Wat wederopbouw medebrengt convooi Proclamatie van Antonescoe Verklaring van Churchill Beschouwing oüer de provincie Utrecht ïg naar de missie overleden Gevechten in de Egeïsche Zee Duitsch opperbevel meldt De luchtaanvallen Zuid-Engeland Ital. weermachtsbericht Britsche vlootcommandant teruggeroepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: A aaMB BB l M M BV*. MB M M IR 9M K% M B IMBi VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22584 NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal per kwartaal f 3.58 Kruisverheffing Vliegvelden aangevallen Het tempo van herstel en de moeilijkheden van vergoeding „De ware volken bouwen hun groote toekomst uit de nederlagen' Getroffen plaatsen Twee Nederlandsche Jezuïeten, de paters H. de Groot en A. de Kort Wij moeten ons deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd" De inspectietocht van Mussolini ENGELAND VERLENGT DEN ZOMERTIJD het raam der herordening van het Nederlandsche leven Gewestelijke secretariaten ingesteld De Graaf van Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch weerstand te kunnen bie den." goeden en dan ook meestal duurderen bouwrij- pen grond zou moeten worden omgezien. Het kostenvraagstuk zal dan ook een belangrijke rol spelen. Churchill kondigde een wijziging in het sys teem van de luchtalarm-sirenes aan, waardoor onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het Midden-Oosten zeide Chur chill, dat Engeland daar verdacht moet zijn op zwaren strijd. Op het feest der Kruisverheffingdat we deze maand, 14 Septembervieren gedenken we een treffende overleve ring. De koning der Perzen, Chos- roas, had zich van Egypte en Afrika meester gemaakt en ook Jerusalem ovenoeldigd. Vandaar bracht hij het H. Kruis van Jezus als een overwin- ningsteeken naar Perzië. Dit geschied de onder keizer Phocas, die door kei zer Heracleus werd opgevolgd. Deze wist den trotschen Pers te verslaan tot driemaal toe en bedong na zijn overwinning de teruggave van 't Kruis dat hij, omhangen door de teekenen zijner keizerlijke waardigheid, glorie vol te Jerusalem terugbracht. Met het Kruis op zijn schouders ging hij eer biedig den lijdenswegdoch bij de poort, welke naar den Calvarieberg leidde, werd hij door een geheimzin nige macht tegengehouden. Keizer en volk stonden verbaasd. Maar de vrome Bisschop van Jerusalem, Zacharias. sprak: verwonder u niet, want arm en bespot droeg Christus ootmoedig Zijn Kruis terwijl gij. o keizer, met keizer lijken praal zijt getooid. Hoe weinig volgt gij Hem in Zijn armoede en ver smading." Diep getroffen door die woorden legde Heracleus zijn statie kleederen af en kon nu den lijdens weg vervolgen, barrevoets en in allen eenvoud. De keizer legde alsnu het Kruis op dezelfde plaats waar Jezus eens ge kruist was. Het aloude feest der Kruis verheffing werd sedert plechtiger dan ooit te voren in de Kerk herdacht. Deze overlevering houdt ons een belangrijke les voor, hoe we Christus moeten navolgen op Zijn lijdensweg. In deemoed en eenvoud. Om de noodige rechten langs den normalen wettelijken weg te reserveeren, nam ook de ge meente Hoogland op aandringen van het Prov. Bestuur een desbetreffend besluit. Het werk van den wederopbouw in Amersfoort is zeer spoedig in handen gelegd van de Ge meentelijke commissie wederopbouw Amersfoort, onder leiding van wethouder B. Noordewier. De plaatselijke omstandigheden waren hier gedeeltelijk dezelfde als in Hoogland. Ook hier is n.l. de vraag gerezen, of de herbouw ter plaatse van sommige vernielde gebouwen ge- wenscht is. Het is de bedoeling, het gebied der opruimingen te bestemmen als landelijke zone, waartoe het zich krachtens zijn ligging eigent. Met den wederopbouw van boerderijen was de gemeente goeddeels gevorderd, toen deze werkzaamheden door het bureau wederopbouw boerderijen werden overgenomen. In Veenendaal is een aantal woningen voor schootsveldopruiming 'gevallen. Herziening van het geldende uitbreidingsplan was loopende; de opdracht daartoe is thans aan een stedebouw- kundige gegeven. De herziening zal plaatselijk rekening houden met en gebruik maken van den nieuwen toe stand, waarbij voor nieuwe bebouwing deels an der bouwterrein zal moeten worden aangewe zen. In overleg met den contactcommissaris is een beknopt herstelplan, waarin de noodige eigendomsoverdracht wordt vervat, In voorbe reiding genomen. Een achttal vernielde, bijeen gelegen panden te De Bilt vormde vroeger ten deele een weinig aannemelijke lintbebouwing; krachtens geldend uitbreidingsplan was hier dichter lintbebouwing te duchten. Door de gemeente wordt, in overleg met het Prov. Bestuur en de Inspectie, getracht, door een kleine wijziging van het uitbreidings plan of een beknopt herstelplan, een beteren wederopbouw te verzekeren. In andere gemeenten doen zich soortgelijke vraagstukken slechts in enkele gevallen voor. (Zie vervolg elders in dit blad) de havens, maar ook wapenfabrieken gebom bardeerd. Scheepswerven en haveninstallaties werden in Hull en Great Yarmouth vernield. Talrijke branden getuigden van de uitwerking Behalve de staatswerf Chatham zijn verschei dene militaire doelen in de omgeving van Lon den, o.m. in Tilbury, met bommen bestookt Onder de aan de Zuidkust van het eiland voor al zwaar getroffen havens zijn Weymouth er» Poole te noemen. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het rijksgebied hebben ook ditmaal geen noe menswaardige materieele schade veroorzaakt- Hoe weinig de Britsche vliegers zich bekom meren om het doel van hun aanvallen, blijkt uit hun aanval van gisteren op het bekende Bad-Kissingen, waaraan een in brand gesto ken woonhuis ten offer viel. Talrijke buiten- landsche gasten hadden hier de gelegenheid het ontbreken van ieder militair object in de naaste of in verre omgeving te constateeren De nieuwe poging om de rijkshoofdstad we derom aan te vallen, mislukte wederom door het goede luchtafweervuur. Slechts op twee plaatsen lukte het bommen neer te werpen op het stedelijk gebied van Berlijn, maar ook hier werd slechts onbelangrijke materieele schade aangericht. De vliegvelden van Biggin Hill en Kenley waren, naar het D. N. B. verneemt, Donderdag het doel van het Duit-sch» luchtwapen. Talrijke gevechtsformaties, vergezeld van jagers, zijn vroeg in den ochtend gestart, begunstigd door het mooie herfstweer. De verdediging der vijandelijke jagers was aanvankelijk zwak. In middels zijn er evenwel luchtgevechten ont staan en in het verloop daarvan valt reeds melding te maken van talrijke neergeschoten Engelsche machines. Voor de derde maal weerklonken Donderdag middag in de straten van Londen de alarm sirenes, juist toen het Lagerhuis met het ge bruikelijke vraag- en antwoordspel was begon nen. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchih juist was binnengekomen, verklaarde de spea ker van het huis, dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven. De af gevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aangekondigde verklaring van Churchill aan te hooren. In de Juli-Augustus-aflevering van het „Tijd schrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw", °fgaan van het Nederl. Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw en van den Nationalen Woningraad, den Algemeenen Bond van Wo- hingbouwvereenigingen, dat thans tevens gewijd is aan den wederopbouw van stad en land, deelt Oe redactie mede, dat dr. ir. Z. IJ. v. d. Meer, secretaris van het Regeeringscommissariaat voor Oen wederopbouw, zich bereid verklaard heeft Voor de vraagstukken van den wederopbouw aan Oit Tijdschrift mede te werken Tevens werden verschillende inspecteurs voor Oe Volkshuisvesting, in wier ambtsgebieden deze vraagstukken van belang zijn, bereid gevonden, hierover in genoemd orgaan mededeelingen te tioen. In het artikel „De wederopbouw van Stad en Land" lezen wij over het ambtsgebied Utrecht het volgende: Verliezen van beteekenis troffen de volgende gemeenten in de provincie Utrecht: Amerongen, Amersfoort, Hoogland, Leusden, Renswoude, Rhe- hen, Stoutenburg, Veenendaal en Woudenberg. In enkele andere gemeenten gaven kleinere Verliezen in verband met de plaatselijke omstan digheden, b.v. doordat zij meer in groepen voor kwamen, aanleiding tot bijzondere maatregelen. BERLIJN, 5 Sept. (D. N. B Het opperbe vel der Duitsche weermacht deelt mede: BOEKAREST, 5 Sept. (D.N.B.). Dc nieu we Rocmeensche premier, generaal Antones coe, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart: Er is een nieuwe re- gecring, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verleden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluier van het ver geten, maar van de gerechtigheid uitspreiden. Doch vandaag moeten wij verzamelen, onzé eer weer oprichten en onze toekomst ver zekeren. De ware volken bouwen hun groote toekomst uit de nederlagen. In den nacht van 4 op 5 September heeft een flottielje motortorpedobooten voor de Britsche Oostkust een Britsch convooi aangevallen. Vijf bewapende volgeladen vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 bi", t., waaron der een tankschip van 12.000 br. t. werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar beschadigd. Het geheele convooi werd volkomen uiteenge jaagd. Een der motortorpedobooten slaag de erin, een torpedojager van de Imogen- klasse, die het convooi beschermde, door een torpedo tot zinken te brengen. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt De succesvolle activiteit van de Duitsche marine tegen eenheden van de Britsche ma rine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engelsche marine heeft de laatste dagen niet minder dan 5 torpedobootjagers ver loren en de koopvaardijvloot boekte een ver lies van verscheidene gewapende handelssche pen met in totaal 27.000 brt., die in een sterk beveiligd convooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom militaire doelen met bommen bestookt. Een vliegtuigmotorenfabriek in Rochester, het startterrein van een in de nabijheid gelegen vliegveld, fabrieken van vliegtuigdeelen in Weybridge, ten Zuidwesten van Londen, kregen talrijke treffers. In Mid den Engeland is een munitieinrichting met reeksen bommen bestookt, die verscheidene munitiebunkers en andere gebouwen ver nielden. In den nacht van 4 op 5 September hebben groepen Duitsche gcvechtsvliegers de West- en Oostkust van Engeland met succes aangeval len. In Liverpool, Swansea en Bristol zijn weer De vervolgingen hebben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoordig heid in de geschiedenis bewijzen. De ambtenaren van den staat moeten begrijpen, dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun verantwoordelijkheid waard toonen. Eerlijkheid, gerechtigheid en ar beid moeten de werkzaamheid van alle ambte naren leiden. Ik zal de regeering op nieuwe grondslagen plaatsen. Het program zal ik u voor leggen, opdat gij het allen beoordeelt. Het zal zijn oorsprong volledig in het eensgezinde natio nale geloof vinden. Geleidelijk zullen wij de ver nieuwing van den staat volvoeren, met geloof aan God, aan het heilige onvergankelijke recht des volks. Voorwaarts, de plicht roept u! Voorzoover de vernielingen ln grootere ge beenten voorkwamen, of althans in aantal niet *®o groot waren, dat de daardoor opgeworpen Problemen voorzoover deze op het gebied van de gemeentel, bemoeiingen liggen den krach ten, d.w.z. de outillage van de gemeente en haar diensten bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken te boven gingen, zijn de be- boeiingen voor den wederopbouw aan die ge beenten overgelaten. Dit betrof alle ongenoem de gemeenten en van de genoemde Amersfoort en Veenendaal. Voor de overige genoemde gemeenten is, zoo- Als reeds bekend, op initiatief van den Commis saris der Provincie, met instemming der ge- beentelijke autoriteiten, tot de instelling van z.g. herstelbureaux overgegaan, die de door de ver woestingen geschapen taak op zich hebben ge nomen. Na de inwerkingtreding van de herstelbureaux Is, zooals reeds gemeld, van Rijkswege de weder opbouw van boerderijen ter hand genomen door het daartoe ingestelde bureau onder leiding van den heer A. D. van Eek. Dientengevolge beper ken zich de bemoeiingen met deze bouwwerken tot de daarbij zich voordoende eischen van plaat selijken aard. Plaatselijke omstandigheden en opgaven, voor- Al van stedebouwkundigen aard, verdienen in de Volgende gemeenten vermelding. Naast vele verspreide vernielingen is in de ge beente Rhenen de oude kern van het stadje, bin- hen de oude vestinggracht gelegen, zwaar ge troffen. De belangrijkste bebouwing, voorname lijk middenstandsbedrijven, is verloren gegaan. Voor dit vrijgekomen stadsgedeelte is een ge heel nieuw plan noodig. Verwerving, zoo noodig onteigening van resten van gebouwen, van enkele nog gespaarde ge houwen en van bouwterreinen zijn ter uitvoering hiervan onvermijdelijk. De puinopruiming ge schiedt in werkverschaffing, eigenaren gaven tot hiertoe vrijwillig toestemming daarvoor. Buiten de binnenstad stellen verbeteringsplan hen voor den Rijksweg nieuwe eischen; overigens kan voorshands met bestaande uitbreidingsplan- hen worden volstaan. De vernielingen in de gemeenten Wouden berg en Renswoude liggen ten deele direct op he grens van de bebouwde kern van de ge beente Scherpenzeel in de provincie Gelder land. Dit is aanleiding, de ontwikkeling van dit driegemeentelijke bebouwingscomplex als een geheel te bezien. Een Rijksweg, No. 24, door snijdt dit complex over de volle lengte. De ge legenheid tot verbetering daarvan dient te wor den benut. In verband met de mogelijkheid van Indiening van meerdere nieuwe bouwplannen ter vervanging van te niet gegane bebouwen, ging de gemeente Renswoude, op aandrang van Ged. Staten, over tot afkondiging van een be sluit tot voorbereiding van een uitbreidingsplan. In de gemeente Woudenberg werd een reeds fterder voorbereid uitbreidingsplan, ook voor de buurtschap bij Scherpenzeel. voorloopig spoeds halve ter inzage gelegd. Het zal wellicht in Verband met bovengenoemden nieuwen opzet en de zoo gewijzigde omstandigheden voor deze buurtschap nog dienen te worden gewijzigd. In Renswoude vraagt nog aandacht een ver hield complexje woningen op de grens van de buurtschap Geldersch Veenendaal der gemeen te Ede, dat als weinig anders dan parasitaire lintbebouwing valt te kenschetsen. De vraag doet zich voor, of deze weer in denzelfden vorm dient te worden opgebouwd. In de landelijke gemeente Hoogland, gelegen Aan de grens van Amersfoort, welke grens ter Plaatse de aaneengesloten bebouwing van Amersfoort zeer dicht nadert, zijn ten deele doe* stelselmatige schootsveldopruiming een paar complexen parasitaire bebouwing, o.w. lintbe bouwingen langs een plaatselijken en een pro vincialen weg, totaal te niet gegaan. Ook overi- Rens zijn bebouwingen opgeruimd, die ingevolge de bouwverordening bezwaarlijk weder kunnen borden opgebouwd, omdat zij niet liggen aan Voldoende wegen, terwijl de aard dier bebou wing niet zoodanig was, dat zij moest geacht Worden organisch ter plaatse thuis te behooren. Het is een punt van overweging of het moge lijk is, die bebouwingen op betere plaats te doen herrijzen in of nabij bebouwde kommen in de Remeente Hoogland of in Amersfoort. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat aldus hiet alleen oude fundeeringen en kelders waar deloos zouden worden, maar dat de oude bouw terreinen goeddeels in cultuurland zouden moe ten worden omgezet en dat naar nieuwen en Op weg naar hun missiegebied op Java zijn, naar wjj vernemen, bij een ongeval Om het leven gekomen de wcleerw. paters H. de Groot S.J. en A. de Kort S.J Beide paters maakten hun derde noviciaats- iaar door in Drongen (België), vanwaar zij in den oorlog via Frankrijk naar Engeland zijn getrokken. Daar zij beiden voor de missie op Java bestemd waren pater De Groot voor die onder de inlanders en pater De Kort vcor de Chineesche missie en overkomst naar Ne derland niet mogelijk was, reisden zij later af naar hun missiegebied Pater Henricus de Groot was in Bandoeng geboren 14 April 1908. In zijn jeugd kwamen zijn ouders naar Nederland en zoo studeerde hij aan het college der paters Jezuïeten te Kat wijk en deed in 1926 te Mariëndaal bij Grave zijn intrede in de Sociëteit van Jezus In 1926 vertrok hij naar zijn geboorteland, waar hil philosophie studeerde en werkzaam was op de colleges der paters Jezuïeten aldaar In 1935 keerde hij in Nederland terug voor het maken van de theologische studies in Maastricht, in welke stad hij ln 1938 de H. Priesterwijding ontving, om in 1939 voor het voltooien van zijn studies naar Drongen te vertrekken. Pater Adrianus de Kort was geboortig uit Tilburg, waar hij 15 April 1904 het levenslicht aanschouwde. Na de lagere studies gemaakt te hebben aan een college van een andere n-.is- sionneerende orde te Uden, trad hij in 1925 in die der paters Jezuïeten te Mariëndaal. van waar hij een jaar later naar Ned.-lndië ver trok tot het maken van de philosophische stu dies. Tevens was hij toen aan de colleges der orde op Java werkzaam. Daar hij voor de ziel zorg onder de Chineesche bevolking op Java was aangewezen, vertrok hij naar China voor het studeeren der theologie. Daar, in Si Ka Wel bij Sjanghai, werd hij ook priester gewijd. Ook deze pater voltooide zijn noviciaatsjaren ver der in Drongen in België. Uit Crajova wordt aan Stefani gemeld, dat de Bulgaarsche en Roemeensche delegaties het con tact hebben hervat ter bestudeering van secun daire problemen. De Hongaarsche rijksbestuurder is Donderdag om elf uur in gezelschap van den minister van Oorlog, Bartha, den chef van den generalen staf, Werth, en een talrijk militair gevolg aan het hoofd der Hongaarsche troepen Szatmar Nemeti binnengerukt. Bij dezen intocht waren ook de premier, graaf Teieki, en andere leden der re geering tegenwoordig. LONDEN, 6 Sept. (D.N.B.)In een ver klaring in het Engelsche Lagerhuis over den oorlógstoestand heeft de Eerste Minister Churchill toespelingen gemaakt op de over dracht der Amerlkaansche torpedojagers aan de Britsche marine. De torpedojagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in actieven dienst genomen worden. Het zou een ver gissing zijn, wanneer men in de officieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide Churchill: Ik ben steeds van meenrng geweest, dat het Zuiden der Dobroedsja aan Bulgarije moest wor den teruggegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is behandeld. De premier veegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer zij niet geschieden met vrije instemming van de betrokken partijen." Omtrent den luchtoorlog zeide Churchill: „Wij moeten ons in deze maand voorberei den op den scherpsten strijd. De vijand zal 5 Te Aabenra in Denemarken is in een i tuin een reusachtige aardappel gerooid, die in grootte en gewicht alle Deensche records slaat. Men zegt, dat de aardappel i 1200 gram weegt. De aardappel, op welks 1 naam het oude record stond, woog 950 gr. liiiitiiiiiiiii iiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiinr ERGENS IN ITALIË, 5 Sept. (Stefani). Weermachtsbericht ho. 90. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Drie Engelsche kruisers en twee torpedoja gers, die voeren ter hoogte van de kust van Algerije, zijn hevig door onze vliegtuigen en bommen bestookt. Twee kruisers werden door bommen van groot kaliber getroffen en men kon een groote» brand waarnemen op de brug van een der vaartuigen. Op 3 September is een groot vijandelijk kon vooi. dat door vlootstrijdkrachten werd geëscor teerd, in de Egeïsche Zee waargenomen en ach tervolgd. Ten einde tegen eiken prijs de veilig heid van dit konvooi te verzekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gister morgen een aanval te ondernemen op onze lucht- en vlootbases in de Egeïsche Zee. De aanval werd geopend door twee lucht- formaties, die zich richtten naar de vliegvelden van Gadurra en Mariza, waar twee van onze vliegtuigen op den beganen grond werden ge raakt, alsmede door een vlootformatie, die Scar- panto bombardeerde, waar lichte schade werd te weeg gebracht aan de woonhuizen en ver scheidene personen van de burgerbevolking ge wond werden. Door het optreden van onee ja gers en onze luchtdoelbatterijen werd de aan val snel afgeslagen. Zeven vijandelijke vlieg tuigen werden neergehaald. De bemanning van drie toestellen, acht pei'sonen ln totaal, werd gevangen genomen. Toen de vijand aldus ver dreven was, gingen onze luchtstrijdkrachten tot een tegenaanval over. Van af 7 uur tot 17.35 uur werden achtereenvolgens bombardementen tegen de vijandelijke formaties ontketend. On danks het optreden van Vijandelijke jagers en luchtdoelgeschut, werden vier schepen ernstig getroffen en beschadigd en werden vijf jacht- toestellen neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Aan boord van de andere toestellen waren ecnige gewonden. Te zelfder tijd deden onze motortorpedoboo ten een aanval op een vlootformatie in het ka naal van Caso (Egeïsche Zee) t.w. op een vijan delijken kruiser en twee torpedojagers, die met succes bestookt werden. Een van onze motor torpedobooten is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika heerschte een groote bedrij vigheid van de beide luchtmachten.' Vijande lijke luchtaanvallen veroorzaakten lichte schade alsmede een doode en elf gewonden. Vier vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald, waar van twee door het afweergeschut. Al onze vlieg tuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika is tijdens een vijandelijken luchtaanval op het vliegveld van Javello een toestel van het type-Hampden neergehaald en een ander toestel waarschijnlijk omlaag ge haald. Een van onze formaties bommenwerpers heeft ln de Roode Zee een En^elsch schip zwaar getroffen. MONTEVIDEO, 5 Sept. (A.N.P.). De com mandant van het Britsche vlooteskader in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, schout-bij-nacht Harwood, is, naar hier vernomen wordt, door de admiraliteit van zijn functie ontheven en naar Engeland teruggeroepen. ROME, 5 Sept. (D.N.B.)Mussolini heeft op zijn inspectiereis door de Romagna Donderdag op het vliegveld Fano aan de kust van de Adria- tische Zee een parade aanschouwd van ruim 2500 jonge fascisten, die deelnemen aan den grooten marsch der jeugd van den iictorenbunde] door Italië. De Duce werd geestdriftig toege juicht. Na de parade begaf Mussolini zich naar Pesaro, ten einde aldaar een vacantiekolonie voor kinderen van Libysche kolonisten te bezich tigen. LONDEN, 5 Sept. (D.N.B.). Naar de Engel sche radio bekend maakt, zal de zomertijd in Engeland verlengd worden om licht te sparen, Van bevoegde officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat Woensdag in ge heel Nederland de ontbinding der vrij metselaarsloges is bevolen, zulks in het raam van de herordening van het Nederlandsche maatschappelijke en geestelijke leven. De Nederlandsche Unie heeft Donderdag de gewestelijke secretariaten vastgesteld. Deze se cretariaten zullen waarborgen, dat ook in de praktijk van het dagelijksch werk rekening wordt gehouden met de ideëele opvattingen, die aan de Nederlandsche Unie ten grondslag liggen. De secretariaten zijn de volgende: Drente: Js. Temper, Dennenlaan 16, Emmen. Friesland: J. Piebenga en mr. H. W. Kuipers, Zaailand 100, Leeuwarden. Gelderland: mr. I. Opstelten, Berkelsingel 1, Zutphen. Groningen: G. Boekhoven en D. Nauta, Brinklaan 27, Groningen. Limburg: J. Maanen, Akerstraat 20a, Heerlen. Noordbrabant: J. Willems, Tuinstraat 62, Tilburg. Noordholland: mr. A. A. Aberson en J. van Eyck, Kruisstraat 25, Haarlem. Overijsel: J. A. Noe, Schalkburgerstraat 25, Hengelo (O.) Utrecht: J. F. M. A. van Dijk, Nachtegaal straat 39, Utrecht. Zeeland: ir. M. de Vink, Bierkaai 9, Middel burg. Zuidholland: H. Kemp, Goudenregenplein 14, Den Haag. Amsterdam: J. G. Suurhoff, Keizersgracht 527, Amsterdam. Den Haag: W. F. Hennink, Molenstraat 15a, Den Haag. Rotterdam: G. H. L. Schouten. Coolslngel 115, Rotterdam. Zuidholl. eilanden: W. van den Boogerd, Ra velijn Kaaipoort, Biielle (kantoor tel. 17). TANGER, 5 Sept. (Stefani). Uit Casablanca wordt vernomen, dat de Graaf van Parijs, die na den dood van Hertog de Guise hoofd geworden Is van het Fransche Koninklijke Huis, een bood schap heeft gericht tot het Fransche volk. In een interview met de „Dépêche Marocaine" roept de Graaf de Franschen op, hun gelederen te sluiten rondom maarschalk Pétain.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1