DE LIEVE VROUWKES VAN BRABANT EN LIMBURG Haarlem, 9 Sept. Men ont: Zilver parochiefeest te Hillegom De beteekenis van de beeldenvereer ing Kerkdijke viering MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 STADSNIkUH S AGENDA Bioscopen 10 September Bioscopen Bioscoopvoorstellingen Nieuwe kapelaan Tentoonstelling te Haarlem HET TRIDUUM VAN DEN R.K. VOLKSBOND Afcheid van pastoor Poppen Wat de Radio-centrale morgen geeft Orgelbespeling Pekelzonden vergallen het weekend Van 158 burgers Kees Verwey exposeert te Haarlem Vereeniging J. J. Cremer DAVOKA'S SOIRéE IN „DREEFZICHT" Avondgeleide vindt ook hier weerklank Succes op zangwedstrijd UIT DE BOLLENSTREEK Receptie Pastoor v. Leeuwen dankt 14 September Nationale Reclasseeringsdag Steunt de collecte naar krachten Hoe laat gaat de laatste tram? BURGERLIJKE STAND 1 Gebouw St. Bavo: Bestuur Overheidsperso neel, 8 uur, R.K. Bievolkingsbureau, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstel- ling van teekeningen en schilderijen van Her man Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes, 106 uur. Rembrandt: „De verdwenen minnaar", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man met de twee ge zichten", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederlied", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De moord in de villa Harden", voor volwassenen Gebouw St. Bavo: Rechtskundig Bureau, 8 uur, St. Caecilia, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem- sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes. 106 uur. Rembrandt: „De verdwenen minnaar", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9 uur. Cinema Palace: „De man met de twee gezich ten", voor volwassenen, 2, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Moederlied", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De moord in de villa Harden", voor volwassenen. De directies van de vier bioscopen te Haarlem deelen ons mede, dat vanaf hedenavond de laat ste voorstelling in Rembrandt, Cinema Palace en Frans Hals om zeven uur gegeven zullen worden. In het Luxor Theater wordt een door loopend programma gegeven, dat om zes uur begint en om kwart over negen geëindigd zal zijn. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan in de parochie der H. H. Elisabeth en Barbara, te Haarlem, benoemd den weleerw. heer C. M. Broers, thans kapelaan te Alphen aan den Rijn. over: ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. September! De vacanties zijn geëindigd, de uitstapjes en pleziertochtjes behooren weer tot het verleden en de jeugd heeft weer opgewekt de scholen bevolkt. Alleen de zieke en zwakke kinderen zijn niet mee opgetrokken. Gelukkig zijn zij echter nia; verstoken van onderwijs. Voor Haarlem en omliggende plaatsen geldt de eenvoudige en logische stelregel: „Kunnen de kinderen niet naar school dan de school naar de kinderen." Reeds meer dan twintig jaren bestaat hier ter stede een commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Waar de Leerplichtwet niet heeft voorzien in het onderwijs aan zulke kinderen, acht deze com missie hot haar taak de ernstige bezwaren van die leemte zooveel mogelijk te ondervangen. Jaarlijks wordt aan meer dan 50 leerlingen on derwijs gegeven. Het op herstel van zijn gezondheid wachtend kind ontvangt tweemaal per week zijn onder wijzer aan huis, zoo noodig aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd dat deze twee uren vol doende zijn om het kind op peil te houden. Na tuurlijk moeten de kinderen en ook de ouders meewerken. Maar dat doen ze gaarne; de da gen, waarop ze les krijgen, zien zij verlangend tegemoet. De resultaten zijn rijkelijk voldoende om dit werk met kracht te blijven voortzetten. Ook de kinderen uit de omliggende plaatsen worden aangenomen, terwijl mat goedkeuring van de directie en den betrokken medicus, dit onderwijs ook in de ziekenhuizen wordt ge geven. Met groote opgewektheid vervult de commis sie haar taak, daarbij rekening houdende met de godsdienstige gezindte. De kosten werden bestreden met een jaar- lijksche subsidie der gemeente Haarlem, die, nadat zij in 1933 met f 200.en in 1934 nog eens met f 300.was verlaagd, nog f 2000. bedroeg, verder een kleine subsidie der gemeen te Bloemendaal en Heemstede, jaarlijksche bij dragen van enkele vereenigingen, schoolbesturen en particulieren en bijdragen der betrokken ouders voorzoover dezen daartoe in staat wa ren. Onder den druk der regeering was de ge meenteraad van Haarlem in 1938 genoodzaakt de subsidie van f 2000.geheel te schrappen. Ook in de jaren 1939 en 1940 bleven wij on danks ons dringend verzoek van deze subsidie verstoken, zelfs een minder bedrag werd niet verleend. Moesten wij nu onze zieke leerlingen, die toch reeds zooveel misten in vergelijking met hun gezonde kameraadjes ook het genoe gen ontnemen, dat zij althans thuis onderwijs ontvingen? Neen, wij besloten op dezelfde wijze voort te gaan. Mede dank zij den krachtdadigen steun van enkele vereenigingenschoolbesturen, fondsen en particulieren is ons dit tot heden gelukt. Maar de tijden worden steeds moeilijker. In het af- geloopen jaar werd door bemiddeling onzer Commissie aan 43 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs gegeven. Overtuigd van Uw waardeering voor ons werk verzoeken wij U beleefd maar dringend ons te willen steunen mat een jaarlijksche bij drage. Bij voorbaat onzen dank. Namens het Bestuur, Kinderhuissingel 30 J. H. W. Habermehl, 2e Secretaris. In den kunsthandel „De Eikel", in den schaduw van Haarlems kathedraal, is Zondag een tentoonstelling geopend van reproducties van de Brabantsche en Lim burgsche Lieve Vrouwkes. Frans Balen- dong en zijn vrouw slaagden erin vrijwel alle genadebeeldjes, waaraan onze beide heeft gebracht over deze beide provincies. Ik geloof in het welgevallen van den Zoon, over de liefde waarmede Zijn Lieve Moeder is be jegend in Brabant en Limburg, Vlaanderen en de Kempen. Ik geloof, dat de Mariadevo- tiè die gewesten heeft beschermd tegen de stormen van ketterij en ongeloof. Ik geloof, aldus besloot spr. in de liefde waarmede Je zus' Moeder alle menschen bemint, en zoo ge loof ik ook, dat het Haar aangenaam zou we zen, indien ook de Hollanders de H. Maria zco levendig gingen vereeren, dat men in la- teren tijd een expositie zou kunnen openen van de beide Hollanden. Zuidelijke provincies zoo rijk zijn, op deze expositie bijeen te brengen. Sommige zijn afgietsels van de oorspronkelijke beeldjes, andere waardige copieën, tezamen vormen zij een zoo goed als volledig geheel. Aan al die beeldjes zijn wonderbare geschiede nissen verbonden. Daarvan vertellen de bidprentjes, die bij ieder beeld behooren en de boekjes, waarin de Marialegenden zijn verwerkt. Pater Wijnand Sluys O.F.M. leidde de ten toonstelling in met een beschouwing over de beteekenis van de beeldenvereering. De eerw. spr. bracht in herinnering, dat in Brabant en Limburg gedurende een paar eeuwen de ge- lcovigen bij duizendtallen rondom deze gena- debeeldjos hebben gejuicht en gesmeekt en vele gunsten hebben verkregen. Tot goed begrip van deze expositie zette spr. schematisch de beteekenis van de beel denvereering uiteen. Hij hield de toehoorders voor oogen, dat volgens de officieele uitspra ken van de H. Kerk, ontleend aan het con cilie van Trente, geen enkel beeld wordt be woond door een Godheid of is bezield met een bijzondere kracht. Geen enkel beeld, dus ook niet de Lieve Vrouwkes, zooals de sappige goedmoedige taal van Brabant ze noemt. Ge beden worden gestort en verwachtingen ge koesterd niet ten opzichte van deze beelden, maar van hen, die door de beelden worden voorgesteld tenslotte natuurlijk van God. Met kleur en nadruk verzekerde spr., dat de H. Kerk niet léért, dat er genadebeeldjes be staan, maar dat Zij gedoogd, dat dergelijke beelden als uitverkoren beelden in het open baar worden vereerd. In de practijk wordt de ze uiting van katholieken eeredienst door de kerk zelfs zou men zeggen begunstigd. Mits ze zich ontvouwt onder de schutsen van de werkelijke tucht, binnen de grenzen van de Katholieke leer. Op de tweede plaats herinnerde z. eerw. aan "n aanklacht van niet-katholieke zijde, n.l., dat, al moge worden toegegeven, dat de ka tholieke eeredienst bekeken in al zijn uitin gen boeiend is, mooi, berekend op de massa, 2ijn laakbare kwaliteiten niet over het hoofd mogen worden gezien; de eeredienst is te overladen, te menscheljjk met betrekking tot bovennatuurlijken inhoud en strekking; met betrekking tot den geest van het Christendom te zeer zwemende naar heiden- en Jodendom Bloemen, kaarsen, kleuren, rinkelende bel len, orgelklanken, luidende klokken, beelden, vlaggen, enz. enz.; romantisch, mystisch in overvloed, maar helaas te weinig van de eigen schappen, waarmede Jezus den eeredienst van het Nieuwe Verbond karakteriseerde: „in geest en waarheid". Ziedaar de aanklacht. Ziehier het katholieke verweer. Mocht er al sprake zijn van een Joodsche of heidenschen inslag, dan is deze gekerstend zoodra hij den doop van den katholieken eeredienst heeft ondergaan, m.a.w. zoodra Joodsch of heidensch lijkende gebruiken in de kath. cultus zijn op genomen. Vervolgens bracht spr. naar voren, dat het geen natuurlijk is nooit verkeerd kan zijn. Vandaar ook, dat de eeredienst zich ontplooit volgens den aard van „wat des menschen is". Ook de uit God herboren mensch blijft mensch. Als „mensch" eere hij God. Zou men zich ontdoen van allerlei natuurlijke prachtige middelen, dan kan men spreken van „roof", gepleegd op den eeredienst. „In geest en waar heid" zelde Christus, wil dat nu zeggen, dat men geen wuivende palmen, bloemen, reuk werken of uitgespreide tapijten, of zang en muziek zou mogen aanwenden om te „huldi gen", te jubelen? Wat dan te denken van al lerlei Evangelie-verhalen? Spr. releveerde ze met een pakkend woord. Dat „in geest", dient niet bekrompen, benepen en kleinzielig, te wor den uitgeleid. Een merkwaardig onderscheid werd door Pa ter Wijnand Sluys naar voren gebracht: alle verschijnselen van den katholieken eeredienst zijn nog niet van de Kerk zeide hij, ofschoon zij wel van het Katholieke volk zijn, dat wil zeg gen van de geloovigen. De H. kerk kan sommige uitingen van eeredienst, sommige devoties ge dogen, zonder deze nu juist te eiken. De Kerk gaat in deze te werk als een verstandig en tac tisch opvoedster. Eerst toezien, eerst controlee ren, onderzoeken, dan pas ingrijpen. Het volksche element (volk, d.w.z. de geloo vigen) geniet in zekere mate van vrijheid in den eeredienst, kan ook in meerder opzichten zelf initiatief nemen, wil ook eens in eigen toon ju belen, op eigen manier zijn godsdienstige feesten vieren. Maar het volk, dat zijn geen theolo gen, geen exegeten, verwacht daarvan niet de afgewogenheid, het wikken en wegen, het vakkundig technisch juiste in woorden, geba ren, gebruiken. Het katholieke volk is katho liek. Voor het katholieke geloof wil het vech ten als leeuwen, maar of nu al zijn uitdruk kingen in woord of geste op den keper be schouwd, onberispelijk zijn, daarover bekom mert het zich minder. De liefde kan een taal spreken, die ip-ogelijk vreemd klinkt in de woorden van de rede, maar normaal in de wereld der liefde. Een en ander paste Pater Wijnand Sluys toe op de Mariadevoties van Bra bants en Limburgs Lieve Vrouwkes. Be ziet ze, zei hij, beoordeelt ze, in haar mi lieu, in haar geschiedenis; beziet haar als middelpunt van enthousiaste hulde en liefde en vertrouwen, weggedoken onder bergen van bloemen, gekroond van gou den kroonen, temidden van duizend feëe- rieke lichtjes. Maar beoordeel en beziet alles als volksuitdrukking van een leven dig geloof. Vraagt men mij, aldus spr., of ik zelf al die wonderverhalen geloof, dan antwoord ik: ik heb geen grond en daarom geen recht om te zeggen, ik geloof het wel. Doch ook heb ik geen grond en geen recht om te zeggen, ik geloof het niet. Wel moet volgens alge- meerve wet elk verschijnsel in de geschiede nis een geproportioneerd verleden hebben. Dan moet het verleden van Brabantsche Lie ve Vrouwkes er maar een zijn geweest van weldoen. Ik geloof in den zegen, die de Mariadevotie Het Triduum van den R.K. Volksbond be hoort weer tot het verleden en mag geslaagd genoemd worden. De leider, Pater C. Ver- heyen Cs.s.R. heeft zijn toehoorders op wel sprekende wijze de eeuwige waarheden voor gehouden en iederen avond was de opkomst greoter waardoor hot bewijs geleverd werd. dat de predikant de harten van de Volksbon- ders gewonnen had. Zondagmorgen droeg pastoor P. Poppen, scheidend geestelijk adviseur, een H. Mis op in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, waaronder de mannen der zangver- eeniging St. Caecilia eenige liturgische gezan gen lieten hooren. Tijdens het feestelijk "ontbijt, dat daarna in gebouw St. Bavo genuttigd werd, gaf de voor zitter, de heer J. Castricum, een overzicht van het Triduum waarna hij eenige practische conclusies trok. Hij richtte zich vervolgens tot pastoor Poppen om hem te bedanken voor alles wat hij voor den Volksbond heeft gedaan. Wij. zullen bidden voor een vruchtbaar pasto raat, besloot spreker. Pastoor Poppen verklaarde, dat zijn advi seurschap heel gemakkelijk kon worden uit geoefend, door de goede verstandhouding en het verstandige optreden. Als er eens iets was, dan was het nog maar een meeningsverschil, dat prettig kon worden opgelost. De onderlin ge liefde en samenwerking, besloot spreker, zal in de toekomst nog vele rijke vruchten kun nen dragen. In zijn dankwoord aan verschillende bestu ren en onderafdeelingen betrok spreker ook speciaal den administrateur, den heer Scholte. De voorzitter dankte daarna allen, die zich moeite getroostten om het triduum te doen Des avonds celebreerde pastoor Poppen een St. Willibrordlof met assistentie van de kape laans de Lange en Brands. Pater Verheyen hield een treffende slotpredikatie. Zondagmiddag werd op Houtrust te Den Haag de Mariadag gehouden in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem. Een overzicht tijdens het Lof (Foto Pax-Hoiiand) Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Dinsdag 10 September, luidt: 1. Ouv. Alceste v'. von Gluck, Concertgebouw orkest; 2. Carmen v. Bizet, Jussi Björling; 3. Parsifal v. Wagner, Staatsoperaork. Berl.; 4. Potp. uit Bajazzo v. Leoncavallo, K. Smidt Walter, P. Anders, C. Spletter; 5. Ouv. Dich ter und Bauer v. von Suppé, Berl. Philh. Or kest; 6. Elisabeth's Grass Tannhauser v. Wag ner, Kirsten Flagstad; 7. Der Freischütz v. von Weber, Philh. Ork. Berlijn; 8. Manon V. Mas senet, Jussi Björling; 9. Tanz der Sylphiden v. Berlioz, Concertgebouworkest; 10. Else's Traum, Lohengrin, v. Wagner, Kirsten Flag stad. Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Dinsdag 10 September 1940, 's avonds van 7.15 8.15 uur, door den heer George Robert, ver meldt 1. a. Fuge, F. Roberday, b. Qui tollis, N. G4- gault, c. Grand Jeu, Guilain; 2. Noël, L. C. d'Aquin; 3. Fantaisie A maj., C. Franck; 4. a. Cantilène, b. Méditation, A. Mailly; 5. Pasto rale, L. Vierne; 8. Grand Choeur, Th. Salomé. In het vervolg zullen de orgelbespelingen om 7.15 uur beginnen in verband met de duister nis. Het aantal processen verbaal, dat de Haarlemsche Politie Zaterdag en Zondag tegen wielrijders en andere burgers heeft moeten opmaken, omdat zij zich niet hielden aan de verkeers- en verduisterings voorschriften, is weer ontstellend gestegen. 158 personen moesten voor hun nalatigheid een bonnetje incasseeren en hoorden nu eens mondeling de ernstige waarschuwing van de agenten zich toch strikt aan de uitgevaardigde voorschriften te hemden. De wielrijders hadden wederom het grootste aandeel in de bekeuringen. 17 kregen een bon omdat zij niet rechts van den weg reden, 14 hielden niet rechts, 67 hadden bij het invallen van de duisternis hun rijwiellampen niet goed afgeschermd, 28 reden zonder voor- of achter licht en 10 negeerden de stoplichten. Verder was er nog een automobilist die zijn koplampen niet goed had afgeschermd, terwijl zeventien burgerrs in de twee laatste nachten hadden „vergeten" hun woningen geheel te verduisteren. De politie heeft ook gelet op de onverlichte voorwerpen, die 's avonds doodleuk langs den weg neergezet worden, zoodat zij voor voorbij gangers gevaarlijk zijn. 4 burgers hadden zich hieraan schuldig gemaakt. Wij waarschuwen vooral de wielrijders nogmaals, meer aan dacht aan hun fietsen te besteden. Het moge thans iedereen duidelijk zijn, dat het de politie en de Ordnungspolizei volle ernst is. Wie dus niet aan de voorschriften gehoorzaamt zal de gevolgen moeten ondervinden. De 158 pekel zonden van deze burgers waren in ieder geval een bittere piL succés oogstte, gaven aan dit soiree een bij zonder cachet. Het bestuur heeft de dames, die na afloop van het soiree zonder avondgeleide zijn in de gelegenheid gesteld en bloc door de donkere Hout en de binnenstad te gaan, waarbij en kele welwillende heeren, die den dienst van blokhoofden vervullen, als veilige geleiders fun geerden, zonder dat de dames voor hen een blok aan het been be teekenden. In het Frans Halsmuseum te Haarlem zal van 21 September af een tentoonstelling worden gehouden van nieuwe werken van den kunst schilder Kees Verwey. Bij den verkoop van deze werken zal de helfit van de opbrengst afge staan worden voor de in Rotterdam gedupeer de kunstschilders. Op deze tentoonstelling wordt o.a. geëxposeerd het eera';e stuk van een cyclus groote schilderijen, die tot titel heeft: „De Wederopbouw". Het bestuur van de vereeniging J. J. Cremer deelt ons mede, dat de algemeene vergadering, die op vanavond gesteld was, niet doorgaat. De animo voor de dansants, welke de R. K. Dansvereeniging' „Davbka" organiseert groeit zoo snel, dat het bestuur zich gisterenavond genoodzaakt zag tijdens het soirée in „Dreef- zicht" aan verschillende bezoekers den toe gang te weigeren, daar de zaal reeds over be zet was. Evenals alle andere dansavonden voerde de gezellige sfeer weer den boventoon en de muzi kale prestaties van de gevierde band o. 1. v. Deo Piazza, die zelf als trompet-solist veel Qp den Zondag te Amsterdam gehouden zangwedstrijd behaalde het dameskoor „Arcis" met 350 punten een eersten prijs. Het koor zong „Elfendans" van M. C. v. d, Rovaart en „Sanc- tus" van J. Hensen. Het gemengde kwartet „Zangkunst" behaalde met 340 punten een eer sten prijs en zong „Frohsinn" van F. Maturing en „Avondlied" van Jos de Klerk. Beide koren stonden onder leiding van Jan Hensen. De BURGEMEESTER van HAARLEM maakt bekend, dat in verband met de bij zondere maatregelen ten aanzien van het verkeer op straat, met ingang van heden alle voor het publiek toegankelijke locali- teiten, waarvoor een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein geldt of een verlof krachtens de drankwet is verleend, alle herbergen en andere voor het publiek toegankelijke plaatsen waar men gelagen zet, van des namiddags 9.30 uur tot des morgens 7 uur voor het publiek moeten zijn gesloten. HAARLEM, 9 September 1940. De Burgemeester voornoemd, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK Het 25-jarig bestaan der St. Joseph-pa-- rochie te Hillegom is Zondag op uitdrukke lijk verzoek van den herder der parochie, pastoor B. van Leeuwen, alléén kerkelijk ge vierd. Alle parochianen naderden des morgens reeds ter H. Tafel. Om half elf werd de plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken A. J. G. Schraag uit Schiedam. Als diaken fungeerde pastoor H. J. M. Nieuwenhui- zen uit Amsterdam, als sub-diaken kapelaan v. de Heijden en als ceremoniarius kapelaan v. Vliet, terwijl in het priesterkoor hadden plaats genomen de pastoor der parochie, de Zeereerw. Heer B. van Leeuwen en pater Gulielmus. Onder de Hoogmis sprak Deken Schraag een woord van gelukwensch, waarin spr. uitvoerig de geschiedenis van de parochie schetste. Reeds in 1903 was door den Bisschop de aandacht ge vestigd op een mogelijke splitsing van de groo te Hillegommer parochie. In 1915 pas werden deze plannen werkelijkheid en werd aan den Hoogeerw. spreker opdracht gegeven tot stich ting van een nieuwe parochie te Hillegom, wel ke gesteld werd onder bescherming van St. Jo seph. In Maart 1915 begon de nieuwe pastoor met zijn arbeid en 6 September d.a.v. werd de nood kerk ingewijd door Deken Smulders z.g. Juist vijf jaar bleef pastoor Schraag, die op gevolgd werd door pastoor J. J. Mess, doch reeds na één jaar, n.l. op 1 Juli 1921, kwam de thans nog besturende herder der parochie, pastoor B. van Leeuwen. Aan hem is het, na God, te danken, dat de St. Joseph-parochie na 25 jaar geworden is zoo als ze thans is. Het mooie groote kerkgebouw wordt geflan keerd door twee prachtige schoolgebouwen, een I zusterhuis en de oude kerk, die dienst doet als Ivereenigingsgebouw. Dankbaarheid vervult Ons hart, aldus de Hoogeerw. spr. Dank allereerst aan God, die nu reeds 25 jaren onder ons verblijft én ons zoo veel heeft geschonken door de handen van Zijn priesters. Dank aan St. Joseph, die deze pa rochie zichtbaar beschermde. Dank aan de parochianen, die steeds mede werkten met de priesters, die als afgezanten van God hun taak vervulden. Met de bede, dat de parochianen zouden vasthouden aan hun ge loof en de priesters blijven volgen, hoopte spre ker, dat éénmaal allen met hun priesters zul len juichen in den Hemel! Door het zangkoor werd, onder leiding van den directeur, den heer R. J. J. Heirman, op verdienstelijke wijze gezongen de 3-stemmige mis van D. Lorenzo Perosi, voor soli en koor, met het Gregoriaansche Credo der VlIIe mis voor de kerk. Om 2 uur was er een receptie in het Vere nigingsgebouw. Het feéstcomité, ondèr leiding van kapelaan v. d. Heijden, ontving het jubi- leerend Kerkbestuur mét pastoor B. van Leeu wen, terwijl tevens aanwezig waren deken A. J. C. Schraag en pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen, resp. eerste pastoor en eerste kapelaan der feestvierende parochie. Namens de parochianen sprak kapelaan v. d. Heijden als voorzitter van het feestcomité den pastoor en het kerkbestuur toe. Spr. dankte allereerst Deken Schraag, die op dezen dag in onze parochie heeft willen zijn Ofschoon het feest alleen kerkelijk gevierd wordt, aldus spr., was er toch een comité ge vormd en had dit comité de vrijheid genomen, deze zaal feestelijk in te richten en in het bij zonder St. Joseph in de bloemen te zetten. Daarbti is het echter niet alleen gebleven Het comité heeft iets aan te bieden en wel een enveloppe met inhoud, welke daarna door 4 le den der jeugdbeweging aan den Pastoor werd overhandigd. Deze enveloppe bevatte een gift met een bedrag van f 1100.— Namens verschillende organisaties, jeugdver- eenigingen en congregaties werden nog geluk- wenschen uitgesproken, terwijl vele parochia nen gebruik maakten van de gelegenheid per soonlijk het kerkbestuur te feliciteeren. Ook merkten wij onder degenen die persoonlijk hun gelukwensch aanboden op Jhr. dr. mr. O. van Nispen tot Pannerden, Burgemeester van Hil legom, mr. Diepenbrock van de Voor God-ac tie, het R.K. Kerkbestuur van de St. Martinus- parochie, he^ R.K. Armbestuur en vele Zeereer- waarde heeren pastoors en kapelaan uit de om geving. Pastoor van Leeuwen dankte namens het Kerkbestuur in het bijzonder den Burgemees ter voor zijn belangstelling en wees er op, dat het werk dat tot stand was gekomen, was aan gevangen door anderen. Hij was de voltooier en voortzetter. Voorts wees hij er op, dat heden nog een aantal personen jubileerden en wel de heeren S. J. Witteman, 25 jaar organist, P. Klaver, P. Witteman, H. Jonkman en P. Brouwer, 25 jaar lid van het college van collectanten, P. Kauff- man, 25 jaar lid van het zangkoor en de heer Jac. van Leeuwen, 25 jaar lid van „Eerbied in Gods Huis". Spr. dankte allen voor het vele werk dat zij voor de St. Josephparochie deden. Dank bracht spr. aan alle parochianen voor hun milde gift en vooral het comité voor de schitterende uitvoering van zijn taak. Daarna voerden nog het woord Deken Schraag en de heer Heirman. Het plechtig danklof werd gecelebreerd door den Zeereerw. Heer H. Nieuwenhuizen, pastoor te Amsterdam, eerste kapelaan der parochie. Assistentie verleenden de kapelaans v. d. Heij den en v. d. Vliet. Onder het Lof sprak pastoor Nieuwenhuizen de geloovigen toe. Spr. besloot met de bede, dat de St. Joseph*parochie een schoone toekomst tegemoet moge gaan en dat de parochianen steeds indachtig zullen wezen, dat indien men in alles zijn vertrouwen stelt op God, het steeds naar wensch zal gaan. De kerkelijke viering van dit schoone féést werd besloten met een Plechtig Te Deum. Vermelden wij nog, dat de prachtige versie ring zoowel in de kerk als in het vereenigings- De voorzitter van het Haarlemsch comité van uitvoering voor den Nationalen Reclassee ringsdag, de heer K. A. F. J. Pliester, schrijft ons: Zaterdag 14 September zal dan de aanvan kelijk op 1 Juni j.l. vastgestelde Nationale Re classeeringsdag ook te Haarlem dit jaar worden gehouden. Dit is een verheugend feit. Zooals de Secre taris-Generaal, waarnemend hoofd van het De partement van Binnenlandsche Zaken in zijn circulaire van 8 Augustus 1940 aan de gemeen tebesturen terecht constateert, is deze Natio nale Reclasseeringsdag, die reeds in vorige ja ren werd gehouden, een gelukkig voorbeeld van ae in dezen tijd zoo gewenschte samenwerking. De verschillende instellingen, welke op het gebied der reclasseering werkzaam zijn, werken hier samen en verwachten dan, dat de resul taten dezer samenwerking zeker niet geringer zullen zijn dan die bij een afzonderlijke inza meling van ieder der reclasseeringsvereenigin- gen, zooals het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, de Pro- testantsch-Christelijke en Roomsch-Katholieke reclasseeringsvereenigingen, het Leger des Heils, geheelonthoudersvereenigingen enz. Er zijn vele nationale belangen, welke in deze dagen om onzen financieelen steun en ons mede leven vragen. Hoe echter ook de tijden zijn, er blijven duizenden jongeren en ouderen, die met den strafrechter in aanraking komen. En deze zullen geholpen moeten worden, wanneer zij willen terugkomen op maatschappelijk aan vaardbare paden, of een nieuw begin wenschen te maken en moeten maken nadat zij uiterlijk en innerlijk overtuigd zijn geworden van hun misdaad. Niemand denke, dat het hier menschen be treft, die op de een of andere wijze anders zijn dan wtf, of dat het nog tijd genoeg is zich voor deze dingen te interesseeren, wanneer men zelf, of door een slachtoffer in eigen kring, in aan raking komt met den reclasseeringsarbeid. Het is geen gelegenheidszaak, of een particuliere aangelegenheid, of een sentimenteel gebaar, deze reclasseering. De straf, of de dreiging van de straf, is er voor velen, en wreekt zich in het bijzonder reeds voldoende aan den delinquent. Daarbij wil de reclasseering dien delinquent dan niet ook nog alleen laten staan. Het is verheugend, dat ieder jaar reeds velen dezen arbeid willen steunen, hetzij door den reclasseeringsarbeid, hetzij door mede te werken bij de inzameling als collectant of anderszins, hetzij door financieele bijdragen. Tot nog toe mochten de gezamenlijke reclas seeringsvereenigingen de noodzakelijke midde len, waarmede zeer zuinig en oordeelkundig wordt omgesprongen, bijeenbrengen. Het ware echter gewenscht, dat nog grootere financieele steun het mogelijk maakte om allerlei wenschen voor dezen belangeloos verrichten arbeid te ver vullen. Daarom durven wij ook dit jaar u weer op te wekken om onze collecte van Zaterdag 14 Sep tember niet te vergeten, opdat wij ook in Haar lem het werk der collecte beloond mogen zien, moge het zijn, door een opbrengst van een paar duizend gulden. Indien ieder zijn stuiver, dubbeltje, of zoo mogelijk zijn kwartje, gulden, rijksdaalder of meer bijdraagt, zooals verleden jaar, en nog velen met hen, zal dit zeker ge lukken. Men vergete de collectanten dus Zaterdag niet. Het secretariaat, Hoofmanstraat 66, deelt aan alle collectanten mede, dat zij die minstens 5,gecollecteerd hebben een lot ontvangen voor een belangrijke, mooie verloting. De directie van de N.Z.H.T.M. deelt ons mede, dat de laatste trams in verband met de verordening, dat niemand vanaf hedenavond zich na tien uur meer op straat mag bevinden, als volgt zullen rijden: Van het station naar Heemstede om 20.42 uur. Van het station naar Leiden 20.08 uur. Van de Tempelierstraat naar Amsterdam om 21.05 uur. Van Zandvoort naar Amsterdam om 20.45 uur. Van Zandvoort naar Haarlem (Tempeliers straat) 21.05. Van Amsterdam naar Zandvoort om 20.54 uur. Van Zandvoort naai Haarlem (Remise Leid- sche Vaart) 21.15 uur. De laatste tram uit Heemstede (Sportpark) vertrekt naar Haarlem om 21.06 uur. Geboren: 6 September: H. T. A. J. van den BrinkToorenent, dochter; H. F. Jongejan Biengraf, dochter; J. Akersloot—Lodder, zoon; 7 September: G. W. Nagels—Boonk, dochter: Z. HoebenSassen, zoon; G. LeeneWetsema, dochter; G. Bastiaan—Kuiper, zoon; A. Poel geestVan der Meij, zoon; A. J. van der Veldt Oljjerhoek, dochter; C. de Leeuw—Valkering. zoon; 9 September: J. van Oploovan Diemen, dochter. Overleden: 6 September: C. Bitter—van Veen, 75 jaar, Verspronckweg; E. A. van dér Plaats Wytzes, Lucifêrstraat; 8 September: P. van gebouw verzorgd was dóór dén heer C. Weijers. Bruggen, 72 jaar, Rómolenstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2