Engelsche vliegers boven Duitschland Het N.A.S. wordt ontbonden Volmachten voor Antonescoe De ruilovereenkomst tusschen Engeland en Amerika GROOTE BRAND TE MIDDELBURG Verduistering Intocht Hongaarsche troepen in Zevenburgen Japan en Indo-China J ongensonderzochten' handgranaat E.N Avan MEVE R DEN De heer Woudenberg tot liquidateur benoemd De apen op de rots van Gibraltar J Daladier, Reynaud en Gamelin spoedig gearresteerd? Een bewijs van Engelands zwakke positie, zegt de Duitsche pers VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22583 Weer luchtalarm in Zwitserland Vreemde vliegtuigen boven het land DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN ACCOUNTANT, LID NED.UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 2 3 723 Houtloods, arbeiderswoningen en garages door het vuur vernield Bad'Kissingen gebombardeerd Grondwet van 1938 opgeheven; wetgevende lichamen ontbonden DE VERDIENSTEN VAN DIENSTBODEN Bevolking heeft veel last van deze dieren Een convooi uit Gibraltar vertrokken De religieuze congregaties in Frankrijk Beren teisteren Bosnië Cordell Hull over de geruchten van een Japansch ultimatum Een hunner zwaar verminkt Britsche aanval op Bad- Kissingen De reactie in Japan De stand van ons land op de Weensche Internationale Najaarsbeurs 1940 tFoto Lichtbildstelle W.M.) Nog meer steunpunten voor de Ver. Staten NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek BERN, 5 Sept. (D.N.B.) In verscheidene streken van Zwitserland is vannacht weer lucht alarm gemaakt. In Bern duurde de toestand van alarm zelfs veertig minuten, meldt het Zwitsersche telegraaf-agentschap. Het alarm begon om tien minuten voor middernacht. De Zwitsersche generale staf deelt mede: In den nacht van 4 op 5 September hebben vreemde vliegtuigen op verscheidene plaatsen ongeveer te middernacht het Zwitsersche luchtruim geschonden. Deze schendingen von den plaats in de buurt van Kleinluetzel, Pruntrut en St. Immer. De vliegtuigen vlogen boven deze HJn in Oostelijke richting en keer den na eenige minuten in de richting Noord- Noordoost terug. BELGRADO, 5 Sept. (D.N.B.)In de nabij heid van de Bosnische stad Travnik zijn de laatste dagen heele troepen beren uit de bos- schen te voorschijn gekomen en hebben de velden geplunderd. Daar de boeren geen wapenen mogen bezitten, stelden zij zich met alle mogelijke middelen te weer, waarbij tot dusver gebleken is, dat 't ont steken van vuren langs de akkers zeer doeltref fend is. Een der boeren slaagde er in, slechts met een groot mes gewapend, twee beren te dooden. Woensdagnacht werd in Zijpe door een Engelsch vliegtuig een bom geworpen, waardoor een boerderij werd getroffen. De boer werd gedood, zijn vrouw licht gewond. Als een kaartenhuis is het voorhuis van de boerderij in elkaar gezakt (Foto Polygoon) Vannacht omstreeks half vijf werd de brand weer te Middelburg gewaarschuwd, dat brand Was uitgebroken in een der groote houtlood- ®en van de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts en Zn., staande aan de Looierssingel te Mid delburg. Toen de brandweer met veel materieel ter plaatse was, stonden niet alleen de on geveer 100 meter lange loods geheel in lichter laaie, maar ook de zeven arbeiderswoningen, twee garages en een pakhuis, gelegen aan Den Singel, tegenover de loods. Op één na zijn al deze perceelen een prooi der vlam men geworden. Door het krachtig optreden van de brand weer, later geassisteerd door de brandweer uit Vlissingen en Souburg heeft men, mede dank zij de hulp van Duitsche militairen den brand be perkt tot de zagerij, de schaverij, de kantoren en de verdere loodsen op het uitgestrekte ter rein weten te behouden. Het grootste gedeelte der schade is door ver zekering gedekt. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.) Engelsche vlieg tuigen hebben vannacht op verscheidene plaat sen van het Duitsche Rijksgebied brisant- en brandbommen uitgeworpen. De bommen vie len voor het grootste deel op het open veld. Op twee plaatsen werden woningen en gehuchten, op een andere plaats werd een magazijn ge troffen. Ook in Berlijn is luchtalarm gemaakt. Ech ter naderden slechts enkele vijandelijke vlieg tuigen de rijkshoofdstad. Bij het bereiken van den versperringsgordel van groot-Berlijn kwam den Britten een compact vuur van de lucht doelartillerie tegemoet. Boven het stadsgebied van Berlijn kruisten eenige Duitsche jacht vliegtuigen, die met de zoeklichten samen werkten. Twee vijandelijken toestellen gelukte het boven de Rijkshoofdstad te vliegen. De rest moest tevoren terugkeeren. Een Engelsche ma chine werd, alvorens de Rijkshoofdstad te be reiken, neergeschoten. De vijandelijke vliegtui gen wierpen verscheidene lichtkogels uit. Tot Zonsondergang 5 Sept. 20.20 Houtgas-generatoren op de 43ste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht trekken thans begrijpelijkerwijs veel belangstelling (foto Pax-Holland) dusver is bekend geworden, dat brisantbommen op eep arbeiderswijk aan den rand van Berlijn zijn geworpen en aanzienlijke schade hebben aangericht. De door den Rijkscommissaris gemach tigde commissaris voor het Nationaal Ar- beids-Secretariaat, het „N. A. S.", heeft besloten de tot die landelijke organisatie behoorende bonden en arbeidersorganisaties met ingang van 8 September as. te ontbin den, behoudens de volgens artikel 15 van het werkloosheidsbesluit 1917 vereischte goedkeuring. Tot liquidateur is door den commissaris, mr. M. M. Rost van Tonnin gen, benoemd de heer H. J. Woudenberg, in diens hoedanigheid van commissaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. In dit besluit van mr. Rost van Tonningen is verder bepaald, dat de liquidateur, na aan het bepaalde bij art. 1702 van het Bur gerlijk wetboek en bij het werkloosheids besluit 1917 te hebben voldaan, aan de be zittingen der ontbonden organisaties een bestemming zal geven, die zooveel mogelijk overeenkomt met die, waartoe zij zijn bij eengebracht, met name door die bezittingen aan te wenden ten behoeve van de bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aan gesloten vakorganisaties in dezelfde bedrijfs takken. Naar aanleiding van dit besluit van mr. Rost ■van Tonningen heeft de commissaris van het N. V. V., Woudenberg, een schrijven gericht aan de bij het „N.A.S." aangesloten organisaties, t. w. den Algemeenen Nederlandschen bouw- arbeidersbond, de Nederlandsche vereeni- ging van fabrieksarbeiders(sters), den Algemee nen Nederlandschen bond van meubelmakers, den Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, den Al gemeenen Nederlandschen metaalbewerkers- hond, den Nederlandschen sigarenmakers- cn_ tabaksbewerkersbonö, den Centralen bond van transportarbeiders en den Algemeenen Neder landschen textielarbeidersbonü „De Eendracht", ■waarin van dit besluit wordt kennis gegeven en waarin mededeeling wordt gedaan van een nadere beslissing van commissaris Woudenberg, dat alle leden van een bij het „N.A.S." aange sloten organisatie, die zich vóór of op 9 Sep tember a.s. aanmelden voor het lidmaatschap van de overeenkomstige bij het N. V. V. aange sloten vakvereeniging, als zoodanig moeten worden aangenomen. Zoolang de betreffende personen door hun BOEKAREST, 5 Sept. (D.NB.). De nieuwe Roemeensche minister-president, generaal Antonescoe, heeft vannacht in handen van den koning de eed van trouw afgelegd. Krachtens een koninklijk besluit wordt de grondwet van Februari 1938 op geheven en worden de wetgevende lichamen ontbonden. Krachtens een ander besluit krjjgt de minister-president generaal An tonescoe volmachten voor de leiding van den Roemeenschen staat. De koning behoudt zich de volgende preroga tieven voor: opperste leiding van de weermacht, het verleenen van ordeteekenen, het verleenen Van gratie, het accrediteeren van gevolmach tigde diplomatieke vertegenwoordigers, het slui ten van verdragen. Wijziging van de bestaande wetten, alsmede de benoeming van ministers en onderstaatssecreta rissen geschiedt door een koninklijk besluit, dat door den minister-president is gecontrasigeerd. Alle overige bevoegdheden worden door den mi nister-president rechtstreeks uitgeoefend. Officieel wordt medegedeeld, dat de hofmaar schalk, Oerdarianoe, den koning zijn ontslag heeft aangeboden. De koning heeft het aan vaard. In het licht van het feit, dat een officieele bevestiging van bepaalde geruchten omtrent een zoogenaamd Japansch ultimatum aan Fransch Indo-China ontbreekt, heeft de Ame rikaansche regeering er bezwaar tegen aan deze geruchten geloof te hechten. De politieke si tuatie en het voorwerp van deze geruchten zijn evenwel een aangelegenheid, waaraan de Ame- rikaansche regeering beteekenis toekent. Het Is duidelijk, dat, indien deze geruchten gegrond mochten blijken, de uitwerking op de openbare meening van de V. S. „ongelukkig" zou zijn. In aansluiting op zijn circulaire d.d. 1* Augustus 1940, heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mede namens zijn ambtgenoot van het de partement van Landbouw en Visscherij, aan de gemeentebesturen bericht, dat voortaan ook bij de berekening van de steunbedragen der kleine boeren en tuinbouwers, ten aan zien van de verdiensten van dienstboden op volkomen gelijke wijze dient te worden ge handeld, als ten aanzien van de verdiensten van andere inwonende kinderen. De steunberekening voor C.-boeren en C.- tuinbouwers blijft voor 1940 echter onge wijzigd gehandhaafd. ALGECIRAS, 5 Sept. (D.NB.) De apen van de rots van Gibraltar bereiden den Engel- schen autoriteiten onaangenaamheden en zor gen. Eenigen tijd geleden was een verbod uit gevaardigd om de dieren, die door de voortdu rende beschietingen angstig zijn geworden, bui ten de vastgestelde voederplaatsen te voederen. Daar na de jongste aanvallen van Italiaansche vliegtuigen deze voederplaatsen gedeeltelijk ver nield zijn en de bevolking van Gibraltar zich niet meer zooals vroeger om de apen bekom mert, overvallen deze uitgehongerde dieren thans de menschelijke woningen. Een paar dagen ge leden heeft een uitgehongerde troep apen zelfs een gezelschap jongelui aangevallen, die ijlings een goed heenkomen moesten zoeken om aan den aanval te ontkomen. De politie moest met de vuurwapenen de hongerige apen verdrijven. ALGECIRAS. 5 Sept. (D.N.B.) Woensdag is een uit negen koopvaardijschepen, waaronder drie tankbooten, bestaand convooi uit Gibraltar vertrokken in de richting van den Atlantischen Oceaan. Het werd door oorlogsschepen en vliegtuigen vergezeld. BERN, 4 Sept. (D.N.B.). Naar uit Vichy ge meld wordt, heeft maarschalk Pétain bepaald, dat de wet van 1904, waarbij den congregaties In Frankrijk het geven van onderwijs verboden werd, gewijzigd moet worden. Zonsopgang 6 Sept. 6.58 Maanopkomst 11.16; ondergang 22.28 BOEDAPEST, 5 Sept. (D.N.B.) Onder het gelui der klokken is hedenmorgen om 7 uur de intocht begonnen van het Hongaarsche leger in Noordelijk Zevenburgen en wel over eenkomstig het program in alle sectoren van de Noordelijke grens met uitzondering van Grosswardein. In officieele Hongaarsche kringen koestert men de hoop, dat, wanneer eenmaal de kwes tie van den afstand van Zevenburgen geregeld is, zich de beste betrekkingen tusschen Boeda pest en Boekarest ontwikkelen kunnen. Hon garije zal al het mogelijke doen om zijn goe den wil ten aanzien van de Roemeensche min derheid te toonen. Naar vernomen wordt. ?ijn de Hongaarsche gedelegeerden te Nagyvard met vreugde ont vangen. TOKIO, 5 Sept. (D.N.B.). Het Japan- sche blad „Kokoemin Sjimboen" zegt ver nomen te hebben, dat in een onderhoud tusschen den minister-president Konoje en den waarnemenden chef van den generalen staf Sawada beslissende maatregelen be treffende Fransch Indo-China genomen zijn. De Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Huil, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat de re geering der Vereenigde Staten, alsmede die van verscheidene andere staten, waaronder Japan, de laatste maanden uitdrukking gegeven heeft aan haar wensch, dat in den Stillen Oceaan en inzonderheid in Nederlandsch-Indië en Fransch Indo-China het beginsel van den sta tus quo behouden blijft. Te Wijk bij Duurstede vonden twee jongens K. Z, en Van D. Woensdag een vreemd voor werp, dat zij thuis aan een nauwgezet onder zoek onderwierpen. Het voorwerp bleek een handgranaat te zijn en het onderzoek had een ontploffing ten gevolge, waarbij een der jongens, K. Z„ ernstig werd gewond. Een hand werd hem a/gerukt, terwijl hij ook een oog zal moe ten missen. Hij is ter behandeling naar Utrecht overgebracht. De andere jongen kreeg geen letsel. Naar officieel bekend wordt, hebben weer tal van Britsche vliegers gepoogd door den gordel van luchtdoelartillerie van Berlijn heen te bre ken. Dank zij het sterke afweergeschut, waar door een vijandelijk toestel reeds voor het be reiken van Berlijn kon worden neergeschoten, gelukte het slechts aan enkele afzonderlijke vliegtuigen het stadscentrum te bereiken. Op twee plaatsen werden vier brisantbommen uit geworpen. Een bom sloeg in den dierentuin en doodde een politiebeambte. Een tweede trof een opslagplaats van de weermacht in een Noord-Westelijke voorstad, zonder schade van grooten omvang aan te richten. In een Zuid westelijke voorstad werd een huis door vallen de scherven van een luchtdoelgrar.aat bescha digd. In een stadje ten Zuid-oosten van Ber lijn sloeg een brisantbom in een arbeiderswijk. Daarbij werd een arbeider gedood en een ge wond. Britsche vliegers hebben vannacht het we reldberoemde bad Kissingen met bommen aan gevallen. Daarbij werd een woonhuis getroffen en in brand geschoten. Eenige personen wer den licht gewond. Het DJIS. heeft uit Kissingen het volgende ooggetuigebericht ontvangen: De talrijke zieken, die in Kissingen een kuur ondergaan, werden vannacht plotseling door luchtalarm opgeschrikt. Kort daarop klonk een zware ontploffing, zoodat in een deel van het Kurhaus de ruiten sprongen. Een helle licht gloed verlichtte den nacht. Uit het óak van een huis, waarin verscheidene zieken zijn onderge bracht, sloegen de vlammen. Een arts slaagde er in een vrouwelijke patiënt, die van schrik het bewustzijn verloren bad, door moedig op treden via de reeds brandende trap te red den. De brand kon kort daarop door den veilig heidsdienst gebluscht worden. Ook de vijftig oude Amerikaansche torpedo jagers kunnen, naar het Japansche blad Yo- mioeri Sjimboen constateert, Engelands mili taire positie niet verbeteren. Wanneer Enge land desondanks deze schepen overneemt en belangrijke steunpunten verpacht, heeft het daarmede uitsluitend op het oog, Amerika in den oorlog te betrekken. Tevens wil het daar mede de stemming in Engeland doen opleven Het EngelschAmerikaansche pact beteekent in ieder geval, dat Engelands nederlaag voor de deur staat. De Kokoemin Sjimboen ziet in het verdrag eveneens een poging om grooteren invloed te krijgen op den Stillen Oceaan en het Verre Oosten. Dezen nieuwen toestand kan Japan wegens zijn Zuidzee-politiek niet zonder meer voorbijgaan. Ook de Yomioeri Sjimboen gelooft tekening te moeten houden met een sterkeren EngelschAmerikaanschen druk op Japan. VICHY, 5 Sept. (A.N.P.). Naar volgens „Transocean" in welingelichte politieke kringen in de nieuwe residentie der Fransche regeering vernomen wordt, kan elk oogenblik de arresta tie van de oud-ministers Daladier, Reynaud en Mandel en van generaal Gamelin verwacht worden. Waarschijnlijk zal het proces tegen generalissimus Gamelin afzonderlijk voor een militair gerechtshof worden gevoerd. Naar deze kringen weten mede te deelen, zal het proces tegen de „verantwoordelijken voor de Fransche catastrophe" zeer binnenkort be ginnen. Om de procedure van het proces te ver gemakkelijken zal, naar vernomen wordt, over gegaan worden tot de onmiddellijke arrestatie van vier of vijf staatslieden en militairen, die op het oogenblik beperkte bewegingsvrijheid ge nieten. In Fransche juridische kringen wijst men erop, dat de Fransche regeering tot dusver niet tot arrestatie kon overgaan, daar wegens een leemte In de Fransche wetgeving de beklaagden steeds weder in voorloopige vrijheid gesteld kunnen worden. Met het oog op de stemming onder de bevolking zullen, zoo zegt men, deze arrestaties thans onverwijld worden verricht. Het Hamburger Fremdenblatt bespreekt uit voerig de tusschen Engeland en de Vereenigde Staten gesloten overeenkomst. De grondslag van de ruilovereenkomst, al dus schrijft het blad, is volkomen eenzijdig ten gunste van de Vereenigde Staten. Juist daaruit blijkt de zwakheid van de Engelsche positie. overkomst nog niet vallen onder de regle mentaire bepalingen van de werkloozenkassen van het N. V. V., zullen de reglementaire be palingen van de vorige kassen gelden, voor zoo ver het bedrag en de duur der uitkeering niet hooger z|jn dan bij de kassen van het N. V. V. Loopende werkloosheidsuitkeeringen worden met inachtneming van het bovenstaande voort gezet volgens de bepalingen, die gelden bij de bij het N. V. V. aangesloten organisatie; moet een lid later werkloos worden, dan zal bij de berekening van den wachttijd rekening gehou den worden met den als lid van de faderatie doorgebrachten tijd. Hierdoor worden de leden van het „N. A.S." in de gelegenheid gesteld voor het vervolg hun krachten te blijven wijden aan de vakbeweging en de daaraan verbonden voordeelen te blijven genieten. Overgekomen leden, die op 8 September niet werkloos waren, maar dit mochten worden, be- hooren uitkeering te ontvangen ten laste van de werkloozenkas van de bij het N. V. V. aan gesloten betrokken bonden, waartoe tusschen de bestaande werkloozenkassen van de b|j het N.V.V. aangesloten bonden en de geliquideer de kassen een regeling getroffen zal worden. Aan de leden van de bij het „N.A.S." aan gesloten bonden is van een en ander eveneens mededeeling gedaan. „Op de bon" Wanneer men niet in staat is, het plaatje aan den ambtenaar te toonen, is een proces-verbaal het gevolg hiervan (foto Pax-Holland) WASHINGTON, 5 Sept. (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken Huil heeft op een persconferentie verklaard, dat de ruilovereenkomst met Engeland bij het Amerikaansche volk gunstig, hoewel niet eenstemmig, is ontvangen. Op de vraag of de SpaanschAmerikaansche landen van de overeenkomst op de hoogte waren ge bracht, antwoordde hij ontkennend. Ont kennend antwoordde hij ook op de vraag, of de Amerikaansche regeering thans on derhandelingen met de Fransche, resp. de Nederlandsche regeering over de bezittingen in west-Indië zal openen. In het Huis van Afgevaardigden is een kort debat gehouden over de ruilovereenkomst met Engeland. De democratische afgevaardigde Sweeney verklaarde, dat het Amerikaansche volk, wanneer het wist, wat zich achter de cou lissen van Washington afspeelt, revolutie zou maken, niet om de democratie ten val te bren gen, maar om haar te bewaren. Dit is voor Engeland het begin van het einde. Onder het opschrift: „uitverkocht" schrijft de „Lokal Anzeiger": „De ware toedracht zegt al les: voor vijftig oude torpedojagers, voor een hoop oud ijzer en moeizaam boven water te houden schuiten, staat Engeland practisch zijn rechten op zijn bezittingen aan Amerika af. Dat doet het wereldrijk Engeland, dat zich er tot dusver op beriep, nooit meer iets af te staan, wat het eenmaal onder zijn banier gebracht had. Zoo diep is het Empire gezonken: Uitver koop in Britsche goederen in het Westen, in het Oosten en in Afrika. Na een jaar van den moed willig ontketenden oorlog. De minister van Marine, Knox, heeft in een persgesprek verklaard, dat er onderhandelingen gaande zijn over de verwerving van de Cocos- eilanden en de Galapagos-eilanden, die resp. aan Costarica en Ecuador behooren. Beide eilandengroepen vormen de flankdekking van het Panamakanaal, de belangrijkste Ameri kaanschen levensader.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1