Vitaminen en ziekten in de Tropen Laatste Nieuws Gouden armband voor zijn meisje gestolen Treinbotsing in Belg ië OFFIC1EELE PRIJSCOURANT Uit Oost en West Europeanen behoeven zich weinig meer te ontzeggen VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 DAVOCA'S SOIREE DANSANTE Ledenaantal groeide tot 200 Concert op de Groote Markt Een scholier zonder rapport JONGETJE OVERREDEN IN DE SNEEUW Officier noemt gedragslijn van verdachteroekeloos UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Groote liefdadigheidsmarschen BRANDBLUSCH- INSTALLATIE Officieel in gebruik genomen LAREN SC HE JONGEMAN ZOND PER RADIO UIT Tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld had en de voor het menschehjk lichaam onont- Volksgezondheid en oorlog Iersche politieke gevangenen op een schip De muilkorf van Shaw Noorsch vrachtschip vergaan? (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) HULP AAN SLACHTOFFERS VAN ZALTBOMMEL Steuncomité N. S. 1940 AMSTERDAM, Donderdag 5 September Actieve Fondsen «ms OBLIGATIES AANDEELEN NIET-OFFICIEELE MARKT STAD Er zijn menschen, die er een zeer eigenaar dige manier van hulpvaardigheid op na hou den. Ze willen graag een ander in zijn moei lijkheden helpen, maar als zij kans zien uit de ellende van anderen te profiteeren, zullen zij dat niet laten. Zoo'n hulpvaardig mensch was een negen tienjarige jongen uit Badhoevedorp. die op het huis van zijn buurman zou letten, teen deze op den lOen Mei met zijn familie door het oor logsgeweld moest verhuizen. De eigenaar van de woning had de deuren ongegrendeld gelaten en toen hjj vertrokken ■was, gir^ de „hulpvaardigheid in eigen per soon" op zijn manier het huis bewaken. In een van de vertrekken had men waarschijnlijk in de haast een gouden armband achtergelaten. Dat was wel wat voor hem en hij stak het kostbare voorwerp in zijn zak. Donderdag vertelde hij voor de Haarlemsche rechtbank, dat hij dien gouden armband aar zijn meisje cadeau had gegeven. De president laakte de miserabele houding van verdachte door op een zoo schandelijke wijze goederen te ontvreemden van medebur gers, die door den oorlog toch al tn zoo'n el lende waren geraakt. Uit het rapport bleek, dat verdachte zich tijdens de oorlogsdagen ook in Amsterdam vreemd had gedragen. De officier van Justitie eischte tegen ver dachte een jaar gevangenisstraf. Door de ver dedigster, mcj. mr. Deknatel, werd clementie bepleit. De R.K. Dansvereeniging „Davoka" organi seert voor haar leden en introducé's op Zon dagavond 8 September een soireé dansante in restaurant „Dreefzicht" van 7 30 tot 11 uur. Voor dit soiree heeft het bestuur den beken den trompettist Deo Piazza met zijn dansorkest geëngageerd en de avond staat onder leiding van den heer H. Bergman. Alles is in het werk ge steld om dezen avond voor de genoodigden zoo gezellig mogelijk te maken. Tevens kunnen wij nog mededeelen, dat het bestuur thans formeel gekozen is en uit de volgende leden bestaat: den heer R. Dornseiffen, voorzitter, den heer A. Evers, le secretaris, mej. A. v. d. Vossen, lc penningmeesteresse en den heer T. de Melker, prop. leider. Het aantal leden is sinds de jongste vergadering tot ruim twee honderd gestegen. Op Zondag 8 September as. zal van 14 tot 15 uur op de Groote Markt door een Duitsch mili tair Muziekcorps een concert gegeven worden. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schoolrapport: v. Poelgeest, Romolenstraat 29; autoped: Schaap, Siriusstraat 21; bril: bu reau van politie, Smedestraat; ceintuur: Cieske, Brouwersvaart 72; gewicht: v. Leeuwen, Zaa- nenstraat 103; armbandhorloge: Nouwland, Ten Katestraat 21; heerenjas: v. Maaren, Tette rodestraat 8; kijker: Post, 2e Hoogerwoerd- dwarsstraat 13; halsketting: IJlstra, v. 't Hoff- straat 264; rjjwielkaartGeldorp, Garenkokers- kade 32; muts: Cuyon, Javastraat 16; porte- monnaie m.i.: bureau van politie, Smedestraat; portemonnaie m.i.: Roosen, Schermerstraat 28; portemonnaie m.i.: Pus, Leidschevaart 136; ro zenkrans: Laarschot, Nassaulaan 35k; rijwiel plaatje: Paestkoke. v. Dalenlaan 48, Sant poort; 2 rijwiclplaatjes: bureau van politie. Smedestraat; actetasch m.i.: Nijssen, Thor- beckestraat 28; rijwieltasch: Eukaart, v. Kins- bergenstraat 76. Gisterenmiddag verscheen voor de Haarlem-» sche Rechtbank het oud-raadslid v. R. van Bloe- mendaal, die op 23 Februari op de Alberdingk Thijmlaan een jongetje had aangereden. Kort na het ongeval was het knaapje aan de gevol gen overleden. In de barre winterdagen van Februari fietste het bewuste jongetje met zijn zusje in de Al berdingk Thijmlaan. Zij moesten zeer goed uit kijken en konden niet vlak langs het trottoir rijden, daar groote hardbevroren klompen sneeuw langs den weg lagen. Toen hen een vrachtauto achterop reed, bestuurd door verdachte, gingen zij zooveel mogelijk naar rwhts. Toch werd het links rijdende jongetje gegrepen en viel bewus teloos tegen den grond. Even later overleed hij. Alzoo verklaarden het zusje mej wie hij reed en eveneens een andere getuige, aie het ongeval had zien gebeuren. Verdachte beweerde hardnekkig, dat beide personen dien middag niet voldoende rechts van den weg reden en dat daardoor een aanrijding onoverkomelijk was. De officier van Justitie, mr. Sickel, achtte het ongeval geheel te wijten aan de schuld van ver dachte. De kinderen reden zooveel mogelijk rechts en de automobilist heeft in dergelijke on gunstige wegomstandigheden ook met anderen rekening te houden. Spreker noemöe de gedragslijn van verdachte in hooge mate roekeloos en requireerde tegen hem een maand hechtenis met de ontzegging van de rijvergunning voor den tijd van een jaar. De verdediger, mr. Theyse, vond dat de roe keloosheid allerminst vast staat en bepleitte clementie. Over veertien dagen zal de Haarlemsche Recht bank uitspraak doen. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: S. O., zonder beroep, wonende te Heiloo, thans ged. „Diefstal", een jaar gev.straf te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, m. aftr. prev. hecht. o.v. C. v. d. L„ stoffeerder, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal", een jaar gev.straf te on dergaan in een bijzondere strafgevangenis met aftr. prev. hecht .o.v. N. v. d. P., schipper, wonende te Zaandam, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v. Str.", een jaar en zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht, o.v. W. H. J„ behanger, wonende te Haarlem, thans ged. „Overtr. art. 249 W ,v. Str.", drie jaar gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. en voorw. ter be schikking van de regeering gesteld met een proef tijd van drie jaar en bijz. veorw. J. V., los werkman, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal", een jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. H. C. M., opperman, wonende te Haarlemmer- liede. „Afleggen valsche verklaring", twee maan den gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar, benevens 20 boete subs. 12 dagen hecht, o.v. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 September wor den te Haarlem door de Wandelsportvereeniging „St. Bonifacius" de jaarlijksche liefdadigheids marschen gehouden. De start vind plaats des Zaterdags om 3 urn en des Zondags om 12 uur vanaf café-restaurant Dreefzicht. Wie een studie wil maken van het voed selprobleem in de tropen, komt al spoedig tot de ontdekking, dat hjj moet onderscheiden tusschen voeding voor Europeanen en voe ding voor de inheemscben. Is men in het beschaafde Westen gewoon de maaltijden samen te stellen uit aardappelen, vleesch, groenten, brood, melk, eieren en vruchten, de bewoners van tropische gewesten ziet men rijst en nog eens rijst verslinden, waar bij de best gesitueerden zich, naar gelang van hun welstand, het genot veroorloven van ecu grooter of een kleiner stukje ge droogde visch en wat groenten, alles sterk gekruid met Spaansche peper, en verder een keuze doen uit wel een honderdtal inheem- sche lekkernijen, waaronder er echter zijn, v waarvoor de Europeaan zijn neus behoort op te halen, omdat zij volgens zijn begrippen reeds een begin van bederf nabij zijn, zooals de trassi, die niet meer is dan een half gedroogde, min of meer verrotte visch en ontjom, niets anders dan een ietwat be schimmelde noot. Verder gebruiken ook de inlanders, voorzoover zij er zijn, overvloedig de vruchten, welke in hun streek groeien. Dit verschil in voedingswijze komt niet alleen voort uit het klimaat en de streek, maar voor een niet gering deel ook uit den maatschsppe- lijken welstand. Men kan in het menu van vele volkeren rondom den Pacific den volgenden ont wikkelingsgang zien. Zoolang de bevolking nog zeer primitief leeft, vormen zetmeelrijke knollen en wortelen hun hoofdvoedsel, met name mahu- rot, batales, alocazia, dioscarea e.d. Bij verdere beschaving gaat men over tot graanvoeding Men verlangt naar meer eiwitrijke plantaardige voedingsmiddelen, welke men geruimen tijd kan bewaren en komt zoo tot graanbouw. Aanvan kelijk zijn dat in vele streken gierstsoorten als surghum, panicum, peniretum enz. en op een hoogeren trap van ontwikkeling komt men ein delijk tot het verbouwen van rijst. Zelfs als men tot den rijstbouw nog niet toe is of daar niet toe komen kon, treedt met grootere behoefte aan plantaardig eiwitrijk voedsel rijst eten in 't verre Oosten op. Zoodra een deel der bevol king in een of ander gehied van Azië of Oceanië door deelname aan arbeid voor den groot-land- bouw af aan den handel voor de wereldmarkt naast grootere koopkracht ook meer behoeften krijgt, tracht zij rijst te krijgen en allengs kan in die streek dan rijst hoofdvoedsel worden. Wanneer de koopkracht door een of andere oor zaak echter weer afneemt of als de rijstvoor- ziening soms faalt, valt diezelfde bevolking vrij gemakkelijk op haar vroegere voedselgewoonte terug en zoo behoeft het niet te verwonderen, dat de rapporten betreffende het hongeroedeem in Bodjonegoro er melding van maken, dat een deel van de bevolking daar zich een tijdlang voedde met knolgewassen, wat zeker een bewijs van armoede was, maar toch ook weer niet zóó vreemd was. Op hoogeren trap van ontwikkeling zal de rijst weer gedeeltelijk vervangen worden door de tarwe, die nog eiwitrijker is en beter dan rijst of mais in staat stelt van tevoren be reid voedsel, zooals brood overal mee heen te dragen. Hoe meer dan ook de industrie en het verkeer in de landen van Azië en rond den Pacific die wenschelijkheid doen gevoelen, hoe meer het gebruik van brood en tarwe daar toe neemt. In verschillende deelen van Java, Japan en China stijgt het broodverbruik bijna dage lijks. Zoo houdt dus het voedselvraagstuk innig verband met verbetering of verslechtering van de conjunctuur in het betrokken land. Dit is zoo waar, dat het in Nederlandsch-Indië voor komt, dat in een streek rondom een belangrijke cultuuronderneming de vraag naar rijst en tar wemeel plaatselijk sterk stijgt. Men kan natuurlijk de opmerking maken, dat deze voedseltheorieën niet geheel in overeen stemming zijn met het feit, dat in Nederlandsch- Indië tot vóór korten tijd ook de Europeanen zich stevig aan de „rijsttafel" hielden, maar daarvan was de oorzaak toch niet, dat hun maatschappelijke welstand het nemen van an der voedsel, uit tarwemeel bereid, niet toeliet, doch dat zij hun gewone Westersche voedsel niet voldoende smakelijk konden bereiden. Te genwoordig verschilt, vooral in de groote haven steden en de daar dichtbij gelegen plaatsen, het door de Europeanen gevolgde voedseldiëet maar weinig met dat, waaraan zü in Holland gewend waren geraakt. Het is echter nog maar nauwelijks een jaar of twintig geleden, dat er voor de eerste maal gist in goeden toestand naar Nederlandsch-Indië werd overgebracht. Vóór dien tijd moest men zich bij het bereiden van deeg tevreden stellen met een soort zuurdeesem, dat het brood ranzig van smaak liet worden. Ook boter was in Nederlandsch-Indië niet in frisschen toestand te verkrijgen. Zoodoende wa ren de in Indië bereide Hollandsche schotels nooit dat. Er zat altijd eèn smaakje aan en daarom ia feet wel duidelijk, waarom de Euro- Het bestuur is buitengewoon verheugd over het groote aantal inschrijvingen, vooral voor des Zondags. Tot op heden zijn ruim 500 deelnemers (stersi ingeschreven en mocht het weer medewerken, dan zal zeker de 700 bereikt worden. Gelegenheid tot inschrijven bij den secretaris A. Selhorst, Graaf Willemstraat 13 en aan het startgebouw. Gisterenmiddag om half vier is de brand- bluschiristallatie ter beveiliging van de Groote Kerk, haar toren en de Vleeschhal, waarover wij gisteren uitvoerig berichtten, officieel dooi den burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, in gebruik genomen. Onder de aanwezigen zagen wij eenige leden van den Haarlemschen gemeenteraad, den heer H. Korringa, architect, de Kunst-inspectie uit Den Haag, dr. C. Spoelder, rector van de Ge meentelijk Gymnasium, het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, verscheidene directeu ren van de gemeentediensten, en ter completee ring het college van de Haarlemsche brandweer. Eerst begaf het gezelschap zich in den kelder van de Vleeschhal om de installatie, die daar is aangebracht, te bezichtigen, waarna de bur gemeester het brandbluschapparaat in werking stelde. Vervolgens werd de groote brandkraan op het trottoir voor de Vleeschhal, waarop zes slangen kunnen worden aangesloten, bekeken en door den burgemeester beproefd. Prachtig glinsterend in het zonlicht stroomde het water van den toren en het dak der Groote Kerk. Het was werkelijk een magnifiek schouw spel, waarnaar dan ook vele Haarlemsche bur gers met belangstelling keken. Maar ze waren wat blij, toen ze zagen, dat het geen „meenens" was! Voor het Feldkriegsgericht, dat te Amsterdam zitting hield, stond de 30-jarige Nederlander L. G. S. uit Laren terecht, omdat hij in strijd met de desbetreffende bepaling van den Rijkscom missaris van 24 Juni een radiozender had ge bouwd en gebruikt. De presideerende Kriegsgerichtsrat begon met den verdachte een uitvoerig verhoor af te ne men. De jongeman gaf een overzicht van zijn studie, hij heeft einddiploma 5-jar. H.B.S., is eerst op een kantoor werkzaam geweest en was daarna correspondent voor eenige dagbladen. Gedurende de mobilisatie diende hij in het Ne- derlandsche leger als korporaal. Met politiek heeft hij zich nooit bemoeid. De Anklagevertreter droeg hierop de dagvaar ding voor. In Juni j.l. had hij den zender ge bouwd en gramofoonplaten uitgezonden. Verdachte vertelde hoe hij een groot liefheb ber van radio en radiobouw was. Vooral het uit zenden van gramofoonplaten poogde hij tech nisch te vervolmaken, volgens een Amerikaan- sche vinding. Hij legde uit hoe zijn toestel tech nisch werkte. Op 5 Juni was zijn zendertje klaar. De eerste proef mislukte, hij bracht verbeterin gen aan door middel van een kamerantenne en toen kwam hij in de verleiding om een zendproef te nemen. Weer bracht hij verbetering aan en draaide nog een „plaatje". Bij buren luisterde hij haar het resultaat van zijn eigen uitzending. Een paar dagen later werd verdachte gearresteerd. Eenigen tijd was ver dachte lid van de Internationale Vereeniging van Radio-amateurs geweest, maar uit financieele overwegingen had hij bedankt. Verdachte gaf toe te hebben geweten, dat hij de verordening overtrad. De president vroeg hem, waarom hij zich dan in gevaar begaf. Het is aldus spr. streng verboden zendapparaten in bezit te hebben, om het geven van inlichtingen aan den Engelschen spionnagedienst te voorkomen. Het is mij een raadsel aldus de voorzitter dat iemand van uw ontwikkeling zich zoozeer in gevaar begeeft. Verdachte: „Maar ik heb nooit iets met de peanen tenslotte maar de voorkeur gaven aan de inheemsche rijsttafels, waarvan de details zoo voortreffelijk en met zulk een verfijnde slag vaardigheid door de koki's worden beheerscht. De glorie van een Indische rijsttafel, zooals die door Europeanen pleegt te worden gesavoureerd, is trouwens nauwelijks minder kostbaar en ge tuigt zeker niet van minder welstand dan het Product uit de beste Hollandsche keukens, zoo- dat' het rijst eten door Nederlanders in Indië onmogelijk is te vergelijken met het rijst eten van primitieve, op een lagen trap van bescha ving staande, volkeren. Wat wij van het rijst eten door Europeanen vertellen, is sinds korten tijd oude geschiedenis, want thans is er wel bijna niets meer van de Hollandsche geneugten, dat een Nederlander zich in Nederlandsch-Indië nog moet ontzeggen. In de koelruimten van de moderne steamers wordt alles wat zijn hartje begeert, en zooals hij het begeert, uit Nederland, Californië en Austra lië aangebracht, terwijl ook de Europeesche land- en tuinbouw meer en meer in Indië zelf beoefend wordt. Vroeger had zoo'n op Nederlandschen voet in gericht boerenbedrijf geen voldoende afzetgebied om prijzen te maken, die een bestaan mogelijk maakten, dat in de verte met dat van collega's in het moederland kon worden vergeleken. Maar in de laatste jaren hebben de betere verkeers- mogelijkheden dichte Europeesche bevolkings centra veel dichter gebracht bij de hoogvlakten, die, met haar bijna Nederlandsch klimaat, ge schikt zijn voor de uitoefening van het Neder- landsche boeren- en tuindersbedrijf. Dit ontwik kelt zich dan nu ook gunstig en er worden nu reeds in Indië al heel wat aardappelen, tarwe en andere Nederlandsche producten verbouwd en heel wat kaas en boter gemaakt. Alleen versche melk is in Indië moeilijk en nog niet algemeen te verkrijgen. Voor Nederlanders en andere Europeanen behoeft er in de tropen, als zij niet al te afgezonderd zitten, dus van groote veran dering in de voeding geen sprake te zijn en wie over tropische voeding spreekt, kan zich beper ken tot de voeding van de inheemschen. Vooral in vroeger tijden was voor streken, waar rijst het hoofdvoedsel der bevolking was, de vorm, waarin zij de rijst tot zich nam, van overwegend belang. De nasporingen naar de oorzaken van beri-beri en de groote vooruitgang, welken de viaminenleer in de laatste eeuw heeft gemaakt, hebben uitgewezen, dat het volk, dat zijn eigen verbouwde en verwerkte rijst consu meerde, er uit een gezondheidsoogpunt beter aan toe was, dan dat, bij wien de geringe koopkracht den aankoop van andere voedingsmiddelen niet voldoende toeliet. De voor het eigen gezin of den buurthandel met de hand verstampte rijst, welke nog voorzien was van het zilvervlies en daarmede het vitaminenrijkste deel van den rijstkorrel behouden had, bleek verre te verkie zen boven en veel hoogere voedingswaarde te hebben dan de machinaal in den rijstmolen be werkte rijst, die terwille van de houdbaarheid tijdens opslag en vervoer het zilvervlies verloren Engelschen te maken gehad en berichten of in lichtingen heb ik nooit uitgezonden. Het was maar een proef." President: „Erg dom." Inspecteur N. W. Boog, gedagvaard als getuige, vertelde, dat hij den verdachte reeds lang kent. Getuige was overtuigd, dat verdachte vriend schappelijke gevoelens koestert tegenover Duitschland. Hij is een radiomaniak. President: „Dus naar uw overtuiging' heeft hjj den zender niet gebouwd om met de Engelschen in verbinding te treden?" Getuige: „Geen sprake van, naar mijn mee ning." Ook de vader van den verdachte was gedag vaard. Hij vertelde, dat zijn zoon al sedert zijn schooljaren een radio-enthousiast was. Toen hij nog op de H.B.S. was, bouwde hij al radiotoestel len. Wat het onderhavige geval betreft, had de .iongen het zendertje afgebouwd, nadat de ver ordening was afgekomen. Zijn vader had hem gewaarschuwd en de jongen had gezegd, dat hij alleen maar een proef wilde nemen. Daarna zou hij alles weer afbreken. De Anklagevertreter ging in zijn requisitoir zeer objectief de feiten na. Veertien dagen nadal de verordening van kracht was geworden, werd verdachte gesnapt. Hii wist dat hij in overtre ding was. Verdachte echter en dat pleit voor hem was een typische radio-amateur, een maniak. Het is niet gebleken, dat hij in verbinding staat met den erfvijand Engeland. Maar wij diener. ons met groote kracht te verweren tegen alles wat op spionnage wijst. Spr. requireerde tegen den verdachte een ge vangenisstraf van een jaar. Het Krijgsgerecht veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van zes weken voorarrest. Het Krijgsgerecht overwoog, dat de feiten door den verdachte worden toegegeven. Hij heeft de desbetreffende verordening van 24 Juni overtre den. Het onderhavige geval is des te ernstiger, omdat het hier geen oud toestel betreft, dat ver zuimd was in te leveren, maar het geldt hier een nieuwgebouwd toestel, vervaardigd na de verordening. Van een verbinding met de Engel schen is niets gebleken. Wij moeten echter in de onderhavige oorlogsomstandigheden krachtig op treden tegen gevallen als deze. De verdachte gaf toe, dat hij terecht bestraft was, maar hij vond de straf te hoog. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WEENEN, 5 Sept. (D.N.B.). De Deutsche Ge- sellschaft für Kinderheilkunde heeft in Wee- nen een begin gemaakt met haar 47ste bijeen komst. Dr. Blome, die den Rijksgezondheidslei- der vertegenwoordigde, bracht rapport uit over de groote successen, die in dezen oorlog ge boekt kunnen worden in de verzorging der volksgezondheid. Nergens heeft de oorlog tot dusverre een opvallende stijging van ziekten of een optreden van epidemieën ten gevolge ge had. Een doorslaggevend succes heeft men be reikt met de vigantolactie ter bestrijding van de rachitis bij kinderen en met het verstrekken van vitamine O aan kinderen. NEW-YORK, 5 Sept. (D.N.B.). De Irish Ti- nies meldt uit Londonderry in Noord Ierland, dat daar 140politieke gevangenen op een schip zijn gebracht, dat op het oogenblik in Strag- ford Lough voor anker ligt. Eerst had men in Londonderry geloofd, dat een invasie de stad bedreigde en daarom was de politie en troepen bezetting versterkt. De met de gevangenen sym- pathiseerende menschen werden binnen de be waakte straten gehouden. Arbeiders en school- beerlijke vitaminen miste. Het is vooral prof. Eykman geweest, die zich bij de bestudeering van dit vraagstuk buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Reeds Gouverneur-Generaal van Dieren had opgemerkt, dat beri-beri vooral voorkwam onder gasten van den Nederland schen Staat zooals soldaten, gevangenen, koelies op staatsbedrijven, hospitaal-patiënten, in het algemeen dus menschen, die op staatskosten werden gevoed. Sinds op advies van prof. Eyk man de machinaal gepelde rijst door andere vervangen is, is de beri-beri onder hen geheel verdwenen. Toen de oorzaak van de beri-beri bekend was, viel de aanwijzing' van bestrijdings middelen niet moeilijk, maar de oplossing is niet zoo heel erg eenvoudig, want rijst met zilver- vlies is aan spoedig bederf onderhevig en ziet er onsmakelijker uit dan gepelde rijst. Ook de ver andering van een dieet bij een volk brengt in grijpende maatschappelijke en economische voorzieningen mede. De betere en ziekte-werende voedingsmiddelen moeten soms van verre aangevoerd worden en een bevolking gaat niet zoo gemakkelijk van een lang gevolgden levensregel af. Dr. Theijssen, de beroemde oogendokter, heeft nog op 'n ander euvel van het gebrek aan vitaminen in voedsel gewezen. Hij had opgemerkt, dat in verschillende streken van Nederlandsch-Indië een soort blindheid voorkwam, welke veroorzaakt werd door Xerophtalmie, uitdroging van het oog. Xe- rophtalmie kan beperkt blijven tot het bind- vlies van het oog. Men vindt dan in de oogspleet, aan weerszijden van het hoorn vlies, driehoekige, doffe, vetglanzende vlek ken. Vaak gaat de toestand gepaard met nachtblindheid. Wordt het hoornvlies aan getast, dan komt het tot kerstomalacie, die in korten tijd uitloopt op etterig verval van het hoornvlies en verlies van 't oog, Xerophtal mie komt voor bij voedingsstoornissen van verschillenden aard en dr. Theijssen vond als oorzaak van de in Nederlandsch-Indië optredende ziekte gebrek aan vitaminen A in het voedsel. Vitaminen A wordt aange troffen in levertraan, ook in melk, boter en eieren, groenten en fruit. Zooals wij reeds opmerkten valt het niet mede, het dieet en daarmede de gewoonten van een geheele bevolking te veranderen, maar er is al veel gewonnen, wanneer men weet, wat de oor zaak van bepaalde volksziekten zijn. Uit bovenstaande blijkt, dat het niet alleen van belang is te zorgen, dat overal voedsel in voldoende hoeveelheid aanwezig is, maar ook, dat de samenstelling daarvan goed is. En niet alleen een gemis aan vitaminen kan fatale ziekten verwekken, ook een teveel van een be paald soort vitaminen is fnuikend. Op dit punt is de wetenschap echter zoo weinig gevorderd, dat de studie nog verrassende openbaringen kan opleveren. Leerrijk in dit opzicht zou een verge- lijking zijn tuschen de voedingswijzen van ver schillende primitieve volkeren en de bij hen ge constateerde lichamelijke afwijkingen. kinderen moesten gebruik maken van den rij weg. Het transport der 140 gevangenen, ver moedelijk behoorende tot de door Engeland ver volgde Iersche nationalisten, geschiedde onder zeer sterke bewaking van politie en militairen. In Killy Leagh werden zij als zware misdadi gers op een gevangenenschip gebracht, waar zü tot het einde van den oorlog zullen blijven. De Irish Times vermoedt, dat in Belfast nog hon derd gevangenen in arrest zijn. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B.L Toen ongeveer een maand geleden in de neutrale pers de be wering opdook, dat de Britsche regeering zich onttrokken had aan den onaangenamen spot van Bernard Shaw, door hem met een publica tieverbod den mond te snoeren, publiceerde het Britsche ministerie voor de Inlichtingen een energiek dementi. Er kon geen sprake van zijn. zoo verzekerde men plechtig, dat een dergelijk verbod tegen Bernard Shaw bestaat. De Iersche schrijver heeft intusschen het mi nisterie voor de Inlichtingen gelogenstraft. Langs omwegen is een editie van het Britsche tijdschrift Illustrated in Berlijn aangekomen. Het blad publiceert een vraaggesprek met den schrijver naar aanleiding van zijn 84sten ver jaardag. Daarbij verklaarde Shaw op de vraag of hij niet van meening was. dat hij van on schatbare waarde kon zijn voor het Britsche ministerie voor de Inlichtingen: „Mijn werk is van de grootste internationale beteekenis, van zoo groote beteekenis, dat de regeering het r.iet waagt het mij te laten verrichten. Ik ben er niet boos om, dat men mij een muilkorf heeft aangedaan. Ik zou alleen willen, dat ook bekend werd, dat ik zoo'n muilkorf draag." SAN PEDRO (Californië) 5 Sept. Het Noor- sche vrachtschip Tropic Sea, dat 76 dagen over tijd is en onder Britsche vlag op weg was van Auckland naar Baltimore, is opgegeven als „ver moedelijk vergaan". Het schip was 5781 brt. groot. BRUSSEL, 5 Sept. (D. N. B.) Aan de Sambre is een trein met vluchtelingen, waar mede 1200 personen van Zuid Frankrijk naar België en Nederland vervoerd werden, in bot sing gekomen met een goederentrein. De laat ste wagon van den vluchtelingentrein werd vol komen vernield. Een reeks andere wagons werd ernstig beschadigd. Ongeveer 15 menschen kwa men om het leven, terwül ongeveer 50 gewond werden. Diep getroffen door het tragisch gebeuren bij de werkzaamheden aan de brug bij Zaltbommel heeft de commissaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen namens de Nederlandsche vakorganisaties, ondergebracht bij het N.V.V., een bedrag van f 800.beschikbaar gesteld ter leniging van de nood onder de slachtoffers van dit tragisch ongeval. De uitgaven van het Steuncomité N. S. 1940 ondergingen wederom een belangrijke verhoo ging doordat de categorie zwaar getroffenen onder de gepensionneerden verdere voorschot ten werden verstrekt. Tot en met 26 Augustus werd aan gepensionneerden uitgekeerd een totaal-bedrag van f 21.330. Voor de actief-die- nenden was dit f 61.094.86, zoodat het totaal uit gekeerde f 82.424.66 bedroeg. NOTEERINGEN VAN GROEP A. STAAT SLKKNIN GEN 1.30 1.40 1.40 1.50 1.50 I '2.00 '2.10 2.00 2.10 2.20 2.20 2 30 2,30 2.45 Ned. t 1000 1940 4 dito 1940 2e L 4 dito lf)402el .m.bel.fr.4 dito lyil 34 Urootboek Obl. 34 1896-1905 Oblig. 3 Cert. v. Inschr. 3 Grootboek Obl. 3 1000 1936 3 f 1000 1937 3 1000 1938 (34; 3 Certif. 24 Grootboek Obl. 24 N.-Indie f 10001935 34 1000 1937 3 1000 1937A 915* 915- srAATSLtCJCSllS GES 985* 91+5 - 98*1 - 82^ 915* 75j| S 82, - iV 8 Ij - '2 s 814-2 8l4t-g 8lj4*é 814 - 44 625* - 78 985* 8254 715* 71)4 715* 915* 814M81Ü-4 62)* 6254 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Alg. Kunstzijde U me A 78H*79i§80i*<9i-80*79§80*78!S9i*78fS9i* 78*§9 v. Berkei's Patent A 38 Calve-Delft Aand 62)* dito L'ert. v. A 625* Centrale Suiker Hii. A155 Fokker Vliegt.tabr. A206 Léver Bros. Unil. A 87 Ned. Ford Auto Mij. A322 P tiilips' Gif. Gem. BvA 149-4 dito Pr. Winstd. A120 78)* 765* 784§i 355* 150i§l*151-3* 625* 154)* 200 88 3:80 Hê 153-4* 154-5* lS4i§ö*164§i 121 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsclie Petr. Mü A204 - dito Pret A218 Kon. Petroleum Mü A221§-34228-3S*229-90*229-30*229-32 231-2 KUBBZU-oaUkRNËlUJiGGlI. A'dam K.Cult.f 100 A - - dito 1000 A197 dito Cert, v A200)* 213 225 231-i 229431* 19849)* Haudelsvg A'dam A363 Javasche Cult.-Mij. A217 N,-lnd. Suiker Unie A206s Ver Voret.l 250-500 A 95§ s (.UUiK-OUUKlUi EMIKGEN. 373§-5*374-6 376-7 377 376 TABAKS-ONDERNEMINGEN. Dell Batavia Aand 138 1384-9 139 139440*139 Deli Mü. 1000 CvA 1955* Senembab Aand 157)* 197 197 1574-8 198-9 198-9 161 198 140 198 16L 199 205 3764-5* 212 210§ 95# 1604-1 STAATSLEEN1NGEN NEDERLAND Ned 1940 100 4 Ned. 1940 500 4 Ned.'4011 /TOO 4 Ned.(mbelt.)1004 f'500 4 500 5 100 3 1937 500 b 1938 r 100 (34) 3 1938 500(34) 3 OOST-lNDiAt VK 130-2.3C 985* 984 Ned. 1936 1937 99 89)* 985* 91 90 765# li 985* 895* 984 yo>2 915* 765* 78 805* 80)* 815* 815a 1937 f 500 3 765* 1937A 500 3 74H 77 745* PROV. EN GEM. LEENING AMSTERDAM. 1905 34 89 1936 34 81 le 2eleen. 1937 34 81 3e en 4e lg 1937 34 814 5e leen. 1937 34 81), 6e leen. 1937 34 814 7 e leen. 1937 34 81-,v 8e leen. 1947 3; 81 ,v 1895 3 2e leen. 1937 34 87)* ARNHEM. 2e leen. 1938 3 845* ENSCHEDE le leen. 1937 34 85 2e leen. 1937 34 86 Gouda lel.1937 34 875* S-GRAVENHAGE. le leen. 1937 34 88 2e leen. 1937 34 89 1938 3 80§ Haarlem'38134) 3 81 Helmond 1937 34 85 HENGELO 4e leen. 1937 34 HILVERSUM 193b 34 80 10-jai. 1938 24 LEIDEN 1937 3 4 83 NOORD-HOLLAND. '2e f. 1938 (34; 3 805* NIJMEGEN. 4e leen. 1937 34 855* 88 81)* 815* 81)* 81)* 815* 81)* 815* 87 88 825* 86)4 86)* 88 90 90 Sl§ 815* 86 79)* 82 91 86)* 805* 87 ROTTERDAM. leen3e 1.1937 34 76+3- leen 5e 1. 1937 34 7b ij 6e leen. 1937 3t 7644 ZUID -HOLLAND, te leen. 1938 3 85)*§ 2e 1. '38 3 78)* 775* 765* 76)* 795* 795* Prolongatie 3 HYPOTHEEKBANKEN. (Werkzaam In Nederland) AlgFH«2%vu)3i Alg. Hyp. B, XY34 Amsterd.Hypb.34 Arnhemsch EF3J Betuw. Hyp.b. 34 üordrechtsche 34 Fr. Gr. S.DAVA34 Fr.-Gr.Hb.(3)*)3 Fr. Holl. Hypb. 34 Gravenh.,T u.;3j Groning.Hypb.34 Haarl.Hpb. AC 4 Holland. Hypb. 4 Holl.Hpb.ser.K34 Upb.v.N. ser.y 34 Insulaire Hpb. 44 Insulaire ser.lt 34 Insulaire S Ba 34 Mü v.Hj(2%v.u.)84 Nat.Hpb. ser.B 34 Ned.V eend. s.K 34 N.-H.Gr.cr.U-D34 OversetscheA. 4 liesid. H. v. N. 34 Kotterdamsche 4 Kotterdamsche 34 ÖtedelükeHpb. 4 Utrechts. ser.E 34 \V1 EEFF25gvu3i Wl.TV2%vwu3i ZuidH.b.ser.KL34 Z.H. (m.v.uitl., 34 81)* 805* S 81§ 855* 73 80)* 87)* 80 84)* 845* 80)* 91)4 88§ 80 84)* 84 675* 71 78)* 815* 71 865* 74)* 83)* 74)* 80)* 78h 81 80 775* 78 81)* 82§ 81§ 845* 75§ 805* 875* S 80 85 845* 81-S 915* 88 H 815* 85S 84 70)* 70S 78 82 85S 77 86)4 755* 83)* 755s 80H 805* 83 81 795. 795* 4 RIE-ONDERN. Alg. Knnstz.,CvA 78J* 785* Alg. Norit Mij. A314 311 Amsterd. Drgd. A138 139 Amsterd Supert-A 845* 85 Automat. Sc. W. A 95 96 Avis Verffabr. A 75* 105* Berg J. 545é FA 78 80 BraatM.Soerab.A 795* 80 BredaMacbmet.A 86 86)s Uarp'siGareui. A1765* 175)* Cart.Pi. Scholte A 9b)* 97 Centr.SuikerCvA159 154 lilectroZuur W t.A 192§ 188Q Emballage! H. A 2754 25 Enkes N.V, A110§ U0§ Heemai A 87§ 85)* Heem al PA 91 99)* Hero Conserven A 88)* 91§ Holland Sch.w. A 80 82 Holland St.Ml.t. A 180§ 129§ Holl. Beton Mij. A234 270 Holl.Dr.Kabelf. A1725* 170 Holl.KunstzüdeA 77)4 77 Intern G.Beton A 82 88§ Intern. Viscose A 33)* 31§ K. Fabr.v.Kyt. A 71)* 72 Kon.N. Edelm. A 25)4 23)* ICN.Edelm. P\VA 245* 23 K.N. HoogovensA 75 75)* Kon. N. Papiert. A128§ 128§ Kon.Ph.Stheem A220 212 K.Ph.StheemCvA159 215 Kon. Ver .Tapijt. A 75 75)* Kou.Zw. KetienA146 146 Lev. B. Unil. CvA 87 89)* LBr.U.C r 1000 A 93 925* LBf 10065gCPA 86 865* L.BJ 1000 6%P.A 84)* 845* Meelt.N.Bak. CvA235s 237 Mynb. Werk. CvA 71 69 N.-LPortl.Cem, A108 102X N labr.Hoogstr. A 555* 52 Ned. Kabelfabr. A409 402 Ned.Kabelt. CvA4025* 4055* Ned. Schpsbw. A102 104 Ned. Schpsb. AB/ 28.10 30- Ned. Staal fabr. A143)* 1421* Nyma,Kuustzü.A158 155 Phil.Gl. G.B. CvA 153 158H Rott. Droogdok A2695* 266 lfuttens Bier. A133 130)4 Schelde Nat.Bz.A 51)* 50)* Simplex Ruw. A145 146§ Smit&C.Transi.A169* 160 SoerabajaDrgd.A130 134 Stokv.5500-1000A 94 94X Stokv.Restbew.' 49.00 48.90 Stork Ca A 102)* loll* Stork Ca PA 98)* 98)* Tab.PhilipBPWA 21 215* Udenhout A110 11b Ver. Bliktabr. A18ö 188 Ver. Ch. Fabr. A 90 87 Ver. Ch.Fbar. PA 91H 94 V er.Pap.Gelder A112 110 V Pap.Gelder PA123 122 Verschure PWA103 103 VictoriaBiscuitA1085* 108 Vollenh.Bierbr.A 125* l'2j{ Vollenh. Bier.PA 215* 21)** Werkspoors, A A126 125 Wilt.-FyeuoordA136 136 Wilt.-Füen.Am,b. 21)** 205* Wit'sBlank.Ind.A 52§ 53g WyersInd.Hnd.Al29 128§ (Koersen van nog niet tot de oficieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd.-Seeretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën is toegestaan). o.k.' Ned. Sch.v.U JIU0 v.Geld.Papf. A 84 Anao. Copper A 22 Betl Steeh. A 64 H 4 Sept. 129§ 131* 5 Sept 131§ 132* 2MS 67 5* 22-A- 22*§ 235** 71* cjc.' Rep. Steei A 155i Cnrtiss WJigtA 7H Sheii Union A 9)* 4 Sept. 5 Sept. 16&§ 17A-3 V-fcS 174* 74 7-M 9S 9H* ><5*S 95* o. k. onderpandskoers. Indien van een fonds twee koersen worden opgegeven is de eerste Roers de laagste en de tweede de hoogste, welke op dien dag ie genoteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4