SPORT EN SPEL m lip!" fflda&daal mn dag WSSmm mmm HET HUIS SplQNgr MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 ATHLETIEK Zweden wint den dr iel anden wedstrijd HENGELSPORT Jubileum „De Ruischvoorn" HONKBAL H.H.C. verliest van V.V.G.A. De overige uitslagen LAWNTENNIS Toumooi te Oosterbeek ROEIEN De roeiwedstrijden van „De Zaanlandsche" Daventria wint het hoofdnummer TENNIS Amerikaansche kampioenschap pen heeren-enkelspel mÈÈÉêë. tÉz m mm U J SCHAKEN Het Witte Paard WANDELSPORT Eenheid in de wandelsport WATERPOLO H.V.G.B. BOEKT SUCCESSEN D.W.R. wint den U.Z.C.-beker WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles De ronde van Weert voor Schulte VOETBAL Algemeene ledenvergadering E.D.O. V.U.C.—D.W.S. 3—1 ZWEMMEN ZWEMWEDSTRIJDEN TE ZAANDIJK nood steeg ZEILEN WEDSTRIJDEN OP HET ALKMAARDERMEER DUIZEND KAARSEN Nadat Duitschland na den eersten dag een kleinen voorsprong op Zweden en Finland ge kregen had, slaagden de Zweden er in op den tweeden dag dezen achterstand geheel in te loepen, om ten slotte met 147 tegen 141 vóór Duitschland en 134 punten voor Finland de zen interessanten wedstrijd te winnen. Deze vereeniging hield Zondag ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan een groot con cours op witvisch. Men vischte in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Heemstede. Deelgeno men werd door 17 vereenigingen der „Vrijstaande" van Haarlem en omstreken. De uitslag was als volgt: le prijs H.H.V. „Morgenrood" met 81 stuks; 2e prijs „Nooit Gedacht", Vogelenzang; 3e prijs „de Vrije Hengel"; 4e prijs H.H.B.; 5e prijs Karpertje. Held van den dag was J. Abswoude met 21 stuks. De grootste visch ving A. Leuven (26cju.). Vooral door eigen zwak spel heeft HH.C. Zaterdagmiddag van V.V.GA. verloren, waar door HH.C. en A.F.C. een beslissingswedstrijd moeten spelen om uit te maken, wie aangewezen zal worden voor de degradatiewedstrijden. Voor V.V.G.A. wierp Meenhorst vijf innings en Lammers vier. Zij noteerden elk vier kc-er drie slag, zoodat hier het verliezen der H.H.C. niet in schuilt. Voor H.H.C. wierp eerst Pijnakker zeven in nings en daar Van Malsen niet opgesteld was, werd in de achtste beurt het werpen aan Siepel toevertrouwd. Pijnakker noteerde acht keer drie slag, maar gaf ondertusschen ook elf keer vier wijd- Dat zwakke werpen maakte het mo gelijk, dat in de tweede beurt de tweehonkslag van Noltrot drie man over de plaat hielp. Bo vendien kreeg J. Baars zulke moeilijke bailen te verwerken, dat er in dezen wedstrijd alleen a' drie punten op doorgeschoten ballen gescoord zijn. Maar ook het veldwerk van H.H.C. was zwak. Het slot was, dat V.V.G.A, zonder haar ne gende beurt te slaan, met 159 won. Zij kwam daardoor in veilige haven en dwong H.H.C. de onderste plaats met AF.C. te deelen. De uitslag in innings was: H. H. C.: V. V. G. A.: 1- TH.B. I—Ajax II 4—9; H.C.K. II—Celeritas 1432; Schoten IISpaarnevogels 206, H.H.C. IIIR.C.H. n 21—9 (H.H.C. III kampioen der Haarlemsche derde klasse); E.D.O. IVSchoten UI uitgesteld. Order gr-o'e be angstelling zijn op de banen van de OTV te Oosterbeek de laatste ronden van het tennistoumooi gespeeld. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel: halve eindstrijd: van Swol sl. van Olst 97, 62. Hughan sL Wiegers 62, 64. Eindstrijd van Swol sl. Hughan 63, 5—7, 7—5. Damesenkelspel: halve eindstrijd: mej. R. Mechel sl. mej. R. Bemsdorp 26, 97, 63 mej. A. Knottenbelt sL mevr. Hughan 64 62. Eindstrijd; mej. A. Knottenbelt sl. mej. R. Mechel 6—1, 6—4. Heerendubbelspel: van Swt>l en Hughan sl. mr. Brinkert en Jacobson 63, 64. Karsten en Wiegers sl. van der Heide en van Olst 61, 63. Eindstrijd: van Swol en Hughan sl. Kar sten en Wiegers 63, 68, 63. Damesdub'celspel; mevr. M. Joncquire en mej. A. Knottenbelt sl. mej. I. Thonus en me vrouw N. van Lith de Jeude 86, 81. Mevr. A. Sypkensvan Andel en mej. M. Sluys sl mevr. A. Decasseres en mevr. E. Landwehr 61, 61. Eindstrijd: mevr. M. Jbncquiere en mej. A. Knottenbelt sl. mevr. A. Sypkens—van An del en mej. M. Sluis 60, 62. Gemengd dubbelspel; halve eindstrijd: mevr. Joncquiere en Karsten sl. mej. M. Smis en Wilton 86, 63. Mej. A. Knottenbelt en van der Heide sl. hr. en mevr. Hughan 61, 61. Eindstrijd: mej. A. Knottenbelt en van der Heide sl. mevr. Joncquiere en Karsten 62 6—2. De jaarlijksche nationale roeiwedstrijden van De Zaanlandsche mochten zich ook dit jaar in een groote belangstelling verheugen. De uitslagen waren als volgt: Jongens stijl-snelroeien 14—16 jaarin vier- riems oefengieken baan 500 M.1. AMVJ, 2. RIC 3; 3. RIC 5. Dames stijlroeien ovem. vier beginnelingen baan 500 M.: 1. Cornelis Tromp, Hilversum, 74 pnt.; 2. Wilier* III Amsterdam 64 pnt.; 3. AM VJ, Amsterdam 57 pnt. Heeren veteranen snelroeien overn. vier baan 750 M.: 1. Spaarne, Haarlem 2.55; 2. Amstel, Amsterdam 2.56.6; 3. ZZV 3.4.2. Heeren snelroeien dubbel wherry baan 500 M.: 1. Willem III, Amsterdam, 2.16.4; 2. Daventria, Deventer, 2.26.2; 3. Amstel, Amsterdam, 2.37.4. Meisjes stijlroeien vierriemsoefengieken 14 16 jaar baan 500 M.: 1. Vereeniging tot bevor dering van watersport onder jongeren, A'dam 75 pnt.; 2. Cornelis Tromp, Hilversum, 65 pnt.; 3. V.t.b.W.o.j. ploeg 2 59 pnt. Heeren snelroeien single wherry baan 500 M.: 1. Willem III, Amsterdam 3.3.2; 2. Het Spaarne, Haarlem, 3.4. Dames stijlroeien dubbel wherry baan 500 M.: 1. Willem III, Amsterdam, 66 pnt.; 2. Het Spaarne, Haarlem, 65 pnt.; 3. Amstel, Amster dam, 64 pnt. Heeren snelroeien overn. vier beginnelingen baan 1000 M.: 1. Cornelis Tromp, 4.26; 2. Het Spaarne, 4.32.4; 3. die Leythe, Leiden, 4.38.4. Heeren snelroeien overn. skiff baan 1.000 M.: 1. J. de Jong, Amstel 4.38; 2. J. Borghols, Wil lem III, 4.42; 3. K. Zuiüema, Cornelis Tromp. Meisjes stijlroeien vierriems oefengieken 17 18 jaar, baan 500 M.: 1. Vereen, tot bevord. van watersport onder jongeren, 70 pnt.; 2. Cornelis Tromp 68 pnt.; 3. Zaand. Lyceum 59 pnt. Heeren snelroeien overn. vier gevorderden baan 1000 M.: 1. Daventria (stuurman Meyer- son, boeg J. van Drooge, B. Sonnenberg, W. de Ryck v. d. Gracht en B. Scheeffer) 4 min.; 2. AMVJ 4.5.4; 3. Z.Z.V. 4.7.2; 4. Willem III; 5. Die Leythe, Leiden. Dames stijlroeien overn. skiff baan 500 M.: 1. Mej. L. Rees, Cornelis Tromp 81 pnt.; 2. Mej. L. Muller, Spaarne, 69 pnt.; 3. N. Baars ZZV 54 pnt. Heeren gladde skiff baan 1000 M. 1. L. Wie- ringa, Amstel 4.15; 2. R. Stein Bisschop, De Hoop, Amsterdam, 4.18.6; 3. G. Velds, die Ley the, 4.19. Jongens styl-snelroeien 1718 jaar vierr. oefengieken, baan 500 M.: 1. AMVJ; 2. RIC 1; 3. RIC II. Dames stijlroeien overn. vier gevorderden baan 500 M.: 1. De Hoop, 74 pnt.; 2. Spaarne, 72 pnt.; 3. die Leythe 72 pnt. Achtriemsgieken voor heeren, baan 1200 M.: 1. Amstel, 5.3.8; 2. Willem III. Te Forest Hills worden op het oogenblik de Amerikaansche kampioenschappen voor het neeren-enkelspel gehouden. De spelers van den eindstrijd Zijn thans bekend geworden. Het zijn Kramer en Macheil, die elkaar den titel zui len betwisten. De kampioenschappen werden Zondag voort gezet met de partij van Riggs tegen Schroder. Hoewel Riggs een set «noest afstaan kwam zijn overwinning eigenlijk niet in gevaar. Met 6—2, 26, 6—3, 64 won hij de partij. Hunt won van Kovacs met 64, 64, 6—4. - - vf Mevr. Blankers—Koen, beter bekend als Fanny Koen, won met ruim verschil de 100 meter voor dames tijdens de athletiek wedstrijden op de niewe sintelbaan te Lei den, welke Zondag gehouden zijn (Foto Pax-Holland) sBÊÊS Ter gelegenheid van de opening van het complex nieuwe sportvelden in den Leid- schen Hout te Leiden zijn Zondag op de nieuwe sintelbaan nationale atletiekwed strijden gehouden. Een interessant duel vormde ook dit keer weer de finale 100 meter hardloopen, welke ditmaal door Osendarp voor Nota werd gewonnen (Foto Pax-Holland) Voor de onderlinge competitie werden deze week de volgende partijen beëindigd: le klas: A. KleinB. Walker y2C. v. SoestB. Walker 01. 2e klas: J. BaasJ. Lippus 01. Voor de zomercompetitie: 2e gr.: P. v. DeyzenJ. Reeuwijk 10; J. ReeuwijkG. v. d. Stoop 10. 3e gr.: W. WittemanTh. Schoorl 01; C. KortekaasP. Castenmiller 10. Zaterdag 7 September is ten departemente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de eerste officieele vergadering gehouden van den Nederlandschen Wandelsportbond. Het bestuur is daar gekozen en als volgt samengesteld: voorzitter W. Stirler te Breda, secretaris S. Visser te Amsterdam, penningmeester A. Sen der te Haarlem, vice-voorzitter G. J. POs te Amsterdam, tweede secretaris C. de Jonge te Almelo, tweede penningmeester J. Vos te Am sterdam. Op deze vergadering werd een reglements commissie benoemd belast met de samenstel ling van een reglement, dat voor het einde van het jaar gereed moet zijn. Verder werd nog besloten een officieel orgaan uit te geven H.V.G.B. is het afgeloopen weekeinde op een tweetal tournooien uitgekomen en heeft hierin een eersten en een tweeden prijs gewonnen. Za terdagmiddag nam H.V.G.B. met Poelmeer uit Oegstgeest, H.P.C. uit Heemstede en H.Z.V. uit Hillegom deel aan het polotournooi van de Hillegomsche zwemclub. In den eersten wedstrijd behaalde H.V.G.B. een overwinning op de vlot samenspelende Hil legomsche ploeg, die in de eerste klasse van den kring uitkomt. Hauber en Bongert scoor den voor de rust drie maal, terwijl de Hillegom- mers doelman Van Waard twee maal het na kijken gaven. Ten slótte won H.V.G.B. met 43. H.P.C. en Poelmeer scoorden te zamen 17 doelpunten in één wedstrijd. IJdens, de oud- internationale doelman, bezette de middenvoor- plaats bij Poelmeer. Ten slotte maakte Poel meer een doelpunt meer en won met 98. In de finale won H.V.G.B. door goed werk van Hogeland en Hauber met- 74 van Poelmeer, nadat de rust met 4—2 voor H.V.G.B. was inge gaan. Een prachtige beker was de belooning voor het spel van de H.V.G.B.-jeugdploeg. De voorzitter van de Hillegomsche zwemvereeniging reikte de prijzen uit. Ook Zondag kwam H.V.G.B. in het tournool van de Arosterdamsche zwemclub A.Z., om der. Diemerplas-beker, goed voor den dag. In den eersten wedstrijd tegen het reserveteam van A.Z. wonnen de rood-witten met dubbele cij fers, door 'n groot aantal doelpunten van Hau ber, Hogeland en Anthonie (102). A.Z. won van A.P.G.S., waardoor H.V.G.B. in de finale tegen A.Z. 1 moest uitkomen. Er ontwikkelde zich een spannende en gelijkopgaaixie strijd, waarin Ai door N. Tanis, zelf een oud- H.V.G.B,-et, de leiding nam. Frankenthal maakte na een keurigen rush uit de achter hoede gelijk. Na de rust was het Smitshuizen, die zijn ploeg de leiding hergaf, maar nu maak te Hogeland gelijk. Fel streden beide zevental len om de overwinning, totdat Smitshuizen aan de illusies van de H.V.G.B.-ers een einde maak te, door er 32 van te maken. De prijsuitrei king geschiedde door Moeder Triebeis, die op de haar eigen wijze de tropheeën aan de aan voerders der zeventallen overhandigde. UTRECHT, 7 Sept. De Zaterdagmiddag te Utrecht gespeelde wedstrijd tusschen de beide Haarlemsche clubs D.W.R. en H.P.C. welke gold als den eindstrijd van den waterpolodag van de U.Z.C., is in een 72-overwinning voor D.W.R. geëindigd. Zondag werd er een gecombineerde wedstrijd gereden door de leden van de Kampioen, de Jonge Kampioen en Achilles. De A-kl. reden 57 K.M. en de C-kl. 35 K.M. record. De uitslag werd: A-kl.: 1 Stet tijd 1 uur 29 min.; 2 Portegies 1-31-29; 3 Laan 1-31-56; 4 Markensteyn 1-32-4; 5 Claassen 1-33-45. C-kl.: 1 Droog 56-7; 2 Neeft 57-40; 3 M. Kabel 5757; 4 v. d. Aart 58-35; 5 Steenvoorde 58-41. Zaterdag is onder groote belangstelling de ron de van Weert verreden. Hierin reden zoowel profs als onafhankelijken mede. De meest voor aanstaande wielerfiguren hebben hieraan deel genomen en het is de Bosschenaar Schulte ge weest-, die als eerste over de eindstreep gekomen is. Zijn voorsprong op nummer twee, Pellenaars, bedroeg nog drie kwart minuut, op van Amster dam, den derden aankomende, een volle minuut. Het parcours bedroeg 105 kilometer, zoodat met een gemiddelde van ongeveer 37 k.m. gere den is. De uitslag luidt als volgt: 1. Schulte (Den Bosch) 2 uur 48 min. 10 sec.; 2. Pellenaars 2 uur 48 min. 55 sec.; 3. A. van Amsterdam 2 uur 49 min. 10 sec.; 4. Motké (Amsterdam). Op één ronde: 5. Steenbakkers (St. Michiels Gestel); 6. Wijdenes (Den Haag); 7. Hofstede (Gouda); 8. Engel (Amsterdam)9. v. d. Voort (Clinge)10. Joossen (Maden)11. Cor de Groot (Amster dam!12. van Swelm; 13. van Vliet (Gouda). In verband met de verordening van de Duit- sche weermacht, welke heeft bepaald dat nie mand zich na 10 uur op straat mag bevinden behoudens enkele uitzonderingen deelt het bestuur van Edo mede, dat de algemeene leden vergadering, welke gehouden zou worden op Vrijdag 13 September as., tot nader aankon diging is uitgesteld. Zondag speelde V.U.C. een vriendschappelijken wedstrijd tegen D.W.S., welke door de Hagenaars na een van weerszijden goed gespeelde match met 31 werd gewonnen. Te Zaandijk organiseerde de zwemvereeniging Nereus Zondagmiddag kring wedstrijden voor den kring Noord-Holland boven het IJ, waaraan tevens een dual-meet NereusD.A.W. (Alk maar) verbonden was. Een opmerkelijke prestatie leverde tijdens deze wedstrijden de Nereus-zwemmer Dick Breeuwer, die er in slaagde het kringrecord op de 100 M. rugcrawl heeren, dat ten name staat van zijn clubgenoot J. S. Wegener, met een tijd van 1.21.6, met niet minder dan 2.1 sec. te ver beteren en het te brengen op 1.19.5. Bij de da mes zag de kringkampioene op de 100 M. school slag dames, Tr. Bakker, zich verslagen door mej. A. van Loenen, eveneens van Nereus. 100 M. borstcrawl heeren: 1. G. Wulp, DAW, 1.06.3; 2. D. Breeuwer, Nereus, 1.6.9; 3. A. C. van Hinte, Zwet, 1.9.4. 25 M. rugslag adspiranten meisjes: 1. T. de Rover, DAW, 19.2; 2. A. Wulp, DAW, 3. B. Melk, Nereus, 21,7. 50 M. schoolslag adsp. meisjes: 1. T. Nieuwen- huizen, Nereus, 46.3; 2. T'. de Louw, Nereus, 46.7; 3. G. Veenis, Het Zwet, 48.2. 100 M. schoolslag heeren: 1. G. G. Gerkens. Nereus, 1.19.2; 2. D. C. Boot, Nereus, 1.23.5; 3. F. Mays, DAW, 1.27. 50 M. borstcrawl adsp. meisjes: 1. G. Warde naar, DAW, 37; 2. T. v. Tongeren, De Ham, 37.1; 3. T. de Rover, DAW, 37.8. 25 M. rugslag adsp. jongens: 1. J. Walig, Ne reus, 17.6; 2. J. H. Bos, Nereus, 17.9; 3. E. Buys, Nereus, 18.3. 100 M. schoolslag dames: 1. A. van Loenen, Nereus, 1.33.2; 2. T. Bakker, Nereus, 1.35.9; 3. A. Klunnen, DAW, 1.45.4. 50 M. borstcrawl adsp. jongens: 1. J. Quard, DAW, 31.6; 2. J. Koopman, Nereus, 33.4; 3. P. de Greeuw, Neptunus, 34. 100 M. borstcrawl dames: 1. J. Spreeuw, Ne- Bertus Wrinken was woedend: „Wat, jij trou wen met dien kerel?" viel hij tegen zijn dochter uit, toen Nora hem vertelde van haar voorge nomen huwelijk met Robert van Genk. „Hij ver dient nog niet eens genoeg om zichzelf te on derhouden, laat staan een gezin." „Ik begrijp niet, vader," zei Nora, „dat zich daar zoo druk over maakt. Robert en ik heb ben uitgerekend dat wij er best met zijn salaris kunnen komen." „Best! best!" smaalde de oude heer, „jij noch hij weet, wat een huishouden kost enen het slot zal zijn, dat vader kan bijspringen." „Hierin zult u zich toch vergissen, vader. Mocht ook de nood aan den man komen, dan nog zouden wij ons niet om hulp tot u richten. Al zouden wij ook honger moeten 'lijden, dan nog zou dit niet gebeuren. Dus u hoeft niet bang te zijn, dat wij bij u om geld zullen aan kloppen, waarvoor u schijnt te vreezen." „Je kunt een goed leven hebben, als je met Volders trouwt. Met dien anderen zul je honger lijden. Dit voorspel ik je." „Liever met Bob honger lijden, dan met Vol ders weelde heb benVader, ik ben u altijd rVn(>-1 Hp gehoorzaam ge- U H weest, maar hier- I in kan ik mij niet laten dwingen. Ik trouw met Bob van Genk. U kunt mij niet uw wil opleggen, want mijn jaren geven mij het zelfbeschik kingsrecht." „Goed. Trouw dan, als je niet naar goeden raad wilt luisteren, maar weet dan ook, dat al les tusschen ons uit is. Voor góéd uit." „Dit meent u niet, vader," schrok Nora. „Zeker meen ik dit." „Moeder zaliger zou „Het roerend met mij eens zijn," onderbrak hij haar, wetend, waar zij op doelde. „Neen, vader, moeder zou zeggen: „Het hart spreekt ook mee." „Je weet, dat moeder mij ook voor mijn geld genomen heeft." En omdat ze niet gelukkig met u was, doelde ze door deze ondervinding er altijd op, dat bij een huwelijk het hart ook mee moet spreken. Zij werd trouwens tot dit huwelijk met u ge dwongen." „Niet gelukkig met mij?" stoof mijnheer Wrinken op. „Had ze niet alles, wat ze hebben wou?" „Laten wij dit chapiter nu maar verder rus ten, vader. U weet heel goed, dat moeder het betreurde, zich door haar ouders te hebben laten beïnvloeden. Maar ik zal niet zoo dwaas zijn." Nora was de kamer uitgegaan. De breuk, tus schen haar vader en haar ontstaan, werd niet geheeld, ook niet toen zij al een jaar getrouwd was en de voorspelling van haar vader gedeelte lijk bewaarheid werd. Wel leden zij en haar man nog geen armoe, maar elke uitgave moest met overleg geschieden en hetgeen op tafel gebracht werd, verschilde veel met de dineetjes die thuis altijd werden opgediend. Nora had haar moeders versterf gekregen en daarvan had zij een kleine villa en meubels ge kocht. Robert had zijn salaris en hiermee moes ten zij zien rond te komen, hetgeen een groot* probleem was, toen het restant van Nora's erfe nis er bij ingeschoten was. Beiden peinsden zich het hoofd suf op welke manier nog meer bezuinigd kon worden. En toen de winter voor de deur stond en de garde robe hoognoodig bijgevuld diende te worden, zei Robert: „Wij moeten maar hypotheek op onze villa zien te krijgen, of ze verkoopen en kleiner gaan wonen, dan hebben wij ook geen dienst meisje meer noodig en kun jij je misschien met een werkster behelpen." „Een hypothéek? Ach, neen, Rob, die kunnen wij immers toch niet aflossen? En ons huis ver koopen? Ik ben er zoo aan gehecht. Ik voel mij hier zoo gelukkig, hoe moeilijk wij er ook voor staan. Maar wat wij wél konden doen," was ze plotseling opgelucht, „een paar kamers ver huren. Natuurlijk niet met den kost. Of.... als men genoeg zou willen betalen.... Dan zou ik een bekwamer dienstbode nemen. Wat denk je?" „Niet slecht bedacht, kind." Er werd eerst nog gewikt en gewogen. Twee benedenkamers zouden zij er voor kunnen af staan en het zijkamertje, dat ze tot nu toe nog niet gebruikt hadden, voor henzelf inrichten. Nora was plots een en al geestdrift voor deze, zooals zij meenden, goede oplossing. Er werd een advertentie opgesteld en in een krant geplaatst. Te bevragen op het kantoor van dit blad, had Robert er bij geschreven. Maar Nora vond beter straat en huisnummer aan te geven, want zei ze, de menschen zijn dan eerst verplicht naar het kantoor te gaan en daar zien ze, dunkt mij, wel eens tegen op. Dit was gebeurd. Er stond ook bij: Na zes uur. Dan was Robert van zijn bureau thuis en kon mede over de eventueele liefhebbers een oordeel vel len, was de meening van Nora. Beiden zaten dien avond, een beetje zenuw achtig, op den uitkijk of er ook iemand kwam opdagen. De klok sloeg zes uur en tegelijk belde een heer aan. Een weinig neerbuigend stonden Nora en Ro bert hem te woord. De heer, die zich voorgesteld had als Rudolf Karsen, bezichtigde de kamers, vroeg enkele inlichtingen en gaf te kennen dat hij liever zijn maaltijden op zijn kamer gebruikte, want dat hij er niet van hield bij slecht weer de deur uit te moeten. Op geld zag hij niet. De kamers stonden hem aan: het uit zicht voor en achter was ruim; had hij zin om te wandelen, dan was hij gauw in het volle veld en in de bosschen. „En" zei hij glimlachend tot Nora, „u en mijnheer staan mij nogal goed aan. Ik geloof dat ik best met u zal kunnen opschie ten. Ik ben rentenier en nu in de stad in pen sion, maar ik heb mijn zinnen nu op buiten gezet en daarom heb ik dan ook gezorgd tijdig hier te zijn en den voorrang te kunnen hebben, als er nog meer liefhebbers mochten komen." Nora en Robert keken elkaar vragend aan. „Laten wij spijkers met koppen slaan," her nam Rudolf Karsen. „Ik zal u driehonderd gul den per maand betalen." Het duizelde Nora en Robert. Driehonderd gulden! Robert verdiende per maand maar een beetje meer dan de helft ervan. „Is.... u erg moeilijk op het eten?" vorschte Nora. „Moeilijkmoeilijk? Het hoeft geen groote luxe te zijn, maar toch ook weer niet een alle- daagsch potje, ziet u." „Mij dunkt, we moeten dan maar besluiten meneer Karsten te nemen," opperde Robert. Hij wendde zich tot zijn aanstaanden kostgan ger. „Wanneer wenscht u te komen, meneer Karsten?" „Over acht dagen, als het u schikt." „Er moeten nog enkele veranderingen aan gebracht worden," zei Robert, „maar we zullen zorgen dat die klaar zijn." Mijnheer Karsten vertrok. Robert en Nora vielen elkaar van vreugde om den hals. De nóód was geweken. Geen zorgen dan alleen voor de maaltijden endat mijnheer Karsten te vreden was en bleef. „Moeten we niet eerst informaties naar hem nemen?" vroeg Nora. „Waarom? De man ziet er keurig uit. Hij wekt vertrouwen, en hij was ook heel openhartig Neen, dat vind ik onnoodig." De week was om. Er hield een taxi voor de villa stil. Met een juichkreet snelde Nora naai buiten. „Vader, o, hoe heerlijk dat u ons einde lijk eens komt opzoeken." Huilend van blijdschap en ontroering gaf ze hem eenige zoenen en zich tegen hem aandruk kend, ging ze gearmd met hem naar binnen. Alles was er nu goed. Vader had haar vergeven: dit bewees hij door zijn komst. Toen zij in de kamer waren, vroeg hij: „Zijn mijn vertrekken in orde?" „Uw vertrekken?" wedervroeg Nora. „Blijft u dan een tijdje logeeren? O, hoe gezellig, va dertje!" Ze dacht er zelfs, door haar vreugde, op dat oogenblik niet aan, dat gezien de komst van hun kostganger, er geen plaats meer was om te logeeren. „Je moet de groeten hebben van meneer Kar sten," zei Bertus Wrinken, een lachje onder drukkend. „Van meneer Karsten? Kent u dien dan? Hijheeft bij ons kamers gehuurd en aan stonds komt hij hier zijn intrek nemen," ver telde Nora hevig kleurend. Wrinken kon zijn lach niet meer bedwingen. Nora keek hem verbaasd aan. „Kindje," zei hij, „ik had jullie advertentie gelezen en ik begreep dat deze maatregel niet voor niets genomen werd. Enik.... ik heb al lang naar je verlangd, maar je weet, vader Wrinken kan niet gauw vergeten. Nu Is dit voor bij. Ik kom dus bij jullie inwonen, als jullie er niet op tegen zijn?" „Hoe kunt u dat denken, vadertje!" „Ru Karsten is een oude kennis van me. Ik ontmoette hem onlangs en ging sindsdien wel eens ergens een potje bier met hem drinken. Hij was aanstonds bereid voor afgezant te spelen en.. ..hier ben ik dus." Dien avond was het feest in de villa, waarbij Rudolf Karsten niet ontbrak. (Nadruk verboden) reus, 1.20; 2. A. Wulp, DAW, 1.23.8; 3. A. Klun nen, DAW, 1.30. 100 M. rugcrawl heeren: 1. D. Breeuwer, Ne reus, 1.19.5 (nieuw kringrecord)2. P. Wulp, DAW, .23.2; 3. C. Breedt Bruyn, Nereus, 1.25. 50 M. rugcrawl dames: 1. M. Vigevano, Nereus 42.1; 2. F. de Rover, DAW, 42.8: 3. A. Melk, Ne reus, 43.2. 50 M. schoolslag adsp. jongens: 1. J. de Ruy- ter, DAW, 41.8; 2. S. Teeling, Nereus, 42; 3. J. Koopman, DAW, 43. Estafette 25 M. adsp. meisje, 25 M. idem jon gen, 50 M. dame en 50 M. heer: 1. DAW, 1.36.5; 2. Nereus, 1.39.3. Waterpolo; NereusDAW heeren 51. Puntentelling dual-meet: Nereus 72 pnt. en DAW 62 pnt. Het wijst niet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer Is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT' Zondag hield de Zeilvereeniging „De Onder ling" op het Alkmaardermeer wedstrijden, wel ke onder behoorlijke weersomstandigheden plaats vonden; de deelname was zeer groot; er gingen 65 deelnemers van- start. De uitslagen luidden als volgt; B.M.-Klasse A: 1. Gladoo van D. Stelling, Wormerveer; 2. Aeolus van H. Hartog, Koog aan de Zaan. B.M.-Klasse B: 1. Joker van D. Stam, Koog aan de Zaan; 2. Bengel van J. Schilp, idem. B.M.-Klasse C: 1. Tini van D. Bergsma, Zaan dam; 2. Uki van D. J. de Groot, Uitgeest; 3. van M. Buys, Zaandam. 6 Meter B.M.-Klasse A met middenzwaard: 1. Trio van H. Prins, Zaandam; 2. Trico van J. B. Schaar, Zaandam. Idem met vaste kiel: 1. Ill try van J. Fenen- ga, Beverwijk; 2. Woelwater van C. Zant, Zaan dam; 3. Anco van J. W. Keeman, Zaandam. Sharpies: 1. Slee van C. Mohr, Heillo; 2. Zephir van M. Witkamp, Uitgeest. 6 Meter B.M.-Klasse B: 1. Swallow van J. Bakker, Zaandijk; 2. Meerkoet van J. Borneman, Zaandijk; 3. De Hulk van D. Woerdeman, Zaandijk. Zaanklasse: I. Robbedoes van P. Prins, Oost- zaan. Gemengde klasse: 1. Nimrod van W. Bruyn- zeel, Zaandam; 2. van C. ten Broek te Wor- mer. met de door MEREDITH NICHOLSON 44 Het leven kreeg voor mij weer meer waarde en ik was bijna gelukkig. En nu zie ik in hoe hopeloos mijn strijd geweest is. Maar toch ben Jk blij, dat ik u gevolgd ten naar Cincinnati. Ik ben blij, dat het vooruitzicht op het verlies van een fortuin mij niet daarvan heeft kun nen weerhouden. En ik wil u vertellen, dat Arthur Pickering niets van mij te vreezen zal hebben. Ik zal geen pogingen in het werk stel len, om hem te straffen; om uwentwil zal hij vrij uit gaan." Een zucht, zoo diep, dat hij mij aan een snik deed denken, ontsnapte haar keel. „Waarom gaat u niet naar hem met uw edelmoedigheid?" vroeg zij dan. „En u is zoo gauw geneigd kwaad van mij te denken! Ik zal mijzelf niet verdedigen, maar dit wil ik u toch zeggen, mijnheer Glenarm: Ik wist absoluut niet, dat mijnheer Pickering dien avond een bezoek zou brengen aan de Armstrongs. Ik was zeer verwonderd, teen hij mij telegrafeerde, dat hij zou komen, en, toen ik dien nacht door drong in den tunnel, had lk daarmee een be doeling, die...." „Ja?" „Ik was bang, mijnheer Glenarm, bang dat uw grootvader niet op tijd zou komen; bang dat u den strijd zou verliezen en ik keerde met mynheer Pickering naar St. Agatha terug, omdat ik voelde, dait er iets vreeselijks zou ge beuren met u Vlug wendde zij zich om en vluchtte in de richting van de school. Bij de deur, onder het licht van de lamp haalde ik haar in. Haar hand lag reeds op de leuning van de trap. „Maar hoe had ik dat moeten weten?" riep ik uit. „U had mij bespot met mijn gevangen schap op Glenarm; u tartte mü u te volgen, terwijl u wist dat mijn grootvader nog In leven was en toezag, of ik mij hield aan zijn voor schriften. Als u mij kunt vertellen...." „Ik zal u niets meer vertellen. U was veel te gauw geneigd kwaad van mij te denken, mij van vreeselijke dingen te beschuldigen!" „Dat komt, omdat ik je lief heb, Marianne! Ik was jaloersch op den man, die reeds in mijn jeugd mijn vijand was. Je was zoo schoon.... je past zoo wonderwel in het vredige, het rustige van dit landschap! Ik had gehoopt op de Lente op de Lente en op jou!" „Oh, alstublieft...." Gejaagd haalde zij adem, terwijl zij stijf de leuning omklemde. Het licht van de lamp viel boven op ons, doch lk kon mij nu niet ver wijderen, zoolang ik nog wankelde tusschen hoop en twijfel. Ik greep haar hand en trachtte haar in de oogen te zien. „Maar je tartte mij om je te volgen! Waarom deed je dat?" „Ja?" Zij trachtte zich te bevrijden. „Waarom deed Je dat, Marianne?" „Omdat ik wilde....* „Ik wilde dat je zoudt komen, Heer van Glenarm!" Driemaal sinds dien avond hebben de boomen van het Glenarmpark zich getooid in Lente- pracht. Gisteren trok ik het laatste blad van de maand Maart van den kalender. April in Indiana! April in het hart! Het doet mij terug denken aan het zoete wonder van de dagen, die wij samen doorbrachten, wachtend op Juni, met een wonder gevoel in onze harten, als het gezang van de nachtegalen. Weer verteedert mijn hart, als lk de vogels hoor zingen in het gulden zonlicht van de Lente. Mijn verhaal van avonturen op Glenarm House is grooter geworden dan aanvanklijk mijn be doeling was, en ik moet toegeven, dat deze heerlijke Lentedagen niet bestemd zijn om in een studeerkamer doorgebracht te worden. Marianne kijkt de vellen manuscript door, die op tafel liggen en verzoekt mij het werk te staken om met haar een wandeling te gaan maken door het Lentebosch. Buiten op het terras loopt mijn grootvader onrustig heen en weer, vol verlangen zich te begeven naar zijn geliefd meer. Over sommige personen moet ik u evenwel nog het een en ander vertellen. Larry heeft in Rusland heel veel succes gehad met een boek van revolutionnaire strekking en vertoeft op het oogenblik bij Tibet. Zijn vader heeft van de Engelsche regeering de garantie gekregen, dat zijn zoon vrijuit zou gaan, zoolang hij buiten Ierland en Engeland blijft. Bates is in Califomië en heeft daar een groote vruchtenkweekerij en toen hij ons met Kerstmis een bezoek bracht, droeg hij al de kenteekenen van een gelukkig mensch. Stoddard heeft Marianne en mij getrouwd in de kleine kapel bij St. Agatha en iederen keer, als hij ons met een bezoek vereert, gevoelen wij dat wij staan tegenover een man, niet alleen groot van lichaam, doch ook groot van ziel is. Zuster Theresa staat nog steeds aan het hoofd van haar instelling en zij en de in bruine kleederen gehulde zusters zijn aangename buren. Picke ring's lotgevallen zijn voldoende beschreven in de kranten en zijn naam wordt nooit weer ge noemd op Glenarm House. Wat mjj zelf betreft Marianne wordt on geduldig ik heb met behulp van mijn groot vader Glenarm House voltooid en er werkelijk van gemaakt, wat mijn grootvader er van ge maakt wenschte te zien. Het is een schoon, in drukwekkend gebouw, dat de trots is van de menschen uit den omtrek. De tunnel is dicht gegooid, zoodat de Deur van Verbijstering tot het verleden behoort. En nu mag het ijdel schijnen van een jongen man om zooveel van zich zelf te schrijven, toch moet ik u zeggen, dat mijn rol in de geschie denis van Glenarm House de minst belangrijke is geweest. Mijn wensch was alleen, weer te geven op welke wijze mijn grootvader er in slaagde van uit een andere wereld neer te zien in ons tranendal en hij zelf drong er op aan, dat ik dat doen zou, terwijl de indrukken nog versch in mijn geheugen liggen. Marianne de geduldigste aller vrouwen heeft zich naar het terras begeven, verlangend naar de Lentezon en den helderen blauwen hemel en eindelijk ben ik klaar om met haar mee te gaan. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6