Cusanus Distributie geldt ook voor restaurants BIJBEL De Maastunnelbouw vordert gestaag EEN DEEL Rij kscommissaris bezocht het Westland De schaapskudde op de Gooische heide Uitvaart en begrafenis J. A. A. M. de Gruyter TROTTOIRS VRIJ Soberheid en eenvoud zijn noodzakelijk DE NEDERLANDSCHE STANDAARDVERTALING VAN DEN Waterwerk aan den linker oever begonnen ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940 DE ROTTERDAMSCHE POLITIE Bezoek van generaal der Ordnungspolizei VERTALING UIT DEN GRONDTEKST MET AANTEEKENINGEN IN OPDRACHT VAN DE APOLOGETISCHE VEREENIGING „PETRUS CANISIUS" VERSCHEEN DEZER DAGEN IN 3125 BLZ. HANDIG FORMAAT, DUIDELIJKE DRUK, PRIJS GEBONDEN IN BUCKRAM- LINNEN F 8.50 BESTELT EEN EXEMPLAAR PER GIRO BOEKHANDEL H. COEBERGH HAARLEM GIRO 85843 Veel belangstelling voor de glascultuur UITVOER VAN EIEREN Geen restitutie meer van invoer heffing op veevoeder DE BEPERKING VAN DEN VARKENSSTAPEL Huidige prijzen vragen verbetering PROPAGANDA VOOR DE ZOMERZEGFLS Radiorede van prof. mr. G. P. M. Romme a.s. Dinsdagavond LIJK OPGEHAALD Hoog bezoek aan Winschoten HIJ ZOU KLOKKEN EN HORLOGES REPAREEREN! Geëvacueerde horlogemaker ver kocht de artikelen evenwel Aangeteekende zendingen naar Duitschland Verdere uitbreiding wordt er aan gegeven Jongetje verdronken Moet ze wegens gebrek aan voeder verdwijnen? Bij aanrijding op slag gedood De laatste groote denker van de Christelijke Middeleeuwen is Nicolaus Cusanus, of Nicolaas von Cusa, zoo genoemd naar het Rijnlandsche dorpje Kucs, waar hij in 1401 geboren werd en Waar nog heden zijn hart wordt bewaard in de mooie Gothische kapel, die hij zelf heeft laten bouwen voor het Sint Nicolaas Hospitaal. Zijn familienaam was Chrypffs of Krebs, maai wordt nooit gebruikt om hem aan te duiden. Hij ontving zijn eerste wetenschappelijke op leiding in Nederland, n.l. van de Broeders des Gemeenen Levens te Deventer daarna stu deerde hij aan de Universiteiten van Heidel- berg, Padua en Keulen in het kerkelijk recht en de wis- en natuurkunde. Dit beteekent, dat zijn ontwikkeling zeer gecompliceerd was. Na den geest der moderne devoten, leerde hij te Heidelberg de nominalistische wijsbegeerte van Willem van Occam kennen. Te Padua werd hij opgevoed in de sfeer van het humanisme. Te Keulen kwam hij onder leiding van traditio- neel-gezinde leermeesters, die het werk van Sint Albertus den Grooten en van Sint Thomas van Aquine voortzetten. Zoo was hij overrijk toegerust, toen hij zich in 1424, afgestudeerd op 23-jarigen leeftijd, te Mainz vestigde als advo caat. In een der Duitsche bibliotheken, die hij met ijver doorsnuffelde, ontdekte hij het hand schrift van een tot dusver onbekend blijspel van Plautus. Dit maakte hem, in die dagen van het ontluikend humanisme, op slag be roemd. Maar deze roem bevredigde hem niet. Hij begon theologie te studeeren en werd in 1430 priester gewijd. Een zijner vroegere Pa- duaansche leermeesters, Cesarini, inmiddels kardinaal geworden van de Roomsche Kerk, hoodigde hem uit, de algemeene kerkvergade ring van Bazel bij te wonen, en zijn bescher mer Ulrich von Manderscheid, later bisschop Van Trier, gaf hem de opdracht, daar de Rijn landsche inzichten te verdedigen. Die opdracht heeft de jonge rechtsgeleerde (hij was nu 29 jaar!) schitterend vervuld, maar middelerwijl kwam hij over menige zaak, die op het Con cilie werd besproken, tot nieuwe en oorspron kelijke conclusies. Tegen de meerderheid van de vergaderde vaders in koos hij de zijde van Paus Eugenius IV; daarenboven verdedigde hij de opvatting, dat het herstel der Christelijke eenheid, na de afscheuring der Oostersche ker ken en de ketterij van de Hussieten, het groot ste geestelijke belang van Europa was. Hieraan wijdde hij zijn meesterwerk, het ge schrift over de „Katholieke Eendracht". Hadde hij niets nagelaten dan dit ééne boek, hij zou recht hebben op een wereldnaam, want met dit werk liet hü zich kennen als de eerste Christe lijke Europeeër van den nieuwen tijd. Gedach ten, die men vaag uitgesproken vindt bij de dichters Dante en Petrarca, worden nier heidei verantwoord. Dat hij daarenboven de vader werd van het dialectische denken, dat hij tal- looze suggesties van de moderne wijsgeerige stelsels, zooais het intuïtionisme, de phaemo- nologie en de Existential-philosophie in zijn geschriften verspreidde, -dat hij de mystiek van Eckhardt voor vergetelheid behoedde en dat hij het heelalbeeld van Copernicus propageerde, terwijl hij de eerste moderne denker was, die zich bezig hield met de zoogenaamde para doxie en ironie van het religieuze bewustzijn, verklaren ons, waarom geen middeleeuwsch Wijsgeer zoo populair is onder moderne denkers als Nicolaus Cusanus, wiens volledige geschrif ten sedert 1931 in kostbare editie worden be zorgd door de Uitgeverij van Felix Meiner te Leipzig. Zij beslaan veertien kloeke boekdeelen waarvan „De Concordantia Catholica" de beide laatste in beslag neemt. Op het gebied der pro fane en kerkelijke geschiedenis, der aardrijks kunde en der mathematica, der geneeskunst en der wijsbegeerte, der rechtswetenschap en der kennis van de mystiek is deze philosoof een groot vernieuwer. Hij is het eerste „Universal- Genie" van de Renaissance in de Noordelijke landen. Mist hij de artistieke scheppingskracht van Lionardo da Vinei, hü overtreft misschien diens legendarische scherpzinnigheid, waarvan men zeggen kan, dat zij de meest luciede was. die ons christelijk werelddeel heeft gekend, na het genie van Sint Augustinus. Niets schijnt schoolsch aan Cusanus, alles oorspronkelijk Zijn stijl is daarenboven vloeiend en meeslee- pend, paradoxaal en verrassend, gedrongen en toch rustig. Zijn idee van de kerkgeschiedenis wordt thans opnieuw actueel door het oecumenische verlangen, waarvan alle ahdere hedendaagsche tendenties naar eenheid slechts een zwakke, practische afschaduwing zijn. Wat in werkelijk heid, dus in de diepte, de wereld beweegt, is altijd religieus van aard, en voorzoover het dit niet zou zijn, loont het de moeite niet, die men schen eraan besteden. Welnu: dit besef, dat de laatste beweegkracht der Wereldsche dingen wezenlijk religieus is, en niet anders kan zijn, is de grondgedachte der wijsgeerige geschie denisbeschouwing van Nicolaas von Cusa. De „Concordantia Catholica" is dan ook het boek van een „idealist", zooals men tegenwoor dig iemand noemt, die niet zoozeer meeleeft met de feiten van den dag als met de geestelijke stroomingen, waarvan zij de veelzijdig vertroe belde uitvloeisels zijn. Wij zien in dit ma gistrale boek de wereldgeschiedenis geplaatst in het hcht der Goddelijke Openbaring, dus be schouwd „sub specie aeternitatis". Het ziet de Wereld in een visioen, beheerscht door de grond gedachte „Het Woord is Vleesch geworden en Het hëeft onder ons gewoond". In den vorm van samensprekingen wordt deze gedachte uit gewerkt ten opzichte van alle godsdiensten er: volkeren. Er wordt gesproken met de Grieken. Aan hen Verschijnt het Woord Gods als opperste wijsheid en trekt hen onweerstaanbaar aan. Dan volgen de Italianen aan wie Het Woord Gods zich openbaart als de Eenvoud van net beginsel. Het spreekt vervolgens tot de Muzelmannen en openbaart zich als voorwerp der opperste ver eering. Aan de Hindoes, de Chaldeeuwen en de Joden openbaart zich daarna het Woord Gods overeenkomstig de diepste waarheidskern van hun godsdienstig bewustzijn. Dan verschijnt Sint Petrus als rots der waar heid en spreekt achtereenvolgens met de Fran- Bchen, de Perzen, de Syriërs, de Spanjaarden, de Turken, de Düitschers en de Tartaren. Hij Weerlegt hun speciale bezwaren door te schet sen, hoe de godsdienstige waarheid van nature algemeen is. Sint Paulus, leeraar der volkeren, spreekt op dezelfde wijze met de Armeniërs, de Bohemers en de Engelschen. Hij verdedigt de algemeene Kerk-opvatting tegen sectarische verbijzonde ring. De conclusie van deze dialogen, die lang vóór de Hei-vorming te boek gesteld werden, luidt: dat de vrede van de godsdiensten onontbeer lijk is voor wie het begrip van den waren gods dienst overdenkt, en dat alleen de „algemeene eenheid" dus de Unio Catholica dezen geestelijken wereldvrede kan waarborgen. Het Duitsche denk;n heeft geen dieper genie aan de wereld geschonken dan dezen laatster: middeleeuwer, doch hij is lang veronachtzaama en ook een tijd, die zooveel waarde hecht aan de cultuurkritiek van Nietzsche als de onze nog doet, schijnt niet rijp om den breederenom vang van Cusanus' gedachten te doorpeilen. Behalve dit boek over de Christen-eenheid schreef Cusanus talrijke wijsgeerige en mystieke verhandeüngen; hij was werkzaam als kloos terhervormer en als bisschop, werd in 1448 kar dinaal, in 1450 aartsbisschop van Brixen, en stierf in 1464 te Todi in Umbrië. De rijkdom van zijn levensgang is even w'eelderig aan groote daden als aan diepe gedachten. Maar toen hij gestorven was, verzonken de middel eeuwen en het zou duren tot na 1800, voordat het werk van Cusanus weer de aandacht begon te trekken, die het verdiende. Iets gevaarlijks is er in zijn denkwijze. Ze neigt naar het pantheïsme en naar de over schatting van het irrationeele, twee verschijn selen, die doorgaans samengaan. Ze is, kortom, romantisch en Germaansch, terwijl de scho lastiek klassiek en Latijnscli is. Een volkomen heldere oplossing van de moeilijkheden, die dit meebracht, heeft de groote denker niet gevon den, en ook na hem vond het moderne denken deze klaarheid niet. Wij, die in een verwarden, door subjectiviteit vertroebelenden tijd leven, zijn hierdoor eenerzijds in staat, het gedachten- leven van Cusanus te begrijpen, en voelen anderszins het heimwee naar heldere orde, dat hem altijd onbevredigd bijbleef. Hij was kerkelijk gezant geweest te Con- stantinopel om te onderhandelen over een verzoening met de Schismatieken; hij schreef zijn meesterwerk in het jaar, waarin het Chris telijke Constantinopel tot val werd gebracht door de Turken. Uit de breuk der tijden rijst de nieuwe orde altijd op en zij is altijd anders dan de som der factoren, die deze breuk ver oorzaken. Dit leert ons Nicolaus Cusanus, doch de eenvoudige lezer kan deze moeilijke leer ver talen in den simpelen stelregel, dat godsdienst zin altijd meer waard is dan begrip van dé wereldsche dingen, en dat al wat gebeurt, alleen gebeurt omwille van den godsdienstzin der een- voudigen, het eenige vermogen, dat de geeste lijke wereld in stand houdt. In de stoffelijke eld is er niets, dat stand houdt. Generaal Schumann van de Ordnungspolizei heeft, vergezeld van zijn adjudanten, een be zoek gebracht aan de Rotterdamsche politie. De generaal werd ontvangen door den wnd. hoofd commissaris van politie, commissaris J. P. Roszmach, en voorgesteld aan de verschillende commissarissen. Hierna heeft hij de onderdee- len van de Rotterdamsche politie geïnspecteerd. Omstreeks kwart voor elf begaf hij zich naar het bureau van de rivierpolitie, waar hij door hoofdinspecteur J. Rietdijk werd verwelkomd. De generaal heeft de schepen van de rivierpo litie bezichtigd en bracht een bezoek aan de Rotterdamsche politie-opleiding, waar 300 nieu we agenten worden gevormd. De hooge gast heeft met zeer veel belangstelling de inrich ting in oogenschouw genomen en verschillende practijklessen, ook op sportgebied, gevolgd. De Horecaf-persdienst verzoekt ons het vol gende mede te deelen: Het Nederlandsche publiek is verwend, dat weten de restaurateurs uit ondervinding. Het publiek wil in hun inrichtingen goed eten, liefst nog een tikje overdadig en in elk geval beter dan thuis. Het restaurant is voor hem een „uitje", waarbij de kwaliteit en hoeveelheid van het gebodene het hunne moeten bijdragen om de stemming te verhoogen In de restaurants heeft het Nederlandsche pu bliek tot op heden van distributie nog niet veel gemerkt. Het kon vrijwel nog bestellen wat het wilde en van een rompslomp met bonnen was bovendien geen sprake. Integendeel, som mige slimmerds hadden reeds gemerkt, dat zij zich in het huishouden wel eens een bonnetje konden uitsparen door in een restaurant, te eten. Gelden de distributiemaatregelen dan niet voor hotels? Vraagt het den restaurateurs en ge zult zien, hoe hun gezicht betrekt Ook zij zijn voor hun inrichting onderwor pen aan dezelfde restricties als het publiek, alleen volgens een ander systeem. Maar vraagt hun niet, hoeveel kopzorgen het hun kost om het publiek er zóo weinig mogelijk van te laten merken. Zij zien zich n.l. maandelijks van de waren, welke aan de distributie onderhevig zijn, een percentage toegewezen van de hoeveelheden, welke zij verleden jaar in dezelfde maand ge bruikten. Daarmede moeten zij rondkomen, het geen wil zeggen, dat zij de porties voor het publiek van de gedistribueerde goederen in evenredige mate moeten inkrimpen. Deze werk wijze brengt voor hen vele moeilijkheden mee, doel: deze wegen ruimschoots op tegen de soe pelheid van het systeem, dat hen niet nood zaakt, voor elke bestelling bonnen van de gas ten te vragen. Zij zullen u zeggen, dat zij de overheidsinstanties hoogst dankbaar zijn voor de getroffen regeling, welke tevens bet bewijs vormt voor het gewicht, dat de overheid aan het restaurantbedrijf als economischen factor in onze volkshuishouding toekent. Deze regeling beteekent een groote gunst; daarom verwacht de overheid, dat de restaurateur blijk geeft van zijn waardeering door de uiterste zuinigheid met de hem toegewezen levensmiddelen in acht te nemen. Soberheid en eenvoudigheid zullen daar om hun stempel drukken niet alleen op de menu- en dagkaarten, doch ook op de op gediende schotels. Geen keuze meer uit een dagkaart van eenige bladzijden, immers uitgebreide dagkaarten noodzaken tot het aanhouden van groote verscheidenheid van voorraden en te voren klaargemaakte spjj* zen en daaruit voortvloeiende evenredige stijging van bederf. Geen zoodanige hoeveelheid van jus meer op schotels of in kannen, dat het publiek een ge deelte overlaat, dat in den gootsteen verdwijnt. Geen brood meer bij de soep en geen mooi op gemaakte schotels, waarbij extra grondstoffen moeten worden verwerkt. Kleine geschenken als toegiften bij de thee en den borrel zullen even eens verdwijnen al naarmate de distributie voortgang vindt. 'Het publiek profiteert in hooge mate van de gunstige distributieregeling voor het restaurant bedrijf, al moet men ook met minder tevreden zijn dan voorheen. De menu- en dagkaarten blijven „voor elck wat wils" bieden en de koks doen extra hun best om het bestelde zoo sma kelijk mogelijk op te dienen. Het blijft daarom aanlokkelijk, eens in een restaurant te eten. Wilt gij, dat die toestand gehandhaafd blijft.'' Dan rust ook op u, bezoeker van restaurants, de plicht om den restaurateur te steunen bij zijn streven naar zuinigheid met grondstoffen. Toont begrip voor de moeilijkheden welke daaraan verbonden zijn en vraagt geen extra's, welke niet op de kaarten vermeld staan. er- wacht geen toegiften of kleine attenties, be staande in extra hapjes. De restaurateur, die niet de uiterste soberheid betracht, brengt de gunstige distributieregeling in gevaar en het pu bliek, dat niet steunt, toont weinig begrip voor den tegenwoordigen toestand. Rijkscommissaris Seyss-Inquart heeft Vrijdag middag een bezoek gebracht aan het Westland- sche tuinbouwcentrum. De Rijkscommissaris was in gezelschap van verscheidene autoriteiten, o.w. graaf Grote. Ir. J. M. Riëmens, rijkstuinbouwconsulent en directeur van den proeftuin te Naaldwijk, leid de het hooge gezelschap rond en gaf inlichtin gen. Allereerst werd de komkommer- en toma- tenkweekerij van den heer Van Spronsen te Loosduinen bezichtigd. Hierna werd een bezoek gebracht aan den Proeftuin van het Zuid- Hollandsch Glasdistrict te Naaldwijk. De Rijks commissaris toonde groote belangstelling voor de verscheidene Westlandsche cultures en voor de proeven met nieuwe groenten- en fruitsoor- ten. De hooge bezoeker liet zich inlichten over het verloop der proeven betreffende de soya- boonen- en paprikacultuur. Nadat deRijkscommissaris nog het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw te Naaldwijk in oogenschouw had genomen, vertrok het ge zelschap weer naar Den Haag. Tot dusverre werden bij uitvoer van eieren aan de exporteurs uitkeeringen verleend, welke ten doel hadden de betaalde invoerheffing op het veevoeder aan de pluimveehouders terug te geven. Nu er geen veevoeder meer wordt ingevoerd, is er geen aanleiding, hiermede voort te gaan. Dienovereenkomstig zullen met ingang van Maandag 9 September geen restituties bij uit voer van eieren en eiproducten meer worden verleend. In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw werd er op gewezen, dat de prijzen, die thans voor varkens worden uitbetaald, zoo danig zijn, dat de kans op een verdere inkrim ping van de varkenshouderij, dan onder de be staande omstandigheden gewettigd is, geens zins uitgesloten geacht moet worden. Besloten werd, er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de geldende prijzen dringend verbetering behoeven. Besloten werd, de aandacht der autoriteiten er ook op te vestigen, dat de te verwachten re gelingen inzake aardappelen spoedig bekend gemaakt dienen te worden. Ook voor de zand- aardappelen is dit dringend noodzakelijk, nu deze voor een belangrijk gedeelte voor con sumptiedoeleinden dienen te worden gereser veerd Daar bij den handel in voederbieten het ge halte aan droge stof als een beteren grondslag werd beschouwd dan het suikergehalte, werd besloten, de bestaande verkoopsvoorwaarden zoo danig aan te vullen, dat onderzoek op droge- s tof-gehalte kan geschieden. De radiorede door den voorzitter van het Centrale Propagandacomité voor de Zomerze- gels 1940, prof. mr. C. P. M. Romme, is defini tief vastgesteld op Dinsdag 10 September, des avonds om 8.25 uur. Zij zal voor de A.V.R.Ö.- microfoon worden uitgesproken. Zaterdagmorgen is uit het water van het Open Havenfront te Amsterdam opgehaald het lijk van een onbekenden man van het volgende signalement: Lang 1,90 meter, oud tusschen 45 en 50 jaar, donkerblond achterovergekamd haar, bol ge zicht, flink postuur. Gekleed in grijs overhemd met roode streep; om den hals donkere grijze das met wit streepje. Droeg verder rood-bruine lage schoenen, met rood-bruine gebreide sok ken. Aan de rechterhand was een gladde gou den ring, aan de linker een gouden ring met monogram (onleesbaar). Voorts waren in het overhemd manchetknoopen, waarin ongeveer acht niet te ontcijferen letters en een portret van een man met lang haar. De Commissaris van Politie, waarnemende de 6e Sectie te Amsterdam, verzoekt dengenen, die inlichtingen kunnen verschaffen, zich te willen vervöegen aan het politiebureau Warmoesstraat, aldaar. De gevolmachtigde van den i j kscommissaris voor de Provincie Groningen, dr. H. Conring, vergezeld door den Commissaris der Provincie, mr. J. Linthorst Homan, bezocht Vrijdag Win schoten. Begeleid door den burgemeester begaf het gezelschap zich' allereerst naar de school voor buitengewoon lager onderwijs voor geeste lijk onvolwaardigen, waar kinderen uit Win schoten en omstreken les krijgen. Vervolgens werd de nieuwe drukinktfabriek van de N.V. Chemische Industrie Gembo bezocht, waarna ten stadhuize dr. Conring werd inge licht over de ontwikkeling en de huidige positie van Winschoten. Men leest nu wel philippica's Tot hen, die 's avonds ioopen Niet op 't trottoir, maar op den weg, En zoo de fietsers nopen Nog méér dan vlijmscherp uit te zien In 't helsche pikkedonker, Dat slechts bij tijden wordt verzacht Door spaarzaam ster geflonker. Natuurlijk, ja.' Het is verkeerd. Dat op den rijweg loopen: De fietser kan dat even als De wand'laar duur bekoopen Voor fietsers moet de rijweg vrij. Er zijn genoeg gevaren, Dat 't heusch onhebb'lijk is, die nog Onnoodig te verzwaren. Maar dan één ding:- men moet ook niet Bij voorkeur fietsen „stallen" Op plaatsen, waar de wandelaar Er vast zal over vallen.' Ook nu staan fietsen nog „gezaaid" Langs boomen, tegen muren; Degeen die loopt op het trottoir Moet het dan maar bezuren De wandelaars op het trottoir.' De fietsers op de wegen, Maar: geen obstakels, hier noch daar, Dan is er niets op tegen! HERMAN KRAMER Met een regelmaat als van de klok ge beuren de werkzaamheden van den Maas tunnelbouw te Rotterdam. Het landwerk verloopt volgens het schema en ook het werk op en onder het rivieroppervlak ge schiedt met groote nauwkeurigheid geheel volgens den opzet. Zoo is thans het negende tunnelstuk van de Waalhaven versleept naar zijn plaats in de rivier en daarmede is een begin- gemaakt- met het werk in het water aan den linker- Maasoever. Evenals bij het vervoer van de overige tun nelstukken werkte het weer mee. Men heeft bij het transporteeren van de Waalhaven naar de bestemde plaats op de rivier van deze ongeveer 15.000 ton wegende kolossen graag goed weer en liefst een rimpellooze rivier. De omstandig heden kwamen thans dit ideaal zeer nabij. In alle vroegte, te ongeveer zeven uur, maak ten acht sterke sleepbooten van Piet Smit het tunnelstuk vast en begon de reis. De kapiteins van de sleepbooten, die dit werkje reeds ver scheidene malen ondernomen hebben, kennen zoo langzamerhand het klappen van de zweep er. konden onder leiding van een ervaren ri- vierloods met groote zekerheid manoeuvreeren. Met zes sleepbooten voor en twee voor de correctie er achter, vond de sleep zijn weg over de stille rivier, en omstreeks half negen was hij te bestemder plaatse aangekomen, waarna onmiddellijk met het ankeren werd begonnen. Wanneer de drijvende bokken ter beschikking zijn, denkt men a.s. Maandag met het zinken een begin te kunnen maken. Zoo zijn de tunnelstukken 1, 2, 3, 4 en 5 aan den rechteroever reeds gezonken. Maandag komt nummer negen aan den linker Maasoever aan de beurt en daarna komen de nummers 8 en 7 aan den rechteroever aan de beurt. Het laatst zal men tunnelstuk nr. 6 doen zinken. Tusschen de beide ventilatiegebouwen komt in totaal ongeveer 560 meter tunnel oppervlak onder water, waaraan thans nog slechts 185 meter gezamenlijke lengte van drie stukken waarbij dan gerekend zijn de stukken voor het voegen, van ongeveer een meter per stuk ontbreekt. Tot nog toe zijn de werkzaamheden buiten verwachting vlot verloopen. Gesteld, dat men met dezelfde snelheid kan voortwerken, dan zullen ook de drie overige tunnelstukken op hun bestemde plaats in de rivier rusten vóór het jaar 1940 ten einde is. Een uit Rotterdam geëvacueerde horlogema ker, de 50-jarige J. L., had, na in allerlei In richtingen voor vluchtelingen te hebben ver toefd, zijn intrek in Haagsche logementen ge nomen. Van daaruit ging hij bij particulieren vragen of hij defecte klokken en horloges mocht repa- reeren. Hij verzuimde echter, deze voorwerpen terug te bezorgen. De politie werd in enkele gevallen hiervan in kennis gesteld en dit leidde dan tot teruggave met de mededeeling dat de reparatie door om standigheden was vertraagd. Toen dezer dagen aangifte werd gedaan van vermissing van een ter reparatie afgegeven gou den horloge, zoomede van een zilveren dames polshorloge en van een paar Friesche klokken viel de verdenking op denzelfden Rotterdam mer. Ditmaal kon deze de uurwerken evenwel niet teruggeven, omdat hij deze had verkocht. De man is aangehouden en in bewaring gesteld. In het postverkeer met Duitschland was het tot nog toe alleen mogelijk, brieven en brief kaarten aangeteekend te verzenden. Van heden af is ook aanteekening van drukwerken, mon sters, acten. gemengde zendingen en pakjes toegelaten. Het 10-jarig zoontje Gerrit van den heer C. H. van der Meer is in de Does te Hoogmade ver dronken. Het ongeluk gebeurde bij het oversteken van de Does. Op het hulpgeroep kwamen omwonenden en tuinarbeiders toesnellen, doch ofschoon het ventje vrij spoedig gevonden werd, mocht de toegepaste kunstmatige ademhaling niet meer baten. De Vereeniging van Vrienden van het Gooi- Reservaat heeft haar jaarvergadering gehouden in Hotel Hamdorff te Laren, onder voozitterschap van den heer J. van Tyen. Deze memoreerde de samenwerking met de Gooische Natuurwacht, aan welke dank werd gebracht voor haar onbaatzuchtige hulp. In een bijeenkomst met de leden van de Gooische Na tuurwacht kwamen belangwekkende zaken naar voren. Er werden klachten gehoord over achter uitgang van den wildstand, over het weinige toe zicht op het vandalisme enz. Noodig zal zijn, dat de toegang tot de heide door greppels be perkt wordt. Het schoonkappen van dennenbos- schen zal voor vele jaren het landschap niet ten goede komen. Toch wordt dat werk voor de toe komst raadzaam en noodig geacht. Hierbij vinden 30 tot 50 arbeiders werk. Begrijpelijk is, dat hier door het wild wordt verjaagd. Tot slot deed spr. eenige mededeelingen in zake de schaapskudde. Het advies is ingewonnen van den Rijksveeteeltconsulent in Alkmaar. Deze raadde het houden van heideschapen zonder- vermenging met ander bloed af. Voorts advi seerde hij 25 van de oudste ooien te verkoopen en de kudde terug te brengen tot ongeveer 50 ooien en 30 lammeren. Dit advies zal worden opgevolgd. De kudde bestaat thans uit 202 bees ten, waarvan 71 lammeren. De penningmeester, de heer Th. Slinkers, bracht verslag uit. Het bleek dat er een nadeelig saldo was van ƒ369.06. De schapenexploitatie bracht ƒ363.44 op (vorig jaar ƒ727.22). Op grond hiervan en tevens van de ver wachting, dat dezen winter geen krachtvoer ter beschikking zal zijn en de hooiprijzen zeer hoog zullen zijn, achtte de penningmeester het dringend noodig, de geheele schaaps kudde nog voor het a.s. najaar van de hand te doen. Blijkens het verslag van de secretaresse, mej. mr. A. Moltzer, steeg het ledental van 810 tot 1298. Vervolgens bracht het hoofd van de Gooische Natuurwacht, de heer J. A. Poortermans, verslag uit. Het aantal leden steeg van 47 tot 50. Deze leden waren zeer actief bij het toezicht op de Gooische heide. Er werden zes processen-verbaal opgemaakt. Bij het toezicht werd de hulp ver kregen van 26 manschappen van den Opbouw- dienst. De voorzitter bracht den Natuurwa. en bood hun als blijk van waardeering ieder een fraaie portefeuille aan. Het hoofd van de Na tuurwacht had een fraai bord, waarop het werk der vereeniging is gesymboliseerd, in ontvangst te nemen. Wegens periodiek aftreden van de bestuurs leden, mej. mr. A. Holtzer en den heer J. A. Poorteman werden gekozen de heeren dr. ir. J. P. Dudok van Heel te Naarden en A. J. G Strengholt te Blaricum. Bjj de rondvraag zeide de heer C. de Vlugt naar aanleiding van de opinie van den penning meester inzake de schaapskudde, dat men zich de oude Gooische heide niet zonder de schaaps kudde kan voorstellen, terwijl de kudde er Is ter verbetering van de heide. Spr. meende, dat de kleine kudde in stand moet worden gehou den. De voorzitter wees er ten slotte op. dat het bestuur er niets voor voelt de kudde op te geven. Zaterdagmorgen heeft te 's-Hertogenbosch onder enorme belangstelling de plechtige uit vaart en begrafenis plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer Jacques A. A. M. ae Gruyter, grootindustrieel van het bekende bedrijf van De Gruyter. De St. Leonarduskerk, in diepen rouw gehuld, was dicht met geloo- vigen bezet. Om 8 uur celebreerde pastoor Van der Kant een stille H. Mis voor de zielerust van den overledene aan het hoofdaltaar, terwijl aan de zijaltaren tot dezelfde intentie H.H. Missen werden opgedragen door pastoor F. de Wijs uit Leende en kapelaan Vehmeyer. Deze H.H. Mis sen woonde het voltallig personeel der kanto ren en fabrieken bij. Om 10 uur droeg Mgr. Th. van Roosmalen, apostolisch-vicaris van Suri name, met assistentie van pastoor v. d. Kant als presb. assistens, kapelaan Van Boxtel als diaken en kapelaan Ras als subdiaken, een pon tificale Requiemmis op. Ceremoniarius was de weleerw. heer Van Susante, secretaris van het bisdom, terwijl de overige functies werden waargenomen door verschillende kapelaans der stad. Aan de zij-altaren werden missen gecele breerd door Mgr. L. de Gruyter uit Luik, pas toor Dr. L. de Gruyter uit Eindhoven, pas'toor G. van Dijk uit Schijndel en pastoor H. Eras uit Vught. In het priesterkoor woonde Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her togenbosch, de plechtigheid bij. Onder de aan wezigen merkten wij verder nog op den Com missaris der Provincie, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, B. en W. van 's-Hertogen bosch, den vicaris-generaal Mgr. Hendrikx. Van den raad van Commissarissen der N.V. waren aanwezig Mr. Th. Fruin en Mr. K. v. d. Man- dele. Voorts zagen wij o.m. de burgemeesters van Vught en St. Michiels-Gestel, het college van Regenten der Godshuizen, deputaties van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch en van talrijke vereenigingen, bedrijven enz. Het voltallig personeel woonde den Pontifi- calen Uitvaartdienst bij. Het versterkt zangkoor voerde onder leiding van den heer P. Kallenbach de Requiemgezan gen van Perosi uit, aan het orgel begeleid door den heer P. Hörmann. Na de kerkelijke plech tigheden trok de droeve stoet naar de R. K. Begraafplaats te Orthen. Bij het passeeren van de kantoorgebouwen en de fabrieken sloten zich deputaties van het kantoorpersoneel en het fa- briekspersoneel bij den stoet aan. De koets, waarin het stoffelijk overschot werd vervoerd, werd voorafgegaan door weesmeisjes, die op kussens de ordeteekenen van den overledene droegen. De baar werd gedekt door drie bloemstukken en wel van de familie, van den Raad van Com- missarisen en de Directie. De vele bloemstuk ken en kransen, die nog getuigden van het medeleven van vele zijden, waren reeds'tevoren naar de Begraafplaats gebracht. Op het kerk hof verrichtte pastoor G. v. d. Kant. met assis tentie der kapelaans Van Boxtel en Ras. da absoute. Aan de groeve werd niet gesproken. Drs. L. de Gruyter dankte voor de eer, zijn overleden vader bewezen. Op den Rijksweg onder Noordbergum is de 58- iarige J. Rinzema. rijdende met zijn driewielige bakfiets in de richting Leeuwarden, door een auto aangereden en op slag gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5