Proclamatie van Antonescoe tot leg er en volk Het verdrag tusschen Berlijn en Moskou Tal van oorlogsschepen gingen voor Engeland verloren Commentaar op het aftreden van Koning Carol Levensmiddelen voor hotels, café's e.d. Vet en margarine gestolen Politieke persoonlijkheden in arrest Wat aan Carols aftreden voorafging Acute crisis in de Fransche regeering? Bespreking te Crajova ten einde? Weer Engelsche vluchten boven Zwitserland Verlaging van loonen en salarissen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De politiek^ ommekeer in Roemenië Aanvallen op vliegvelden, havens en fabrieken Mariadag te Den Haag gaat door 50 pCt. van de in September 1939 gebruikte hoeveel heid wordt toegewezen NA HET ONGELUK TE ZALTBOMMEL ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoof Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten TlVz ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22586 Rechtsverhoudingen aan de Duitsch-Russische grens Arrestatiebevel tegen Gatnelin en Reynaud verwacht Churchill bij den Koning DUITSCH FRONTBERICHT Onderteekening der Roemeensch- Bulgaarsche overeenkomst op handen Nadere toelichting van het verbod HONGAREN RUKKEN BINNEN IN ZEVENBURGEN Leonardus Marius Brutale inbraak in distributie lokaal in de hoofdstad Rijkscommissaris betuigt zijn deelneming NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BOEKAREST, 6 Sept. (D.N.B.). De Roemeen sche minister-president Antonescoe heeft Vrij dagmiddag den volgenden oproep tot het Roe- hieensche volk gericht: „De van hoogerhand ingestelde orde ver langt ook orde in de lagere rijen. Slechts orde kan het antwoord zijn, dat het volk op de gebeurtenis van heden geeft. Geen on rust. Het is thans genoeg. De jeugd heeft bloed vergoten en veel geleden. Ook ik heb geleden. Maar bloed kan nooit door bloed teruggekocht worden en verdraagt geen nieuw lijden. Die zoo iets doet, heeft zijn land niet lief, eert zijn volk niet en respec teert het uur van thans niet. Tegen niemand mag geweld gebruikt worden, des te min der tegen onschuldige soldaten en politie mannen, die hun plicht doen. Geweld is een misdaad, die ik slechts onmiddellijk en streng kan bestraffen. Staakt de betoogin gen, opdat de orde niet verstoord wordt en geen binnenlandsche vijand gebruik kan maken van wanorde. Laat geen provocateurs de hoogste wet, de discipline, schenden. Roemenen, jeugd, eert de oplossing, die het lot gegeven heeft en toont u harer waar dig." Generaal Antonescoe heeft Vrijdag tevens een Proclamatie aan het leger uitgevaardigd en be paald dat het den eed van trouw aan koning Michael moet afleggen. Deze proclamatie heeft den volgenden inhoud: „Koning Carol II heeft vandaag afstand ge daan van de regeering. Kroonprins Michael heeft den troon der Koningen van Roemenië bestegen. In deze tijden van beroering komen Onze harten tot kalmte, vereend als zij zijn in de hoop, die een geheele natie op het nieuwe Roemenië vestigt. Het leger zweert den nieuwen Koning Michael I trouw. De God van onze va deren en van de dappere vorsten dezer natie moge hem helpen, zoodat zijn heerschappij slechts waardige daden, overwinning en roem kent en hem steeds de liefde en het vertrouwen Van zijn onderdanen omgeeft. Soldaten, de legers hebben steeds het eerst den eed van trouw aan den troon afgelegd. Derhalve moeten alle troe pen, in welke positie zij zich ook bevinden, nog heden vóór uiterlijk zes uur den eed van trouw afleggen. De opvolging van dit bevel moet ter stond gerapporteerd worden. Levé Michael I! Leve zijn leger! Koning Michael heeft een vliegtuig naar Florence gezonden, om zijn moeder, Prinses Helena, naar Boekarest terug te brengen. Koning Michael heeft reeds zijn eerste de creet onderteekend. Het herhaalt letterlijk net Donderdag verschenen decreet met de vastleg ging van de koninklijke prerogatieven. De regeering heeft de instelling van den Kroonraad afgeschaft. De Kroonraad was een speciale instelling ter adviseering van den Ko ning. Hij was in het leven geroepen na de in voering van de autoritaire koninklijke grondwet van Februari 1938 In de plaats van Mihail, die gearresteerd is, is generaal Joanitzioe benoemd tot chef van den generalen staf. Kolonel Camenitza is benoemd tot directeur- generaal van de veiligheidspolitie. De leider van de geheime politie, Morusoff, hie uit zijn functie is ontheven, is thans ook gearresteerd. Voorts heeft een aantal politieke Persoonlijkheden huisarrest gekregen. Het wa ren allen steunpilaren van het voorbije regime. De meesten hunner waren leden van de regee- ring Calinescoe. Het zijn de vroegere minister Van Justitie, Jamandi, de vroegere minister van Arbeid, Ralea, de vroegere minister van Bin- henlandsche Zaken, Ghelmegeanoe, de vroegere minister van Onderwijs, Andrei, de vroegere minister-president, Tatarescoe, generaal Ben- glioe. die tot dusverre opperbevelhebber was Van de gendarmerie, en ten slotte de bekende groot industrieel Melaxa. Een officieele beves tiging van deze arresten is tot dusverre nog hiet gegeven. De regeering heeft den Roemeensehen am bassadeur bij de Fransche regeering, Franaso- *ici, en den eerst kort geleden benoemden ge kant in Moskou, Gafencoe, vroeger minister van Buitenlandsche Zaken, van hun functie onthe ven. De president van het Hooge Hof van Cas satie en Justitie, Radoelescoe, die indertijd een groote rol heeft gespeeld in de juridische fun- heering van het autoritaire koninklijke regime, is afgezet. Tot zijn opvolger is benoemd de rechter bij het Hooge Hof van Cassatie, Loepoe. Voorts is ook de eerste burgemeester van Boe karest, generaal Dombrowski, uit zijn functie ontheven. Omtrent de gebeurtenissen in den nacht van Donderdag op Vrijdag is het volgende bekend geworden: Generaal Antonescoe heeft Donderdag in den ie Op van den dag verder geïnformeerd naar de houding van het leger en van de toonaange vende kringen jegens den koning. Hij kreeg overal ten antwoord, dat Carol moest aftreden. Vrijdagmorgen om half vijf deelde Antonescoe her. Koning het resultaat van zijn enquête mee bepaalde, dat de Koning voor zes uur moest Antwoorden. In den tusschentijd hadden verscheidene door Daroi begunstigde generaals geprobeerd hem een ander beeld van den toestand te suggeree- Ven. Generaal Antonescoe verklaarde in een o:ief, dat dit een verdraaiing van den werke- lijken toestand was: het geheele land en het leger verlangden aftreden, daar anders stroo men bloed zouden vloeien. Bovendien kwam ter kennis van den Koning, dat de commandant van de gardetroepen weigerde op lieden van Roemeensche nationaliteit te schieten. Daarop deelde de Koning om 10 minuten voor zes zijn besluit om af te treden mede. Generaal Antonescoe heeft de generaals, die den Koning hebben probeeren te misleiden, ter stond doen arresteeren. Onder hen bevinden zich de chef van den generalen staf Mihaii en de voormalige premier, generaal Argetoianoe. De voormalige hofmaarschalk Oerdereanoe is niet gearresteerd. Oerdereanoe bereidt zijn ver trek naar het buitenland voor. Evenzoo staat mevrouw Lupescoe op het punt het land te ver laten. Toen het aftreden van Carol in Boekarest bekend werd, marcheerden leden der IJzeren Garde naar het paleis en zongen gardistische en Roemeensche nationale liederen. Er stroom de terstond een ontzaglijke menschenmenigte bijeen, die de liederen meezong. Na gejuich voor den nieuwen Koning marcheerden de gar disten af en noodigden de menigte uit zich in marschcolonne aan te sluiten. Sedert Vrijdag ochtend trokken vele duizenden menschen on der het zingen van liederen door de straten. De bevolking heeft de vlag uitgehangen. Overal heerscht groote geestdrift. De chef van de IJzeren Garde, Horia Sima, werd Vrijdagmiddag, vanuit Kroonstad, Komend, in Boekarest verwacht, waar hij een onderhoud zou hebben met generaal Antonescoe. BERLIJN, 6 Sept. (A. N. P.) Bij de Duitsch- Russische economische onderhandelingen, die op het oogenblik in Moskou gevoerd worden en die spoedig gereed zullen zijn, worden ook de economische problemen tot een oplossing gebracht, welke voortvloeien uit de aansluiting van de Baltische landen en Bessarabië bij de Sovjet Unie, aangezien Duitschland bepaalde leveranties uit deze gebieden ontving en door den nieuwen toestand nie: te kort moet komen. De overeenkomsten hebben betrekking op de voortzetting van deze leveranties aan Duitsch land door de Sovjet Unie. De overeenkomst, die op 31 Augustus tus schen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie is onderteekend betreffende de regeling der rechtsverhoudingen aan de grens, omvat het grensgebied, dat ontstaan is bij het Duitsch-, Sovjet Russische grens- en vriendschapsver drag van 1939. De overeenkomst regelt aus niet volledig de toestanden aan de Duitsch-Russi sche grens in het algemeen. Door recente staatsrechtelijke wijzigingen zijn nog nieuwe gebieden van nabuurschap ontstaan, waarmede in de overeenkomst nog geen rekening is ge houden. De thans gesloten overeenkomst omvat een grens van 1.389 K.M. De betrekkingen waren over het algemeen gemakkelijk te regelen, aan gezien 1.145 K.M. watergrenzen zijn, die dus door rivieren e.d. duidelijk aangegeven zijn Slechts 244 K.M. grens is „droog", waarbij echter vaak het verloop van de grens door bosschen en moerassen bijzondere technische moeilijkheden bood. De thans onderteekende overeenkomst regelt de problemen van het onderhoud der grens- afbakening, het probleem der grensovergangen en problemen, die voortvloeien uit aangelegen heden van de jacht, de visscherij, den bosch- en mijnbouw. Speciale bepalingen regelen het verkeer der grensautoriteiten onder elkander. Het indertijd onderteekende verdrag betref fende grensincidenten wordt door het eind Augustus onderteekende verdrag aangevuld. Aangezien het sluiten van deze overeenkomst in onmiddellijk v.erband staat met den moeilij ken arbeid der grensafbakeningscommissies, moet de tijd van 10 lA maand, die verstreken is, tot aan het tot stand komen van dit verdrag, als gering worden beschouwd. De kortheid van dezen termijn werd mogelijk door de har monische atmosfeer, welke overeenkomt met den geest van de Duitsch-Russische grens- en vriendschapsovereenkomst. Het gisteren te Moskou gesloten Duitsch- Russische accoord omvat een regeling voor de verhuizing der Volksduitschers in Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Het totale aantal dezer Volksduitschers bedraagt 128.000. n.'. 90.000 in Bessarabië en 38.000 in de Noordelijke Boekowina. De landverhuizers uit de Noorde lijke Boekowina zullen, zooals reeds gemeld, met wagoncolonnes en per spoor naar Duitsch land vervoerd worden en die uit Bessarabie worden ondergebracht in een landverhuizers kamp in de buurt van Belgrado, vanwaar zij per spoor naar Duitschland worden gebracht De landverhuizers zullen een nieuwe woon plaats in Oost-Duitschland vinden en wel in Oost-Pruisen, in de gouw Weichel en in de gouw Warthe. BERN, 6 Sept. (D.N.B.). Geruchten uit Vichy houden in, dat de crisis in de Fran sche regeering thans acuut geworden is. Naar verluidt, zouden alle ministers, met uitzondering van Laval, hun ontslag hebben ingediend. Uit Vichy wordt verder gemeld, dat men al daar het indienen van een aanklacht en het uitvaardigen van een bevel tot arrestatie tegen den vroegeren opperbevelhebber van het Fran sche leger generaal Gamelin binnen zeer korten tijd verwacht. In hetzelfde verband wordt ook de naam van den vroegeren minister-presidenr, Reynaud genoemd. LONDEN, 6 Sept. (D.N.B.) Churchill is van daag in het Buckingham Palace door den Ko ning ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. BERLIJN, 6 SeptHet frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Van week tot week worden de overzeesche verbindingen van Groot-Brittannië door de uitwerking van de Duitsche blokkade onvei liger. Behalve de in de laatste dagen tot zin ken gebrachte zes Engclsche torpedojagers, heeft de Duitsche marine den laatsten tijd niet alleen een heele reeks groote koopvaar dijschepen in den Atlantischen Oceaan en aan de Iersche kust in den grond geboord, maar voor Engeland gingen vooral ook tal rijke oorlogsschepen verloren en wel van een type, dat van bijzondere beteekenis is voor den huidigen toestand van den oorlog ter De op een mijn geloopen torpedojager Hostile behoort tot de H-klasse, die een waterverplaat- sing heeft van 1340 tart. De duikboot Spearfish. een van de nieuwste eenheden der Britsche on- derzeeërsvloot, heeft onder water een verplaat sing van 960 ton en een bewapening van zes torpedolanceerbuizen. Bij de eveneens in den grond geboorde duikboot Orpheus gaat het om het z.g. Oceaankruisertype met een waterver plaatsing onder de oppervlakte van 2030 ton. De tot zinken gebrachte kanonneerboot Penzance behoort tot een scheepsklasse, die als geleide- schip voor koopvaardijconvooien gebruikt wordt en waaraan bij de Britsche marine reeds een aanzienlijk gebrek bestaat. Dergelijke succesbe- richten zullen Engeland de Duitsche blokkade in het vervolg toch wel ernstiger laten opvatten, dan men daar wil doen gelooven. Het Duitsche luchtwapen heeft in den loop van 5 September het zwaartepunt van zijn aan vallen gelegd op de Britsche vliegvelden in de Zuidelijke en Oostelijke omgeving van Londen Vooral het vliegveld Biggin Hill is weer met bommen bestookt, maar ook de vliegvelden van BOEKAREST, 6 Sept. (D.N.B.). In een arti kel, waarin de nieuwe minister-president, An tonescoe, welkom wordt geheeten, schrijft het Roemeensche blad Curentul, dat de handhaving van een regime van politiemaatregelen en cata strofen niet langer mogelijk was. De grondwet van 1939 heeft slechts een ander etiket geplakt op het politieke leven, dat onveranderd bleef. Een autoritair regime, waarbij leiding en volk gescheiden zijn, kan niet van langen duur zijn. Antonescoe heeft de taak, het volk het ver trouwen in zijn eigen kracht terug te geven. Voor het verwezenlijken van groote daden is het nooit te laat, als men bezield is van een fanatiek vertrouwen. BERLIJN, 6 Sept. Van semi-officieele Duit sche zijde wordü gemeld: Het aftreden van Koning Carol van Roeme nië wordt in politieke kringen van de rijks hoofdstad gekwalificeerd als het einde van een politiek, die in beginselen van de buitenland sche politiek van Engeland en Frankrijk veran kerd was. Men wijst er op, dat Carol tijdens zijn regee- ringsperiode trachtte zijn buitenlandsche poli tiek ten nauwste te doen aansluiten bij de En- geische politiek in het Zuidoosten. Naar men zich herinnert, heeft Carol overigens den laat sten tijd op grond van het feit, dat Frankrijk volkomen verpletterd werd én Engeland de in eenstorting steeds meer nadert, een poging g«- daan, het roer om te gooien, hetgeen echter meer onder den druk der omstandigheden dan uit overtuiging geschiedde. Koning Carol heeft dus naar de meening in politieke kringen hier ter stede met zijn aftre den de consequenties getrokken uit een politiek die niet slechte het erfdeel van Titulescoe over nam, doch ook in groote mate opkweekte en die thans met al haar nevenverschijnselen in eengestort is. Dat de persoonlijke steunpilaren van deze politiek te Berlijn goed bekend zijn, behoeft nauwelijks verzekerd te worden. Wat de poging van den nieuwen Roemeen sehen premier betreft, met alle nationale krachten het lot van den staat In nieuwe banen te leiden en met de feiten in Europa rekening te houden, heeft men te Berlijn de overtuiging, dat het hier gaat om een taak, die voor het Roemeensche volk, den Roemeensehen staat en het Roemeensche economische leven dankbaar is. Wellicht zal het Roemeensche volk onder der indruk der groote historische gebeurtenissen thans begrijpen, dat de politiek, die zijn Koning onder den invloed van gedeeltelijk onverant woordelijke politici gevolgd heeft, verkeerd was en plaats moet maken voor een nieuwe poli tieke ljjn. ROME, 6 Sept. (Stefani). Het aftreden van Koning Carol wordt door politieke kringen te Rome beschouwd als een gebeurtenis van bin- nenlandsch politieken aard. Men is echter van meening, dat de abdicatie het einde aangeeft van een bladzijde in de Roemeensche geschie denis, welke beheerscht werd door de figuur van dezen vorst, die nooit een samenhangende politiek wist te voeren. Inderdaad schommelde Koning Carol voortdurend tusschen de demo cratische denkbeelden en systemen, welke be lichaamd werden door Titulescoe, en de bewe ging der nationale wedergeboorte van de IJze ren Garde. Bovendien nam Koning Carol de verantwoordelijkheid op zich voor woeste onder drukkingen jegens de IJzeren Garde, die bi) later aan de regeering zou roepen. Onder deze omstandigheden schijnt het niet, dat de abdi catie een ongeluk zal zijn voor Roemenië. Wat bet nieuwe experiment betreft van de regee- ring-Antonescoe, wenscht Italië, dat er een binnenlandsche consolidatie komt in Roemenië en bijgevolg wordt iedere regeering, die zich ten doel stelt deze taak aan te vatten, met de levendigste sympathie begroet. Detling en Thameshaven, waar groote branden en rookzuilen tot een hoogte van 2.000 meter het succes van de treffers aantoonden. Te Big gin Hill werden gevoelige treffers op het lan dingsterrein en brand in hangars, onderkomens en vliegtuigloodsen geconstateerd. Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben hun nachtelijke aanvallen vooral gericht op de Westelijke en Zuidelijke kust van Engeland. In Liverpool en Cardiff werden de haveninstallaties en in Southampton de werven en dokken en in het bijzonder het door vaste batterijen sterk be veiligde gebied van de oorlogshaven doeltreffend met bommen bestookt. Vrijdagochtend hebben Duitsche vliegtui gen opnieuw militaire doelwitten in Zuid- Engeland aangevallen. Na succesvolle lucht gevechten zijn zij in de gebieden, die als doel gekozen waren, doorgedrongen en hebben zij hun opdracht vervuld. Vroeg in den middag hebben, naar het D.N.B. verneemt, afdeelingcn Duitsche ge vechtsvliegers de vliegtuigenfabriek te Wey- bridge gebombardeerd. Vier montageloodsen en tien op den grond staande vliegtuigen werden door bommen van middelmatig ka liber getroffen. Verder is een aanval gedaan op het En gclsche vliegveld Henley. (Zie vervolg pagina 2) SOFIA, 6 Sept. (D.N.B.) De laatste berich ten over den stand der Roemeensch-Bulgaar- sche onderhandelingen te Crajova bevestigen, dat de onderteekening van het slotprotocol over de teruggave van de Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije nog slechts een kwestie van uren is. Vrijdag, op zijn laatst Zaterdag, zal de laatste pennestreek te Crajova gezet worden. Het tijdstip voor het begin van het binnen rukken der Bulgaarsche troepen in de Zuidelijke Dobroedsja zou definitief op den twintigsten van deze maand bepaald worden en de bezet ting zou den dertigsten voltooid zijn. De Bulgaarsche ministerraad had zich nog guteravond met den stand der onderhandelin- 'gen beziggehouden en aan de Bulgaarsche on derhandelaars de noodige instructies verstrekt. Volgens het Roemeensche blad Curentul zijn de werkzaamheden van de Roemeenscb-Bul- gaarsche conferentie in Crajova als beëindigd te beschouwen. Het wachten is nog slechts op de laatste aanwijzingen van beide regeeringen vooi het onderteekenen van het verdrag. In goed ingelichte kringen te Boekarest ver luidt, dat er nog steeds bepaalde moeilijkheden bestaan bij de Roemeensch-Bulgaarsche onder handelingen in Crajova, doch dat de nieuwe minister-president, generaal Antonescoe, be volen heeft, de onderhandelingen zoo snel mogelijk te beëindigen en aan de Bulgaarsche eischen op het gebied van technische kwesties geen moeilijkheden in den weg te leggen. BERN. 6 Sept. (D.N.B.). Naar uit een mede- deeling van den staf van het Zwitsersche leger blijkt, hebben in den afgeioopen nacht weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitsersch gebied gevlogen. Een eerste groep vloog Donderdag avond om 10.54 over het kanton Genève in Zuid oostelijke richting naar Annemasse en keerde tegen half twee langs denzelfden weg terug. Een tweede groep kwam om elf uur bij Vallorbe bo ven Zwitsersch gebied en verliet het land twin tig minuten later in de nabijheid van den Dent du Midi en de Massifs de Trient. De terugkeer geschiedde weer over Zwitsersch gebied en wel tusschen 1 uur en 1.22. Bij Vallorbe verlieten de toestellen het land. Te Genève, Lausanne, Aigle, Bulle en Sitten werd luchtalarm gegeven. Naar wij vernemen, heeft het comité te 's-Gravenhage alsnog toestemming gekregen, den Mariadag, waarvan wij aanvankelijk ge meld hebben, dat hij niet zou mogen door gaan, Zondag op het terrein van Houtrust te Den Haag te houden. De leider van de afdeeling Sociale Zaken bij den commissaris-generaal voor Financiën en economie te Den Haag deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden heeft eenige dagen geleden een verordening uitgevaardigd over het verboa van het verlagen van loonen en salarissen. Deze verordening is gepubliceerd in het Ver ordeningenblad van 29 Augustus 1940. In over eenstemming met artikel 3 dezer verordening heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken de voor de uitvoering vereischte voorschriften in de Nederlandsche Staatscourant van 2 September 1940 bekend gemaakt. De verordening van den rijkscommissaris heeft de bedoeling de werknemers te be schermen tegen willekeurige verlaging van hun ontvangsten, d.w.z. tegen kortingen, die met geboden zijn door de economische ver houdingen in het bedrijf. Zij is uitgevaar digd na overleg met de werkgevers- en werknemersorganisaties. Zij treedt, wat de kern betreft, in de plaats van het besluit van den Nederlandschen opper bevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940. De bedoeling van dat besluit was onge twijfeld ook, den werknemer te beschcumen tegen ongerechtvaardigde vermindering van zijn inkomen; de er in genoemde rechtsmiddelen zijn echter voor dit doel ontoereikend geble ken. Het besluit van den Nederlandschen op perbevelhebber gaf weliswaar den we -knemer het recht, tegen ongerechtvaardigde loonsver lagingen bezwaren in te brengen bij het col lege van rijksbemiddelaars, doch het schiep niet de mogelijkheid, ook zonder uitdrukkelijke bezwaren van den betrokken werknemer, op ts treden tegen willekeurige inkomensverlagingen. De ervaring heeft echter geleerd, dat de werk nemer dikwijls, hetzij om persoonlijke redenen, hetzij op grond van zijn economische afhanse- lijkheid, in het geheel niet in staat is van het hem gegeven recht gebruik maken. Daartegenover eischt de verordening van den Rijkscommissaris voor het doorvoeren van een loonsverlaging van den werkgever het bewijs, dat de verlaging in den voorgenomen omvang door den conomischen toestand van het bedrijf dringend noodzakelijk en met de sociale verhou dingen van zjjn werknemers vereenigbaar is. In de plaats van het recht tot beklag van den werk nemer stelt de verordening den eisch van goed keuring en draagt hierdoor den bewijslast voor de noodzakelijkheid van de korting op den werkgever over. De verordening ontkent echter anderzijds niet, dat onder den tegenwoordigeu economischen toestand soms het blijven bestaan van een bedrijf slechts door een zich binnen zekere grenzen bewegende vermindering van de loonkosten kan worden veilig gesteld. Zij be paalt dat in zulke gevallen zonder ingrijpen van de overheid door een overeenkomst tus schen de beide belanghebbende partijen een regeling tot stand moet komen, die zoowel met de belangen van het bedrijf als met de sociale omstandigheden van den arbeider behoorlijk rekening houdt. Nieuw is echter dat de werkgever niet zelf meer tot een loonsverlaging kan beslui ten, maar zich hierover eerst met zijn werk nemers beraden moet, een eisch, die, wan neer hij door de beide partijen juist wordt begrepen, tegelijkertijd geschikt'is om de gemeenschapsgedachte in het bedrijf te be vorderen en daardoor tenslotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient. Onder het geldigheidsgebied van de verorde ning van den rijkscommissaris vallen alle land- bouweconomische, industrieele en handelsbe drijven met inbegrip van visscherij- en scheep vaartbedrijven. De verordening is verder van toepassing op de arbeidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon- en sa laristarieven", voor korting waarvan toestem ming vereischt wordt, worden verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbe grip van alle regelmatige toeslagen en andere vergoedingen. Niet onder het verbod vallen b.v. toelagen en vergoedingen, die slechts een enkelen keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere redenen worden ge geven. Daartegenover zijn vergoedingen, zooals verlofsgelden, alsook toeslagen voor overwerk, toeslagen voor zwaren arbeid, toeslagen voor bijzondere verontreiniging, enz. in de verorde ning opgenomen. De wijze van goedkeuring zelve is in de uit voeringsvoorschriften zoodanig geregeld, dat verdere toelichting overbodig is. Voor het ver strekken van toestemming is bevoegd het college der rijksbemiddelaars, dat ook tot dusver met de behandeling van bezwaarschriften op grond van het besluit van 24 Mei 1940 belast was. Overigens is het vanzelfsprekend, dat alle tot de uitvaardiging van de verordening van den rijkscommissaris ingediende bezwaren door de rijksbemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld. BOEDAPEST, 6 Sept. (D.N.B.). Sedert Vrij dagochtend zetten Hongaarsche troepen hun opmarsch in de door Roemenië afgestane ge bieden voort. Naar verluidt, zou rijksbestuurder Horthy Vrijdag een plechtigen intocht houden in Nagyvarad. Hem zouden daarbij vergezellen de chef van den generalen staf, Honved, minis ter Bartha, de president der staatsspoorwegen en verscheidene leden der regeering. Tevens zouden zijn vrouw en zijn zoon in zijn gezel schap zijn. Een der markantste en sympathiek ste figuren uit ons Roomsch, vader- landsch verleden is Leonardus Marius, de oud-professor van Keulen, de god geleerde vriend en bekeerder van Vondel, de pastoor der „oude zijde" te Amsterdam en Bagijnenvader tevens, op wiens schouders de taak der lei ding van de katholieken in de noorde lijke gewesten was gelegd. Hij was de groote stuwkracht voor de Vereering van het Sacrament van Mirakel en had bovendien door zijn persoonlijke gaven vele machtige vrienden onder de andersdenkenden, zelfs onder de burgemeesters van Amsterdam. In deze Septembermaand herinneren we ons, hoe drie eeuwen geleden de Ge nerale Staten hem naar Den Haag dagvaardden om verhoord te worden over zijn geestelijke bevoegdheden. In September hadden zij hem te Amster dam doen verhooren en ontboden hem later deswege. Marius deed een beroep op de niet-katholieke burgemeesters en zei zich van geen enkelen misslag bewust te zijn. De burgemeesters ble ken gebelgd, dat achter hun rug om Marius naar Den Haag was ontboden. Wat drommel, als er recht was te- doen, waren zij er ook nog! Aan nie mand had Marius reden tot klagen gegeven, zoo verzekerden de burge meesters in een schrijven aan de Ge nerale Staten. Alleen wanneer aan Marius geen leed zou geschieden en hij niet als een boosdoener zou worden gedagvaard, doch behoorlijk zou wor den uitgenoodigd, zouden de Amster- damsche magistraten hun medewer king verleenen. Aldus geschiedde en Marius, die door sommigen in Den Haag werd gezocht als het geestelijk opperhoofd der katholieken in deze gewesten, ontsprong den kerker. Dit geschiedde in 1643. Hij leefde sinds 1629 tot het jaar van zijn dood, 18 October 1652, in de Mirakelstad wel ke hij lief had gekregen en werd 22 October onder klokgelui in de Oude Kerk aldaar begraven. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherü, deelt mede: In verband met een billijke verdeeling van de beschikbare voorraden is het noodzakelijk gebleken, de toewijzingen aan hotels, café's, restaurants, lunchrooms, cantines en derge lijke instellingen te bepalen op v ij f t i g procent van het verbruik gedurende de maand September 1939. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van de bovenbedoelde regeling in het algemeen niet zal kunnen worden afgeweken, zoodat het geen zin heeft, klachten of verzoeken te dier zake tot het Centraal Distributiekantoor of de plaatse lijke distributiekantoren te richten. In den nacht van Woensdag op Donder dag is in een distributielokaal in de Ban straat te Amsterdam een brutale inbraak gepleegd, waarbij een partij van 140 halve ponden vet en 200 halve ponden margarine onder den grond door is weggesleept Het distributielokaal is gevestigd in een school gebouw. In de vestibule van dit gebouw is in den vloer een luik. De insluipers hebben het vet en de margarine via dit luik weggevoerd. De recherche van het bureau Linnaeusstraat stelt een nauwgezet onderzoek in. Dinsdag j.l. heeft de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noordholland, de heer Seidel, aan de in de omgeving van Amsterdam bijeengekomen nabestaanden van de bij het ongeluk te Zaltbommel om het leven gekomen personen zijn deelneming betuigd. Na een roerende toespraak overhandigde hij in naam van den rijkscommissaris aan de familieleden van de om het leven gekomen slachtoffers en ook aan die der gewonden een financieele bijdrage tot ieening van den eersten nood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1