Kapitein van den Opbouwdienst beleedigde den Fuehrer Regeeringswijziging in Frankrijk Brooddistributie Veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf Oorlogsschade Kerkelijk LeVen WEDEROPBOUW. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 Uitvoerige behandeling van de zaak voor het Kriegsgericht Requisitoir Bekouw Mijnssen Wij luisteren naar Zondag 8 September Maandag 9 September Restaurant DORRIUS Wcygand krijgt uitgebreide vol machten voor de verdediging van Fransch Afrika MOOI LEGAAT Mar. van Hout 70 jaar Jos. Goudswaard zeventig jaar De Engelsche communiqué's Bijzondere steun van het Rijk aan Muiden WAT DOET GE LIEVER? N.V. Bouwkas „ROHYP", A'dam-C., Spuislr. 219-221 Aardappelen- en bietenrooiers krijgen tot 1 November dubbel rantsoen DRAUMA-vanVALKEMBURG'S LEEUWARDEN Op bon van uw dokter CONCENTRATIE IN DE MIDDENSTANDSBEWEGING Prijsopdrijving H.H. WIJDINGEN NATIONALE NOVENE Ter eere van de kleine H. Theresia AT H LET IE K Athletiekkampioenschappen N.G.V. WIELRENNEN SI JEN EN LAMBRICHTS IN FRANKRIJK TENNIS De oefenmeesters in actie DAMMEN Om het R. K. Lands kampioenschap Hoofdklasse-competitie aangevangen Opening sintelbaan te Leiden afgelast Voor de Duitsche militaire rechtbank te Utrecht stond Vrijdagmiddag terecht de 44- jarige kapitein A„ van den Opbouwdienst, vooi- heen leeraar aan de Militaire Academie te Breda. Hem was ten laste gelegd, den Fuehrer van het Duitsche Rijk opzettelijk belecdigd te hebben, door op 16 Juli van dit jaar tijdens een rede op het fort ,,'t Hemeltje" nabij Utrecht tegenover den troep o.a. het volgende gezegd te hebben: De "woorden van een hoogstaande vrouw als Koningin Wilhelmina zijn toch altijd hog beter te achten dan hetgeen de schilder uit Duitschland zegt.... Toen de kapitein zei: puntje, puntje, enz. en daarmede kennelijk iets onaangenaams bedoelde tegen den Fuehrer van het Duitsche Rijk, ging een deel van den troep lachen, kennelijk begrijpend, wat de kapitein daarmede bedoelde en inderdaad was de kapitein van plan geweest iets onaange naams te zeggen, doch omdat hij begreep, dat hij daarmede wel eens buiten zijn boekje zou kunnen gaan, had hij maar gezegd: puntje, Puntje enzOp deze woorden had een dienstplichtig chauffeur, in samenwerking met eenige andere soldaten, die bij den troep aan wezig waren en mede hadden geluisteid naar de rede, een aanklacht ingediend en hiervooi moest kapitein A. Vrijdagmiddag voor de mili taire rechtbank verschijnen. De zitting heeft onafgebroken acht uur lang geduurd. Na een uitvoerig verhoor over de anteceden ten van verdachte kwam vast te staan, dat hij in het voormalige Nederlandsche leger een belangrijke rol had gespeeld. Door zijn held haftig gedrag in de oorlogsdagen had de com mandant hem zelfs voorgedragen voor de Militaire Willemsorde. Verdachte was na de mobilisatie in dienst getreden bij den Opbouw dienst. Als zoodanig was hij gedetacheerd te Utrecht. Zijn taak was sport te beoefenen met zijn soldaten, wandelingen met hen te maken en ook het fort. dat zeer vuil was, weer schoon te maken. 16 Juli had verdachte dan volgens de dagvaarding een zeer gevaarlijke rede ge houden en daarin de woorden gesproken, zooala in het begin genoemd. President: Maar U had toch ook den eed afgelegd, tóen U bij den Opbouwdienst in dienst trad, dat u niets zou doen, wat tegen Duitsch land zou zijn. Verdachte: Ja, dat is zoo, maar daaraan heb ik niet gedacht, toen ik mijn rede hield. Ik sprak zoo in het vuur van mijn woorden, dat ik inderdaad te ver ben gegaan. Ik had mede lijden met den troep, die aan de toekomst twijfelde en ik heb mij door mijn gevoelens laten meesleepen. Vervolgens werd gehoord de eerste getuige W., die Nederlander van geboorte is, doch die kort na zijn geboorte naar Duitschland is ver trokken en daar al dien tijd verbleef. In de mobilisatie werd hij opgeroepen voor den Ne- «crlandschen militairen dienst. Toen hij eenige dagen na 16 Juli bij den kapitein kwam en hem een in het Duitsch gesteld verzoek om verlof overhandigde, had deze tegen hem ge zegd: Brutale hond. kun jij je verzoek niet in het Hollandsch schrijven? Toen getuige had gezegd, dat hij de Nedrlandsche taal wel zoon beetje kon spreken, maar dat hij ze niet kon schrijven, had de kapitein hem verder afge blaft en hem bestraft met drie dagen verzwaard arrest. Volgens getuige was het riet om die drie dagen verzwaard arrest, dat hij de aan klacht had ingediend, doch omdat hij zich ge griefd gevoelde door de hetze-redevoermgen van den kapitein. President tot getuige: Hebt u wel eens meer gemerkt, dat deze kapitein anti-Duitsch was en met name den Fuehrer vijandig gezind? Getuige: Ja zeker, het is 16 Juli niet de eenige keer geweest, dat de kapitein zich laatdunkend over het Duitsche Rijk en zijn Fuehrer heeft Uitgelaten. Op grond daarvan ben ik met nog eenige anderen er toe overgegaan, tegen hem een aanklacht in te dienen. Getuige vertelde Verder, dat een andere soldaat uit den trcep tegen den kapitein had gezegd: Kapitein, wij willen niet alsmaar hooren, hoe u denkt over de Koningin en den Fuehrer, doch wij willen Wel eens iets weten over den Opbouwdienst. De kapitein zou toen gezegd hebben Voordat ik kan beginnen met mijn werk voor den Op bouwdienst, is het nuttig, dat ik u inlicht over den huidigen stand van zaken. H(j had Ook gesproken over de schande der gevangen neming van generaal Winkelman en in dit Verband had hij dan ook aan zijn troep open lijk verklaard: De Fuehrer is niet te vergelijken met de hoogstaande Vorstin van ons land. Om een ander voorbeeld te noemen, had de kapitein Verteld van een bezoek aan Scheveningen, waar dien dag een Duitsche militaire kapel op den boulevard een concert gaf. Toen hij bemerkte dat vele Nederlanders zelfs lof uitten over de prestaties van de militaire kapel, was hij daar over zeer geërgerd. Hij had dat dan ook niet onder stoelen of banken gestoken en het open lijk aan den troep medegedeeld. President tot getuige: Ergerden anderen zich ook wel eens aan hetgeen de kapitein vertelde? Getuige: Ja zeker, ik was dat niet alleen en dat is maar gelukkig ook, want anders zou men denken, dat ik het deed, omdat ik zooiang in Duitschland werkzaam ben geweest. Verdachte: Ik mag hier misschien even inter- fumpeeren mijnheer de president. Dat ik uit sluitend gesproken zou hebben over den Fuehrer en de Koningin is niet waar. Ik meende, dat het op mijn weg lag, als kapitein van aen Opbouwdienst, om zoo even de voorgeschiedenis Van de oorlogsdagen en de oorlogsdagen zelf Ui herinnering te brengen en dat het op mijn Weg lag te zeggen, hoe de toestand thans was. Dat ik verachtelijke bewegingen heb gemaakt is ten eenenmale onjuist. Ik heb mijn troep er dp gewezen, dat men zich moet aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. En ik heb er dok bij verteld, dat wij goede verliezers moeten Zijn. Nimmer heb ik haat bedoeld tegen het Duitsche Rijk. Daarvoor ben ik een te goed soldaat. Verdediger tot getuige: Hebt u uw verzoek dm verlof in het Duitsch geschreven, om den kapitein te ergeren? Getuige: Neen, dat niet, want aan een vori- 8en kapitein schreef ik ook altijd mijn ver- Zoeken in het Duitsch en die zei er nimmer !ets van. Die kon begrijpen, dat ik, die zoo Weinig in Nederland had vertoefd, de Neder landsche taal niet machtig was. Hierna komt getuige H. aan de beurt, een soldaat uit den Opbouwdienst, die eveneens herhaalt hetgeen de kapitein in zijn rede 16 Juli op het fort ,,'t Hemeltje" heeft gezegd. President tot dezen getuige: Heeft de be klaagde gesproken over den schilder Hitier? Getuige: Ja, hij zei o.a.: Ik acht de Koningin hooger dan den schilder uit Duitschland, die Puntje, puntje enz. President: Heeft verdachte, toen hij het Woord schilder uitsprak, daar niet aan toe gevoegd de letter H., daarmede kennelijk op Hitier doelende? Getuige: Neen, daar heb ik niets van ge hoord en ik kan mij ook niet herinneren, cat anderen daarvan iets weten. President: Vreemd, de vorige getuige meent anders, dat hij wel gehoord heeft, dat de letter H. nog is uitgesproken. Een der rechters: Hebt u den indruk, dat de kapitein Duitschland opzettelijk omlaag wilde halen? Getuige: Neen niet opzettelijk, hij sprak al tijd zoo barsch. Zijn toon is nimmer aange naam geweest. Dus ook niet, toen hij een ver gelijking maakte tusschen de Koningin en den Führer van het Duitsche Rijk. Toen was zijn toon niet barscher dan anders. President: Als de kapitein sprak over gene raal Winkelman en hij zou dan bijvoorbeeld gezegd hebben: Voor mij is Winkelman beter dan Hitier, dan zouden wij hem dat niet kwa lijk hebben genomen, maar waarom was het noodig, dat hij Hitier aanduidde met het woord schilder? Weet u dat misschien? Getuige: Neen, waarom hij dat deed, weet ik niet. Het is mij nu wel duidelijk geworden, dat deze kapitein niet Duitschgezind was. President: Weet u misschien ook nog, wat de kapitein verteld heeft over het Duitsche muziekcorps, dat in Scheveningen concer teerde? Getuige: Hij vertelde ons, dat hij weinig res pect had voor menschen, die als luisteraars bij een Duitsch muziekcorps stonden en voor de uitvoering nog lof over hadden ook. Er zijn in Nederland toch ook goede muziekcorpsen, zoo zeide hij dan. Ga daar liever maar naar luisteren. Verdachte, hierna het woord krijgend, zeide: President, ik kan mij voorstellen, dat deze sol daten mij een nijdas vonden. Zelfs mijn kin deren vreezen mij, terwijl ik toch hun vader ben. Ik kan er niets aan doen, dat ik een zoo barsch uitziend gezicht heb. Wie mij echter beter kent, weet, dat ik het zoo kwaad niet meen. Een derrechters tot den eersten getuige: Hebt u den indruk, dat de kapitein op uw ver zoek in het Duitsch zoo boos werd, omdat het in het Duitsch geschreven was? Of was het ook ergens anders om? Getuige W.: Naar mijn meening werd hij al leen zoo boos, omdat ik het verzoekschrift in de Duitsche taal had gesteld. De derde getuige was sergeant B., eveneens van den opbouwdienst. Deze verklaarde ook, date de kapitein in den Opbouwdienst steeds sprak over de Koningin en het Koningshuis. Eens- had hij gezegd: In de tegenwoordige orders staat, dat wij moeten roepen: „Leve het va derland." Er is uitgeschrapt: „Leve de Ko ningin." De kapitein had dit zeer onbillijk ge vonden. De Koningin heeft zooveel voor ons ge daan dat zij zeker niet verdient, wat men haai en ons thans aandoet. Het is inderdaad waar, de kapitein achtte de Koningin erg hoog, hoo ger dan iemand anders. De getuige meende voorts, dat de kapitein op den bewusten dag gesproken zou hebben in het vuur van zijn rede, terwijl hij niet van te voren nagedacht had, wat de gevolgen van zijn woorden zouden kunnen zijn. Aan den opbouwdienstsoldaat V. werd Ver volgens een verhoor afgenomen. Ook deze sol daat getuigde van de woorden van den kapi tein, doch hij heeft niet gehoord, dat verdachte gezegd heeft, dat hij de Koningin hooger achtte dan een schilder. Ten slotte werd majoor C. gehoord. Deze ge tuige gaf allereerst een overzicht van het werk en de hoedanigheid van het werk Van den ka pitein. De majoor heeft verdachte leeren ken nen bij het regiment wielrijders in Den Bosch. Hij is naar zijn meening een voortreffelijk offi cier, buitengewoon geschikt voor het werk, dat hem werd opgedragen. Het is niet voor niets, dat hij naar de Hoogere Krijgsschool is ge stuurd, om daar een driejarigen cursus te vol gen. Zijn kennis van de krijgskunde is zeer groot. President tot den majoor: Gelooft u dat de kapitein door den nieuwen toestand uit zijn evenwicht is geslagen? Majoor: Ongetwijfeld. Hij was een speciali teit in de geschiedenis van het Huis van Oranje en juist voor hem beteekende het heen gaan der Koningin zeer veel. Tijdens de oor logsdagen heeft deze verdachte zich uitste kend gedragen, maar door de capitulatie van ons leger was hij kennelijk overstuur. President: Is het in Nederlandsche officiers kringen ook gewoonte geweest, om den Führer, Adolf Hitler, met schilder aan te duiden? Majoor: Neen, dat niet. Wij hebben te veel respect voor de kwaliteiten van den Führer, om op deze wijze over hem te denken en te spreken. In zijn requisitoir herinnerde de openbare aanklager aan de rede van kapitein A., die hij gehouden heeft 16 Juli van dit jaar. Ook bracht spr. het gezegde over het Duitsche muziekcorps in herinnering. Spr. zou trachten te bewijzen, dat Verdachte opzettelijk den Führer heeft be- leedigd. Niet alleen de eerste getuige W„ die met twee anderen de aanklacht heeft inge diend, vond hetgeen verdachte zeide, kwet send, doch ook twee andere getuigen, die den Onderlinge Verzekering Mij. 's-Gravenhage, Javastr. 76, Den Haag Gevolmachtigden Heerengracht 124-128, Amsterdam-C. Deze maatschappij, opgericht door di recteuren van oude, belangrijke, on derlinge maatschappijen, heeft ^pn voorzichtig evenwicht betracht tus schen het door verzekerde te brengen offer en een practische schaderege ling. In 7 weken werd reeds voor 100.000.000.— verzekerd, verdeeld over 7000 posten. Voorschotheffing: 1 p. mille p. halfj. Maxim, naheffing: 4 p. mille p. halfj. SCHADEUITKEERING HALFJAARLIJKS Geen dekking te zamen met groote (industrieele) risico's; maximum per object 50.000. WENDT U TOT UW ASSURANTIEBEZORGER! Voor objecten boven 50.000.is een geheel apart werkende afdeeling B. opgericht: Voorschotheffing: 1 p. mille p. halfj. Maxim, naheffing: 9 p. mille p. halfj. kapitein kennen uit den Opbouwdienst, von den, dat de kapitein kennelijk de bedoeling heeft gehad, den Führer te beleedigen. Met boos opzet is, volgens spr., onderscheid ge maakt tusschen de hoogstaande Koningin en 'n Duitschen schilder. Wie 'n dergelijke tendens volle rede houdt, in zijn functie van kapitein, moet daarvoor streng gestraft worden. Ver dachte heeft bij zijn intrede in den opbouw dienst verklaard, niets te doen tegen het Duit sche Rijk. Hier heeft hij zich echter op een ontzettende wijze misdragen en zijn straf mag en kan niet licht zijn. Van een eenvóudigen soldaat zou men een dergelijk vergrijp nog kunnen begrijpen, doch van een intelligenten kapitein als deze verdachte is het zeer kwalijk te nemen. Hij was officier, had hoogere plich ten en hoogere rechten en daarom achtte spr. het ook beter, dat hij zwaarder gestraft wordt dan een gewoon soldaat, die het misschien in zijn domheid gezegd zou heben. Dat deze intelligente kapitein ter zitting niet openlijk heeft willen verklaren, dat hij Duitsch land vijandig gezind is, viel spr. van hem tegen. Daarom ook heeft spr. nu geen medelijden met hem en eischte hij drie jaar gevangenisstraf. De Verdediger, mr. van Woelderen, zeide, dat hetgeen de kapitein gezegd had, zeer kwalijk te nemen was, doch dat dit was gekomen om dat hij ten eerste nationaal gevoel bij zijn troep had willen aanwakkeren en ten tweede om het minderwaardigheidsgevoel weg te nemen, dat bij de soldaten, over wie de kapitein het commando voerde, overheerschte. Het is zeer twijfelachtig, aldus pl., of inderdaad bewezen kan worden, dat hier boos opzet in het spel is. Deze man, met een mooien staat van dienst, is thans zonder betrekking. Zijn toekomst is zeer somber. Hij heeft nu al zes weken in voor arrest gezeten. Pl. vroeg voor hem uiterste cle mentie. De verdachte zeide nog, dat hij inderdaad niet de bedoeling heeft gehad opzettelijk den Führer en daardoor de Duitsche weermacht te beleedigen. Nadat het Kriegsgericht een uur in raad- kamer was geweest, werd het vonnis uit gesproken en werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden, met aftrek van tweemaal drie weken Voorarrest. Aan- de overwegingen ontleenen wij het vol gende: Door de woorden, die verdachte heeft geuit, heeft hij niet alleen den Führer ge troffen, maar het geheele Duitsche volk, alle mannen, alle vrouwen en alle kinderen en daar om is. zijn straf zoo hoog. Hij heeft iederen soldaat van het Duitsche Rijk in het hart ge troffen en dat kan men niet ongestraft voorbij laten gaan. JAARSVELD, 414.4 M. 8 00 NCRV, 12.00 VARA. 6.00 NCRV 8.00—10.30 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Orgel concert (gr.pl.), 9.10 Gewijde muziek (gr.- pl12.00 VARA-orkest. 12.45 Nieuwsbe richten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Es meralda en solist, 2.45 Tuinbouwhalfuur- tje. 3.15 De Ramblers, 3.45 Orgel en viool, 4 45 De Krekels, 5.15 Wekelijksche gedach- tenwisseling (ANP), 5.30 De Golfbrekers, 5.45 Sportpraatje. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 VARA-orkest en solist, 9.00 Ra- diotooneel, 9.15 Bont programma, 10.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, Renova-septet (opn.), 9.00 Gramofoonmuziek., 10.15 Gramofoonmu ziek, 10.30 Omroeporkest, 11.30 Orgelspel (opn.) 11.45 AVRO-Amusementsorkest en solist, 12.45 Nieuwsberichten ANP, gramo foonmuziek, 1.00 De Romancers en soliste, 2.15 Het Haagsch Matrozenkoor, 2.35 Gra mofoonmuziek, 3.15 Omroeporkest en so liste. 4.05—4.20 Cyclus „In den schijnwer per". 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Weke lijksche gedachtenwisseling CANP), 5.30 Viool, zang en orgel, 6.30 AVRO-Musette- orkest, 7.00 Reportage. 7.30 ..De Speellie den" en een koor. 8.I5 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Giamofoonmuizek met .toelich ting, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Nieuws berichten ANP. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8:00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek, 10.15 Declamatie, 10.35 Gramo foonmuziek. 10.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 1.15 Declama tie. 11.30 Orgelspel. 12.05 Esmeralda en so list, 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP. gramofoonmuziek, 1.15 VARA- orkest, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.20 VARA- orkest, 3.00 Declamatie, 3.30 Piano voor dracht, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Or gelspel. 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP, 5.30 Esmerala'a, solisten en gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Viool- cello en piano, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 VARA-orkest en solisten. 9.00 Declamatie, 9.25 VARA- oikest en solisten. 10.1510.30 Nieuwsbe richten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmu ziek, 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmu ziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1 00 Orgelspel en gramo foonmuziek. 2.15 Het Haagsch trio en gramofoonmuziek, 3.15 Gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Molto Canta bile en gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Molto Cantabile en gramofoonmuziek, 6.30 Gra- i mofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.30 Reportage. 8.15 Nieuwsberich- i ten ANP, 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Nieuwsbe- t richten ANP. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Ï1A AD V\ INIfT nP QI AP 9n n°g één. en nog één. Bommen vallen in Uw omgeving, DAAiv l\Llnlvl U£é DL/Vvj brengen verwoesting, en groote schade. Vreesclijk! Maar gelukkig behoeft Uw streek dit niet alleen te dragen, het geheele land staat klaar om U te helpen. Want de leden van NTEfïW MOÏ FQT ÏMQIfA wonen door geheel Nederland, in steden en op het plattc- m£UW IT1UL.E.O I -IU311AS Iand Daarom kunt U zich bij deze organisatie zoo veilig voelen. Uw circulaire ligt gereed. SINGEL 126130 AMSTERDAM (C.) TEL. 47190. GENcVE, 7 Sept. (D. N. B.) Dc Fran- sche regeering Is gisteravond na een onder voorzitterschap van maarschalk Pétain ge houden ministerraad afgetreden. Er is daar na een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt: Met Het oog op de versterking van het re- geeringsgezag heeft maarschalk Pétain besloten, een ministerraad te belasten met de taak, de leidende beginselen van de politiek der regee ring vast te leggen en ze in wetten tot uitdruk king te brengen. De leden dor regeering, die tot dezen, door maarschalk Pétain gepresideer- den ministerraad behooren en de volmachten van ministers hebben, zijn: Plaatsvervangend minister-president: La- val. Justitie: Alibert. Buitenlandschc Zaken: Baudouin. Productie en Arbeid: Belin. Financiën: Bouthilier. Binncnlandsche Zaken: Pcyrouthon. De besluiten van den ministerraad worden door een kabinetsraad, die door den plaatsver- vangenden minister-president Laval geleid wordt, uitgevoerd. Tot den kabinetsraad be hooren ook alle staatssecretarissen met en zon der den rang van minister. Laval is belast met de voorlichting en met de coördinatie der mi nisteries. De kabinetsraad zal de loopende be stuursaangelegenheden en de aangelegenheden, die niet voor den ministerraad gebracht worden, afhandelen. Generaal Weygand heeft in zijn hoedanigheid van generaal-gedelegeerde der regeering in Fransch Afrika de meest uitgebreide volmach ten gekregen om de verdediging en de veilig heid van het Fransche koloniale rijk te waar borgen. Door het overdragen van deze missie, de verdediging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vastbesloten is, zich met alle middelen te verzetten tegen de intriges, die erop gericht zijn het moederland en de koloniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen. ehill heeft onlangs verklaard, aldus dezen brief, dat in de havenstad Ramsgate bijna duizend huizen vernield zijn. Ik heb alle officieels com- muniqué's nagezien, welke waren uitgegeven na aanvallen in die streek, en ik vind daarin geen aanwijzing, dat een zoo groote schade is aan gericht. De mededeeling, dat eenige gebouwen zijn getroffen is te bescheiden voor'duizend ver woeste huizen. Als Churchill de waarheid heeft toegegeven, dan zal het feit, dat men even een kijk heeft gekregen op de dooi de Duitschers aangerichte schade, in het vervolg twijfel aan alle officieele mededeelingen doen rijzen. De Daily Express levert een ander bewijs voor het feit, dat de Engelsche mededeelingen steeds er naar streven, den toestand mooier voor te stellen dan hij is. Steeds weer beweert het mi nisterie van Luchtvaart, dat de Duitsche vliegers er niet in geslaagd zijn den verdedigingsring van afweergeschut en jagers rondom Londen te door breken. Het genoemde blad schrijft in een be richt echter woordelijk: „Nadat het twee uur lang rondgecirkeld had, liet een Duitsch vlieg tuig zes explosieve bommen vallen, die een der voorsteden van Londen deden schudden op haar grondvesten. Toen echter de eerste bom viel, schoten de luchtdoelbatterijen met veel lawaai haar granaten op den Duitscher af, die zich verwijderde." Dr. W. J. Rakhorst, onlangs te Heerde over leden, heeft beschikt, dat na zijn overlijden f50.000 van zijn vermogen bestemd zal worden voor de oprichting van een stichting te noemen, de Heerder stichting, die tot doel zal hebben de tuberculose onder de minder gegoede inge zetenen van de gemeente Heerde te bestrijden, ongeacht hun godsdienst of politieke richting. De oud-burgemeester van Helmond, de heer Mar. van Hout, vierde Vrijdag onder veel blij ken van belangstelling zijn 70sten verjaardag. Met ingang van 1 October a.s. treedt de heer van Hout af als Watergraaf van het Water schap „Het stroomgebied van de Aa", welke functie hij sinds de oprichting in 1922 heeft vervuld. De bekende genealoog, Jos. Goudswaard is zeventig jaar geworden. Als genealoog heeft hij de laatste 25 jaar naam verworven. Voor dien was hij jarenlang woonachtig en werk zaam. in Vlaanderen, als vertegenwoordiger van den Nederlandschen boekhandel, speciaal voor den verkoop van letterkundige werken. In 1914 heeft Goudswaard met vele vrienden, o.a. den dichter Karei v. d. Oever, Vlaanderen moeten verlaten en vestigde hij zich te Baain. Hier koos hij als beroep de genealogie, waar mede hij in ons land naam heeft gemaakt MiADRID, 6 Sept, (A.N.P.) Onder het op schrift „Vertel ons de waarheid" publiceert de News Chronicle een brief van een lezer, waarin jweer bedenkingen worden ingebracht tegen de misleidende officieele mededeelingen over de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen, Chur- De secretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en Finan ciën hebben besloten, dat, ten behoeve van het sluitend maken der begrooting over 1940, aan de gemeente Muiden een bijzondere bijdrage zal worden verleend van f 17.800, waarvan 70 pet. onrfiiddellijk beschikbaar zal worden ge steld, Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? Hooge Hypotheek-rente betalen of het rente-bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen b(j de De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visschcrij maakt bekend, dat aan manne lijke arbeiders, belast met het aardappclen- en bietenrooien, tot 1 November a.s. extra- broodrantsoen op basi svan 100 pet. mag worden verstrekt. Deze tijdelijke extra-verstrekking heeft alleen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode andere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmer king. Dezer dagen is de Bondsraad van den Neder landschen Middenstandsbond te Utrecht bijeen geweest ter behandeling van de aanhangige voorstellen inzake concentratie in de midden standsbeweging. Deze- voorstellen beoogen de oprichting van een Nederlandsche Middenstands-Centrale (N M. C.), als top-orgaan van den geheelen Neder landschen Middenstand. De drie bestaande Nederlandsche Midden standsbonden zullen daartoe hun werkzaamheid en beslissingsbevoegdheid op sociaal-economisch terrein volledig aan de N. M. C. overdragen zoo dat deze naar buiten als eenig vertegenwoordi ger van het georganiseerde middenstandsbe- driifsleven kan optreden. Een zelfde regeling zal ook voor den onder bouw met name voor de vakpatroonsorgant- saties in eiken bedrijfstak worden toegepast, en wel door het stichten van één Centraal Bu reau per bedrijfstak en het benoemen van één vertrouwensman. Het Hoofdbestuur had deze voorstellen met 5 tegen 4 stemmen aangenomen, doch achtte het noodzakelijk, gezien de draagwijdte dezer be slissing, dit vraagstuk aan den Bondsraad, voor te leggen. Tevoren waren ook vakraad en standsraad in de gelegenheid gesteld een oriënteerende bespre- kng aan deze plannen te wijden. Zooals In al deze colleges bestond er ook in de vergadering van den Bondsraad volledige overeenstemming omtrent de noodzakelijkheid van maatregelen tot concentratie. De hoofdlijnen voor de toekomstige organisa tieleven werden overeenkomstig het voorstel van dc meerderheid van het Hoofdbestuur.-met 12 tegen 11 stemmen aanvaard, Tegen een 30-jarige melkslijter uit Haarlem is door de politie proces-verbaal opgemaakt in zake overtreding van de prijsopdrijving»- en hamsterwet, 60 L. slaolie, 90 pond vloeibare zeep, 100 pond groene erwten en 100 pond rijst zijn in beslag genomen en worden ter beschik king van den distributiedienst gesteld. Wegens overtreding van de distributiebepa lingen zijn hier ter stede twee personen gever baliseerd, bij wie 50 K.G. suiker in beslag werd genomen. Bij een van de sigarenwinkeliers, tegen wien vorige week Donderdag door de politie proces verbaal is opgemaakt, daar hij de Distributie- wet had overtreden, is gisteren wederom 22 K.G. suiker in beslag genomen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal op Maandag 9 en Dinsdag 10 September in de kapel van het klooster der Paters Franciscanen te Wycnen de Tonsuur en Vier mindere orden toedienen aan de volgende Fraters: Wiliibrord Evers, Vitaiis Keulaercs, Angelus Verbiest, Michael Janssen, Ivo Helsloot, Pacili- cus v. d. Berg, Lucidius v. d. Vat. FalooSchoen- maeckers, Berr.o vai> Tol, Simon Putman, Re- migius Dieteren, Bruno Peperzak. Livinus Schuwer, Patritius Verkleij. Cleophas van Kan, Julius Heitkclncig, Gijsfcertus Huinink, Engel- mundus Beker, Fab ia nu s Reinierse, Arcnan- gelus Leenders, Urbanus v. Gemert, Conra- dus Goumans, Victorius Lenders, Philippus Broers, Vincentius Roumen, Lucius de Haan, Marcus Melis. Lambertus Bisschop, Evodius Goes, Suitbertus van Mil, Cornelius Bakker, Vitus Mollman. Wulfram de Goede. Norbertus Frinsenberg, Josue Sterk. Marcellus Stevens, Callistus de Haas, Wiilibald Timmermans, Ni- colaas v. Bohemen, Alexander Jacobs. Ro- bertus Geusen, Silvester Dias, Arthur Bredero. Willhadlus Hertman, Xaverius Paas, Lucas Brinkhoff, allen van de Orde der Francisca nen. De tijd van voorbereiding op het feest van onze kleine Heilige nadert weer. Vol vertrouwen zullen er weer velen naar Haar opzien, om bij gelegenheid van Haar feest een „roosje" te ont vangen in den vorm van uitkomst in drukkende omstandigheden, of bevrijding van zorg en pijn. Laten we inmiddels bedenken dat ware liefde niet van één kant moet komen 1 Onze kleine HeUige heeft zelf immers nog op Haar sterf bed gevraagd „toch dikwijls haar handen met kleine offertjes te vullen, opdat zij ze als rozen kon laten neerdalen over de zielen". Laten we dus eens duidelijk afspreken, hoe we Haar allen tezamen zullen verrassen? Is de beste methode van Heiligen-vereering niet altijd hen na te volgen? Maar met betrekking tot het meerendeel der Heiligen is dat intusschen ook de grootste puzzle! Bij Treesje is dat echter beslist niet zoo. Zij schuwde al het buitengewone en had als stelregel: „Wat ik doe, moeten alle kleine zielen óók kunnen doen." Nu blijft dus alleen nog de vraaghoe wil zij nagevolgd worden? Zij heeft het ons gelukkig zelf duide lijk gezegd: door n.l. den goeden God te bemin nen zooals zij Hem bemind heeft, met de over gave en het aanhankelijk vertrouwen van een kind, dat niet angstig-bezorgd is voor eigen wel zijn, maar liever al zijn krachten inspant om z'n goeden Vader kleine genoegens te bereiden. Wat is de heiligheid, goed opgevat, toch eigen lijk eenvoudig! We zullen ons deze laatste weken voor klein Treesje's feest trachten te doordringen van haar geest, die geheel bestaat uit kinderlijk- fijnvoelende liefde tegenover onzen Hemelscben Vader, waarvan zij een prachtig staaltje geeft in de volgende woorden: „Als ik bij mijn dood den goeden God zal zien, Die zoo goed is, dat Hij mij eeuwigdoor met Zijn liefkoozingen wil over stelpen, terwijl ik Hem nimmermeer mijn eigen teederheid door eenig offer zal kunnen betui gen, dan zal dat mij onverdraaglijk zijn, indien ik niet op aarde alles heb gedaan wat ik kór. om Hem genoegen te doen". Plaatjes met noveengebed kunnen kosteloos aan ons klooster aangevraagd worden. Wie kan geve een kleine aalmoes ter bestrijding der onkosten. Gironummer 39730. in Xo per Mariam Uw dienstw. Zrs. Karmelitessei. Egmond a. d. Hoef (N.H.). In tegenstelling met andersluidende berich ten zullen de athletiekkampioenschappen van het Nederlandsch Gymnastiekverbond in Den Haag wel doorgang vinden. De helpt met den Straks vraagt de motorwereld geschoolde krachten. De AUTO-TECH NISCHE SCHOOL leidt U op voor handel en techniek (diesel-, auto-, vlieg tuigmotoren). Prosp. en inl. Amersfoortscheweg 17, Apeldoorn. De verblijfplaats van de twee Llmburgsche Tour de France-rijders Sijen en Lambrichts is thans bekend geworden. Tijdens het uitbreken van de vijandelijkheden in Mei bevonden zij zich in België en nadien had men niets meer van hem vernomen.. Uit een schrijven aan de wederzijdsche familie is gebleken, dat zij met den vluchtelingenstroom naar Zuid-Frankrijk zijn getrokken. Op het oogenblik bevinden zij zich in Marseille en wachten op het oogenblik, dat zij naar het vaderland terug kunnen keeren. Op het sportpark Eilers te Amsterdam zijn Vrijdag de tenniswedstrijden tusschen oefen- meesters begonnen. Een bijzondere verrassing leverde A. Hennes, die na zwaren strijd, T. Goedraad in vijf sets versloeg. De uitslagen luiden: J. Mulder sl. H, Hennes 4-6 6-3, 4-6, 6-4, 6-4; A. Hennes sl. T. Goedraad 7-5, 5-7, 2-6, 6-3, 7-5; B. v. Bcem sl. J, Kauling 6-1, 6-4, 6-3; A. Sabbe sl. M. Stas 6-4, 8-10, 4-6, 6-2, 6-3; J. de Mos sl. B. van Beem 6-3, 6-0, 4-6, 6-3; W. Hennes sl A Hennes 6-3 6-1. 6-4; A. Waas dorp sl. A. Sabbe 6-3, 6-0. 6-4; J. Goedraad sl. J, Mulder 10-12, 6-3 6-4, 4-6, 6-0. De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Nederland, die eerst waren vastge steld op Zondag 8 September, zullen thans een week later aanvangen, en wel op Zondag 15 September a.s. De eerste wedstrijd die dan in West-Friesland gespeeld wordt, wordt een ge westelijke ontmoeting en wel tusschen A. H. Bizot en J. J- Wagenaar. Gespeeld wordt te Hoorn in het café van G. C. Hooy, Koepoorts plein, Aanvang nam. 12 uur. De hoofdklasse-competitie van den Neder landschen Dambond is dit jaar vervroegd aan gevangen. Eenige ontmoetingen worden op weekdagen 's avonds gespeeld, doch het mee rendeel wordt gehouden op Zondagen, zulks in verband met de verduistering. De deelname van eenige vereenigingen is nog niet geheel definitief. In elk geval spelen mede DOS. CDA, DSTO, Jozef Blankenaar,Weesp. Oostzaan en van Embden. CDA speelde haar eerste ontmoeting tegen DSTO. De voorloopige eindstand was 511. De athletiekwedstrjjden, welke ter gelegenheid van de opening van de Leidsche sintelbaan op Zaterdag en Zondag as. zouden worden gehou den, alsmede de opening zelf. zijn afgelast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5