De oorsprong van Hartjesdag grt v. Empelen MODERNSTE SERVICE LAATSTE NIEUWS UIT AMSTERDAM SCHENKT BLOEMEN De synthetische sigaret Eenige burgers te Berlijn gedood Fransche en Britsche assurantiën Petroleumdistributie Onbekend, maar een bron Van fantasie NEDERLAHDSCHE LANDBOUWBANK N.V. Belangrijk jaar voor D.E.M. NUTKICI A'S ROOMBOTER ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940 Bijkantoor HAARLEM AAN- EN VERKOOP VAN EFFECTEN DISTRIBUTIE-OPHAAL- DIENST IS ER! Vrije Haarlemsche Schilderschool exposeert Wat de Radio-centrale morgen geeft H.O.V.-koor Afgelaste wedstrijden BEVERWIJK Nieuw bestuursapparaat gevormd mm RETRAITEN Retraitenhuis Roermond HAARLEMMERMEER Brit se he vliegers richtten geen groote schade aan COMPLOT VAN RIJWIEL- DIEVEN GEARRESTEERD Afwijkingen van contractueele verplichtingen GEESTELIJKE BEDEVAART NAAR KEVELAER Pater Borromaeus de Greeve in de Posthoorn DRUKKE DAG VOOR DE BRANDWEER Dertig verfbussen gestolen De periode, welke 9 September begint, duurt acht weken Twee dieven aangehouden Felle brand te Maassluis Bewoners moesten uit een 3 meter hoog raam springen f WONINC-INQICMTING* 65 MODELKAMERS Op gemakkelijke voorwaarden kunt U bezitter worden van een eigen huis. U kunt b.v. een huis koopen of er een laten bouwen. l. LOVER" Vraagt inlichtingen. Janssfr.73,Haarlem,Tel.18730,bij geen gehoor27032 Deskundig opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed artikel, of een goede zaak, systematisch in couranten gevoerd, moeten slagen CEBUCO, HEERENCRACHT 258, A'DAM STAD Hartjesdag, de derde Maandag van Augus tus, of liever de Maandag na den 15en Augustus, is dit jaar wel bijzonder kalm voorbijgegaan. Het verbod van den procu reur-generaal, fungeerend directeur van Politie te Amsterdam, tot en met 1 Septem ber vuurwerk af te leveren of in voorraad te hebben, zal daar niet vreemd aan zyn en het is ook in overeenstemming met den tijd, thans alle uit-den-band-springerij te Vermijden. Eertijds werd Hartjesdag te Amsterdam en Haarlem (maar jn den laatsten tijd alleen nog 'baar te Amsterdam) als een volksfeest gevierd, Vooral in de volksbuurten. Verkleed liep men ban over de straat of hing men uit de open tijtuigen en zong daarbij het volgende, dwaze versje- Hartjesjagen Door den stal en door den wagen Haringpakkerij Een steek in je zij Een roos op je hoed Morgen ben je weer goed. Later werd het vooral een dag voor kinderen ®u opgeschoten jongens, die vuurwerk afstaken eri straatbranden stichtten en de politie veel Vverk bezorgden, een plagen en sarren van de politie, zooals dat tientallen jaren geleden nog hl vele steden een veelvuldig voorkomende en Beliefde jeugdsport was. Over den oorsprong van Hartjesdag is teeds veel geschreven en historievorschers hebben er zich suf op geprakkizeerd, maar tot een oplossing is men tot nu toe niet Kekomen; het zal wel altijd bij gissen moe- ten blijven. Een eigenaardigheid is, dat Hartjesdag alleen in Amsterdam en Haar lem werd gevierd. Heeds Ampsing heeft er over geschreven en reeds toen was Hartjesdag in hoofdzaak een h'tgaansdag voor de kleine luijden. In den aan vang van de 19de eeuw schreef De Koning, dat üe Hartjesdag voor de Haarlemmers een dag Van ontspanning en schuldloos vermaak was en uat de toevloed van vreemdelingen, vooral van Amsterdammers, dan zeer groot was. De Kolk, kraantjelek en de Blinkert waren de geliefde Plaatsen, zoo vertelt hij, waarheen velen zich begaven om te scheppen, op het duin te klim- hten en daar weer af te rollen. Uit de gewoonte op dien dag naar de duinen b'J Kraantjelek te trekken, hebben sommigen het bewijs willen! zlën, dat Hartjesdag verband hield met een oud grafelijk recht, waarbij iedereen toestemming verleend was in de dui- hen vah den graaf te jagen. Er werden dan •■herten" of „harten" gevangen. Voor deze op- Vatting pleit het feit, dat de graven van Hol- 'and dikwijls in Haarlem verblijf hielden en hi de nabijheid daarvan een jacht- of lusthuis bezaten. Het bekende Huis te Vogelenzang. Er bestaat echter geen enkel bewijs, dat zulk een Brafelijke gunst inderdaad ooit bestaan heeft, pisschien is de zaak veel eenvoudiger. Reeds hl overoude tijden moet er op den Maandag na Ieri 15den Augustus tusschen Dam en Haar- cmmerpoort te Amsterdam een groote drukte h gewoel geheerscht hebben en een luidruch- •8e uitgelatenheid, welke zich uitte in het af teken van vuurwerk en voetzoekers. Er was dan echter ook kermis in Sloterdijk en Vele Amsterdammers bewogen zich in die rich- '"'hg en verder den Haarlemmerweg op per wa- 8eh of per trekschuit en kwamen zoo naar Haarlem en de duinen, waar zij zich dien dag vermaakten. Het is niet onmogelijk, dat de Haarlemmers zich door die jaarlijks terugkee rde feestvreugde hebben laten meesleepen en hiet de Amsterdammers de duinen zijn inge- teokken. Dit zou een verklaring kunnen zijn van bet feit, dat Hartjesdag een specifiek Amster- batnsch en Haarlemsch volksfeest was. Maar geheel voldoende is zij toch niet, want °ok voor de feestelijke stemming in Amsterdam °P dien Maandag na 15 Augustus moet een bbrzaak geweest zijn. Hier kan wellicht de bpinie van Ter Gouw hulp bieden. Men weet, bat de Katholieke Kerk tijdens en na de be roering der heidenen veel moeite had de oude bh soms wreede gebruiken af te schaffen en er Cl'k van maakte, de heidensche feesten, waar aan het volk zeer gehecht was, te verchristeiy- eP. Welnu, de meeste van die heidensche fees- ep werden op een Maandag gevierd. De viering P den Maandag na Maria Hemelvaart, wijst, o'gens Ter Gouw, op een groot feest, dat aan eP voorname godin moet gewijd zijn geweest, aiit de Kerk plaatste de grootste heiligendagen •hist op zulke feesten om deze daardoor te be kken en te doen vergeten. En die godin kan, j.bps Ter Gouw, haast geen andere geweest 'JP dan Herthus, de godin der Aarde. „Hartjes- zou dan te verklaren zijn als „Herthus- vaE". De tijd van het jaar, waarin het feest (a't. is die van het einde van den oogst en JUi; PlOi ist die, waarin het feest van de groote Aard- Hé: 'e<3er moest gevierd worden. Wij zouden dus ten gang van zaken krijgen, dat in den hei- ePschen tijd op den derden Maandag van Pgustus het feest van de godin Herthus werd BEvierd; dat de Kerk in de plaats van deze bring het feest van Maria Hemelvaart instel- dat de Amsterdammers langzamerhand aan ®Ze viering een uitstapje naar Haarlem en de aarlemsche duinen verbonden en dat de Haar- Pimers aan deze viering van „Herthusdag" 5e gingen doen. Tegen deze lezing van Ter G °Uw is echter één bezwaar en wel dit, dat de Bbdir bStï ?°bin, waar hij het over heeft en waarvan het taan ons door Tacitus in zijn geschiedenis j,Pr Germanen is overgebracht, door hem niet brihus, doch Nerthus wordt genoemd. °or hen, die hun fantasie wat vrij spel wil- jj.P laten, kan nog worden vermeld, dat degenen, jf" als oorsprong van Hartjesdag een heidensch bst, ter eere van de aardgodin, willen zien, l k den naam Aerdenhout daarmede in ver- j?Pd brengen. Deze zou afkomstig zijn van arthuswoud of Nerthuswoud en door verbas- z r'Pg Aerdenhout geworden zyn. Aerdenhout dan het heilig woud zijn, waar Tacitus het e heeft, als hü de viering van het feest ter jj/e van de aardgodin beschrijft. Dat woud j1a cht nooit iemand binnentreden. Daar stond tj ar gewijde wagen, overdekt met een kleed ger a"oen door een priester mocht worden aan- fjg.EPkt. Wanneer op een bepaald tijdstip van c Jaar de godin onder het dek van den wagen verschenen was, een gebeurtenis, welke alleen aan de priesters bekend was, verliet de heilige wagen, getrokken door twee heilige koeien, het woud en waar de wagen zich vertoonde in het land, werd het werk gestaakt en was het eenige dagen feest. Als de wagen met de godin was teruggekeerd in het woud, werden wagen, kleed en godin door slaven in een meertje afgewas- schen. De slaven werden terstond na deze han deling in het meertje verdronken, omdat de diepste geheimzinnigheid den dienst van de aardgodin moest blijven omhullen. En niemand, die haar gezien had, mocht blijven leven. Is deze lezing juist, dan is het niet te ver wonderen, dat de Kerk daar een eind aan maakte. De woonplaats van de godin, zoo ver haalt Dr. Veegens, was een eiland in de Noord zee, maar van tijd tot tijd bezocht zij het land en in Haarlem, daar, waar een beek, die uit de duinen ontspringt, haar stroom met hét Spaarne vereenigt, lag een uitgestrekte landstreek aan de godin der Aarde toegewijd, waar tusschen hoog opgaand geboomte haar houten tempel stond. In de weiden langs den oever van het beekje graasden de runderen, die de godin moesten voorttrekken als zij op haar wagen door het land trok. (Amsterdam) Ged. Oude Gracht 29 In onze eerste serie „Moderne service" gaven wij tips ten aanzien van een bonnen-ophaal dienst en een avondgeleide. De heer Bousema is ons komen mededeelen, dat hij de tips in practijk heeft gebracht en reeds meer dan hon derd abonné's in zijn register heeft staan. Hy ving de woorden op van mopperende be zoekers der distributiekantoren en nam zijn be sluit. Tegen een kleine vergoeding neemt hii alle, ongerief op zich, terwijl hij daarmee her bewijs levert, dat zelfs in drukkende tijden voor den handigen initiatiefnemer iets te verdienen is Hij zal binnenkort wel meer van zich doen spreken. In tegenwoordigheid van genoodigden vond gistermiddag in het atelier van de Vrije Haar lemsche Schilderschool aan den Kampersingel de officieele opening plaats van de expositie der leerlingen van de school. De schilder-lithograaf Jan Visser, directeur der Vrije Haarlemsche Schilderschool, zeide bij deze gelegenheid o.m. dat het in dezen tijd niet zoo moeilijk was om een tentoonstelling te hou den als wel om te blijven schilderen. Want daar heeft men moed en durf voor noodig. Door de tijdsomstandigheden hebben vele leerlingen den moed opgegeven. Spreker hoopte dat velen weer hun oude liefde zouden opvatten. Deze tentoonstelling is belangrijker dan me nigeen zoo op het eerste gezicht zou denken, want wat de bezoekers .hier aanschouwen,, is het resultaat van moeilijke studie en vooral van liefde- Het beoefenen van de schilderkunst is eigen lijk ontdekkingen doen in een schoon gebied en dan zien we de dingen heel anders dan vroeger. Dan krijgen ze kleur en leven, zooals •wij die anders nooit gezien hebben. Dit vermo gen is een kostbaar bezit en er is niemand die ons dat ooit zal kunnen ontnemen. Wij kunnen er ons leven altijd mee verrijken. Nadat spreker dank had gebracht voor de betoonde belangstelling, verklaarde de heer J Visser de tentoonstelling geopend. De expositie van teekeningen, schilderijen en stillevens toont den bezoeker de verschillende kwaliteiten der leerlingen, die met min of meer technische bekwaamheid aan deze school wer ken. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Maandag 9 September, luidt: I. With sword and lance, Victor Sterling; Sens of the brave, Xylophone; 2. Sel. Broadway Me lody 1938, Reginald Poort; Sel. Singsing Marine', orgel; 3. Liebesfreud v. Kreisler, Vasa Frihoda; Liebesleid v. Kreisler, viool; 4. Heimwee, Max Polak, cello; 5. Caprice viennois, Larry Adler; Ritual Fire Dance, mondharmonika; 6. Rose Marie Selection, P. Rossborough; Sel. The town talks, piano; 7. Estrellita, Erna Sack; Villanella, sopraan; 8. Communityland, Edna Cecil, Musi cal Comedy Waltz Selection, accordeon; 9. Add a little wiggle, Ed Lang; I'll never be the same, guitaar; 10. Mouth organ tit bits, James An drews; New Colonial March, mondorgel. Maandagavond te 7.30 uur zullen de repetities van het H.O.V.-koor worden hervat. In studie wordt genomen, het „Requiem" van Giuseppe Verdi. De repetities worden gehouden in het Gebouw Hagestraat 13. Zangers en zangeressen, die dit mooie werk willen medezingen, kunnen zich aan dat adres aanmelden. Nu door het Hoofdbestuur de wedstrijden voor Zondag 8 dezer zijn afgelast, zal ook het Ju- nioren-tournooi om den van der Aart-beker geen doorgang kunnen vinden. Dit tournooi zal nu, behoudens nader bericht, op dezelfde plaats en tijden worden gehouden op Zondag 15 September as. Het competitie-programma zal in verband met het vorenstaande op Zondag 22 September a.s. aanvangen. Zorgen wijken, waar bloemen prijken Bloemenmagazijn BINNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 De R. K. Sportvereeniging „D.E.M." heeft Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer R. Schram, wees er in zyn openingswoord op, dat D.E.M. een belang rijk jaar achter den rug heeft, terwijl zich thans een groote omwenteling in de sportge schiedenis voltrekt. In weerwil van de -bijzondere omstandigheden leverde het afgeloopen seizoen mooie successen op.- Het eerste elftal behaalde het kampioen schap, terwijl de door D.E.M. georganiseerde wandeltocht een daverend succes is geworden. Maar ook de afdeeling athletiek ging op den goeden weg voort. De bekende kampioenen Duin en Kaptein hebben de vereeniging hier en elders waardig vertegenwoordigd. De voorzitter spoorde de voetballers aan, regelmatig de athletiek te beoefenen. De jaarverslagen van den secretaris-penning meester, den heer H. J. de Goede, werden hier na vastgesteld. De rekening sloot met een batig saldo van ongeveer 100. Voor den omvangrijken arbeid, welken de heer De Goede verricht had, werd hem een hartelijk woord van hulde gebracht. Hierna kwam het belangrijkste punt van de agenda aan de orde: een voorstel van het be stuur tot reorganisatie van het bestuursappa raat. Voorgesteld werd om voor elke afdeeling, dus voor voetbal, athletiek en wandelsport, een eigen bestuur te vormen, bestaande uit drie leden, die door de afdfeelingen zelf gekozen worden. De afdeelingsbesturen kiezen op hun beurt een raad van bestuur, bestaande uit 3 leden, die in geen enkel afdeelingsbestuur zit ting hebben. De besturen der afdeelingen behandelen die zaken, welke tot hun speciaal terrein behoo- ren, terwijl de algemeene zaken door den raad van bestuur worden behartigd. In den loop van het jaar zal door de be- Volgens een Italiaansch grappigheidje, dat een onzer leeraren, die in Rome stu deerde, hij kon het dus weten ons indertijd overmaakte, zouden wij, Hol landers, allemaal „pipa in bocca", met den pijp in den mond, geboren zijn. Dat is natuurlijk niet waar: nog nooit is een Hollandertje met ee» zoo onkin derlijk instrument in het tandelooze mondje ter wereld gekomen. Figuurlijk kan de Italiaansche grappi- cus gelijk gehad hebben: wij, Hollanders, rooken graag en veel, maar hi) zal zijn uitspraak moeten herzien, nu toch de pyp by honderdduizenden in miscrediet geraakt is en de rookende massa zich verslingerd heeft op sigaren, sigaartjes en vooral opsigaretten. En dan nog: Het bestóat niet, dat er in ons Neder land heden ten dage een knaapje geboren wordt „zigaretta in bocca". Stroopt u de heele stad maar af, geen enkel sigaretje is er te vinden, noch ook te koopen om er een nieuw Neder- landsch knaapje mee geboren te laten worden. Juist geen sigaretje! Dit genotsmiddeltje is zeldzaam geworden een Koninkrijk voor een pakje of doos je Raleigh, Boston of Chief Whip, of zelfs voor een busseltje Turmac! Het Koninkrijk kunt u misschien kry- gen, maar de begeerde sigaretten nieti Er heerscht sigaretten-nood in Neder land. En in dien nood moet worden voorzien; vroeger mogen wij geklaagd hebben over een zoontje, dat voor zijn leeftyd te veel sigaretjes rookte, thans hebben wij er ons zelf op betrapt, dat wij voor datzelfde zoontje sigaretjes machtig poogden te worden; wy verklappen natuurlyk niet, of onze pogingen met succes bekroond zijn. Met dat alles: er heerscht sigaretten- nood in Nederland. Nu is de mensch, die in de knel raakt, bijzonder vindingrijk; wy herinneren ons uit den vorigen oorlog, dat er op allerlei gebied „Ersatz" te koopen was; wij hebben „likeur" gedronken van azijn, meloen en andere vruchten, wij hebben ons gelaafd aan koffie en (of) thee van cacaodoppen; wij hebben eikel koffie genoten; wij hebben bij dit alles onzen neus dicht geknepen en.... ge slurpt, maar dat was dan ook maar „Ersatz", laten we zeggen: „een plaats vervangend middel". Thans viert de syn these hoogty. U heeft gehoord van synthetische ben zine en rubber; binnenkort komen er wellicht ook synthetische aardappelen, sla, spinazie, bloemkool, enz. in den han del. Waarom zou ook de sigaret niet gesyn thetiseerd kunnen worden? Wie bezorgt ons deze sigaret? Het rookertje moet natuurlijk de illusie wekken, dat wij een sigaret in den mond proeven, (het mag desnoods een houtje zijn, waar wij op bijten); maar smaak en geur moeten sigaretachtig zyn, en liefst iets gesaust-Amerikaansch te genieten geven. Wie bezorgt ons de synthetische sigaret? Daar zit iets in! Wy vervolgen.... sturen een reglement worden samengesteld, dat het werkterrein van elk bestuur afzonderlyk preciseert. Het doel van de reorganisatie is te komen tot een snellere afdoening van de loo- pende zaken. De technische aangelegenheden vinden op deze wijze een betere beoordeeling, terwijl het contact van de afdeelingen door den Raad van Bestuur, die door minstens één lid op elke te beleggen vergadering moet vertegen woordigd zijn, bewaard blijft. Het heeft boven dien dit voordeel, dat de bestuursagenda's in vlotter tempo en met meer animo kunnen wor den afgewerkt. De voorzitter lichtte het voorstel, dat door de vergadering met groote instemming werd begroet, nog breedvoerig toe, waarna het met algemeene stemmen werd aangenomen. De afdeelingsbesturen werden dan als volgt samengesteld: Voetbal: W. Geldermans, voorz.; H. J. de Goede, secr.; D. Lagrand, penningm. Athletiek; D. Burger, H. Vessies en J. Bur ger. Wandelsport: B. de Swart, F. Hergarden en J. Keesen. Na dank gebracht te hebben aan al degenen, die in den loop der jaren het bestuur ter zyde hebben gestaan, begroette de voorzitter de nieuwe afdeelingsbesturen. Hij verwachtte, dat deze op dezelfde principieele basis zullen voortbouwen aan het katholieke sportleven in Beverwijk. In het verleden was het werk voor de katholieke sportbeweging zeer moeilijk. Maar de werkers hebben niet versaagd en de bewe ging groeide uit tot een machtige organisatie. Thans is een nieuwe periode aangebroken, waarin wij gaan samenwerken met de anderen. Spr. sprak de beste wenschen uit voor het werk van de besturen. Een speciaal woord van welkom riep de voor zitter toe tot den heer Geldermans, die, zelf oud-speler, de belangrijke afdeeling voetbal ongetwijfeld op de juiste wyze zal weten te besturen. De heer Geldermans heeft de ver eeniging steeds een warm ahrt toegedragen; hij moge ook verder nog vele jaren hare belangen, en dan meer speciaal die van het voetbal, be hartigen. De heer Geldermans riep op zijn beurt daar voor de medewerking in van alle leden. Want van hen zal er in de naaste toekomst zeer veel afhangen. Het kom-t er immers thans op aan te toonen, wat de katholieke sportbeweging waard is en daarom rust op de spelers de plicht om zich met volle overgave van de taak te kwijten, welke hen in het clubverband is op gelegd. Nadat de verschillende commissies waren sa mengesteld, deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging op 1 October a.s. 18 jaar bestaat. Ter gelegenheid hiervan wordt op Zondag 6 October in de St. Agathakerk een H. Mis voor de vereeniging opgedragen, waaronder alg. H. Communie, gevolgd door een gemeenschappe lijk ontbijt. Tijdens dit samenzijn zal aan het eerste elftal een kampioensvlag worden uitge reikt. Het „bonnenvraagstuk", dat zich een ge legenheid als een gemeenschappelijk ontbyt natuurlyk direct voordoet, bleek door aller me dewerking te kunnen worden opgelost. In verband metd en grooteren toeloop by de wedstrijden, zullen aan terrein en gebouwen enkele verbeteringen worden aangebracht. Le den, die hieraan willen medewerken kunnen zich hedenmiddag en Maandagavond op het terrein melden. Bijd e rnodvraag spoarde de oud-voorzitter, de heer Th. Smit, de spelers nog eens aan, om hun uiterste best te doen, waarna de geani meerde vergadering werd gesloten. 11 Sept. Gereserveerd voor Manresa. i Sept. Verdiepingsdag voor verpleegsters. .2 Sept. Moederdag voor Weert e.a. plaatsen 1316 Sept. Gereserveerd voor Manresa. 1619 Sept. Zusters verpleegsters. 1926 Sept. Gereserveerde retraite (voltallig) 2629 Sept. Gereserveerd voor Secr. Meerssen. Fijnproevers eischen: Gerechtigd tot het voeren van het Rijks botermerk. De verschheid wordt gega randeerd tot den datum, vermeld od ieder pakj'e. Verpakt in cartons van en 14 kg. Jriemaal per week versche aanvoer ln jus lioal te Haarlem: Raamsingel 52. Tel t25-ï"< (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Huwelijkstrouw Op- 3 September, was het .vyftig jaar geleden dat de heer J. Kool met mej. M. Rijlaarsdam in het huwelijk trad in t gemeentehuis te Hoofddorp. De heer Kool. die thans 77 jaar oud is woont reeds 49 jaar in dezelfde woning aan den Akerdyk. Hij begon zijn loopbaan in de Meer als bak kersknecht, doch kreeg later een aanstelling by het stoomgemaal „De Lynden", welke functie hij dertig jaren lang heeft vervuld totdat hij door ziekte dezen werkkring moest neerleggen. De bruid is 73 jaar en is in de Haarlemmer meer geboren. Zij kent de Meer dus wel; ook andersom is dit het geval. Het dorp Nieuw-Vennep heeft ook een jubi- leerend echtpaar, n.l. de familie Griekspoor, die nu vijf en vyftig jaap getrouwd zijn. Ook de heer Griekspoor, die tachtig jaar oud is, is een geboren Haarlemmermeerder. Hij maakte de heele wodingsgeschiedenis van den polder mee. Hy zag hoererijen uit den grond opryzen, toen dit polderland nauwelyks uit den greep van het water was ontrukt. De bruid is 75 jaar en woont hiervan ook reeds 57 jaar in den polder. In het geheel heb ben deze echtelieden 19 kleinkinderen en ook reeds 2 achterkleinkinderen. BERLIJN, 7 Sept. (D.N.B.) By den heden nacht door Engelsche vliegers ondernomen aan val op de Duitsche hoofdstad zijn evenals in d,e voorgaande nachten uitsluitend niet-militaire doelen gebombardeerd. Ditmaal was de Wedding, dus een stadswijk, die naar bekend is, uitslui tend door arbeiders wordt bewoond, het doel van de zinlooze aanvallen der Britsclie lucht macht. Er ontstonden branden en er werd scha de aan gebouwen aangericht. Verscheidene bur gers werden, naaT thans vernomen wordt, ge dood of gewond. Door het snelle en krachtdadige ingrijpen van de brandweer en van de luchtbe scherming, alsmede door het gedisciplineerde gedrag van de arbeidersbevolking van Wedding, kon grootere schade vermeden worden. De pers in de Rijkshoofdstad keert zich tegen den nieuwen aanval van Britsche vliegers op niet-militaire doelen in de binnenstad van Ber. lijn. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat de Führer reeds in zyn laatste rede in het Sportpalast te Berlyn een afdoend antwoord heeft gegeven, dat ook den gewetenloozen pluto craten aan de Theems te denken moet geven, in dien zy niet juist deze zoogenaamde „militaire" successen tot' opwekking van de gedrukte open bare meening van hun land dringend noodig hadden. De „D.A.Z." verklaart: Op de een of andere' plaats gelukte het den Britschen vliegers door hun misdadige bommen een brand te ver oorzaken. Hoewel de gloed hiervan zooals in den afgeloopen nacht in het stadsdeel Wedding een woonwijk duidelijk zichtbaar maakte belette dit hun niet hun aanvallen voort te zet ten. De instructie voor het begrip „militaire doe len" wordt door de Engelschen op de meest ge- we tenlooze wyze uitgelegd in de formule „wat brandt is een militair doel". Volgens deze van wat men in Kevelaer gewoon is te doen, zooals: Kruisweg met preek by de 12de statie, gedachtenis der overledenen, lichtprocessie, avondgebed, gebed voor particuliere intenties, Sacamentspocessie, enz. Het Lof vangt de eerste dagen aan om half zeven. Het zal zéker niet aan devote belangstelling ontbreken. De Centrale Recherche heeft eenigen tijd ge leden twee „steuntrekkende" rijwieldieven op heeterdaad betrapt, zooals gemeld. Daarna zijn twee stallinghouders aangehouden, die de ge stolen fietsen markeerden en verhandelden en thans zijn in Utrecht nog twee helers gearres teerd, die aldaar de gestolen rywielen van de hand deden. Een groot aantal ontvreemde fietsen is in be slag genomen. methode steken de Engelsche luchtpiraten de „militaire" daken van arbeiderswoningen in brand, verschaffen zich daardoor een „militair doel" en het succesvol bericht voor Churchill is klaar. Naar aanleiding van circulaire no. 5 van de Commissie voor het Verzekeringsbedryf deelen de Contact-Commissie te Rotterdam en het be stuur der Vereeniging van Assuradeuren te Rot terdam, die over deze zaken overleg hebben ge pleegd, d.d. 7 September 1940, mede, dat de hier onder volgende regeling is ontworpen met be trekking tot de verzekeringen byi Britsche en Fransch brand- en transportverzekeringsmaat schappijen. Daarbij is uitgegaan van de gedachte, dat als algemeene regel onverplichte betaling uit het saldo dier maatschappijen niet in het belang is van verzekerden en niet in overeenstemming met de door de maatschappijen gegeven instructies, terwijl voorts aan de nakoming van contractueele verplichtingen, behoudens de navolgende afwy- kingen, moet worden vastgehouden. De regeling luid- als volgt; 1. Voor verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940, waarbij vooruitbetaling van premie voor den vollen duur der verzekering was overeenge komen, is de premie volledig verschuldigd, on verschillig voor welken termijn de verzekering was gesloten. 2. Verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940 gesloten voor langer dan twaalf maanden met jaarlijksche premiebetaling, mogen per den eerst- volgenden premievervaldag na den datum van deze kennisgeving geannuleerd worden. 3. Verzekeringen, ingegaan vóór 10 Mei 1940 en gesloten met stilzwijgende continuatie, mo gen per den eerstvolgenden premievervaidag na den datum dezer kennisgeving onafhankelyk van den opzeggingstermijn worden geannuleerd. 4. Verzekeringen, ingegaan na 10 Mei 1940, doch vóór den datum dezer kennisgeving en gesloten voor langer dan twaalf maanden mogen, onaf hankelyk van den opzeggingstermijn, worden omgezet in verzekeringen voor twaalf maanden. 5. Verzekeringen gesloten vóór 10 Mei 1940, doch ingaande na den datum dezer kennisge ving, mogen geannuleerd worden. Zooals reeds gemeld is, wordt er van Donderdagavond 12 September tot Zondag avond 15 September een geestelijke bedevaart gehouden in de Posthoorn, de kerk waar de bekende Amsterdamscha Broederschap van O. L. Vrouw van Kevelaer sinds 1690 gevestigd is en ook haar eigen altaar heeft onder de mooie toepasselijke' muurschildering „Troosteres dei- bedrukten", een werk van Willem Schermer, dat by het gouden priesterfeest van Mgr. La- gerwey als parochiegeschenk werd aangeboden. Tydens deze bedevaart zullen alle predicaties gehouden worden door Pater Borromaeus de Greeve O. F. M., terwijl de oefeningen, gebeden en gezongen zooveel mogeiyk een weergave zyn De brandweer is Vrijdag twaalf maal uit gerukt. In de Langestraat 56 werd een kleine uitslaande brand en op de Prinsengracht 705 een kleine binnenbrand gebluscht. Voorts werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, ont staan in een hoop spoorbalken, welke op de spoorbaan langs de Schiemanstraat lagen. In de Kinderdijkstraat voor perceel 35 sprong een flesch ammoniak; door verdunning werd het gevaarlyke vocht onschadelijk gemaakt en verwyderd. Van het perceel Overtoom 322 werden losse steenen van den topgevel verwijderd. Twee alar meeringen geschieden baldadig en vier ble ken geruchten te zijn. Onbevoegden hebben zich toegang verschaft tot een woning in de R. de Vosstraat. Uit den electriciteitsmeter werd 30,— gestolen. Van den Singel voor perceel 469 zyn twee ijzeren olievaten en een dertigtal verfbussen gestolen en uit een woning in dc Manegestraat een radiotoestel. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, maakt bekend, dat de duur van de eerstkomende distributieperio de voor petroleum, in verband met het be schikbaar houden van een zoo groot moge lijken voorraad gedurende de wintermaan den, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 September a.s. tot en met 3 November a.s. zal de met „pe riode 6" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. De politie van het bureau Marnixstraat heeft twee Jordaners aangehouden, die verdacht worden van de verduistering van een groote party rompen van stoelen en crapauds. Zaterdagnacht is het sigarenmagazyn Speier aan de markt te Maassluis, dat bewoond werd door den heer H. van der Berg, door een korten doch feilen band geheel uit gebrand. De brand werd om kwart over één door een agent van politie ontdekt en de ter stond gealarmeerde brandweer tastte, onder leiding van den opperbrandmeester, den heer C. van Mais, het vuur met' vier stralen aan. De bewoners, man, vrouw en kind, hadden zich inmiddels, door uit een ruim drie meter hoog raam te springen, in veiligheid weten te stel len, en werden op het politiebureau op de markt ondergebracht. Ook de bewoners van de belendende percee- len moesten hun woningen verlaten, daar de markt het centrum van Maassluis, dicht be woond is. De brandweer slaagde er in uitbrei ding te voorkomen en het vuur tot genoemd pand te localiseeren. Om half drie was het gevaar geweken en kon de brandweer inruk ken. De oorzaak van den brand is nog niet be kend, terwijl de schade, die door verzekering wordt gedekt, Vrij aanzieniyk is. Binnenhuis JULIANAPARK 58-60-62 TEL. 13661 WESTERGRACHT 79 TEL. 13292 HAARLEM llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij den wederopbouw van het normale zaken leven, is adverteeren een der machtigste hulp middelen. VER. KATH. PERS N.Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam llllllllliillllllllllillllllllMIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIlilllllllli

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3