Wijziging van de Omzetbelastingwet JEUGDIGE DIEVEN GEARRESTEERD a (rouw die in het Jdonker kwam... Percentages van 4 en 10 Verhoogd tot 6 en 12 DISTRIBUTIE VAN SNELSCHEERCRêME Kerkelijk leven DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 T oelichting Nieuwe schenkingen voor den wederopbouw „FLEVO" BEZOEKT URK Geslaagde en instructieve excursie ONGEOORLOOFDE HANDEL IN ZEEP 2000 stukken in beslag genomen VALSCHE RIJKSDAALDERS IN OMLOOP Vergadering Ned. Heide Mij. gaat niet door Acht jongens te Arnhem achter slot en grendel BETALINGSVERKEER MET ZUID-SLAVlë De telefoonnetten der groote steden Getroffen maatregel in het belang van uniforme leiding Distributietoewijzingen HORLOGE GESTOLEN VAN GESNEUVELDEN SOLDAAT iy2 jaar gevangenisstraf voor den dief Belastingambtenaar zat in de schuld Zijn schuldeischers legde hij geen of een verminderden aanslag op Tentoonstelling „Jonge Neder landsche Reclamekunst II" MILITAIRE GOEDEREN GESTOLEN Negen arbeiders in arrest Vier jaar gevangenisstraf voor inbraak De dader heeft reeds acht jaar straf achter den rug Vereeniging van Reinigings directeuren Jaarvergadering te Bussum gaat niet door ZILVEREN FEEST PATER P. EYCKELER C.M. MARIADAG TE NIJMEGEN Geestelijke eendaagsche OOR SYDNEY HORLER Het Verordeningenblad van Maandag bevat' het volgende besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffen de wijziging van de Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 546). Artikel 1 somt enkele artikelen op, waar- Voor de vrijstelling niet meer geldt. Artikel 2: de Omzetbelasting en het bijzon der invoerrecht worden, met afwijking in zoo verre van de in artikel 6, eerste en tweede lid, van de Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 646) genoemde percentages van vier en tien, geheven tot een bedrag van onderscheidenlijk zes en twaalf ten honderd. Hierop worden weer enkele uitzonderingen genoemd. Artikel 3. (1) de in artikel 7, tweede lid, der Omzet belastingwet 1933 (Staatsblad no. 546) Ver- Vatte bepaling, inhoudende,, dat ten aanzien van goederen, welke in den staat, waarin zij worden geleverd, als zoodanig aan accijns zijn onderworpen de accijns niet in den verkoop- Prijs wordt opgenomen, vindt geen toepassing. Artikel 4. (1) Aan personen of lichamen, die ten ge- bruike in hun bedrijf of beroep machines, werktuigen, gereedschappen en vervoermidde len aanschaffen, wordt, op daartoe gedaan ver zoek, vrijstelling of teruggaaf verleend vaneen derde deel van het ingevolge artikel 2 voor die goederen verschuldigd bedrag aan omzetbelas ting of bijzonder invoerrecht. (2) Vrijstelling of teruggaaf van belasting tot een bedrag van minder dan tien gulden wordt niet verleend. Artikel 5. (1) Groot- en kleinhandelaren, fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefe nen, daaronder begrepen, zijn gehouden vóór 20 October 1940 bij den inspecteur der accijn zen, binnen wiens ambtskring zij zijn gevestigd, op een daarvoor bestemd formulier en over eenkomstig de daarin opgenomen aanwijzin gen aangifte te doen van de goederen, welke op het tijdstip van in werking treding van dit besluit in hun handelsbedrijf in voorraad zijn, Voor zoover van die goederen niet omzetbe lasting of bijzonder invoerrecht is voldaan tot het bedrag, dat ingevolge dit besluit bij leve ring of invoer zou zijn verschuldigd geweest. (2) De in het vorig lid bedoelde personen zijn gehouden tot betaling van omzetbelasting of bijzonder invoerrecht tot een bedrag, het welk van de goederen zou zijn verschuldigd, indien de aan omzetbelasting onderworpen le vering of de invoer zou zijn geschied met toe passing van de bepalingen van dit besluit, ver minderd met de in voorkomende gevallen vfen die goederen reeds betaalde belasting. Als maat staf voor de berekening van de verschuldigde belasting geldt de inkoopprijs der goederen, voor zoover niet aannemelijk is, dat bereke ning op een anderen voet moet geschieden. (3) Op het in het Vorig lid bedoelde bedrag Wordt een bedrag van vijf en twintig gulden in mindering gebracht. (5) Het in het tweede lid bepaalde geldt niet voor zoover door of vanwege het hoofd van het departement van Financiën is bepaald, dat personen, als in het eerste lid zijn bedoeld, met betrekking tot de op het tijdstip van inwer kingtreding Van dit besluit in hun handelsbe drijf in voorraad zijnde goederen worden aan gemerkt als fabrikant in den zin der omzet belasting 1933 (Staatsblad no. 546). Aan zoodanige personen kan op gelijke wijze ont heffing worden verleend van de in het eerste lid bedoelde verplichting. Artikel 6. (1) De inspecteur der accijnzen stelt het overeenkomstig het vorig artikel aan omzetbe lasting en bijzonder invoerrecht verschuldigde bedrag bij aanslag Vast. (2) De aanslagen zijn invorderbaar in drie gelijke termijnen, welke onderscheidenlijk ver vallen twee, vier en zes maanden na de dag- teekening van het aanslagbiljet. (3) Bij betaling vóór den vervaldag wordt een korting verleend te bedrage van een ten honderd per maand; deelen van een maand blijven buiten beschouwing. (4) Bij gebreke van betaling zijn de bepa lingen van toepassing, welke de invordering en den voorrang bij wanbetaling van accijnzen regelen, met dien verstande, dat de invordering in alle gevallen door middel van lijfsdwang kan geschieden. Artikel 7. (1) Hij, die hier te lande het beroep van visscher uitoefent, wordt aangemerkt als fa brikant in den zin der omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 546). (2) Exploitanten van een vischafslag zijn hoofdelijk mede aansprakelijk voor de belas ting, Verschuldigd van de aldaar afgeslagen Visch. Artikel 8. (1) Het niet doen, alsmede het onjuist of onvolledig doen Van de in artikel 5 van dit besluit bedoelde aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf duizend gul den. (2) De in het eerste lid strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als misdrijven, be halve voor de toepassing van de artikelen 57 en 58 van het wetboek Van strafrecht, in de plaats waarvan wordt toegepast hetgeen in artikel 62, eerste lid, van dat wetboek voor overtredingen is bepaald. Onverminderd het bepaalde in artikel 8 der Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 546) is ieder, die ingevolge een vóór de inwerkingtre ding Van dit besluit gesloten overeenkomst verplicht is goederen te leveren of een werk uit te voeren, waarbij door hem gekochte of vervaardigde goederen worden verbruikt, be voegd hetgeen van hem met betrekking tot die goederen wegens omzetbelasting of bijzonder inv'oerrecht meer is gevorderd dan vóór de in werkingtreding van dit besluit had kunnen ge schieden, op den voet van bovengenoemd ar tikel 8 terug te vorderen van dengene, aan wien hij de goederen moet leveren of het werk moet opleveren. Artikel 11. Het doen Van hetgeen bij de door den se cretaris-generaal van het departement van Fi nanciën vastgestelde bepalingen is verboden of het niet doen van hetgeen bij zoodanige be palingen is voorgeschreven, wordt gestraft met ten hoogste vijfhonderd gulden; de strafbare feiten worden als overtredingen beschouwd. Artikel 12. Dit besluit treedt op 1 October 1940 in wer king. Van bevoegde zijde wordt de volgende toe lichting gegeven betreffende het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende wijziging van de Omzet belastingwet 1933. Door dit besluit wordt de Omzetbelastingwet 1933 veranderd. Eenige van tot nu toe van omzetbelasting en bijzonder invoerrecht vrijgestelde waren zijn in de toekomst aan deze belasting onderworpen, namelijk versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschrif ten met uitzondering van dagbladen, fruit, ver sche en gezouten groenten, visch en peulvruch ten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erwteh, bruine boonen en capucijners. Verder worden de percentages van de Omzet belasting en het bijzonder invoerrecht van vier en tien ten honderd tot 6 en 12 ten honderd ver hoogd. Van deze verhooging worden eenige wa ren, zooals boter, fruit, gas, groenten, petroleum, visch, oliën, vetten, suiker enz. vrijgesteld. Bij de berekening van de omzetbelasting wordt een iets hoogere accijns in den verkoopprijs opge nomen. Bij de berekening van het bijzonder invoer recht worden alle Nederlandsche belastingen en heffingen, met uitzondering van het bijzonder invoerrecht zelf, onder de waarde van de goede ren begrepen. Het bepaalde in de noot, voor komende aan het slot van de bij de Omzetbe lastingwet 1933 behoorende tabel a, betreffende de belasting der gouden en zilveren werken, vindt geen toepassing. Een verlichting van deze bepalingen is moge lijk gemaakt voor hem, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoermiddelen voor zijn beroep of bedrijf aanschaft; op verzoek wordt hem n.l. een derde deel van de omzetbelasting teruggegeven resp. wordt men hiervan vrijgesteld. In deze gevallen is dus practisch geen sprake van belastingverhooging. In verband met een gelijkmatige belastingheffing is het vereischt, dat de zich reeds in den handel bevindende wa ren aan een navordering onderworpen worden. Daarvoor moet een verklaring van de waren- voorraden op 1 October worden afgegeven. Eeni ge waren zijn van deze navordering vrijgesteld, ook overigens is in het verleenen van onthef fingen of gedeeltelijke ontheffingen in bepaalde gevallen voorzien. Nadere voorschriften betreffende de uitvoering van dit besluit zullen vanwege het departement van Financiën gegeven worden. De door de wetsverandering ontstane belas tingverhooging moet als zeer matig beschouwd worden. Zij strekt zich met enkele uitzonderin gen niet uit tot die belangrijke verbruiksartike- len, welke tot nu toe belastingvrij waren. Ter vermijding van misverstand, vestigt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, er de aandacht op, dat ook de z.g. snelscheercrême onder de zeepdistri- butiebeschikking 1940 valt, zoodat het koopen en afleveren hiervan uitsluitend is toegestaan tegen inlevering van bon no. 116. In verband met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheercrême in den handel verkrijgbaar is, is niet aangegeven hoe veel gram snelscheercrême op een bon kan wor den betrokken, doch is bepaald, dat een bon recht geeft op het koopen van een tube snel scheercrême. Hiermede is bedoeld een tube van de gebruikelijke afmeting hetgeen uiteraard medebrengt, dat van de kleine tube's, die on geveer de helft inhouden, twee stuks op een bon mogen worden afgeleverd. Het voorbeeld van de stichting Gresbuizen- conventie en de Nederlandsche Dakpannen- conventie heeft navolging gevonden. Den re- geeringscommissaris voor den wederopbouw be reikte van de firma W. Wassink te Amersfoort de aanbieding, de door laatstgenoemde instel ling aangeboden 100.000 dakpannen gratis te vervoeren, terwijl voorts de Vereeniging van Nederlandsche fabrikanten van houtwolplaten kosteloos 10.000 K.G. houtwolplaten ten behoeve van den wederopbouw heeft aangeboden. Beide aanbiedingen zijn door den regeerings- commissaris met groote erkentelijkheid aan vaard. Het was een groot en wetenschappelijk ge zelschap, dat Zaterdagochtend met de „Van Geusau" de haven van Urk binnenviel, om een bezoek te brengen aan een van de meest in teressante Nederlandsche eilanden en aan de Zuiderzeewerken. Het genootschap Flevo, dat zich om. tot doel heeft gesteld, het wetenschappelijk onderzoek der stichting voor het bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders financieel mogelijk te maken, had dezen zomerschen Za terdag voor zijn bijzonder geslaagde excursie, onder leiding van den vice-voorzitter J. Boisse- vain, uitgekozen. Toen het ruim honderd man sterke gezelschap per trein te Enkhuizen arriveerde, was het de burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, die een Flevoianen op het vasteland een welkom toeriep. Met de Van Geusau stoomde het gezelschap naar Urk, dat eigenlijk geen eiland meer is, doch het middelpunt der droogleggingswerken, door zijn eigenaardige bevolking een zeer merk waardig deel van Nederland, dat weldra door de droogmaking gedoemd is té verdwijnen. De stemming aan boord liet niets te wen- schen over en de tijd werd op nuttige en aange name wijze gevuld met lezingen, kort en krach tig en ter wetenschappelijke oriëntatie van de deelnemers. Het was ir. G. F. Houben, directeur van den Rijksdienst voor de uitvoering van de Zuider- zeesteunwet, die een causerie hield over de Zuiderzee visscherij. Na de drooglegging wordt in het IJsselmeer vooral aal en snoekbaars gevangen. Het aantal visschers is sterk beperkt; van de 2000 bedrij ven zijn er nog 1000 over, waarvan er 100 op Urk gevestigd zijn. Een deel van de visschers zocht zijn heil op de Noordzee; thans ligt hun werk stil en maken zij moeilijke tijden door. Dr. A. de Froe vertelde een en ander over de anthropologie van Schokland en over Schok land zelf, dat vroeger waarschijnlijk een deel van Urk uitmaakte. Drs. H. Tj. Piebenga sprak over de anthropolo gie der Urkers, waarnaar hij in den winter 19381939 een onderzoek heeft ingesteld voor de stichting. De lichaamslengte van de Urkers is gemiddeld vrij groot (1.72 meter), de lengte van het hoofd is zeer groot. Ook besprak de heer Piebenga de morphologische eigenschap pen. Drs. Chr. Plomp, die een half jaar op Urk ge woond heeft en binnenkort zal promoveeren op een proefschrift, aan Urk gewijd, hield als so- ciograaf een inleiding over het eiland. De Urkers aldus karakteriseerde hij hen zijn niet traditioneel en van een bewuste afslui ting voor van buiten komende invloeden is geen sprake. De nieuwe woningen hebben niets ty pisch meer, evenmin als de interieurs. Ook de bedrijfsuitoefening bewijst den modernen geest der bevolking. Zij waren de eersten, die de zeilen voor motoren verwisselden, zij importeerden uit Denemarken een nieuwe visscherij methode: de snurrevaardvisscherij. Urk zal in de toekomst steeds minder vis- schersplaats worden; de Urkers zullen waar schijnlijk de nieuwe polders in moeten trekken. Over de inpolderingswerkzaamheden, die het gezelschap van de boot gadesloeg, gaf ir. H. Klasema, deskundige, inlichtingen. Op den terugweg vertelde mej. J. Daan een en ander over dialect en volkskunde van Urk. Maar de excursie was niet hoofdzakelijk aan de theorie gewijd. Nauwelijks was het gezelschap aan land, of in drie groepen werd onder deskun dige leiding het schilderachtige eiland bezich tigd, waarna allen zich aan een lunch vereenig- den, waar de heer Boissevain en burgemeester Keijzer vriendelijke woorden resp. over het eilan den Flevo lieten hooren. De gemeentepolitie te Venlo heeft in de maga zijnen van een expediteur aldaar een partij van 2000 stukken toiletzeep in beslag genomen. Deze partij zeep was te Amsterdam clandestien ge kocht en bestemd voor twee handelaren te Venlo. De bedoeling was, de zeep tegen een hoogen prijs te verkoopen. Reeds een gedeelte van den voor raad was aan den man gebracht. Tegen de handelaars is proces-verbaal opge maakt. In enkele dorpen van de Vechtstreek is de laatste dagen valsch geld in omloop gebracht. Te Vreeland trof men onder een hoeveelheid zilvergeld, dat men van een bankinstelling had ontvangen, eveneens valsohe rijksdaalders aan. De geldstukken zijn zeer goed nagemaakt. De 52ste algemeene vergadering van de Ne derlandsche Heide Maatschappij met daaraan verbonden excursie en maaltijd, welke 13 Sep tember te Utrecht gehouden zou worden, kan door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Al gedurende een paar maanden kwamen er bij de politie te Arnhem klachten binnen over diefstallen uit onbeheerd staande auto's en uit winkels. Het aantal klachten nam steeds toe, en daarbij viel vast te stellen, dat de daders het vooral op geld gemunt hadden. De politie stond vrijwel machteloos, want de dieven bleken geraffineerd te werk te gaan. Toch gelukte het haar, een spöor te volgen en een slag te slaan. De eerste klap van de politie was raak; er konden vijf jongens worden aangehouden. In den beginne lieten de jeugdige delinquenten niets los, doch een scherp verhoor ontlokte den een na den ander de bekentenis, dat zij zich aan rooverijen hadden schuldig gemaakt. Als gevolg hiervan konden wederom drie jongens worden gearresteerd. Voorts bleek, dat de bende er een geheime bergplaats op na hield, waar men den buit goed wist te bewaren. Een der leden was aan gesteld als rentmeester en had rekening en verantwoording af te leggen over al het ge- stolene. De plek, waar de buit bewaard werd, zou zon der de aanwijzingen der jongens waarschijnlijk niet gevonden zijn, want het was een diep in het bosch langs den Apeldoomscheweg ge graven gat in den grond. Deze kuil was zoo „vakkundig" toegedekt, dat het gat voor onin- gewijden nagenoeg onvindbaar was. De politie vond bij haar onderzoek in deze eigengemaak te kluis eenige van de gestolen voorwerpen plus een bedrag van f 100 in contanten. In de afge- loopen maanden hadden de jongens een veel grooter bedrag gestolen, doch dit en de op brengst van verkochte gestolen artikelen had den de jeugdige dieven reeds opgemaakt middels dure uitstapjes in bioscopen en café's. De acht jongens, die in hechtenis werden ge nomen, varieeren in leeftijd van 15 tot 18 jaar. 2ij zijn na een verhoor in het Huis van Be waring te Arnhem ingesloten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Dit ontmaskerde complot is reeds het tweede succes der Amhemsche politie in den tijd van een week. Verleden week wist zij nl. een aantal jeugdige brandstichters, die twee huizen aan de van Heemstralaan in bran<j gestoken had den, te arresteeren. Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt het volgende mede: Naar aanleiding van het Zondag in het Ver ordeningenblad verschenen besluit betreffende het betalingsverkeer met Zuid-Slavië wordt er op gewezen, dat dit besluit slechts de strekking heeft aan den bestaanden toestand een wette- Hjken grondslag te geven. Verwezen wordt naar de mededeeling in de bladen van 15 Augustus. Een leidraad voor deze clearing is over enkele dagen bij het Clearing instituut verkrijgbaar. Van bevoegde zijde wordt de volgende toe- ichting gegeven op de verordening van den Rijkscommissaris en de beschikking van de se cretarissen-generaal van de departementen van Binnenl. Zaken en van Financiën betref fende de gemeentelijke telefoonnetten van Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage: Door deze beide besluiten wordt de over gang van het openbare stedelijke telefoonnet in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar den Nederlandschen staat geregeld. Deze maatregel is in het belang van een uniforme leiding van het Nederlandsche telefoonverkeer. Bij de uit voeringsbeschikking is er in voorzien, dat het bjj de stedelijke telefoonbedrijven te werk ge stelde personeel van de gemeenten overgaat naar den Staatsdienst, waarbij ter vermijding van onbillijkheden uitdrukkelijk een overgangs regeling is opgesteld. Ten slotte bevat de be schikking in groote lijnen de voorschriften, die de vermogensrechten regelen tusschen staat en gemeenten, voortvloeiende uit de overdracht van de telefoonnetten. Vermeld zij nog, dat de netten indertijd door de betreffende gemeenten zijn geannexeerd en wel dat te Amsterdam op 1 November 1896, te Rotterdam op 1 October 1896 en dat te 's-Gra venhage op 1 Juli 1903. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij en van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend De toewijzingen, welke aan détaillisten en in stellingen worden uitgereikt ter verkrijging van de onderscheiden in distributie gebrachte goe deren, worden steeds voor een bepaalden termijn geldig verklaard. Gedurende dezen termijn kun nen zij worden doorgegeven aan de grossiers, die de verschillende door hen ontvangen toe wijzingen bij de plaatselijke distributiediensten kunnen aanbieden voor inwisseling tegen ver- zameltoewijzingen. Voor deze inwisseling was tot nu toe geen termijn vastgesteld, waardoor vele toewijzingen eerst na geruimen tijd wor den ingewisseld. Daar dit moeilijkheden ten aanzien van het distributiestelsel mede brengt, zullen in den vervolge grossiers de bij hen in geleverde toewijzingen slechts ten hoogste ge durende veertien dagen na afloop van den gel digheidsduur daarvan mogen inwisselen tegen verzameltoewijzingen. De distributiediensten zullen toewijzingen, waarvan de geldigheidsduur op het tijdstip van aanbieding der inwisseling tegen een verzameltoewijzing reeds meer dan veertien kalenderdagen verstreken is, niet meer accepteeren. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de strafzaak van den thans gedeti- neerden landbouwer J. van der L., woonachtig te Veghel, die op 12 Mei van een gesneuvelden soldaat een horloge heeft ontvreemd. De Bos sche rechtbank had hem deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. In hoo- ger beroep heeft het Hof hem veroordeeld tot een gevanengisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek van het voorarrest. Een adjunct-commies bij de belastingen te Dordrecht, zekere J. W., die nogal eens in geld verlegenheid zat, had zich een paar maal daar uit weten te redden door giften aan te nemen van een tweetal belastingschuldigen en als te genprestatie er daarbij voor te zorgen, dat hun aanslagen in de belasting achterwege werden gelaten. De aldus ten nadeele van den staat verdwenen bedragen beliepen vele honderden guldens. De Dordtsche rechtbank veroordeelde den belastingambtenaar hiervoor tot acht maanden en de beide belastingschuldigen, C. D. en J. van der W„ ieder tot vier maanden gevangenis straf. gerechtshof. Alle drie kwamen in beroep bij het Haagsche Bij de verhooren werd naar voren gebracht, dat J. W. meermalen geld van anderen moest leenen omdat hij te veel uitgaf. Tot degenen, die hem, zonder precies te weten, waarvoor het geld noodig was, hadden geholpen, behoorden de beide genoemde personen. Toen terugbeta ling achterwege bleef, zou J. W. tot hen hebben gezegd, dat hij het wel met hun belastingaan slag in órde zou maken De drie zaken werden afzonderlijk behandeld, waardoor de belastingambtenaar in de eerste als verdachte en in de beide andere als getuige kon optreden. Zoo verklaarde C. D. als ver dachte, dat J. W. indertijd ruim driehonderd gulden van hem had geleend en dat hij op het voorstel van W. was ingegaan om, wijl de belas tingaanslag ƒ500 a ƒ550 zou bedragen, aan den ambtenaar er nog 150.bij te geven, in welk geval deze dan de belasting voor hem zou betalen. Voorts had deze belastingschuldige aan verdachte een rijwiel geleverd, dat deze nog niet had betaald, doch dat tegelijkertijd daar mee zou zijn verrekend. De derde verdachte, Van der W., had in 1935 en 1936 aan J. W. resp. 125.en 150— als leeninggelden ter hand gesteld en erkende, over de daarop gevolgde jaren geen, aanslagen in de belasting te hebben ontvangen, terwijl hij evenmin het aan J. W. verstrekte geld had teruggekregen. De advocaat-generaal vorderde in alle drie gevallen bevestiging van het vonnis. De mrs. Polak, Croockewit en Van Drooge traden in deze affaires als verdedigers op. Het Hof zal 23 September uitspraak doen. Aangemoedigd door het succes Van verleden jaar, heeft het reclame-advies-bureau Meer- kotter Co. het initiatief genomen, ook dit najaar deze bentoonsteling te organiseeren. Onder de jonge Nederlandsche teekenaars schuilen talenten, die verdienen, dat meer aandacht aan hun werk geschonken wordt. Indien een jonge reclameteekenaar afgestu deerd is, beginnen voor hem de grootste moei lijkheden. Hy moet contact zien te krijgen met de reclame-bureau, drukkerijen, winkeliers, reclame-chefs, enz. Voorloopig is hij aange wezen op de voorspraak van zijn leermeesters en kennissen en uit den aard der zaak is hy meestal meer artist dan handelsreiziger, zoodat het hem veel moeite kost. om aan den slag te komen. Daarom zal iedereen het toejuichen, dat op deze tentoonstelling gelegenheid bestaat direct contact te krijgen. De opdrachtgevers met jonge frissche krachten en de jonge teekenaars met opdrachtgevers, die behoefte hebben aan goede reclame. Alle namen, adressen, gegevens over oplei ding, enz. worden gaarne gratis en zonder eenige verplichting verstrekt door de organi satoren. De tentoonstelling wordt gehouden in het Polmanhuis, tegenover het Paleis te Amster dam van 1 tot en met 15 October. Op verzoek van de Edesche politie zijn te Arnhem negen arbeiders gearresteerd, die zich te Ede vergrepen hebben aan militaire goederen. Het betreft hier arbeiders, woon achtig te Arnhem, die eenigen tijd geleden in de omgeving van Otterloo werkzaam wa ren en daar dekens en militaire goederen onbeheerd vonden. De mannen deden van hun vondst geen aangifte, doch eenigen tijd later ontving de politie aangifte van vermis sing van militaire goederen. Na lang zoeken leidde het onderzoek naar Arnhem, waar zooals gemeld, het negental werklieden kon worden aangehouden. Na voorloopig onderzoek is het negental in het Huis van Bewaring opgesloten. Het Bossche gerechtshof heeft arrest gewe zen in de strafzaak tegen den thans gedetineer den metselaar A. E., woonachtig -te Boxmeer, die in den nacht van 29 op 30 December van het vorige jaar heeft ingebroken in de Stoom- zuivelfabriek „De Eendracht" onder de ge meente Gemert, waar hij een brandkast heeft opengebroken en een bedrag van bijna 6000 heeft ontvreemd. E., die voor diverse misdrij ven reeds gedurende acht jaren in de gevange nis heeft gezeten, is voor dezen diefstal met braak door de rechtbank te Roermond veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het hof te 's-Hertogenbosch hem thans eveneens veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging van reinigingsdirecteuren, welke deze week te Bussum zou congresseeren en wel ker agenda een reeks interessante voordrachten vermeldde, moeten besluiten de aangekondigde vergadering niet te laten doorgaan. Het congres is in verband hiermee uitgesteld tot het volgende zomerseizoen. Op de H. Landstichting te Nijmegen is in alle stilte gevierd het zilveren professfefeest van den weleerw. pater Pierre Eyckeler in het klooster der paters Montfortanen. Het was op bijzonder verlangen van den jubileerenden Montfortaan, dat het feest in alle stilte zou worden gevierd. De herdenking droeg dan ook een streng kerkelijk karakter. Des morgens half 9 droeg de jubilaris in de Coenaculeum kerk een plechtige H. Mis op met assistentie. In den loop van den dag mocht hij van vele kanten gelukwenschen ont vangen. Pater P. Eykeler heeft een vruchtbaar priesterleven doorgebracht. Aanvankelijk diende hij het onderwijs bij de Montfortanen in Italië, België en Neder land. Hij legde zich speciaal toe op de studie der Montfortaansche Maria-devotie en stelde daarvoor diepgaande onderzoekingen in aan de bibliotheken te Leuven, Brussel, Parijs, Mi laan, Genua en Rome. Lange jaren was hij redacteur van het tijdschrift „De Standaard van Maria". Naast zijn wetenschappelijken arbeid gaf hij zich ook aan de zielzorg, o.a. te Egmond aan Zee, te Hoensbroek en thans op de H. Landstichting te Nijmegen, waar hij ook een voorlichter is van hen, die de stich-. ting bezoeken. In laatste instantie is de jaarlijksche Maria- omdracht te Nijmegen afgelast. Het feest is kerkelijk gevierd. Overal werd de Mariaom- dracht in de kerk gehouden, waar des morgens talloozèn tot de H. Tafel naderden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Geestelijke Eendaagsche voor vroedvrouwen en verpleegsters, welke Zondag 15 September in het Retraitenhuis te Bergen om 9 uur begint, in verband met de verduistering en de afgekon digde verordening betreffende het uitgaan 's avonds, een uur eerder zal eindigen, opdat de deelneemsters voor donker en op tijd haar woonplaats zullen kunnen, bereiken. Er is nog een beperkt aantal deelnemers kaarten beschikbaar Men melde zich spoedig bij de directie van het Retraitenhuis te Bergen, telefoon 2081. 30 Nadruk verboden Ze onderscheidden nog duidelijk eenige vloe ken terwijl ze zich langs 't afloopende dak lieten Blijden, waarna ze een breed plat bereikten. „Hier is de zinken pijp, waarlangs ik naar bo ven klauterde. Wilt u eerst gaan of zal ik het doen?" „Gaat u maar voor," antwoordde hij. „Ik ver dacht ieder oogenblik nog bezoek te krijgen." Dij had deze woorden ternauwernood uitgespro ken, of een gezicht dat heel veel op dat van Benelli geleek verscheen. „Buk je," schreeuwde Holiday en vuurde. Het Seluid van brekend glas werd gehoord en het Bezicht verdween. ,Ik denk dat het geenerlei nut zal hebben te hopen, dat ik hem vermoordde," zei Holiday. •'Die man schijnt evenveel levens als een kat te bezitten." Er werd niet dadelijk geantwoord en toen hij Zich haastig omwendde, viel er geen spoor meer Van het meisje te bekennen. Hij bukte zich ver ®ver het plat heen en ontdekte dat ze met een tederdaad verbazingwekkende snelheid langs de pijp afzakte. Na de revolver in zijn zak te heb ben gestoken, begon hij haar te volgen. Hij kon niet ontkennen, dat zijn daling minder vlug en ook minder elegant was dan die van zijn metge zellin. Voordat hij halverwege was gekomen ver loor hij zijn greep en kwam met een vrij har den plof op den grond terecht. „Heeft u zich bezeerd?" werd hem gevraagd. Hij keek op in een gelaat, dat zelfs in de duis ternis een groote bekoring vertoonde. „Ik ben nog niet aan dergelijke dingen ge wend," gaf hij te kennen, terwijl hy overeind kroop. „Het is allemaal nieuw voor me. Ik denk dat ik eerst nog de noodige lessen moet hebben. Daar u klaarblijkelijk een expert is, kan ik me wellicht by u voor het vereischte onderricht aanmelden." Ze lachte zachtjes. „Ik liet hier ergens in de buurt een avond mantel achter, maar het is niet verstandig er nu naar te zoeken. Laten we er eerst maar voor zorgen goed en wel in veiligheid te zyn." „Volkomen juist.. Dat geef ik toe. En toch vergeef me mijn koppigheid lijkt het me heel jammer toe. U wilt graag een onderzoek door het huis houden om 't een of andere my onbe kende doel, terwyl ik er wanhopig naar verlang zekerheid te hebben dat Benelli werkeiyk dood is. Niettegenstaande ik een paar minuten gele den op hem vuurde, zou het bijna te wonder baarlijk wezen om te mogen aannemen dat ik hem inderdaad wondde. Weliswaar verdween zyn gezicht ineens, maar dat is nog geen over tuigend bewys. Wat denkt u er van?" „Wat ik denk," antwoordde het meisje, „is dat ze elk oogenblik uit het huis te voorschijn kun nen komen om naar ons te zoeken. En hoewel ik het volmaakt met u eens ben, dat die twee man nen den dood verdienen, kon u toch in groote moeiiykheden geraken wanneer u ze nu ver moordde. Het zou iets anders wezen, wanneer we hen te pakken konden krijgenJa, daar is de achterdeur," voegde ze er haastig aan.toe, terwyl ze naar links wees. „Als we hier biyven staan, dan zijn we by wijze van spreken in de rechte vuurlinie." Ze trok hem aan den arm en leidde hem weg. Ze hadden juist het achterste gedeelte van den tuin bereikt, toen ze een deur hoorde openen. „Daar zijn ze," fluisterde ze. „Buk." „Dat gebeurt al," antwoordde hy, het bevel gehoorzamend. „Ik hoop dat u een kompas bij zich heeft. Oh, als er maar sterren aan den he mel stonden." Weer lachte Valerie zachtjes. Hand in hand spoedden ze zich voort. Eensklaps struikelde Holiday en hy deed zijn uiterste best zoo gauw mogelyk overeind te komen. „Daar was een diepe kuil," legde het meisje uit. „Ik had u moeten waarschuwen." „Ik hoop van harte dat onze vriend Benelli er straks in terecht komt.... Ik hoor hem aan komen. Kent u den weg door deze wildernis?" „Ja, een eindje verderop is een muur „Loop dan maar hard door, ik volg wel." „Daarvoor voel ik niet veel," protesteerde ze. „Maar het moet toch heusch gebeuren. Be- grypt u dan niet dat u volkomen veilig is, wan neer het me gelukt Benelli tegen te houden. Gauwl" drong hij aan. Hy voegde er niet aan toe, hoe hy door zulke hevige pynen in zyn en kel gekweld werd, dat hy eigenlyk geen stap meer kon verzetten. „Ik kom dadelyk terug," fluisterde het meisje. En daarna was hy alleen. Ze was haastig weg gegaan. Hy probeerde zyn omgeving op te nemen, hetgeen hem nadat zijn oogen aan de duisternis gewend waren geraakt, gelukte. Links was een hooge berm, rechts bevond zich de kuil, waarin hy kort tevoren terecht was gekomen. Hy kroop naar den berm toe en wachtte. Hy was verbaasd en tegelijk blij, dat het meisje hem alleen had gelaten. Niettegenstaande ze een revolver in haar bezit had indien het stuk speelgoed, dat hy in haar hand gezien had, tenminste zoo ge noemd kon worden zou haar aanwezigheid de situatie gecompliceerder hebben gemaakt. Hy verlangde er naar Benelli van aangezicht tot aangezicht te ontmoetenen alléén. Wan neer die zoogenaamde dokter ook voor den dag kwam, dan zou hy hém eerst uitsluiten en vóór alles met dien Italiaan afrekenen. Hoezeer bij er naar verlangde Merritt ook onder handen te nemen, hy begreep dat het zyn eerste plicht was Benelli onschadelyk te maken. Als hy hem te pakken kon krijgen, dan zou hy volkomen meedoogenloos wezen; daarvan kon hy overtuigd zyn. Er gebeurde echter niets en Holiday begon zich geleideiyk als een groote dwaas te voelen. Indien zyn enkel hij kon met geen mogelijk heid zeggen of hij dezen verzwikt of gebroken had, maar in elk geval deed hy vervloekte pijn hem niet zoo gehinderd had, dan was hy uit zijn schuilplaats te voorschyn gekomen en naar het huis gegaan. Onder de gegeven omstandig heden was hy echter vrywel machteloos zich te bewegen, en dus wel gedwongen te blyven waar hy zich bevond. Hij wist zich later niet te herinneren, hoe lang die geheimzinnige stilte geduurd had, maar het leek hem een eeuwigheid toe voordat er iets gebeurde. En toen kwam niet ver van hem ver wijderd een licht geluid, hetwelk evengoed een windzuchtje had kunnen wezen. Onmiddellijk richtte Holiday zich evenwel halt op.... en stak zijn hand uit, waarmede hij een arm omvatte, aan het uiteinde waarvan zich een mes bevond. Benelli want hy was de aanvaller liet een gemeenen vloek hooren. Doch verder kon hij ook niets meer beweren, want het gevecht was reeds begonnen. Geen van beiden kenden in die oogenblikken mededoogen, daar alle twee wilden vermoorden. Het kwam Holiday voor, terwyl hij pogingen aanwendde met zijn vingers den hals van den ander te omklemmen, alsof die man in een vroe gere incarnatie al zyn vyand had moeten zyn. Wellicht waren ze van het begin af aan reeds eikaars tegenstanders geweest, want hoe was anders het overwegende haatgevoel van den man te verklaren? In die momenten vergat Ho liday geheel en al zyn pijnlijken enkel en hy wendde zyn uiterste pogingen aan de overwin ning te behalen. Benelli had zyn mes verloren dat voorwerp was uit zyn hand gevlogen, toen Holiday zyn pols had omgedraaid en hy was nu buiten zichzelf van razerny. De man, djen hy tweemaal had probeeren te dooden, scheen bovenmenschelyke krachten te bezitten. Hy deed zyn uiterste best zijn even wicht te bewaren, terwyl hy meedoogenloos heen er. weer werd gegooid, en ttoen hy tenslotte met een heeschen schreeuw achterover viel, wendde hy nog een krampachtige poging aan de bee- nen van zijn vyand te lichten als een laatste wraakneming. Wat Holiday betrof, hy had nooit kunnen denken zich zoo tevrden en gelukkig te zullen voelen. Hy stond op het punt een moord te be gaan weldra zou hy dat beest worgen en hy was biy en opgewonden. „Je hebt nog maar één minuutje te leven, Benelli," kondigde hy aan.... Nadat de naam van zijn tegenstander echter over zijn .lippen was gekomen, viel hij naar voren. Een slag welke hem in de duisternis op zijn rug werd toe gediend, maakte hem bewusteloos en dienten gevolge volkomen machteloos. Toen de overwinning naby wasschoot hy te kort. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3