alph. elsenburg Zondag de buitenwijken van Londen gebombardeerd Heden nieuwe aan val op Londen Nederlandsche ambulance terug uit Finland Goring leidt zelf de luchtactie tegen Engeland Aanslag op den trein van Koning Carol DANSLES Van de Fransche kust zijn de rookwolken der brandende stad te zien Millioen k.g. bommen aan de Theems Ex-Koning thans veilig te Lugano Zeer ernstige politieke botsing in Den Haag Auto reed wielrijders aan De verkeersbeperkingen Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad Veel lof voor de organisatie en de opoffering Duitsch weermachtshericht BOMMEN NABIJ DEN BOSCH Roemeensche legionnairs achtervolgden den specialen trein op een losse locomotief DANSSCHOOL KWEKKEBOOM N. GRACHT 98 ZEEPSCHAARSGHTE? r~ V MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22589 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TEXTI EL-GOEDE REN BERLIJN, 9 Sept. (D. N. B.) Van bevoegde zijde verneemt het D. N. B., dat de buitenwijken van Londen in den loop van Zondag met succes zijn aangevallen. Tege lijkertijd zijn uitgebreide verken ningsvluchten boven het centrum van Londen gemaakt, waardoor de groote successen van den aanval van Zaterdag bevestigd werden. Instorting in de onder- grondsche Negen en een half uur bleven de Londenaars in de schuilkelders VERBODEN TE VLIEGEREN Kabel van het P.ENgetroffen Koningin-moeder Eén doode te betreuren Twee zwaar en één licht gewond Noorsch schip vergaan INSCHRIJVING voor de lessen voor R.K. eiken avond van 7 lot 9 uue. De lesuren worden nader vastgesteld in verband met de omstandigheden PRIVÉ-LES OP ELK VERLANGD UUR Verordening in 't Verordeningen blad verschenen Schuimende Huishoud Ammonia DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 0 ANKERSMIT'S KATOENFABRIEKEN - DEVENTER ANKf::nA.»c»TF«i VOILES ETAMINES N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Tel. 52087-49311- Telegr.-adres: ..Facta Cretonne» - Chintzes en alle andere jijden en katoenen lan1atie-»to"en Rook en vlammen getuigen van de uitwerking der Duitsche aanval len. Van de Fransche kust wordt gemeld, dat men daar den enormen brand van Londen niet alleen van de Kanaalkust bij Calais kon zien, maar zelfs langs de geheele bocht, van de Seine tot aan Cherbourg toe. Even ver is overdag de geweldige rookmassa waar te nemen, die van Londen naar de kust trekt. De rook wolken stapelen zich tot wolkbanken op, welke reeds verscheidene dui zenden meters hoog zijn. De vernietigende uitwerking van den Duit- schen luchtaanval vindt haar bevestiging, zoo meldt D.N.B., in de berichten van Engeische zijde. Daarin wordt o.a. gezegd: Er kan niet verzwegen worden, dat de huidige aanvallen op militaire doelen te Londen de felste zijn, die ooit ondernomen zijn. Het alarm heeft Zater dagnacht 8% uur geduurd. De aangerichte schade is groot. Zoowel in het Zuiden als het' Oosten van Londen zijn de ver keersverbindingen ernstig gestoord. Pakhuizen en rivierschepen zijn in brand gevlogen. In an dere deelen van Londen zyn branden ontstaan. De branden in oliereservoirs waren grooter dan ooit te voren. De opeenvolgende Duitsche aanvallen op Lon den hebben, naar D. N. B. van militaire zijde verneemt, bewezen, dat Engeland niet in staat is zijn hoofdstad tegen Duitsche luchtaanvallen te beschermen. Van Engeische zijde is steeds ver klaard, dat alle Duitsche aanvallen op Londen afgeslagen waren, maar in werkelijkheid was Londen tot Zaterdagmiddag nog niet aangeval len. Op dat oogenblik is het pas begonnen. De Duitsche vliegers hebben bewezen, dat het mo gelijk is, elke hoeveelheid bommen die men wil, van alle soorten en alle kalibers, bij dag en bij nacht, op niet-militaire doelen van Londen te doen neerkomen, Londen zal, zoo wordt verder gezegd, zóó lang met millioenen kilogrammen bommen bestookt worden als de aanvallen van vij andelijke vliegers op niet-militaire doelen in Duitschland voortgezet worden. Kort samengevat, schetst D. N. B. de uit werking van de aanvallen als volgt: Voornamelijk zijn de in Oost-Londen gelegen Industrieele doelwitten, welke belangrijk voor de oorlogvoering zijn, geteisterd, nl in Silver- ton, Woolwich en Greenwich. De aangerichte schade moet ontzaglijk zijn. Het geheele verkeerscentnun van Lon den is by den aanval in het ongereede ge raakt. Schachten van den ondergrondschen spoorweg zijn naar men heeft kunnen con- stateeren ingestort. Twee gasfabrieken vlogen in de lucht en groote entrepots en graansilo's vielen aan de Duitsche machi nes ten offer. Tot lang.na middernacht hielden de aanval len der Duitsche vliegers aan. Daar 's nachts niet zooveel toestellen kunnen starten werden de operaties door afzonderlijke groepen, meestal uit 100 bommenwerpers bestaande, uitgevoerd. De Duitsche vliegers bleven alle zeer handig boven de Engeische versperring. De Britten hielpen de Duitschers in zooverre, dat zij de stralen van hun zoeklichtbatterijen steeds weer langs de versperringsballons lieten glijden orr de aanvallende vliegtuigen in het licht te van gen, Daarentegen zagen de Duitsche piloten de versperring hei verlicht voor zich en zij kon den haar daardoor met gemak uit den weg gaan. Zondagochtend trokken de Duitsche verken ners er op uit Zij berichtten, dat de geweldige rookwolken, die na den grooten aanval op Lon den waren opgestegen, nog steeds boven het gebied tusschen Londen en het Kanaal hin gen. Zij trokken langzaam naar zee en de kust van Vlaanderen, waar men ook 's nachts de branden in Londen had gezien. De zonder ophouden omhoogstUgende rook wolken waren boven groote gebieden van de stad een beletsel voor de verkenners om de aangerichte schade nauwkeurig te kunnen vast stellen. Wel werd geconstateerd, dat een enorme brandhaard in het stadsgedeelte ten Zuiden van den Tower lag, waar belangrijke en groote fabrieken zijn getroffen. In het centrum van de stad woeden vele andere groote en kleine branden, die voedsel geven aan de geweldige rookwolkenbank, welke zoo merkt D. N. B. op, als een huiveringwekkend teeken der vergel ding over het Engeische land trekt. BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.) Een forma tie Duitsche bommenwerpers heeft wederom een aanval gedaan op de installaties van Woolwich, waar aanzienlijke schade werd aangericht. Ook in de Zuid-Westelijke bui tenwijken van Londen vielen bommen. Ver scheidene fabrieksinstallaties, een magazijn en een station werden vernield, op twee andere plaatsen brak brand uit. Bij deze aanvallen kwam het op verscheidene plaat sen tot kleine luchtgevechten, waarby 12 Britsche en 4 Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, is in den af- geloopen nacht in Londen wederom een lang durig luchtalarm gemaakt. Duitsche gevechts formaties hebben hun aanvallen op stad en haven voortgezet en met welgemikte bommen op de haveninstallaties en op industrieele en andere militair belangrijke doelen aanzienlijke schade aangericht. De branden, die nog van den vorigen dag voortduurden, werden uitge breid, eenige nieuwe' brandhaarden kwamen er by. In den afgeloopen nacht heeft Londen het langste luchtalarm beleefd sedert het begin van den oorlog: negen en 'n half uur. Eerst om 4 uur 35 weerklonk het sein „alles veilig". Uit een Reuterbericht blijkt, zoo meldt het D.N.B. uit Londen, dat de trefkracht van het Duitsche luchtwapen met iederen aanval meer merkbaar wordt. Toonaangevende waarnemers verklaren, aldus wordt in het Reuterbericht ge zegd, dat de aanval van hedennacht nog in tensiever is geweest dan de aanval in den nacht van Zaterdag op Zondag. In den loop der uren werd de aanval steeds feller. De bommen vielen met zeer korte tusschenpoozen neer. Nog acht uur na het begin van liet alarm kon men ze hooren vallen. Op verschillende plaatsen ont stonden branden en de brandweer had veel te doen. Het D.N.B. geeft verder nog het verslag van een ooggetuige over den aanval van Zaterdag nacht: Het vergeldingswerk begint. Als voorlaatste machine rollen wij naar de startbaan. Een span ning, die om ontlading roept, heeft ons allen gegrepen. De zee wordt bereikt. Aan den Noor- aelyken horizon een gloeiende punt: het hart van het Britsche wereldrijk. De vuurroode weer schijn aan den hemel wijst ons zonder kompas den weg. Boven de Theems. Onder ons rechts en links spelen de zoeklichten van den Engel sehen afweer. Het afweergeschut vuurt uit alle monden. Ze hebben ons niet gezien. Het heeft Zondagmorgen zijn de leden van de Finsche ambulance weer in ons land terug gekeerd. Aan het station S.S. te Den Haag werden de zusters met bloemen Verwelkomd (Foto Pax-Holland) er den schijn van, alsof de vüandeiyke jagers reeds by 't begin van den dag buiten gevecht zijn gesteld. Prcies volgens den aangegeven koers vliegen wij naar een grooten brandhaard. Een gasfabriek is vernield en brandt lichterlaaie. Daarvoor staan eenige gashouders zy zün het doel, dat ons is opgedragen. Nog een eindje, midden tusschen de zoeklichten. De bommen zyn klaar. Er op af. Een handige draai van den bestuurder maakt het ons allen mogeiyk de uit werking van den aanval te zien. In het doel een plotseling opvlammen en daarop een snelle uitbreiding van den brand. De tankinstallatie is getroffen. Een vreeselijke aanblik by het weg vliegen. Kilometers ver ziet onze formatie een groote vlammenzee. In alle windstreken ver woestende gevolgen van de aanvallen der andere formaties. Dat wordt een verschrikkeiyke Zon dagmorgen voor de Londensche bevolking. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie betreffende het oplaten van vlie gers. Hierby is tot nader order verboden het op laten aan touw of draad van vliegers van eiken aard. Hü, die met het in dit besluit bepaalde in strüd handelt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste vier weken en met geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden of met een dezer straffen. Handelingen, ais bedoeld in dit besluit, zyn overtredingen. Na een afwezigheid van ruim een half jaar, na groote vermoeienissen en inspan ningen, maar ook na 'n prachtig werk van menscheiyke liefdadigheid te hebben ver richt, is de Nederlandsche ambulance uit Finland in ons land teruggekeerd. Het gezelschap, dat bestond uit twintig per sonen, bijna allen zusters van het Roode Kruis, arriveerde Zondagmorgen te kwart over elf te Den Haag met den trein uit Hamburg. Ze za gen er allen gezond en wel uit, ze waren ook niet terneer geslagen, alhoewel ze hun vader land in andere omstandigheden terugvonden dan ze het verlieten. De secretaris van het Roode Kruis was hun tegemoet gegaan tot aan de grens en had hen daar verwelkomd. Op het station in Den Haag waren behalve veel, heel veel blijde familieleden, ook nog te genwoordig de leden van de ambulance-com missie, gen.-maj. N. A. A. v. d. Roemer, dr. H. K. Offerhaus, dr. H. H. Maas, dr. Ch. W. F. Winckel en jhr. G. M. Verspyck. Van het hoofd bestuur van het Roode Kruis waren aanwezig M. W. J. baron var, Lynden en de beide secre tarissen; van de Ver. Nederland-Finland de Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belangrijke objecten van Londen, die in den nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 September en in den nacht van 7 op 8 Sep tember met zeer sterke krachten en met ge bruikmaking van de zwaarste bommen voort gezet. Deze aanvallen vormen de vergelding voor de door Engeland begonnen en in de laat- te weken nog toegenomen Britsche nachtelijke aanvallen op woonwijken en andere niet-mili taire doelen in het Rijksgebied. De Rijksmaar schalk leidt persoonlijk het optreden van Noord- Frankrijk uit. Zonder onderbreking vielen tot nu toe meer dan een millioen kilogram bommen van alle kalibers op het haven- en in dustriegebied aan de Theems. Kade-in stallaties, koopvaardijschepen, dokken en graansilo's, electrische centrales, waterlei dingsbedrijven en gasfabrieken, alsmede arsenalen, fabrieken en verkeersinstallaties werden getroffen en gedeeltelyk door zeer zware ontploffingen vernietigd. Groote branden woedden in de omgeving der dok ken. Door krachtig optreden maakten jachtvliegtuigen den weg voor de gevechts vliegtuigen naar Londen vrij. Andere aanvallen waren gericht tegen de groote olieopslagplaatsen en dokinstallaties van Thameshaven tegen de springstoffabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Bo vendien vielen gevechtsvliegers industrie- en havendoelen in Liverpool, Manchester, Birming ham, Cardiff, Bristol, Southampton, Ports mouth, Portland en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naai Duitschland. Een golf vliegtuigen vloog naar Zuidwest-Duitschland en wierp hier en daar bommen, die geen schade aanrichtten. Het andere gedeelte der Britsche gevechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten, naar Berlyn te vliegen. Zij werden echter door aen geconcentreerden afweer in het Westen tot omkeeren, resp. tot het vroegtijdig neerwerpen van hun bommen gedwongen. Alleen in een kerk te Hamm richtten de bommen schade aan De vijand verloor bij de gevechtshandelingen van gisteren 94 vliegtuigen; 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot heeft uit twee konvooien vyf bewapende vyandelyke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 33.400 br. r. ton tot zinken gebracht en een ander schip van 4000 br. r. ton beschadigd. In den «acht van 6 op 7 September ontmoetten twee motortorpedoboo- ten een door torpedobootjagers en bewakings vaartuigen zwaar beveiligd vijandelyk konvooi. Ondanks hevigen afweer brachten zy drie zwaar beladen schepen met een gezameniyken inhoud van 11.000 br. r. ton tot zinken en keerden onbeschadigd op haar steunpunten terug. Een door Duitsche zeestrijdkrachten in over- zeesche gebieden opgebracht vijandelyk koop- vaardijschip is, toen een Britsch oorlogsschip werd ontmoet, door de aan boord zynde Duit sche prysbemanning tot zinken gebracht. heeren A. J. Th. v. d. Vlugt, M. J. J. R. Schmal en de heeren W. de Ruyter en A. Frank. Nadat de intieme begroeting aan den trein voorbij was, vereenigden allen zich in de wacht kamer van het station, waar gen.-maj. v.' d. Roemer den ambulance-leden een hartelijk wel kom toeriep in het vaderland. Hij herdacht de wording van de ambulance in Februari van dit jaar en roemde het enthousiasme, waarmede de leden hun taak hadden aanvaard. Reeds by het afscheid waren we overtuigd, dat U ons in het buitenland prachtig zoudt vertegenwoordigen. Dit vertrouwen is niet beschaamd, we hebben het vernomen uit de talrijke getuigenissen, die over u binnen kwamen. Vele leden van de commissie hebben by de voorbereiding het uiterste gegeven om deze ambulance te doen slagen. Zü zien hun werk beloond. Hoewel er talrijke moeilijkheden te overwin nen zyn geweest, moeten wy tcoh in ons geheu gen de mooie en goede dingen vasthouden. Spr. besloot met den teruggekeerden het beste toe te wenschen, nu zij vaderlandschen bodem onder de voeten hadden. De heer Van der Vlugt sprak namens de Ver. Nederland-Finland en dankte de ambulance voor het schoone werk, dat zy had verricht. Een der schoonste idealen is bereikt: de ambulance heeft de Nederlandsche goodwill naar Finland gebracht, ook omgekeerd zal dat ongetwyfeld het geval zijn. Ik sta Mer ook als vertegenwoordiger van de Finsche Republiek, zoo vervolgde spr. In die kwaliteit breng ik u den dank van ons volk over. Wat er ook over u is gepubli ceerd, altyd klonk daaruit de roep over uw prachtige organisatie, welke werd gedragen door uw warme liefde voor de medemen- schen. Finland, het land, dat by uw vertrek in rouw was gedompeld, is nu weer vry en onafhan- kelyk. U vindt thans uw eigen land in andere om standigheden terug dan u het verliet. Maar weest ervan overtuigd, dat Finland uw arbeid met groote dankbaarheid zal gedenken. Met een kort woord van dankbaarheid be sloot de leider, dr. Meihuizen, deze reis. Hij gat toe, dat de leden moeilyke tijden hadden door gemaakt. Ontroerd aanhoorden daarna allen, hoe de Nederlandsche Roode Kruis-zusters met bege leiding van een simpele guitaar, het Finsche volkslied zongen. De terugreis was geleid over Zweden en Ham burg. Geruimen tijd had het gezelschap moe ten wachten op de visa en niet allen, die ver trokken, waren by dit gezelschap. Over de reis en de belevenissen van de am bulance konden wy geen nadere gegevens kry- gen. Maar in ieder geval zagen allen er gezond en opgeruimd uit. De namen van de terugge keerden zyn: F. H. Meihuizen, arts, J. Wieg man, chauffeur, L Granen en echtgenoote, tolk, en de zusters P. L M. Annyas, M. C. Arendsen, T. Burmania, G. J. L. M. Burgers, A. van der Endt, A. den Hartog, A. B. C. Haverkort, J. B. E. M. Hendrichs, H. Honig, A. M. Maquelin, M. J. A. Peeters, G. M. A. Pennings, A. S. E. Ray- makers, G. J. Rhee, J. Scheersde Vries, H. A. Smit, A. de Vries. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben Engeische bommenwerpers in de omgeving van 's-Hertogenbosch drie bommen geworpen. De projectielen kwaaien terecht in een polder te Orthen nabij Den Bosch. Eten door dezen poider loopende kabel van het P.E.N. werd ge troffen, ten gevolge waarvan de kabel niet meer functionneerde. Persoonlyke ongelukken kwa men niet voor. De materieele schade is gering. LUGANO, 8 Sept. (D. N. B.) Zondag is ex- koning Carol van Roemenië te 17 uur te Lu gano aangekomen. Op den tocht door Roemenië heeft zich dicht by de Joego-Slavische grens 'n ernstig incident voorgedaan, zoo meldt het D.N.B. Enkele honderden Roemeensche legionnairs hebben getracht een aanslag te plegen op den specialen trein, waarmede Carol de reis maakte. Toen het hun, na een vuurgevech1 met het militaire escorte, niet gelukte den trein tot stilstand te brengen, zetten enkele der aanvallers met een losse locomotief de achtervolging In. Anderen sprongen in een auto om te trachten den trein by het grens station Hatzfeld (Jimbolia) in te halen. De achtervolgers konden echter niet beletten> dat de ex-koning en zyn gevolg ongedeerd de Roemeensche-Joego-SIavische grens pas seerden. Toen de trein Zaterdagavond vyf uur het station van Temesvar (Timioara) binnenreed en de remmen aanzette om met verminderde snelheid het station te passeeren, begonnen legionnairs, die aan weerszijden van den spoor weg opgesteld stonden, met geweren en pisto len den trein te beschieten. Het militaire es corte van den trein, die onmiddellyk zyn snel heid opvoerde, beantwoordde het vuur met ge weren en mitrailleurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door kogels vernield. Of iemand van de inzittenden gewond is, is nog niet be kend. Enkele legionnairs stapten hierop, zooals ge meld, op een losse locomotief en reden den spe cialen trein achterna terwijl anderen met een gehuurden auto naar het veertig kilometer verder gelegen grenskantoor Hatzfeld reden. De pogingen om den trein tot stilstand te brengen, werden eerst opgegeven toen het Joego-Slavische grensstation Bola was bereikt. Ondertusschen werd onophoudelijk gevuura De leden der IJzeren Garde hadden echter niet voldoende manschappen geconcentreerd. Eenmaal zou het gelukt zijn, aldus Un. Press, den trein van den ex-koning te doen stoppen doch het militair escorte zou den aanval hebben afgeslagen. De chef van het station van Temesvar zou den machinist nog tijdig voor het gevaar ge waarschuwd hebben. Prinses Helena, de moeder van koning Micnael, zal de titel worden verleend van H. M. Ko- ningin-Mceaer van Roemenië. Zij wordt de vol gende week te Boekarest verwacht. Van dit besluit is officieel kennis gegeven, tegelijk met een groot aantal nieuwe wetten en verordeningen. Daarbij is o. m. bepasJd. dat de vermogens van alle personen dfe tijdens de regeering van koning Carol minister-president, minister, onderstaatssecretaris of secretaris generaal van een ministerie zijn geweest, door een bijzondere commissie van hooge rechters zullen worden gecontroleerd. Een andere speciale commissie, ressorteerende onder het minister-presidium, zal een onder zoek instellen naar de deviezen-vergunningen en toewijzingen, welke de Roemeensche nationale bank de laatste vijf jaar heeft verleend voor de bewapening van het leger. Van officieele zyde wordt gemeld: Op Zaterdag in den namiddag marcheerde te 's-Gravenhage een afdeeling van den „Nalio- nalen Jeugdstorm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.- mannen van de N.S.B., door de stad in de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.- huïs op te zoeken. Juist vóór dit huis reed met een duidelyk provoceerende bedoeling een wiel- ryder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie me- dedeeling was gedaan en hiervoor toestemming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterk te aanwezige Nederlandsche politie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een handgemeen overging. De ter plaatse aan wezige Nederlandsche politie-mannen van de gemeentepolitie waren niet opgewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wyze van hun wapens gebruik, waardoor verschillende N.S.B.-ers zwaargewond wer den. ten gevolge waarvan één hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is over leden. Ook by de verdere behandeling van dit inci dent openbaarde zich een gebrek aan organisa tie by de gemeentepolitie. De Rykscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van politie in Den Haag uit zyn ambt ontzet en aan den Höheren S.S.- und Polizeiführer, S.S.- brigadeführer Rauter, het verdere onder zoek inzake dit voorval opgedragen. Hedenmorgen vroeg is op den Boschdijk te Best een ongeluk gebeurd, waarbij de heeren J. de Laat en J. Klompers en mej. J. Markx. die per rywiel op weg waren naar hun werk in de Bat'a-fabrieken te Eindhoven door een uit de richting Eindhoven komenden vrachtauto wer den aangereden. De auto, die eerst rechts reed, stak plotseling, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, den weg over en reed op de wielryders in. Vervolgens raakte de wa gen van den weg af en kwam met nog flinke vaart tegen het café van de weduwe Letter terecht. De zijgevel van het pand en de auto werden zwaar beschadigd. De drie personen, die tegen den grond waren geslagen, bleken allen ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. Dr. Burgerding en dr. Kuypers verleenden de eerste hulp en achtten overbrenging van den heer De Laat en mej. Merkx naar het zieken huis te Eindhoven noodzakelijk. De heer Klom pers kon naar huis worden gebracht. MADRID, 7 Sept. (D.N.B.) In La Coruna is een visschersboot binnengeloopen die 21 schip breukelingen van een Noorsch vrachtschip aar. boord had genomen. De naam van den Noor is niet bekend. Nog 24 leden der bemanning wor den vermist. Het Verordeningenblad van heden bevat de reeds gepubliceerde verordening van den Ryks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verkeersbeperkingen waar bij het tot nader order aan hen, die niet de Rijksduitsche nationaliteit bezitten, verboden is zich tusschen 22 uur en 4 uur in het open baar op te houden op de Waddeneilanden en in de reeds bekend gemaakte kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied. Uit deze verordening blijkt, dat aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs met byvoe- ging van twee (pas-)foto's schriftelijk moeten commandant der ryksveldwacht in het district, commandant der ryksveldwacht in het districtc, waarin de woonplaats yan den aanvrager is gelegen, in de gemeenten Rotterdam en 's-Gra venhage bij de hoofdcommissarissen van politie. Tegen de beslissing op de aanvraag staat geen hooger beroep of eenig ander rechtsmid del open. Het toezicht op de naleving van dit besluit kan direct door de organen der Duitsche „Ordnungspolizei" geschieden. Hy, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen, voor zoover by an dere bepalingen geen zwaardere straffen be dreigd zyn. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, die het hem afgegeven speciale bewys misbruikt of onware opgaven doet ter verkryging van een dusdanig bewijs. De hier bedoelde handelingen zyn overtre dingen (Uebertretungen) ?»r H. NANNING's voor 't reinigen v. schilderwerk, glazen, flessehen, 't poetsen v. zilver, 't wasschen v. wollen en flanellen goederen. Verkrijg baar bij drogisten k 60 ct. p. gr. fl. 10 ct. statiegeld. Dr. H. NANNING's Pharm. Chem. Fabriek, N.V., Korte Poten 7a - DEN HAAG. Zonsondergang 9 Sep.t 20.10 Zonsopgang 1" Sept. 7.96 Maanopkomst 15.52; ondergang 24.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1