BRANDBEVEILIGING GROOTE KERK De heer J. M. C. Hoog 75 jaar Vooral I TOONTJE VAN TEUTEN Haarlem, 5 Sept. Doodgereden onder een vrachtauto Successen der marine DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 Automatisch waarschuwings- en blusschingsmethode Een, die het bloembollenvak omhoogstuwde atztyn -m&vtkAd. SANTPOORT VELSEN IJMUÏDEN VIJFHUIZEN NOORD WIJKERHOUT AGENDA Duitsch weermachtsbericht Hoe de installatie werkt Athletiek-selectiewedstrijden van de politie Voor dual-meet tegen Veisen op 25 September a.s. TRIDUUM R.K. VOLKSBOND Een goede opkomst H. O. V. Wat de Radio-Centrale morgen geeft Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Tragisch ongeval op den Schoter- weg te Haarlem BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL V erkeersongeval De bruine boonenteelt De visscherij in Augustus Naar het „Vredespaleis" te Bergen Alle retraites gaan normaal door; groote belangstelling voor de Eendaagsche 5 September 6 September Bioscopen Apotheekdiensten Vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht STAD Er is veel geschreven en gepraat over de beveiliging van de oude St. Bavo en de an dere historische gebouwen op de Groote Markt, tegen brand. Reeds in 1931 stelde de commandant van de brandweer, de heer J. van den Broek, voor, om schip en toren van de Groote Kerk door aanbrengen van slangen tegen brand te beveiligen. B. en W. verklaarden zich er principieel voor, maar achtten alleen het aanbrengen van sproeiers afdoende. De crisis-jaren kwamen en het plan, dat met de onrust der tijden eigen lijk steeds dringender om uitvoering vroeg, werd wegens de kosten op de lange baan geschoven. Eerst in 1939 ontstond contact met den architect der kerk, den heer H. Korringa, Rijksmonumenten-zorg, Luchtbe schermingsdienst etc. Daar de oorlog rond om ons land woedde, was spoed geboden. De verschillende instanties kwamen overeen, dat het kerkbestuur ƒ3000.zou betalen, de kunstinspectie en het gemeentebestuur ieder 10.000.De firma Slotboom te Den Haag kreeg dan ook opdracht om de in stallatie voor 23.000.te maken naar de eischen door den commandant van onze brandweer verstrekt. Vanmorgen waren wij in de gelegenheid, het resultaat te aanschouwen. Reeds by de oplos sing van het verwarmingsprobleem voor het Stadhuis en de gemeentelijke gebouwen in de omgeving daarvan, bleek ons hoe serieus de ver schillende gemeentelijke diensten trachten om door overleg de grootst mogelijke practische re sultaten te verkrijgen. Bij deze brandblusch- installatie heeft dit overleg tot niet minder goed gevolg geleid. Niet alleen de Groote Kerk en haar toren zijn door de in den kelder van de Vleeschhal gebouwde pompinstallatie beveiligd, maar ook de Vleeschhal zelf, het Stadhuis, de Hoofdwacht, ja zelfs het Politiebureau in de Smedestraat kunnen voortaan met water be reikt worden uit een 76 meter diepen pomp-put in de Lepelstraat. Het opgepompte water is bovendien door den directeur van bet Waterleidingbedrijf, ir. Ochtman, onderzocht en bruikbaar be vonden voor de Haarlemsche bevolking, in dien door een of andere oorzaak de water levering onmogelijk zou worden. De beveiliging wordt gevonden in automati sche blussching. Er zijn geen menschenhanden noodig, wanneer er brand uitbreekt. Twee soor ten sproeiers zijn aangebracht. 329 gesloten sproeiers op den zolder, in de carillon-kamer, in de kerk en 17 open sproeiers in de open ge deelten van den toren. De gesloten sproeiers zijn afgesloten door een buisje, dat bij tempe- ratuursverbooging dus wanneer er brand is uitgebroken wegvalt en het water vrijlaat. Dit systeem kan dus alleen gebruikt worden op plaatsen waar luchtverhitting plaats heeft. De leidingen, die naar de gesloten sproeiers leiden, zijn watervrij; als de luchtdruk vermin dert, wordt automatisch in de brandweerka zerne een op dubbel-electrische wijze zichtbaar en hoorbaar sein gegeven. Is er dus in de Groo te Kerk iets niet in orde, dan ziet de wacht in de brandweerkazerne een lichtje branden en hij hoort een claxon, waardoor hij zijn maat regelen kan nemen. Het mooie is, dat niet naar den brandhaard gezccht behoeft te worden, om dat deze is, waar het buisje uit den gesloten sproeier gesprongen is. In de Groote Kerk zijn bovendien op verschillende punten brandkra- nen, totaal acht, geplaatst. Bij den bouw van de installatie moest men vooral op nood-toe standen rekenen en daarom is een bron van 76 meter diep door de firma Tjaden tusschen kerk en Vleeschhal aangeboord. Het water wordt een torenhoogte uit den grond gezogen en opnieuw een torenhoogte omhoog gespoten. Door middel van een persdruk van tien at mosfeer wordt 85 M3. per uur aan den grond onttrokken. Bij ten genomen proef bleken de berekeningen volkomen te kloppen. Het opmer kelijke is, dat van deze heele geschiedenis slechts zeer weinig te zien is. Men ziet op de Groote Markt en in de Lepelstraat een paar ijzeren deksels en men hoort hoogstens de mo toren die nu op benzine loopen, omdat het niet onmogelijk is, dat ook de electrische stroomlevering zou vervallen in de kelderver dieping. De afvoer van de leiding komt uit in het stadsriool. In het trottoir voor de Vleeschhal kan een groote brandkraan geschroefd worden, waaraan men zes slangen kan koppelen. Rest ons nog te vermelden, dat kerk en brandweer een speciale telefoonverbinding hebben. Vanmiddag zal het Gemeentebestuur de eer ste officieele proeve aanschouwen. Daarbij zul len verder tegenwoordig zijn: de Kunstinspectie uit Den Haag, het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, verschillende directeuren van Haarlemsche gemeentediensten etc. Het gezelschap zal dan tevens de schelpen verzameling kunnen aanschouwen, die op 36 meter diepte gevonden is, en het bewijs levert, dat de golven in de grijze oudheid over Haar lem rolden. Teneinde in de dual-meet tegen de Velsensche politie zoo sterk mogelijk uit te komen, hield de Haarlemsche Politie-Sportvereeniging gisteren selectiewedstrijden athletiek. Naast de zoo lang zamerhand mm of meer bekende politie-athie- ten Braafhart, Van der Mey, Dijkman en Rode, startten enkele nieuwelingen, die zich vrijwel ongetraind met de anderen moesten meten. Be halve agent Van Steel, die by hoogspringen met een sprong van 1.52 M. de beste prestatie le verde en op de loopnummers over 100 M. en 400 M. twee tweede plaatsen bezette, kwamen uit de groep nieuwelingen geen krachten van betee- kenis naar voren. Een keurige prestatie leverde ook de veteraan Van Huis, die bij het speerwerpen derde werd met een worp van 34.30 M. De winnaar van den Tenckinckbeker, Braaf- hart, was weer zeer goed op dreef. Hy bracht het tot een discusworp van 29.68, een kogelstoot van 10.34 M. en een vèrsprong van 5.54 M. Wij gelooven dan ook wel, dat de Haarlem sche politiemannen voor de dual-meet op 25 September as. een ploeg kunnen samenstellen, die met een behoorlijke kans op succes den strijd kan aanbinden. De belangrijkste uitslagen waren: 100 M.: 1. Dijkman 12 sec., 2. van Steel, 3. Rauwendaal, Braafhart, Rode, van der Mey en van Huis. 400 M.: 1. Rode 65 sec., 2. van Steel, 3. Braaf hart. Verspringen: 1. Braafhart 5.54 M., 2. de Boer 3. Rode. Hoogspringen: 1. van Steel, 2. van der Mey, 3. Braafhart. Kogelstooten1. Braafhart, 2. van der Mey, 3. Rode. Speerwerpen: 1. van der Mey, 2. Dijkman. 3 Van Huis. Discuswerpen: 1. Braafhart 29.68 m., 2. Rode, 8. van der Mey. De heer J. M. C. Hoog, voorzitter der af- deeling Haarlem van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, oud-lid van den Haarlemschen gemeenteraad en oudste directeur van de aan de Leidsche- vaart, tusschen Emma- en Sohouwtjesbrug (met ingang aan den Koninginneweg), zoo verrukkelijk mooi gelegen kweekerij „Zwa nenburg" der wereldbekende firma C. G. van Tubergen, zal a.s. Maandag, 9 Septem ber, zijn 75sten verjaardag vieren. „Firma van Tubergen" heet deze bloembol len- en zaadhandel nog altijd naar de ooms van den heer Hoog, bij wie hy in het jaar 1882 in dienst kwam en met wie hij vele jaren succes vol samenwerkte om de handelszaak tot een van wereldreputatie op te voeren, doch sinds jaren is het de heer Hoog, die de directie en la ter de hoofdleiding der N. V. heeft gehad en door zijn groote vakbekwaamheid, zakeninzicht en voortvarendheid niet alleen de eigen belan gen der firma op voortreffelijke wijze heeft ge diend, doch tevens in hooge mate die. van het bloembollenvak in het algemeen. Op een schaal, als maar zelden in de geschiedenis van het bloembollenvak is voorgekomen, heeft de heer Hoog nieuwe knolgewassen en bloemsoorten uit de onbekende streken van Centraal Azië en Klein-Azië ingevoerd en deze hier veredeld en voor den handel bruikbaar gemaakt. Het was de heer Hoog, die begreep, dat de bloembollen teelt in Nederland niet zonder verjongend frisch bloed kon en aan bekwame botanici als Kro nenberg, Haberhaner, Sintenis en anderen op droeg voor hem op hun, mede door hem be kostigde, wetenschappelijke expedities in Oost Turkestan, Thibet, Bokhare, Kaukasus, Trans- kaukasië, Perzië en Armenië, altemaal landen, waar men niet dan door in karavanen mede te reizen, kon komen en waar dan ook maar zel den een voet door Europeanen gezet werd, nieu we species en variëteiten van tulpen, crocus- sen, irissen, lelies e a. te verzamelen en naar Nederland te doen expediëeren. Op de kwee kerij „Zwanenburg" werden deze aanwinsten dan door bekwaam personeel en onder leiding van den heer Hoog en zijn broeder gekweekt en, al of niet na kruising met reeds hier te lande in cultuur zijnde soorten, in den handel gebracht. Op deze wijze heeft de heer Hoog de Nederlandsche bloemenwereld met tientallen nieuwe en schitterende exemplaren verrijkt en de verschijning van den catalogus der firma van Tubergen was jarenlang telkenmale een gebeurtenis van gewicht in het bloembollenvak. De wereldoorlog en de daarop gevolgde strub belingen hebben de activiteit der firma op dit gebied zeer gedrukt. Het spreekt hieruit vanzelf, dat de heer Hoog een autoriteit in de kweekerswereld is gewor den. De te Londen gevestigde Royal Horticul tural Society verleende hem in 1925 de Veitch memorial medal in goud, welke onderscheiding wordt gegeven aan hen, die den vooruitgang en verbetering van de wetenschap en de prac- tyk van den tuinbouw hebben bevorderd. Zijn verdiensten werden later nog eens erkend door de Royal Horticultural Society, die hem in 1935 benoemde tot eerelid. De Engelsche botanist prof. Michaël Foster noemde naar den heer Hoog een uit Bckhare door hem ingevoerde zeer fraaie Iris, de Iris Hoogiana en de Rus sische botanist prof. Fedtschenko een tulp, de Tulipa Hoogiana. Zonder zich ooit op den voor grond te dringen heeft de heer Hoog ook zyn eigen verworven lrennis en groote vakbekwaam- €033 neid ter beschikking van anderen en van het vak gesteld. In het bekende Engelsche blad „The Gardeners' Chronicle" heeft hy belang rijke artikelen geschreven over zijn ervaringen als kweeker. Hij nam ook deel aan het werk van de Britsch-Nederlandsche commissie, die in 1929 op den proeftuin de tulpen vergeleek, den juisten naam en kleur vaststelde, alsmede de klasse, waartoe zij behooren. Van 1904 tot 1921 maakte hij deel uit van de subcommissie voor de nomenclatuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Sinds 1919 Is hij voor zitter der afdeeiing Haarlem dezer vereeniging Hoewel hem veie malen tevergeefs een plaats in het hoofdbestuur is aangeboden, is zijn in vloed ook daar steeds groot geweest- De heer Hoog, te Famekasan op het eiland Haduza in Nederlandsch-Indië geboren, is van huis uit geen Haarlemmer, maar kwam reeds heel vroeg naar onze stad, waar hij de lagere school en de H. B. S. doorliep. Hij heeft zijn naam aan onze stad verbonden en met zijn per soon heeft Haarlem eer ingelegd. Toen het aantal bloembollenkweekers in Haarlem steens kleiner werd en er eigenlijk nog maar te weinig overbleven om de Spaarnestad nog een echte bloembollenstad te doen heeten, was het de firma van Tubergen, die door haar „wonder- schoone resultaten", zooals de kenner Krelage de vruchten van den arbeid van den heer Hoog eens prees, de eer van onze stad hooghield. Bij verschillende groote gebeurtenissen in de bloem bollenwereld toonde de heer Hoog zien een waardig representant van het bloembollenvak en ingezetene van Haarlem. Tal van vorstelijke personen uit het binnen- en buitenland zijn naar „Zwanenburg" gekomen om daar een goe den indruk van de bloembollenteelt op te doen. Werd soms de reputatie van den bollenhandeJ door sommige exporteurs door unfaire hande lingen benadeeld, door de betrouwbaarheid van firma's als die van den heer Hoog werd deze schade ruim ingeloopen en staat de bollenhandel in het buitenland oer-degelijk en solide bekend. Een jaar of vier, van 1915 tot 1919, maakte de heer Hoog ook deel uit van den Haarlemschen gemeenteraad, ais vertegenwoordiger van de Ohristelijk-Historische Partij. Hoewel zijn gezag er groot was en hij meermalen waardevolle adviezen verstrekte op het gebied, dat hij be- heerschte, scheen hij er zich niet thuis te voe len. Aan het vereenigingsleven heeft hij zich echter niet onttrokken en in tal van besturen en colleges heeft hy zitting gehad. Laten wij er ook aan toevoegen, dat de heer Hoog altijd bijzonder goed voor zijn arbeiders is geweest. Hij had een aartsvaderlijke de goede op vatting van de verhouding, die moet bestaan tusschen patroon en werklieden. Hij wist hun arbeid te waarde even en de achting was weder - keerig. Zoo heeft de heer Hoog dus wel redenen, met groote tevredenheid zijn 75sten verjaardag, te vieren. Als hij misschien zelf niet geheel te vreden is over zijn carrière en nog gaarne meer had willen bereiken, Iaat de gedachte, dat an deren, waaronder zeer bevoegden, hem bewon deren, de zekerheid geven, dat hij zijn best gedaan heeft en menschelijkerwys gesproken heeft bereikt wat bereikt kon worden. Gisteravond is dan het triduum van den Kath. Volksbond geopend. Het Lof werd gecelebreerd door den geestelijken adviseur, den zeereerw. heer P. Poppen. De zeereerw. Pater C. Verheijen C.ss.R. be handelde op treffende wijze de ordeningsge dachte van de wereld maar liet vooral uitkomen dat de ordening van God bovenal gaat en dat wij deze hebben te onderhouden. De commissie voor de Geestelijke Belangen verwacht heden en morgenavond nog een veel grooter opkomst. De kerk kan zeker vol zijn en dan zijn nog lang niet ai de leden opgekomen. Zelfs de pastoor der parochie, de zeereerw. heer Lühn stelt het op prijs dat het triduum in zyn parochie gehouden wordt en heeft veel werk. ge maakt, de kerk in feeststemming te zetten, door versiering met bloemen en planten. Dus nu nog een laatste opwekking. Alle leden van den Volksbond naar het triduum, heden- en morgenavond, te half acht, in de parochie kerk aan de Paul Krugerstraat. Gisteravond wa ren allen voor de duisternis thuis. Men wordt er aan herinnerd zich voor Zaterdag op te geven bij den heer Scholten in het ge- »uw St. Bavo, voor het gemeenschappelijk ont bijt. In verband met de gewijzigde dienstregeling van tram- en autobusdiensten, begint het Volks concert, dat hedenavond onder leiding van Toon Verhey in de Gemeentelijke Concertzaal zal worden uitgevoerd, te 7.30 uur. Thans is het mogelijk, dat na afloop van het concert nog van de vervoermiddelen gebruik wordt gemaakt. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio-Centrale, 78 uur, op Vrijdag 6 September, luidt: 1.' Japanese Sandman, Joe Daniëls; 2. At the codfish ball, Miss Joy; 3. When a prince of a fella meets a Cinderella, Andrew Sisters; 4. Vader Nep, Willy Derby; 5. Thee bei Maikafer, Dajos Bela; 6. Teddy Bars Picknick, Elite Orchester; 7. Der Zarewitsch, Ilja Iivschakoff; 8. Die Zauber- flöte, L. Hoffmann. 9. Danse, dela Fee Dragée, Staatskapel Berlijn; 10. Dornröschens Braut- fahrt, Joe Bund; 11. Parade der Zinnsoldaten, Dajos Bela; 12. Snow White and the seven dwarfs, Orch. of Merry Men; 13. Ich wollt' ieh war ein Huhn, Meistersextett; 14. Yodelling monster, Harry Torrani; 15. Marionetten Braut- zug, Dajos Bela; 16. Cinderella, Victor Silvester. voortcome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en Inge wanden met Een weldaad voor het organisme! Flacon 1.06. Oubbele flacon.f 1.7» bij apothekers en vakdrogisten. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD Op den Schoterweg te Haarlem heeft zich hedenmorgen omstreeks half negen een doodelijk ongeval voorgedaan, waarbij een 14-jarige jongen, die kortgeleden uit Den Helder was gekomen, het leven ver loor. Tegen half negen reed de veertien-jarige jongen met een scholier op den Schoterweg en kwam uit de richting Haarlem-Noord. Op het oogenblik, dat zij de voor hen rijdende wiel rijders wilden passeeren, naderde achter hen een vrachtauto met aanhangwagen, die gevuld was met rollen papier. De scholier, die links reed, kreeg een klap van den aanhangwagen, dien hy niet gezier. had, waardoor de voor en achter hem rijdende fietsers tegen den grond werden gesmeten. De jongen, die vermoedelijk een schedelbasis- fractuur kreeg, werd op slag gedood. Als tragi sche bijzonderheid deelen wij nog mede, dat de familie kortgeleden door het bombardement op Den Helder naar Haarlem was verhuisd en dat de vader van het slachtoffer enkele oogenblik- ken na het ongeval de plaats van het onheil passeerde. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto van Mathot naar de St. Joannes de Deo overge bracht. Geboren: 2 Sept. d. van M. C. H. Hendrikse- Groot; 3 Sept. d. van C. M. Nijssen-Karren- beld; d. van C. C. Bouwman-Heijkoop; 4 Sept. d. van A. C. M. Bouckaert-van Alfen; d. van J. Calandt-van Dongen; van J. E. A. Schreu- der-Berger; z. van C. A. C. van Houten-van Disselsorp; d. van E. P. Posthuma-de Haas; z. van M. C. A. van Duin-Vlotman; 5 Sept. 2 d. van E. E. Zonneveld-van Dijk; d. van A. M. Joosten-Rijs; d. van A. van Zanten-Gais- winkler. Overleden: 3 Sept. N. Piccardt-de Jong, 50 j., Prins Mauritslaan; 4 Sept. M. Meijers, 53 j., Teijlerstraat; F. Sterk, 60 j., Coornhertstraat; H. C. van Dalen, 59 j., Spaarne; L. Boes-Hollen- berg, 76 j., Hagestraat; 5 Sept. J. C., 14 j., z. v. C. Stark, Rijksstraatweg. Ondertrouwd: 4 Sept. E. J. Moonen en A. de Mooij Getrouwd: 5 Sept. J. Verhoeven en L. Hoek stra; G. E. H. van de Peppel en A. M. Lukaart; L. van Halem en C. T. de Vries; R. de Goede en G. Momber; H. J. J. Verkley en J. L. G. Kertz. Extra zeepbonnen Vrijdag 6 September zal de uitreiking van extra zeepbonnen in deze ge meente plaats vinden, en wel van des voormid dags 9 tot des namiddags 6 uur in de navolgen de lokaliteiten: Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloe- mendaal; Distributiekantoor, Julianalaan 6, Overveen, Vondelschool Aerdenhout, en garage „Duinzicht" te Vogelenzang. Kinderen, die 1 September 1940 nog geen 2 jaar oud waren, ontvangen 6 bonnen voor „een rantsoen toiletzeep" en 6 bonnen voor „een rantsoen zeep Kinderen, die op 1 September 1940 2 jaar oud waren, doch nog niet den leef tijd van 8 jaar bereikt hadden, ontvangen 6 bonnen voor „een rantsoen zeep". Practiseerende artsen, tandartsen, en veear- sen kunnen hun distributiestamkaarten aange- teekend zenden aan het Distributiekantoor, Ju lianalaan 6 te Overveen, vergezeld van een blan co recept of iets dergelijks, waaruit kan blijken, dat de inzender tot de genoemde categorieën behoort. Aan hen worden 12 bonnen voor 1 rant soen toiletzeep toegezonden. Zij kunnen zich ook persoonlijk tot 't distributiekantoor wenden onder medebrenging van den distributiestam kaart. Aan verpleegsters worden geen extra bonnen verstrekt. Zieken vragen voor extra zeep een attest van den behandelenden geneesheer. Arbeiders, die tengevolge van hun werkzaam heden aan sterke vervuiling van lichaam en kleeding blootstaan, kunnen zich vanaf 9 Sep tember 1940 wenden tot het Distributiekantoor, Julianalaan 6 te Overveen, voor het verkrijgen van extra zeepbonnen. Toontje vond het hier reuzen, gezellig en hy wilde graag mee spelen. Hij nam tot groot vermaak der anderen een grooten zak aardappelen op zijn hoofd en liet dien zoo in de modder neerploffen. Natuurlijk werd Toontje vol gespat, hetgeen hij vanzelf sprekend niet erg leuk vond. Er was echter niets aan te doen en hjj ging weer verder. R.K.S.V. Santpoort A.s. Zondag 8 Sep tember begint het competitierad te draaien. Het programma voor Zondag luidt: Santpoort II—H.B.C. II, 2 uur. T.Y.B.B. III—Santpoort III, 12 uur. Het 2e elftal opent alzoo het seizoen met een thuiswedstrijd tegen de H.B.C.-reserves, terwijl het 3e elftal in de nederlaagwedstrijden van T.Y.B.B. de strijd aanbindt tegen het 3e elftal van T.Y.B.B. Op den Rijksstraatweg te Velsen heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een met paard bespannen groentenwagen en een vrachtauto. Eenige kisten groenten gingen verloren. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van deze aanrijding is vermoedelijk gelegen in het feit, dat de bestuurder van den vrachtauto te snel wilde passeeren, terwijl van de tegenovergestelde zijde ook verkeer naderde. In de eerste helft van Juni werden van ge meentewege eenige van hare terreinen beplant met bruine boonen. Dit werk geschiedde door een aantal werkloozen. Niet minder dan 11000 M2. moesten zij eerst grondig bewerken. Het was echter de vraag of deze teelt zoo laat in het jaar nog succes zou opleveren. Dank zij de onmisbare en zeer gewaardeerde mede werking van Pluvius kregen de jonge plantjes volop water, waardoor het gewas er goed voor kwam te staan. We hebben eens een kijkje genomen aan de ze terreinen aan den Tolduinsweg en wij verna men dat men over den stand van het gewas zeer content was. De visscherij in de maand Augustus vormt een scherp contrast met den omzet van Augus tus 1939. Bedroeg de aanvoer toen bijna f 500.000, thans was dit cijfer over Augustus 1940 nauwelijks f 110.000. De aangevoerde visch bestond uitsluitend uit consignaties riviervisch of Deensche visch. Bij deze vergelijking mag evenwel niet uit het oog worden verloren, dat door den geringen aanvoer de prijzen belangrijk hooger zijn dan de gemiddelde prijzen van het vorig jaar. Met de fiets te water. Terwijl onze plaats genoot, de heer J. W. Kooijman, des avonds met de fiets van het erf af kwam rijden bij den landbouwer P. C. Ran aan den Spieringweg, werd hij door de duisternis misleid en reed pardoes in de tocht. Met veel moeite wist hij uit het water te komen, waarna hij voor alle zekerheid maar te voet naar huis is gegaan. Tusschen balen stroo bekneld. Toen de ar beider P. J. van Wieringen met een met pak ken stroo beladen wagen vanaf het land kwam rijden aan den Spaarnwouderweg schoven on verwachts eenige pakken stroo van den wagen, waar tusschen v. W. bekneld raakte. Met veel inwendige pijn werd de man naar huis gebracht, waar de ontboden geneesheer constateerde, dat hij een paar ribben had ge kneusd. „De Harpe Davids" Op 25 Sept. e. k. zal het 25 jaar geleden zijn, (jat de Chr. Muziek- vereeniging De Harpe Davids werd Opgericht. Gezien dit feit, zal er op Zaterdag 7 Sept. a.s. op het schoolplein der N. H. school een con cert worden aangeboden. Aan dit concert zul len ook medewerken de muziekvereenigingen Apolio uit Haarlem en Trou moet Blijcken uit Lisse en de reeds genoemde vereeniging. Gezien de verduistering zal dit concert reeds om 7 uur aanvangen. Na afloop van het concert zal nog een muzi kale wandeling gemaakt worden. Ais bijzonderheid kan vermeld worden, dat de heer A. j. Koudijs 25 jaar lid der vereeniging is. Nu de .naam „Bergen" bij sommigen in kwa den reuk is gekomen in verband met vermeend luchtgevaar, hebben wij omtrent den gang van zaken in het Vredespaleis bij uitstek, het Re traitehuis voor Noord-Holland te Bergen ten gerieve van de vele vrienden, welke het Re traitehuis zich in Amsterdam en Noord-Holland verworven heeft, in verbinding gesteld met pa ter H. Vijgen, C.S.S.R.: „Hoe gaat het in het Retraitehuis?" Deze zeide: „Alles gaat gewoon door. De re- retraites loopen even druk als voor den oor log." „Heeft U nog iets bijzonders gedaan," vroe gen wij den directeur, „met het oog op de om standigheid. dat sommige groepen niet lang van huis kunnen zijn in dezen tijd?" „In dat opzicht verrichten wij thans baan brekend werk," aldus pater Vijgen, „n.l. door het invoeren van de Eendaagsche. 's Morgens komen de deelnemers tijdig aan en 's avonds acht uur vertrekken zy weer. Deze dagen gaan er buitengewoon in. Men wil er gaarne eens uit om den geest te versterken en eens over iets anders te spreken en te denken dan over ver duistering, distributie enz. en vooral de men- schen uit de steden genieten van de mooie tui nen, die ons huis sieren. Zoo staan nu weer op ons programma: een Eendaagsche voor Verpleegsters op Zondag 15 September en een Eendaagschè voor Jonge mannen op Zondag 6 October." „Heeft het geen bezwaren, als het straks nog vroeger donker wordt, dat reizen op één dag?" „Ook dit bezwaar is geheel ondervangen; voor de retraites, die 's avonds te ongeveer zeven uur aanvangen, zullen wij de deelnemers uitnoodi- gen om 's middags ongeveer vier uur te komen. Zij vertrekken dan den derden dag weer om half twee. Hierdoor ondervangen wij het in- donker reizen. Wat ons huis zelf betreft, dit is zoo perfect verduisterd, dat men overal gewoon het licht kan laten branden, zoodat van somberheid bij ons niets valt te bemerken. Retraite-dagen moe ten voor de menschen zijn: Lichtdagen; en daarom kan iedereen zonder bezwaar ons huis bezoeken." „En de distributie?" „Ook daarmee loopt het op rolletjes, en daar Gebouw St. Bavo: R.K. Armenvereeniging St. Joseph, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 2 tot 4 uur. Gebouw St. Bavo: Federatie Groenten- en Fruithandel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur, R.K. Voetbalvereeniging Geel-Wit, 8.30 uur. Rechtskundig Advies, 78 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert 34 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. Volkscon cert, 7.30 uur. Spaarne-bioscoop: „Koningstijger". Kunsthandel De Bois: Expositie prentkunst in kleur, 10 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy. Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstel ling van teekeningen en schilderijen van Her man Moerkerk, 105 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Kinderkoor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. J. H. De Bois, Kruisweg 68: Expositie van schilderijen, prenten en teekeningen, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looi, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging' van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstel ling van teekeningen en schilderijen van Her man Moerkerk, 105 uur. Rembrandt: „De verdwenen minnaar", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man met de twee ge zichten", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederlied", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De moord in villa Harden", voor volwassenen. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, te lefoon 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946; Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, Heemstede, telefoon 28320. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: De marine heeft de laatste dagen vijf Brit sche torpedojagers tot zinken gebracht. Behalve de beide torpedojagers, die, zooals reeds op 2 September medegedeeld, door Duitsche onder zeebooten op de Noordzee vernietigd werden, zyn de drie moderne Britsche torpedojagers „Express", „Esk" en „Ivanhoe" tot zinken ge bracht. Een onderzeeboot heeft uit een krach tig beschermd convooi verscheidene gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 27.000 D.r.t. tot zinken gebracht Op den 4en September hebben onze formaties gevechts- en jachtvliegtuigen herhaaldelijk vliegvelden en vliegtuigfabrieken alsmede een munitiedepot doeltreffend met bommen be stook. In de vliegtuigmotorenfabriek te Ro chester en in de vliegtuigfabriek te Weybrldge werden treffers geplaatst op hangars en ge bouwen. Bij deze aanvallen ontstonden verschei dene luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties gevechtsvlieg tuigen hoofdzakelijk haven- en dokinstallaties aan de West- en Oostkust van Engeland, als mede verscheidene vliegvelden aangevallen. Te Liverpool, Swansea, Bristol, Weymouth, Poole, Chatham, Tilbury, Gret-Yarmouth en Hull ont stonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn vannacht weaer het Duitsche Rijksgebied binnengevlogen. De po ging, de Rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachtigen luchtafweer. Slechts op twee plaatsen slaagde de vijand er in, boven het stadsgedeelte bommen uit te werpen, die hier, evenals op andere plaatsen in het Rijk, slechts onbeteekenende schade aanrichten. In 'n Noord- Duitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbeiders, waarbij 18 burgers, die zich buiten den schuilkelder ophielden, gedood werden. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vlieg tuigen, waarvan 54 in luchtgevechten overdag, en een door afweergeschut des nachts neer geschoten en twee vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Zeventien eigen vliegtui gen worden vermist. het retraitehuis beschouwd wordt als restau rant en wij voor de retraitanten toewijzingen ontvangen. Zonder overdrijving mogen wij zeg gen: De retraitanten gaan bij ons weg met een verlicht hart, maar ook zonder lichamelijk daarbij iets te hebben ingeboet." Tenslotte zeide de directeur te hopen, dat in deze zorgvolle tijden ook de Middenstand de gelegenheid zal benutten, eens op retraite te gaan en de verheffende kracht te ervaren van zich te 'bezinnen op de groote geestelijke waar de van het leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2