Loederdag! Mm fm De eerste schooldag TIEN GEBÓDEN msmm k r voor de goede voeding otten en pannen Kaasboter, iets voor de boterham ÏSpi De overgangsmantel kan ver in den herfst dóór gedragen worden Ken de gaven van Uw moestuin Wat maakt ge van Uw ontbijt en twaalfuurtje Mogelijkheden met ruiten.... en met den najaarsmantel Dames en Meisjes, maakt nu zelf Uw kleeding! DE VROUW EN HAAR TIJD -W Zoo zou men het féést van vandaag kun nen noemen. De verjaardag van ons aller Moeder. Een echt volksfeest in verheven zin, omdat hier de geleerde bespiegeling over Goddelijke geheimen achteruit treedt, om ruimte te laten aan de eerbiedige vreugde en fantasie van een katholiek volk, dat géén gebeurtenis uit Maria's leven wil ver geten. Dat moet voor niet-geloofsgenooten wel iets wonder'üks zijn: de viering van een gebeuren, waarover de H. Schrift ons niets, maar dan ook niets mededeelt. En deze zullen zich soms afvragen, of de devoties der Kerk van Rome nog wel op een gezonden grondslag berusten. Het is immers niet veel, wat de Bijbel over Maria's leven verhaalt, en over haar jonge ja ren weten wij heelemaal niets. En toch heeft het christenvolk van oude tij den af zich graag beziggehouden met een over wegen en feestelijk vieren van allerlei gebeur tenissen uit den levensloop der Heilige Maagd. Het liet daarbii vaak aan de verbeelding vrij spel, getuige mirakelspelen en schilderingen uit de middeleeuwen. Maar ook bleef het binnen de perken der redelijkheid. Want hier sprak een groote, zuivere liefde, en wie daardoor gedreven wordt zal niet licht dwalen. Zeker niet als al les gebeurt ter verheerlijking van het schoon ste kleinood, dat Gods scheppende handen maar wisten te vormen. De Maria-vereering. zooals zij zich in den loop der eeuwen heeft ontwikkeld, is dan ook alleszins redelijk. Alléén: het is geen redelijk heid van het nuchtere verstand en anders niet. maar zij ontleent haar hoogere, diepere, ster kere kracht aan het beminnende hart. En dit weet en begrijpt steeds velerlei zaken, die voor koele berekening altijd als een gesloten boek zullen blijven. Daarom ook staan wij allen in blijde bewondering om de wieg van dit Jood- sche meisje, dat zich uiterlijk nog in niets van anderen onderscheidt. Want wij weten dat alle aartsvaders en profeten, alle heilige mannen en vrouwen uit Gods volk, alle nobele geesten ook uit vroeger eeuwen zich met ons om deze wieg verdringen en zich verheugen brj het ontbloeien van deze schoonste bloem, om wier zoeten geur geheel ons geslacht het geluk mocht terugvin den Zulke overwegingen zijn op dezen dag alles zins gerechtvaardigd, want zij vormen niet meer dan een vanzelfsprekend gevolg van reeds be kende geloofsgeheimen. En ook mogen wij ons dan zulk een gebeuren zoo levendig en kleur rijk mogelijk voorstellen. Het gold immers de geboorte van een erfdochter in het gezin van een algemeen geachten Jood, in wiens huis dus zeker buren, bloedverwanten en vrienden de vreugde kwamen deelen. En dat gebeurde in 'n Oostersch-kleurige omgeving: tevens in die sfeer van opgewekten godsdienstzin, die ook nu het voorrecht van een waarlijk godvreezend gezin mag worden genoemd. Is het daarnaast verantwoord zoo zou men verder kunnen vragen nog verder te gaan en zich zulk een gebeuren voor te stellen alsof het in een ons bekende omgeving plaats vond? Men denkt hier aan verhalen van Felix Tim mermans, aan schilderingen van Italiaansche primitieven, zooals Giotto, aan Dürer's Ma- rienleben. waarin de geboorte der heilige Maagd wordt uitgebeeld op een huiselijke wijze, en zóó. alsof de woning van Joachim en Anna ge heel was ingericht zooals de huizen in den tijd, toen de schilder leefde. Och, een beetje „Dichtung" kan hier geen kwaad, en is zelfs goed wanneer zij onze ge voelens van liefdevolle aandacht weet aan te wakkeren. Als men er zich maar bewust van blijft, dat de uiterlijke aankleeding niet meer dan hulpmiddel is en slechts dienen mag om onze devotie te versterken. Dan ontkomt men ook vanzelf aan het gevaar eener ongebreidel de verbeelding, die licht de waarheid aan een zekere nieuwsgierigheid opoffert. Want om de ze „Wahrheit" is het toch steeds te doen: om den echten, diepen zin der gebeurtenissen, die zoo schoon en belangrijk waren dat het was, of Gods engelen daarbij in eerbiedvolle huive ring den adem hebben ingehouden. Met behulp van deze inzichten kan men bijvoorbeeld ook komen tot een juiste waar deering der werken van Anna Catharina Em merich, die meer dan een eeuw geleden in een Rijnlandsch klooster haar „Leven der H. Maagd Maria" (Holl. uitgave van Romen en zonen) op schrift liet stellen. Haar levendige, kleurrijke beschrijvingen, die vaak aan schilderijen van middeleeuwsche primitieven herinneren, kunnen ons nu nog zeer wel helpen in inniger contact met de heiligen uit den Bijbel te leven ook al gevoelt men wel eens twijfel opkomen aan gaande de historische juistheid der voorgestel de tafereelen. Een goed begrijpende lezer zal zeker steeds de waardevolle kern weten te waardeeren. die in deze bladzijden aanwezig blijkt te zijn. Wij veroorloven ons hier een gedeelte over te nemen uit het hoofdstuk, waarin de geboorte der Heilige Maagd wordt beschreven. „Ik zag, dat Joachim, daags vóór de beval ling van Anna, zijn talrijke dienstknechten naar zijn kudden heenzond en ook van Anna's dienstmaagden slechts de noodigsten in huis hield. Ook hij zelf trok zich naar zijn dichtst bijgelegen weiden terug. Ik zag de drie vrouwen, bloedverwanten van Anna tegen den avond haar woning binnen gaan. Zij begaven zich naar haar woonkamer achter de haardstede en omhelsden haar. Toen Anna haar gezegd had, dat de bevalling nabij was, hief zij staande met haar een psalm aan. Anna was als in vervoering; ik zag haar als van een lichtgloed doordrongen. Ik zag het ver trek, waarin zij zich bevond, vol van licht en daarboven vertoonde zich de ladder van Jacob. Ook de drie vrouwen waren van verbazing en blijdschap vervuld en ik geloof, dat zij ook de verschijning zagen. Eerst na deze blijde ontboezeming werd den aangekomen vrouwen een kleine maaltijd, be staande uit brood vruchten en water met bal sem, aangeboden. Zij aten en dronken staande en legden zich neer om te rusten van de reis. Anna bleef op om te bidden en wekte de vrou wen te middernacht om met haar te bidden. Anna opende de deuren van een kleine muur kast, waarin zich een doos bevond, die een hei ligdom bevatte. Aan beide zijden stonden lich ten. Men schoof ze uit een koker omhoog en stak er spaanders onder, opdat zij niet zouden afzakken. De lichten werden ontstoken. Een voetbankje met kussens stond aan den voet van dit soort altaartje. Anna knielde voor het kastje neder. Zij sprak weer een psalm. Ik zag nu, hoe een bovennatuurlijk licht het vertrek vervulde, rondom Anna zweefde en voller werd. De vrouwen vielen als verdoofd op haar aange zicht. De lichtgloed nam rondom Anna geheel den vorm aan als het brandende braambosch van Mozes, zoodat zij voor mij geheel onzicht baar werd. De stralen der vlam verspreidden zich naar de binnenzijde en opeens zag ik, dat Anna haar van licht omgeven kind op de han den droeg, het in haar mantel wikkelde, aan het hart drukte en het dan op het voet bankje neerlegde en verder bad. Ik hoorde het kind weenen en zag, dat Anna onder den lan gen sluier, waarin zij gehuld was, doeken te voorschijn haalde." Een mooie gedachte uit dit hoofdstuk, die vooral vandaag verdient te worden overwogen, moge hier tenslotte nog worden weergegeven. De zieneres zegt, dat Joachim en Anna zich in groote overgave aan Gods wil op Maria's ge boorte hebben voorbereid, en besluit dan met er op te wijzen: „dat de reinheid, kuischheid en onthou ding der ouders en hun strijd tegen al wat onrein is, een onmetelijken invloed uitoefe nen op de heiligheid der kinderen." Mogen wij heilig zijn, opdat onze kinderen een lente van hooger leven aan de wereld zul len brengen! M. B. In het algemeen kan het vetgehalte van de voeding gunstig worden beïnvloed onder meei door het gebruik van de vette kaassoorten, van volle melk, van vette visch en van vet vleesch. Men kan voornamelijk van melk, boter en kaas zelf een uitnemende smakelijke broodbe legging samenstellen. Zij is dan zóó smeuïg, dat zij goed kan worden uitgesmeerd en vooral in dezen tijd bij vele huisvrouwen in den smaak zal vallen. Wanneer men immers het recept van zoo'n lekker .smeerseltje" heeft, zullen niet al leen het ontbijt en de koffietafel, doch ook de namiddag- of avondboterham er wèl bij varen. Deze belegging, waarvan het recept hier volgt, behoeft zeker niet onder te doen voor een van vóór-den-oorlog en heeft bovendien de goede eigenschap, een schat aan voedingswaarden te bezitten. Men heeft het volgende er voor noo- dig: 3 ons boter, 11/4 ons bloem, 1 ei, 1/2 liter melk, 2 ons vette kaas in geraspten vorm, zout naar smaak, wat peper, mosterd en aroma. Doe 11/4 ons van de boter in een pan, voeg hieraan de droge bloem toe en verwarm a) roerende tot een gelijkmatige massa is gevormd. Voeg de melk toe en laat alles al roerende bin den en ongeveer vier minuten doorkoken. Voeg de rest van de boter toe. Laat, nog steeds roerende, de massa afkoelen; hierna worden het ei en het zout er door gewerkt, evenals de kaas peper, mosterd en aroma. Hoewel deze kaasboter geen verdere beleg ging vraagt, smaakt bijvoorbeeld tomaat er uit stekend bij. De te gebruiken kaas kan jong, be legen of oud zijn. Het mengsel kan niet lang worden bewaard, in den zomer twee a drie da gen, doch een restant kan men gebruiken bij het stoven van groenten of in soepen; voor bakken en braden doet men beter onvermengde ingrediënten te gebruiken. Het springen van een steek met als gevolg de onvermijdelijke ladder, be- teekent een ramp, sinds we voor een paar kousen vijf punten moeten af staan, tenzij we ons de luxe permit- teeren de ragfijne puurzijden kous te dragen. Maar ook dan is de gespron gen steek ons een doorn in het oog, want het kost ons een reparatie zoo niet een paar nieuwe kousen en als het ongeluk ons overkomt ter wijl we van huis zijn en we dus de gehavende beenbekleeding niet kun nen ruilen voor een gave, is dat een ergernis te meer. Een stukje toiletzeep, waarvan we een hoekje even bevochtigen om er vervolgens mee langs begin- en eind- steek van de ladder te wrijven, stopt het onheil voor korten tijd. Een drupje nagellak, dat men tijd geeft om te stollen, remt den lossen steek op meer afdoende wijze; heeft men noch zeep noch nagellak bij de hand, dan kan men met speeksel hetzelfde resultaat bereiken. Thuisgekomen, moet 't eerste werk zijn, de kous uit te trekken, door het water te halen, te laten drogen en daarna te repareeren. (Foto's Delia) Als u de reparatie zelf opknapt, of wel uit zuinigheidsoverwegingen of omdat u niet kunt wachten tot de re- paratie-af deeling in uw kousen- (of schoenen-) zaak de kous weer onzicht baar geheeld aan u aflevert, moet u wat geduld, een fijne haakpen plus een fijne naald ter hand nemen en zorgen voor zeer goed licht. Zijn er twee steken naast elkaar gevallen, dan bewerkt men eerst de eene ladder, daarna de andere. Men neemt de steken telkens op, zooals men een gevallen steek in een brei werk opneemt. Is de dwarsdraad, waarover de steek gewipt moet wor den, stuk getrokken, dan spant men een nieuwen draad. Hiertoe dient de fijne naald, voorzien van een draad zijde precies in de kleur. Men heeft naald en haakpen tege lijkertijd bij het werk en gebruikt een van beide naar gelang noodig is. Is ook naast de ladder versterking ge- wenscht, dan stopt men met een rag fijnen draad door. Dit werkje verrich te men niet op een maasbal maar op de hand. Er is maar één bezwaar aan het bezit van een ruiten manteldat men er nog een an deren mantel bij moet hebben. Want om zich- zelve dag na dag in hetzelfde brutale patroon (een blok is nooit bescheiden) te zien, gaat op den duur op z'n zachtst gezegd, schromelijk vervelen. Ook k'unnen er dagen zijn, dat men zich ten eenenmale niet gestemd voelt om met een zoo opvallend patroon als de licht en don kere ruit te loopen, want bent u het niet met me eens, dat een ruit pittig gedragen moet worden om z'n volle bekoring te hebben en dat „de pit" bij degenen, die den mantel aan heeft een houding van „ik heb plezier in mijn leven en ik zou wel tot het einde van de wereld wil len gaan" veronderstelt? Zoo ongeveer, als de mannequin, die dezen Amerikaanschen reisman tel demonstreert. De goede kant van de ruit is echter, dat de ruit zichzelf garneert. Door de stof schuin te nemen en dwars te verwerken met het rechte blok, wordt een alleszins bevredigend effect verkregen. Ziet u maar eens, hoe aardig het schuine pand. waar de zak aan vastzit, op de rechte voorbaan het doet bij den hier gerepro- duceerden mantel. Weet u ook, dat de ruit, schuin genomen, slanker maakt? Een tweebaans rokje, van onderen wijd uitloopend, waarbij de opgaande lijnen van het schuin genomen ruiten patroon in het midden naar elkaar toe loo pen, doet den omvang minder schijnen. Dat een gedeeltelijk versleten of om andere redenen afgedankt ruiten kleedingstuk zich uit stekend laat combineeren met effen stof, mag misschien nog wel eens herhaald worden in de zen tijd, waarin we allemaal of we er ple zier in hebben of- niet voor de noodzaak ge zet worden, van oud nieuw of tenminste nieuw- lijkend te maken. Een van de eerste zorgen, bij den overgang van dit seizoen naar het volgende, pleegt den najaarsmantel te gelden. Deze is warmer en van meer sluiting voorzien dan de zomerman tel, maar van losser materiaal dan de mantel jas. Een zomermantel zou men desnoods kun nen missen, maar zonder tusschenmantel kan men het in dit weinig geprononceerde klimaat moeilijk doen. En nu wij zullen moeten gaan roeien met de riemen, die we hebben, zullen we verstandig doen, de mogelijkheid onder deoogen te zien, dat de najaarsmantel, we veronderstel len dat u dien bezit van.'t voorjaar, voor win termantel zal moeten spelen. Het kan immers zoo met ons gesteld zijn, dat we een, misschien zelfs twee wintermantels bezitten, die hun bes ten tijd gehad hebben, en die desnoods nog mee kunnen voor „de donkere dagen vóór Kerstmis", maar die toch „voor netjes" niet meer geschikt VRAAGT UW WINKELIER OF DROGIST 11 CT. P. ZAKJE6ÈLIJK AAN l'POND SUIKER Zendt bon en 25 nent aan postzegels bü voorkeur van 3 cent en U ontvangt een mooi boek met ruim ïüO maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakke lijk onze methode is om THUIS alle klee- dir ding te leeren maken en vermaken. BON a»» INSTITUUT E.N.S.A.I.D, Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres; Als het met de vacantie, waar je als „juf frouw" even hard naar verlangd hebt als de kinderen, gedaan is, valt het niet mee na zoo lang luieren weer serieus te beginnen. Maar met een reuzenzwaai van je lange beenen spring je den bewusten morgen uit je bed en probeert je gedachten te concentreeren op de taak, die je weer wacht 't Is nog vroeg als je aan de school arriveert. Toch staan er al een stuk of wat moeders met hun spruiten aan de schoolpoort, 't Schijnt een gewoonte te zijn, ze den eersten dag zelf te ko men brengen. Geduldig wachten ze tot de zus ters komen om de poort open te maken. Ze be ginnen onmiddellijk een praatje met elkaar, hoewel ze vóór vandaag elkander waarschijnlijk nog nooit gezien hebben. Als het wat lang duurt zijn ze volkomen op de hoogte van elkanders familie-aangelegenheden Vijf zwarte gedaanten verschijnen om den hoek en de vrouwen zuchten verlicht. Er komt een stille spanning op haar gezicht, terwijl ze afwachten, wie het eerst haar zuster zal aan klampen. Zusters, met vrouwen naast zich, de kinderen er achter aan dribbelend, trekken de speelplaats op en blijven, als ze daar een geschikt plaatsje hebben gevonden, redeneerend staan. De kin deren zoeken elkaar op. Groote-menschenpraat interesseert hen niet. Ze gaan een spelletje .be ginnen De moeders staan daar met haar zuster (die het moeilijk dochtertje in de klas heeft) te praten tot alle bezwaren haar van het hart zijn, óf dat de zuster er een eind aan maakt; er zijn van die vrouwen, die van geen ophouden we ten, als ze eenmaal op dreef zijn geraakt. Langzaam aan trekken de diverse moeders weg, tevreden of maar half voldaan, naar ge lang het succes van hun gebabbel. De speel plaats is Intusschen één geroezemoes van kin- Ook het Buitengewoon Lager On derwijs herneemt zijn gewonen gang derstemmen geworden. Ze zijn blij dat de school weer gaat beginnen, ze gingen zich vervelen. Kinderen, vooral deze moeilijke om niet te zeg gen achterlijke stumperds, moeten bezig worden gehouden en daar heeft moeder in haar drukke huishouden dikwijls geen tijd voor. Zoo gauw de kinders je in de gaten krijgen komen ze je omsingelen, geven handjes en be ginnen allemaal tegelijk met hun fantastische vacantieverhalen. Je luistert er naar met ple zier. Maar dan wordt het tijd om binnen eens een kijkje te nemen. In de gang staat het hoofd der school met twee moeders. Vriendelijke dorpsvrouwtjes zijn het, 'n tikje verlegen, een beetje onbehouwen. Maar ze meenen het zx> goed! Met den bus zijn ze van hun kleine dorpje heelemaal hierheen gekomen om de zusters tóch nog eens te vra gen of ze goed voor Mientje en Trientje willen zorgen! Nu ze er zijn. blijft de vraag echter onuitgesproken, maar een tasch met extra voor de gelegenheid uitgezochte mooie, groote eieren hebben ze meegebracht, en dét zal de zuster wel zeggen wat de beide vrouwtjes denken en zoo graag hadden willen vragen als ze maar ge durfd hadden. De zuster hééft 't begrepen, want terwijl je langs het groepje heengaat en met een half oog naar de twee tasschen kijkt, zegt ze: „We zullen tóch wel goed zijn voor de kin deren, ook zonder dat de moeders wat voor ons meebrengen, nietwaar juffrouw?" En glim lachend wijst ze naar de dingen in haar hand, waar ze blijkbaar niet goed raad mee weet. De moedertjes hebben zich omgedraaid en kijken je zoo goedig en vol vertrouwen aan, dat t je als een flits door je hoofd schiet: „lande lijke onschuld". En je zegt met de volste overtuiging en harte lijk: „Natuurlijk zullen we goed voor uw kin deren zijn, hoor!" Met de gedachte aan de stomme bede in hun lieve oogen ga je den eer sten dag met tweehonderd procent energie het niéuwe trimester beginnenja, er is je heel wat toevertrouwd. C. S. De huisvrouw, die de beste soorten groenten van de minderwaardige wil kunnen onderschei den, dient het volgende te weten: Sla en andijvie moeten een krop hebben en geel van kleur zijn. De groene smaakt eenigs- zins bitter. Bieten moeten donkerrood zijn, anders zijn ze smakeloos. De middelmatig-groote zijn de beste. Eveneens van knollen. Koolraap van middelmatige dikte verdient de voorkeur. Inwendig moet zij blank zijn en niet houterig. Als zij hoekig, droog of gevlekt is, deugt zij niet. Wortelen (roode of gele) zijn een zeer gezond voedsel. De Hollandsche helderroode zijn de bes te; de gele laten zich beter bewaren voor den winter. Uien om te bewaren, daarvoor zijn de zilver witte of helderroode aangewezen. De dikke, peervormige uien bederven spoedig. Tuinboonen moeten fijn van schil en goed ontwikkeld zijn. Bij bladgroente moet men er vooral op letten, dat de groente frisch, niet slap of verwelkt is en er geen onkruid tusschen zit. Koolsoorten moeten vast en zwaar zijn, bloem kool helder wit met gesloten bloem. Bij de jonge peulvruchten en doperwten mo gen geen wormstekige zijn, sla- en snijboonen moeten niet dik zijn en mogen geen vlekken op de schillen vertoonen. Ze moeten versch ge plukt, jong en groen zijn. (Fotobur. „Mundi") zijn. De overgangsmantel daarentegen is pas aangeschaft, nieuw van snit en nieuw van stof. Ook al is dan de kleur dan wat licht, welk be zwaar is er tegen om zoo'n mantel dóór te dra gen? Met het offer van eenige punten kunt u wattine in de voering laten zetten, wat de be schermende capaciteit van den mantel aanmer kelijk verhoogt. Een bontkraag, misschien wat bont langs de zakken, doet stilzwijgend de rest. Het is maar een raad.... dien u niet hoeft op te volgen. Of u van den winter dan een mantel zult hebben, waarin u misschien wel eens hui vert, of dat ge in uw oude afgedankte winter jas zult loopen, daarin zal uw gevoeligheid of uw ijdelheid het beslissende woord spreken. Wanneer ge een pot verrukkelijke versche thee had gezet en iemand zou tot u zeggen: „Laat die thee nu voortaan maar door den gootsteen verdwijnen en eet alleen de blade ren". dan zoudt ge ongetwijfeld geen al te hoo- gen dunk krijgen van diens geestvermogens. En tóchhebt ge er wel eens ernstig over nagedacht, dat nog altijd de meeste huisvrou wen en misschien ook gijzelf iederen dag op nieuw tegen de beginselen der hedendaagsche voedingsleer zondigt door groenten en aardap pelen „af te gieten" en daarmede een schat van .voedingswaarden weg te werpen, terwijl al leen het afgetrokken, uitgekookte product op tafel wordt gebracht, ter „versterking" van het gezin? Neen heusch, wanneer ge deskundigen raad wilt volgen, dan moet ge zeker in dezen tijd het voedingsvraagstuk terdege onder het oog zien, want nu, meer dan ooit. is het immers zaak niet alleen dié etenswaren te 4coopen die werkelijk van waarde zijn voor de gezondheid van het lichaam, doch bovendien van deze wa ren niets verloren te laten gaan door een fou tieve bereidingswijze. Eerst door den nieuwen toestand en den daar uit voortvloeienden maatregel tot rantsoenee ring der levensmiddelen is er in ons land ook in breedere kringen meer belangstelling ont staan voor een zoo economisch en tevens zoo goed mogelijke voeding. Dat deze belangstelling vroeger nooit bijzonder groot was is des te op merkelijker, waar toch een goede voeding een der belangrijkste factoren is voor onze gezond heid, terwijl de moderne mensch over het al gemeen wèl interesse toont voor alle andere mogelijkheden om „fit" te blijven, zooals het beoefenen van sport, baden en zwemmen, ge nieten van zon en licht en lucht, verzorgen der huid, betrachten der hygiëne op allerlei gebied, slapen met open ramen; wat niet al. En zoo heeft dan de oorlog, deze donkerste aller donkere wolken, ook al weer een zilveren randje: de groeiende belangstelling voor een goede, harmonische en volwaardige voeding, die niet alleen de groote bouwstoffen koolhydra ten, eiwitten en vetten bevat, doch ook de stoffen, die slechts in zeer geringe hoeveelheden in ons lichaam worden opgenomen, zooals de vitamines, voedingszouten en mineralen. Véél valt er op dit gebied nog te bestudeeren, dik wijls ook verschillen de meeningen der deskun digen onderling, doch de groote richtlijnen zijn wel aan te geven. De volgende „tien geboden" zijn door de Commissie voor de Voorlichting uit den Voe dingsraad samengesteld en verdienen dus zeer zeker de bijzondere aandacht: le. In den regel is het gebruik van bruin brood te verkiezen boven dat van wittebrood. 2e. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingswaarde van buitenge wone waarde, die in alle kringen dagelijks be hoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C betreft, een zelf de beteekenis voor onze voeding als fruit. 3e. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe; zoo dit niet mogelijk is, kunnen radijs, ramenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen. 4e. Een dagelijksch gebruik van 21/2 ons groente is voor een volwassene gewenscht. 5e. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert, en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw. 6e. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niets behoeft te worden af gegoten. 7e. Melk is niet alleen een belangrijk bestand deel van de kindervoeding. Het is allerminst kinderachtig, wanneer een volwassene dagelijks melk of karnemelk bij den broodmaaltijd ge bruikt. Een hoeveelheid van 1 a 3 bekers per dag is. ook voor den volwassene, uit een voe- ~,;"°.=ro"'mmt allerminst een luxe. 8e. Uiteraard kan men de melk ook in de kof fie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot Bloemkool-fricadellen om een restje bloemkool op te maken. Een flinke bloemkool, drie a vier aardappelen, vier beschuiten, een ei, 25 gram boter, peper, zout, nootmuskaat. De gekookte bloemkool met de aardappelen fijnmaken en vermengen met het geklopte ei, de boter en de gestampte beschuit. Peper en zout naar smaak toevoegen. Van de massa ron de platte koekjes vormen, die gepaneerd wor den en daarna in boter of olie aan beide kan ten goudbruin worden gebakken. Tomatenboter van een restje tomatenpuree. Een ons versche boter, twee theelepels dikke tomatenpurée, een half theelepeltje paprika, twee volle theelepels fijngehakte peterselie. Roer de boter tot ze zalfachtig is; meng er eerst de paprika door, daarna de tomatenpurée en de peterselie. Gebruik voor sandwiches of boterhammen deze boter op zichzelf, of leg op de twee snee tjes brood eerst een laagje dunne komkommer schijfjes. Broodgehakt van de laatste sneetjes oud brood. Vier sneden oud bruin brood weken in melk. Een uitje fijn hakken met wat peterselie en dat bruin fruiten met een stukje boter. Het brood goed uitknijpen, den ui en peterselie er door heen roeren en het op smaak afmaken met maggi of soja. Dan van het deeg mooie platte koekjes vormen, ze door paneermeel rollen en aan beide zijden in de koekenpan bruin bakken. Aardappelkoek van een restje aardappelen. Ongeveer een kilo gekookte aardappelen. Eén of twee eieren. Twee ons geraspte, belegen kaas. Ongeveer een kwart liter melk. Zout, nootmuskaat, boter, peterselie. Maak de aardappelen fijn (dit gaat het beste als ze nog warm zijn) en vermeng ze met de andere ingrediënten tot niet te droge purée. Laat een lepel boter in de koekenpan bruin worden. Bak hierin de helft van de purée tot een groote koek, die met behulp van een deksel wordt om gekeerd. Bak de rest van de purée op dezelfde wijze. tot zich nemen; ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht. 9e. Kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele gevallen een belangrijke voedingsverbete ring beteekenen. 10e. Vleesch wissele men af met visch- en kaasgerechten. Als men bovendien nog de volgende punten in gedachte houdt: het is raadzaam het heele jaar door zooveel mogelijk versche groenten te eten, hetgeen met een beetje overleg voor velen doenlijk is; de producten van onzen bodem in eenvoudi- gen vorm, zooals groenten, fruit, melk, boter, kaas en ongebuild meel, hebben in den regel veel meer waarde dan de z.g.n. „veredelde pro ducten", zooals b.v. witte suiker en bloem; het weinige vocht, dat overblijft, wanneer men groenten op moderne wijze kookt, kan in den vorm van een sausje worden gebruikt; eten, dat lekker smaakt, wordt in vele ge vallen beter verteerd dan eten, dat met tegen zin of onverschilligheid wordt genuttigd; dan zal niet alleen uw eigen gezin, doch de ge- heele bevolking daar wèl bij varen! Niet lang geleden schreef dr. van Schelven zijn populaire boek: „Wat maakt ge van uw le ven?" en met een kleine variatie hierop zouden we thans een weliswaar ietwat prozaïscher, doch stellig niet minder actueel vraagstuk kunnen aanroeren en wel: „Wat maakt ge van uw maaltijden?". Ja wanneer ge tot die lieden behoort, die hun zeven sneden oorlogsbrood verdeelen over ontbijt, twaalfuurtje en mogelijk nog het „hapje voor 's avonds laat" en wanneer ge dan daarbij hardnekkig de steeds slapper wordende thee en koffie drinkt, dan is 't waar lijk geen wonder, dat ge zoekt naar wat afwis seling. En dus.... waarom zoudt ge niet eens ondernemend zijn, eens van het oude afstappen en kennis maken met wat minder bekende, maar dikwijls uiterst waardevolle en smakelijke pro ducten van onzen bodem, die ontbijt en twaalf uurtje kunnen maken tot maaltijden, die zélfs afwisselender, voedzamer en lekkerder zijn dan die van vroeger, waar ge zoo aan vasthoudt? Een der grootste attracties van uw buiten- landsche reizen was stellig hef. nieuwe, zoo ge heel andere voedsel, dan ge tliuis gewend was. Welnu hoewel ge thans niet kunt reizen, be hoeft ge u toch die eene aardige zijde van het vroegere vacantie-uitstapje niet te ontzeggen, want ook thuis kunt ge andere, origineele en smakelijke gerechten maken, die 'de dagelijksche sleur onderbreken. Het is immers niet anders dan een zekere laksheid, steeds een zeker deel onzer producten te gebruiken en een ander, even lekker en even waardevol deel, te negeeren! Er bestaan ontbijtgerechten als: gort met karne melk, gortebrij, hangop, havermout met vruchten en havermoutpap, kastanjepap en boekweite- grutten met karnemelk. Maak er dus eens ge bruik van! Melk is het meest waardevolle voed sel en in combinatie met dc een of andere graansoort vormt ze zelfs een uit voedingsoog punt volmaakt geheel! Ook voor het twaalfuurtje levert onze eigen bodem alle mogelijke producten. We kunnen b.v. voor het middagmaal meer groenten en aard appelen koken dan gewoonlijk en het restje om twaalf uur verwerken tot een smakkelijke salade s zomers) of tot een warm hapje 's winters) Voor het slaatje voegen we er wat rauwe groen ten als: kropsalade, andijvie, geraspte wortel, tomaat, ramenas, radijs en als slasaus hangop, yoghurt of botcrmayonnaise bij, daar resten in voedingswaarde achterstaan bij versche pro ducten. Voor het warme hapje maken we ge bruik van wat geraspte winterwortel, geraspte kool, fijngesneden rauw lof, een scheutje warme melk en wat geraspte kaas. Op deze wijze wor den ontbijt en twaalfuurtje niet alleen waarde voller dan vroeger, doch bovendien zorgen we er zoodoende voor, dat er evenwicht ontstaat tus schen hetgeen de Nederlandsche bodem op brengt en hetgeen wij gebruiken voor onze voeding. Ten slotte nog een recept ,voor een buiten gewoon smakelijk twaalfuurhapje: Tuinder spannekoek Rest aardappelen, rest groente, 1 of 2 eieren, zout en nootmuskaat, wat melk, 2 afgestreken eetlepels boter of vet, een uitje, geraspte kool of derg. Wrijf de aardappelen fijn en vermeng ze met de fijngesneden groente, het geklopte ei en wat peper en zout. Voeg zoo noodig wat melk toe, maar zorg dat de massa niet te nat wordt. Laat de boter in de koekenpan heet worden. Doe er de massa in en spreid deze zooveel mo gelijk uit. Bak de massa als één koek aan weers kanten bruin (omkeeren met behulp van éen deksel).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 8