Grootsche Duitsche aanval op Londen ingezet Eén rookkolom van City tot Theems President Kallio gestorven Legitimatieplicht voor alle inwoners De brief waarin Antonescoe het aftreden van den Kon ine; eischte VREDE EN EENSGEZINDHEID Duitsche telefonisten ingeschakeld De afweergordel rondom de Britsche hoofdstad doorbroken De regeeringswijziging in Frankrijk Van 22 uur tot 4 uur geldt voor de kuststreek een verbod tot uitgaan Zwaarste straffen bij overtreding Carol uit Boekarest vertrokken Een verklaring van Myron Taylor VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22588 BERLIJN, 7 Sept. (D.N.B.). Bij den grooten aanval van heden op de Britsche hoofdstad zijn alle vliegtuigtypes gebruikt welke Duitschland bezit. Heinkelbommenwerpers, Junkersvlieg- tuigen, Messerschmitt-machines hebben verderf naar het eiland over gebracht. Elke machine cfroeg tweeduizend kilogram ontplofbare stoffen naar den vijand. Verscheidene millioenen kilogram ijzer zijn de laatste uren boven Londen losgelaten. De Engelsche lucht- versperring werd van het zuiden uit doorbroken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te breken. BERLIJN, 7 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft heden middag voor het eerst met sterkere krachten de haven van Londen en de stad aan gevallen. De aanvallen ge schiedden als vergelding voor de nachtelijke aanvallen, wel ke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in versterk ten omvang tegen niet-mili- taire doelen in het Duitsche Rijksgebied heeft onderno men. Van het stadscentrum van Londen tot aan de mon ding van de Theems strekt zich één enkele groote rook kolom uit. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 31 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. 2es eigen toestellen worden vermist. Een structueele verandering 'n TIP VAN BOOTZ Op bevel van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, den hoogeren S.S.- en politieleider, zijn vier verordenin gen uitgevaardigd, die in het laatste Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied gepubliceerd zijn en die belangrijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden; alle inwoners heb ben den plicht, deze voorschriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandscbe Zaken en van Justitie voor, a 1 1 e Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October een algemeene legitimatieplicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identiteitsbewijs (officieel foto-legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt, zich te allen tijde behoorlijk te legitimeeren. Straat artist en en zwervende kooplieden in hun beroep of bedrijf beperkt (Zie vervolg pagina 2) Zeventiende Zondag na Pinksteren Tijdelijke maatregel op de grootste Nederlandsche telefoonkantoren De V.S. zullen binnenkort beslis singen van vitale beteekenis moeten nemen In juiste verhouding Engelsche vloot uit Gibraltar vertrokken Incident aan de grens van Indo-China DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek De Engelschen verdedigden hun hoofdstad taai en verbeten. De ge weldige schade welke aan het hart van het Britsche rijk veroorzaakt werd is met offers betaald moeten worden. Maar op dit oogènblik is het alleen van belang, dat het Duitsche luchtwapen op klaarlichten dag Londen met bommen heeft bestookt. Militaire waarnemers in Berlijn zijn het er over eens, dat dit het begin van de vergelding is, welke Hitier heeft aangekondigd. Sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen waren Zaterdagavond Iaat nog bezig aan den grootschen aanval op militaire doelen in de stad en de haven van Londen. Formaties Duitsche jacht- en torpedovliegtuigen maakten het Engelsche luchtdoelgeschut nutteloos. In onregelmatige volgorde en over verschillende hoogten verdeeld jagen de Duitsche bommenwerpers geconcentreerd hun aanvalsdoelen tegemoet. Overal vallen bommen en vlammen branden op. Rookwolken vormen zich boven de daken van de grootste stad ter wereld. Ontploffingen zijn tot in de Duitsche vliegtuigen te vernemen. De moeite van het Britsche luchtdoelgeschut is vergeefsch. Steeds komen nieuwe golven aanzetten, terwijl een deel der Duitsche vliegtuigen, ontdaan van hun bom- menlast, reeds weer huiswaarts vliegt. Het hart van het Britsche wereldrijk ia aan den aanval van het Duitsche luchtwapen blootgesteld. Een zoo juist ontvangen radiobericht van den eskaderleider van het bekende Haifisch-eskader luidt: „Doorbraak schitterend gelukt, naderen het doel, zyn zoo juist vlieg veld Hawkings gepasseerd, branden aan hangars waargenomen, verscheidene bomtreffers in startbanen. Boven Londen groote bedrijvigheid van vliegers, vliegen ongestoord verder op het doel af." De leider van de Duitsche jachtvliegers heeft zoo juist het eerste be richt bekend gemaakt, volgens hetwelk bij de luchtgevechten in het gebied ten Zuiden van Londen alsmede boven Londen tot dusver vijftien vijande lijke vliegtuigen zijn neergeschoten en drie Duitsche vliegtuigen nog niet op hun bases zijn teruggekeerd. GENèVE, 7 Sept. (D. N. B.) Omtrent de re geringswijziging verklaart men in Fransche Politieke kringen, dat liet hier niet om eer. Wijziging in den gebruikelijken zin gaat. Pétain heeft hier veeleer een verandering van struc- tueelen aard toegepast. Zoo is de positie van hen vice-voorzitter van den ministerraad, aar. 'hen het oppertoezicht op de verschillende mi nisteries is opgedragen, aanmerkelijk versterkt ®en bevoorrechte positie nemen in de toe komst de minister van Buitenlandsche Zaken, Van Productie, van Marine, van Oorlog en van Rinnenlandsche Zaken in, daar zij allen het *®oht hebben aan den door het staats hoofd gepresideerden ministerraad deel te ne men. Deze ministerraad stet de richtlijnen van de regeeringspolitiek vast en besluit tot dienovereenkomstige maatregelen. Daar tegen over worden in den kabinetsraad, waaraan alle leden der regeering onder voorzitterschap vah den vice-voozitter deelnemen, de besluiten van den ministerraad slechts voorbereid. De wijziging der regeering met inbegrip van de structuur is volgens genoemde politieke krin gen in eerste instantie het werk van Laval. Interessant zijn nog de volgende wijzigingen t het staatssecretariaat voor Luchtvaart wordt bij het ministerie van Marine gevoegd, het staatssecretariaat voor Openbaar Onderwijs en Jeugd bij het departement van Justitie, het staatssecretariaat voor Landbouw bij het mi nisterie van Productie en Arbeid, het staats secretariaat voor Koloniën bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken en het staatssecre tariaat voor Verkeer bij het departement van Financiën. Een Prof., die afgrjjs'lijk geleerd is. Zegt dat de smaak in het donker verkeerd is. Maar licht is onnoodig, Ja. volmaakt overbodig. Om te proeven dat TIP geserveerd Is. Inz. B. C. H. Amsterdam, ontving een flesch Tip HELSINKI, 7 Sept. (D.N.B.) De pre sident der Finsche republiek, Kallio, is aan zijn zware ziekte overleden. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officiecle foto legitimatiebewijs mag niet worden uitgegeven voor een langeren tijdsduur dan één jaar; een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zfjn geldigheidsduur voor be hoorlijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboortedatum, de ge boorteplaats, het beroep, de gemeente van inwo ning en het adres zoomede de handteekening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig offi cieel bewijs, kan er zich een doen uitreiken door BOEKAREST, 7 Sept. (D.N.B.)De Roemeen- sche minister-president Antonescoe heeft in een officieele bekendmaking mededeeling gedaan van den tekst van den brief, waarin hij op 6 September om 4 uur 's ochtends Koning Carols aftreden heeft geëischt. Deze bner luidt als volgt: Majesteit. Ik heb mij verplicht met mijn verleden, mijn eerlijkheid en «lijn leven het land en den troon te verdedigen. Mijn pogingen, menschen te vinden, die waarachtige patriotten en deskundigen zijn met wier hulp ik een nieuwe beweging tot .vernieuwing van den staat en tot verzoe ning van Uwe Majesteit met het land in het leven zou kunnen roepen, leden schipbreuk. Allen eischen thans, dat Uwe Majesteit af treedt. Met het oog op dezen toestand en gelet op het streven, dat men niet in stroo men bloed kan onderdrukken, om het land in een burgeroorlog te drijven en een vreemde bezetting uit te lokken, voel ik mij verplicht, Uwe 'Majesteit de stem des volks ook schriftelijk te doen weten. Wie iets an ders beweert, begaat een misdaad. Ik richt ernstig de opmerkzaamheid van Uwe Ma jesteit op de zware verantwoordelijkheid, die voor eeuwig op Uwe Majesteit zal druk ken, indien zij aan mijn wensch, die ook de wensch van het leger en het land is, niet onmiddellijk, zonder aarzelen, het oor leent gt. generaal Antonescoe. minister-president. Ex-Koning Carol heeft Boekarest Zatei- dag in de vroegte om vier uur in een extra- trein verlaten. Zijn vertrek was streng ge heim gehouden. Carol bevond zich in ge zelschap van den vroegeren hofministe: Oerdarianoe, van zijn vroegeren adjudant, overste Filitti, en van den beheerder zijner goederen, overste Clauss. Naar wordt ver nomen, bevindt zich ook madame Loepescoe incognito in den trein van den ex-Koning die zich door Italië naar Zwitserland zal begeven. De Zwitsersche regeering heeft Carol een verblijfsvergunning van een maand gegeven. De leider van de IJzeren Garde, Horia Sima heeft in overeenstemming met den staatslei der, generaal Antonescoe, tot nader order alle demonstraties van zijn legionairs verboden Daarbij zal een legionairs-politie worden inge steld voor het verrichten van bewakingsdien sten en het handhaven van de openbare orde Officieel wordt in Boekarest medegedeela aat op bevel van minister-president Antonescoe het officieeie dagblad „Romania" zal ophouden te verschijnen. de bevoegde gemeentelijke instantie op het raad huis. De plicht van de buitenlanders en statenloo- zen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een derge lijk officieel bewijs altijd bij zich dragen. De houder is verplicht, het bewijs onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uitgegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep veran dert of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in zijn persoonlijke gegevens in treedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd wor den, wanneer een nieuw bewijs wordt uitgereikt. Tenslotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs onverwijld meiden bij de instantie, die het heeft uitgereikt. Wie zijn legitimatieplicht niet nakomt, moet rekening' heiden naast de algemeene bestraffing, met een voorloopigc gevangen houding ter identificatie van zijn persoon. Terwijl deze verordening over den legitimatieplicht voor het ge- heele bezette Nederlandsche gebied geldt, hebben de bevoegde secre tarissen-generaal nog twee verorde ningen uitgevaardigd, die, wat be treft het gebied van hun werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Neder landsche gebied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder, Noord-Hol- landsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hil- legom, Lisse, Sassenheim, War mond, Leiden, Voorschoten, Leid- schendam, Veenweg, Vlieland, Ber- kel, Bergschenhoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk. Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papen- drecht, Dordrecht, spoorlijn tot Breda, Ulvenhout en Zuidwaarts tot de Belgische grens in de rich ting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan de zee. De voornaamste verordening is die van den Secretaris-generaal van het departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de bovenomschreven gebieden. Het is een geduchte wet, dat de mensch van nature is ingesteld op het leven in gemeenschap, dat in het gemeenschapsleven de inenschen in opgang en ondergang, in welzijn en vernieti ging, met elkander nauw zijn verbonden, dat de onschuldigen met de schuldigen worden ge straft. Een overdreven individualisme en egoïs me heeft te lang de oogen der menschen ge sloten voor het welzijn van anderen, maar de oorlogsnood en het dreigende gevaar hebben weer het besef levendig gemaakt, dat het wel zijn van den enkeling in ruime mate mede afhankelijk is van het algemeen welzijn en dat niemand zich ongestraft buiten de gemeen schap kan plaatsen. Er is dan ook geen absur der verontschuldiging dan die van den egoïsti- schen Kain: „Ben ik mijns broeders hoeder?" Van den anderen kant is er ook geen logischer gebod dan: „Gij zult uw naaste lief hebben als u zelf." (Evangelie). In het leven van individuen en volkeren kan er geen vreda zijn zonder de werken van barm hartigheid. Wanneer niemand meer het begin sel zou huldigen, liever onrecht te lijden, dan onrecht te doen, dan zou de wereld het beeld vormen van den eeuwigen oorlog, een voort- durenden strijd van den sterkere tegen den zwakke. Het christelijk beginsel van vergevings gezindheid biedt echter den grondslag voor socialen zegen. De leer van de H. Kerk blijft het krachtigste fundament voor een gezond gemeenschapsleven. De kardinale deugd van rechtvaardigheid leert ons, ieder het zijne te geven, aan God wat God en aan den Staat wat den Staat toekomt, aan onze medemenschen te geven, wat van onzen medemensch is, maar ook aan ons zelf wat van ons is. Men mag eigen rechten handhaven, maar men moet ook eer bied hebben voor de rechten van anderen. Waar onrecht heerscht, waar het kortzichtige egoïsme alles aan zich wil trekken, wankelen de muren der gemeenschap. De grondgedachte van de H. Mis van dezen Zondag wil ons aantoonen. hoe de Christelijke leer steunt op het begrip der gerechtigheid en hoe deze weer berust op het tweevoudige gebod der liefde tot God en tot den naaste. „Gelukkig het volk, welks God de Heer is." (Graduale). Want alleen door het volbrengen van Gods wil kan onze samenleving weer gelukkig worden, door te luisteren naar de wetten van Hem, den Geweldige, die den hoogmoed der vorsten verne dert, Die geducht is bü de koningen der aarde. (Communio) Uitverkoren tot de kennis van Christus'heils leer, moeten wij die leer ook in praktijk brengen en, zooals St Paulus in het Epistel vermaant, ons gedragen overeenkomstig onze roeping. En hoe? Dooi- elkander in liefde te verdragen met alle ootmoedigheid, zachtheid en geduld en vooral hierdoor: „Dat gij uw best doet, de eénheid des geestes te bewaren door den band van den vrede". De harde ernst der oorlogsdagen heeft ons klaai en helder de noodzakelijkheid van onderlingen vrede en eensgezindheid doen inzien. Thans ech. ter, nu het gevaar ons niet zoo onmiddellijk dreigend meer toeschijnt, mogen wij ons dit verworven besef niet meer laten ontnemen. Ook nu moeten wij de eenheid des geestes blij ven bewaren door den band van den vrede, moeten wij de moeilijkheden, die drukken op ons volk, in wederzijdsch begrijpen dragen en trachten te boven te komen en daarbij onze persoonlijke belangen of belangetjes ten achter stellen bij het groote goed der gemeenschap. Dit beteekent niet, dat wij alle onderlinge ver schillen moeten verdoezelen en onze persoon lijkheid moeten prijsgeven. Eenheid en eensge zindheid houden nog geen eenvormigheid in, beteekenen niet, dat wij tot schabloonachtige wezens moeten worden, maar een eenheid in verscheidenheid, waarbij ieder naar zijn ken nis, kunde en vermogen meewerkt aan het verheven doel: de verbetering van onze samen leving. Hierbij moge deze oude spreuk ons richtsnoer zijn: In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus caritas. Eenheid in het noodzakelijke, bij twijfelgevallen vrijheid maar in alles liefde. Voor den katholiek geldt de plicht van eensgezindheid op zeer bijzondere wijze: God heeft hem geroepen tot de innigste vereeniging in volmaakte liefde met Hem dooi Christus. Hij is hd van Christus' Mystieke Lichaam: „een lichaam en één geest". Hii moet zoo innig mogelijk één blijven met dit Mystieke Lichaam, dat door den Geest van liefde wordt bezield. Niets verwijdert ons ech ter zoo van Christus, als de verwijdering van ónze broeders. God heeft ons juist lief om onze verbondenheid met Christus' Mystieke Lichaam, zooals St. Augustinus zoo kernachtig zegt: „Omwille van het Woord is het lichaam vail het Woord, Hem dierbaar en bemint Hij ons, omdat wij ledematen zijn van Hem. dien Hij bemint". En beseffen wij daarbij, dat ook de goedwillende andersdenkenden op deze wijze met ons zijn verbonden. Want volgens de leer der Kerk behooren zij tot de ziel van de Kers en als zoodanig zijn ook zij bijzonder dierbaar aan Christus en moeten zij dit dus ook zijn aan ons. Bidden wij dezen Zondag, waarop de H Kerk tevens het feest viert van de geboorte van Maria, Die het begin onzer zaligheid is geweest en Die als Moeder van Christus ook de Moeder is van de leden van Zijn Lichaam, om de eenheid van ons volk en besluiten wij dit gebed met de woorden van het Offertorium: .Verhoor Heer, het gebed van Uw dienaar, moge Uw aanschijn lichten over uw heiligdom en zie genadig neder op dit volk, over hetwelk Uw Naam is afgeroepe n", K. Ten behoeve van een vlotte af wikkeling van het telefoonverkeer van en met de Duitsche bezetting in Nederland zijn bij wijze van tijdelij- ken maatregel op de grootste te lefoonkantoren Duitsche telefonisten ingeschakeld, die beschikken over een zeker aantal telefoonverbindin gen, welke met afzonderlijk daar voor ingerichte telefoonposten zijn verbonden. De afwikkeling van het Nederlandsche tele foonverkeer zal onder dezen maatregel niet lijden, aangezien met de ter zake bevoegde Duitsche autoriteiten is overeengekomen, dat het mede tot de taak van de Duische telefo nisten behoort, voor zoover daartoe gelegen heid bestaat, haar zorg te wijden aan de af wikkeling van het Nederlandsche telefoonver keer, ingeval dit dreigt te vertragen, 2y zullen o.ie afwikkeling in voorkomende gevallen op dezelfde zorgvuldige wijze behartigen als het telefoneerend publiek van de Nederlandsche telefonisten gewend is. NEW-IORK, 7 Sept. (D.N.B.) De per soonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, die vandaag uil Lissabon te New-York is aangekomen, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten binnenkort in internationale vraagstukken beslissingen van vitale beteekenis voor de toekomst der Vereenigde Sta4cn zouden moe ten nemen. Taylor weigerde, er zich nader over uit te laten, van welken aard deze vraagstukken waren. Voorts weigerde hij een verklaring af te leggen'over zijn missie bij het Vaticaan. Zich iets weten te herinneren en tevens iets kunnen vergeten, is een groote gave in het leven. Er is zoo 'veel, dat we beter doen achter ons te werpen in de vergetelheid. Maar daar tegenover zijn er dingen, welke we ons moeten herinneren. We mogen geen weldaad vergeten, geen vriendschap door vergetelheid loonen. We zullen tweedracht uit de wereld helpen door velerlei onrecht en onpleizier uit onze herinnering te bannen, doch in geen geval mogen we daaruit doen vluchten de heugenis aan veel goeds en veel blijheid. We zijn vaak verbeten op hetgeen ons overkomt en meenen re den tot bittereklachten te hebben, maar we denken dan niet aan al het geen het leven ons voor goeds en liefs 'gaf. Iedere dag moge een overdenking voor ons bezitten: deze dag hebbe dan voor ons de overwegingdat het van het allergrootste belang voor ons zelf en voor onze omgeving is, de gave te kweeken van de juiste verhouding tusschen vergeten en herinneren. Onze fouten en onze tekortkomingen, onze misslagen en onze onhebbelijk heden moeten we ons herinneren in het licht zooals anderen die zien, zoo als vooral God die zal zien en oor- deelen. Zijn weldaden en goedheid evenmin vergeten als Zijn rechtvaar digheid. MADRID, 7 Sept. (DH.B.) De in Gibraltar gestationneerde Engelsche vloot is in de richting van de Midóellandsche Zee uitgevaren. Een Britsch convooi bestaande uit zes koopvaardijschepen en begeleid door oorlogsschepen en vliegtuigen is naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. GENÈVE, 7 Sept. (D.N.B.). Volgens berichten uit Hanoi, die te Vichy zijn ontvangen, zijn op 5 September Chineesche troepen bij een poging de grens van Fransch Indo-China te overschrij den, teruggeslagen. Bij een gevecht is aan Indo- Cnineesche zijde een man gesneuveld, terwijl er tién werden gewond. Het grensincident heeft geleid tot een versterking van de grenswachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1