Beperkt aantal slachtoffers bij eersten grooten aanval O.ICenW. Identiteitskaarten „De luchtaanvallen op Londen vormen slechts een begin" vereenigde katholieke Dag en nacht niet meer te onderscheiden Secretariaat-generaal De bepalingen van het verdrag van Crajova Spanningen tusschen Boekarest en Moskou De Duitsche actie tegen Londen Britsche duikboot gezonken Groote beteekenis der wereld stad voor Britsche economie en defensie PERS DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22590 Groote schade in wijken aan de Theems Aanval op de haven Nieuwe aanvallen «1 Mr. H. J. Reinink belast met voor- loopige waarneming Verdere regeling wordt uitgewerkt DE TOESTAND VAN KALLIO GEVANGEN ROEMENEN IN VRIJHEID GESTELD Overgangskabinet thans door Antonescoe gecompleteerd Ratificatie zal wellicht dezer dagen plaatsvinden ROOSEVELT OVER BASES IN STILLEN OCEAAN Hearst schrijft dat Ver. Staten den oorlog tegemoet gaan Amer. torpedojagers in Britschen dienst gesteld Maria Geboorte De „Prawda" over Carol en de garantie voor Roemenië Engelsche luchtaanval op Oostende De luchtraid op Hamburg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek STOCKHOLM, 9 Sept. (D.N.B.). In een officieel Engelsch communiqué wordt mede gedeeld, dat bü den luchtaanval van Zater dag te Londen 306 menschen om het leven *'jn gekomen en 1337 zwaar gewond. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, wordt hier beschouwd als een bewijs voor het feit, dat de Duitsche aanval op strategische ob jecten gericht was. Toonaangevende kringen in Londen verkla- *®h, naar de diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat de luchtoorlog op het punt staat in een kritiek stadium te treden Men «an zeggen, dat hij in een crescendo overge daan is, maar hij heeft zijn hoogtepunt nog biet bereikt. In de verklaringen van deze krin gen wordt opnieuw bevestigd, dat de aanval- n van het Duitsche luchtwapen zich o.a. ge acht hebben tegen verkeersverbindingen dus °P militaire doelen. Gisteren en vannacht hebben, naar het DJh.b. van welingelichte zijde verneemt, slechts weinig luchtgevechten plaats gevon den. Er werden 22 Britsche vliegtuigen, daarvan twee door luchtdoelgeschut, neer geschoten. Vier Duitsche machines worden vermist. Het viel op, dat de Engelsche af keer door jagers aanzienlijk zwakker was dan voorheen. De luchtafweer ontwikkelde doven de City van Londen een doelloos en onregelmatig vuur, terwijl slechts enkele Britsche jagers den strijd aanbonden. Gver den eersten dag van de Duitsche ver geldingsactie tegen Londen zijn in Italiaansche kringen bijzonderheden ontvangen, die vooral duidelijk bevestigen, dat de Duitsche vliegers Selfs thans nog hun aanvallen tegen militaire doelen richten. Dit wordt, volgens de te Rome ontvangen berichten, zelfs in politieke kringen j* Londen toegegeven. Enorme schade is in de havens en fabrieken en andere bedrijven, welke v°or de oorlogvoering van belang zijn, aange licht. Tallooze loodsbooten, mijnenvegers sleep- oooten en vrachtschepen van allerlei soort wer den tot zinken gebracht. Het spoorwegverkeer m de uitgebreide havenwerken van de Theems ^erd reeds in den eersten nacht van den groo- J®n aanval volkomen stilgelegd. Een reeks dok- ken is deels wegens de daarin" vernielde schepen, deels wegens de ingestorte reusachtige h>agazijnen, onbruikbaar geworden. Alleen op het arsenaal en de scheepswerven werden eenige duizenden bommen geworpen. Minstens 300 6roote brandhaarden werden in den eersten dacht geteld, waarvan 50 ook overdag niet ge- dluscht konden worden. Verscheidene fabrieken 'terden door ontploffingen en branden volkomen Verwoest. Talrijke opslagplaatsen van olie en benzine zijn in vlammen opgegaan. De ergste fdhade hebben de dokken van Silverston, Al- ^rt en St. George geleden. De Duitsche bommen hebben in de getroffen "ijken van Londen buitengewoon groote schade «angericht, aldus meldt de speciale correspon- ^®ht van het Amerikaansche agentschap United ress uit Londen. Het leven in Londen is, zoo wordt verder in dit bericht gezegd, na de Duit- ®che aanvallen van Zaterdag nog stiller gewor- ^.eh dan op gewone Zondagen. De vernielingen 'jh bijzonder ernstig in de stadswijken aan de Theems, waar tijdens de aanvallen van de laat- dagen meer dan duizend bommen zijn ge vallen. ..Ik begon," aldus meldt de Amerikaansche ^"■respondent verder, „mijn tocht door de stad anuit een spoorwegstation, dat in het algemeen hoor de Londenaars als uitgangspunt voor de ~°ndagsuitstapjes wordt gebruikt. In het ge- eele station was bijna geen mensch te zien en reeds na enkele kilometers kon ik aanzienlijke kahade aan de spoorweglijn constateeren. Men ag echter niet vergeten dat hier in de om geving van de spoorlijn de groote dokken en haveninstallaties liggen. Nog steeds stijgen rook wolken op van in brand geraakte opslagplaatsen graanpakhuizen. Enkele gebouwen waren tot hen grond toe afgebrand, terwijl uit andere ge houwen nog steeds vuur en rook te voorschijn **am. Klaarblijkelijk had men de hoop opgegeven, hoze gebouwen nog te kunnen behouden. Een fr°ot aantal kaden en laadpieren schijnt vol- ehig verbid Zjjn Men zag overal zwarte brandmuren. Brandweerlieden waren nog steeds 'JVerig bezig met het opruimings- en blusschings- Werk." ^Een beeld van de vernietigende slagen van het jjUitsche luchtwapen, toegebracht aan de hoofd rad van Groot-Brittannië, geven de Londensche Correspondenten van verscheidene Zweedsche laden die uit eigen ervaring de kracht van de uUitsche aanvallen hebben leeren kennen. De Londensche correspondent van „Stock- holms Tidningen" schrijft o.a.: „In den nacht van Zaterdag op Zondag braken hcn- herden Duitsche bommenwerpers door en heden in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden uitbreken. De vlammen waren kilometers ver te zien. De rook stond ih aikke, zwarte, witte en gele wolken boven Eonden. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vree- Selijken luchtstrijd beleefd als dien ik Za terdagavond boven de Londensche havens Badegeslagen heb. Vliegtuigen raasden naar he aarde, versperringsballons suisden bran- hend tegen den grond, zwarte rookmassa's Wentelden in golven naderbij. Telkens en telkens weer stegen dichte rookwolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar het brandende gebied. Op yele plaatsen waren de brandweermanschap- Den in het geheel nog niet met hun werk "egonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten straten. Het hef tigst woedden de branden op den Zuidelijken °ever van de Theems." h>e correspondent schildert zün ervaringen bij het vijftigste luchtalarm te Londen sedert het begin van het groote offensief in de volgende bewoordingen: „De kanonnen begonnen in het Oosten te donderen. In den zonneschijn zagen we twee Duitsche eskaders van elk omstreeks tien machines, die juist met donderend lawaai naar het Noordwesten vlogen. Rondom hen ex plodeerden granaten als witte ballen, maar de, Duitsche toestellen zetten onverstoorbaar hun weg voort. Twee minuten later leek het wel of de vliegtuigen werkelijk uit alle hemelstreken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fantas tische motorgehuil der toestellen, die tot den duikaanval op de versperringsballons overgingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlammen op gingen en neerstortten, omgeven door een vet tige zwarte rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeelde, nader den nieuwe eskaders met donderende motoren. Met een oorverdoovcnd lawaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stortten zij zich op de haven. Deze aanval heeft alles in de schaduw gesteld, wat tot dusver in den luchtoorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den in druk van een aardbeving bij den neldersten zonneschijn, en toen stegen overal rookmassa's op. Ik geloof, dat de strijd maar twintig tot der tig minuten duurde, maar men vergeet den tijd, als men zelf aan een dergelijke gebeurtenis deelneemt. Ik volgde de groote meerderheid van de brandweerauto's naar het Oosten. Weldra stuitten wij op de eerste bomkraters Toen wij iets verder naar het oosten gekomen waren, leek het vuur een reusachtige muur, die alles voor ons afsloot. De vlammen begonnen langs de straat op te laaien en toen doorrijden te gevaarlijk werd, sprongen wij letterlijk door muren van vuur. De houten pakhuizen brand den knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk water, want de waterleidingen zelf waren al beschadigd. Van den Zuidelijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan den Noorde lijken oever uitbreidde. De zon stond bleek en onwerkelijk achter een dikken rook- sluier. Hier kent men dag noch nacht, slechts reusachtige branden, die als een prairievuur steeds verder om zich heen vreten. Het is wel duidelijk, zoo besluit de Zweedsche journalist, dat het vuur niet alleen terwijl ik dit schrijf in de haven is ontstaan, maar oat de Duitsche aanval tegelijkertijd ook tegen mdustrieele installaties langs de Theems en in het oosten van Londen gericht was. De elec- trische centrale en andere installaties van open bare diensten zijn beschadigd. Wij bevinden ons in het slotoffensief en Engeland strijdt voor zijn leven. Indrukwekkend is ook het verslag van den Londenschen medewerker van „Dagens Nyheter", die o.a. schrijft: „In den nacht van Zaterdag op Zondag kon men op de Theemsbruggen zon der moeite in het schijnsel van de geweldige branden de krant lezen. De hoofdstad van het Britsche imperium heeft haar tot dusver zwaar- sten slag geïncasseerd. Het gedunde Zondags- verkeer in de straten van Londen, en de leem ten in het autobusverkeer en de ondergronósche spoorlijnen toonen den toevalligen bezoeker het duidelijkst wat in den afgeloopen nacht voor gevallen is." Naar D.N.B. bericht is het eerste lucht alarm te Londen vandaag gemaakt te 16.10 uur Greenwichtijd. Het D. N. B. heeft Maandagavond van het luchtfront het volgende relaas ontvangen over het optreden van de Duitsche gevechts- en jachttoestellen tegen Londen. De Duitsche vliegers vlogen in kleine een heden verdeeld naar Londen. Zij kwamen uit het Zuiden vanuit verschillende richtingen. Vele snelle Duitsche jagers waren aanwezig. Spoedig waren de toestellen in gevechten met de Engelschen gewikkeld. Af en toe ontplofte een granaat van het luchtdoelgeschut tusschen de rookwolken. De Duitsche bommenwerpers doken door den rook en wierpen hun dood en verderf zaaienden last op de voor den oorlog Bovenstaande foto geeft een suggestief beeld van de Duitsche bomaanvallen op Londen. Een „Heinkel 111" boven de brandende Britsche hoofdstad (foto Stapf) Met de voorloopige waarneming van de werkzaamheden van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijksminister Seyss-Inquart, den ad ministrateur aan dat departement mr. H. J. Reinink belast. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is binnenkort een regeling te wachten omtrent de identiteits kaarten, welke voor iederen Nederlander van 1 October af verplichtend worden gesteld. Het departement van Binnenlandsche Za ken heeft instructies gezonden aan de gemeentebesturen, die voor de uitreiking zullen zorg dragen. belangrijke objecten van de geweldige stad. Steeds nieuwe branden en ontploffingen werden waargenomen. Daartusschen schoten opnieuw hocge steekvlammen omhoog. Het trillen van den grond geleek af en toe op een aardbeving. Op verschillende plaatsen stortten kade-instal laties in en vielen opslagplaatsen in elkaar. De strijd is weer op zijn hoogtepunt, HELSINKI, 9 Sept. (D.N.B.) Over den ge zondheidstoestand van den Finschen president Kallio is Zondagavond laat het volgende bulle tin uitgegeven: „Er js geen merkbare verandering gekomen in den toestand van den president. Direct levens gevaar is er niet." LONDEN, 9 Sept. (D.N.B.)De admiraliteit deelde hedenavond officieel mede, dat de Brit sche duikboot „Phoenix" verloren is gegaan. De „Phoenix" liep in 1929 van stapel. Zij had sen waterverplaatsing van 2440 ton en behoorde tot het type, dat wordt gebruikt voor het patrouil leeren in overzeesche wateren. BOEKAREST, 9 Sept. (D.N.B.). De re geering heeft alle personen vrij gelaten, die gedurende de laatste weken van Carol's be wind in een concentratiekamp opgesloten zijn onder de beschuldiging van versprei ding van valsche geruchten. De gewezen politie-prefect van Boekarest, generaal Gabriel Marinescoe, is zooals ver der wordt gemeld te Tumu Severin gear resteerd op het oogenblik, waarop hij naar Joego-Slavië trachtte te vluchten. Tenslotte wordt bericht dat de Roemeen- sche premier, generaal Antonescoe, het tegenwoordige overgangskabinet heeft ge completeerd door de benoeming van kolo nel Rloesanoe tot onderstaatssecretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. SOFIA, 7 Sept. (D.N.B.) Het Bulgaarsch- Roemeensche verdrag van Crajova bevat de volgende bepalingen 1. Nauwkeurige afbakening van de nieuwe grens terstond na ratificatie van het ver drag. 2. Op 15 September overneming van het bestuur door de Bulgaarsche burgerlijke overheid. 3. Op 20 September 9 uur begin van den in tocht der Bulgaarsche troepen. Beëindiging van de militaire bezetting vóór 30 Sep tember. 4. De voorgeschreven verhuizing van de weder - zijdsche volksgroepen in de Noordelijke en Zuidelijke Dobroedsja moet binnen drie maanden na ratificatie voltooid zijn. 5. Voor de minderheden buiten de Dobroedsja is vrijwillige verhuizing mogelijk. 6. Bulgarije verplicht zich tot het betalen van een schadeloosstelling van 450 millioen lewa (ongeveer 18 millioen rijksmark) binnen twee begrootingsjaren. Daarmede gelden alle Roemeensche vorderingen als gesloten. 7 Roemenië van zijn kant verplicht zich tot het schadeloos stellen voor alle inningen en beslagnemingen van de laatste maanden. Gemengde commissies zullen zich met de technische uitvoering belasten. Het Bulgaarsche blad Wetsjer brengt de eerste bijzonderheden over de onderteekening van het verdrag van Crajova. De onderteeke ning geschiedde Vrijdagmiddag in de feestzaal van het Koninklijke Roemeensche kasteel. Voor de onderteekening vertoonden de leden van de Roemeensche delegatie hun nieuwe vol machten, die reeds door Koning Michael, gene raal Antonescoe en den minister van Buiten- landsche Zaken Manoilescoe waren opgesteld. Terstond na de onderteekening keerden de beide delegaties naar hun hoofdsteden terug. Naar de Bulgaarsche bladen melden zal de uitwisseling der ratificatie-oorkonden over het verdrag van Crajova te Boekarest uiterlijk op 16 September plaatsvinden. Naar echter verluidt bestaat de t>edoeling, de ratificatie reeds de komende dagen te laten geschieden om de grenscorr.missies in staat te stellen zoo snel mogelijk met de nieuwe grensafbakening te beginnen. In verband met de ratificatie van het ver drag zal een buitengewone parlementszittmg gehouden worden, welke tegelijk met de goed keuring van het verdrag van Crajova ook de begrooting voor de nieuwe provincie zal op stellen. De Zuidelijke Dobroedsja zal, naar ver luidt, voorloopig als een soort gouvernement- generaal bestuurd worden. Tot gouverneur- generaal zou benoemd worden de garnizoens commandant van Wama, generaal Popof, die ook de uitvoering van de militaire bezetting tot taak zal krijgen. Deze be zetting zal in vier phasen geschieden. Elk der vier gebieden waarin het gebied van de Zuide lijke Dobroedsja is gedeeld, zou van de Zwarte Zee tot den Donau 15 Kilometer lang en 220 Kilometer breed zijn. De eigenlijke feestelijke herdenking van de hereeniging is vastgesteld op den derden October, den Bulgaarschen na- tionalen feestdag. BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.). In bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat Rijksmaarschalk Göring persoonlijk de operaties der lucht- machtafdeelingen tegen Engeland leidt. Daaruit kon met zekerheid worden opge maakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogsleiding ernst is met de aangekondig de vergelding voor de nog steeds voortdu rende Britsche nachtvluchten en bombar dementen op de burgerbevolking in verschil lende deelen van Duitschland. Men ver klaart tevens, dat uit de persoonlijke lei ding van Göring de vaste wil blijkt de actie tegen militaire en strategische objecten ir. Londen en geheel Engeland niet met een of twee groote aanvallen te laten afloopen. De persoonlijkheid van den maarschalk staat er borg voor, dat de actie van de luchtmacht even krachtig als aanhoudend zal zjjn. Naar aanleiding van het zwakker worden van den Britschen afweer zegt men hier, dat het opvalt hoezeer het optreden van Engelsche jagers af neemt. Opmerkelijk is ook, dat de Engelsche jagers ernstige gevechten steeds meer trachten te vermijden. In de Reuterberichten van den laatsten tijd wordt zeer veel gesproken van het in het vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vliegers. Aan Duitsche zijde ziet men daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wel een laatste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, verschillende scholen voor jachtvliegers te sluiten. Het half-geoefende personeel werd in den strijd gebracht, waardoor de minder waardige qualiteit van eenige Engelsche jacht vliegers verklaard wordt. Ook zijn bestuurders van gevechtsvliegtuigen voor jachtvliegtuigen gereed gemaakt, hetgeen een nieuw teeken van zwakheid is. De Duitsche luchtmacht heeft bij de gevech ten van Zaterdag in totaal 26 vliegtuigen ver loren, waarvan slechts vier gevechtsvliegtuigen, dus bommenwerpers waren. Hieruit blijkt dui delijk dat de Duitsche jagers met groot succes tegen de Britsche jachtvliegtuigen zijn opge treden. De Duitsche gevechtsvliegtuigen, aldus verklaart men tenslotte, hebben overdag en bij het beste zicht hun doel onbestreden kunnen bereiken. Het luchtruim boven Londen behoort den Duitschers zoo vaak zij dat willen en de Duitsche leiding dit noodig acht. De groote actie van het Duitsche lucht wapen tegen de voor de oorlogseconomie bjjzonder belangrijke objecten in Londen en in het Londensche industriegebied maakt de vraag belangrijk, in hoeverre de verde digingskracht van Engeland in Londen ge concentreerd is. Dit is in bijzonder sterke mate het geval, daar in Londen talrijke fa brieken der Engelsche bewapeningsindustrie vertegenwoordigd zijn en daar Londen daarenboven een belangrijke centrale van beslissende beteekenis vormt voor het En gelsche economische leven. Deze groote beteekenis blijkt uit de volgende cijfers: in Groot-Londen is rond twintig pro cent van alle arbeiders van Engeland werk zaam; de verzorgingsindustrie van Engeland is voor een vierde gedeelte in Londen vertegen woordigd en meer dan de helft van de voor de voedselvoorziening van het land bijzonder t)e- langrijke vleeschpakhuizen bevindt zich in het Londensche industriegebied. De Engelsche in- en uitvoer gaan voor ruim een derde gedeelte via Londen en zijn haven installaties. Ongeveer een vierde gedeelte van de productie-capaciteit der Engelsche machine- bouwindustrie is in het Londensche industrie gebied gevestigd. Voor de Engelsche wapenindustrie is Londen van beteekenis door zijn fabrieken voor de ver vaardiging van vliegtuigen en ballons en voor namelijk van vliegtuigonderdeelen, alsmede van gevechtswagens en motoren. Tevens bevinden zich in het Londensche in dustriegebied kanonnenfabrieken, o.a. ook voor ■de vervaardiging van licht luchtdoelgeschut, alsmede kruit- en springstoffenfabrieken. Ook werden handvuurwapens, lonten en gasmaskers in Londen vervaardigd. De haven van Londen is met een kadelengte van 55 kilometer de groot ste der wereld. Ook is deze haven de grootste opslagplaats ter wereld. Van den totalen Engelschen invoer ging 60 pCt van den vleeschinvoer, 40 pCt. van den wolinvoer, 31 pCt. van den petroleuminvoer 30 pCs van den veevoederinvoer en rond een kwart gedeelte van de invoeren aan graan en meel, aisir.ede hout, via Londen. "V an bijzondere beteekenis voor de wapen' industrie zijn de in het Londensche gebied lig gende petroleumtanks, die bijna een vierde ge deelte vormen van alle Engelsche petroleum tanks. Thameshaven beschikt over de grootste tankinstallaties. In het groot-Londensche in dustriegebied bevinden zich eveneens petroleum- raffinaderijen. Ook als middelpunt voor het verkeer is Londen zeer belangrijk. Alle belangrijke ver keerswegen, spoorwegen en landwegen ko men in Londen samen. De in Londen aan gerichte verkeersstoringen moeten dus der halve binnen zeer korten tijd haar uitwer king op het geheele land doen gevoelen NEW YORK, 9 Sept. (A.N.P.) Alvorens naar Hydepark te vertrekken om het week einde door te brengen heeft president Roo sevelt Vrijdagmiddag in de persconferentie de geruchten besproken betreffende de Cocos- en de Galapagos-eilanden. Hij verklaarde dat zoowel Costarica als Ecuador het met de Vereenigde Staten volkomen eens zijn over de verdediging van het Westelijk Halfrond. De op zichzelf voor de verdediging van het Panamakanaal gunstig gelegen Cocos- eilanden zjjn echter bergachtig en bezitten bo vendien geen haven, zoodat de bouw van pieren en dokken aanzienlijke bedragen zou vereischen. Wat de Galapagos-eilanden betreft, de Ver eenigde Staten hebben daarover tot dusver niet met Nicaragua onderhandeld. De ontwikkeling van de Canadeesch-Amerikaansche onderhande lingen noemde Roosevelt bevredigend. Hjj zeide daarover niet meer te kunnen mededeelen. Tenslotte sprak de president de hoop uit, dat de kwesties welke het Congres onder handen had, incl. het dienstplichtontwerp, zoo snel mo gelijk zouden worden afgemaakt. Roosevelt's vage uiteenzettingen over de eilanden in den Stillen Oceaan lieten bjj de journalisten den indruk na, dat het Witte Huis nieuwe overrompelingen voorbereidt en dat Roosevelt's verklaringen uitsluitend dienden om deze overrompelingen te ver bergen. De uitgever Hearst schrijf in de „New York Journal American", dat Roosevelt's harte- wensch, Amerika vóór de verkiezingen in den oorlog te storten, thans vervuld is. Afgewacht moet worden, welke vergeldingsmaatregelen de tegenpartij neemt en hoe, waar en wanneer de oorlog voor Amerika merkbaar wordt. Waar schijnlijk zullen de asmogendheden met Japan een militair bondgenootschap aangaan, hetgeen tot dusver uit vrees voor een kwetsing van Ame rika is nagelaten. Alle politici en groote zaken lieden zjjn voor dezen oorlog van Amerika. Daarentegen zijn het de „breede massa's met haar bekrompen vooroordeelen" die den oorlog moeten voeren. LONDEN, 9 Sept. (D.N.B.). Een groep van de „oor Amerika aan Engeland geleverde torpedo jagers is vandaag, volgens de Britsche radio, in een Oost-Canadeesche haven aan Britsche ma trozen overgedragen. Hiermede zjjn deze sche pen in dienst gesteld. We hebben den feestdag van Maria's geboorte gevierd. Veel is er over geschreven, schoone fantasieën zijn er over in redevoeringen geuit. Maar daarboven uit gaat de veel schoonere simpele, maar glanzende werkelijkheid. Moeders geboortedag is steeds een blijdschap voor de kinde ren: wij, hare kinderen, eer en de zui vere Moedermaagd. Geen smet heeft ooit haar ziel bevlekt. Zij is de Vrouwe aller eeuwen. „Uwe geboorte o heilige Maagd, zoo roept de kerk vreugde vol in hare gezangen uit heeft aan de geheele wereld een blijde tijding gebracht, want uit U is de Zon der Gerechtigheid opgegaan; uit U is Christus geboren, onze Heer en onze God!" Daarom zegt de heilige Bernar- dus, dat reeds bij haar geboorte de hemel zich met de aarde begon te verzoenen. Nauwgezet in het onder houden der Wet, gaven Joachim en Anna op den achtsten dag na de ge boorte een naam aan hun dochter: zij gaven haar den geheimvollen naam van Maria, welke in de Syrische taal beteekent: Meesteresse of Vorstinne en in het Hebreeuwsch: Sterre der Zee: Wees de zeester op onz' reizen, Stevenend naar Gods paleizen Rond vijftien eeuwen viert de Kerk alreeds den feestdag van Maria Ge boorte, in het Oosten zoowel als in het Westen. Wij roepen Haar aan „door wie wij allen herboren worden" (H. Petrus Dam.). MOSKOU, 9 Sept. (D.N.B.). Onder zware koppen houdt de „Prawda" zich in een uit Kispinen (Bessarabië) afkomstige speciale correspondentie bezig met acties der Roe meensche troepen, die zich naar het blad verklaart in de tweede helft van Augus tus aan de Russisch-Roemeensche grens af gespeeld hebben en die de Sovjet-regeering aanleiding gegeven hebben twee maal bij de Roemeensche regeering te protesteeren, waaromtrent op 30 Augustus een speciale mededeeling van het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken gepubliceerd is. De omgeving van Koning Carol, zoo heet het in deze correspondentie, heeft reeds eenigen tijd geleden onderhandelingen over den afstand van een groot deel van Zevenburgen en verkrijging van een garantie van het Roemeensche gebied gevoerd. Carol had bepaalde gronden noodig, om deze voorbereidende beslissingen op een of andere wijze voor de openbare meening van Roemenië te rechtvaardigen. Tot dat doel was de omgeving van Carol er op uit om provocee- rende incidenten aan de Russisch-Roemeensche grens te scheppen. Carol moest er op rekenen, dat dit door de Russische grenswachten niet onbeantwoord kon blijven. Dit alles, zoo schrijft de „Prawda", werd mis bruikt met het doel bewust verzonnen geruch ten te verspreiden over zoogenaamde voorbe reidingen tot een Sovjet-aanval op Roemenië. Carol rekende er blijkbaar op, dat een dergelijke keer der dingen ook wel spanning tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kon doen ont staan. Voor de hand ligt, dat de bekende mede deeling van het volkscommissariaat van Bui tenlandsche Zaken niet voor publicatie in de Roemeensche pers vrijgegeven werd. Blijkbaar vreesde de omgeving van Carol, dat publicatie van de Russische mededeeling de provoceerende acties van de Roemeensche machthebbers aan de Russische grens had kunnen ontmaskeren. De huidige regeering van Roemenië heeft, zoo constateert de „Prawda" tot slot, de pro voceerende politiek van Carol en zijn omgeving ontmaskerd, terwijl men maatregelen heeft ge nomen tot verdrijving van Carol en ter bestraf fing der personen uit zijn omgeving. BERLIJN, 9 Sept. (D. N. B.) Drie Engelsche vliegtuigen hebben Zondagmiddag een aanval gedaan op de havenwerken van Oostende. Zij doken bij verrassing uit de wolken te voor schijn. Een der vliegtuigen raakte in het sper vuur van het Duitsche luchtafweergeschut en stortte branctend in zee. Twee inzittenden kon den zich zwemmend in veiligheid brengen. De Hamburgsche bladen geven nadere bij zonderheden over den in het weermachtsbericht van Maandag reeds gemelden bomaanval op Hamburg, waardoor in woonwijken, die ver van militaire objecten verwijderd liggen, schade werd aangericht. Ook werden twee begraaf plaatsen gebombardeerd; zoo werden op een begraafplaats verscheidene dynamietbommen geworpen, terwijl op een andere tien graven door een bom werden vernield. Militaire doelen wérden niet getroffen. Over dezen nieuwen bomaanval op Hamburg wcrdt verder bericht, dat talrijke brand- en dynamietbommen vielen in straten en op woon huizen, in den omtrek waarvan geen militaire objecten of industriegebouwen te vinden zijn. Verscheidene particuliere huizen en villa's stortten in. Ook werden o.a. de garage van een groentehandelaar getroffen, een kantoorge bouw en een veerboot vernield. Drie zwaar en acht licht gewonden werden naar de zieken huizen vervoerd. De reactie van de bevolking van Hamburg op dezen aanval is buitengewoon scherp. De op het oogenblik aan den gang zijn de vergeldingsactie tegen Londen wordt daar om hier bijzonder levendig toegejuicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1