De toekomst van de Nederlandsche Jaarbeurs Britsche activiteit in de lucht opvallend verminderd Na één jaar oorlog Italiaansche aanval op Britsche vloot Britsch-Amerikaansche overeenkomst De „belegerde vesting Engeland" Rectoraatsoverdracht R.K, Universiteit Distributie terpentijn en lijnolie Schelde- en Rijnmonding VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voorzitter Raad van Beheer ziet gunstige perspectieven DE NEDERLANDSCHE UNIE I HEERKENS THIJSSEN Co. i Duitsch frontbericht De uitwerking der Duitsche aanvallen WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22580 De Nederlandsche landbouw Engelsche intriges in het Nabije Oosten Propagandavergadering in Noord-Limburg Het werk in de provincie Friesland Poolsche vliegers bij Warschau geland Met een Engelsch toestel ontvlucht Beschouwingen in de Engelsche pers Kobajasji over zijn taak Japans leiderschap in Oost-Azië Londen erkent de verovering van Boena DE DUITSCH-RUSSISCHE GRENSREGELING Desbetreffend verdrag op 31 Aug. te Berlijn get eek end Moeilijkheden der terug- keerende Elzassers Belastingverhooging in Zuid-Afrika Italiaansche pers over de lucht aanvallen op Engeland De Duitsche geïnterneerden in Indië Mevrouw Tsjang Kai Sjek naar Amerika? Mussolini op inspectie De ondergang van de „Dunvegan Castle" Dienaars der eeuwige waarheid Speciale regeling komt er voor het schildersbedrijf Tijdelijk voor sport- en plezier vaartuigen gesloten Handelsaccoord Rusland Hongarije COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het zal zoowel den Jaarbeurs-deelnemers als den niet-direct-belanghebbenden interes- seeren en tot voldoening strekken, dat de voorzitter van den Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs, Ir. P. H. Pentener van Vlissingen, blijkens een toespraak, wel ke deze voor persvertegenwoordigers ge- houaen heeft, de toekomst van onze Jaar beurs niet somber inziet. Reeds den eersten dag, aldus spr., was het bezoekerstal grooter dan het vorig jaar. Goed begonnen aldus constateerde de heer Pentener v. Vlissingen is ook hier half ge- Wonnen. Het valt natuurlijk moeilijk, reeds nu iets te zeggen over de naaste toekomst van de Jaarbeurs; maar wij willen zien naar den tijd, die eenmaal komen zal en moet, n.l. als er weer vrede is. Dan juist zal er een groote toekomst open gaan voor de Nederlandsche Jaarbeurs. Dan toch zal de Jaarbeurs weer een belang rijke rol kunnen spelen op het terrein van landbouw, industrie en handel. Voor den landbouw zeker zal het noodzake lijk zijn, dat in de toekomst eens per jaar ge demonstreerd kan worden, wat nieuw, nuttig en noodig is op dit gebied. Wat de industrie betreft, hebben wij er rekening mede te houden, dat in Neder land inderdaad een industrie bestaat. Het is hier niet enkel landbouwland. Onze in dustrie mag er zijn, doch zij moet sterker ontwikkeld worden. De wijze, waarop onze industrie vooruit is gekomen, mag ons wer kelijk met trots vervullen. Wij moeten be seffen, dat wij in het verleden nelaas niet altijd voldoende getoond hebben, dat hier een industrie bestaat. We hadden er meer reclame voor moeten maken. En dat de handel in den aard van het Nederlandsche volk ligt is duidelijk; de Neder lander staat bekend als een scherpziend zaken man. Door zijn geographische ligging vormt ons land de poort van Europa naar het Westen. Dat de Jaarbeurs voor den handel het aan gewezen tehuis mag geacht worden, spreekt van zelf. Aan het einde van zijn toespraak verklaarde spr. er van overtuigd te zijn, dat de mist, waar in wij nu nog leven, binnen niet al te langen tijd zal optrekken. Hij vleide zich tevens met de verwachting, dat de huidige mist momenteel hog een goed beeld zou verbergen. De heer Roebroek, directeur-generaal v. d. Landbouw, heeft bij gelegenheid van de pers bijeenkomst ter Na ja ars beurs te Utrecht een overzicht gegeven van de zorg van de regeering voor den landbouw. Voor de eerste maal komt thans het departement van Landbouw als een heid op de Jaarbeurs. Hierbij wordt vooral de aandacht gevestigd op de bodemproductie, waaraan men vooral in dezen tijd zeer veel waarde moet hechten. Het is van belang, dat hier kan blijken, dat de land- en tuinbouw zich van zijn waarde be wust is. Op deze plaats ontmoeten handel en hijverheid den land-, tuin- en boschbouw, welke thans van elkaar afhankelijk en met elkaai verbonden zijn. Hier kan Nederland ervaren, dat het een landbouw heeft, welke op de hoog te van zijn tijd is. Sprekende over de steunmaatregelen zeide ir. Roebroek, dat deze niet moeten worden opge vat als steun in den eigenlijken zin van het woord, maar als maatregelen, waarmede het ge- heele Nederlandsche bedrijfsleven wordt ge- hblpen. De landbouw immers heeft zooals bekend groote beteekenis voor handel en nij verheid. De boerenstand zal als gelijke worden opgenomen in het Nederlandsche gemeen schapsleven, zoowel met woord als met daad. De voornaamste aandacht wordt gevraagd voor de productie, welke niet alleen te danken is aan vergrooting van de oppervlakte aan cul tuurgrond, welke uitbreiding immers voor het meerendeel teniet wordt gedaan door urbani satie, maar meer nog a'an verbetering der cul tuurtechniek. Thans is ruilverkaveling voor on geveer 60.000 H.A. in studie. Evenzeer is ver hooging der productie te danken aan intensi- Veering, waarbij men vooral moet denken aan onderwijs, voorlichting en researchwerk. Het landbouwonderwijs heeft zich zeer uit gebreid; het aantal onderwijsinstellingen be draagt 2065, terwijl bijna 40.000 personen on derwijs volgen. Dit is de grootste kracht van den landbouw van ons land. In de toekomst zal het onderwijs ook meer algemeen vormend moeten zijn. Voorwaarde voor goed onderwijs blijft echter landbouwkundig onderzoek, waar bij men op de eerste plaats denkt aan Wage- ningen en daarnaast aan de instituten voor onderzoek op gebied van land- en tuinbouw Op dit terrein kan men steeds verder gaan ook al is in ons land reeds veel bereikt, waar bij het van zeer groote waarde is, dat het on derzoek geschiedt in samenwerking met ds practijk. Hierbij heeft de voorlichting door con sulenten en anderen zeer groote waarde Tot slot van zijn toespraak richtte ir. Roe broek zich in het Duitsch tot de aanwezige Duitsche autoriteiten, waarbij hij wees op de groote waarde van de goede samenwerking, welke thans bestaat tusschen de Nederland sche en Duitsche landbouwinstanties. BERBERA, 3 Sept. (D.N.B.). Uit de Jemeni- tische havenstad Hedeida komt het bericht, dat de Engelschen sedert eenigen tijd hebben getracht met belofen en dreigementen de sul tanaten van Hadramaut tegen Jemen en Sa- oedisch Arabië op te. hitsen. Sedert het begin van den oorlog trachten de Engelschen den Imam Jehia van Jemen met beloften uit zijn neutraliteit te lokken. De belangrijkste diplo matieke stap, dien de Engelschen in de Jeme- Disc he hoofdstad hebben ondernomen, zoo wordt verder gemeld, was het staatsbezoek van kolonel Lyall in zijn eigenschap van militair chef van Aden aan den Imam in Februari. Lyall had echter even weinig succes als zijn voorgangers en zijn opvolger. Verder hebben de Engelschen gepoogd door provocaties in Ha dramaut de aandacht van Ibn Saoed van Akaba af te leiden. Het kwam tot overvallen op Je- menitische karavanen op den weg naar Aden, maar ondanks de Engelsche ponden ontstonden nooit ernstige incidenten. Na den Engelschen tegenslag in Somaliland keerde het getij ten ongunste van Engeland, naar blijkt uit verdere berichten. Het kwam herhaaldelijk tot over vallen op Engelsche forten door de bevolking van Hadramaut, die de bombardementen van haar dorpen door de Engelschen bij het begin van den oorlog nog niet heeft vergeten. Te Venlo is een zeer druk bezochte vergade ring gehouden van districtsleiders en propagan disten der Nederlandsche Unie uit Noord-Lim burg onder leiding van den heer C. Receveur. Deze gaf in zijn inleiding het doel der Neder landsche Unie duidelijk aan. Drs. Bamchcn be handelde vervolgens het sociaal-economisch ge deelte van het program der Unie, terwijl de Limburgsche propaganda-leider, de heer Jan Maenen, in een enthousiaste toespraak doel en plannen der propaganda uiteenzette. De leiding der Nederlandsche Unie heeft de zorg voor het werk in het gewest Friesland op gedragen aan den gewestelijken commissaris, den heer J. Piebenga hoofd der Hervormde school te Oudega (W.). Tot leider van het gewestelijk secretariaat is met ingang van 1 September aangesteld H. W. Kuipers te Wommels. Het Friesche Bureau van de Nederlandsche Unie is voo'rloopig gevestigd Zaailand 100 te Leeuwarden. BERLIJN, 3 Sept. (D.N.B.). Naar te Berlijn bekend wordt is bij den laatsten luchtaanval der Royal Air Force op Berlijn een der vlieg tuigen, die aan den aanval deelnamen, niet naar het Westen teruggevlogen, maar heeft de vlucht in Oostelijke richting voortgezet. Bij Frankfort aan de Oder werd de machine door het Duitsche luchtafweergeschut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitsche in stanties zochten de vijandelijke vliegers draad loos contact met een vliegveld bij Frankfort en verzochten het vliegveld bij Okiece in de nabij heid van Warschau er van in kennis te stellen, dat zij het voornemen hadden daar te landen Zij verzochten de landingsbakens in werking te stellen. Inderdaad landde het toestel kort daarop op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vliegergroep van het „Poolsche leger" van generaal Sikorski. De be manning, voormalige Poolsche vlieger-officie ren, had zich vrijwillig aangemeld voor het ondernemen van een aanval op Berlijn. De Pool sche vliegers verklaarden, dat zij de zinneloos heid van den strijd hadden ingezien en bereid waren alles wat de Duitsche instanties interes seerde te vertellen, wanneer men hen op vrije voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven. LONDEN, 3 Sept. (D.N.B.). In een overzicht van de Daily Mail over het eerste oorlogsjaar staan de volgende opmerkelijke zinnen: Te land was het een rampjaar, ter zee hebben wij ons best gedaan. Wij willen ons echter geen illusies maken over den algemeenen toestand. Hij is verre van bevredigend. De vijand kan een inval bij ons doen of niet, in ieder geval maakt hij gebruik van deze cam pagne om ons te verhinderen onze legers in het Nabije Oosten en in Afrika te versterken. Nie mand in on£ land mag zich er over verwonde ren, wanneer de vijand binnenkort zich keert tegen de landen in het Oosten der Middelland- sche Zee om zich den toevoer van olie uit Iran en Irak te verzekeren. Wij zullen groote proble men op te lossen hebben. Wij hebben nieuwe methodes en nieuwe mannen noodig. De opera ties van het leger in den loop van het vorige jaar hebben ons getoond dat onze leiding pre cies zoo gefaald heeft als de Fransche en den oorlog, waarin zij gewikkeld was, niet begreep. Thans eerst beginnen zij juist te denken. Lei ders met gedachten, die nog afkomstig zijn uit de jaren 19141918, moeten volkomen uit de leidende posities verdwijnen. De Times moet in een beschouwing over de eerste twaalf oorlogsmaanden toegeven, dat het verloop van de militaire operaties ieder verrast heeft, aangezien men niet had verwacht, dat de Duitsche plannen met zulk een nauwkeurigheid sn zoo'n vooruitzienden blik waren opgesteld. Vrijmoedig wordt vervolgens toegegeven, dat Engeland heel wat tegenslagen heeft moeten be leven. Wij hebben, zoo schrijft de Times, een reeks ergere strategische catastrophen moeten verduren dan de meest pessimistische voorstelling nog voor een jaar zich had kunnen indenken. uiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiin^ ASSURANTIEBEZORGERS belasten zich met het sluiten van verzekeringen bij Nederlandsche Maatschappijen 1 I DAMRAK 60 AMSTERDAM C. i Telef. 45014 45016 rllil llllllllf III IIIIM lllll IIIIIIIIMlil llllll llllllllMlllllillllHIIMIIIIf II llflilllï? MOJI. 3 Sept. (Domei). De Japansche minis ter van Handel en Industrie, Kobajasji, die thans op weg is naar Batavia, heeft in een in terview verklaard, dat het zijn taak is, de natie voorspoed te brengen. Hü zeide, dat de eenige koers, dien hij kan volgen, is, de onderhandelin gen „snel en vastberaden, in den geest van de nationale politiek" te voeren. Ik ben voornemens aldus Kobajasji, de taak te verwezenlijken, welke Japan is toegedacht, het leiderschap op zich te nemen in den keten van den gemeenschappe- liiken voorspoed in Oost-Azië. BERLIJN, 3 Sept. (D.N.B.). Het frontbericht van het D.N.B. luidt; In tegenstelling tot de levendige activiteit der Engelsche vliegers in de laatste dagen zijn, naar uit het weermachtsbericht van 3 September blijkt, ditmaal geen noemens waardige vluchten naar Duitschland ge maakt. Alleen in Zuidwest-Duitschland wer den des nachts hier en daar bommen neer geworpen, zonder dat zij groote schade aan richtten. Dit opvallende verschijnsel zal men nauwelijks kunnen verklaren met te wijzen op den ongunstigen weerstoestand. Dit zou ook in strijd zijn met het feit, dat gisteren het Duitsche luchtwapen in onvermin derde mate is opgetreden. Al staat dit ook niet volkomen vast, men zal toch de veronderstelling niet van de hand kunnen wijzen, dat de laat ste bijzonder succesvolle Duitsche aanvallen op Britsche vliegvelden in Midden- en Zuid-Enge- land niet zonder invloed zijn gebleven, alsook de aanvallen der Duitsche groepen gevechts vliegers in den nacht van 2 op 3 September ge richt op de Engelsche West- en Zuidkust. Hierbij werden weer de haveninstallaties van Liverpool, Swansea en Bristol, benevens de oor logshavens van Plymouth, Portland, Poole en Portsmouth doeltreffend met bommen bestookt- In Midden-Engeland werd het belangrijke cen trum der Engelsche wapenindustrie in Birming ham, Coventry, opnieuw en met zichtbaar suc ces gebombardeerd. In de bekende vliegtuigmoto- renfabrieken van Filton, ten noorden van Bristol, hebben verscheidene inslaande bommen zware branden doen ontstaan. Uit Berlijn meldt het D.N.B. verder: Uit Duit sche vliegtuigen zijn Maandag op verscheidene plaatsen in Engeland branden waargenomen. Zoo hingen boven Swansea, Cardiff en Ports mouth zware, deels gitzwarte, rookwolken. Boven Bristol werd een rookzuil waargenomen, die 2000 meter omhoog steeg. Vermoedelijk zijn deze branden te wijten aan Duitsche luchtaanvallen, die op 1 September op militaire doelen in deze gebieden zijn ondernomen. Volgens te Stockholm ontvangen recente berichten uit Londen is de schade, die door de Duitsche bomaanvallen in verschillende steden van Zuid- en Midden-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan worden vergeleken met de verwoestingen in War schau en Rotterdam. Boven een heele reeks Engelsche steden hangt een ondoordringbare, breede rookwolk, afkom stig van branden, die vuurzuilen van vele me ters hoogte hebben doen ontstaan. De aanblik van deze brandende steden is verschrikkelijk en heeft een verpletterend effect op de stemming der bevolking. Bij de aanvallen der Duitsche jagers en ge vechtsvliegtuigen op Zuid-Engeland is het, naar het D.N.B. verneemt, Dinsdagochtend tot ver scheidene luchtgevechten gekomen, waarbij, vol gens de tot dusverre ontvangen berichten, 39 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen op Britsche vliegvelden werden nog vijftien vliegtuigen op den grond vernield. Tot dusverre worden twaalf Duitsche vliegtui gen vermist. In Londen is Dinsdag vroeg in den middag luchtalarm gemaakt. De Duitsche luchtaanvallen op de Britsche eilanden hebben, naar het D.N.B. verneemt, ook des middags voortgeduurd. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben verscheidene militaire doelen in Zuid-Engeland met bommen aangevallen. Er ontstonden hier en daar weer luchtgevechten, waarbij verdere Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Uit Londen meldt Reuter d.d. 3 September: De ministeries van Luchtvaart en Veiligheid deelen mede, dat groote groepen vijandelijke vliegtuigen vanmorgen over onze Zuidoostkust zijn gevlogen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn eenige bommen in de graafschap pen Kent en Essex neergeworpen. Vanochtend is in Londen luchtalarm gemaakt, terwijl boven de stad een buitengewoon hevig luchtgevecht woedde. Aangenomen wordt, dat minstens twee Duitsche machines daarbij zij» neergeschoten. Dit was het grootste luchtge vecht, waarvan tot dusverre in dit district me ding is gemaakt. GrcOte formaties bommenwer pers vlogen begeleid door jachtvliegtuigen over de Zuidoostkust Britsch gebied binnen. LONDEN, 3 Sept. (D.N.B.). De reeds in het Italiaansche weermachtsbericht van 1 Septem ber gemelde verovering van Boena (Kenya) door Italiaansche troepen wordt thans officieel te Londen bevestigd. Stefani meldt uit ergens in Italië, dat op de lijst van slachtoffers van den Engelschen lucht aanval op Genua van Maandagnacht de namen van twee dooden en 15 gewonden voorkomen. De in het centrale deel der Middellandsche Zee opereerende Italiaansche luchtstrijdkrachten zware bommenwerpers en duikbommenwer pers hebben Maandag nabij Malta met suc ces Engelsche oorlogsschepen aangevallen. Een vliegtuigmoederschip werd hierbij, zoo meldt het D.N.B., door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en zwaar beschadigd. Voorts zijn twee kruisers en een torpedoboot zwaar beschadigd In den luchtstrijd tegen Engelsche jagers zijn drie vijandelijke machines neergeschoten. WASHINGTON, 3 Sept. (D. N. B.) Naar of ficieel verluidt, is tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een overeenkomst gesloten, waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en iuchtbases en Britsche bezittingen in den At- lantischen Oceaan voor 99 jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke beschik king over 50 verouderde torpedobootjagers geven BERLIJN, 3 Sept. (D. N. B.). Omtrent het verdrag, dat op 31 Augustus in Berlijn is on derteekend door Duitschland en de Sovjet- Unie, betreffende de regeling van de rechts toestanden aan de grens, verneemt het D.N.B. nog nadere bij WonderhedenHet verdrag vormt het slot van een reeks moeilijke werk zaamheden, die afgehandeld moesten worden bij de practische regeling van de Duitsch- Sovjet-Russische grens. Het betreft daarbij vooral de opmeting en afbakening welke met de onderteekening van het „grensoorkonden- werk" van 17 Augustus 1940 eindigden en de „Duitsch-Russische overeenkomst over de re geling van conflicten en incidenten aan de grens" van 10 Juni 1940. In verband met de genoemde verdragen werd in een tijdsbestek van slechts tien maanden een grens van 1389 K.M. vastgesteld en geplaatst op de noodzakelijke staatsrechtelijke basis. Dit resultaat werd vooral mogelijk gemaakt door de samenwerking vol begrip van de Duitsche en de Sovjet-Russische grenscommissie en door de wederzijdsche technische prestaties bij de op meting en afbakening, die ondanks den on gunstigen weerstoestand, van den afgeloopen winter zonder onderbreking zijn uitgevoerd. BERLIJN, 3 Sept. Het D. N. B. verneemt uit, Straatsburg opmerkelijke bijzonderheden over de omstandigheden, waaronder zich de terug keer der Duitsche Elzassers naar hun haard steden voltrekt. De teruggekeerden hebben de reis van het onbezette Frankrijk naar huis gemaakt op vee wagens, waarop zij dicht opeengepakt, zonder eenige gelegenheid om te zitten en onder de primitiefste hygiënische voorwaarden twee da gen en twee nachten lang hebben doorgebracht. Naar gemeld wordt, hebben de Franschen ook reeds bij de evacuatie zeer slecht wagonmate riaal beschikbaar gesteld, zoodat b.v. van een enkel transport, dat in de Dordogne aankwam, drie personen overleden waren. Uit mondelinge berichten van de terugge keerden blijkt, dat men de nog in het onbe zette Frankrijk achtergebleven Duitsche Elzas sers door het verspreiden van afschrikwekken de berichten over Duitschland tracht terug te houden. Zoo wordt o.a. beweerd, dat zij on dergebracht zullen worden in concentratie kampen in Polen, dat de treinen met repatri- eerende Elzassers bij het passeeren van de de marcatielijn meermalen door Duitsche soldaten met maehinegeweervuur ontvangen worden, en dat het raadzaam is, de door de N S. V uit gereikte spijzen en dranken te weigeren, daar men niet kan weten, of zij wellicht vergiftigd zijn. Daar staat het feit tegenover, dat de vluch telingen bij hun aankomst door zusters van de N. S. V. en mannen van den rjjksarbeids- dienst bereidwillig ontvangen, terstond ver zorgd en in autobussen naar hun haardsteden verder vervoerd worden. Te Toulon en Marseille, aldus vertelde eer. jonge matroos uit den Elzas, verblijven talrijke Elzassers, soldaten en burgers, wien het vol komen onbekend gebleven is, dat voor hen de mogelijkheid bestaat, naar hun vaderland te rug te keeren. Zij gaan spoedig aan heimwee te gronde, doch men zegt hun steeds: gij kunt niet meer terug. De Duitschers hebben het binnenreizen verboden. LISSABON, 3 Sept. (D.N.B.) Naar uit Kaapstad gemeld wordt, neeft de minister van Financiën, Hofmeyr, in het Zuid-Afrikaansche parlement behalve de belastingverhooging tot dekking van de oorlogsuitgaven, die thans reeds 126.000 pond per dag bedragen, een verhooging der inkomstenbelasting met 20 procent alsmede nieuwe belastingen op benzine, tabak, bier enz aangekondigd. De minister van Binnenlandsche Zaken, Law rence, die onlangs ook met de behandeling van intemeeringsvraagstukken is belast, heeft tot de nationale oppositie een waarschuwing ge richt. Als deze, zoo verklaarde hij. „haar staats- vijandige actie niet staakt, zal de regeering toe slaan en zich hiertoe door het parlement mach tiging doen verleenen. ROME, 3 Sept. (D.N.B.) Het offensief der Duitsche luchtmacht tegen de belegerde ves ting Engeland" vormt het hoofdthema der Ro- meinsche ochtendbladen. De schitterende sa menwerking der Duitsche jachtvliegtuigen en bommenwerpers en het stelselmatig toebrengen van vernietigende schade aan vliegvelden, in- dustrieele bedrijven en havenwerken, wordt door de „Messaggero" als een „meesterwerk van militaire organisatie" gekenmerkt. De „Popoio di Roma" verklaart, dat de be- heersching van het luchtruim van den vijand, de vernietiging van zijn militaire organisatie door de herhaalde bombardementen in vele ge vallen een nog veel grootere beteekenis krijgt dan de militaire bezetting van een deel van het vijandelijk gebied. Dat het Duitsche offensief vooral ten aanzien van de innerlijke weer standskracht en het denkvermogen van de Engelsche regeering een vernietigende werking uitoefent, ziet men zonder meer aan de bekla genswaardige trucs, waarmede Engeland pro pagandistisch opereert. Zoo b.v. in het geval van het kindertransportschip, dat, naar be weerd wordt, tot zinken is gebracht. Daarmede wil men blijkbaar de piëtisten aan gene zijde van den Oceaan beïnvloeden. Dinsdagmiddag had, zooals reeds gemeld, in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen de rectoraatsoverdracht plaats. De oelangstel- ling voor deze plechtigheid was zóó groot, dat ae aula zoowel boven als beneden bezet was. Alle leden van het curatorium, dr. W Boekel- man uit Utrecht, mr. W. van Lanschot uit Vught, mr. J. R. van Schaik, mr. dr. J. Regout. Ir. J. Hoefnagels en mr. W. Prinsen, secretaris, waren aanwezig. Ook dr. P. J. M. van Gils uit Roermond was aanwezig namens de diocesane coir.ité's. Verder nog veie autoriteiten der ge meente, o.w. de burgemeester van Nijmegen en vertegenwoordigers van geestelijke orden, o.w. de provinciaals van de paters Dominicanen, de Lazaristen en de Redemptoristen. BERLIJN, 3 Sept. (D.NJB.) Het feit, dat een Duitsche burger, genaamd Fruehstueck, is doodgeschoten, vormt, naar men hier consta teert, een nieuw bewijs voor het ongehoorde en meedoogenlooze optreden van de Nederlandsche autoriteiten in Nederlandsch-Indië tegen Duit schers. Fruehstueck werd op den 15den Mei, toen hij in het kamp een wandeling ging ma ken, volkomen zonder eenige reden, zonder te zijn aangeroepen, door een wachtpost ln den rug doodgeschoten. TOKIO, 3 Sept. (D.N.B.). Mevrouw Tsjang Kai Sjek, die op het oogenblik te Hongkong vertoeft, zou zich volgens de Tokio Asahi Sjim- boen een dezer dagen met een „clipper"-vlieg- tuig naar Manilla begeven, waar zij eenige Amerikaansche persoonlijkheden zou ontmoeten. In welingelichte kringen wordt aangenomen, dat mevrouw Tsjang van Manilla uit zal door reizen naar de Vereenigde Staten, waar zij wel licht president Roosevelt zal ontmoeten. ROME, 3 Sept. (D.N.B.). De Duce heeft op den tweeden dag van zijn verblijf ln zijn geboortestreek van Rimini uit zijn inspectie tocht per vliegtuig voortgezet over de vliegvel den van Fano en Falconera naar Jesi, waar hij eenige industrieinstallaties bezichtigde en kort daarop startte voor het voortzetten van zijn vlucht. BERLIJN, 3 September. (D.N.B.). Over het tot zinken brengen van den Britschen hulpkrui ser „Dunvegan Castle", dat reeds in het weer machtsbericht van 1 September gemeld werd, zijn nog bijzonderheden bekend geworden. Toen de hulpkruiser door een Duitsche duikboot in het Noorden van den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd werd, gingen de opvarenden in de booten, die 215 man opnamen. 31 Man worden vermist. Het motorschip was een der modernste eenheden van de Union Castle Line en stond op de lijst der Britsche hulpoorlogsschepen. In vredestijd voer het schip tusschen Londen en Zuid-Afrika. Het meet 15.007 brt. en is vier jaar geleden van de wereldberoemde werf van Har- iand en Wolff in Belfast van stapel geloopen Twee Britsche oorlogsschepen snelden op de uit gezonden S.O.S. seinen naar de plaats der tor pedeering, doch arriveerden te laat. Van de „Dunvegan Castle" was niets meer te zien. Een jaar oorlog ligt achter ons en het eigen land en volk is erbij betrok ken geioorden. Hoewel het geen jaar wisseling is, ligt toch een nieuw jaar voor ons. Wat zal het zijn? Wanneer we een krachtig en eendrachtig volk ons toonen, ligt ongetwijfeld een nieu we toekomst voor ons open. Indien we maar altijd en in alle omstandigheden dienaars der waarheid zijn. Het is nuttig zoo nu en dan in oude dag bladen te pluizen. We lazen in een hoofdartikel van een onzer leiding ge vende organen van een halve eeuw geleden deze behartigenswaardige ivoorden: ,.Wij weten, dat menschen en geslachten voorbijgaan, maar dat de waarheid blijft en dat onze bestem ming zal vervuld zijn, indien wij haar, onder welke omstandigheden ook en met welken aanvankelijken uitslag, als trouwe dienaren zullen gediend hebben." Wij moeten dienaars der Eeuwige Waarheid blijven. We moeten als zoo danig met moed en vertrouwen, met nieuw inzicht en nieuwe middelen God en de menschheid in en door God dienen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt het volgende bekend; Zooals in de dagbladen van 27 Mei 1940 is gepubliceerd, is tot heden het afleveren van terpentijn zoowel door den groot- als door den kleinhandel zonder uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van het bestuur van het Rijksbu reau voor Chemische Producten verboden ge weest, uitgezonderd aan schilderspatroons in hoeveelheden van hoogstens 1 liter per week per volwassen schilder Met ingang van 9 September a.s. komt deze regeling te vervallen. Van dien datum af zal eveneens het afleveren van terpentijn aan een toestemming van het bestuur van het Rijksbureau voor Chemische Producten gebonden blijven, doch zal een speciale re geling gelden voor het afleveren aan het schildersbedrijf. Oe uitvoering van deze regeling berust bij den directeur van de Sectie Verf en Verfgrond- stoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage. Bij de technische vetten- en olie-distributie beschikking 1940 1 van 13 Juli 1940 werd lijn olie, al dan niet bewerkt, tot distributiegoed verklaard. Met de uitvoering van deze regeling, ook voorzoover de schilders hierbij betrokken waren, werd belast de afdeeling margarine, vet ten en oliën van de Nederlandsche Zuivelcen- trale. Voorzoover het betreft de distributie onder de schilders wordt ook deze regeling vervangen door een nieuwe, waarvan de uitvoering even eens is opgedragen aan den directeur van de Sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijks bureau voor Chemische Producten. Nadere bijzonderheden zijn in een in dit num mer geplaatste officieele publicatie vastgelegd. In het Verordeningenblad voor de bezette Nederlandsche gebieden van 2 September is, zooals reeds gemeld, een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied verschenen, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Door dft besluit worden de groote waterwegen in Zeeland en Zuid-Holland tot het Hollandsch Diep me»t in begrip van Willemstad voor het sportverkeer en voor het maken van tochtjes en plezier- vaarten tijdelijk gesloten, zooals diit reeds voor den Nieuwen Waterweg en de aangrenzende wa teren door een eerder afgekondigde verordening is geschied. Tevens is een lfgverbod uitgevaar digd voor sport- en pleziervaartuigen in de verboden zone. Deze verordening neeft dus geen betrek king op het geregelde personenvervoer, lijnverkeer en vrachtverkeer. Vaartuigen, die een dergelijk verkeer onderhouden, hebben slechts de verplichting in de sperzone direct uft te wijken voor Duitsche marinevaar- tuigen. Voor de sport- en pleziervaartuigen, die op het oogenblik in de sperzone liggen, is echter een verlichting van het ligverbod uitgevaar digd. Zij mogen daar blijven liggen wanneer binnen een week na het fn werking treden van de verordening de inrichting tot voortdrijving door demontage van onderdeelen (motor, stoom machine, schroef) of door het verwijderen van de zeilen onklaar zijn gemaakt. De verordening is om militaire redenei drin gend noodzakelijk. Er is echter naar gestreefd de vereischte verkeersbeperking zoo gering mo gelijk te houden. Haar practische beteekenis is slechts zeer klein, daar het sportseizoen spoe dig ten einde zal zijn. MOSKOU, 3 Sept. (D.N.B Tusschen d» Sovjet-Unie en Hongarije Is te Moskou een accoord over het goederen- en betalingsverkeer onderteekend. Het accoord voorziet in een jaar lij kschen goederenruil tot een bedrag van 7 millioen dollar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1