Nederlandsche bloembollen in eigen tuinen AANTREKKELIJKE UITSTALLINGEN 1=1 fr Uw verduistering orde? Geneeskruid-tuinen rouw die in het donker kwam Groote brand te Apeldoorn Arbeid en ontwikkeling op „Drakenburg" Mr. H. J. KIST in De Jaarbeurs A.R.- en C.H.-vergaderingen gaan wèl door Kerkdijk Leven PASTOOR CHR. E. OSSEt Metselen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 DOOR SYDNEY HORLER Voor de huiskamer Voor tuinversiering Kapitein en schipper gestraft Een jongen bestuurde het schip, terwijl de bemanning koffie dronk Boerderijschuren en landbouw gewassen gingen verloren NATIONAAL FRONT Bijeenkomst te Nijmegen IN VERBODEN GEBIED GEVAREN Kapitein staat terecht voor den Raad voor de Scheepvaart Zevende kampperiode afgesloten Vrijdag plotseling overleden Pater D. Verwilst O. P. t Benoeming in het bisdom Roermond Eervol ontslag verleend als griffier van den Hoogen Raad Veel vraag naar druiven De prijs steeg en de export nam toe Restitutie wegenbelasting De voorschriften voor de lichten van verkeersmiddelen Controle begonnen Messentrekker stak zijn buurman UIT DE STAATSCOURANT Directeur Rijkswerkinrichting Utrecht, 6 September De Jaarbeurs men weet het is er niet alleen, om techniek te demonstreeren, de in dustrie en de nijverheid te stimuleeren, zij omvat ook velerlei aangelegenheden, die al dan diet in verwijderd verband staan tot alles wat met landbouw, handel en nijverheid te maken heeft. En waar het begrip „landbouw" rekbaar is, behoeft het o.i. niemand te bevreemden, dat ook bloemen en bloembollen, kruiden en fruit op zorgvuldige wijze en in velerlei vormen in het uitgebreide Jaarbeurs-gebouwen-complex ondergebracht zijn. Het ligt dus voor de hand, dat bijv. ook het artikel bloembollen in verkoopstadium tboral met het oog op de momenteel sterk ge wijzigde tijdsomstandigheden op bijzondere wijze onder de aandacht van het publiek ge bracht wordt. In tegenstelling tot de meer gebruikelijke Wijze van tentoonstellen van bloeiende bolbloe- men in winter en voorjaar, heeft het Nederl. bloembollenbedrijf gemeend, ditmaal eens te moeten demonstreeren, dat óók van de pro ducten der Ned. bloembollenteelt zelve (in den vorm-, waarin ze in nazomer en herfst aan de Verbruikers geleverd worden) aantrekkelijke Uitstallingen te maken zijn Het Centraal Bloembollen-Comité, gevestigd te Haarlem, richtte daarom een stand in, Waarin men droge bloembollen ziet, zooals deze ha het oogsten in den zomer door een tempe- vatuurbehandeling geschikt gemaakt zijn voor den verkoop in zaadwinkels, warenhuizen, bloe menmagazijnen etc. (Ter oriënteering van buitenstaanders, die toch in dit vak belang stellen, zij hier mede gedeeld, dat het Centraal bloembollen-comité een federatie is \hn alle in het bloembollen- bedrijf werkzame vakorganisaties, door welke de onpersoonlijke reclame voor het product en het wetenschappelijk onderzoek ten bate van de bloembollenteelt worden behartigd.) De nadruk wordt in bovengenoemden stand gelegd op de kwaliteit, die tot uit drukking komt in de grootte, de soorten keuze en de zorgvuldige sorteering van de bollen, door welke factoren immers het re sultaat van het forceeren (trekken) in de kassen bf in de huiskamers wordt bepaald. Er wordt hierop de nadruk gelegd, omdat het welslagen van het forceeren in de aller eerste plaats afhangt Van de vraag, of de bol len, vóórdat zij aan het publiek verkocht wor den, de juiste voorbehandeling van den kweeker hebben ontvangen. Die behandeling Wordt toegepast op de z.g. leverbare bloembol len; dat zijn de volwassen bollen, die in het algemeen de grootste en de meeste bloemen geven. De kleinere bollen behooren tot het z.g. Plantgoed, dat ten behoeve van dé verdere cul tuur een andere behandeling krijgt. De kwaliteit kenmerkt zich voorts: bij de tulpen door een glanzende, gesloten bruine huid, bij de hyacinten door 'n gesloten, gladden bol en bij de narcissen door dicht naast el kander liggende, uit twee bf meer deelen be staande bollen. Bij kleinere bolgewassen komt de kwaliteit tot uitdrukking zoowel door de bol- grootte als door het glanzende, kerngezonde Uiterlijk van de bollen. Dit geldt trouwens van alle bolgewassen, die hi dezen stand uitsluitend zijn vertegenwoor digd door bollen in de gangbare verkoopsma- ten van het beste dat „leverbaar" is. Om die reden leenen zich bloembollen als deze en van deze kwaliteit vOor elk gebruik, dat men er van zou willen maken. Zij wachten slechts op de gunstige temperatuur, om vroeg tijdig en volkomen in bloei te komen. Het is in het bestek van dezen stand na tuurlijk niet mogelijk het geheele voor elke soort bloembollen uit tientallen soorten (variëteiten) bestaande sortiment te exposee- *en. Er is bij de samenstelling van de collectie trouwens slechts een greep gedaan uit de Voor naamste handelssoorten en daarbij .een wille keurige keuze gemaakt. Met een andere keuze van soorten zou echter een zelfde beeld ver kregen zijn, daar de verschillen in bloemkleur hi de droge bollen niet tot uitdrukking komen. De bloembollenkweeker kent de honderden soorten uit elkander, ook aan den bol, maar Voor den wederverkooper is het noodig, de af beelding van de bloem beschikbaar te hebben, om het koopend publiek het beeld van de bloeiende bolplant in herinnering te roepen. Daarom is in dezen stand, behalve aan zorg vuldige etiquetteering, aan de keuze der bijbe- hoorende afbeeldingen in kleur, groote zorg be steed. Elk vakje, dat gevuld is met bollen van éên soort of variëteit, is vóórzien vqn een haamkaart, waarop de bloem in natuurlijke kleuren is afgebeeld, met den naam ervan, en run 28 (Nadruk verboden) En het ergste van alles was, dat er geenerlei Vooruitzicht bestond te kunnen ontkomen. Hij °n zich ternauwernood bewegen, laat staan zich dus verdedigen. Die zwijnen hadden hem vol komen in hun macht. E>e hevigste kwellingen.... en daarna de dood was een verre van aangename gedachte. 11 dien Stadenfield zich evenwel verbeeldde, dat J1!) hem geld kon afzetten, dan had hij het 'Och bij het verkeerde eind. Hij zou het gezicht Vah den ouden Hartley wel eens willen zien, v^nneer die reusachtig dikke misdadiger de bank binnenstapte en kalm om een cheque boekje vroeg. Wat was Stadenfield eigenlijk van plan. Wat V'lde hij met behulp van een vrouw, die sterk ben indruk wekte een derderangs-artiste te V'ezen, bereiken? Wat kon hij doen met een koogenaamden dokter, die geen kwaad figuur bb het tooneel had gemaakt en met een kerel, een groote handigheid in het moorden "«zat? zonder twijfel waren er nog meerdere tenslotte een plaatsruimte om den verkoops prijs te Vermelden. Vervolgens is de inzending ook benut, om een beeld te geven van de verschillende wijzen van toepassing. Bloembollen en met name Hyacinten, Tulpen en Narcissen worden im mers voor tweeërlei doeleinden gebezigd A. Voor winterbloei in de huiskamer B. Voor tuinversiering in het voorjaar In den winter zullen er vele in de huiskamer in bloei getrokken kunn enworden, aldus denge nen, die niet in het bezit zijn van een eigen tuin, gelegenheid biedend, met eigen gekweekte bloemen hun huis te versieren. Allereerst komt hierbij in aanmerking het kweeken van hyacinten op glazen, een me thode die jaarlijks duizenden gezinnen genot bezorgt. In den stand zijn glazen van goed model aanwezig, wordt de juiste plaatsing van de bollen aangewezen en is een duidelijk gestelde handleiding voor uitdeeling beschikbaar. Daarnaast wordt getoond, hoe in pottcrie van allerlei formaat en uitvoering hyacinten, tulpen en narcissen in zand, grint en andere alom beschikbare grondmengsels geplant én in de huiskamers in blbei getrokken kunnen wor den. De bloeiende Colchicum automnale (de droog bloeier onder de bolgewassen) toont, dat deze soort ook zonder grond of water in bloei te brengen is. Bloeiende najaarscrocussen demon streeren, hoe reeds vroeg in het najaar dit bolgewas de belofte van de komende lente in lost. De tweede mogelijkheid: bloembollen voor tuinversiering is de verreweg de meeste vol doening geVende toepassingsmogelijkheid en ook algemeen bekend. Bloembollen groeien en bloeien, mits de bol len van goede kwaliteit zijn, op eiken grond en verlangen geen speciale bemesting. Van het prilste voorjaar af tot diep in Mei toe kan in den tuin volop kleur en variatie zijn, indien men in het najaar, als de tuin wordt opge ruimd, op de leege plekken tulpen, hyacinten, narcissen, crocus enz. plant, ongeveer een handbreedte diep. Van de vele daarvan in het openbaar gedane beplantingen en demonstra ties hier te lande geven fotq's en platen in den stand voorbeelden. Nederlandsche bloembollen in Nederlandsche tuinen; dit is een voor ieder Nederlander be reikbaar voorrecht, dat zich menig buitenlan der in de huidige omstandigheden moet ont zeggen. Een bij den wederverkooper wellicht op komende gedachte is: hoe stel ik mij in het bezit van collecties bloembollen voor de verkoopstands in mijn magazijnen? Het antwoord daarop is, dat de handelaars in bloembollen, voor zoover zij er him bedrijf van maken om binnen en buitenlandsche we- derverkoopers te bedienen, gaarne in de gele genheid zullen worden gesteld, offertes te maken. Men wende zich slechts tot den ver tegenwoordiger van het Centraal Bloembollen Comité. Aan den particulieren bloemenliefhebber, die aangelokt door dezen stand, zich bloembollen wenscht aan te schaffen, wordt de raad ge geven: Wendt u zich tot den u bekenden, zoo mogelijk plaatselijken leverancier van uw ove rige bloemen en planten of tot de detaiï- bloembollenhandelaren of vraagt om toezen ding van een prijscourant bij de u bekende adressen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den Inspecteur- Generaal voor de Scheepvaart tegen den toen- maligen kapitein van het motorschip „Water weg", wegens het zonder vergunning bevaren van het Schulpengat. De Raad acht de klacht gegrond. Door het zonder vergunning van de aange wezen marine-autoriteiten binnenvaren van het Schulpengat heeft aangeklaagde schip en op varenden aan ernstig gevaar blootgesteld. De Raad straft den aangeklaagde, door hem de bevoegdheid te ontnemen, als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van twee weken. Voorts deed de Raad uitspraak inzake de klacht van den Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart tegen den toenmaligen schipper van den motorlogger „Burg. W. J. Woldringh van der Hoop" Kw. 114, wegens het niet-naleven van de bepalingen van art. 117 Schepenbesluit. De Raad acht de overtreding zeer ernstig. De geheele bemanning was bezig met het drinken van een „bakje" koffie en de navigatie werd overgelaten aan een 15-jarigen jongen, die ken nelijk van de visscherij geen verstand had en die bovendien geen certificaat voor uitwijken bezat. De aangeklaagde gaf bij zijn antwoorden ter zitting er van blijk, dat hij dit alles heel leden aan de organisatie verbonden, dat kon niet anders. Het leek hem bijna ongelooflijk toe, dat er weldra een eind aan zijn leven zou worden ge maakt terwijl er nog zcoveel was, wat iemands bestaan aangenaam kon maken. Het volgende oogenblik verzekerde hij zich zelf echter, dat hij natuurlijk niet zou ster ven.... dat was onzin. DoodgaanAls die boeven soms dachten, datDaarna dwaalden zijn gedachten af en vroeg hij zich af, wat de moordenaar Benelli precies zou zeggen, wan neer hij hem hulpeloos neer zag liggen. Hij hoorde een auto uit een garage rijden, die vermoedelijk aan de achterzijde van het huis lag, en na verloop van enkele minuten verscheen de dokter weer op de vliering. Hij had 'n stoel meegebracht. Het eerste wat hij deed was uit zijn zak een revolver nemen en deze legde hij naast zich neer, toen hij had plaats genomen. „Dat is heusch niet noodig," merkte Holiday bedaard op. „Ik ben zoo vrij in dat opzicht van meening met u te verschillen," luidde het grimmige ant woord. De man haalde daarna iets te voorschijn dat op een snuifdoos geleek, opende deze, strooide een weinig wit poeder op de achterzijde van zijn hand en snoof het gretig op. „Dokter, genees je zelf," zei Holiday. „Is dat een opwekkend middel voor je zenuwen? Je bent inderdaad een schitterend exemplaar." „Dat was cocaïne." De man keek hem met een paar oogen aan, welke yeel overeenkomst met gewoon vond. Hij heeft het voorschrift overtre den, dat de wacht niet aan minder dan twee personen mag worden overgelaten. Maar eigen lijk heeft hij de wacht aan niemand overgela ten, daar de 15-jarige jongen voor de naviga tie niets beteekende Terwijl de aangeklaagde kon weten, d^t een schip in de nabijheid was, nam hij niet 'eens de moeite om .zelf aan dek te blijven, tot alle kans op aanvaring of op averij van het vischtuig verdwenen was. De Raad achtte hier een strenge straf geboden en strafte den aangeklaagde, door hem de be voegdheid te ontnemen, als kapitein te va ren op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van een maand. Vrijdagmiddag is te Apeldoorn aan den An- klaarscheweg, op het erf van den landbouwer Bonekamp, brand in een hooiberg ontstaan, doordat kinderen in de nabijheid met branden de lucifers speelden. Het vuur sloeg over op het rieten dak van de kapitale boerderij van den heer Bonekamp. Deze boerderij, eenjge schuren en hooibergen, gingen geheel in vlammen op. de brandweer had te kampen met watergebrek. Een gedeelte van het huisraad is gered. Groote hoeveelheden landbouwgewassen gingen ver loren, te weten 30.000 kg. hooi, 100 vim haver, 80 vim gerst en 40 vim rogge. Op de boerderij zijn alleen een groote kip- penschuur en het bakhuis gespaard gebleven. Verzekering dekt de schade. Het bericht, dat de heden in het Kurhaus te Scheveningen belegde vergaderingen, uitgaande van de A.R. kieskringcentrale te 's-Gravenhage en de Kamerkringvereeniging 's-Gravenhage der Chr. Hist. Unie niet zouden doorgaan, be rust op een misverstand. Deze bijeenkomsten gaan wèl door. In de Harmonie te Nijmegen sprak Donder dagavond de heer J. Doek, gouwleider voor Gel derland van - Nationaal Front, mede in naam van den algemeenen leider Arnold Meijer. Spr. keurde het on-Nederlandsche optreden van de N.S.B. af. Nimmer heeft men ons kunnen verwijten, dat wij ons streven dienstbaar maakten aan welke vreemde mogendheid ook. In het verleden, aldus spreker, hebben wij steeds één belang gekend, namelijk het belang, dat wij ook nu nog willen dienen. Spreker waarschuwde tegen misdadig défaitis me en betoogde,, dat Nederland, Groot Neder land, in de nieuwe Europeesohe gemeenschap een zeer beduidende rol zal moeten vervullen. Spreker wilde zich niet schuldig maken aan een dwaas optimisme, door te meenen, dat wij de nieuwe toekomst kunnen verwerven zonder daar voor te strijden en daarvoor offers te brengen. Deze tijd, aldus spreker, eischt van ons een helder inzicht, een gezonde daadkracht en den moed om persoonlijk verantwoordelijkheid te durven dragen. Voor den Raad voor de Scheepvaart ver scheen Vrijdag de 31-jarige kapitein van het Nederlandsche motorkustvaartuig „Cascade", die zich te verantwoorden had wegens het varen in verboden wateren Hij was er van be schuldigd zonder speciale vergunning het Schulpengat te zijn binnengevaren. De kapitein verklaarde 6 Maart j.l. uit Delf zijl naar Haxlingen te zijn vertrokken. Hem was medegedeeld, dat hij in het Westgat een patrouillevaartuig zou aantreffen. Toen hij des avonds omstreeks 9 uur volgens schatting ten zuidwesten van het eiland Texel was aan gekomen, liet hij het anker vallen. Den vol genden ochtend had hij de reis voortgezet in de verwachting, het patrouillevaartuig te ont moeten. Langs de kust was hij ongeveer een half uur opgestoomd, het Schulpengat in. Een watervliegtuig had het schip daar gesigna leerd: de bbodschap, welke het neerliet, heeft het schip echter niet bereikt. De kapitein be sloot toen terug te keeren en was toen een patrouillevaartuig tegengekomen. Hierop volg de Opbrenging en ondervraging. De kapitein moest toegeven, dat hij niet gehandeld had volgens de voorschriften voor de kustvaart door het Schulpengat binnen te varen. Hij had buiten dit verboden gebied het patrouillevaartuig dienen af te wachten. De Raad zal nader uitspraak döen. die van een slang vertoonden. „Ik bereid me altijd op een operatie voor door een flinke dosis daarvan te gebruiken." „Ik denk dat het niet lang meer zal duren, of je zult zelf aan het mes van een operateur moeten gelooven," merkte Holiday op. „Mis schien is dat niet eens noodig, want je zult j® eigen graf wel delven. Jij bent de eerste mor phinist, dien ik in mijn leven heb ontmoet, en ik hoop ook dat je de laatste zult wezen. Ik weet waarachtig niet wie er weerzinwekkender uit ziet: jij of Stadenfield." Het woord „operatie" had Holiday roekeloos gemaakt. Deze man met zijn koude, sluwe oogen en doodelijk bleek gelaat, was te vreezen. Hier aan bestond geenerlei twijfel. Toen hfj den an der de cocaïne zag opsnuiven, had hij het laat ste stroohalmpje losgelaten. Hij kon zich dan ook niet weerhouden iets te zeggen. „Wil je er om denken je behoorlijk te gedra gen," zei de dokter. Ineens viel het Holiday op, dat zijn oogen eenigszins naar boven trokken gelijk men bij Chineezen kan waarnemen. „Moet ik je nogmaals aan het feit herinneren, dat je volkomen aan me bent overgeleverd?" „Je zult me echter niet vermoorden.... daar voor kan ik jullie van een te groote waarde we zen." Het was een ironisch feit, en tegelijk bracht dit iets geruststellends met zich mede. Voordat de ander kon antwoorden, werd er aan de voordeur gebeld. „Daar komt onze vriend Benelli," kondigde Merritt aan. „Ik veronderstel dat hij nog minder nonsens kan verdragen dan ik. Je zult me even moeten excuseeren, Holiday." De Jeugdwerkgemeenschap „Drakenburg" tot opbouw van het Katholiek Nationaal Cultuur centrum heeft haar zevende kampperiode af gesloten. Ongeveer honderd jonge menschen hebben wederom gedurende drie maanden gepro fiteerd van de gelegenheid tot nuttigen arbeid, gezonde ontspanning, vakkundige scholing en algemeene ontwikkeling. In de voorbije perioden kwam veel tot stand. Zoo werd over een moeilijk traject een breede, ongeveer vijf kilometer lange toegangsweg aangelegd, werd een ruime werkhal gebouwd, kwamen akkers en velden in cultuur, werden de bosch- en tuinbouw ter hand genomen en tal van werkzaamheden uitgevoerd. Thans is men met den bouw van het cultuurcentrum be gonnen, met welken bouw fn de komende periode zal worden voortgegaan. Nog meer dan vroeger is er nu dan ook arbeid voor vakjongens. Tim merlieden en metselaars, schilders en andere bij het bouwbedrijf werkzame ambachtslieden kun nen nu aan den slag. Daarnaast kunnen ook de landarbeiders, tuinders en dergelijken in hun vak te werk worden gesteld. Naast den arbeid staan steeds de opleiding en vorming. Lessen en cur sussen in talrijke vakken worden gegeven, ter wijl ook zéér veel aandacht wordt besteed aan de algemeene lichamelijke en geestelijke ontwik keling en ontspanning. Aan de medische verzor ging en sportieve vorming wordt ook alle aan dacht besteed, terwijl de aan het kamp verbon den pater-rector de zielzorg onder de kampge- nooten heeft. Zooals bekend, kunnen jongelui tusschen 16 en 25 jaar, die aan'de algemeene voorwaarden vol doen, opgenomen worden. Zij ontvangen naast kost en inwoning, lessen, ontspanning, enz., een zakgeld van f 1.75 per week. Spoedige aanmel ding voor de nieuwe kampperiode is raadzaam, daar het aantal aanmeldingen het aantal be schikbare plaatsen meestal overtreft. De nieuwe kampperiode begint Maandag 23 September en duurt tot Kerstmis. Vak jongens kunnen twee achtereenvolgende perioden van drie maanden, dus in totaal gedurende een half jaar in de kampgemeenschap verblijven, terwijl ongeschool den één periode mogen medemaken. Aanmeldingen en verzoeken tot nadere inlich tingen kunnen gericht worden aan: Jeugdwerk gemeenschap .Drakenburg" te Baarn. Vrijdagmiddag omstreeks half 5 is pastoor Chr. E. Osse, herder van de parochie van den H. Blasius in de buurtschap Beckum onder Hengelo (O.), toen hij zich met zijn broer in de Zandbergen te Losser bevond, door een be roerte getroffen en kort daarop overleden. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaar. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Jans-Gesticht te Losser. Pastoor Osse was in 1865 te Losser geboren en in 1891 priester gewijd. Na werkzaam geweest te zijn als assistent te Reutum, Arnhem en Haarle, werd hij benoemd tot kapelaan achter eenvolgens te Uithuizen, Zeddam, Saasveld en Beltrum. Sinds 1907 was hij pastoor te Beckum, waar hij benoemd werd als opvolger van pas toor J. G. Warnink, die toen naar Denekamp werd overgeplaatst. Het bericht van het plotselinge overlijden van den pastoor heeft in de buurtschap Beckum groote ontroering gewekt. Pastoor Osse was een zeer eenvoudig mensch, die midden tus schen de zijnen stond en steeds met alle lief en leed van zijn parochianen meeleefde. Door zijn groote gemoedelijkheid had hij zich de vriendschap verworven van zijn parochianen niet alleen, doch ook van vele niet-katholieken. Pastoor Osse heeft zich ook verdienstelijk ge maakt voor het vereenigingsleven. HU was ad viseur van de R. K. Kiesvereeniging, den R.K. Metaalbewerkersbond en de R.K.S.V. T.V.O. Twee' jaar geleden kreeg de parochie de be schikking over een nieuwe kerk. In het klooster der paters Dominicanen te Neerbosch bU Nijmegen is VrUdagmorgen over leden de weleerwaarde pater D. Verwilst O.P. De thans overledene werd geboren te Maas tricht in 1879, geprofest in 1899 en in 1905 priester gewijd. Hij was geruimen tijd kape laan van de Steigerschekerk te Rotterdam en werd om gezondheidsredenen overgeplaatst naar het klooster der Dominicanen te Huissen. Na zUn herstel werd hij benoemd tot kapelaan vbn de H. Antoniuskerk te Neerbosch. Voorts was hij leeraar aan de St. Rosastich- ting en genoot een vorming aan de R.K. Uni versiteit. Pater Verwilst had een ruim deel in de actie Van de Hereeniging der Kerken en propageerde de Oostersche liturgie. De laatste jaren was hij werkzaam als inspecteur van het bijzonder lager onderwijs in het dekenaat Nij- megen. De begrafenis vindt aa. Maandag plaats. Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond heeft benoemd tot kapelaan te Maasniel den weleerw. heer C. Janssen (neomist) uit Venray. (Herplaatsing wegens misstelling). Hij keerde zich om en verliet het vertrek. Zoodra hij alleen was, begon Holiday als een razende aan de touwen te trekken, waarmede hij was vastgebonden. De revolver, welke Merritt had achtergelaten, leek hem te bespotten Oh, als hij zich sléchts kon bevrUden van die afschuwelijke banden.... HU was echter zoo stevig vastgemaakt, dat onverschillig welke pogingen hij ook deed. er niets te bereiken viel. En junst toen een gevoel van wanhoop op nieuw over hem kwam, deed een geluid hem op zienEn hetgeen hij zag bracht hem in den waan, dat hij moest droomen. Door het vuile bovenlicht bengelden een paar in zijden kousen eestoken beenen.... HOOFDSTUK XVI Op het kantje af. Holiday bleef naar boven staren.... Van de vele vreemde dingen, welke dien avond waren voorgevallen, was dit toch zeer zeker het merk waardigste. Het waren een paar bijzonder mooi gevormde beenen.... en ze behoorden aan een vrouw. Maar wélke vrouw zou het in haar hoofd krU- gen op het dak van dat geheimzinnige huis te kruipen? HU durfde ternauwernood ademhalen en keek naar wat er verder gebeurde. De beenen zakten lager., lager. De vrouw, onverschillig wie zU ook moet wezen, zou weldra in het vertrek zijn. Nu kon hij haar lichaam onderscheiden. Met de grootste behoedzaamheid liet ze zich üillllllllllllllllllllllll Er klinkt een nieuw, er klinkt een 1 sterk, j§ Een zelfbewust geluid: sg H Met loges van vrijmetselaars H Is het in Neerland uit! s 't Is uit met geheimzinnige Romantisch-doenerijS Voor anoniem geintrigeer H Is nu de tijd voorbij. E 't Is uit met 't geld-op-d'achtergrond, H Met konkel-politiek, H Met 't staatje-spelen in den staat H Door die geheime kliek. EE Wij metselen, maar aan onzen staat, In dienst van volk en land, H En brengen daardoor hopelijk j§ Een hecht gebouw tot stand. Wij willen metselen, steen na steen, Ij H Al valt het nog zoo zwaar. j| Al duurt het lang, al komt het in O n s leven zelfs niet klaar. §j Veel méér dan dorpen en een stad |j s Is in ons land verwoest: EE Zooveel, dat eertijds blinkend scheen, s Bleek slechts een hoop oud roest H Wij zullen metselen, bouwen, ja! EE H Maar openlijk en vrij! Met loges en geintrigeer |j Zij 't nu voorgoed voorbij! HERMAN KRAMER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Aan mr. H. J. Kist is, in verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leeftUd, met ingang van 16 September 1940 eervol ont slag verleend als griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de in rechterlUke betrekkingen bewezen diensten. Na achtereenvolgens als griffier van de kan tongerechten te Bergen op Zoom en te Gouda in de rechterlijke macht te hebben gediend, werd mr. Kist 15 Januari 1915 tot substituut-griffier bU den Hoogen Raad aangesteld, waarna 2 Aug. 1927 zUn benoeming tot griffier volgde. Mr. Kist is dus meer dan een kwart eeuw bU den Hoogen Raad werkzaam geweest. De Nederlandsche exporteurs zUn dezer dagen in het bezit gekomen van de nieuwe hoeveelheid Genehimgungen, welke Duitschland beschikbaar stelde en dit feit heeft zUn invloed niet gemist op het prUspeil van de producten. Er is aan de veilingen een groote vraag ont staan, in het bU zonder naar de druiven, die hierdoor belangrijk in prijs zijn gestegen. Voor de Alicante, die de vorige week nog rond 30 cent golden, liep de prijs met pl.m. 10 cent op ei> ook andere druivensoorten deelden in die prijsstijging. Heel groot is de afname door Duitschland nu, en vrijwel de geheele West- landsche aanvoer van druiven kan worden ge ëxporteerd, hetgeen temeer van belang is, nu het binnenland zoo weinig vraag heeft. Gezien het feit, dat verder export vrijwel niet mogelijk is, is het feit dat zoo ruime verzen ding over onze Oostgrens plaats vindt, een uit komst, daar het thans opslaan in de koelhui zen nog bezwaren heeft. Hoezeer de exporteurs hun Genehmigungen benutten blijkt wel uit het feit, dat aan som mige veilingen voor druiven boven de voor export bepaalde maximumprijzen werd afge drukt op de veilingklok. Dit maakte het voor het verloop der veiling wel eens lastig, daar de partij dan weer opnieuw moest worden geveild, hetgeen soms meermalen moest geschieden, omdat de kooplieden bevreesd waren, de be geerde hoeveelheid niet te krijgen! Naar we voorts vernemen, is de hoeveelheid Genehmigungen thans grooter dan die van het zelfde tijdvak in het vorig jaar. De K.N.A.C. deelt het volgende mede: De beschikking vanwege het departement van Financiën, waarbij het verkrijgen van 60-dagen- kaarten voor de motorrijtuigenbelasting werd vergemakkelijkt, gaf door haar redacüe aanlei ding tot het feit, dat verschillende inspecteurs der directe belastingen zich niet meer gerech tigd achtten terugbetalingen te doen geschieden op jaar- en kwartaalkaarten voor motorrijtui gen. welke buiten gebruik moesten worden gesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. werd thans van het departement van Financiën bericht ont vangen, dat deze terugbetaling toch kan geschieden, indien voor des desbetreffende motorrijtuigen een rijvergunning door de rijksverkeersinspectie is geweigerd. Bovendien blijft de bepaling van kracht dat hun, die kunnen aantoonen op bepaalde dagen in de maanden Juni, Juli, Augustus en/of Sep tember 1940, niet met hun voertuig op den open baren weg te hebben gereden, op verzoek terug gave kan worden verleend over de desbetref fende dagen. zakken. Toen kwam ze zoo licht als een veertje op den stoel terecht. „U!" On willekeur! ontsnapte deze uitroep aan zijn lippen. Het meisje dat zich door het den in haar oogen, doch ze samelde niets anders dan de Jonge vrouw uit den Blauwen Trein. Er kwam een blik van angst en diep medelij den in haar oogen, doch ze stmelde niets anders dan „oh." Onmiddellijk toog ze aan het werk: ze boog zich voorover en bevrijdde hem met een koortsachtige haast van de touwen, die hem ge vangen hielden. „U.... Je moet gauw maken dat je "wegkomt," bracht hij uit. „Benelli is beneden." Haar antwoord bracht hem in de hoogste ver wondering. „Ik ben juist door Benelli hierheen gekomen. Ik zag hem vanavond voor Uw huis in Mount Street staan en van daaraf ben ik hem gevolgd." „Maarhij kan elk oogenblik hier wezen." Het trillen van ziln stem was niet alleen te wij ten aan angst waarin hij verkeerdeHaar ge zichtje was heel dicht bij hem en het viel hem op hoe mooi en fijn haar huid was.... welk een diepbruine kleur haar oogen hadden en wat een heerlijk parfum ze gebruikteWellicht moest hij een groote dwaas zijn in deze oogenblikken van dergelijke dingen notitie te nemen, maai het was nu eenmaal zóó, en hierdoor vergat hij zelfs gedurende enkele oogenblikken dat hij pel slot van rekening in doodsgevaar verkeerde. „Wacht totdat ik hiermee klaar ben," ant woordde ze. Dat was dan ook het eenige wat ze zei. Ze ging voort met het losmaken der tou wen, waarmede ze een nagel brak, waardoor het Ter inlichting van hen, die gaarne het juiste willen weten van de voorschriften, geldend voor het verduisteren van de diverse lichten van verkeersmiddelen, laten wij hier een overzicht volgen: Voertuigen, incl. auto's en andere motor rijtuigen: Voorlichten: Slechts wit of geel licht. Ander licht is verboden. Zoo afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 58 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in het midden het licht naar buiten laat schijnen (verf of papier niet vol doende). Gebruik van afschermingskappen ver plicht. Deze moeten door Rijksinspectie Lucht bescherming goedgekeurd zijn. Slechts gloei lampen van max. 35 Watt. Groot licht: binnen bebouwde kommen ver boden; knippersignalen verboden. Dimlicht: verplicnt binnen bebouwde kom: knippersignalen verboden. Stads- en parkeerlichten: Tijdens het rijden verboden: tijdens stilstaan verplicht. Moeten afgeschermd zijn cfm. voor- c.q. achterlichten. Parkeerende voertuigen moeten naar voren en achteren door de voorgeschreven afgeschermde lichten zichtbaar zijn. Slechts gloeilampen van max. 10 Watt. Achter- en stoplichten: Moeten naar boven af geschermd blijven branden. Achterlicht slechts rood licht. Richtingaanwijzers: Moeten en mogen alleen worden gebruikt bi) verandering van richting. Rijwielen: Voorlichten: Slechts wit of geel licht (ander licht is verboden). Zoo afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 35 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. Achterlicht: Moet naar boven afgeschermd blijven branden (moet rood zijn). Onder de aandacht van de wielrijders wordt gebracht, dat er rtjwiellantaam-kap- jes met een goedkeuringsmerk in den han del zijn, welke niet voldoen aan de bepalin gen, gesteld door den Rijkscommissaris. Deze kapjes zijn van een goedkeurii psinerk voorzien, voordat de bepalingen van <\en Rijkscommissaris betreffende de verduiste ring waren gegeven. Men lette er dus bij den aankoop van een kapje op, dat het kapje voldoet aan de volgen de voorwaarden, genoemd in de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, betreffende het verduisteren (4 Juli 1940) De voorlampen van fietsen moeten zoo wor den afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 35 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. (In verband met de groote lichtsterk te en het groote aantal wielrijders in Neder land is het aan te bevelen een opening te ge bruiken van 3 c.M. lengte en 1 C.M. hoogte). Voor de voorverlichting van fietsen mag al leen wit of geel licht gebruikt worden; licht van andere kleur is verboden (blauw, rood, groen, enz.). De achterlichten moeten naar boven afge schermd branden. Als achterlicht mag rood licht gebruikt blijven worden. De rijwielen kunnen, indien het euvel ter plaatse niet verholpen kan worden, in beslag genomen worden. De juiste naleving van verordening 113 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin in artikel 3 de maximumsterkte der lampen van motor rijtuigen wordt geregeld, wordt van heden af streng gecontroleerd. Immers, teneinde den eigenaars voldoende ge legenheid te geven, hun verlichting te veran deren, werd bepaald, dat de verordening acht dagen' later in werking zou treden. Dit is nu het geval. Op niet-nakoming van de bepalingen staan strenge straffen; behalve dat een boete tot 1000 kan worden opgelegd of een hechtenis tot zes maanden, kan ook het desbetreffende voertuig in beslag worden genomen en de be stuurder in bewaring worden gesteld. 9 Juli was er te Schijndel tusschen buren een vechtpartij, waarbij de 24-jarige A. H. van H. den jeugdigen J. H. zwaar mishandelde door hem met een mes in het achterhoofd te steken, waardoor hij een wonde aan den hals kreeg, welke tot op de halswervels doordrong en een lengte van ongeveer 15 c.M. had. Volgens de deskundigen was deze wonde in hooge mate le vensgevaarlijk. Van H. had twee weken geleden voor de Bos sche rechtbank terechtgestaan en toen had de officier van justitie wegens zware mishandeling een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest geëisebt. De rechtbank heeft thans vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Met ingang van 1 October 1940 is aan A. Fa- ber op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Eerste Gesticht van de Rijks werkinrichtingen Veenhuizen, onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. bloed er uit spoot...-. Doch eindelijk en ten laatste waren Holiday's handen vrij. „Kunt U nu de rest opknappen, terwijl ik ae deur in de gaten houd?" vroeg ze. Hij knikte, niet in staat tot spreken. Hij was thans te verbaasd om iets te kunnen zeggen. Indien plotseling een geestverschijning voor zijn oogen was verrezen, dan had hij niet méér ver wonderd kunnen zijn. Stadenfield had kort te voren te kennen gegeven, dat het huis ver van de bewoonde wereld lag.... Waar was dit meis je in een avondtoilet en met dunne zijden schoentjes dan vandaan gekomen? Hij wist dat ze zich toegang had verschaft door het dak heen, maar wat gebeurde er vóór dien tijd? Hoe was het haar gelukt het dak te bereiken. Daarna herinnerde hij zich de enkele woorden, die ze als verklaring had gegeven. Ze had Be nelli in Mount Street ontdekt en was hem ge volgd. Maar zelfs dit feit loste de vele andere geheimzinnigheden niet op. Tenslotte had hij zich van alle touwen be vrijd. Langzaam en wankelend kwam hij over eind. Door een zeker gevoel van zwakte was hu duizelig geworden. „Gaat het? Ze hebben u toch niet mishan deld?" Het jonge meisje stond dicht bij de deur. In beide handen hield ze een revolver gek emi Het eene wapen zag er als een stuk speelgoed uit, doch in de andere revolver herkende Holi day het voorwerp, dat Merritt had achterge laten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3