SPORT EN SPEL Beursoverzicht Laatste Nieuws ZILVERVLOOT VERLOTING Britsch kindertransport schip gezonken? Britsche vlootformatie aangevallen TEN BATE VAN „BREDERODEDUIN" DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 AT H LET IE K OLYMPIA-NIEUWS v. Zwieten en mej. v. Leeuwen beiden kampioen CRICKET HAARLEMSCHE CRICKET- BOND BloemendaalR.C.H. C.V.H. 3Haarlem 4 HAARLEM COMB.—QUICK (Nijmegen) ROOD EN WIT—H.C.C. I BRIDGE R. K. Bridgeclub „Haarlem" HONKBAL E.D .O.BLAUW -WIT HAARLEM—H.H.C. D.O.S.Schoten SCHAKEN Het Witte Paard VOETBAL G.S.G.E.D.O. 1—2 WIELRENNEN Van Egmondv. d. Voort winnen in Heemstede Boeiende wedstrijden SPAARNDAM R.K.W.V. „Achilles" Haarlemsche Race-club „Excelsior" ZEILEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE HAARLEM Een niet geanimeerde markt. Duitsche fondsen op hooger peil Verder verloop MARKTEN Bij bevoegde Duitsche instanties niets bekend Italiaansch legerbericht de lighallen d. Haarl. Ver. t. bestri jding der tuberculose 1e prijs Zeiljacht „Piet Hein" waarde/sso 2e prijs Zilveren theeservies 3e prijs Cassette zilver 4e prijs Zilveren theeservies 5e prijs Zilveren toiletgarnituur 100 PRIJS PER LOT f 1.00 10.000 loten Te koop een in g. st. zijnde HAARDKACHEL, Vosmaerstraat 40, Haarlem (Oost). Gevraagd voor direct R.K. DAGMEISJE van 8.30—5 uur, Koninginneweg 105, Haarlem. Door fraai weer begunstigd werden Zondag in Haarlem de K.T.K. Athletiekkampioensehap- pcn gehouden, die voor Olympia een fraai succes opleverden. Als om 8 uur de series 100 M. dames worden verloopen, weten T. v. Leeuwen en Hep Zandvoort zich beiden voor de finale na spannende race te plaatsen. In de finale viel laatstgenoemde echter af en bezette T. v. Leeuwen de derde plaats. Dezelfde wist evenwel bij het kogelstooten het kampioen schap op haar naam te brengen met een worp van 9.74 M. B. Zandvoort wist bij het versprin gen in de finale door te dringen, en bezette de tweede plaats met een sprong van 4.88 M. K. Groen bezette zoowel bij het kogelstooten als bij het discuswerpen de tweede plaats resp. met de worpen van 11.24 M. voor kogel en 36.74 M. voor discus. Kooiman liep een goede 300 M. en bezette eveneens de tweede plaats achter de Roode van H.A.V., die met dezen loop een nieuw record vestigde. Bij de 3000 M. hardloopen heeren nam V. Zwieten direct na de start de leiding om deze niet meer af te staan. Regelmatig ver- groote hij zijn voorsprong-, om na een fraaie laatste ronde het kampioenschap op zijn naam te brengen met 10 min. 18 sec., precies 1 sec. boven het record van zijn clubgenoot F. Groen die nu tweede werd en 10 min. 48 sec. no teerde. Tenslotte wist de estafette-ploeg met de loopers K. Gi'oen, A. Cox, J. Kooiman en F. Groen na feilen strijd de tweede plaats te be zetten. R.C.H. trok het eerst naar de wickets en scoorde het flinke totaal van 138 punten, waar van A. van Roon 16 J. Blankensteijn 31 en J. ■Paape 57, J. Beijk en voor 35, G. Kesting 4 voor 29, L. van der Meij 4 voor 47 en W. Roozen 1 voor 15. Bloemendaal kwam tot 54 punten. J. Kesting 10 en G. Kesting 19, A. van Roon 5 voor 24 en H. Zonneveld 4 voor 24. Haarlem 4 begon veelbelovend want op 41 waren er pas 3 wickets neer, maar op 67 was het al weer gebeurd. Vancdec H. D. Wessel 17 en J. Mijer 12 Van der Fas 2 voor 14, A. Bak 5 voor 26 en F. Jacobs 3 voor 12. C.V.H. 3 kwam met veel geluk tot 84 voor 8. J. Berghuis 11, F. Jacobs 26 en P. Krom 16, G. Wessel 5 voor 34, H. Cornet 1 voor 4 en P. van der Wal 1 voor 6. Het was van beide kanten een slechte wedstrijd. Eindstand der Competitie: Rood en Wit 3 11 10 0 1 20 1.82 R.C.H. 11 8 0 3 16 1.45 Rood en Wit 4 12 8 13 17 1.42 Bloemendaal 12 6 0 6 12 1.— Haarlem 5 12 4 2 6 10 0.83 C.V.H. 3 12 4 1 7 9 0.75 C.V.H. 2 11 3 0 8 6 0.55 Haarlem 4 11 1 0 10 2 0.18 Het is Quick gelukt om een Haarlem Comb., waarin 4 spelers van het eerste elftal mee speelden, een flinke nederlaag toe te brengen in een vriendschappelijken wedstrijd. Quick batte eerst en scoorde 82 runs. Het openingspaar was op 8 al verdwenen. Burki, als derde man inkomende, bleef ook niet lang op de mat aangezien hij te wild werd en over een rechten bal van Abenaanon heen sloeg. F. Vengeler en R. de Vries brachten verbete ring in den toestand door in vlot tempo runs te scoren. Toen Vengeler voor 32 gevangen werd, kreeg de Vries geen voldoenden steun van zijn medespelers. Hij trachtte het spel te for- eceren en werd achter de palen ingepikt door P. Mulder voor een goede 24. Op 82 sloot de innings van Quick. Voor Haarlem bowlden: O. Abendanon 6-24, A. v. d. Bergh 2-29, drs. J. Voogd 0-11, J. de Boer, 1-2, P. Goossens 1-8. Haarlem zag kans dit totaal te benaderen; op 41 was het afgeloopen. P. Goossens met 9 en drs. Kleefstra met 11 waren topscorers bij Haarlem. C. Fiege noteerde 6 voor 15 in TA overs, en H. Burki 4-20. Quick won dus met 41 runs. De laatste wedstrijd van Rood en Wit in dit seizoen, een tweedaagsche tegen H.C.C. I, werd door fraai zomerweer begunstigd en had Vele toeschouwers naar het prachtige speel veld gelokt. Op een hoog peil stond het vertoon de cricket niet. De runs bleken op het bowling- wicket duur te zijn. v. d. Togt begon Zater dagmiddag met den toss te verliezen, waamg gchill fielden koos. De Haagsche captain bleek een goede kans gehad te hebben, want Rood en Wit faalde volkomen op het bowlen van Gallois en ten Bosch. De eerste 6 wickets vielen voor slechts 8 runs en na 1 uur spelen zat het geheele elftal voor slechts 32 runs aan den kant. Gallois veroverde 5 wickets voor 7 runs en ten Bosch (er werd met twaalftallen gespeeld) 6 voor 20. De Hagenaars deden vervolgens evenmin grootsche dingen op het bowlen van Sodder- land en Hagenaar. W. van Rossum de Rood en Witter, dit sei zoen voor H.C.C. uitkomend, staat goed te bat ten en blijft met 11 not out uit 94 -8. Zondagmorgen werd de strijd hervat. Van Rossum en Dubru brengen de 100 op. Eenige goede legslagen van eerstgenoemde brengen het totaal op 112. Dan krijgt Hagenaar plotseling den sma.te pakken en neemt met drie ach tereenvolgende ballen de wickets van Dubru, Rutgers en Rekkers. Van Rossum blijft met een goede 21 not out. Hagenaar nam 6 wickets voor 43, Sodderland 2—39, v. d. Togt 18 en Berend- Sen 1—6. Met een achterstand van 80 runs begint Rood en Wit wederom met van Busren en Kramer aan de tweede innings. De start is op denzelfden aanval als den vorigen dag thans 'n stuk beter. R. Kramer stond goed te spelen. Als er 32 runs zijn waarvan Kramer er 17 heeft, slaagt Ruteg'ers er in Kramer uit zijn crease te lokken en in samenwerking met Rekkers, de wicketkeeper, zijn eerste wicket te nemen.Ligtenstein en van Baasbank maken hét slecht kort en het wordt 45—3. Van Bueren ts het bowlen meester en verhoogt met een paar singles van v. d. Togt voor de lunch pauze het totaal tot 60, zelf met 32 not out blijvend. Na de hervatting wordt v. d. Togt (6) spoedig door Dubru gebowld. De aanval be houdt de overhand. Berendsen weet nog de dubbele cijfers te halen en met het einde van de innings in zicht tracht van Bueren door aanvallend spel de score snel omhoog te bren gen een poging die mislukt. Hij wordt van een waardevolle 57 van een mislukten slag op Rutger's bowlen dicht bij het wicket gevan gen. Goberts en Bultman brengen voor het laatste wicket nog eenig leven in de brouwerij, doch op 133 slaat Bultman over een slow-bal van Rutgers heen en is het einde daar. Rut gers nam 658, Dubru 429, K. Neuerburg 1—17. Het slot van dezen wedstrijd werd nog inte ressanter dan men algemeen verwachtte. H.C.C. moest 54 runs maken om te winnen, een oogenschijnlijk gemakkelijke taak. Sodderland in het bijzonder bowlde voortreffelijk. Van slechts 6 runs vielen de wickets van Van Oven, Neuerburg, ten Bosch en Gallois. Schill werd tweemaal op Sodderland genust voor hij er 13 had en hij l.b.w. ging. De lefthauder Roes (12) werd achter het wicket gevangen en door een prachtlngooi van Hackenitz, direct in de palen, ging Sillevis run out. Zeven wickets waren neer voor 40 runs. Arentsen de Wolf en van Rossum maakten de benoodigde runs en H.C.C. won de match met 4 wickets. Sodder land nam in 9 over waarvan 4 maidens, 5 wickets voor 12 runs en Hagenaar 'l33. Hoewel aanvankelijk was vastgesteld, dat vanaf Woensdag 4 September de bijeenkomsten der R. K. Bridgeclub „Haarlem" wederom zou den plaats vinden, ziet het bestuur van deze vereeniging zich genoodzaakt mede te deelen, dat de bijeenkomsten tot nader order worden uitgesteld. Hoewel deze wedstrijd voor E.D.O. niet meer van belang was, heeft zij Blauw Wit uitmun tend partij gegeven. Wat slaan betreft was E.D.O. zelfs beter dan Blauw Wit: Wilders kreeg zeven honkslagen tegen zich en Schjjvenaar slechts drie, waaronder nog één die tot honk- slag werd door een dubieuze beslissing van den scheidsrechter. Het veldwerk van E.D.O. was echter minder. Aan die zijde werden vijf fouten gemaakt, aan Blauw Wit zijde slechts twee. En van de E.D.O.-fouten hadden er twee een run tot gevolg, bij Blauw Wit slechts één. Door die twee fouten kreeg Blauw Wit de eerste twee runs binnen. E.D.O. stelde er in de vierde innigs één run tegenover dank zij den keurige homerun van Van der Pullen, die in de tweede innings al een driehonkslag gepro duceerd had. Hierna ging de strijd drie innings lang gelijk op. Aan beide zijden was de score 002. In de achtste beurt zag het er naar uit dat E.D.O. nog winnen zou. Schij venaar werd in het verre veld gemist, honkslagen van KI. Zandstra en Vreenegoor en een foutieve aangooi van Ten Siethof zorgde er voör dat Schijve- naar scoren kon en er nog drie honken bezet waren. Niemand slaagde er echter meer in den bal goed te raken. Daar ook Blauw Wit geen runs meer behalen kon was het gelijkmakende punt van Schijvenaar de laatste run uit deze ontmoeting, die met den stand 44 eindigde. Door dezen uitslag kwam Blauw Wit in het bezit van het ééne punt dat zij noodig had om zich te handhaven boven A. F. C,. De uitslag in innings is: Blauw Wit: 1—0—0—1—0—0—2—0—0 4 E. D. O.: 0—0—0—1—0—0—2—1—0 4 Door dezen wedstrijd is de H.H.C. niet verder gekomen dan zij daarvoor was. Het achtste punt ontbreekt nog. Nu trof H.H.C. het in zooverre slecht dat De Mon weer eens bijzonder op dreef was. Een totaal van 22 x drie slag aan 33 spe lers zegt daarover genoeg. Geslagen is er aan H.H.C.-zijde dan ook zeer weinig. Vooral door toedoen van Pijnakker gin gen er voor Haarlem twee beurten voorbij zon der runs. En daar H.H.C. door vier wijd en een fout van Hunik wel een punt had behaald, stond H.H.C. na twee innings nog met 21 voor. Haarlem wist in de derde beurt door honk slagen van Bloemink, Kloos en Hunik twee man over de plaat te brengen en daarmede den stand 22 te bereiken. Hoewel het moeite kostte, zijn de kampioenen er toch in geslaagd hun score nog op te voeren, In de vijfde beurt was Pijnakker de goede rich ting kwijt, waardoor drie maal vier wijd viel Een onzuivere aangooi van denzelfden speler bezorgde Haarlem een run, waarna Vrugt met een tweehonkslag nog twee man binnen haalde. Gezien het spelpeil was met dezen stand 5—2 de kans voor H.H.C. vrijwel verkeken. Een .tweede onzuivere aangooi van Pijnakker en honkslagen van Langereis, Koning en Bloe mink bezorgden Haarlem nog twee maal eer. run, waardoor de stand tot 72 werd opge voerd. De uitslag in innings was: H.H.C.: 1—0—0—1—0—0—0—0 2 Haarlem: 00203011 7 Door dezen uitslag verkeert H.H.C. nog steeds in het gevaar gelijk met A.F.C. te eindigen en aangewezen te worden voor de bezetting van de onderste plaats. Nu zal de laatste wedstrijd V.V.G.A.A.H.C. daarover de beslissing moeten brengen. Voor de promotie-competitie speelde Schoten Zondagmiddag tegen D.O.S. (Utrecht). Kostte het Quick verleden week de grootste moeite om te winnen, Schoten heeft er niet den minsten last mee gehad. Wel waren de honkslagen den Schotenaren op 't werpen van V. Luin niet dik gezaaid, maar het aantal fouten in het veld werk van D.O.S. was groot genoeg om voldoende punten op te scoren. De uitslag in innings was: D.O.S.: Schoten: 2 0—0—1—1—2—3—3—0 10 Dezer dagen werden de navolgende partijen gespeeld: le klas: Th. de LozeA. Hablous 10. Voor de zomercompetitie: le gr. B. WalkerJ. de Lange 10; A. v. KesterenA. Hablous afgebr. 2e gr. J. ReeuwijkP. v. Deyzen afgebr. 3e gr. G. Nijssen—1Th. Schoorl 0—1; J. Lip pusW. Witteman 1—0. Nogmaals worden de leden er aan herinnerd dat de clubavond Donderdagsavonds in café „du Nord", Rijksstraatweg 56, Haarlem (N.) om half acht begint. In het begin gaat de strijd vrij gelijk op tot dat GSC na tien minuten uit een snelle door braak Verhagen wist te passeeren. Verder wegen beide partijen vrijwel tegen elkaar op, zoodat de rust met 10 voor GSC inging. Na de rust gaat EDO steeds beter spelen en als J. Scheldwacht in samenwerking met Dwee- laard de partijen op gelijken voet gebracht heeft is het ten slotte W. Scheldewacht, welken EDO's overwicht in een doelpunt om wist te zetten, met welken stand het einde kwam. EDO speelde met invallers voor Wille, Spek en Hemstra. De wedstrijden, welke Zondag op de Heem - steedsche wielerbaan werden gehouden, verdienden een grootere belangstelling dan er was. Maar ondanks het weinig talrijke publiek reden de renners, dat het een lieve lust was en dat is een pluim op hun profes- sionalshoed. In den klassementswedstrijd over 50 ronden voor amateurs waren het vooral Stet de Haarlemmer, die de derde plaats bezette in de a.fdeeling amateurs bij de wegkampioenschap- pen G. Peters, Ooms en de Best, die door herhaalde uitlooppogingen vaart in de vertoo ning brachten. Zij wisten het veld te verdeelen, maar tot het nemen van een ronde kregen zij van den hoofdploeg geen kans. G. Peters, die tactisch even voor het eerste klassement een sprint naar de kopploeg had genomen en met een half wieltje voor Ooms over de streep ging won dezen aardigen wedstrijd met 8 punten voor de Best en Ooms. Roes liep in den klassementswedstrijd over dertig ronden bij het begin van het tweede klassement op keurige wijze een ronde in. En na tien ronden probeerde hij het weer. Maar nu bleef het veld hem vlak op de hielen en hij maakte geen kans om twee ronden voor te ko men. Daar techter noch Boeyen, noch van Eg- mond, die in de laatste ronde de pech van een lek bandje had, noch Domhof in hun uitloop pogingen slaagden, werd Roes winnaar. Tenslotte werd een koppelwedstrijd verreden over 50 kilometer, met 5 klassementen. Zeker honderd van de 250 ronden was het een jachten van belang. Tal van uitlooppogingen, waarbij die van Greenewegen de eerste was, leken kans van succes te hebben. Klink, v. d. Heyden en v. d. Linden raakten achtereenvol gens ongeveer een halve baan voor; verder kwa men ze echter niet. Het was het koppel Pronk Evers, dat het initiatief nam tot een zeer snellen uitloop. Van Egmondv. d. Voort sloten zich bij hen aan' en wisten na tien ronden een baantje voor te komen. Achtereenvolgens probeerden Pronk—Evers, die in de klas sementen minder fortuinlijk waren dan v. Eg mond—v. d. Voort het nog eens met het koppel Bakker—Roes en met Boeyen—v. d. Heyden, maar tevergeefs. Meer succes hadden Klink Groenewegen, die op keurige wijze een ronde namen. Bij het vierde klassement kwam v. d. Heyden in de bocht leelijk te vallen. Boeyen, zijn kop- pelgenoot, maakte echter geen gebruik van de hem geboden gelegenheid tot het nemen van rust en desondanks wist hij eenige ronden voor het einde zich op prachtige wijze los te maken van het veld en het vijfde klassement te win nen. De uitslagen zijn: Sprint wedstrijd over 3 ronden (600 M.) 1. A. v. d. Linden 13 sec. 2. Jac. van Egmond. Koppelachtervolgingwinnaar D. Groene wegen—v. d. Heijden, 80 meter ingeloopen op Klink—v.' d. Voort. Klassementswedstrijd amateurs (50 ronden): 1. G. Peters. 2. de Best. 3. Ooms. Klassementswedstrijd (30 ronden): 1. P. Roes. 2 en 3. (op 1 ronde) P. Evers en Domhof. Koppewedstrijd 50 K.M.: 1. J. v. Egmond—B. v. d. Voort (1 uur 10 min. 5 sec.). 2. Klink—Groenewegen. 3. Pronk—Evers. 4. (op 1 ronde) Boeyen—v. d. Heyden. st. B. van der Giesen, Z.Z.V. Haarlem. 3. Bea trix, st. E. Bastet, H.J.C. Haarlem. G. Ebeli won den hoofdprijs. Olympia jollenklasse, eerste wedstrijd: 1. Bor eas, st. S. de Wit, Z.Z.V. Zaandam, 1 uur 5 min. 45 sec. 2. Ree, st. H. Recourt, Amsterdam. 3. Be- roeboe, st. J. Bier, H.J.C. Haarlem. Tweede wedstrijd: 1. Beroeboe, 1 uur 43 min. 37 sec. 2 Windekind, H. Evers, Heemstede. 3. Ree 1.44.48. J. Bier won den hoofdprijs. 12 M2. Sharpie klasse, eerste wedstrijd: 1. 't Geusje, st. B. E. Ott, W.V. Amsterdam 1 uur 3 min. 20 sec. 2. Hiphaan, st. H. J. J. van Werk hoven, de Kaag. 3. Pluvier, st. J. de Boer, Koe nen, Amsterdam. Tweede wedstrijd: 1. Hiphaan. 1 uur 30 min 40 sec. 2. t Geusje. 1.33.27. 3. All Weather, st Jac. F. Stap, W.V. Amsterdam. Van Werkhoven won den hoofdprijs. Valkenklasse eerste wedstrijd: 1. Spuit, st G Landsman, Z.Z.V. Zaandam 1 uur 35 min. 46 sec. 2. Nimrod, st. W. Bruynzeel, Z.Z.V., Zaan dam. 3. Orca, st. P. Altena, H.J.C. Haarlem. Tweede klasse: 1. zeevogel, st. A. M. J. van Huysstee, 't Spaarne, Haarlem. Hoofdprijs G Landsman, 2 uur 24 min. 23 sec. 2. Spuit. 3 Orca. B.M.-klasse, eerste wedstrijd: 1. Unrest, st. D. Fiemming, H.J.C. Haarlem, 1 uur 9 min. 45 sec. 2. Vagebond, st. E. Homan, Schinkel, Amster dam. 3. Venus, st. de Ruiter. Kaag. Tweede wedstrijd: 1. Unrest 1 uur. 2. Vage bond. Hoofdprijs D. Fiemming. Afscheid kapelaan Berkhout. De weleerw heer A. C. W. Berkhout heeft afscheid genomen van de parochie. De Zeereerw. heer pastoor Berkemeyer bracht den vertekkenden kapelaan dank namens de geheele parochie, voor alles wat hij in de afgeloopen drie jaren voor het ziele- heil van de parochianen van Spaarndam ge daan heeft, voor zijn werk aan de Congregatie en vooral als moderator bij de K.J.M.V. De pas toor overhandigde den kapelaan een enveloppe met inhoud. De R.K. Kring van Spaarndam, de jongens- en meisjescongregatie bracht eveneens dank en de kapelaan mocht ook van bovengenoemde or ganisaties een enveloppe met inhoud ontvan gen. Zondag hield Achilles zijn derden rit in de korte afstandcompetitie, n.l. een sprint over 1 K.M. Deze wedstrijd was tevens als revanche van het sprintkampioenschap bedoeld. Bij de A-klasse reden Portegies, Korthals en v. Egmond twee ritten, welke beide door Por tegies met gering verschil werden gewonnen. Bij de B-klasse won Beekhuis den eersten rit en L. Haene den tweeden, zoodat 'n beslissing noodzakelijk was, welke door d'Haene werd ge wonnen. Bij de C-klasse won v. Steenvoorden beide ritten voor M. Kabel. De totale stand van de sprintcompetitie is thans Klasse A: 1. Portegies, 13 p.; 2. Korthals, 12% p.; 3. v. Egmond, 9% p.; 4. Schel, 3 p.; 5. Stet, 2 p. Klasse B: 1. d'Haene, 11 p.; 2. Beekhuis, 11 p.; 3. Kuilman, 5 p.; 4. Schrama, 5 p.; 5. Mar- kensteijn 4 p. Klasse C: 1. M. Kabel, 13 p.; 2. Steenvoorden, 10 p.; 3. v. d. Aart, 8 p.; 4. v. d. Zijden, 4 p. „Excelsior" heeft zijn kampioenschap korten afstand op den weg doen verrijden. L. Schelf hout werd na zeer spannende ritten kampioen sprinter 1940. Tweede werd E. Zekveld 6 punten; 3. C. de Gier 7 punten; 4. J. Smits 8 punten; 5. B. Klienhout 9 punten. De jonge renner H. Walchien wist kampioen 1940 der junioren te worden. 2. Ketting 3 pun ten; 3. Duin 4 punten. De Haarlemsche Jachtclub organiseerde op het Noorder Buiten Spaarne nationale wedstrij den. De uitslagen luiden: Twaalfvoetsjollen A. eerste wedstrijd: 1. Po- pey, st. P. Gerbranda, H.J.C., Haarlem 1 uur 20 min. 10 sec. 2. Tulla. st. mevr. de Wit. Z.Z.V. Haarlem. 3. pinguin, st. B. Markus, W6.V. Koenen" Amsterdam. Tweede wedstrijd: 1. Popey, 1 uur 5 min. 5 sec. 2. Duimelot, st. mej. W. R. de Voogt, H.J.C Haarlem. 3. Pinguin. Den hoofdprijs won Gerbranda. Twaalfvoetsjollen B., eerste wedstrijd: 1. Po pey, st. D. M. Schoen, H.J.C. Haarlem. 1 uur 20 min. 2 sec. 2. Fries. H.J.C. Haarlem 3. Hella st. H. P. de Jong Z Z V. zaandam. Tweede wedstrijd: 1. Pirouette, st. G. Ebeli. H.J.C. Haarlem, 2 uur 1 min. 11 sec. 2. Deup, AMSTERDAM, 3 Sept. De officieele prijscourant ondergaat, ingaande heden, een belangrijke uitbreiding. De secretaris generaal van het departement van Financiën heeft n.l. het verbod van handel in buitenland- sche fondsen ingetrokken ten aanzien van een aantal fondsen. Voor deze fondsen is een regel matig beursverkeer, zonder vergunning van het deviezen-instituut, geoorloofd. Tot de fondsen, welke in de dagelijksche noteering van de prijs courant worden opgenomen, behooren uitsluitend Duitsche fondsen. Zoodoende zijn de instanties met de voltooiing van de prijscourant weder een stap verder gegaan en men verwacht, dat binnen afzlenbaren tijd deze in haar ouden vorm zal verschijnen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat vele non-voleurs niet meer gepubliceerd zul len worden, op de wenschelijkheid waarvan reeds dezer dagen werd gewezen. De New Yorksche beurs bleef gisteren wegens Labor-day gesloten en derhalve was onze markt vandaag geheel op zich zelf aangewezen. Dit, te meer, omdat het contact met de andere interna tionale beurzen reeds lang verbroken is en arbi trage is uitgesloten. Het vooruitzicht dat Wall- street heden gesloten blijft, heeft er gisteren ten onzent waarschijnlijk toe geleid, dat men wilde afwachten welk beeld de New Yorksche markt vandaag zou te zien geven, rfadat zij op twee ach tereenvolgende dagen van een zeer vaste stem ming getuigde. Men achtte het niet zonder re den mogelijk, dat in de koersstijging te New York eenige stilstand zou komen, omdat de markt, be halve met de hoog-conjunctuur in de Vereen. Staten, ook nog met andere factoren heeft reke ning te houden en daarom is aangewezen, niet overijld te werk te gaan. Aan de lijst van fondsen, welke tot den vrijen, niet-officieelen handel zonder vermelding van koersen zijn toegelaten, werden heden de volgen de fondsen toegevoegd: Bank Cred. Instell. Gem. Crediet 20-jar. 3 Tramwegen Sem. Cheribon Stoomtram '26 5 Bank Cred. Instell. Bank.k. v. Mendes Gans Co. Ned. Handel Mij. 250,— Slavenburg's Bank Hypotheekbanken Nwe Ned. Amerik. Hyp. Bank Industrieele Ondern. Int. Hosiery Mills Nat. Distillers Handels-Öndern. Nwe Afrik. Handelsvcnn. Rubber-Ondern. Tjoeroeg Rubber Cult. Mij. Tabaks-Ondern. Soekowono Landb. Mij. Thee-Ondern. Melangbong Cult. Mij. Diverse Cult. Ondern. Insulinde Cult. Synd. Fengadjaran Cult. Mij. Diversen Geveke Co.'s Techn. Bur. Booten, Holl. Amerika Lijn en Java-China- Japan Lijn bewogen zich voor zoover er han del was, om en nabij de middagkoersen van den vorigen dag. Van binnenlandsche industriëelen waren Philipslampen niet gevraagd, waarom het fonds iets lager noteerde. Ook voor Aku was de belangstelling gering en bij eerste affaire moest het fonds y4 a 1 pet. prijsgeven. Unilever toonde geen verandering. Voor aand. Nederl. Ford was de stemming luier en voor Fokker- aandeelen vrijwel prijshoudend. Vele andere industrieën bleven buiten be schouwing. De Amerikaansche markt maakte een uitzondering, wat de stemming betreft. De gunstige koperpositie in de Vereen Staten kwam weer tot uiting in Anaconda Copper, welk fonds een verbetering boekte van ruim 1 dollar Ook Kennecott Copper monteerde 1 pt. Steels, Beth Steel en Republic Steel bewogen zich op ongeveer de vorige prijzen. Carfoundry en General Motors handhaafden zich eveneens. Spoorwegshares toonden slechts fractioneeie verschillen. Kunst zijdewaarden en Utilities hadden eveneens een prijshoudenden ondertoon Op de Staatsfondsenmarkt verliep de handel weer zeer kalm en was de. handel in doorsnee prijshoudend. De 3—3li pet Nederland 1938 was echter een tikje luier. Bij verder verloop liep de Youngleening van 36 tot 29 li terug. De Dawesleening gold 15—20 tegen een noteering van 5 pet. op 9 Mei. De 4 pet. Funaingleening kwam op 6566 tegen 25 op Mei j.l. Farben-industrle werd tot 8090 verhandeld tegen een noteering van 20 pet. op 9 Mei. Overigens brokkelde de koersen elders ten beurze af, wegens gebrek aan voldoende be langstelling. Koninklijke Olie liep tot 222—223 terug. A'dam rubber moest 2—3 pet. prijsgeven. HVA werd tot 363—335 verhandeld. Van sche pen verloor Scheepv. Unie 23. Booten 2 pet. Holl. Amerika Lijn 1—1% en Japanlijn 3—7 pet. Philipslampen moesten 1—1% prijsgeven. Van Gelders Papier en Wilton lagen ook zwakker. Meelfabrieken waren eerder beter. Aku trok tot 79 op, maar liep weer tot 77 !4 terug. De Nederl. Staatsfondsenmarkt bleef ver laten. Geld op prolongatie gold 3 pet. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Aand. Aand. Aand. Aand. C. v. A. C. v. A. pref. wd. A. Aand. Aand. Aand. Aand. Aand. Aand. De stemming voor Duitsche waarden was van daag over de geheele linie vast, m.a.w. de markt bewoog zich over de geheele linie op belangrijk hooger koerspeil, hetgeen voor een groot deel verband hield met de hoogere Sperrmarkenkoer- sen. De 5'A pCt. Youngleening n.l., die op 9 Mei 10% noteerde werd tot 3536 verhandeld. In eerste instantie bleef de handel tot dit fonds beperkt, terwijl ook de 7% Dawesleening op hoo ger koerspeil werd geadviseerd. Farben-industrie e.a. industrieelen getuigden op haar beurt van hoogere koersen. Wat de beurs overigens betreft, verkeerde zij bij opening in het teeken van afwachting met betrekking tot de verdere houding van het pu bliek, alsmede de New Yorksche beurs na Labor- day. De ondernemingsgeest was groot en gebrek aan vraag was oorzaak, dat de markt op locaal terrein over de geheele linie iets zwakker opende. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie 5 pCt. lager op 227, maar vond spoedig weer herstel tot 228%. Shell Union, Tidewater en Con tinental OU konden zich echter op het vorig peil vrijwel handhaven. In den suikerhoek werd voor HVA 5 pet. lager geboden, n.l. 365, zonder dat het voorloopig tot handel kwam. Vorstenlanden, Javasche Cultuur cn Nisu toonden weinig of geen verandering. Van Rubberaandeelen werd A'dam Rubber 11/2 lager geadviseerd, terwijl ook de andere rubbersoorten niet vast in de markt lagen. Van handel was weinig sprake. Voor Tabakken was de stemming ook iets luier. Deli, Batavia en Oude Dell gaven circa 1 pet. prijs. Senembah bleef voorloopig vrijwel onveranderd. Schecpvaartaandeelen leverden eveneens weinig bijzonders op. Scheepvaart Unie, BLOKKER, 2 Sept. „Op Hoop van Zegen". Uien 4.505.80, Spinazie 710, Postelein 810, Roode kool 3.904.70, Gele kool 4.50—5.00, Komkom mers 3.104.50, Snijboonen 12.5010.90, Sla- boonen 7.3010.80, Andijvie 1.401.80, Witte Kwets 3.205.30, Blauwe Kwets 4.707.90, Reine Victoria 6.80—10.70, Tomaten 9.00—12.80, Blauwe Druiven 1726, Meloenen 1325, Noten 3538, Perziken 2.706.50, Transparant 10—19, Yellow Transparant 8.10—18.00, Zigeunerin 12—21. Kes wick 4.407.50, Dirkjeepeer 4.308.10, Advokaat 4.20—6.30, Clapp's Favorite 6.5013.20, Juttepeer 7.5018.00, Précose de Trévoux 4.508.90, Fran- sche Suiker 4.208.10, Renie Claude 1725, Eigenheimers 3.60—3.90, Goedbal 2.405.00, Tros- peer 3.305.20. ENKHUIZEN, 2 Sept. Gemeentelijk Vischbe- richt. Aan den Gemeentelijken Vischafslag werd aangevoerd door 20 vaartuigen 3000 pond koraal prijs oploopend van 26,530,5 per pond. Door 7 'vaartuigen 715 pond snoekbaars 2326,5 ct. per pond. Baars 9,5 cent per pond. Nest 1.35 per mand van 100 kg. ENKHUIZEN, 2 Sept. „Blocmenlust". Aardap pelen: Blauwe eigenheimers 3.70 per baal van 100 kg., idem grove 2.70—2.80, bonte 4.10 per 100 kg. Groenten: Kastomaten 12.1012.70 per 100 kg. Slaboonen 6-6.10, Snijboonen 7.3014.60, idem 2e soort 66.90, alles per 100 kg. Fruit: Clapp's 5.108. 2c soort 2.904, Jutte- peren 5.208, alles per 100 kg. Bloemkool I 10 10.80, II 5.408.20, per 100 stuks. OBDAM, 2 Sept. „De Tuinbouw". 475 kg. Roode kool 3.005.90, 2500 kg. Gele kool 3.00—3.60, 12000 kg. Uien 4.00. 3500 kg. Roode bieten 1.40— 2.80. 1100 kg. Wortelen 1.00—1.30, 330 zak Sla boonen 1.802.40. WCGNUM. 2 Sept. Pruimen 2.00—5, Druiven 0.190.20, Tomaten 9.00—9.50, Komkommers 2.00 2.60, Slaboonen 9.5011.90, Snijboonen 10.50 12.00 Sla 1.00—1.50, Meloenen 0.050.13, Peren 2.00—9.00. WARMENHUIZEN, 3 Sept. Aardappelen: Schot- sche muizen, poters A 35/55 4.70, poters A 29/35 6.50, Blauwe eigenheimers 4.604.80, Gr. blauwe eigenheimers 3.603.70, Drielingen 2.302.40, BI. eigenheimers 4.204.40, Groote blanke eigenhei mers 3.40, Drielingen 2.702.80, Bevelanders 3.50. Koopmans blauwe 4.60. groote 3.50,Bintje 3.50 3.60, Groote bintje 3.003.10, Roode Ster 3.70. Uien: Gele uien 3.003.10. Gele nep 4.00. Roode kool, binnenland 3.303.80, idem export 5.70 7.60, Gele kool 5.10—5.30, Witte kool 2.30—2.70. Slaboonen 9.3015.00, afwijkende 7.507.70, 95 aanvoerders, handel: matig. BEVERWIJK, 2 Sept. „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Spinazie 410, Postelein 912, per kg. Sla 0.752.60, Andijvie 1.002.20, per 100 krop, Wortelen 411 per bos, Radijs 1,5—2, Selderij 1,5—2, Pieterselie 1,52, per bos, Toma ten 815, Prei 910, Uien 5,5, Pronkboonen 7 12, Waspeen 47, per kg. Bloemkool I 12—20, idem II 68, Komkommers I 45. idem II 5 13, per stuk. Snijboonen 1027. Dubb. boonen 9—18, Spercieboonen z. dr. 1318. Trosboonen 1518, Doppers 2430, Raspers 2838. Capucij- ners witte 2024, Tuinboonen 16, Groene kool 45.80, Roode kool 4. per kg. Aardbeien 2327 per doosje, Bramen 7890 per slof, Druiven 24 30. Augurken 1047. per kg. BEVERWIJK, 2 Sept. ,,'t Centrum". Gladiolen 512, Jap. Lelies 20115, Montbretia 25, As ters 4—9, Zinla's 512. Dahlia's 615, Afrlca- nen 37. Goudsbloem 25, div. troschrysanten 719, Physalis 1224, Tritoma's 1015, Solida- gio 25, Groen 315, Hellanten 812, Cyclanen per pot 2270 c. Sedert enkele dagen is de laatstbloetende gladiool „War" aan de markt, die de voorbode is van het naderend seizoen eener bloem, waarvan de straathandel zulk een dank baar gebruik weet te maken. B.E.T. N.V. Komk. 3—7, Bloemkool 4—18, Sui- BERLIJN, 3 Sept. (D.N.B.) Naar Zondag avond uit Londen gemeld werd, zou 'n Britsch vrachtschip, dat zich met geëvacueerde Engel- sche kinderen op weg naar Canada bevond, door een Duitsche onderzeeboot getorpedeerd zijn. Hieromtrent verklaart men te Berlijn, dat bij bevoegde Duitsche instanties omtrent dit voorval niets bekend is. Londen geeft noch den naam van het schip, noch de positie waar de torpedeering geschied zou zijn. De aandoenlijke Britsche omschrijving van het bericht, volgens welke er onder de kinderen geen paniek is uit gebroken, maar dat zij koelbloedig hun plaat sen in de reddingsbooten innamen, is te ka rakteristiek, dan dat men deze onopgemerkt voorbij kan laten gaan. De kinderen zouden zelfs volksliederen gezongen hebben en o.a. ook een lievelingslied van de soldaten uit de Do minions. Het „Athenia"-geval ligt nog versch in het geheugen. Ook met dit nieuwe geval zou de openbare meening in de Vereenigde Staten op krachtige wijze beïnvloed moeten worden. ERGENS IN ITALIË, 3 Sept. (Stefani). Weermachtsbericht nr. 88. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend: Onze vliegtuigen hebben gisteren in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie achterhaald en herhaalde malen aangevallen. Het hevige af weergeschut en de felle gevechten met de vij andelijke jagers waren geen beletsel voor de strijdvaardigheid en den moed van onze afdee- lingen bommenwerpers van onze „Picchiatelli" (nieuwe formaties bombardementsvliegtuigen) om duidelijke successen te behalen. Een vliegtuigmoederschip werd aan den voor steven zwaar getroffen; een slagschip, een kruiser en een torpedojager werden midscheeps getroffen en zwaar gehavend. Vier vijandelijke vliegtuigen werden tijdens de gevechten neer geschoten. Deze resultaten werden door het fo tografische materiaal gecontroleerd. Inmiddels is de vlootbasis Malta op haar beurt hevig gebombardeerd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Een reddingsvliegtuig, dat duidelijk voorzien was van het roodkruiskenteeken, is aangevallen en beschoten, toen het op zoek was naar in zee gevallen toestellen. In Oost-Afrika werden vijandelijke kampen en motorvoertuigen te Gadabi nabij de rivier Atbara in den Soedan gebombardeerd. Onze verliezen gedurende het bombardement op Assab, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, bedragen, vol gens de jongste gegevens, vier dooden onder de Italianen, en acht onder de inlanders, alsmede een twintigtal gewonden. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen, steeds komende van Zwitserland, hebben boven be paalde plaatsen in Noord-Italië gevlogen en waren terstond het voorwerp van reactie van het luchtdoelgeschut, waardoor zij slechts bom men konden werpen op Genua, waar twee doo den te betreuren vallen onder de burgerbevol king, 15 burgers gewond werden en lichte scha de werd aangericht. Drie vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie neergehaald en vielen brandend omlaag. Waarschijnlijk zijn nog twee andere machines neergeschoten. kermeloen I19, Ananas 614, Sla 1—3, Andij vie 12. Perziken 24, Knollen 5, per 100 stuks. Spinazie 613, Postelein 612, Groene en roode kool 25, Tomaten 413, Waspeen 2—7, Uien en bieten 35, Appelen, peren en pruimen 5 17, Druiven 2630, Aardappelen 2—5, Augurken 425, Snijboonen 1030, Dikke boonen 10—20. Rentegevers 1218, Trosboontjes 1618, Div. enk. stok en stamboontjes 1016, Pronkboonen 711.50. Tuinboonen 812. Blauwschokkers 21 22, Raspers 16—30, Witte en bruine Capuc. 10 30, Doppers 1819, Prei 7, alles in gld per 100 kg. Div. bosproducten 29, Bramen per slof 70 c., idem per doos 8 c. Voor deze 5 prijzen is met de leveranciers overeengekomen, dat zij deze desgewenscht terug koopen van de winnaars tegen 80 der waarde. Alle verdere prijzen, die zullen worden verloot, bestaan uit zilveren voorwerpen, w.o. couverts, horloges, servetringen, aschbakjes enz. enz. Boven de 400 prijzen worden 100 premie? toegewezen aan alle houders van loten, wier lot dezelfde 2 laatste cijfers draagt als het lot, waarop de eerste prijs wordt gewonnen. In totaal dus 500 prijzen, of wel op iedere 20 loten een prijs. De loten worden franco toegezonden na bestelling aan het Consultatie bureau, tel. 11604, of na overschrijving op de postrekening der Haarl. Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 119600. Verl. goedgek. bij besl. v. d. Secr.-Generaal, wnd. Hoofd v. h. Dep. v. Justitie, van 7 Juni '40, No. 1143. 300 ,200 ,150

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7