MEER DAN DUIZEND Aan- en verkoop van effecten door of voor rekening van niet-ingezetenen **e] (rouw die in het lJ donker kwam VOORLICHTING r DE JAARBEURS OPEN!^ Beeld-statistieken Groei van de gezond heidszorg DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 Levendige wisselwerking tusschen industrie en wetenschap DE ZOMERPOSTZEGELS Bepalingen Van het Deviezen- instituut Kerkelijk Leven Indische afdeeling Economische voorlichting Onze voeding Bakhuys weer amateur? Verzoek aan het N.V.B.-bestuur Mapje met vier 5 cent-zegels Tijdelijk personeel der Staatsmijnen 150 personen mogen worden ontslagen Een merkwaardige enquête onder het Jaarbeurs-publiek Verkrijging geldbedragen Interessante inzending op de tentoonstelling Katholiek Sociale Arbeid Kerkwijding te Dieteren VAN LIJKENBEROOVING VERDACHT UIT DE STAATSCOURANT Benoemingen DOOR SYDNEY HORLER niet van het buitengewoon edelmoedige aan Utrecht, 4 September In het uitvoerig resumé, dat wij Dinsdag avond reeds gaven van de beschouwing, waar mede de heer Graadt van Roggen de Jaar beurs-bezoekende pers-vertegenwoordigers heeft willen oriënteeren, konden wij mededeelen, dat deze najaarsbeurs 112 deelnemers minder telt dan de beurs in September van het vorige jaar. Niettemin bedraagt het aantal deelnemers, on danks alle minder gunstige omstandigheden van het oogenblik, toch nog meer dan duizend, n.l. 1091. Dat het allergrootste gedeelte en percentage hiervan gevormd wordt door Nederland (883) spreekt vanzelf. Dat er een teruggang zou komen in de deel neming van verschillende buitenlandsche col lecties en individuen, lag voor de hand; de cij fers der deelnemende landen zijn als volgt: N. Amerika 5, België 8. Denemarken 4, Engeland 3, Finland 1, Frankrijk 5, Italië 4, Noorwegen 1, Slowakije 1 en Zwitserland 3. Tegenover deze verminderingen staat een ver - groote belangstelling van Duitsche zijde, n.l. 173 inzendingen. Vergelijkt men het totaal van deze beurs m bezettingstijd met dat van de 42ste beurs (in het voorjaar '40), dan zien wij een achter uitgang van 1994 tot 1091, welke zeer goed te verklaren valt; juister echter is het een ver gelijking te maken met de vorige najaarsbeurs (de 41e) en dan constateeren wij slechts een teruggang van 1203 tot 1091, waarover men zich vele omstandigheden in aanmerking nemen de geenseins behoeft te verwonderen. Ditmaal zijn het de industrieën van den tech nisch wetenschappelijken precisie-arbeid, welke de officieele afdeeling van het Duitsche Rijk op de Utrechtsche Najaarsbeurs kenmerken, n.l moderne foto-artikelen, optische instrumenten, precisieweegschalen, vocbtigheidsmeters, produc ten van de Duitsche chirurgie-werktuigkunae, operatie-instrumenten, sterilisatie-apparaten e.d. Ook de kleurenfotografie is vertegenwoor digd door een apparaat, dat speciale plastische opnamen mogelijk maakt. De inrichting van de officieele afdeeling ligt weder bij de „Werberat der deutschen Wirt- schaft". De economisohe inlichtingendienst wordt ver zorgd door de „Ausstellungs- und Messe- ausschus der deutschen Wirtschaft, Berlin" en de „Deutsche Handelskammer für die Nieder- lande, Amsterdam". Het is zoo wordt ons opgemerkt een speciaal kenmerk van de Duitsche industrie, dat zij er zelf nauwkeurig en intensief proef nemende wetenschappelijke laboratoria op na houdt. Het aanpassen van de kwaliteit, de ge schiktheid en de uitvoering van de Duitsche waren aan het telkens in aanmerking komen de doel, is het resultaat van de georganiseerde en geleide onderzoeking. De levendige wisselwerking tusschen industrie en wetenschap wordt één van de belangrijkste hulpmiddelen genoemd ook voor de nieuwe re geling van de arbeidsverdeeling tusschen de Staten en Volkeren. Dank zij de medewerking van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft deze Jaarbeurs wederom zooals wij in "t kort meldden haar In afwijking van vroeger wordt daar thans een aantal onderwerpen van algemeenen aard gedemonstreerd, zooaïs hygiënische verzorging, volkslectuur, ambachtsonderwijs, bevloering, volkshuisvesting en kunstzin. Zoo wordt een overzicht gegeven van de zie- keninrichtingen in Ned.-Indië, waarbij een uit stalling is gemaakt van de wijze, waarop met groot succes ziekten als beri-beri, pest en fram- boesia bestreden worden. Een instelling, welke in dezen vorm en om vang eenig is in de wereld, n.l. het Kan toor voor de Volkslectuur, is in deze afdeeling met een uitgebreide inzending aanwezig, welke hiervóór op de Wereldtentoonstelling te New- York geëxposeerd is geweest. Deze instelling, welke beschikt over een ultgebreiden staf ver talers in practisch alle talen van den Ned. Iridi- schen Archipel, geeft ook eenige periodieken uit, waarvan de verspreiding is aangegeven op een kaart. Werkstukken van Nijverheidsscholen doen zien, dat ook aan de inheemsche bevolking van Ned.-Indië de gelegenheid wordt geboden, vak bekwaamheid op te doen. Een belangrijk deel van het vak-onderwijs is de studie van de eigen ornamentiek en van de historische ontwikkeling der daarbij geDrulkte motieven. Een uitgezochte collectie kunstvoorwerpen geeft een beeld van het booge peil, waarop de innerlijke beschaving der vervaardigers staat. De groote maquette van een belangrijk irri- gatiewerk op Java vormt het middelpunt van een uitstalling, welke demonstreert, wat in In- dië op dit gebied geschiedt ten behoeve van den Inheemschen landbouw. Het distribueeren van bevloeiingswater is daar een belangrijk deel van de overheidstaak. Rondom de maquette van een rubberonderneming bevinden zich enkele modellen en foto's, welke in beeld brengen, wat er aan zulk een onderneming op het gebied van sociale, technische en hygiënische voorzienin gen vastzit. Op het gebied van volkshuisvesting zijn ook enkele foto's en teekeningen aanwezig. De Ned. Indië Centrale uit Den Haag expo seert weer een verzameling kunstnyverheids- voorwerpen. In een filmzaaltje heeft van 10.3012.30 uur en van 1416.30 uur de vertooning van films plaats, waarvan de onderwerpen betrekking hebben op de Nederl. Overzeesche Gewesten. In Kamer 1160 bevindt zich een ambtenaar van de Afd. Handelsmuseum van het Kol. In stituut tot het verstrekken van inlichtingen en tot het in ontvangst nemen van vragen, weike een uitvoerige, schriftelijke beantwoording be hoeven. Niet minder, misschien zelfs wel meer dan ooit, vormt het element „voorlichting" een be langrijken factor op deze Jaarbeurs. Voorlichting immers is nu meer dan ooit noo- dig, wijl zooveel toestanden en omstandigheden radicaal en ingrijpend gewijzigd zijn geworden, zoozeer zelfs, dat ook ingewijden en experts nog voorlichting kunnen gebruiken. Op initiatief van den Economischen Voorlich tingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart komen thans, naast genoemden dienst zelf, nog met een inzending uit: het Rijksbureau voor de Distributie van textiel-producten door den Handel, het Cen traal Distributiekantoor, het Rijksbureau Voed selvoorziening en de „Voorlichting op Voedings- gebied". De inzending van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Han del, gewijd aan de textieldistributie, Iaat op sug gestieve wijze zien, dat de textielkaart ervoor zorgt, dat de Nederlandsche vrouw behoorujK gekleed kan blijven gaan; een zestal voorbeelden van de wijze, waarop men zijn textielkaart met overleg' kan gebruiken (alsmede een kleine ex positie van textielgoederen, welke niet onder de textieldistributie vallen) maken het belangrijk ste deel van de inzending uit. Voorts wordt op plastische wijze aangegeven, dat in speciale ge vallen bijzondere toewijzingen worden verieenc. In den stand van het Centraal Distributie kantoor zien wij een voorstelling, waaruit blijkt, over welk gedeelte van het huishoudelijk budget (en meer in het bijzonder van de voeding) de distributie thans reeds haar zorgende hand uit strekt. Daarnaast wordt op den voorgromd gesteld, dat de taak van de distributie is: een recht vaardige verdee'ing van de goederen over alle gebruikers te verkrijgen. Ten slotte wordt uitgebeeld, dat het Centraal Distributiekantoor niet alleen de zorg heeft voor alle verbruikers, maar tevens 150.000 winkeliers en instellingen behulpzaam is bij de uitvoering van de distributiemaatregelen. Tn den stand van het Rijksbureau Voedsel'5 voorziening is op overzichtelijke wijze een beeld gegeven, welke diensten het Rijksbureau Voed selvoorziening omvat, terwijl ook de taak van dit Bureau ten opzichte van den boer wordt uitgebeeld. De stand wordt voornamelijk ingenomen aoor een voorstelling, welke een beeld geeft van de situatie, zooals deze door het wegvallen van den invoer van granen en veevoeders is geworden. De Economische Voorlichtingsdienst van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke de inrichting van de bovengenoemde stands verzorgde, heeft zijn inzending voorna melijk gewijd aan het werktuigencrediet, het welk ten doel heeft: aan ambachtslieden en kleine industrieelen de aanschaffing van werk tuigen, machines, installaties e.d., alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen, mogelijk te maken. Zooals reeds vermeld, werd door eenige sa menwerkende instanties binnen het kader van de door den Econ. Voorlichtingsdienst georga niseerde inzending een stand voor voorlichting op voedingsgebied georganiseerd. Deze Inzending wil de huisvrouwen doen be seffen, dat (met de voortbrengselen van onzen Akkerbouw, Weidebouw, Zuivelbereiding en Tuinbouw) een voeding kan worden samenge steld, welke in verscheidenheid en volwaardig heid niet behoeft te worden achtergesteld bij een voeding, welke mede zou zijn gebaseerd op geïmporteerde levensmiddelen. Een blik op beide kaarten van ons land laat zien, dat Nederland met zijn rijken ge- varieerden bodem ons kan voorzien van die natuurlijke voedingsmiddelen, waarop de voeding, naar de wetenschappelijke be grippen van dezen tijd, geheel kan worden gebaseerdmits de huisvrouw deze be grippen goed tot zich wil laten doordringen. Voor dit doel ijveren Rijksdienst en Commis sies, welke, met medewerking van deskundigen, zich tot de huisvrouwen wenden met raadge vingen en practische wenken. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de cursussen, die voor vrouwen uit alle lagen der bevolking, ook voor plattelandsvrouwen, win den gehouden. Het in de stand aanwezige sche ma van deze diensten en commissies geeft een beeld van de veelzijdigheid van dit veelomvat tende voorlichtende werk. Een kleine verzame ling van uitgaven voor de huisvrouw laat zien, dat vooral de leeraressen van bet Nijverheids onderwijs haar kennis en inzichten op ruime schaal in de huishoudelijke kringen verbreiden. In welke richting de oplossing van het vraagstuk der eiwitten- en vetvoorziening moet worden gezocht, toont ons de leerzame uitbeelding van hetgeen door onzen melk veestapel kan worden geproduceerd; nog slechts weinigen weten, van welke beteeke- nis deze voor de voeding van onze bevol king is. De Directeur-Generaal van den Landbouw, tevens Regeeringscommissaris voor de Bodem productie, heeft hierop nog onlangs de aandacht gevestigd. De betreffende conclusie is tot hoofd motief der inzending gemaakt. Aldus lezen wij, dat. in den vorm van melk en zuivel een koe ons reeds in één jaar evenveel eiwit en vet produceert als zij oplevert, wanneer zij wordt geslacht! Wanneer dit góed doordringt, zal deze inzen ding ook góed worden begrepen! De oud-internationaal Bakhuys, die na een geruchtmakende affaire door den K. N. V. B. tot prof werd verklaard en daarna twee seizoenen lang voor de Fransche eerste klasse club F. C. Metz uitkwam, heeft tot het bestuur van den nieuwen N. V. B. een ver zoek gericht om weer als amateur te wor den erkend, aldus meldt de Tel. Dit verzoek is op de laatste be stuursvergadering in behandeling ge nomen, doch een besluit is nog niet gevallen. De be stuursleden wen- schen zich over deze zaak nog te beraden en in een der eerstvolgende bijeenkomsten zal de beslissing val len. Bakhuys baseert zijn verzoek op het feit, dat de fusie in de Nederlandsche voetbalwereld wel licht voor het N. V. B.-bestuur aan leiding kan zijn, een streep te halen door het verleden en daarbij de roemvolle dagen zwaarder te doen wegen dan de feiten, waaraan hij zijn verbanning heeft te danken. Tevens meent hij in zijn recht te staan, daar hy het laatste jaar in de voetbalsport geen geld heeft verdiend. Bakhuys (Foto Archief V.K.P.) Een blijk van Neerlands kracht, waarop Men nauw had durven hopen, Is 't groote feit van deze week: De Jaarbeurs is weer open! Vaak heeft nien wel den laatsten tijd Die Jaarbeurs moeten houden Op oogenblikken. die ons land En heel de aard' benauwden, Maar tijden als men nü beleeft Zijn nog niet voorgekomen; Tóch heeft men nu de Jaarbeurs ook Geopend, zonder schromen. Al ligt veel leven als verlamd, Haast zonder hoop te geven, Verloren is er toch nog niets, Er is heusch nog wel leven! Maar meer dan ooit is 't nu ook zaak Dat vonkje aan te blazen, Het wordt misschien dan nog een vuur, Welks gloed ons zal verbazen. Men trachte op de Jaarbeurs dus Tot zaken-doen te raken En van wat nu nog mogelijk is Het beste ook te maken. Dat nu de Jaarbeurs open is. Is wel het duid'lijkst toeken Dat veler hoop op Neerlands moed Niet ijdel is gebleken. HERMAN KRAMER Bekend mag worden geacht, dat in verband met de tydsomstandigheden, waaronder dit jaar de Zomerpostzegels zijn uitgegeven, de uitgifte van deze zegels is verlengd tot 31 October a.s. Mede heeft zich het feit voorgedaan, dat de posttarieven zijn verhoogd. In verband hiermede heeft het hoofdbestuur der P.T.T. bepaald, zooals wij reeds hebben ge meld, dat de Zomerzegel van 5 cent (Jap Steen) thans in rood zal worden uitgegeven met een opdruk in zwart: 7'A Uk, zoodat de prijs van dezen nieuwen zegel 10 cent zal be dragen. De büslag van 2% cent is bedoeld als een tegemoetkoming in de leniging van oor- logsnood op sociaal en cultureel gebied, voor welk doel de zes Zomerpostzegels 1940 dezer keer zyn uitgegeven. Deze nieuwe zegel zai nog in de eerste helft van September worden uitgegeven. Nog kan worden vermeld, dat ook, echter uitsluitend by de plaatselüke comité's, een spe ciaal postzegelboekje verkrijgbaar zal worden gesteld, zijnde een mapje, voorzien van vier ongestempelde Zomerpostzegels van 5 cent. Dit mapje is versierd met een teekening van Anton Pieck, voorstellende een schry venden soldaat, als historische herinnering aan onzen mobilisatie- en oorlogstyd. Ter bevordering van den verkoop der Zomer postzegels, die uiteraard door de tydsomstan digheden dit jaar eenige stagnatie heeft onder vonden, zal in de eerste helft van September de voorzitter van het Comité voor de Zomer postzegels, prof. mr. C. P. M. Romme, voor de radio een propaganda-rede houden. De Staatsmynen hebben vergunning gekregen tot het ontslaan van 150 man tijdeiyk perso neel, dat tydens de mobilisatie in dienst was genomen. De ontslagen zullen geleidelijk ingaan. Een deel van dit personeel bestaat uit meisjes. Voor velen is statistiek gedurende langen tijd geen ander begrip geweest dan: cijfers...in rijen en nog eens rijen. Het heeft lang ge duurd en veel moeite gekost, alvorens het aan tal dergenen, die de statistiek wisten te ge bruiken en te waardeeren, begon te groeien. Toen dat aantal eenmaal groeide, ging het sneller en sneller. Steeds meer en beter begon men toen in te zien, dat statistische gegevens, mits oordeelkundig verzameld en bewerkt, den particulier, den ondernemer, de Overheid, kort om iedereen van onschatbaar nut konden zyn. Het werd zelfs zóó, dat naast de officieele pu blicaties, welke werden uitgegeven, ook door persoonlijk initiatief getracht werd, statisti sche gegevens te verkrijgen over eigen bedrijf of andere onderwerpen. Gezocht werd dan vaak naar een uitbeelding van het materiaal op een wyze, welke ook voor den leek bevatteiyk en instructief z»u zyn. Het is immers bekend, dat het lezen van cijfertabellen, hoe eenvoudig ook opgezet, voor velen een inspannend en toch weinig bevredi gend werk is. Teneinde aan de moeiiykheden, hieraan ver bonden, tegemoet te komen, dienen tegen woordig grafische uitbeeldingen van statistisch materiaal, met behulp waarvan ook door on geschoolden van alle statistische onderwerpen kan worden kennis genomen. Het mag nu een verheugend verschynsel wor den genoemd, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat reeds tientallen jaren voor talloozen een bron is van alle mogeiyke gege vens, in een leemte kan voorzien. Door het oprichten n.l. van de Ned Stichting voor Statistiek, welke staat on der leiding van den Directeur en enkele hoofdambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zal het voortaan moge lijk zyn, in de publicaties van het Bureau de grafische uitbeelding, die onder den naam van „isotype" bekend is, toe te pas sen.. Daarnaast zal de Stichting zich bezig houden met het uitvoeren van alle ge- wenschte opdrachten, welke In deze rich ting door particulieren, ondernemers en overheidsinstanties worden verstrekt. Als voorbeeld van de uitgebreide reeks inte ressante grafische voorstellingen uit den stand van het Centraal Bureau voor de Statistiek op de Nederlandsche Najaarsbeurs vermelden we ln het bijzonder een 3-tal grafieken betrekking hebbende op het nationale inkomen van Ne derland. Zij geven achtereenvolgens een beeld van de voortbrenging, de verdeeling en de be steding van het volksinkomen. De eerste grafiek geeft aan, hoe ht nationale inkomen is opgebouwd uit de bijdragen van land- en tuinbouw, industrie, handel en ver keer, overheid, enz. Uit de grafiek blijkt, dat ln 1938 het nationale inkomen 5.1 milliard gul den bedroeg. Een tweede grafiek doet zien, wat de be looning is van de productiefactoren: arbeid, grond en kapitaal. De totaalcijfers luiden als volgt: ondernemersinkomen 1200 millioen interest en dividenden 800 millioen loonen en salarissen 2400 millioen huren en pachten 700 millioen. Tenslotte ip,at de derde grafiek zien, hoe het nationale inkomen wordt besteed, onderver deeld naar de voornaamste uitgavenposten en de besparingen (investeeringen) voeding 1600 millioen huur en bewoning 1200 millioen kleeding en schoeisel 400 millioen investeeringen 600 millioen voor overig uitgaven 1300 millioen Deze drie grafieken berusten op recente on derzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek en geven een interessant beeld van de economische structuur van ons land. In dit verband vernemen wy, dat door een enquête onder het jaarbeurs-publiek o.m. zal onderzocht worden, hoe groot de interesse ls voor eenvoudige voorstellingen van statistische cijferreeksen en in hoeverre de bezoekers in staat zijn, de beteekenis van deze eenvoudige beelden snel in zich op te nemen. Overeenkomstig artikel 35, derde lid. der Deviezenverordening 1940 heeft het Deviezen- instituut bepaald; a. Aankoop van effecten door of voor reke ning van niet-ingezetenen: 1. De vergunning van het Deviezeninstituut, vereischt voor den verkoop van effecten door een ingezetene aan een niet-ingezetene, kan behalve door den verkooper ook door een bank, bankier, commissionnair of anderen tusschen- persoon, die den aankoop voor den niet-inge zetene bewerkstelligt of by den aankoop zyn tusschenkomst verleent, worden aangevraagd en verkregen. Het is aan een bank, bankier, commissionnair of anderen tusschenpersoon niet geoorloofd tot den aankoop van effecten voor een niet-in gezetene over te gaan noch bij den aankoop van effecten door een niet-ingezetene zyn tusschen komst te verleenen, zoolang de in de vorige alinea bedbelde vergunning niet is verkregen. b. Verkoop van effecten door of voor reke ning van niet-ingezetenen: 2 De vergunning van het Deviezeninstituut vereischt voor den aankoop door een ingeze tene van effecten van een niet-ingezetene en wel voor de betaling van de koopsom dezer effecten aan een niet-ingezetene, kan door de bank, bankier, commissionnair of anderen tus schenpersoon, die den verkoop voor den niet- ingezetene bewerkstelligt of bij den verkoop voor den niet-ingezetene bewerkstelligt of bU den verkoop zijn tusschenkomst verleent, wor den aangevraagd en verkregen. Het is aan een bank, bankier, commission nair of anderen tusschenpersoon niet geoor loofd tot den verkoop van effecten voor een niet-ingezetene over te gaan noch bij den ver koop van effecten door een niet-ingezetene zyo tusschenkomst te verleenen, zoolang de in de vorige alinea bedoelde vergunning niet is ver kregen. 3. Deze bekendmaking ls 4 September ln wer king getreden Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der De viezenverordening 1940 heeft het Deviezenin stituut bepaald: 1. Indien voor of in verband met: a. De verkrijging van bedragen in oinnen- landsche geldsoort of van als betaalmiddel toegelaten schuldbewijaen van Nederlandsche Staatsleeningen, benoodigd voor het betalen van een schuld aan het Rijk, een provincie, een gemeente, een waterschap, dan wel eenig orgaan van openbaren dienst, belast met de uitvoering van wettelijke regelingen betreffen de de sociale verzekering; b. het stellen van zakelijke of persoonlijke zekerheid, ten behoeve van een lichaam, ge noemd onder a; een handeling wordt verricht, welke op grond van de Deviezenverordening 1940 of van krach tens deze verordening gegeven bepalingen slechts met vergunning van het Deviezeninstituut ge oorloofd is, kan deze handeling zonder zoo danige vergunning worden verricht, voor zoo ver het Rijk, de provincie, de gemeente, nee waterschap of het orgaan van openbaren dienst, belast met de uitvoering van wettelijke regelingen betreffende sociale verzekering, aan deze handeling medewerkt Of daartoe zijn toe stemming verleent. 2. Indien het treffen van conservatoire en executoriale maatregelen met betrekking tot een schuld, als bedoeld onder 1 a, op grond van de Deviezenverordening 1940 Of van krach tens deze verordening gegeven bepalingen slechts met vergunning van het Deviezeninsti tuut geoorloofd is, kunnen deze maatregelen zonder zoodanige vergunning worden getroffen. 3. Medegedeeld wordt, dat, voor zoover een handeling, als bedoeld onder 1, op grond van de wet Internationaal Betalingsverkeer 1934 of van krachtens deze wet gegeven bepalingen, slechts met vergunning van het Nederlandsch Clearinginstituut zou kunnen geschieden, dez» handeling, voor zoover een der genoemde li chamen er aan medewerkt of zijn toestemming er toe verleent, krachtens een door het Neder landsch Clearinginstituut verleende algemeene entheffing zonder vergunning kan worden ver richt. Deze algemeene ontheffing geldt eveneens voor conservatoire of executoriale maatregelen, als bedoeld onder 2, voor zoover zoodanige maat regelen op grond van de wet Internationaal Be talingsverkeer 1934 of van krachtens deze wet gegeven bepalingen slechts met vergunning van het Nederlandsch Clearinginstituut zou den kunnen worden getroffen. 4. Deze bekendmaking is 4 September ln werking getreden. Op de vooral op dit moment zoo belangryke vraag, hoe het werk- van de gezondheidszorg in ons land er voor staat, geeft een Aantrekkelijke inzending op de tentoonstelling voor Katholiek Socialen Arbeid in Nijmegen een instructief ant woord. Allereerst zien wij daar een duidelyke uitbeel ding van het moderne werk van de geestelijke gezondheidszorg, dat in den ruimsten zin be oogt geestelijke afwykingen, vooral by het kind, te voorkomen. Dit werk wordt beoefend door drie katholieke instellingen die daartoe een nauwe samenwerking onderhouden, t.w. de R. K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volks gezondheid, die ais mantelorganisatie de alge meene richtlijnen aangeeft en de propaganda verzorgt, de Paedologische Instituten te Nijme gen, die fungeeren als centrale observatie-inrich tingen voor kinderen, en het Wit-Gele Kruis, dat grootendeels uit eigen geldmiddelen 20 con- sultatie-bureaux voor moeilijke kinderen en 21 consultatle-bureaux voor volwassen geesteszieken heeft opgericht, waardoor het W. G. K. onder de verschillende organisaties op dit gebied een voor aanstaande plaats inneemt. Een algemeen beeld van den veelomvattenden arbeid van het W. G. K. geeft een paneel waarop alle diensten ver meld worden en waarop nog eens duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht, dat het principe van het W. G. K. is: de katholieke verpleegster in het katholieke gezin. Ruim 300.000 gezinnen blijken door hun lidmaatschap de beteekenis van dit principe in te zien. De zuigelingenzorg is verwerkt in een beeld statistiek, die duidelijk doet uitkomen, welke prachtige resultaten hier door den intensieven arbeid van de kruisvereenigingen, door consul- tatie-bureaux, huisbezoek -en moedercursussen werden bereikt. Nu verwacht mag worden, dat in komende ja ren de stryd tegen de tuberculose weer volle activiteit zal vragen, is het van beteekenis, te zien, hoe ons land in den vorm van plaatseiyke vereenigingen en districtsconsultatie-bureaux be schikt over een apparaat, dat er belangrijk toe büdroeg het sterftecijfer voor tuberculose te doen dalen tot 4,1 per 10.000 der gemiddelde bevolking in 1939. Ook hier vervullen de kruisvereenigin gen, die vrywel overal de tuberculose-bestryding beoefenen, een belangryke rol. Maandag heeft de bisschop van Roermond, Z.H. Exc. mgr. J. H. G. Lemmens, de nieuwe kerk te Dieteren op plechtige wyze geconsacreerd. Het was de 65e kerk, die mgr. Lemmens in het bisdom Roermond inwijdde. Daags te voren was mgr. feestelijk ontvangen en had hij aan een groot aantal kinderen het H. Vormsel toe gediend. Te Uithuizen hebben de marechaussee en de gemeente-polltie Woensdag twee mannen, J. B. en J. W., aangehouden, die er van worde j ver dacht een ïyk, dat onder die gemeente was aangespoeld, te hebben beroofd. Beiden zijn voor den Officier van Justitie te Groningen geleid en daarna in bewaring gesteld Mist 1 September zyn benoemd: tot accoun tant by den ryksaccountantsdienst te Rotter dam J. F. C. van Bodegraven en tot adjunct accountant bij den Ryksaccountantsdienst te Amsterdam W. P. sybranda. Benoemd tot referendaris in vasten dienst bij het departement van Binnenlandsche Zaken mr. J. Spoor By besluit van 3 September 1940 va: den generaal-majoor N. T, Carstens, daartc ge machtigd door den Bevelhebber van de duit sche Weermacht in Nederland, is, met ingang van 1 September 1940, ter zake van langduri- gen dienst een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den majoor der militaire administratie J. van Embden Andres, op non- activiteit. Voorts is, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den, als zoodanig tijdelijk benoemden, reserve-luitenant-kolonel A Spaans, van het wapen der genie, aan de reserve-kapi teins mr. I. Barends en L. M. Gerzon, bei-en vari het wapen der infanterie, aan den rese ve- kapitein ir. J. O. Stoffels, van het wapen der genie, zoomede aan den reserve-officier van ge zondheid der eerste klasse dr. A. van Dongen, van den geneeskundigen dienst der landmacht. 26 (Nadruk verboden) HOOFDSTUK XV liet licht in het dak Het jonge meisje begreep nu maar al te dui delijk, dat haar een crisis te wachten stond. Er moest gehandeld inplaats van geredeneerd en nagedacht worden: de tyd om veronderstel lingen te maken was voorbij. De werkelijkheid diende onder de oogen gezien te worden. „Weet u het wel heel zeker, mynheer Grain ger?" vroeg ze. Als antwoord stak de chauffeur zyn hand in de hoogte, „Luister u maar," zeide hy. Geen ander ge luid werd gehoord dan het zachte geronk van een motor, die op een zekeren afstand van hen verwyderd was. „Ze hebben den motor laten aanstaan, maar de wagen heeft gestopt," verklaard de expert. „Ja." En daarna voegde ze er haastig aan toe: „Doe de lichten alsjeblieft uit, want die mogen niet gezien worden. Denkt u dat ze ons gehoord hebben?" „Ik zou er mijn leven wel om willen ver wedden, dat dit niet gebeurd is, dame. Ze reden te hard om iets anders dan het geraas van hun eigen wagen te kunnen hooren, Boven dien is de weg toch vrij voor iedereen, zou ik zeggen. Waar of niet?" „Dat weet ik wel, maar ik heb toch liever niet dat ze veronderstellen gevolgd te worden. Het is van het grootste belang, dat ze dit niet weten." „Ik zou er maar niet over tobben, dame, en ik zal in iecjer geval de lichten uitdoen." Hij voegde de daad bij het woord. „Dank u wel. Hoeveel ben ik u schuldig, mijnheer Grainger?" De chauffeur die, nu hij op de been kwam, een groote breedgeschouderde man bleek te zijn, trok nadenkend aan zijn snorretje en floot daarna tusschen zijn tanden. „Dame," zei hij, „ik weet heel goed dat de zaak me niet aangaat en ik hoop dan ook dat u me niet kwalyk neemt me er toch mee te bemoeien. Maar ik moet u eerlijk zeggen, dat het me niet bevalt.. Nee, het bevalt me niet. Je kan dadelijk zien. dat u een echte dame is, en u erlangt van me dat ik midden op een eenzamen buitenweg laat uitstappen om tien uur in den avond, om op uw eigen houtje een man te volgen." Eensklaps hield hij op om even daarna te zeggen: „U moet goed vinden dat ik met u meega, dame." „Dat kan niet, mijnheer Grainger, hoezeer ik uw vriendelijkheid ook waardeed. Het zou heel gevaarlijk wezen. De man, die in dien grooten wagen reed, ls een moordenaar," „Een moordenaar!" mompelde George Grainger verbaasd. Hy beheersclite zich echter heel gauw en ging voort: „U heeft..., u moogt niet ln uw eentje een moordenaar volgen, dame." Er lag een licht ver wijt in zijn stem. „In elk geval niet in zoo'n japon en mantel. U kwam toch zeker van een partijtje of zooiets, toen u me aanriep, is het niet, dame?" „Ja, maar ik moet nu gaan, anders ontsnapt de man." „Ik blijf hier wachten om u terug te rijden, en zoodra ik het een of andere verdachte ge luid hoor, kom ik u te hulp. Heusch, dame, het zaakje bevalt me niet. Laat ik maar meteen met u meegaan." „Nee, maar ik zal het erg prettig vinden als u me later naar West-End terug brengt." George Grainger knikte somber. Daarna wendde ze zich om en liep door. Vol gens haar oordeel was er reeds te veel tyd verknoeid. Indien Benelli verdwenen was, zou ze het zien nimmer kunnen vergeven. Dat wist ze heel beslist. Ze verkeerde in een dusdanigen toestand van opwinding, dat ze eigenhjk totaal vergat hoe ze er uitzag. Ze droeg dunne, zyden avond schoentjes en een tulle gedecolleteerde japon. In een dergelijke uitrusting probeerde ze een moordenaar te pakken te krijgen een man, die niet lang geleden en afschuweiyke misdaad had gepleegd. Toen dit alles tot haar doordrong, had ze een kort moment van aarzeling. Had ze eigenlijk bod van den chauffeur gebruik moeten maken? Zyn hulp had van groote waarde kunnen wezen. Daarna herkreeg ze echter dadelyk haar zelf vertrouwen: ze mocht dezen vreemdeling niet in een mogelyk gevaar te brengen: daartoe had ze geenerlei recht. Voor haar zelf was het een noodzakeiyk ge deelte van het werk, dat ze vrywillig op zich had genomen en waaraan ze, indien het noodig mocht blijken te wezen, de rest van haar leven wilde offeren. Toen ze een geluid onderscheidde, drukte ze zich zoo dicht mogelijk tegen een heg aan. Ze trok den kraag van haar mantel hoog om haar hals heen; gelukkig was haar mantel zwart en slechts haar gezicht kon wit in de duisternis uitkomen. De auto reed langs haar heen. Het eene ge voel van vrees was verdwenen om weer plaats te maken voor een ander. Stel je eens voor dat de chauffeur van den grooten wagen de taxi zou ontdekken hetgeen vry zeker moest ge beuren zou hy dan omkeeren teneinde Be nelli te waarschuwen? Indien hy tot de bende van den moordenaar behoorde, hetgeen onge- twyfeld het geval moest wezen, dan zou hy dat natuurlyk dadelijk doen. Elk gevoel van hoop iets te kunnen ontdekken, zou dan moeten verdwijnen en de mogelijkheid was ook niet uitgesloten, dat men haar gevangen zou nemen. Ademloos wachtte ze op den terugkeer van den wagen. Deze verscheen echter niet. Hoe langer hoe vager klonk het geluid van 'n auto- hoorn tot baar door, een geluid dat haar in die momenten de mooiste muziek toeleek, welke er bestaan kon. Ze verliet de heg en liep verder. Het was zóó donker, dat ze byna geen hand voor haar oogen kon zien. Om haar heen heerschte dood- sche stilte. De stilte was zelfs zóó diep, dat ze haar eigen hart hoorde kloppen. En toen kwam er eensklaps een overweldi gend gevoel van angst over haar. Het verscheen zoo plotseling, dat het haar toeleek, alsof haar een slag op het hoofd was toegebracht. De volle, harde waarheid drong nu tot haar door. Ze was alléénalléénen wellicht bevond zich slechts op enkele meters van haar ver wyderd de man, die in den Blauwen Trein reeds een poging had gewaagd haar te vermoorden. Natuurlyk zou dat weer gebeuren, want het leek haar ongelooflijk toe dat Benelli niet ge merkt moest hebben, hoe hij gevolgd werd. Wellicht had hy een valstrik voor haar uit gezet en temidden der dichte duisternis zou hy ineens op haar toespringen met een mes in de hand..,. Er zou dien avond iets verschrikke- ïyks gebeuren, dat zej haar onderbewustzijn haarKon haar leven er mede gemoeid wezen? In den greep van haar grooten angst, toen het haar toeleek alsof van alle kanten oogen haar bespiedden en de lucht als met electrici- teit geladen waskwam de verzoeking over haar zich om te wenden en zoo vlug haar voe ten haar slechts dragen konden, nar de wachtende taxi terug te keeren. De duister nis scheen hoe langer hoe dichter te worden: wezens gelijk Benelli hielden er van in een wildernis te moorden...... Ze streed tegen haar angsten en vocht zoo dapper, dat het haar gelukte deze gevoelens te verjagen. Dat wil zeggen, dat gebeurde met geheel en al; een zekere bangheid bleef nog, doch die zou ook wel op den achtergrond ge drongen kunnen worden. En als om haar nog meer zelfvertrouwen te geven en aanmoediging in den strijd, ontdekte ze eensklaps een lichtje. Eerst veronderstelde ze, dat het een ster kon wezen, maar ze merkte al gauw, dat het daarvoor te laag hing. 't Moest een verlicht venster van een huis zijn. Was het de woning, waarin Benelli verdween? Het was eenvoudig wonderbaarlijk hoeveel dapperder ze zich ineens voelde; het had een lamp kunnen wezen, die haar als het ware den weg naar huis wees. Evenals een kindje, wiens vrees verdwynt, zoodra er een lichtje in de kamer is, mompelde ze glimlachend: „Waar de duivel duisternis zendt, brengt God licnt Ze ljep nu zoo vlug voort als de oneffen weg slechts toestond. Ze bezeerde haar voeten aan de scherpe steenen en haar kousen werden nat door de dikke modder. Ze had eigenlijk even goed op bloote voeten kunnen loopen, want haar zijden avondschoentjes konden geenerlei be scherming genoemd worden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3