanhof. Tijd 6 min. 52 3/5 sec. 2e rit: I. D. Groenewegen, 2. H. Bloem. Tüd 6 min. 56 2/5 sec. Om de derde en vierde plaats: 1. L. Verdonk, 2. H. Faanhof (8 meter), tüd 6 min. 53 sec. Finale: 1. D. Groenewegen, 2. L. Verdonk, tijd 6 min. 373/5 sec. Groene wegen kampioen achtervolging 1940 van „Olym pia". Officieus nieuwelingenkampioenschap over 20 k.m.: 1. N.. Ballangee, 2. J. Bruseker, 3. H. Pel ser, 4. Scholtz. Tüd 30 min. 28 sec. Klasscmentswedstrijd voor amateurs en onaf hankelüken over 3 k.m.: 1. Contelaar 5 pnt, 2. P. Ott 5 pnt., 3. Domhof 4 pnt., 4. Midde link 3 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2