Het Rijk neemt gemeentelijke telefoonnetten over OFFIC1EELE PRIJSCOURANT Vrije Haarlemsche Schilderschool Engelsche bommen op Hamburg Aanvallen op Londen voortgezet DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 VELSEN Regeling Voor Amsterdam Rotterdam en Den Haag Duitsch weermachtsbericht Schilderende kloosterbroeders ZWEM- EN BADINRICH TINGEN Zeer slechte zaken tweede helft van Augustus Kath. Studieclub „Graficus" Er wordt meer gefietst dan vroeger ZWEMMEN U.Z.C. WINT DUALMEET DRIEHUIS HILLEGOM Uitbreiding R.K. school Verlaging van vergoeding Ontheffing van pacht Victor Emmanuel wenscht Boris geluk Japansche ambassadeur in Moskou benoemd Engeland werft thans ook piloten in Argentinië GONGOURS IN SCHINKEL- HAVEN Voortreffelijke prestaties KORTE BERICHTEN AMSTERDAM, Maandag 9 September. Actieve Fondsen X0**? 1 1-40 1 1 1.40 2.10 1 2 30 1 OBLIGATIES AANDEELEN NIET-OFFICIEELE MARKT STAD „De kunst ten halve slechts van meesters af te zien en voor volleerd zich in hun rij te zetten, loopt op beschaming uitAldus dichtte op geestige wijze de Geldersche poëet Staring, wiens eeuwfeest zoo juist op bescheiden wijze werd gevierd. We dachten even aan die regels, toen we een bezoek brachten aan de „Vrije Haarlemsche Schilderschool", wier voortreffelijke leider Jan Visser is en waar een tentoonstelling was te bezichtigen van het werk der leerlingen en oud leerlingen. De leider Visser zorgt er voor, dat zijn leer lingen niet de onvoorzichtigheid zouden begaan, waarvan wij hen ook niet verdenken, als wordt bedoeld in de dichterlijke regels van hierboven. En de middelen, die hij aanwendt, zijn een deskundig onderricht, maar vooral zijn persoon lijk voorbeeld van kunnen en meesterschap! Te midden der kleurige expositie bewonderden wij een litho (steendruk) van recent onderwerp, met als onderschrift het jaartal „1940". De stijlvolle compositie is hoe beteekenisvol een doodshoofd een dof-glanzende bokaal, een opgebrande kaars in een kandelaar, in de lucht enkele vliegtuigen, op den achtergrond een brandende stad en hier en daar de sobere ver siering van campanula's. Deze litho is niet alleen knap van techniek, maar zij is stemmingsvol van compositie, reëel en waardevol van droeven inhoud. Voorts is er de litho: „Oude schoenen", die de bewogenheid weergeeft van een geheel menschenleven, alsmede zijn tragiek. Een schilderij (olieverf) van een oude vrouw mag knap genoemd worden, al ontwaren we hier enkele lithografische elementen. Met dat al geeft de meester een sterk voor beeld aan de leerlingen, die zich wel wachten zullen zich „volleerd in de rij der kunstenaars te plaatsen," doch liever vol geduld en ijver de lessen volgen van den leider der schilderschool, die hun talenten ongetwijfeld tot volle ontwik keling zal brengen. En dit niet alleen door deskundig onderwijs, doch mede door al de menschelijke goedheid, die straalt van zijn geheele wezen. Ja, die leerlingen met hun dikwijls zeer ver dienstelijke prestaties! Daar zijn bijvoorbeeld de schilderende kloos terbroeders, de eerw. broeders Jozef en Willi- brordus. Jan Visser liet hen twee gelijke onder werpen schilderen: „Appelen in krant" en „Boek met wit kruikje". Het laatstgenoemde stilleven is geestig van compositie, met zijn teer getint kruikje op het boek en de kleurige, kleine balletjes, ter opvroo- lijking van het tafereel. Ook het andere stil leven: een stuk krant, waarop blozende appelen en gruote noten, is prettig om te zien. De Broeders blijken ongeveer van gelijke kracht te zijn. Stofuitdrukking, kleurgeving, tendenz mogen geprezen worden. Deze blijde schilderijen, met hun aangenamen toon beloven iels goeds voor de toekomst. We hopen, dat deze broeder-schilders voort zullen gaan de school te bezoeken, totdat zij de kunst voldoende zullen hebben beoefend om onder werpen uit te beelden vol schoonheid en devo tie, waartoe de katholieke liturgie zoo volop aanleiding geeft. Als een der knappere leerlingen noemen w« J Hekket, die met zijn duinlandschap en Rus sische poppen toont „de kunst van den meester niet ten nalve te hebben afgezien.' Bij hem sluiten zich ir. Noorlander („Winter", „Bollen veld" Scheepsstilleven", alle edele schilde ringen) Battie Visser („Doodskop met kande laar'), Marianne Kruyt („Groene flesch' en Vruchten in schotel") aan. Goeds kan trouwens van al de leerlingen wor den gezegd, al zijn er ook zwakke uitingen aan tc fcrcXfen Guus Rincker en Quené, Jac. Clay en mevr. Klant, Loewens en Van Veen, Dalmeyer, Be rends mevr. Stuart, Meyers. Ketelaar en Giltay, zij brachten, elk op eigen wijze, den blijden, schoonen glimlach der kunst, vol zon en kleur, waarvan men even een opwekking voelt, die goed doet. Afzonderlijk willen wij hier tot slot noemen Sj de Vries die naast ander werk, journalistieke teekeningen brengt, van een nieuwe allure Hii noemt ze penseel-teekeningen en m heb ben onderwerpen als: „Estafette'Kermis Waarheid", „Vluchtelingen", „Schaatsenrij ders" enz. Deze jonge kunstenaar brengt een noviteit, welke hierin bestaat, dat hij de bewe ging des levens accentueert, of door een sug gestieve overdrijving van het feit, of door een sterkheid van herinnering, die verbaast. Èen teekening van schaatsenrijders is al zeer frappant Zij is sterk gestyleerd, maar iedere Sn T verantwoord en de ondergrond berust stellig op de realiteit. Wie zich zoo de verschi - lende bewegingen herinnert, moet voo' die levensessence een bijzonder gevoel hebben. Wij wenschen Sj. de Vries met zijn experiment CSSarthn w« onze lezers op. de school van Jan Visser te gaan bezoeken en iiveriee leerlingen van den meester te worden. Zijn tarieven mogen uiterst billijk genoemd worden. Maar wat hij geeft is veel, zeer veel. Hij ontwikkelt kunstgevoel en aanleg, tot een ze standigheid en arbeid, die ons, m deze tijden, sterken en steunen kan. de H_ De vergelijkende cijfers, die ons telken male vanwege de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen worden verstrekt, geven over het tijdvak van 16 Augustus—1 Sep tember 1940 een buitengewoon groot ver schil met dezelfde periode in 1939. Een dui delijker bewijs voor het totaal mislukken De arm van eer. fletser Isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I van deze vacantie-zomermaand is bijna niet te geven. Er werden in de inrichtingen aan de Hout vaart en de Delft totaal 16199 baden genomen, tegenover 48358 het vorig jaar. De verdeeling is als volgt: Houtvaart: Abonné's 4250 (10467), 20 ets. baden 158 (951), 10 ets. baden 339 (2931), Vereenigingsbaden 48 (202), Schoolbaden 173 (241), Kostelooze baden 4441 (15105). Totaal 9409 (29897). Delft: Abonné's 6068 (14968), 20 ets. baden 238 (1146), 10 ets. baden 325 (130S). Vereenigingsbaden (11), Schoolbaden 159 (1027). Totaal 6790 (18461). Het was van het bestuur van „Graficus" een goede gedachte om zijn leden uit te noodigen tot een bezoek aan de tentoonstelling van den schilder-teekenaar-illustrator Herman Moer kerk, welke wordt gehouden in beide zalen van den Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. De leden, die hieraan gehoor hadden gegeven, heb ben er geen spijt van gehad. Eerst werden de ontwerp-teekeningen van den „Camera Obscu- ra"-optocht bekeken, terwijl de heer Moerkerk in een prettigen verteltrant voor de leden als het ware den geheelen optocht liet passeeren Hierna werden de andere teekeningen en schil derijen bezocht. „Het was een dankbare middag, het waren uren van geestelijk genot," zoo zeide terecht de voorzitter in zijn dankwoord tot den heer Moerkerk. Als we zoo de lijsten inzien van de rijwiel- belastingpenningen, die in 1940 zijn verkocht, valt het direct op dat men met het koopen van een rijwielplaatje tot vrijwel den laatsten dag heeft gewacht Maar vooral springt in het oog, dat ook in Haarlem het aantal wielrijders is toegenomen. Ruim vierduizend Haarlemmers rijden thans op de fiets, hetgeen zij het vorig jaar nog niet deden. In Heemstede is het aantal wielrijders met bijna duizend gestegen. Dit jaar werden in deze gemeente ruim 6600 rijwiel plaatjes verkocht, waarvan er 3600 gestempeld werden ten voordeele van de vereeniging „Ar beid voor Onvolwaardigen". In Haarlem werden tot op 8 September 71735 belastingmerken voor de wiets verkocht, terwijl in 1939 dit aantal slechts 67183 bedroeg. Zondag had in de zwemschool Krommerijn te Utrecht de dualmeet plaats tusschen de beide hoofdklassers U.Z.C. en H.P.C. Zaterdagavond had een verbroederingsfeest plaats, terwijl Zon dagmorgen een uitstapje naar Zeist werd on dernomen. In den middag" kwamen de beide clubs weer bijeen, om het sportieve gedeelte van dit weekend af te werken. De wedstrijden, die vaak zeer interessant waren, werden voor een groot gedeelte bijge woond door den heer D. Schuitemaker, den voorzitter van de Utr. Stichting voor Lich. Oefening De strijd is zeer spannend geworden, om beur ten namen de clubs de leiding, doch ten slotte won U.Z.C. met 65 punten tegen 43 punten voor H.P.C. In de 100 Meter vrije slag werd de kampioen van Overhagen door Blaas geklopt. De U.Z.C.- adspiranten moesten vrijwel steeds de meerder heid van de H.P.C.-jeugd erkennen, doch de da mes, zoowel als de heeren, waren over het alge- men sterker op een enkele uitzondering na. Tusschen de nummers door werden nog eenige wedstrijden voor U.Z.C.-ers gehouden teneinde een rustpauze voor de deelnemers aan den dual meet te gunnen. De resultaten van de gehouden wedstrijden luidden als volgt: 100 Meter borstcrawl voor heeren: 1. A. Blaas, U.Z.C., 1 min. 6.5 sec.; 2. A. van Overhagen, U.Z.C.1 min. 6,8 sec.; 3. M. Maurits, H.P.C., 1 min. 6,8 sec.; 4. F de Geest, HP.C., 1 min. 8,4 sec. 100 Meter borstcrawl voor dames: 1. Mej. A. Wiersma, U.Z.C., 1 min. 13,4 sec.; 2. mej. H. ho- geweg, U.Z.C., 1 min. 19 sec.; 3. mej. H. Bakker, H.P.C1 min. 20,8 sec.; 4. mej. J. Smit, H.P.C.. 1 min. 25,2 sec. 50 Meter rugslag voor adspiranten: 1. T. Kloots, H.P.C., 40 sec.; 2. J. Wijkhuizen, H.P.C., 403 sec.; 3. W. den Boer, U.Z.C., 42 sec.; 4. J Blok, U.Z.C., 59 sec. 100 Meter schoolslag voor heeren: 1 A. C. de Bruin, H.P.C., 1 min. 23,4 sec.; 2. A. Heetveld, U.Z.C., 1 min. 24,1 sec.; 3. H. van Leersum, U.Z.C., 1 min. 31,1 sec.; 4. J. Wensing, H.P.C.. 1 min. 33 sec. 100 Meter schoolslag voor dames: 1. Mej. H. Bakker, H.p.C., 1 min. 41,4 sec.; 2. mej. Fr. v. d. Kroon, U.Z.C., 1 min. 43,3 sec.; 3. mej. A. Wiersma, U.Z.C., 1 min. 43,4 sec.; 4. mej. Z. Vrugt. H.P.C., 1 min. 49 sec. 5 x 50 Meter vrije slag estafette voor adspiran ten: 1. H.P.C., 2 min. 27 sec.; 2. U.Z.C. 2 min. 51,4 sec. 5 x 50 Meter vrije slag estafette voor Dames: 1 .U.Z.C. 2 min. 55,5 sec.; 2. H.P.C. 3 min. 12 sec. 3 x 50 Meter wisselslagestafette voor heeren: I. UZ.C. 1 min. 39 sec. 2. H.P.C. 1 min. 41 sec. 3 x 50 Meter wisselslag voor dames: 1 .U.Z.C. 2 min. 2,6 sec. 2. H.P.C. 2 min. 5,2 sec. 50 Meter handicap voor leden van U.Z.C. bo ven 13 jaar: 1. J. Brinkhuis 1 min. 1,6 sec. 2. W. den Boer 1 min. 1,3 sec. 25 Meter vrije zwemwijze voor adspiranten tot en met 13 jaar: 1. H. Sebus 25,2 sec.; 2. J. Kraay 26,4 sec. 3. L. Bongers 28 sec. Idem voor meisjes: 1 W. Altink, 17 sec. 100 Meter borstcrawl voor Nieuwelingen U.Z.C.-leden: 1. M. Franken 1 min. 14.6 sec. 2. R. van Neck 1 min. 16,1 sec. 3. j Bouman 1 min. 18 sec. 25 Meter schoolslag voor jongens-adspiranten: 1 J. Wittenberg 28,2 sec. 2. R. de Hoog 30,6 sec.; 3. B. Hallebeek 31,4 sec. Men gaat weer bouwen. Aan de Hofdijk laan alhier zullen 12 heerenhuizen met schuur tjes gebouwd worden. Het bouwwerk is in han den van den heer Th. Winter te Beverwijk. Polofeest van H.Z.V. De Hillegomsche Zwemvereeniging hield Zaterdag een serie polowedstrijden. Allereerst werd slag geleverd door de vereenigingen H.Z.V. en H.V.G.B. Dit werd een mooie vlugge strijd en gewonnen door H.V.G.B. uit Haarlem met 43. De wedstrijd tusschen H.P.C. en Poelmeer had 15 goals tot resultaat, waarvan de Poelmeer- ders er acht voor hun rekening namen! Daarna kwamen de dames aan de beurt De Hillegomsche zeven werden met 70 door Haarlem II verslagen. H.P.C. verloor daarna met 40 van H.Z.V. en H.V.G.B. toonde zich sterker dan de Poelmeer, door deze club „af te drogen" met 83. De prijzen werden daarna uitgereikt door dr. Schreuder uit Nieuw-Vennep. Hillinen IIConcordia 31. Nadat de C.- keeper enkele vinnige schoten met moeite ge keerd heeft, moet hij tenslotte zwichten voor een hard schot van links. Wel komt C. er dan iets beter in, doch het meeste gevaar dreigt voor het C.-doel. Bij een goed door H. genomen hoek schop springen drie spelers omhoog, waardoor het 20 wordt. In het veld zet S. soms aardige aanvallen op, doch de meeste zijn niet doortas tend genoeg om succes te hebben. Beter gaat het als Peters ineens een langen voorzet geeft, welke Lubbe keurig inkopt. Na de rust geeft C. steeds weer beter partij, maar het schijnt nu eenmaal niet te willen. Aan den anderen kant gaat het beter, als de steeds vrijloopende H. linksbinnen van dichtbij hard inschiet. C. schijnt hierdoor heelemaal ontmoe digd te worden. Verschillende veranderingen brengen geen verbeteringen, zoodat C. nog blij mag zijn er met 31 af te komen. R.K. Schaakclub Hillegom De schaakclub houdt Dinsdag 10 September de jaarvergadering in het bibliotheekzaaltje naast de St. Joseph- kerk. Na afloop is er een gongwedstrijd, waar aan aardige prijzen zijn verbonden. Ook andere belangstellenden zijn welkom en kunnen aan de zen wedstrijd deelnemen. Ze kunnen dan gelijk eens kennis maken met den vriendschappelijken geest die in deze club heerscht. Op Dinsdag 17 September beginnen de groote competitiewed strijden, terwijl ook de ladderwedstrijden regel matig voortgang vinden. Voor het komende seizoen staan verder op het programma de be kerwedstrijden in Heemstede en de kampioens wedstrijden voor het district Haarlem van het R.K. Schaakverband. Zoo mogelijk zullen wij daaraan met 2 tientallen deelnemen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris E. Th. La Feber, v. Meerbeekstr. 6, Hillegom. Zwemdiploma. Het diploma A werd uit gereikt aan de heeren A. Velthuyzen van Zan ten, D. v. d. Wateren, G. de Brabanter en de dame Jessie Noteboom en R. M. van Til. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Cor nelia Radbouda, d. van G. A. Mooijekind en A. M. Spreeuw; Margaretha Maria, d. van P. H. van der Zande en W. M. Janssen; Everwijn, z. van G. Meijer en C. van Teijlingen; Comelis Jacob, z. van M. Keijzer en W. de Rooij; Marcus Johannes, z. van J. C. van Stein en J. M. Kop- pert; Cornelia Johanna Petronella, d. van A. C. Seijsener en J. G. Walkers. Ondertrouwd: G. L. van Waveren en P. G. Geitenbeek. Getrouwd: A. van Bakel en J. W. Warmer dam; S. W. H. van Veen en C. Veen. Bij den gemeenteraad is ingekomen een ver zoek van het bestuur der R.K. kerk der parochie van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, als schoolbestuur, te Santpoort om beschikbaar stelling van de noodige gelden voor den bouw van drie schoollokalen met gymnastieklokaal ter uitbreiding van haar school. B. en W. stellen voor het verzoek in hun han den te stellen om advies. Door B. en W. is nagegaan, in hoeverre de toegekende vergoedingen voor het gebruik van een auto of motorrijwiel thans, nu als regel niet onbeperkt van zulk een voertuig kan worden gebruik gemaakt, onverkort behooren te worden uitbetaald. Zij stellen den raad voor: 1. de vergoeding voor het gebruik van een auto door den directeur van het bedrijf Open bare Werken m.i.v. 1 Juni 1940 te bepalen op f 100 per jaar. 2. alsvoren voor het gebruik van een motor rijwiel door den Opzichter voor de plantsoenen op f 50 per 'jaar. Bij den raad is ingekomen een verzoek van de N.V. Buffet Maatsch. „E Pluribus Unum" te Amsterdam, pachtster van een gedeelte zee strand, gelegen ten zuiden van de grens der ge meente Beverwijk af tot 300 Meter zuidwaarts daarvan, om ontheffing te verleenen van haai verplichting tot betaling van de verschuldigde pachtsom ad f 325, voor 1940. In verband met de omstandigheid, dat bedoeld gedeelte zeestrand geheel voor het publiek is afgesloten en derhalve niet door de N.V. kan worden geëxploiteerd zijn B. en W. van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden voor in williging van het verzoek alleszins aanleiding bestaat. Zü stellen den raad dan ook voor, de gevraagde ontheffing te verleenen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het Maandag verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen de de openbare gemeentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de verzorging van het locale telefoonverkeer te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage met Ingang van 15 Sep tember door het Rijk geschiedt. De voor de uitvoering hiervan noodige voor schriften worden door de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Za ken en van Financiën vastgesteld. In aansluiting hierop bevat het Verordenin genblad een beschikking van de secretarissen- generaal van de departementen van Binnen landsche Zaken en van Financiën over de ge meentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de openbare ge meentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage op 15 Septem ber 1940, op den voet van artikel 15 van de aan deze gemeenten verleende concessie, in eigendom aan het Rijk overgaan en met in gang van den genoemden datum in beheer bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie komen. De vereffening van de vorderingen, die de ge meenten door deze vermogensoverdracht verkrij gen, zal geschieden door overneming door het Rijk van een overeenkomstig gedeelte van den dienst der leeningen van de gemeenten. Het personeel der gemeente, dat op den 15den September 1940 werkzaam is bij de genoemde ge meentelijke telefoonbedrijven, treedt met ingang van dien dag in dienst van het Rijk. Op dit personeel zijn, met inachtneming van een ter verkrijging van de noodige soepelheid te treffen overgangsregeling, van toepassing de ar beidsvoorwaarden van het rijkstelefoonpersoneel. De directeur-generaal der Posterijen, Telegra fie en Telefonie treft de noodige regelingen ter uitvoering van het in deze artikelen bepaalde. Hij gaat eveneens met de gemeenten de overeen komsten aan, die de vermogensrechten regelen, voortvloeiende uit de overdracht van de plaatse lijke telefoonnetten. De overeenkomsten behoe ven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Financiën. BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.). Vannacht hebben Britsche vliegers bij een luchtaanval op Hamburg opnieuw bommen geworpen op dicht bevolkte woonwijken. De B. Z. am Mittag meent, dat de Engelsche nachtpiraten ondanks het vernietigende Duitsche vergeldingsoffensief blijkbaar nog steeds niet genoeg hebben. Het verdere optreden van het Duitsche luchtwapen zal Engeland definitief aantoonen, dat het pa rool van Adolf Hitler, oog om oog en tand om tand, in daden pleegt te worden omgezet. Naar aanleiding van de onderteekening der Bulgaarsch-Roemeensche overeenkomst heeft de Koning-Keizer aan Koning Boris van Bul garije het volgende telegram gezonden: „Ter wijl Bulgarije met trots en vreugde de verwe zenlijking van een zijner groote nationale aspi raties beleeft, ontvange Uwe Majesteit en de bevriende Bulgaarsche natie van mij en alle Italianen gevoelens van levendige sympathie." BERLIJN, 9 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Afdeelingen gevechtsvliegers hebben on danks het slechte weder ook op 8 September en in den nacht van 8 op 9 September de vergeldingsaanvallen tegen Londen voortgezet. Het fotografische materiaal bevestigt de ster ke uitwerking van de tot dusver ondernomen aanvallen. Bij de nachtelijke vluchten konden de aanvallende formaties haar doelen reeds van grooten afstand waarnemen als gevolg van de steeds nog voortdurende branden. Voorts werden dok- en haveninstallaties, pe- troleumopslagplaatsen, gasfabrieken, electri- sche centrales en waterleidingen, alsmede pak huizen aan beide zijden van de Theems met bommen van allerlei kaliber bestookt. Ook verscheidene vliegvelden in de omgeving van Lincoln werden aangevallen. In de Firth of Forth gelukte het een koopvaardijschip van 8.000 bruto registerton door bom treffers te beschadigen. Britsche vliegers hebben vannacht aanval len gedaan op woonwijken in Hamburg Ver scheidene woningen werden beschadigd. Eeni ge burgers werden gewond. De totale aange richte schade is echter ook hier gering. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 22 vliegtuigen. Daarvan werden er twee door luchtdoelartillerie, de overige in luchtgevechten neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. TOKIO, 9 Sept. (Domei). Luitenant-generaal Tatekawa is benoemd tot Japansch ambassa deur te Moskou, als opvolger van Togoh, die teruggeroepen is. Tatekawa zal geassisteerd worden door Nishi, den directeur voor de Euro- peesche en Aziatische aangelegenheden in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die met den titel van gezant voorloopig zijn standplaats in de Sovjet-Unie krijgt. BUENOS AIRES, 9 Sept. (D.N.B.) De groote bedrijvigheid voor het aanwerven van vrijwil ligers door de Britsche bureaux alhier bewijst, dat Engelands zorgen voor het vliegerscorps dagelijks grooter worden. Met de belofte van zeer groote voordeelen, ook ran economischen aard, worfit getracht, vrijwilligers te vinden voor de Royal Air Force. De opleiding geschiedt in Engeland. De voorwaarden voor het in dienst treden voorzien ook in een uitkeering aan de vrouw van den piloot, indien deze komt te over lijden. Ook wordt zelfs een uitkeering betaald, indien de betreffende vlieger, indien dit bewe- De voortzetting en slot van het G.I.Z.A.M.U.C.- concours duidt volgens de lijst der bekroningen op zeer voorname prestaties. De beperkte tijd ruimte der verkorte dagen, dwingt, ook om de zeer drukke deelname, tot beknoptheid. De beoordeeling was in handen van de heeren Fred. J. Roeske, B. D. Peters en Gerard Leen- ders. Marschwedstrijd had niet plaats. Om kwart over 12 klonken de laatste tonen van „Hol- landsch Liedje" door „Kindergenoegen", als be vestiging van de zuivere, beschaafde voordracht waarmede dir. W. P. J. de Vries 336 p. haalde, precies de le prijs. Dit goed begin werd op zeer waardige wijze voortgezet door Dub. Gem. Kwartet „Zangkunst", Haarlem, waarmede dir. Jan Hensen 340 p. verwierf als le prijs in le afd. Ter afwisseling presenteerde zich de Man doline „Aurora", dir. B. A. Berendsen, resultaat uitmuntendheid 345 p. le prijs. De stijgende lijn werd vervolgd door Dameskoor „Arcis". Haarlem, hetwelk met de religieuze polyphonie van dir. Jan Hensen's „Sanctus" steeg tot 350 p. le prijs in le afd. Kinderkoor „Tuindorp Buik sloot", bleef in de goede richting niet ten achter, kreeg, onder dir. J. van Hees, in de le afd. te noteeren 363 p., le pr. „Oefening baart Kunst" Gem. Koor, dir. W. Wiesehahn, blonk uit in de 2e afd. met 374 p., le pr. Met Chr. M. K. Amsterdam-Noord won W. Wiesehahn tevens 349 p., le pr. 2e afd. Na Gem. Koor „Tuindorp Buiksloot", hetwelk onder dir. van J. van Hees de le pr. haalde met 339 p. in de le afd., kwam een geweldige kampioen in den ring: Corn. Jonker aan het hoofd van Schoorl's Gem. Koor. Deze toonde zich een sieraad van de Superieure afd€*eling. Bij de uitvoering van Alph. Die- penhrock's „Den Uil" en Sweelinck's Kerst zang „Hodie" ontwikkelde het koor een klanken- gracie en muzikale charme, welke gepaard aan Corn. Jonkers gevoels-expressie leidden tot har telijke toejuichingen van het talrijke publiek en de schitterende belooning 414 p. le pr. met lof der jury. Na een intermezzo van Weesper accordeon-ver. „Crescendo", dir. G. J. Booy, die in de 4e afd. zich een le pr. zag toegekend met 345 p., kwam de mannenzang aan de beurt. Wij hoorden het bekende, maar nog steeds parate, „Kunst en Vriendschap" onder den nestor L. C. Keereweer in de uitvoering van Roeske's „Goe den Nacht" en „Geister Prozession". Met cor recte stemverhoudingen, altijd juiste schakee ringen en gevoelvolle uitbeelding noteerde de jury 341 p., le pr. in de eerste afd. Voor de eerste maal ter wedstrijd kwam het niecwe mannen koor „De Stemmen van Amsterdam", onder Henk Duinker, met een arrangement van L. Hassler's „Cantate Domino", waarna „Regen lied" van Duinker. Als zeer goed resultaat 3e afd. 357 p. le pr. I deze stijgende lijn diende zich dan aan „St. Caecilia", Weesp, dir. Joh. Kroese, die had gekozen „In Epiphania Domini" van Neumann en Th. v. d. Biji's „Morgenstemming", vooral de Driekoningenzang maakte met boeiende voordracht en zuivere intonatie den diep reli gieuzen indruk en had groot succes met 372 p. le pr. le afd. Opnieuw kwam nu de superieure afd. aan de beurt bij het optreden van „De Harpe Davids" onder S. H. Englander. Zooals te verwachten: het resultaat was overwelciigend, het was ook ontroerend. Olman's „Jom Kipoer" en Roeske's „Tijdzang" waren als tekst en mu ziek het materiaal om in melodische charme en stemmingsinnigheid alle kleuren van het zangpalet te doen schitteren. Het werd een heer lijke klanken-extase voor een dankbaar publiek en voor de jury, die hier toekende 414 p., le pr. met lof. Hierna hoorden wij nog 2e afd. Fan fare „Kunst na Arbeid", Bennebroek, dir. R. v. 't Hoff, voor het Marschnummer 491/~ p., en concert 342 p., le pr. Eereafd. ,De Vriendschap" Schoorl, .dir. G. Anderson, 351 p., „Sint Grego- rius" Duivendrecht, dir. J. F. Kok, 336 p., le pr. en Sup. afd. Harmonie „Crescendo", Culem- borg, 336 p., le pr. aan dir. P. Aafjes, Een zware dag. ANTOON TER STEEGE zen kan worden, zes maanden met een vrouw heeft samengeleefd, zonder sanctie van den staat of de Kerk. Dat men ondanks alle po gingen klaarblijkelijk geen groot succes ver wacht. blijkt wel uit het feit, dat het aantal aanstellingsbewijzen slechts in zeer beperkte oplaag wordt gedrukt. Op uitnooaiging van de Duitsche regeering is de minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, naar Duitschland vertrokken om het bezoek te beantwoorden, dat de lei3êr der Duitsche kolo niale beweging, Von Epp, hem heeft gebracht. Naar de „Eclaireur de Nice" meldt, zijn in Nizza weer anti-Joodsche betoogingen gehouden. In de straten werden anti-Joodsche pamfletten uitgedeeld. Een groote menigte, waaronder vele studenten, zong de Marseillaise en riep: „Weg met de Joden". De politie greep in en deed eenige arrestaties. NOTEERINGEN VAN GROEP A. STAATSLEENINGEN. I 1.30 1.50 I 2.00 2.10 I 2.20 I 1.50 2.00 2.20 2.30 2.45 STAATSLEENINGEN. Ned. r 1000 1940 4 98% - ',8"nr dito 1940 2e I. 4 9L-}j 91%§ dito I9402el.rn.bel.fr.4 98% dito 1911 3482% «2% Grootboek Obl. 34 82 82% 1896-1906 Oblig. 3 71# 7}# Cert. v. Inschr. 3 7L% rf"ïf Grootboek Obl. 3 7L# ?1# f 1000 1936 3 92% f 1000 1937 3 75% -'n# r 1000 1938 (34) 3 81# 81481*- 81% 81% 811-# 8t%§| Certif. 24 62% 82% Grootboek Obl. 24 62% 6„% N.-Indie f 10001935 3481% 8 - 10001937 3 77% - 10001937 A 3 76 - IKUUSTRIBBLE ONDERNEMINGEN. Alg. Kunstzijde Unie A 79i-%',79-t 79§i 79H* 7»H 794-80* 80-i v. Berkei's Patent A 348 Calve-Delft Aand 62% dito Cert. v. A 62% Centrale Suiker Mij. A155% Fokker Vliegt.fabr. A200§ Lever Bros.UniL A 87% Phtïps'GUASvAAlf 147% >47% 147§8i dito Pr. Winstd. A12l% - - - PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtaohe Petr. Mij A203% 210^ Kon. Petroleum Mb A222o|-12l8§-5*21043%210§-l 2104-142104-14211-2 2114-24 RUBBER-ONDERNEMINGEN. 78 7544 80-4* 34 62% 158% 198 84 345 1474884 193-4 1928-3 1918-2 191% A'dam R. Cult, 100 A dito /'1000 A200 dito Cert, v A202 SUIKER-ONDERNEMINGEN. Handelsvg A'dam A368 360 - Javasche Cult.-Mij. A212 N,-lnd. Suiker Unie A211 - Ver Vorst.l 250-500 A 94% TABAKS-ONDERNEMINGEN. Deh Batavia Aand 140 139% 138§ Deli Mij. '1000 CvA 196 190* 188 1868 Senembah (and 159% 158% 1914-2419148 195% 357-8 356-7 358-60* 207 90§ 138 137 187 1564L 155 STAATSI.EEN1NUEN NEDERLAND VK 1.30-2.30 98% 98% 89 98% 98 H§. 90% 76# 77% 80 81% Ned 1940 100 4 98% Ned. 1940 500 4 98% Ned.'4011 (100 4 8944 Ned.(rabeli.)1004 98% Ned. '500 4 90% Ned.(mbelt.j500 4 98%s 1936 100 3 90% 1937 100 3 76 1937 500 3 77% 1938 100 (34) 3 79% 1938 500(34) 3 81§ just-indie. 1937 100 3 75 75% 1937A 100 3 74% 74# 1937A 500 8 74% 74# PRtiV. EN GEM. DEEN Ik* AMSTERDAM. 6e leen. 1937 34 81% 80% 7e leen. 1937 34 81% 80% 8e leen. 1947 84 81% 80% 1895 3 87 87% EINDHOVEN. 3e leen. 1937 34 84 86% s-GRAVENHAGE. le leen. 1937 34 90 88 le Leen. 1937 3 89% 88% 1938 34 79% Haarlem 1938 3 77 78 Heerlen 2el.'37 34 86 86 Helmond 1937 34 86 86 HENGELO 1938 34 79% NIJMEGEN. 1938 3 88 88 ROTTERDAM, le en 3e l. 1937 34 76% 77§ 6e leen. 1937 34 76# 75% le leen.1938 34 76# 75% 1894 3 89 SCHiHDA M. le leen. 1937 34 86 89* Tilburg 2e l."37 34 88 88 Prolongatie 3 HYPOTHEEKBANKEN. (Werkzaam In Nederland) AlgFHb(2%vu)34 Alg. Hyp. B. XY34 Amsterd.Hypb.4 Amsterd.Hypb. 34 Arnhemsch ÈF 34 Bataat. NN-PP 4 Bataat. HbC-D 34 Centrale Hyp b. 34 Dordrechtscbe 34 Fr.-Gr.Hb.<3%)8 Fr. Holl. Hypb. 34 Gravenh. tv u.) 34 Groning.Hypb.34 Haarl.Hpb. AC 4 Haarlem. s.BD 34 Holl.Hpb.ser.L4 Holl.Hpb.ser.K34 Hpb.v.N. ser. Q 34 Insulaire Hpb. 44 Interc. Hypb. 4 Interc. Hypb. 34 Ned.Veend.8-K 34 OverselscheA. 4 Tilburgsche H. 34 Utrechtsche H. 4 Utr. m. v. u. K. 4 WIEEFF2%vu34 Wl. TV2?£v wu 34 ZuidH.b.ser.KL3i Z.H. m.v.uitl.; 34 Zuid-Nederl. 34 82§ 82% 90 924 84%§ 88 78 70% 82% 80% 85 85 81% 93§ 84% 89 81% 85 84 85 73% 85% 88 79 89% 90 83 82 79% 79% 86 82% 92% 81% 84% 88% 78 77 83 87% 80% s 84% 82% 92% 85% 87% 81% 84% 84 87 79 86 88 80 894 90% 84% 83 80% 81 80 INDUSTRIE-ONDERN. Alg. Kunstz. CvA 80 79 Alg. Norit Mij. A314§ 312% A'dam Lett.Tet. A164 168 Amsterd. Drgd. A138% 139 AmsterdSupert-A 85 86 Avis Verff'abr. A 9% 9 Berg J. 54% PA 80 78% BredaMachinet.A 87%4 84 Carp's Garem. A175 170 Emballagel. H. A 25 28 Enkes N.V. A110§ 110* Fokker Vl.t. CvA203" 200 Gruyter B PWA128 128 Heemat A 87 Hein Bierbr. A160 Hero Conserven A 94% Holland St.M).t. A132§ Holl. Beton Mij. A270 Holl.Dr.Kabell. A175 Holl.KunstzijdeA 75% Intern. Viscose A 30§ Kou. N. Edelm. A 23 K.N.Edelm. PW A 22 K.N. HoogovensA 76 Kon.N.Papiert. A128%!; Kon.Ph.Stheera A212 K.Ph.StheemCvA215 Kon.Zw. KetienA144%4 Kwatta Cacaot A 90 Lev.B.Unil CvA 87% L.Br.U.C '1000 A 91% L.Bf 100 6%CPA 85% LB1000 6%P.A 82% Meeli.N.Bak. CvA'239% 4 Moll's A.T.Ind. A 16 Miinb. Werk. CvA 724 NaardenCli.Fb. A 77%0 N.-l.Portl.Cem. A102% N, Gist Spirit.!. A3754 N. Gist Sp.f. CvA385 Ned. Kabelfabr. A395 Ned-Kabell. CvA400 Ned.Schpsbw. A107 Ned. Schpsb. ABt '29 Ned. Staalfabr. A143 Phil.Gl. G.B. CvA 153 Kuttens Bier A1404 Schelde Nat.Bz.A 50 Simplex Rijw. A146§ SoerabajaDrgd. A134 Stokv'500-1000A 94§ Stork Ca A 100% Tab.PhilipsPWA '22* Udenhout A120 Vei Bliktabr. A186 Ver Cb.Fbar. PA 94 Ver.Pap.Gelder AU7%§ Verschure PWA100% V ictoria Biscuit A105 Volleuh. Bierbr. A 12#* Volleub. Bier.PA 20%* Werkepoors. A A125 Wilt.-FijenoordA 136 Wilt.-Fijen.Am.b. 21% Wit'sBlauk.Ind.A 554 W vers Ind.Hnd. A127% 85%8 160% 94% 130§ 270 177% 75 30% '20* 20% 13 128% 217 221 142% 89 85 91 92% -2§ 239% 16 72 76 101 378% 384 393 396 107 29.50 143 152 137%» 49%§ 150 132 94% 100* 23% 120 185* 34% 118S 10u% 105 12 20 121% 135%* 21% 604 126 (Koersen van nog niet tot de oficieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd.-Secretaris- Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën is toegestaan). o.k.* Ned. Sch.v. U .A110 v Geld. Papt. A 84 Anac Copper A '22 Betl Steeh. A 64% 7 Sept. 128% 21%§ 22 68 9 Sept. 127* 129* 20% 4 66% •21%* o.k-* Rep. Steel A 15% Curtiss WrigtA 7% Shell Union A 9% 7 Sept. I6%§ 16#* 7%§ <%4 9 Sept. 15%§ 16%* 7%§ 8%4 8%* o. k. onderpandskoers. Indien van een fonds twee koersen worden opgegeven is de eerste koers de laagste en de tweede de hoogste, welke op dien dag is genoteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4