Het havengebied van Londen hevig gebombardeerd New-Y orksche Beurs Aanvallen op Berlijn beantwoord Verdrag te Crajova onderteekend Oliecentra van Haifa gebombardeerd De nieuwe Verordeningen rouw die in het donker kwam Het communiqué der Duitsche weermacht A ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940 Cardiff aangevallen De zuidelijke Dabroedsja aan Bulgarije afgestaan Radiorede van Filof Ital. weermachtsbericht Italiaansche duikbooten in den Adantischen Oceaan Nieuw crediet voor defensie der V.S. De Italiaansche ministerraad bijeen Speciale vergunningen Gee \i vliegers Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders Handel zeer beperkt en onregelmatig slot. Omzet 220.000 4 4 4 -h WISSELKOERSEN - AMERIKAAN SCHE GOEDERENMARKT Clearingkoersen GOLF Oim den golfbeker FA ILLISSEMENT EN DOOR SYDNEY HORLER BERLIJN, 7 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag middag over de operaties van Vrijdag mede: Op 6 September heeft het luchtwapen be langrijke strategische doelen in het Zuid oosten van Engeland aangevallen. De vlieg tuigfabrieken van Rochester en Weybridge, d« oliedepots van Thameshaven en het vliegveld van Kenley werden doeltreffend met bommen bestookt. Van de vijandelijke Jagers, die zich te weer stelden, werd een groot aantal neergeschoten. De nachtelijke aanvallen waren op haven doelen en installaties van de luchtbewapenings- Industrie gericht. Te Liverpool, Manchester en Derby, alsmede in eenige havenplaatsen aan de Zuidkust werd belangrijke schade aange richt. Een in konvooi varend Britsch koopvaardij schip van 6000 br. r. ton werd in het zeegebied ten Noordoosten van Aberdeen door bommen tot zinken gebracht. Voor verscheidene Britsche havens werden mijnen uit de lucht gelegd. De vijand heeft des nachts weer de Rijks hoofdstad aangevallen en door lukraak uitge worpen bommen op niet-militaire doelen in de binnenstad eenige materieele schade aan gericht en ook menschen getroffen. Het Duitsche luchtwapen is er daarom toe over gegaan thans ook Londen met sterke strijd krachten aan te vallen. In den afgeloopen nacht werden dokken in Oost-Londen in brand geworpen en door explosieve oomir.en zwaar getroffen; daar en in het oliedepot van Thameshaven waren groote branden op verren afstand zichtbaar. De tegenstander verloor gisteren 67 vliegtui gen, waarvan 52 in luchtgevechten en dertien door vernieling op den grond. Een vijandelijk vliegtuig werd op de terugvlucht van Berlijn, ten Noorden van Hannover, door luchtdoel- artillerie neergeschoten. Nachtjagers hebben aan het Dortmund-Eemskanaal een ander vlieg tuig neergeschoten. Vier en twintig eigen vlieg tuigen worden vermist. In het tijdperk van 1 tot 31 Augustus is aan vijandelijke en door den vijand benutte ton nage van koopvaardijschepen tot zinken ge bracht: door torpedo's van onze onderzeeërs 503.000 br. r ton; door zeestrijdkrachten aan de oppervlakte 93.500 br. r. ton; in totaal 596.500 br. r. ton. In deze cijfers zijn niet de successen begre pen van een aantal mijnoperaties, welke door onderzeeërs en strijdkrachten aan de opper vlakte tegen de Engelsche kusten zijn uitge voerd. Deze successen kunnen pas later gede tailleerd worden medegedeeld Het totaal resul taat bevat slechts bewezen verliezen, waarbij men heeft waargenomen, dat de schepen geheel gezonken zijn. Daardoor zijn sinds het uitbreken van den oorlog alleen door het duikbootwapen 2.768.000 br r. ton, door strijdkrachten aan de opper vlakte 1.555.000 br. r. ton tot zinken gebracht. De vijandelijke scheepsverliezen ten gevolge van de operaties onzer marine bedragen dus in één jaar handelsoorlog 4323.000 br. r. ton. In den afgeloopen nacht is ook Zuid- Wales door de Duitsche bommenwerpers aangevallen. De toestellen waren de Engel sche versperring ongehinderd gepasseerd- Een der voornaamste doelen was Cardiff, waar aan de haveninstallaties aanzienlijke schade werd aangericht. SOFIA, 7 Sept. (D.N.B.). De onderteeke- ning te Crajova van het Roemeensch-Bul- gaarsche verdrag over het afstaanvan de Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije, wordt thans bevestigd. Het betreft de vroegere Roemeensche bestuurs- districten Kaüakra en Dorostolo, met de steden Dobritsj, Silistra, Tutrakan, Baltsjik en Kawar- na. Het vroegere Roemeensche gebied, dat aan Bulgarije komt omvat 7726 vierkante K.M., met in totaal 378.000 inwoners, waaronder de Bul garen op de eerste, de Roemenen op de derde plaats staan. Voor de bezetting van Bessarabië en van de Noordelijke Boekowina door de Sov jet-Unie vormde het thans afgestane deel van de Dobroedsja slechts 2.6 pet. van het oude Roemeensche staatsgebied. Na het verlies van dit gebied, 32 pet. van het verkleinde Roemenië. In verhouding tot het Bulgaarsche staatsgebied heeft de nieuwe provincie 7.5 pet. van den om vang, welke Bulgarije tot dusver had. Deze pro vincie meegerekend zal het vergroote Bulgarije meer dan 110.000 vierkante K.M. groot zijn. SOFIA, 7 Sept. (D.NB.). Volgens dit verdrag wordt het gebied, dat Roemenië afstaat in den tijd tusschen 15 en 20 September ontruimd en door de Bulgaarsche autoriteiten in bezit geno men. De militaire bezetting begint de 20ste in vier zones. Zij moet op 30 September zijn vol tooid. Het bedrag van de schadevergoeding, wel ke Bulgarije moet betalen, Is theoretisch vastge steld op 1 milliard. Dit bedrag zal echter, daar Roemenië een tegenrekening heeft te voldoen, naar alle waarschijnlijkheid boekhoudkundig worden verrekend. Het verdrag voorziet in het vertrek van ongeveer 100.000 Roemenen uit de Zuidelijke Dobroedsja en van ongeveer 45.000 Bulgaren uit de noordelijke Dobroedsja. Het ver drag zal op 15 of 16 September aan het parle ment ter raficatie worden voorgelegd. Ter gelegenheid van de onderteekening der overeenkomst te Crajova heeft de Bulgaarsche minister-president professor Filof Zaterdag namiddag over alle Bulgaarsche zenders een toe spraak gehouden. Ik ben verheugd, zoo zelde de minister-presi dent, den terugkeer van de Zuidelijke Dobroedsja naar het moederland te kunnen meedeelen. Het desbetreffende verdrag is Zaterdagmiddag te Crajova onderteekend. De terugkeer van de nieuwe provincie zal in de grenzen van 1912 ge schieden. Met dit verdrag van Crajova zijn de ketenen van Neuilly geslaakt en is de gerechtig heid hersteld. Het Bulgaarsche volk heeft recht, zich over het gebeurde te verheugen. In dit be langrijke uur is het de plicht van de Bulgaar sche r^eering de geniale leiders van Italië en Duitschland, Mussolini en Hitier, te danken, die de versteviging van den vrede op den Balkan ver hoogd hebben. De toespraak sloot met een beroep tot samen voeging van alle krachten rond den troon van den Koning. De rede maakte algemeen een ster ken indruk. De kalmeering over den bereikten vrijwilligen afstand is in Bulgarije des te grooter, daar men hier algemeen den eerlijken wensch koestert, met de Roemenen en de Joego-Slaven tot een echt goede verstandhouding te komen. De bevolking heeft op de rede met spontane betoogingen geantwoord. Door alle kerken des lands werden de klokken geluid. Terstond ver schenen er vlaggen aan de huizen en stroomden de menschen de straat op. Voor de gezantschap pen van Duitschland en Italië ontstonden volksverzamelingen, die hulde brachten aan de asmogendheden. TANGER, 7 Sept. (Stefani) Het schijnt, dat de aanwezigheid van Italiaansche duikboo ten in den Atlantischen Oceaan aanleiding heeft gegeven tot heftige verwijten van de autoriteiten in het moederland aan de autoriteiten te Gi braltar, aan wie wordt verweten, dat zij den Straat van Gibraltar onvoldoende hebben be- waakt BRUSSEL, 7 Sept. (DN.B.) Van officieele Belgische zijde wordt medegedeeld, dat op 15 September alle nog in Frankrijk vertoevende vluchtelingen naar hun land zullen zijn terugge bracht. Op 31 Augustus bevonden zich nog slechts 95.000 vluchtelingen in Frankrijk. Voor hun terugkeer worden dagelijks negen treinen gebruikt, die elk 1300 personen kunnen bevatten. WASHINGTON, 7 Sept. (DN.B.) De Senaat heeft het wetsontwerp waarbij een crediet ten bedrage van 5,2 milliard dollar voor de lands verdediging beschikbaar wordt gesteld aange nomen en ter onderteekening aan Roosevelt doorgezonden. Het totaal van de in deze zit tingsperiode voor bewapeningsdoeleinden, hetzij voor terstond hetzij voor later uitgetrokken gel den gaat thans de 15 milliard te boven. ERGENS IN ITALIË, 7 Sept. (Stefani). Hier volgt weermachtbericht nr. 92 van het Italiaan sche hoofdkwartier:. Tankinstallaties van het petroleumcentrum Haifa zijn opnieuw door onze vliegtuigen gebom bardeerd. Uitgebreide branden werden veroor zaakt. In Noord-Afrika bombardeerden onze vliegtuigformaties de spoorlijn Alexandrië naar Marsa Matroeh. Toen onze bommenwerpers door vijandelijke jagers aangevallen werden, schoten zij in het gevecht twee toestellen van het type Gloster neer. Drie andere werden waarschijnlijk neergeschoten. In de Roode Zee werd een vijan delijke tankboot door een onzer duikbooten tot zinken gebracht. Onze luchtmacht ontmoette een convooi, geëscorteerd door drie kruisers en bombardeerde dit. Twee koopvaarders en een kruiser werden getroffen en zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun basis terug gekeerd. Stefani meldt verder, dat de raad van minis ters onder voorzitterschap van den Duce is bij eengekomen en verscheidene maatregelen heeft getroffen, waaronder voorzorgen ter bescherming van het Romeinsche gebied tegen luchtaanval len. De organisatie zal nog worden uitgebreid en vervolmaakt worden. Het ministerie van Corporaties heeft beslo ten, dat in aanmerking genomen de groote ver betering van de voorziening van Italië met olie, alle beperkingen in het gasverbruik, die sedert het begin van den oorlog van kracht waren, zullen worden opgeheven, terwijl de prijs van het gas zal worden verminderd. (Vervolg van pagina 1) Deze verordening vormt een belangrijke uit breiding van de reeds op 28 Augustus uitge vaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbe scherming, welke verordening zich vooral be paalde tot een beperking van het motorrijtu;- genverkeer en tot een verbod van het betre den van het duingebied tijdens den nacht. De nieuwe verordening over verkeersbe- perkingen is practisch een algemeen uit gaansverbod in de genoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet getroffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nedcrlandsehe po-, litie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewaking en van den luchtbescher mingsdienst, personen, die in ambulances cn reddingsdiensten werkzaam zijn, dokters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervulling van ambtsplichten of van beroepsplichten noo- dig- is en wel slechts voor zoover daarbij de ambtelijke bevoegdheidskring of de nor male arbeidssfeer niet wordt overschreden. In dit verband moet in het bijzender de aandacht worden gevestigd op het feit, dat degenen, die tot de bovengenoemde groepen van personen behooren, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts- of beroepsgebied mogen bewegen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een inwoner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich in beginsel wendt tot den meest nabij wonenden arts en niet bijvoorbeeld eer. dokter ontbiedt, die door het bezoek aan de zen patiënt zijn normaal territoriaal arbeids terrein moet overschrijden. Bijzondere wen- schen moeten in de huidige omstandigheden terzijde worden gesteld. Het verbod tot uitgaan heeft voorts geen betrekking op hulpzoekenden in aantoon bare gevallen van zware ziekte of ongeval. Tenslotte is voor diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals bijv. drin gende beroepsgronden, het nakomen van het verbod tot uitgaan niet mogelijk is, een regeling getroffen door het beschikbaar- stellen van een speciale vergunning, welke moet worden aangevraagd bü den voor de betreffende provincie bevoegden Districts commandant van de Rijksveldwacht, met bijvoeging van twee pasfoto's. In de steden Rotterdam en Den Haag moeten deze aan vragen worden gericht tot den Hoofdcom missaris van Politie. De beslissing omtrent het uitreiken van deze speciale vergunning berust bij den Stafofficier van de Ordnungspodizei, bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris. Uit drukkelijk wordt er op gewezen, dat de uitrei king van een dergelijke speciale vergunning alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk is, zoodat het aanvragen van vergunningen voor gevallen die niet voldoende gegrond zijn en waarmee geen algemeen openbaar belang ge moeid is, moet worden voorkomen. De speciale vergunning is slechts geldig tezamen met een ambtelijke fotolegitimatie. Personen, die naar den maatstaf van boven bedoelde verordening van 28 Augustus 1940 toe stemming hebben voor het berijden van motor voertuigen in den tijd tusschen 22 en 4 uur, hebben behalve deze toestemming eveneens noodig een dergelijke speciale vergunning van ontheffing van het verbod tot uitgaan. Wie evenwel vOor den nacht een rijvergunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook vanzelfspre kend op aanvraag deze speciale vergunning. De controle op dit uitgaansverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. Degenen, die in strijd hiermede hande len hebben rekening te houden met de zwaarste straffen. Ook wordt het misbruik van een uitgereikte speciale vergunning met straf bedreigd. Wie ter verkrijging van een bijzondere vergunning Onware opgaven doet, stelt zich eveneens aan straf bloot. Een andere verordening van den secre taris-generaal van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, van den secretaris generaal van het ministerie van Justitie en van dien van Handel, Nijverheid en Scheep vaart verbiedt met ingang van 9 Septem ber voor de Waddeneilanden en voor het boven omschreven kustgebied de uitoefening van hun beroep aan van plaats tot plaats trekkende kooplieden en andere onderne mingen *1 Wat onder een rondtrekkende onderneming te verstaan is kan als algemeen bekend wor den verondersteld. Voorzichtigheidshalve is ib deze verordening echter nog een nauwkeurige begripsdefinitie van de rondtrekkende onder neming opgenomen, zoodat alle twijfel daar omtrent is opgeheven. De rondtrekkende ondernemer, die van nu af er van afziet, van plaats tot plaats te trek ken en zijn bedrijf in zijn woonplaats of in de plaats, waar hij op dit oogenblik vertoeft, voortzet, kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijf plaats in de boven omschreven kuststreek ver laten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen, de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf verder te kunnen uit oefenen. Door een andere verordening van den secre taris-generaal van het departement van Justi tie is uit een oogpunt van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke soort ook in heel Nederland tot nader order verboden en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zekere nieuwe instelling van de bevolking vereischen en min of meer belangrijke beperkingen voor het persoonlijke en economische leven ten ge volge zullen hebben. Het algemeen belang echter, dat bij de uitvaardiging van de ver ordeningen heeft voorgezeten, vereischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen, de hier opgelegde verplichtingen en verboden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche or ganen van politie en weermacht en aan de Nederlandsche politie is opdracht gegeven, streng te waken op de nakoming van deze ver ordeningen en zonder pardon tegen overtre ders op te treden. Bij 'n verstandige houding der bevolking zal de uitvoering van ingrijpende bepalingen der verordeningen niet op moeilijkheden stuiten. Onder rondtrekkende ondernemers worden diegenen verstaan, die buiten het gemeente gebied van hun woonplaats zonder vaste vestiging en zon der voorafgaande bestelling in eigen persoon- 1. Waren te koop aanbieden; 2. warenbestellingen opzoeken, of waren bi) an dere personen dan bij kooplieden of in andere plaatsen dan de open verkoopplaatsen tot weder verkoop opkoopen; 3. zelfgemaakte producten aanbieden: 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel. theater voorstellingen of andere openluchtvoorstellingem geven zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of de wetenschap betreft. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, maakt, in aansluiting op hetgeen in de bladen van 4 September j.l. Is gepubliceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, bekend, dat de hoeveelheden terpentiin en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distri-butiedlensten uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 9 September tot 1 October 1940 als volgt zijn vastgesteld: 4 Liter terpentijn per bon voor terpentijn %n 4 Liter lijnolie per bon voor lijnolie. Tegen afgifte van deze bonnen door de schildersbedrijven, kunnen de leveranciers van terpentijn en lijnolie de hierboven vermelde hoeveelheden verstrekken. De leveranciers verzamelen de Ingenomen bonnen op bi) de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar gestelde opplakvellen, waarop zij hun voorraad kunnen aanvullen bij de fabrikanten c.q. Importeurs. De fabrikanten c.q. Importeurs zenden de opplakvellen voor terpentijn op naar het Rijksbureau voor Chemische Producten, Kontagskade 15, 's-Gavenhage en voor lijnolie naar de afdeeling margarine, vetten en oliën van de Nederlandsche Zuivelcentrale, Nassaulaan 6 te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 7 September. NEW YORK, 7 Sept. Op den laatsten beursdag der week had de New Yorksehe effectenbeurs een onregelmatig verloop. De handel werd met moeite gaande gehouden. Koersveranderingen bleven daarbij echter tot fracties beperkt en afwijkingen van een geheel punt kwamen slechts zelden voor. Koopers toonden terughoudendheid, teneinde de verdere ontwikkeling in Europa en in het Verre Oosten af te wachten en dit te meer waar met groote belangstelling kennis werd genomen van de berichten over toeneming der Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Daarte genover bestond er echter ook weinig lust tot verkoopen, n.et het oog oo de berichten omtrent de ontwikkeling van het binnenlandsche be drijfsleven, waar van den invloed der uitgaven voor de bewapening nog niet zoo heel veel te bemerken is geweest. Staalwaarden vertoonden slechts kleine schom melingen. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt voor de komende week voor het gebied van Pittsburgh geschat op 87 procent der ca paciteit, die voor de omgeving van Youngstown op 86 procent. Luchtvaartaandeelen,'spoorweg fondsen en rubberwaarden bleken goed weer stand te bieden. Laatstgenoemde fondsen wer den zelfs in sterkere mate gevraagd, met het oog op de uitbreidingen, die bij verschillende ondernemingen hebben plaatsgevonden en we gens de grootere verkoopen van nieuwe auto mobielen. Autamobielfondsen daarentegen kon den niet ten volle het koerspeil handhaven. Ko perwaarden waren prijshoudend, aangezien men van meening is, dat de aankoopen door de ver bruikers deze industrie nog geruimen tijd aan het werk zullen kunnen houden. Fondsen van handelshuizen waren onregelmatig, al waren de verkoopen der warenhuizen in de op 31 Augus tus geëindigde week dan ook 10 procent grooter geweest dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Voor chemische fondsen en pu blic Utilities bestond vrijwel geen belangstelling. Men achtte een verdere consolideering der marktpositie met het oog op de opwaartsche koersbeweging der laatste dagen geenszins uit gesloten. De beurs sloot onregelmatig. Vandaag werden 524 fondsen verhandeld, 161 daarvan sloten op hetzelfde koerspeil als gisteren, doch 158 fondsen stegen in koers en 205 leden een koersverlies. Sept. 7 6 5 Air Reduction 41 41 5 41 J Allied Chemical 156| 157 158 4 American Can Co. 97 i 97 5 96 4 American Radiator 7 4 7 i 7| Am. Rollins Mills Hi 11 4 12 i Am. Smelt Ret. 40 i 40 5 41 I Am. Sugar Refining Hi 14 i 144 Am. Tel. Tel. 166 f 166 5 166 5 Am. Tobacco B 76 76 75 4 Am. Waterworks 9* 9 i 94 Anaconda Copper 23 23 4 22J Atchison Topeke 17 4 •17| 18 Baldwin Locomotive 15 15 1 164 Baltimore Obic 44 44 4f Bethlehem Steel 79 i 80 81 Canadian Pacific 34 4 44 Comm. Invest. Trust 41 4 41 4 41 i J. 1. Case Company 53 52 4 53 4 Ches. Ohio 40 40 40 5 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 79 79 5 80 i Consolid. Edison Co 28 i 28 5 28 5 Coty Incorporated 5 4 5 4 54 Deleware r' Huds. 13 i 13 4 Hi Detroit Edison C. 1)0 112 113 Dupont de Nem. 174 1744 174 Eastman Koda 134 4 136 137 4 General Electric 34 4 34 5 35 General Foods 41 5 41 4 41 4 Genera, Motors 48f 48 5 49 4 Good Year 17 i .16 5 17 4 Hudson Motor 34 35 35 Intern. Harvester 46 i 46 4 47 4 intern. Nickel 28 4 29 4 29 4 International Pajjei 15 4 15 4 16 Intern Tel. en Tel 2 4 24 2 4 Kennecott Copper 29 29 5 29 5 Mack Trucks Incorp. 23 J 23 5 23 Missouri Pac pref. i tV Montgomery Ward 42 f 43 f 42 5 National Biscuit Co. 20 i 19 5 20 4 Nat. City Bank 24 4 24 5 25 4 New York Central Hi I4| 15 Norfolk Western 218 220 215 Nord. Amer. n.a. 20 i 201 20| Northern Pacific 7{ 74 75 Packard 3 i 3! 3 4 Pennsylvania 21 I 21 5 22| Proctor Chambli 63 62 i 62 4 Publ. Serv. N. J. 36 36| 36 4 Pullman Incorporat. 21 4 21 21 4 Pure Oil Company 7 i 7 74 Radio Corporation D 5 5 Reading Company Hi 144 144 Rep. Stee' ,7} I7| 184 Reynolds Tobacco B. 36 i 36 4 36 4 Sears Roebuck 79-| 80 4 80 4 Shell Union Oil 8| 94 94 Socony Vacuum 9 9 9 4 Southern Pacific 9f 9 i 95 Sotthern Railway 13 13 134 Standard Brands 6| 6 4 6 4 Stand. Oil ot N.-J. 35 f 35 4 36 5 Texas Gulf Sulphut 33 32 32 4 Twent C. Fox Film 6i 6 i 64 Union Garb. Carb. 75 I 75 5 76 4 Union Oil of Calif. 12 i 12| 12 4 Union Pacific 885 88 4 884 United Aircraft 41 4 414 42 United Corp A. 1 5 1 4 United Fruit Comp. 66 J 66 4 66 4 U. S. Ind. Alcohol '2O5 20 4 204 U. S. Rubber 23 f 22-5 22 4 U. S. Steel 57 4 57 58 4 U. S. Steel prel. 11» i 118 11? 4 Western Union 2O4 20 20 4 Westingh. Electric 101 101 103 4 (Voolwortb Building 34 i 341 34| NEW YORK, 7 Sept. Slotkoersen Sept. 7 6 S Londen Parijs 4.03 4 4.03 4 4.03 4 Amsterdam Berlijn 39.95 39.95 39.95 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 22.74 22.74 22,78 Weenen Stockholm 23.85 23.85 23.85 Montreal 87.68 87.68 87.50 B. Aires Papiei 29.78 29.7a 29.78 3.Aires Markt 23.25 23. 2d 23.20 Yokohama 23.48 23.48 23.48 6 Sept. 7 Sept. Katoen Oct 9.23-24 Dec 9.21 Jan 9,ii Tin Loco dC.3'4 50.25 90 dagei. NEW YORK, 7 Sept. 7 Sept. 6 Sept. 4. 8 Mrt -J.33.34 Mei 9.23 Juh 9.02 8.82 8.62 Termijn 50.10 50.05 50.05 9,1-4 8.94 8.74 50,10 CHICAGO, 7 Sept. 7 Sept. Tarwe 6 Sept. 7 Sept. 6 Sept. Haver Sept 75 4 Dec '6 4 77 Mei 77 f 4 73| 4 77 76 4 77 5 4 Sept 291 Dec 29 5 Me) 30 f 29 4 29 4 30 4 Mais Kogge Sept 63 uec 57 i«— Me- 58 4 63 57 57| .- Sept 40 4 Dec 43 5 - - Mei 46 4 - 404 43 4 16f •- Reuzel Sept 190* 4.85| Uec 5.17 4* Oci 4.97 4 4.9d tin d.27 4 5.12 4* 5.25 7 Sept. tarwe 6 Sept. WINNIPEG, 7 Sept. 7 Sept. 6 Sept. Gerst JUll 731 - Oct 74 Dec - - 73 5 - 74| Oct 3Jf •- Dec. 13 f Mei 35 - - 33 4 34 35 4 Rogge Lijnzaad oct 43 4 ■ec 44 4 Mel 45 4 43 4 - 44| - - 46 4 Oct 127 Dec. 126 f Me: 130 1.29 4 1.29 4 1.30 4 Haver Oct 291 Dec 27 4 29 5 27 4 Mel 281 28 J Koersen voor stortingen op 9 September 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.14. Zwitsersche Francs 42.77. Lires 9.87. Deensche Kronen 36.40. Noorsche Kronen 42.80. Zweedsche Kronen 44.85. Tsjechische Kronen (óude schulden) 6.42. Tsjechische Kronen (nieuws schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche Ponden 1.4534. Dén jaarlijkschen nationalen golfwedstryd om den golfbeker, op 15 banen in ons land gespeeld, heeft dr. D. G. W. van Voorthuysen, van de Haagsche golfclub, gewonnen. Zijn resultaat was zes up. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf cn Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 5 Sept. K. Schuurman Czn. Bloembollenkwee- ker. wonende Andijk Oost, Verlengde Kom 28. B.C.: Mr. W. A. Ubbens, curator Mr. D. H. Buis kool, Hooan. Meine Landman, winkelier in kruideniers waren wonende te Nieuwebrug. (Gem. Hasker- land). R-.c. Mr. H. J. van Maanen, curator Mr, T. van der Leij te Heereiween. j. stauder, schilder, wonende te Nieuw- stadt, curator Mr. Fr. Huurman, advocaat te Maastricht. R.c. Mr. B. Ruland. Ch. Steyns, wonende te Maastricht, Tafel straat 13. R.c. Mr. H. Schillings, curator Mr. G Spauwen, advocaat te Maastricht J. Mulder, Deventer. R.c. Mr. K. SluUter- man curator Mr. J. H. Löbstein, Deventer. Faillissementsstatistiek over Aug. 1940. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 9; Amster dam 9; Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotter dam) 17; den Haag 8; R'dam 1; Utrecht 6; Gel derland 12; Noord-Brabant 7; Lim'burg 4; Zeeland 7; Friesland 2; Groningen 4; Drente 1; Over- ijsel 4. Totaal 85 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1940: 893 faillissemen ten. Totaal selfde tijdvak vorig jaar: 1488 faillis sementen. Vernietigd op grond van verzet; 5 Sept. E. H. v. d. Brand, Apeldoorn. Wie dit bord voor zich ziet moet éxtra voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) 29 (Nadruk verboden) „Ze lieten het een en ander los," antwoordde hij, „en spraken vaag over de noodige kwellin gen die me wachtten. Er Is hier een man in huis die Merritt heet en ze spreken hem met „dok ter" aan. Hij bereidde me er op voor dat ik een zekere operatie moest ondergaan." Terwijl nij sprak had hij eigenlijk het idee. dat hij in een droomtoestand moest verkeeren. Het was een voudig niet te gelooven, dat Valerie Insall wer kelijk voor hem stond. ,Js Stadenfield hier geweest?" vroeg ze. „Ja. en hij werd vergezeld door een uiterst beminnelijk schepsel, Lulu geheeten. Om het een of andere ondoorgrondelijke motief schijnt ze niet bijzonder op me gesteld te wezen. Maar het is een te lang verhaal om nu te vertellen." Hij hield even op. „Is het niet beter als u me een van de revolvers geeft? Voor zoover ik kan na gaan zijn er maar twee mannen Merritt en Benelli beneden, en het kan me bitter weinig schelen, wie van hen ik het eerst te pakken neem." Met onzekere schreden liep hij op de deur toe. Ze wenkte hem echter zwijgend terug te komen. „Nee," zei ze zacht, en haar stem trilde licht. „Ik ben vanavond wonderbaarlijk fortuinlijk ge weest, doch we mogen niet op een dergelijk ge luk blijven rekenen. U is zwak. We zouden on mogelijk met deze mannen kunnen vechten. Het eenige wat we kunnen doen is trachten te ont snappen." „Hoe? Op welke manier?" vroeg Holiday. Valerie wees naar boven. „Op dezelfde manier zooals ik kwam," zei ze. In een rommelige zitkamer van de beneden verdieping zat Benelli een whisky-and-soda te drinken, welke Merritt op zijn verzoek voor hem had klaar gemaakt. „Vervloekt nog aan toe. hoe kan iemand zoo ver weg wonen," gaf de bezoeker grimmig te kennen. „Ik heb wel een kwartier verloren met zoeken. Groves beweerde dat ik zoodra ik uit den wagen was gestapt geen moeilijkheden meer zou hebben het huis te vinden, maar ik moest door weilanden en modder waden, waarvan het einde zoek wasGeef me nog een whisky. Ik moet wat op verhaal komen." Merritt, die eenige jaren geleden door verschil lende feiten, welke hij bedreven had door den Medischen Kring aan de kaak werd gesteld, en wiens naam sindsdien van het register ge schrapt was, deed onmiddellijk wat verlangd werd. Hij was in het geheel niet op Benelli ge steld er waren trouwens bitter weinig men schen, die zich tot hem aangetrokken voelden r maar Merritt was er niet de man naarr om gauw driftig te worden. Hij had zich in dat op zicht leeren beheerschen: hiervoor had een jaar in de gevangenis hem ruimschoots gelegenheid geschonken. „Je had rechtuit moeten loopen, inplaats van links af te slaan," zei hij sussend^ „Doch per slot van rekening is het het voornaamste dat je er nu bent." „In een fijnen toestand," gromde de Italiaan, terwijl hij naar zijn bevlekte pantalon en mod derige laarzen keek. „Is Stadenfield er al? Waarom hij me hier moest spreken inplaats van in Londen, is me een raadsel." Merritt glimlachte bijna onmerkbaar. „Stadenfield is hier geweest, doch verdween weer," antwoordde hij. „Houd je maar kalm," oegde hij er aan toe, daar hij blijkbaar een tweede uitbarsting vreesde. „Hij had trek en zei dat hij even naar Pozanni ging. Je zult echter gauw genoeg ontdekken dat er hier in het huis iemand aanwezig is, die veel Interessanter ge noemd kan worden dan Stadenfield." „Wie is dat dfin?" Benelli had zijn ledige, glas op de tafel voor zich gezet. „Een man, die Holiday heet." De Italiaan stiet een vloek uit. „Holiday? Die kerelGroote God, en nog geen uur geleden stond ik zijn huls te besipe- den en vroeg me af op welke manier Ik er het beste binnen kon komen. Ik heb bij mezelf een eed gedaan dat ik hem vermoorden zal. want een week geleden deed hij in Avignon zijn best me mijn nek te laten breken." „Maar daar weet je nog niets van af en Hij hield ineens op. „En ik ben ook niet van plan je nadere bijzonderheden daarvan te ver tellen," eindigde hij. „Zooals je duidelijk te kennen geeft, gaat het me niet aan," merkte Merritt op. „Te oordeelen naar hetgeen Stadenfield evenwel zei, veron derstelde ik dat je door dit nieuws aangenaam verrast zou wezen. Je moet hier blijven en mij helpen den gevangene te bewaken totdat Sta denfield bericht stuurt." „Waar is Holiday nu?" „Op de vliering. Lulu koos die plaats uit, om dat het de onbehagelijkste plek van hqt heele huis is." Er verscheen een duivelsche glimlach in Be- nelli's donkere oogen. „Juist iets voor Lulu," zei hij. „Hoe hebben ze hem te pakken kunnen krijgen?" „Dat zal ik je later wel vertellen. Niettegen- staandè de man volkomen hulpeloos is, aange zien we hem aan handen en voeten bonden, wil ik hem toch liever niet te lang alleen laten. Ik moest op hem passen en Stadenfield zal me voor alles aansprakelijk houden. Je weet zelf maar al te goed hoe hjj te keer kan gaan, ais er iets niet naar zijn zin loopt." Benelli knikte. „Dat is zoo, maar hy zou het toch niet moeten wagen tegenover mij zijn streken uit te halen." Daarna veranderde hij ineens van houding: „Maak voort en wijs me den weg. Ik ben erg ver langend den heer Holiday te zien. Ik hoop dat je hem niet van mijn bezoek op de hoogte heb gesteld?" „Dat deed ik welen hij werd doodsbleek," antwoordde Merritt. Hü begreep dat de ander daarvan genieten wou. Hij had gelijk. Benelli grinnikte en op dat oogenblik deed hij aan een wolf denken, die zijn scherpe tanden vertoont. „Ik hoor ze loopen," fluisterde Valerie. „We moeten voortmakenZe zijn al op de trap...." Holiday strekte zijn handen uit om haar op te trekken. Hij lag reeds op het dak uitgestrekt. Gedurende de crisis bleken de hersenen van het jonge meisje het vlugst te hebben gewerkt. Zij had de leiding genomen en hij volgde op wat ze beval. „Kunt u vast naar het dak gaan en me op trekken?" had ze gevraagd. „Maar veronderstel nu eens dat ze intusschen kwamen?" Hij wees op de deur. „Dat moeten we er op wagen, en als het ge beurt schiet ik onmiddellijk," zei ze vastberaden. Het leek een onmogelijkheid met haar te kun nen argumenteeren. Hij voelde zich als het ware door sterkere machten gedwongen deze vrouw, die in het duister kwam, te gehoorzamen. Daar hij een buitengewoon sterke man was, voelde hij zich al gauw weer heelemaal In orde. Hij stond op den stoel en sprong in de hoogte, zoodat hij den rand van het bovenlicht kon grijpen. Doch daarna had hij een moeilijker taakk te verrichten. Terwijl zijn beenen in de ruimte ben gelden, moest hij zich als een gymnast naar bo ven werken. Zijn polsen en armen deden hém afschuwelijk pijn, maar toch gelukte het hem zich op te hijschen. En nu strekte hy zijn handen uit om Valerie in veiligheid te krygen. Ze was zoo lenig als een kat en weldra stond ze naast hem op het dak. „We moeten dit bovenraam sluiten," gaf ze te kennen, de daad bij het woord voegend. En terwijl ze dit deed, zag ze twee mannen het vertrek binnenkomen. Holiday herkende den tweeden man dadelijk. Het was Benelli en hij zag wit van woede. „Vervloekte ellendelingDe vogel is ge vlogen," hoorde hy hem zeggen, terwijl hy zich tot Merritt wendde. Er verscheen een glimlach om Valerie's lippen. „Wij hebben een prachtige gelegenheid nu zij ruzie gaan maken, om te ontkomen," zei Valerie. „Ik zou nog aardig wat in dit huis willen on derzoeken, doch ik vrees dat we moeten verdwij nen. Bovendien kan ik hier nog altijd terug- keeren." „Dat zal niet gebeuren," zei Holiday streng. „En waarom niet?" klonk hét uitdagend. „Omdat ik het zal verbieden. Wat heb je er in 's hemelsnaam mee voor op een dergelijke manier je leven op het spel te zetten?" ging hij opgewonden voort. Hij was zich er niet eens van bewust dat hij haar op een manier aansprak alsof hij haar al geruimen tijd kende. Ineens scheen dit evenwel tot hem door te dringen en hy voegde er aan toe: „Natuurlijk heb ik me er niet mee te bemoeien.en ik ben u ten zeerste dankbaar. Dat moet u in ieder geval weten." „Wat zoudt u er van zeggen indien we dit ge sprek eens wat uitstelden?" vroeg ze glim lachend. „We zijn heusch nog niet buiten ge vaar." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2