De Loges gesloten In vijf dagen verloor Engeland 320 vliegtuigen Grootsche Maria-hulde in Den Haag Nouveauté's op de Jaarbeurs Britsche vliegers boven Duitschland Roemeensche ministers afgetreden Britsch oorlogsschip getorpedeerd De afgestane Britsche steunpunten It. weermachtsbericht Kerkdijk Leden Militair weekoverzicht van het D.N.B. DUIZENDEN OP H0UTRUST BIJEEN Onder den indruk van de bijzondere tijdsomstan digheden MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 Effectenbezit van Koning Carol geblokkeerd PRESIDENT KALLIO Geruchten over zijn dood blijken onjuist President van Paraguay bij vliegongeluk gedood ONVOORZICHTIGHEID MET EEN PATROON Jongen zal waarschijnlijk een hand moeten missen Schapen gedood te Heer- hugowaard Benoemingen In het bisdom Haarlem WIJ LUISTEREN NAAR. Dinsdag 10 September Ook ter beschikking voor andere A merikaansche republieken Tijdens de plechtigheid overleed plotseling de heer H. J. Borghols Behoefte aan vervoer, middelen Rekenen en schrijven Notarieel examen Stuurlieden-examen Droevig incident Het bevel tot ontbinding van de vrijmetselaarsloges in geheel Ne derland aan in zijn effect door Dns> katholieken, slechts met onverdeel de instemming worden toegejuicht. De biet evenveel geheimzinnigheid, als stui- verromansromantiek omgeven vrijmet selarij heeft in verschillende landen in het openbare leven een goeddeels duis teren maar belangrijken onzaligen in vloed uitgeoefend. Herinneren wij slechts aan de maconnieke vergiftiging van het vroegere Frankrijk, Spanje en Portugal, Waarvan het anti-kerkelijke laïcisme en zelfs kerk- en geloofsvervolgingen het trieste gevolg zijn geweest. Als interna tionaal met elkander verbonden en ver weven organisaties hebben de vrijmetse laarsloges ook wereldpolitiek bedreven, en het is dan ook niet te verwonderen, dat krachtige nationalistische bewegin gen als het fascisme en het nationaal- socialisme onmiddellijk met het onder- ërondsche logegedoe afrekenden, zoodra zij daartoe de macht hadden. Hoe groot de daadwerkelijke invloed van de vrij metselarij in ons land is geweest, valt moeilijk na te gaan, daar de loges zich als Salome met zeven sluiers van ge heimzinnigheid omhulden en in tegen stelling met Salome nimmer die sluiers aflegden. Zij hebben hier te lande wel- is-waar pogingen gedaan om, toen de door hen betrachte geheimzinnigheid vol burgermansromantiek haar aantrek kingskracht begon te verliezen en veeleer aen gevaarlijke bron voor agressieve achterdocht en verdenking werd, zich in het openbaar voor te stellen als lou ter onderlinge menschlievendheid en liefdadigheid beoefenende humanistische genootschappen, maar dit demasqué heeft steeds den indruk gewekt slechts een nieuwe camouflage te zijn. Zeker is, dat de loges menschlievendheid en lief dadigheid op de allereerste plaats ten aanzien van haar eigen broeders beoe fenden en dat die menschlievendheid en liefdadigheid niet zelden den vorm aan nam van geknoei en gewurm achter de officieele schermen om broeders met het Schootsvel geplaatst te krijgen op be langrijke posten, van waaruit zij de loge- belangen hadden te behartigen. Dat daardoor niet steeds de meest bekwa men die posten bereikten en de aan die Posten toevertrouwde officieele belangen in het gedrang konden komen, spreekt Wel van zelf. Uit de „van bevoegde officieele zijde" gedane mededeeling van de ontbinding der vrijmetselaarsloges in Nederland valt niet op te maken, aan welke instantie wij eigenlijk dezen maatregel hebben te danken. In het van diezelfde zijde komende commentaar komt o.a. de volgende passus voor: ,,Ook alle aanvallen van de zijde der Kerken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de nationaal-socialistische en fascistische revoluties bleef het voor behouden, de organische en grootendeels geestelijke steunpunten van het wereld- liberalisme en van de geldheerschappij te overwinnen." Onder alle Kerken heeft de Katholieke Kerk steeds de eerste plaats ingenomen in den strijd tegen de vrijmetselarij en dien ten gevolge de zwaarste slagen van die zijde moeten verduren. Het lidmaatschap van een loge Was den katholiek ten strengste verbo den. Zij heeft daardoor gedaan, wat haar maar mogelijk was, om den invloed van de loges tegen te gaan en te fnuiken en in verschillende landen heeft de loge de Katholieke Kerk en haar instellingen dan ook behandeld en bevochten als haar vijand no. 1. De liquidatie van de Vrijmetselarij in Europa, op welke gron den deze ook moge worden voltrokken, kan den katholieken dan ook niet an ders dan welgevallig zijn. BERLJN, 9 Sept. (D.N.B.). Engelsche vlieg tuigen zijn gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag, zooals gebruikelijk, weer in het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. De eerste golf richtte zich naar het Zuidwesten, terwijl een tweede groep, die minder talrijk was, in Oostelijke richting vloog, klaarblijkelijk met koers op Berlijn. Ten gevolge van de veranderde opstelling der luchtdoelartillerie in het Roer gebied, alsmede de herhaaldelijke verlegging der ballonversperringen en door in versterkte mate optreden van Duitsche nachtjagers, ge- taakten de Britsche vliegers vroegtijdig in een hevigen afweer, waarop zij klaarblijkelijk niet gerekend hadden. Het meerendeel der vlieg tuigen van deze tweede golf werd dientenge volge nog in het gebied van Westfalen zonder Schade te hebben aangericht tot omkeeren ge dwongen. Opmerkelijk is, dat na den geweldigen aan val van vele honderden Duitsche bommenwer pers op Londen niet één enkel Engelsch vlieg tuig gepoogd heeft tot boven de Rijkshoofdstad door te dringen. Naar het D.N.B. verder verneemt hebben de tot omkeeren gedwongen Britsche vliegtuigen over het algemeen door hun lukraak uitgewor pen bommen slechts schade aan den grond toe gebracht. Grootere schade is ontstaan door ver scheidene neergeworpen dynamietbommen op de „Liebfrauenkirche" in Hamm. De pijlers van ket middenschip van de kerk werden ontzet. Onderzocht wordt of zij nog in staat zijn ae Zwaarte van het gebouw te dragen. Eenige kommen vielen in de onmiddellijke omgeving van dit kerkgebouw en beschadigden de muren Van den toren en een groot aantal huizen in de Pa as te omgeving. Een zijnis van de kerk is geheel weggeslagen. De bevolking is zeer verontwaardigd over dezen hieuwen Engelschen aanval op nlet-militaire doelen, te meer, omdat in de onmiddellijke na bijheid der kerk twee ziekenhuizen liggen, die Van verre als zoodanig te herkennen zijn. Vier Explosieve bommen vielen vlak bij het stedelijk •dekenhuis. Slechts de straatbreedte ligt tus sen de plaats van den inslag en het gasthuis. Het andere ziekenhuis ligt eveneens slechts 100 meter van de plaats, waar de bommen zijn ge vallen, Als door een wonder zijn beide zieken huizen en de verpleegden voor vernietiging be waard gebleven. De kerk is veranderd in een plaats van verschrikking, het betreden is le vensgevaarlijk, daar instortingen dreigen. Bin nen in het gebouw zijn reusachtige gaten ge slagen. Niets is onbeschadigd gebleven. Het hoofdaltaar en de kostbare ruiten zijn vernield. Waarschijnlijk zullen er maanden overheen gaan, alvorens de kerk weer gebruikt kan wor den. BOEKAREST, 9 Sept. (D. N. B.) Naar in Boekarest verluidt, hebben verscheidene leden der regeering-Gigoertoe Zaterdag den eed op Koning Michael niet afgelegd, doch zijn op verlangen van generaal Antonescoe afgetreden Het betreft hier den minister van Binnenland- sche Zaken, generaal Popescoe, den minister voor Luchtvaart en Marine, admiraal Paisch. den minister voor het Leger, generaal Nicoles- coe, en den minister voor de Bewapening Pri- boianoe. Generaal Antonescoe heeft zich, met steun van de onderstaatssecretarissen, zelf be last met de leiding van de betrokken ministe ries, in de eerste plaats met dat van Binnen- landsche Zaken. Ook zijn afgetreden de onder staatssecretarissen in het ministerie van On derwijs, Tzoni, en het ministerie van Lucht vaart, Topzioe. Minister-president Antonescoe heeft bevel ge geven, dat alle in direct of indirect bezit van ex-Koning Carol zijnde aandeelen, obligaties, promessen en andere vorderingen geblokkeerd moeten worden bij hen, in wier handen zij zich op het oogenfciik bevinden. Met name wordt genoemd het bezit van koning Carol aan aandeelen der Roemeensche credietbank, der Roemeensche telefoonmaatschappij, der textielfabrieken Busch en Scherg, der onder nemingen der zware industrie Reschitza en Melaxa, der bank Blank en der suikerfabrieken Ripicenci en Lujani. Deze papieren moeten aangegeven worden bij het gerechtshof van Boekarest. Wie nalaat de papieren aan te ge ven of tracht ze te vervreemden of te ver bergen, zal gestraft worden met een gevan genisstraf van maximaal vijf jaar. Het ontslag van Roemeensche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland Wordt voortgezet. Thans is ook de gezant in Portu gal, Pongal, die evenals de anderen, die te ruggeroepen werden, geen beroepsdiplomaat is, naar Boekarest ontboden. HELSINKI, 8 Sept. Na de aanvankelijke be richten, dat de toestand van den reeds eenigen tijd ziek zijnden Finschen president Kallio slechter zou zijn geworden, en zelfs dat hij reeds zou zijn overleden, wordt thans gemeld, •if ijn toestand als bevredigend beschouwd kan worden. De geruchten, dat de president gestorven zou zijn, deden in het Olympischè Stadion de ronde en werden van daar naar het buitenland door gegeven. ASUNCION, 8 Sept. De president van Paraguay, Estigarribia, en zijn vrouw zijn bij een vliegongeluk om het leven gekomen. Het toestel is vermoedelijk in een dikken mist tegen een rots gevlogen. Het werd bestuurd door majoor Peralta, een ervaren gevechtsvlieger uit den Chaco-oorlog. Tot president ad interim der republiek heeft het kabinet heden generaal Rorinigo, minister van Defensie, benoemd. Met diens functie zal zich voorloopig generaal Antola belasten. Het stoffelijk overschot van den verongeluk ten president wordt reeds morgen in een plech tige staatsbegrafenis ter aarde besteld. Daarom is Maandag tot 'n nationalen rouwdag verklaard. ERGENS IN ITALIË, 8 Sept. (Stefani). In het 93ste weermachtsbericht van het Ita- liaansche hoofdkwartier wordt gemeld: „Een van onze duikbooten heeft een En gelsch oorlogsschip, dat in de omgeving van de zeeëngte van Gibraltar patrouilleerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardementsvliegtuigen, die van jachtvliegtuigen werden vergezeld, heb ben het arsenaal van Malta aangevallen, waardoor branden en verwoestingen ont stonden. Ook werd een vijandelijke duikboot, die in het dok lag, getroffen. Van de vijandelijke jachtvliegtuigen, die door het vuren van onze bombardementsvliegtuigen werden teruggedreven en door onze jachtvlieg tuigen werden aangevallen, gingen er twee ver loren, waarvan er één aan de kust en het andere boven de zee neerstortte. Een derde vliegtuig is waarschijnlijk eveneens neergeschoten. Al onze vliegtuigen zijn met enkele gewonden aan boord naar hun steunpunten teruggekeerd. In de Roode Zee is een vijandelijk convooi door ons luchtwapen aangevallen. Een schip werd getroffen en zwaar beschadigd en is door de bemanning verlaten. Een andere rtaliaansche vliegtuigformatie heeft de haven van Aden gebombardeerd en in een luchtgevecht een vijandelijk jachtvliegtuig neergeschoten. Aan onze zijde werden geen ver liezen geleden.*" Vijandelijke vliegtuigen hebben Buna gebom bardeerd en in duikvlucht beschoten, waarbij één Dubat werd gewond." De jongen Van G., aan den Alphenscheweg te Gilze, had een patroon gevonden en trachtte deze Zondag te „demonteeren". Het projectiel sloeg daarbij uit elkaar en verbrijzelde de lin kerhand van den jongen. Dr. Hoeks verleende de eerste hulp. Vermoedelijk zal de onvoorzich tige knaap zijn hand moeten missen. Te Heer Hugowaard zijn Zondagmorgen twee bommen gevallen in het land van den land bouwer H. Stuyt aan den Jan Glijnisweg en den Huygendijk. De projectielen kwamen 300 meter achter de boerderij neer en troffen daar vijf schapen. Twee waren terstond dood, twee andere moes ten worden afgemaakt. Van de boerderijen van de landbouwers Schilder Sr. en Schilder- Jr. gingen ruiten aan scherven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot Kapelaan te Haarlem (H.H.Elisabeth en Barbara) den Weleerw. Heer C. M. Broers; tot Kapelaan te Alphen a. d. Rijn den Wel eerw. Heer P. W. van Leeuwen; tot Kapelaan te Achthuizen den Weleerw. Heer H. Beek (Neom.) tot Assistent te Wieringen den Weleerw. Heer H. L. Nederstigt (Neom.). BERLIJN, 7 Sept. (D.N.B.). De militaire medewerker van het D.N.B. luitenant-kolonel Matthai, schrijft in zijn militair weekoverzicht, dat de rede, waarmede de Führér het tweede oorlogswinterhulpwerk heeft geopend, aan de eerste week van het tweede oorlogsjaar niet slechts haar politieke, doch meer nog haar mi litaire accent heeft verleend. Te Londen, aldus de schrijver, doet men het voorkomen, alsof de rede van Adolf Hitler daar geen anderen in druk heeft achtergelaten, dan dat de Führer het noodig geoordeeld heeft, het „nerveuze Duit sche volk", wegens de teleurstellende resultaten van de eerste twaalf oorlogsmaanden, gerust te stellen. Hoe men in Engeland deze hoogst be langrijke rede opvat, daarvan trekt Duitschland zich echter weinig aan. Het Duitsche volk is zeker van de eind-overwinning. Dat ook in de afgeloopen week de strijd tegen Engeland uitsluitend door de luchtmacht en de marine gevoerd werd, vindt nog altijd zijn natuurlijke verklaring in de bijzondere om standigheden van de geografische positie. De groote activiteit van de Duitsche luchtmacht heeft den Engelschen echter wederom zeer na drukkelijk getoond, dat zij zich militair ge sproken niet meer op een eiland bevinden en thans evenzeer als continentale staat aan de slagen van den tegenstander bloot staan. Het zwaartepunt van de Duitsche activiteit in de lucht was de laatste dagen in Zuid-Engeland gelegen, waarbij voornamelijk het gebied om Londen met zijn omvangrijke verdedigingswer ken. vliegvelden en wapenfabrieken met succes gebombardeerd werd. De Duitsche strijdmethode onderscheidde zich van de Engelsche hierdoor, dat de Duitsche bombardementseskaders ook overdag onder de bescherming van jachtforma- ties hun doelen kozen en wisten te vinden, ter wijl de Engelschen regelmatig alleen des nachts boven Duitschland of het door Duitsche troe pen bezette gebied verschenen. De Engelsche strijdmethode is er sedert maanden zoo goed als uitsluitend op gericht, de Duitsche bevol king te terroriseeren en den aanval op militaire doelen alleen reeds daarom te vermijden, om dat men zoodoende de vliegtuigen aan grootere op gericht, de militaire kracht van den tegen stander te breken, en wel door rechtstreekscne actie tegen militaire en strategisch belangrijke objecten, waarbij er steeds voor gewaakt wordt, dat het leven der burgers zooveel mogelijk ge spaard wordt. Dat het ononderbroken optreden van de Duit sche luchtmacht er toe geleid heeft, dat de militaire kracht van Engeland op eenige be langrijke punten aanzienlijk verzwakt is, kan niet twijfelachtig zijn. In de vijf dagen van 1 tot 5 September werden voor het grootste deel boven Zuid-Engeland 320 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Het betreft hier vrijwel uitsluitend jachtvliegtuigen, die voor den afweer van beslissend belang zijn. De Duitsche ver hezen in dezelfde periode bedroegen 107 vlieg tuigen. Daar de Britsche luchtmacht van den aanvang af zoowel kwalitatief als numeriek de mindere van de Duitsche is geweest, daar zij ook niet bij benadering over zulke productieve fabrieken beschikt als Duitschland en daar ten slotte ook de aanvulling uit de Vereenigde Sta ten geenszins den omvang en het tempo bereikt heeft, die voor het opvullen der ontstane leem ten noodig was, zijn vooral in het optreden van de Engelsche jagers reeds thans ernstige ver schijnselen van moeheid te constateeren, Dit is te meer opmerkelijk, daar de leiding van de Duitsche luchtmacht met haar gevechts- en jachteskaders tot dusver nog zeer spaarzaam is omgegaan en haar voor het versterken van den strijd tegen Engeland nog aanzienlijke re serves ter beschikking staan Ook de marine kon in de afgeloopen week belangrijke successen behalen. In het bijzonder moet ten slotte melding ge maakt worden van de buitengewoon succesrijke activiteit der Duitsche zeestrijdkrachten in overzeesche wateren, die in 'het weermachts bericht van 6 September weer eens genoemd worden. Sedert maanden opeveeren dus eenhe den van de Duitsche marine in de wateren van den Atlantischen en den Grooten Oceaan, zon der dat de Britsche vloot, die, zooals beweerd wordt, de zeeën beheerscht, tot nu toe in staa JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 8.30 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmu- ziek. 10.15 Gramoloonmuziek, 10.35 En semble Jonny Kroon, 11.0011.20 Wenken voor de huishouding, 12.15 Puszta-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 Omroeporkest en solist, 2.10 „De brug", declamatorium (opn.), 3.05 Gramofoonmuziek, 3.45 Phil- harmonisch kwartet, 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 5.30 AVRO-Amu- sementsorkest en solist, 6.45 Pianosoli, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 Orgelspel, 7.35 „Brandstof", vraaggesprek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Omroeporkest en solist, 9.00 Gramofoonmuziek, 9.35 „Helpt via de post", toespraak, 9.45 Om roeporkest. 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, Bluiting KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 7.30 Wij beginnen den dag, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Rococo- octet, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO-orkest, 2.15 IiRO-orkest, 3.00 Gra mofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Musiquette, 6.30 RVUCyclus „Omgang met dieren". 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Gramofoonmuziek, 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.45 KRO-Me- lodisten en solist, 9.30 Musiquette, 9.55 Wij sluiten den dag, 10.15 Nieuwsberich ten ANP TTTTTTTYTYYVTYTYTTYTYYYTYTTYYYTTYYYTTTTYTTT WASHINGTON, 7 Sept. (D.N.B.) De regeering der Ver. Staten heeft heden aan alle andere Amerikaansche republieken doen mededeelen. dat de onlangs van Enge land verkregen vloot- en luchtbases ook hun op grondslag eener wederzijdsche sa menwerking ter gemeenschappelijke ver dediging van het Westelijke halfrond ter beschikking zouden staan. 's-GRAVENHAGE, 8 September. Druilerig is de Zondag qver de stad gekomen. Heel den dag dreigt er regen uit het grauwe wolkendek neer te zullen komen. Dat heeft Katholiek Den Haag echter niet weerhouden, in zoo grooten ge tale als in het verleden slechts zéér zelden bijeen kon worden gebracht, op te trekken naar het Houtrustter- rein, dat tegen half drie tot de laat ste plaats op de groote tribunes en in de paden en op de trappen vól stroomde. Heelemaal vól. Een groot- schen aanblik biedt het terrein met een zóó enorme massa menschen, alle gegroepeerd rond het recht te genover de eeretribune, op de open tribune opgestelde reusachtige, vèr boven de menschenmassa uitreiken de Mariabeeld, omringd door dui zenden bloemen en tientallen vaan dels en vlaggen van de jeugdorga nisaties. Midden op het terrein staat onder een een voudige witte overkapping een even eenvoudig wit altaar, eveneens met bloemen, groen en vaandels omringd. En in de rondte overal men schen, menschen, menschen Op zfj staan in uniform de jongens en meis- gevaren bloot stelt. De Duitsche aanvalstactiel: I is geweest, zich van dezen dapperen en stout- daarentegen was er ook in de afgeloopen week j moedigen tegenstander te ontdoen. UTRECHT, 7 Sept. 1940 Zooals de heer Graadt v. Raggen zelf reeds aanstipte tijdens zijn rede, waarmede hij de journalisten omtrent deze Jaarbeurs oriënteer de, hebben wij vroeger wel eens sceptisch ge staan tegenover het woord „nouveauté's" en wellicht niet heel en al ten onrechte, daar met dezen term op vele Jaarbeurzen en bij velerlei andere gelegenheden vaak meer „geschermd" werd dan nut gesticht kon worden. Het behoeft echter niet te verwonderen, dat op deze Jaarbeurs, welke, ondanks de bijzon dere tijdsomstandigheden, door een groot ge deelte haar bestaan toch ook weer te danken heeft aan diezelfde omstandigheden de cate gorie „nouveauté's" niet onbelangrijk kon zijn. ja zelfs zeer omvangrijk werd. Hoe belangrijk veie nieuwigheden intusschen ook mogen zijn. de omvangrijkheid van een en ander noopt ons wel, een keuze te doen, waarbij wij vertrouwen, zoowel den belangheb benden als het publiek van dienst te kunnen zijn. Heemaf is behalve met richtlichten ook ge komen met eenige nieuwe fabrikaten op huis houdelijk gebied, die gegroeid zijn onder den indruk der bijzondere tijdsomstandigheden. Heemaf was zich bewust, zich aan den veran derden tijd snel te moeten aanpassen en voelde de noodzaak naar middelen uit te zien om werkgelegenheid te houden, nu bijv. vrijwel het geheele exportgebied, althans tijdelijk, is uit gevallen. Een handig electrisch kacheltje, dat zich voor vele doeleinden leent en een lees-spaar-veiduis- teringslamp openen een serie artikelen, die men i-2-3-serie gedoopt heeft, aangezien zij één. twee, drie klaar gemaakt moesten worden. Het zijn keurig afgewerkte apparaten geworden, voornamelijk uit voorradige grondstoffen en on- derdeelen samengesteld, die hun weg naar het publiek zeker zullen vinden. Het lijkt ons ook zeer juist gezien van Hee maf, dat zij, nu olie en benzine schaarsch wor den, den landbouwer wijst op de voordeelen, ge legen in de toepassing van electron otorische kracht in het bedrijf van landbouw, tuinbouw en veeteelt. De firma Mentgen te A'dam brengt een licht-vulpotlood, hetwelk voldoende licht geeft om in het donker te kunnen schrijven. Overheid en politie, burger en militair sul len er zoowel thuis als op straat in velerlei omstandigheden hun nut mee kunnen doen. De stand der firma Verduin, te A'dam, brengt ons nog eenige nouveauté's in neonlichtreclame. Het „Brillant"-licht stelt door zijn felheid zoowel bij dag als bij avond elk ander neon in de schaduw. Tijdens de verduisteringsperiode kan dit licht bij dag worden ontstoken. Op ef ficiënte wijze wordt aldus het publiek, dat toch bij dag de meeste inkoopen doet, bereikt. De vinding berust o.a. op het gebruik var een speciale glassoort. Het „Menglicht" verschaft een zuiver dag licht en is dus bij uitstek geschikt voor bin- nenverlichting van café's, theaters, toonkamers magazijnen, winkels enz. Het verschaft het in terieur een kleurig, doch rustig en aangenaam aanzien. Evenals in den Vorigen wereldoorlog, brengt de N.V. v.h. Wortelboer Co. ook thans een carbidbrander, passend op elke petroleumlamp, in den handel nu echter in een verbeterde uit voering; geheel van massief koper met een schuifbaren ring, passend op eiken oliehouder. Zij brengt tevens in den handel een prima carbid verwarmingstoestel, uitstekend geschikt voor het sudderen, warmhouden of verwarmen van kleinere hoeveelheden. In de afdeeling, uitvindingen vraagt de fa. v. Gasteren, te Haarlem, aandacht voor een gren delsluiting met automatische lichtschakelaar voor sterkstroom, bediend door de gewone deur kruk, speciaal voor W.C.'s en dergelijke, waar door het licht alleen kan branden, wanneer die plaats bezet en de deur gegrendeld is. Onverlichte W.C.'s komen nog ln ve'e huizen voor; bij directe verlichting wordt dikwijls ver geten na gebruik het licht weder uit te scha kelen, zoodat dit onnoodig brandt en dus geld verspild wordt. Deze vinding heft beide bezwaren op. daar inrichting en onderhoud weinig kostbaar zijn. De eenvoudige bediening, door de gewone deur knop, maakt een en ander zeer gemakkelijk Aanhangwagens voor rijwielen worden sinns lang in het buitenland veel meer gebruikt dan in Holland, daar in heuvelachtig of bergachtig gebied zware driewielers eenvoudig met te ge bruiken zijn. In Holland heeft de industrie zich in de eerste plaats op de fabricage van drie wielers toegelegd en daardoor is een leegte ont staan, want voor veel verbruikers is de drie- wieier óf een te groot of een te duur óf een ts zwaar vervoermiddel. Sedert ongeveer een jaar brengt nu de „Pen- dax" N.V., te Eindhoven, aanhangwagens voor rijwielen op de markt en met succes. Dat han del en verbruikers dit nieuwe vervoermiddel opnemen, is zeker niet alleen te verklaren door de algémeene behoefte aan vervoermiddelen, doch ook door de doelmatigheid van de wagens zelf. De „Pendax" kan aan ieder willekeurig rij wiel gekoppeld worden. In tegenstelling met een bakfiets kan het rij wiel zoowel vastgekoppeld als los gebruikt wor den. Bovendien maakt het eenvoudige systeem van aan- en afkoppelen het mogelijk, den aan hangwagen in een kleine ruimte op te bergen Voor den zakenman speelt daarbij nog een bijzondere rol de overweging, dat de aanhang wagen goedkooper is dan de bakfiets De modellen, welke de „Pendax" N.V. op d» markt brengt, zijn er op ingesteld, door hun aantrekkelijk uiterlijk de aandacht van het pu bliek te trekken. De moeilijkheid, het rijwiel te zamen met den aanhangwagen te parkeeren, heeft de „Pendax" door een nieuwen standaard opgelost. Blijft nog over te vermelden, dat alle „Pen- dax"-aanhangwagens vdh stevige constructie ziin en zeer vast op den weg liggen. Wij besluiten dit uit den aard der zaak on volledige overzicht met aandacht te vragen voor een nieuwe schrijvende rekenmachine. Electrisch vermenigvuldigen en vol-automa- tisch deelen, met controle op alle factoren bij iedere berekening, zijn de opvallende voordeelen van een nieuwe machine, welke door de N.V Remington Schrijfmachine Maatschaopij wordt geïntroduceerd. Zij draagt den naam van Prin ting Calculator en is de eerste en eenige schrij vende rekenmachine ter wereld. Behalve dat de Printing Calculator, evenals een normale telmachine, telt en direct aftrekt, vermenigvuldigt zij en schrijft zij de geheeie bewerking incl. vermenigvuldigtal, vermenig vuldiger en product op papier. Voor ieder cijfer van den vermenigvuldiger wordt, everals wan neer men zonder machine vermen'gvuldlgt. slechts één regel gebruikt, zoodat niet meer papier wordt gebruikt dan noodig ts Het deelen geschiedt vol-automatisch, d.w.z. wanneer deeler en deeltal op de machine zijn aangeslagen en door een lichten druk op de motortoets op de telstrook geschreven zijn, wordt de bewerking verder geheel au'.omatiseh verricht. Ook het quotient en de rest worden op de telstrook geschreven. Het van te voren vaststellen van de plaats van de komma is bij deze machine niet meer noodig, aangezien deze door een half-automatischen decimaal-aanwijzer wordt bepaald. De machine heeft een z.g. vasten wagen. B\1 het vermenigvudigen beweegt dus niet de wa gen met het vermenigvuldigtal van kolom tot kolom, doch het vermenigvuldigtal zelf "en geheel automatisch. Dit zelfde geldt voor het uitvoeren van een deeling. De capaciteit van de machine is 10 cijfers tellen en totaliseeren, d.w.z. een maximum tel- vermogen tot 100.000.000.00. Evenals de Remington draagbare telmachine Is de uitvoering van deze machine zeer com pact. Zij beslaat slechts een oppervlakte, welke iets grooter is dan die van een normaal vel briefpapier. 's-GRAVENHAGE. Gesl. voor deel 1; W. J. van Bijsterveld, Tegelen. 's-GRAVENHAGE. Voor lsten stuurman groote handelsvaart: A. Krijgsman en H. D. A. Götz; voor 2en stuurman groote handelsvaart: B. Beijl en J. de Kok. jes van de verschillende onderdeelen der Ka tholieke Jeugdbeweging opgesteld, die, zoodra Z. Hoogw. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, vergezeld van de leden van het Co mité Katholiek 's-Gravenhage, de eeretribune besteeg, het middenveld optrekken en zich daar in lange, voor het altaar gekeerde banen op stellen. Een prachtig, fleurig gezicht De kleur rijke Graaluniformen en de meer stemmige bruine kleeding van de jongens. En alles in een wijden boog door vaandels omsingeld. Na een kort openings- en welkomstwoord van den heer H. J. Borghols, voorzitter van het co mité Katholiek 's-Gravenhage, dat dezen Maria- dag organiseerde richtten zich de jongens en de meisjes staande tot het beeld van Maria haar een dichterlijken huldegroet brengend welke besloot met de woorden: Maak ons in Uw liefde groot, Houd ons allen om U samen, Leid ons aan Uw milde hand, Verlicht ons hart en ons verstand, Bescherm het vuur, dat in ons brandt En leidt ons tot het Eeuwig Vaderland Om Uwe glorie. Amen. Hierna betrad Z. H. Hoogw. Exc. Mgr. Hui bers het spreekgestoelte.- Het is wel een allergelukkigste gedachte ge weest aldus Mgr. op den verjaardag van Maria, ons door Christus als Moeder aan gewezen, een zoo groote manifestatie van een heid in geloof en liefde te organiseeren. Wat zijn wij gelukkig, dat ons Maria tot Moeder is geschonken en dat wij ons een kind van Haar kunnen noemen, die op Calvariën, staande aan den voet van het kruis, het le ven van haar Zoon mee heeft geofferd voor ons welzijn. Hoevele genaden immers hebben wij niet aan Haar te danken, die de Middela res is, de uitdeelster van alle genade, die uit Gods eindelooze barmhartigheid en goedheid voortkomen. Met ons Haar als Moeder te schen ken heeft God te kennen gegeven ons niet slechts met vaderlijke liefde doch ook met moe derlijke teederheid te willen omringen. Hoe veel hebben wij Haar niet te danken in die oogenblikken, waarin wij in het bewustzijn van eigen schuld den Vader niet in de oogen dui ven zien en waarin Zij het is, die voor ons spreekt bij den strengen rechter. Hoeveel hebben wij zelf door onze overtredin gen van Gods wetten bijgedragen niet slechts tot het eigen leed doch ook tot het lijden van anderen, tot het broederlijden, tot het volkenlijden van dezen tijd? Hoezeer hebben wij dan in dezen tijd niet onze Moeder noodig. Wij weten wat een moeder is voor hare kin deren. Hoe moeilijk, hoe misdeeld, hoe ondeu gend ook die kinderen zijn, zoolang zij een moeder hebben is er een wezen, dat hen be grijpt, een hart, dat voor hen klopt. Kan het al vóórkomen, dat een kind zoo ontaardt, dat het zijn moeder vergeet, een moeder, die haar kind vergeet, dat bestaat niet! Zoo ook vergeet Maria ons niet ondanks al onze zonden, heeft Zij lief wie haar niet ken nen. Zij zal haar smeekende almacht inzetten voor ons. Zij is ons laatste vertrouwen, onze laatste hoop. Als zij alles inzet kan zij voor ons alles verkrijgen, Eén ding ook weten wij: dat Maria slechts voor ons zal afsmeken wat voor ons het beste is. Nemen wij daarom uit Hare hand aan, wat Zij voor ons verkrijgt. Dan zullen wij uit Haar mond hooren: Gelukkig en zalig zij, die Mijn vrede bewaren. Moge die vrede, de ware vrede, ons deel worden en bieden wij haar daarvoor heel ons hart, heel ons leven, blijven wij, waar wij gaan en staan, kinderen van Maria. Overal: niet alleen in het persoonlijk leven, óók in het huisgezin, dat een klein Nazareth moet vormen, waar liefde tusschen ouders en kin deren en eerbied voor het gezag leven. Moge Maria neerzien op dezen dag en Haar Zegen schenken over allen, hier aanwezig, ter behoud van ons dier baar Vaderland en moge Zij een vrede schenken, die het rijk van waarheid, gerechtigheid en liefde brengt. Terwijl de heele menigte neerknielde gaf Mgr. aan alle aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen. Op het oogenblik, dat Z. Hoogw. Exc. het spreekgestoelte verlaat en zich gereed maakt zich naar het terrein te begeven om aan het t middenaltaar het Pontificale Lof te celebree- ren, ontstaat er opschudding op de eeretribune. Een aantal gasten snelt naar den stoel van den heer Borghols, die een flauwte heeft ge kregen. Op de tribune: ernstige gezichten. Het orgel spel houdt op. Een priester verwijdert zich snel. Dan deelt de Hoogeerw. Heer Deken Van der Tuijn van het spreekgestoelte voor de micro- phoon mede, dat „de vader van heel katholiek Den Haag, de heer Borghols, in stervensgevaar verkeert. Een huivering van ontzetting voer door ae massa, toen Mgr. v. d. Tuijn eraan toevoegde: „Bidden wij te zamen den Rozenkrans, opdat hij heden nog recht tot Maria opyare, wier gloriedag hij hielp voorbereiden." Aanstonds ving mongseigneur zelf aan met het bidden van het Weesgegroet, dat met luider stemme door alle aanwezigen werd beantwoord. Middelerwijl werd Ons Heer binnengebracht. Eerst in alle stilte door den onopgemerkt heengeganen pries ter, die aanstonds de trappen van de tribune opging en even later plechtig door den priester in koorkap, die de monstrans naar het mid denaltaar bracht. Intusschen klonken de stem men steeds luider. Wees gegroet, Maria. Bid voor ons, nu en in het uur van onzen dood. Na het vierde tientje hield de Deken even op Om mede te deelen, dat het laatste tien tje voor de zielerust van den heer Borg hols moest worden gebeden. Luider klonk het Wees gegroet en luider het „Bid voor Hem", dat op de Litanie van Maria weid geantwoord. De heer Borghols was overleden, door een beroerte getroffen, mid den onder deze menigte, die hij tot Maria had saamgeroepen. Maria riep hem! Terwijl het Adoro Te voor het Lof werd ge zongen, werd het stoffelijk overschot van den voorzitter van Katholiek 's-Gravenhage op een baar gelegd en even zweeg het gezang om plaats te maken voor gebed, toen de baar van de tribune werd weggedragen, gevolgd door de zonen en de dochter van den overledene, als mede de leden van het comité Katholiek 's-Gra venhage. Mevrouw Borghols bleef tot het laatst. Intusschen gaan de gezangen voort. Z. H. Exc. Mgr. Huibers is intusschen, vergezeld van priesters en accolieten, naar het altaar geschre den en heeft op de knielbank voor het H. Sa crament plaats genomen. De lofzangen gaan voort. De Bisschop schenkt zijn Zegen met het Allerheiligste, waarvoor allen de knie buigen en waarvoor de vaandels neigen. De plechtigheid is afgeloopen. De duizenden verspreiden zich.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5