De verbinding Noord-Zuid Impressies van de Jaarbeurs te Utrecht Grutterswaren Breda verlost zich uit dreigend isolement Het hart van den handel klopt er Tarwebloem op bon 71 Officieele Duitsche stemmen Chris de Vos 70 jaar IF lit m» Bit dóet schoenen langer meegaan Kerkelijk Leven RECLASSEERINGSWERK ZATERDAG 14 SEPT.1940 Het begon op een bruiloft VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 Groote verkeersweg ,,JI Mfl ara HHHH H. Wijding Gouden kloosterfeest Audiëntie Pater Theodardus O.M.G. Herdenking gesneuvelden 3e Reg. Inf. Schutterijveteraan in Brabant NATIONALE RECLASSE ERINCSDAG VAN DE INSTELLINGEN VAN ALLE GEZINDTEN GEDENKT HET Ruim 2200 artikelen Af deeling uitvindingen DOODELIJK MIJNONGELUK Oorlogsmonument van Kropholler Fusie mijnwerkersbonden Diefstal in oorlogsnood Bonnen voor de nieuwe distri- butie-periode aangewezen BROODDISTRIBUTIE DISTRIBUTIE BRANDSTOF- FEN IN DE VECHTSTREEK Over de Utrechtsche Jaarbeurs Het redden van verongelukte vliegers Groote brand in Kobe (Van onzen Breddschen correspondent) De laatste jaren is een streven kenbaar ge worden, om de verbindingen .tusschen Noord en Zuid-Nederland en verder nog met België te Verbeteren. Talrijke snelverkeerswegen door kruisten het Hollar.-dsche landschap doch liepen ten laatste dood aan de Maas. De machtige Moerdijkbrug bracht ten slotte de Noordelijke en Zuidelijke provincies dichter bij elkander. En dit had de beste gevolgen op allerlei gebied, doch bijzonder voor het toeristische verkeer, waar.'p Brabant en Limburg wel niet aangewezen zijn, tnaar waarop zij, terecht, aanspraak maken. Door de vele vereenigin.gen voor vreemdelin genverkeer, in een Brabantsche federatie samen gebundeld, mocht dan ook worden geconstateerd, dat het toeristisch verkeer sterk is toegenomen, dit oorlogsjaar daarbij buiten beschouwing ge laten. De Moerdijkbrug kwam er echter niet alleen, om het toerisme te bevorderen maar vooral ook. om betere handelsverbindingen tot stand te brengen tusschen Nederland en België. Dit stel de nieuwe eischen aan de verkeerswegen in Bra bant, want het begrip autosnelwegen was in het Brabantsche nog maar bekend van „hooren zeg- Een." De bestaande, ofschoon zeer fraaie wegen Voldeden hier niet meer aan de eischen van het snelverkeer. De aansluiting HollandBelgië, die door West-Brabant loopt, is zeer gebrekkig Vanaf de Moerdijkbrug tot daar ging het van een leien dakje komt men op een sterk kronkelenden asfaltweg, die wel de gevaarlijkste trajecten heeft in het kerkdorp Zevenbergen en het straatdorp Terheijden en door Breda leiden dan de wegen naar TilburgEindhoven en Ant werpen. Het algemeen streven, om het snelver keer buiten de steden om te leiden, deed het Rijk besluiten, via een rondweg om de stad Breda het verkeer AntwerpenTilburg te lei den. Twee jaren geleden werd met dit werk een aanvang gemaakt. Door den bouw van de Cein tuurbaan hield de agglomereerende gemeente Ginneken reeds rekening met de totstandkoming Van een dergelijken verkeersweg. Hierop aansluitende kwam enkele maanden geleden een fraaie autobaan gereed, die loopt vanaf den Rijsbergschenweg tot aan de bekende Baronielaan in Breda, waar thans een brug over de Mark gebouwd wordt, die over weinige maanden voltooid zal zijn. De rondweg is dan voor tweederde voltooid, zoodat nog rest het stuk, dat de verbinding moet vormen van Gin- heken naar een punt op den Tilburgschen weg dat nog niet nauwkeurig is vastgesteld. Met de grootste voortvarendheid wordt nu gewerkt aan een groote verkeersweg vanaf de Moerdijkbrug naar het Liesbosch, even buiten de kom der gemeente Princenhage Aan dit ontzaglijke werk is men reeds enkele jaren bezig en het zal nog wel even duren voordat men ermee gereed is. Deze weg eischt namelijk een zeer groot aantal kunstwerken, o.m. vier spoorwegviaducten en een hooge brug over de Mark onder Lan- geweg. En het materialen vraagstuk zou hier wel eens een spaak in het wiel kunnen ste ken. Het tracé van dezen weg is echter zoo goed als gereed. De ecnige plaats, die door kruist wordt, is het kerkdorp Beek, dat tot de gemeente Princenhage behoort Hier is men nog doende, de baan op de juiste hoogte te brengen. In de toekomst wordt dan de weg Moerdijk— Tilburg aangelegd maar, ofschoon het project reeds klaar ligt, dit blijft nog wel even toekomst muziek. Intusschen is Breda en daaronder vallen dan ook de randgemeenten Ginneken en Princen hage. door deze wegenomlegging voor problemen geplaatst. Breda als historische stad met haar vele bezienswaardigheden, en Ginneken en Prin cenhage met hun natuurschoon, stellen zeer veel prijs op het bezoek van toeristen. Het gevaar ontstaat nu. dat men door de nieuwe wegen genoemde plaatsen gepasseerd za' zijn, voordat men er erg in heeft. In het drukke verkeer HollandBelgië was Breda bovendien een geliefde pleisterplaats In Breda' heeft men echter niet stilgeze ten. Onder leiding van burgemeester Van Slobbe heeft het Bredasche gemeentebestuur onmiddellijk maatregelen getroffen om het gevaar, dat de Baroniesiad in de toekomst „gepasseerd" zal worden, zoo goed mogelijk te bezweren. Na vlotte onderhandelingen met het'Rijk is een rechtstreeksche verbindings weg van de autosnelbaan MoerdijkAntwer pen naar Breda ontworpen. Deze zal vanat Beek recht naar de stad leiden, zoodat Breda voor het doorgaand verkeer zeer gemakke lijk en slechts met een geringen omweg te bereiken zal zijn, terwUI de hoofdstad der Baronie zelf het voordeel krijgt van een uiterst snelle verbinding met den hoofdver keersweg. Deze toekomstige verbinding, waarmede te Beek intusschen reeds begonnen is, eischte ech ter ook in de stad Breda zelf een herziening van het vërkeersstelsel. Deze brengt groote werken mede. Zoo wordt momenteel een groote traverse NoordZuid door de stad aangelegd, waarvoor het o.m. noodig was de groote machinefabriek der firma v/h Backer en Rueb af te breken, om elders een nieuwe te bouwen. Voor deze traverse is het ook noodig, de fraaie Haven, waaraan o.m. de Kathedrale Kerk is gelegen, te dempen. Een groote, 14 meter breede verkeersbrug wordt thans over de Mark gebouwd naast twee andere nieuwe bruggen, waarvan er een reeds gereed is gekomen. Het schouwburggebouw Thalia zal in den komenden herfst gesloopt moeten worden om plaats te maken voor den verbindingsweg met Beek. Zoo stelt Breda en met haar Ginneken en Princenhage, alles in het werk, om zich uit een isolement te verlossen en de stad zelf betere verbindingen te schenken. Natuurlijk vraagt dit voor velen groote offers. Zoo zijn er boeren, die de nieuwe wegen dwars door hun akkers zien gelegd, waardoor heele lappen grond practisch waardeloos voor hen worden. Maar het algemeen belang eischt opofferingen van den enkeling. En ten laatste zal het geheele gewest er wei bij gaan varen, wanneer het wegennet aan de eischen des tijds is aangepast. De Shetlandsche pony „-Judy of Overa ores" werd winnaar van het concours Shetlandsche pony's eenspannen, tijdens het concours hippique op de veemarkt terreinen te Utrecht (foto Pax-Holland) i Dinsdag 10 September zal Z.H.Exc. Mgr. Hop mans de tonsuur of kruinschering toedienen aan drie Fraters van de Congregatie der H. Fa milie te Oudenbosch: Rob Hollak, Dion. Djana, Ger. Klarenbeek. In huize Padua te Boekei heeft Broeder Se- rafinus (de heer A. van der Kaa) zijn gouden kloosterfeest gevierd. De 75-jarige nog steeds krasse jubilaris mocht veel belangstelling op zijn feestgetij ondervinden. X*' Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Woens dag audiëntie verleenen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Z H.Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag van deze week en Zondag en Woensdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Pater Theodardus Daamen. Conventueel, pre fect van het College Christus Koning te Wij- nandsrade, is benoemd tot novicenmeester in het noviciaat der Minderbroeders Conventueelen te Urmond. Naar de luitenant-kolonel op non activiteit F. D. M. H. A. van Aelst, ons mededeelt, zal deze maand ter herdenking en voor de zielerust van de gesneuvelde militairen, afkomstig van het 3e Reg. Inf., dus behoord hebbende tot 3 R.I., 27 R.I., 3 G.B. of 3 Dep. Bat., een gods dienstoefening worden gehouden. Ten einde zooveel fnogelijk een ieder in de gelegenheid te stellen deze bij te wonen zal dit geschieden op Bondag en wel te Roosendaal op Zondag 8 Sep tember om 10 uur in de Corneliuskerk aan den Wouwschen Weg, te Bergen op Zoom op Zon dag 15 September om 11.30 uur in de R. K. kerk op de Groote Markt, te Dordrecht op Zondag 15 September om 16 uur (vier uur) in de Wilhelminakerk, Bleekersdijk 27. Te Roosendaal en Bergen op Zoom zal de gewezen hulpaalmoezenier van 3 R.I., kapelaan Hops, de gesneuvelden in een toespraak herden ken. Daarna zal hij een plechtige H. Mis op dragen voor de zielerust van alle gesneuvelden. Het zal zeer op prijs worden gesteld, wanneer ook niet-katholieken deze H. Mis bijwonen. In Dordrecht staat de godsdienstoefening onder leiding van den gewezen reserve-veldprediker, ds. M. Gravendijk te Dordrecht. Na afloop van iedere herdenking zal op ver toon van het veldzakboekje een draagmedaille, ter herinnering aan de gesneuvelden, worden uitgereikt en wel te Roosendaal in de Land bouwschool tegenover de Corneliuskerk, te Ber gen op Zoom bij Coppenolle in de Potterstraat, te Dordrecht in het kerkgebouw. Onder groote belangstelling heeft te Veghel de president van de handboogschut terij „Amicitia", de heer H. van der Heijden, zijn 70-jarig lidmaatschap van genoemde schut, terij gevierd. Ter eere van den jubilaris-vete raan werd een schietwedstrijd gehouden. HU WAS VERLOREN EN IS GEVONDEN De zon geeft deze najaarbeurs een bijzonderen gouden glans en het is er prettig een middag te verwijlen en buiten op het terras van het café-restaurant een koel glas bier te drinken, dat grijs aanslaat en zijn sinds eeuwen ver worven reputatie van verfrisschenden drank bjj uitnemendheid hooghoudt. Het anders zoo waardige en rustige Vree burgplein biedt een bijzonder „panorama" van schuttingen, huisjes, motoren, karren, ploegen en die gereedschappen, die verder des landbou wers zijn. Tusschen al deze levenlooze voorwerpen loopt de mensch, met koffer, actentasch, wegwijzend programma of niet gewapend, eenzaam of in groepen, druk pratend of zwijgend en inge togen, doch vastbesloten de beurs „te doen", van den beganen grond tot en met de vijfde verdieping. En was daar bij wijlen niet in de blauwge- koepelde lucht het ronken van jagers en bom bardementsvliegtuigen, men zou zich op een jaarbeurs in vredestijd wanen, want het hart van den Nederlandschen handel klopt nog krachtig, al schept de oorlog moeilijkheden. Betreden wij evenwel de jaarbeurshallen zelf en dwalen wij door de enorme ruimte, waar honderden stands zich aaueenscharen, met hun wonderlijke variatie van artikelen en kwalitei ten, hun uitzonderlijke technische prestaties en een keur van architectonische vindingen. Con currenten staan broederlijk naast elkaar, elkan der vriendelijk „goeden morgen" wenscher.d, samen koffiedrinkend, doch op hun hoede als waakzame terriers, wanneer er een order in de lucht hangt. In de wijde vestibule, die zich aan de toe gangsdeuren aansluit, doen eenige personen hun best, dikke boekwerken te verkoopen, behel zende de namen der firma's, die vertegenwoor digd zijn en na zulk een opsomming onder den arm genomen te hebben, kan men geacht wor den, de jaarbeurs met kennis van zaken te kunnen bezoeken. Hetgeen men doet door linksaf te slaan en positie te kiezen tusschen eenige tientallen haarden, kachels en fornuizen, al dan niet met gas gestookt, terwijl aan den linkerkant Philips lampen en radio's ten toon stelt en demonstreert en naar voren lange gangen gapen, waarin weer andere firma's hun artikelen ten toon stellen. Aan deze begane-grond af deeling sluit nog de Beatrix-hal aan, waar dreunen en denderen de enorme motoren, welke de lucht doen zoemen. Langs een trap ingewijden doen het per lift bereikt men de eerste verdieping, waar wederom de eene stand zich aan de andere rijt en men zich verbaasd begint af te vragen, hoeveel soorten goederen in het geheele gebouw wei liggen opgestapeld. Hier geeft het in de vestibule gekochte boekwerk bescheid en de ljjst van artikelen natellend komt men tot de conclusie dat er ruim 2200 verschillende artikelen een plaats je vinden in de 1091 stands. Rekent men gemiddeld 10 stuks van ieder artikel, dan komt men tot het fabelachtig getal van 22000 stuks en misschien is het gemiddelde van 10 nog veel te laag genomen. Voor hem, die geen zaken komt doen, doch als toeschouwer bij demonstraties, gangvulier cn entréebetaler een zeer belangrijk aandeel in het al of niet slagen van de Beurs heeft, is, na de verschillende koffie-enzoovoorts ge legenheden de afdeeling uitvindingen wel het meest interessant. Eenieder heeft nu eenmaal een zwak voor uitvindingen, waarvan men een bewijs kan vin den in het succes der boeken van Jules Verne. Op de afdeeling uitvindingen kan iedere beurs zijn hart ophalen aan de meest wonderlijke vindingen, die volgens de uitvinders een alge- heelen ommekeer te weeg zullen brengen. Zoo heeft men nu: de fiets met het af neembare stuur, het apparaat, dat zonder bukken de dynamo op de fiets aanzet, het ideale afschermplaatje, den opvouwbaren stoel en nog veel meer. Uit dit alles blijkt wel, dat het „doen" van de jaarbeurs de moeite zeer zeker waard is en men een middag heerlijk kan genieten en veel wetenswaardigheden opdoen. In de mijn „Willem Sophia" te Spekholzer- heide is de mijnwerker H. M. uit Bocholtz even vóór hét beëindigen van den dienst onder af vallend gesteente bedolven en gedood. Op het graf van de gesneuvelden der ge meente Boxmeer zal een monument verrijzen. Architect Kropholler heeft zich bereid ver klaard belangeloos een ontwerp te maken. Tusschen de Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf en den Algemeenen Nederland schen (socialistischen) Mijnwerkersbond is een fusie tot stand gekomen. De Zutfensche rechtbank heeft den 23-jari- gen chauffeur J. D. uit Rhenen, die op 11 Mei in samenwerking met zijn patroon te Olbur- gen (gemeente Steenderen) een auto met ma nufacturen had weggenomen, welken een ver tegenwoordiger van een Twentsche textielfa briek daar had laten staan, toen hij bevreesd voor oorlogsgeweld de vlucht nam, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was een half jaar gevangenisstraf geweest. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. zal bon 71 van het algemeen distributiebonboekje recht ge ven op het koopen van 2'A ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. geeft de met 41 genum merde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijd vak de met 54 genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genummerde bonnen -van het algemeen dis tributiebonboekje; welke onderscheidennlijk recht geven op het koopen van maïzena, gries- nieel, puddingpoeder of puddingsauspoeder en van vermecelli, spaghetti of macaroni zal loopen tot en met 11 September. De aandacht wordt er op gevestigd, dat genoemde bonnen evenwel slechts tot en met Zondag 8 Septem ber geldig zijn. Voor de nieuwe distributiepe riode worden onderscheidenlijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 ge nummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. De met 28 genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 Novem ber a.s. recht op het koopen van 100 gram griesmeel of 100 gram maizena of een hoe veelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zet meel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel Bevat. De hoe veelheid puddingsauspoeder, welke op een bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstel ling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Van 9 September tot en met 15 Septem ber as. geven de met „5" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. De bonnen, welke de consumenten 15 Sep tember nog niet gebruikt hebben, zullen niet zooals tot dusverre het geval was nog vier dagep geldig zijn, doch slechts twee dagen en wel tot en met Dinsdag 17 September as. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met Donder dag 19 September as. ter inwisseling tegen toewijzingen inleveren bij de plaatselijke distributiediensten Door den Gewestelijk Adviseur van het Rijks- kolenbureau voor de Provincie Utrecht werd ten kantore van het Gasbedrijf te Maarssen, de Brandstoffencommissie voor de Vechtstreek ge ïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit de heeren D. Fa- ber te Maarssen, voorzitter, tclef. 227, Maars sen; E. Zindel te Maarssen, secretaris-penning meester, telefoon 276; C. de Jager te Maarssen; M. Tober, Loenen aan de Vecht en J. v. d. Vlugt, Mijdrecht. Onder deze commissie ressorteeren de navol gende gemeenten: Abcoude-Baambrugge, Ab coude-Proostdij, Breukelen-Njjenrode, Breuke- len-Sb. Pieters. Kamerik, Kockengen, Laag- nieuwkoop, Loenen a. d. Vecht, Loencrsloot, Loosdrecht, Maarssen, Maarsseveen, Mijdrecht, Nigtevegt, Ruwiel. Tienhoven. Vinkeveen-Wa- verveen Vreeland. Wilnis en Zegveld. Het kantoor van de Brandstoffen-Commissie is gevestigd: Kerkweg 26 (Gasbedrijf) Maars sen. Telefoon 227, De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden' verscheen gisterenavond met een bijgevoegd extra-nummer, gewijd aan de Utrechtsche Jaarbeurs. Dit nummer opent met de twee onderstaande verklaringen van den „Reicns- kommissar" Seyss Inquart en van den „Reichs- wirtschaftsminister" Dr. W. Funk. De Utrechtsche Jaarbeurs vindt thans plaats onder tijdsomstandigheden, welke den handel wel niet doen vergeten, maar hem noodzakelijk in het publieke bewustzijn achter de groote gebeurtenissen van den dag eenigszins laat te rugtreden. Wanneer men desondanks er toe gekomen is, nadat het oorlogsgebeuren ook de Nederlanden heeft aangegrepen, de Jaarbeurs te organiseeren, dan getuigt dit besluit van een verheugende energie, zoowel aan Hollandsche als aan Duitsche zijde. Vele bezoekers, die zich vroeger geregeld in Utrecht lieten zien, zullen ontbreken. Maar men zal ook kunnen consta- teeren, dat oude vrienden van dit instituut trouw zijn gebleven en zich moeite geven om op de basis van de veranderingen, die hebben plaats gevonden, nieuwe persoonlijke contacten met de Utrechtsche Jaarbeurs en de daar aan wezige handelskringen tot ontwikkeling te bren- gen. Jarenlang hebben de Nederlanders zich in menig opzicht ver gehouden van een objectieve beoordeeling van Duitschland en het nieuwe rijk. Thans heeft de vlucht der feiten bewerk stelligd, dat ook de Nederlandsche handel weer ervaart', hoe zeer de beide buurvolkeren, de Duitschers en de Nederlanders, bij elkaar behooren. Wij begroeten alles, wat er zich toe leent die samenwerking te verdiepen en de kennis van elkander te vergrooten. Zoo be schouwd heeft de Utrechtsche Jaarbeurs een hoogere roeping te vervullen, welke boven de meer enge handelsbelangen uitgaat, en het is in dezen zin, dat men haar met bijzondere klem een succesvol verloop kan wenschen. De vormen van een nieuw Europa teekenen zich reeds af. Deze ruimte als een groot ge heel in te schakelen in een verstandig gevoer- den wereldhandel, moet in de komende weken en maanden het streven zijn van allen, die ver antwoordelijkheidsgevoel bezitten. Reichsminister SEYSS INQUART. Reichskommissar für die besetzten Niederiandischen Gebiete. „De geschiedkundige veranderingen van het laatste jaar hebben het begrip van een nieuw Europa op den voorgrond van hét openbare bewustzijn gebracht. De erkenning van dit ontstaan beteekent tegelijkertijd de mobilisee ring van nieuwe economische krachten. De be langstelling voor deze dingen is brandend ge worden. Men zou graag op alle concrete vra gen concreet antwoorden: maar het moet een keer gezegd worden, dat de tijd hiervoor nog te vroeg is. Nog spreken de wapens! Dit eene is vanzelfsprekend: Het nieuwe Europa wordt niet volgens dogmatische eischen opgebouwd. Geweldig veelzijdig zijn de op te lossen vraag stukken, die een diepgaand beraad en onder zoek noodig maken. Werk genoeg voor de po litici en de economen! Het doel staat echter reeds vast en vast staat ook wat bij de vraag naar de middelen principieel is. De verwezenlijking van dit doel zal aan 't mis bruik en de onderlinge concurrentie van de Europeesche economische krachten defini tief een einde maken. Alle productieve krach ten van de Europeesche ruimte zullen ontwik keld worden voor zoover zij noodig zijn om de zekerheid en den sociaal-economischen opbloei van deze ruimte te bereiken. Duitschland wenscht als sociaal hoog-ontwik- kelde staat tusschen sociaal hoog-ontwikkelde buurstaten te leven en onder dit parool ver binden zich de Duitsche belangen zonder meer met de belangen van geheel Europa. Om dit doel te bereiken, kan men niet eenvoudigweg volgens een theoretisch vastgesteld staathuis houdkundig plan te werk gaan, maar men zal moeten trachten, met inachtneming van de bij zondere kenmerken van elk land, datgene wat reeds bereikt is, verder te ontwikkelen en door nauwkeurige besprekingen en zuiver afwegen, nieuwe mogelijkheden te doen ontstaan. Het ge heel zal voor een belangrijk deel een organisa tie-probleem zijn. Maatregelen ter organisatie zullen zich niet slechts van staat tot staat, maar ook, in overleg met den leidenden staat, van practische economie tot practische econo mie moeten uitstrekken. Zoo zal de levende economie van het eene volk samen moeten gaan met die van het andere volk, steeds vol gens de richtlijnen, door de staatkundige wijs heid van de leiding gegeven. Vooropgesteld moet worden dat er een Euro- peesch gemeenschapsgevoel aanwezig is, dat op het geheele uitgestrekte gebied van de practi sche economie ontwikkeld moet worden. De sa menwerking in de practische economie zal als het ware de grondstof vormen voor de basis, waarop als staathuishoudkundige bekroning dingen als organisatie van het buitenlandsch verkeer, betaalverkeer, verrekening, creditee ring, kapitaalsinvestatie, prijspolitiek en tolover- eenkomsten, georganiseerd opgebouwd zullen worden. Daarmee zal de productieve kracht van Europa als een machtige wereld-economische factor tegen iedere crisis opgewassen zijn. De wereld zal op den duur niet meer buiten de productie- en verbruikkracht van een bevredigd Europa kunnen en zoo eindelijk moeten terug- keeren tot verstandige methoden in de wereld economie. Wat verstandig is, is ook juist en wat juist is, is ook goed! Dit eenvoudige inzicht, op grond waarvan in het nationaal-socialistische Duitschland met succes gewerkt wordt, moet en zal langzaam aan niet alleen in Europa, maar ook over de geheele wereld doorbreken. REICHSWIRTSCHAFTSMINISTER FUNK" Chris de Vos, in tijden, waarin het de opera beter ging dan thans een der populairste opera zangers van ons land, wordt op 16 September 70 jaar, terugblikkend op een loopbaan, waar om menige jonge artist, die zich thans in ons land bekwaamt en droomt van een schoonc opera-carrière, hem mag benijden Chris de Vos was vele jaren een van onze beste opera tenoren en een goed artist, die door zijn pu bliek op de handen eedragen werd Een prach tige carrière heeft hij achter den rug, carrière, die hij maakte in binnen- en buitenland. Hoe kwam Chris de Vos tot die carrière? Het begon voor hem als vierentwintigjarige jonge man op een bruiloft en de bruiloft zelf was eigenlijk niet het criterium. Wellicht zou hij nooit meer zijn geworden dan het familie- zangwonder, die b(j bruiloften en andere fees ten placht te worden uitgenoodigd om een nummertje te komen zingen, omdat hij zoon verdraaid mooie stem had, misschien zou hij hoogstens bereikt hebben, dat hij vanwege die stem wat vaker op bruiloften werd uitgenoo digd dan menschen-zonder-stem, indien op die eene bruiloft Fred. Roeske ook niet toevallig bruiloftsgast was geweest. Chris de Vos ont roerde dus de gasten in de argeloosheid van zijn gemoed en deed tegelijkertijd Fred. Roeske de ooren spitsen. Toentertijd was Roeske ook nog maar 26 jaar.... Maar Roeske wist toen al even goed wat hij wilde als hij dit nu nog weet, en hy stapte op Chris de Vos af en sprak met hem over zingen en les nemen cn een zangersloopbaan en het gevolg was. dat van deze bruiloft naar goed gebruik een nieuwe bruiloft kwam: Chris de Vos huwde met de muze en Roeske geleidde hem"naar het altaar. Hij ging de Vos inwijden in de geheimen der muziek en hij geleidde hem verder naar Cato Esser, die hem zangonderricht gaf. Na eenigen tijd kreeg de Vos een plaatsje in het opera koor van Kees v. d. Linden en hij kreeg in die practische leerschool ook kleine partijtjes te zingen. Alles ging goed en in het jaar 1896 viel dan het debuut van den jongen tenor bij de opera van v. d. Linden: Walther von der Vogelweide in „Tannhauser". De Vos kreeg nu een engagement als solist bij v. d. Linden. Zijn tweede rol was Fenton in Nicolai's „De vroo- lijke vrouwtjes van Windsor". En zoo groeide hij in het repertoire: Faust, Lohengrin, den Tannhausser zelf, Hoffmann werden zijn rollen en het bleef daar natuurlijk niet bij. Het ge heele opera-repertoire kwam in de Vos' macht. In 1904 bereikte hem door Peter Raabe het verzoek of hij wilde voorzingen voor Gustav Mahler aan de Staatsopera in Weenen. De Vos ging naar Weenen, zong voor en reisde door naar Amerika met een lucratief engagement bij de Savage Parsifal Co., een reizenden opera-troep. Daar maakte hij een stagione mee en reisde door 33 steden en ook nog eenige plaatsen van Canada. Een jaar later kwam hy terug voor zijn vertrek in 1904 had hij ook met Engelen, Loman en Raabe het bij velen nog bekende Lyrische Tooneel opgericht en in 1906 raakte hij verbonden aan de Vlaamsche Opera te Antwerpen, onder directie van Judels en Fon taine. In de negen jaar, dat hij daar eerste tenor was, maakte hij gastreizen naar verschil lende Duitsche steden en naar Parijs, waar bil in het Theatre des Champs Elysées Siegtnund en Siegfried zong want op zijn Amerikaansche tournée had de Vos zich bijzonder gespeciali seerd in Wagnerrollen. De oorlog bracht een stagnatie in de Vos* carrière, maar nadien zien we hem terug als eerste tenor aan de Nationale Opera van Koop man, waar hij ook muzikaal adviseur was. Zoo lang er in Nederland een opera bestaan heeft, was Chris de Vos daarvan een van de sterren, maar men kent het gesukkel, dat allengs in zette met onze opera-instellingen en zoo is het dan ook gebeurd, dat de Vos zich van lieverlede van het opera-tooneel heeft terug getrokken, al was hij daarmede nog volstrekt niet verdwenen van het concertpodium. Ten slotte is de Vos directeur geweest van Carré in Amsterdam, hij was zes jaar programma leider van de AVRO en nu leeft hij stil buiten. Hij heeft het verdiend en zijn bewonderaars van weleer zullen hem op zijn zeventigsten ver jaardag niet vergeten. BERLIJN, 6 Sept. (D.N.B.) De Duitsche zeenooddienst heeft in de periode van 4 tot 31 Augustus 127 officieren) onderofficieren cn manschappen van het Duitsche luchtwapen, die op zee in nood verkeerden, gered. Bovendien werden in dezelfde periode door den zeenood dienst zeven dooden geborgen. TOKIO, 6 Sept. (D.N.B.). In de havenstad Kobe ontploften hedenochtend vroeg verschil lende olietanks. Dc brand greep met razende snelheid om zich been, waardoor nieuwe ont ploffingen ontstonden. Een in de omgeving liggend fabrieksgebouw werd geheel in deasch gelegd. Over de oorzaken van deze ramp, waar van de gevolgen nog niet zijn te overzien, is voorloopig nog niets bekend. Bij dezen brand zijn geen personen om het leven gekomén.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5