De nieuwe Britsche lucht aanval op Berlijn l°/o De vrede in het Donaugebied Mgr. W. van Dmter Het accoord Londen- Washington MEEIIejvMEER... Het programma der nieuwe Roemeensche regeering Oriëntatie- en Dispositie-Centrale Kerkelijk Leven DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 Britsche marinekringen weinig geestdriftig De afstand van de Zuid* Dobroedsja Mutaties in Roemeensche diplomatieke corps Levensmiddelentoevoer van Londen afgesneden Ook oud-minister Mandel gearresteerd Amerika versterkt zijn vloot President Estigarribia begraven Weenen herwint vroegere economische beteekenis Militaire oefening in Joego-Slavië Engelschen beschieten weer- looze Duitsche vliegers AMSTERDAM-C. Tel. 47157 HET DISPOSITIE-TARIEF BEDRAAGT MET EEN VASTGESTELD MINIMUM HERDISPOSIHES amsterdam-g Roemeensche generaals gepensionneerd Antonescoe's officieele titel is „Staatsleider" Bevolking vlucht uit Londen Amerikaansche vloot houdt manoeuvres EXPORT VAN FRUIT Minimumprijzen gewijzigd Amerikaansch nieuws niet meer via Londen LAND DE KUSTZONE CENTRALE STICHTING VAN NOODBEURZEN Zetel gevestigd te Arnhem Diaken stal collectegelden ,Hij straft zichzelf door opsluiting in zijn woning" „NEDERLAND IN DEN VREEMDE" Uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten BENOEMING Pastoor Slenders f Plechtige uitvaart en begrafenis Nat. Luchtvaartlaboratorium NEW-YORK, 9 Sept. (A.N.P.) Uit Londen Hieldt de correspondent van de New York Times, dat de Britsche reactie op het Britsch-Ameri- kaansche acccord inzake de torpedojagers ver deeld is. Opvallend is, dat marinekringen wel het minst enthousiasme toonen. Er is vertwij felde inspanning voor noodig geweest om na het hekend worden van het accoord den minister van Marine Alexander een bevredigende uilla- tir>g te ontlokken. De houding der Britsche ma- rihe heeft een tweeledige oorzaak: 1. De hoogmoed der Britsche marine tegen- ®ver buitenlandsche vloten, en 2. het gevoel van schaamte, dat Eneland ge zonken is tot een stadium, waarin het de hulp der Vereenigde Staten noodig heeft. De gevoelens van den gemiddelden Britschen Zeeofficier zijn ongeveer dezelfde als die van een marineofficier der V. S., als de V. S. op steun van een Zuid-Amerikaanschen staat zou den zijn aangewezen. Van Marinekringen en oerconservatieve oude hoeren afgezien, zoo vervolgt het bericht, heeft de transactie betreffende de torpedojagers al gemeen instemming ontmoet, vooral omdat zij hl breede kringen beschouwd wordt als voor- looper van de alliantie tusschen de V S. en En- Beland, waarop men hoopt en welke in de oogen der meeste Britten den eeuwigen vrede zou ga- randeeren. De doorsnee-Engelschman is er van overtuigd, dat de V. S., wanneer zij behoorlijk hewerkt en gevierd worden, zich steeds Enge land gunstig gezind zullen tconen. Echter schijnt zich althans in intellectueele kringen een wij ziging in de tot dusver tegenover de V. S. als- hiede de overige wereld aangenomen houding voor te bereiden. Engeland maakt zich meer en hieer innerlijk los van her continent, daar het hi ziet, dat zijn eigenlijke taak overzee ligt. Hitier bewerkstelligt, wat Kipling niet ver vlocht, namelijk de aandacht der Britten van .den engen driehoek tusschen Noordzee en Weich- sol af te leiden en op de wijde wereld te vesti gen. Engeland begint bovendien in te zien, dat de wereld, waarin het wenscht te leven, door hieenstorting bedreigd wordt, wanneer de Ver enigde Staten niet aan Engelands zijde in dringen. SOFIA, 10 Sept. (.D.N.B.). Op een conferentie Van alle Bulgaarsche ministeries omtrent de Uitvoering van het verdrag van Crajova, welke baandag hier is gehouden, werd o.m. besloten €en groote commissie voor de overneming te Vormen, welke zich onder leiding van generaal Schilkoff van 15 September af in Dobritsj, in het Zuiden der Dobroedsja, zal ophouden. Bo vendien zullen nog twee subcommissies ge vormd worden, die eveneens onder den gene ral zullen ressorteeren. Op 20 September zal de aftocht van de Roe- Hieensche troepen voltrokken zijn. Daarna be gint de opmarsch der Bulgaarsche divisies. Op 3 October, op den Bulgaarschen nationalen feestdag, wordt in Dobritzj een groote troepen- Parade gehouden voor den Bulgaarschen Ko ning. Tot dien datum zullen particulieren in °c Zuidelijke Dobroedsja niet worden toegela ten. Alle ministeries hebben bekendmakingen Uitgegeven, welke betrekking hebben op de over- heming van de instellingen in de Zuidelijke Dobroedsja. Naar in dit verband verluidt, zal het Bulgaarsche roode kruis in de Zuidelijke Dobroedsja speciale stations inrichten, die zorg VbUen moeten dragen voor de Bulgaarsche re- Patrieerenden uit de Noordelijke Dobroedsja. BOEKAREST, ÏO Sept. (D.N.B.). Naar uit een °fficieele mededeeling blijft, zijn bij het Rce- Hieensche diplomatieke corps groote verande- Vhigen uitgevoerd en is 'n reeks gezantschappen ten bezuinigingsredenen ontbonden. De ont handen gezantschappen zijn die in Mexico, Ko penhagen, Helsiki, Teheran en Rio de Janeiro. De betrokken gezanten zijn teruggeroepen, met Uitzondering van den gezant in Rio de Janeiro, h'e verplaatst wordt naar Buenos Aires. De ge- tent in Buenos Aires is wel naar Boekarest teitboden. Verder zijn de volgende ambassa deurs en gezanten teruggeroepen: Franasovici ^Vichy)Fotrescoe-Comnen (Vaticaan); Croet- tescoe (Ankara); Goeranescoe (Bern); Irimes- Höe (Washington); Pangal (Lissabon); Con- ^lantinoe (Stockholm) en Romalo (Berlijn), ^tezelfde officieele mededeeling maakt bekend, dat de ambassades, die Roemenië in verschil lende buitenlandsche staten onderhoudt, weer Veranderd worden in gezantschappen. De titel Van ambassadeur wordt afgeschaft. NEW YORK, 9 Sept. (DNB) Onder het Vet gedrukte opschrift „Londensche levens- thiddelentoevoer afgesneden", publiceert de >»New York Sun" een bericht van Associa ted Press uit Londen, volgens hetwelk de Pfficieren der Britsche luchtmacht open lijk toegeven, dat de mokerslagen van de Duitsche luchtvloot op de strategische °bjecten in de Londensche havenwijk, het havenverkeer volkomen tot stilstand heb ben gebracht. Levensmiddelen voor de be volking van Londen kunnen nog slechts Piet vrachtwagens en treinen aangevoerd borden. De minister voor de Voedselvoorziening heelde mede, dat voor die bewoners van Lon- en, wier wcmingen door de luchtaanvallen zoo ®rhstig zijn beschadigd, dat zij niet meer kun- h*h kbken, vleesch in blik beschikbaar zal ™°rden gesteld. Deze speciale regeling geldt ^sluitend voor getroffen gezinnen. Andere Personen mogen geen vleesch in blik koopen. GENèVE, 9 Sept. (D. N. B.) Naar officieel Vichy verluidt, is, behalve Reynaud, Dala- h'er en Gamelin, ook de vroegere minister van Dihnenlandsche Zaken Mandel, die zich tot bUsverre in Meknes bevond, gearresteerd. Hij foo op het oogenblik 'per vliegtuig op weg zijn Riom. - Washington, 10 Sept. (d.n.b.) Het VHihisterie van Marine der V.S. heeft aan par ticulier en staatswerven opdrachten gegeven ?ot den bouw van 201 oorlogsbodems voor een to- bedrag van 3,8 milliard dollars. De opdrach ten omvatten bijna alle door het Congres op grond van het nieuwe vlootprogram goedge keurde schepen, welker bouwtijd tot vijf jaar bedraagt. Besteld werden o.m. zeven slagsche pen van 100 millioen dollar elk, acht vliegtuig moederschepen van 15 millioen elk, zeven en twintig kruisers van 30 millioen per stuk, 115 torpedobootjagers van 8,1 millioen per stuk, 43 duikbooten van 6 millioen dollar per stuk. Het bouwprogram zal waarschijnlijk eerst over ongeveer zeven jaar gereed zijn. BOEKAREST, 9 Sept. (A.NP.) In een bij eenkomst van den Roemeenschen ministerraad heeft de staatsleider, Antonescoe, een uiteen zetting gegeven van het programma der regee ring en de vraagstukken, waaraan zij haar bij zondere aandacht zal besteden. Deze punten zijn: 1 Opheffing van den boerenstand door eco nomische, administratieve en hygiënische maat regelen. Overheidsorganisatie van den landbouw en van den afzet der landbouwproducten. De organisatie van „vliegende" gezondheidsposten in de dorpen. 2. Opheffing van de arbeidersklasse door maatschappelijke hervormingen en reorganisa tie der industrieele ondernemingen. 3. Reorganisatie van het bestuursapparaat en het ambtenarencorps, waarborging van een bestaansminimum voor de ambtenaren, voor iederen ambtenaar slechts' één salaris, gezins toeslag naar gelang van het aantal kinderen, salarisverhooging voor verdienstelijke ambte naren. 4. Organisatie van het Roemeensche gezin. Hervormingen op hygiënisch gebied ter bestrij ding van kindersterfte, sociale ziekten en al coholisme. Antonescoe heeft verder in groote trekken de vraagstukken van school, kerk, justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal worden gekomen, uiteengezet. Bij decreet van den staatsleider generaal An tonescoe is de door ex-koning Carol opgerichte partij der natie" 'ontbonden verklaard. Het ontbindingsbesluit geldt ook voor de onder organisaties der partij, in het bijzonder voor de zoogenaamde „nationale garde", die de laat ste maanden in de. provincie nevenregeeringen had gevormd. BUENOS AIRES, 10 Sept. (D.N.B.)Onder groote belangstelling van de bevolking, van alle autoriteiten en van het geheele diplomatieke corps zijn gisteren de president van de repu bliek Paraguay, José Felix Estigarribia, en zijn echtgenoote, die beiden bij een vliegtuigongeluk om het leven zijn gekomen, naar hun laatste rustplaats geleid. Duizenden menschen, onaer wie vele „strijders van de groene hel", hadden reeds te voren den dooden generaal van den Chaco-oorlog hun laatsten groet gebracht, toen hij in het regeeringsgebouw lag opgebaard. Ka- detten en hooge officieren van alle wapensoor ten hielden doodenwacht aan zijn lijkbaar. Bij de overbrenging naar het Pantheon droegen ministers en generaals de kist door een haag van soldaten. Aan het graf spraken de waar nemende president der republiek, generaal Mori- nigo, de president van het hooggerechtshof en andere vooraanstaande personen. BELGRADO, 9 Sept. (DNB) Aan het einde van de Weensche Jaarbeurs wijst de „Politica" er op, dat Weenen zich gereed maakt weer zijn vroegere groote rol te gaan spelen. Weenen heeft in den nieuwen toestand de speciale taak gekregen de economische brug te vormen tus schen het Groot-Duitsche Rijk en de landen van Zuid-Oost-Europa. Joego-Slavië heeft voor de eerste maal met een eigen expositie deelgenomen aan de Weensche Jaarbeurs en is over het resultaat uiterst tevreden. Niet alleen met Duitsche, maar ook met koopers uit an dere Europeesche landen zijn met succes trans acties tot stand gebracht. BERLIJN, 10 Sept. (D.N.B.)De nieuwe Engelsche luchtaanval op woonwijken in de rijkshoofdstad geeft de „B.Z. am Mittag" aan leiding te constateeren, dat Engeland niet wil aflaten van zijn methode om den oorlog te voe ren tegen de burgerbevolking. Het Duitsche luchtzwaard, zoo merkt het blad waarschuwend in dit verband op, slaat meedoogenloos toe. Welke effecten bommen van het zwaarste ka liber moeten hebben, is getoond in Warschau en Rotterdam. Wanneer Londen een gelijk lot tot het uiterste wil ondergaan, moet het Chur chill en zijn misdadigerskliek verder des naehts piraten naar Duitschland laten starten. Maar dan heeft het ook ieder recht verspeeld om te klagen en te jammeren, omdat nu aan de oevers van de Theems recht gedaan wordt. Naar het D.N.B. verneemt hebben Duitsche formaties vliegers in den afgeloopen nacht hun vergeldingsaanvallen op het Britsche eiland voortgezet en militair belangrijke doelen in Londen en andere plaatsen aangevallen. Vij andelijke vliegtuigen zijn weer boven Noord- Duitschland verschenen en hebben op verschil lende plaatsen bommen geworpen, o.m. in eenige Noordelijke voorsteden der rijkshoofdstad. Het betreft daarbij over het geheel willekeurige aanvallen op niet-militaire doelen, waaraan een reeks woonhuizen ten offer is gevallen. BELGRADO, 10 Sept. (D.N.B.) In tegen woordigheid van den minister van Oorlog, ge neraal Niditsj, is Maandagochtend ten Zuiden van de hoofdstad een militaire oefening ge houden, die verscheidene uren duurde en werd bijgewoond door het geheele corps reserve officieren van Belgrado. Alle moderne wapen formaties van de Joego-Slavische weermacht, in het bijzonder ook gevechtswagens en vliegers, benevens 19 valschermjagers, die uit een Fok kermachine sprongen, traden op. BERLIJN, 10 Sept. (D.N.B.). Op de thuis vlucht van een der jongste aanvallen op Lon den moest een Düitsch vliegtuig in het Kanaal een noodlanding doen. De bemanning sprong met zenden leveranciers kwitanties, waarmede zij zonder succes gedisponeerd hebben, ter herdispositie aan de Kassierskantoor voor herdisposities. Gevestigd sedert 1933. Amstelstraat 14. Door haar methode van disponeeren wordt alsnog normale betaling verkregen, of vastgesteld welke posten als dubieus moeten worden beschouwd. Ver lies door wanbetaling kan daardoor tot een mini mum worden beperkt. Vraagt vrijblijvend nadere inlichtingen over onze HERDISPOSITIE-METHODE KASSIERSKANTOOR VOOR AMSTEI STRAAT 14 TELEFOON '4 7157 zwemvesten aan in het water. Engelsche jagers, die het voorval hadden waargenomen, kwamen naderbij en openden het vuur op de weerloos in het water ronddrijvende Duitschers, van wie er thans twee met verscheidene schoten in net hoofd dood aan de Fransche kust zijn aange spoeld. Over deze gruwelijke daad van Britsche vliegers heeft een Duitsche vlieger, wiens com mandant zich onder de vermoorden bevindt, een uitvoerig relaas aan het D.N.B. gedaan. BOEKAREST, 10 Sept. (D.N.B.). Staats leider Antonescoe heeft tien generaals en een admiraal gepensionneerd met de motiveering, dat zij door hun optreden het aanzien van het leger hebben verlaagd en het hebben gedemo raliseerd. Zij zijn tot hooge commandoposten gekomen door methodes, die met de waardig heid van een soldaat niet vereenigbaar zijn. Onder de gepensionneerde generaals bevinden zich de vroegere ministers van Oorlog Ilasievici, Argetoianoe en Ilcoesch, voorts de gewezen chef van den generalen staf Tzenescoe en generaal Mihail die in de laatste regeering plaatsvervan gend premieren later nog eenige dagen chef van den generalen staf was. Voorts generaal Benglioe, tot dusverre commandant der gen darmerie en generaal Dombrowski, tot dusver eerste burgemeester van Boekarest. De leider van den staat en ministerpresident generaal Antonescoe heeft verordend, dat zijn officieele titel „staatsleider" is. Schriftelijk en mohdeling moet hij worden aangesproken met „generaal". De term „excellentie" wordt voor hem en alle anderen afgeschaft. ROME, 10 Sept. (D.N.B.). Volgens in Rome aangekomen berichten is de Londensche bevol king reeds niet tienduizenden vluchtende uit de Engelsche hdofdstad vertrokken. De massa vlucht naar het Noorden des lands neemt steeds grooteren omvang aan. De haveninstallaties worden vaak zonder verder Ingrijpen van de brandweer aan haar lot overgelaten en branden met al haar voorraden grondstoffen en levens middelen uit. De verdeeling der levensmiddelen in de Engelsche hoofdstad stuit op bijna on overkomelijke moeilijkheden. Aangezien dezelf de vernietigende effecten der Duitsche lucht aanvallen ook in alle andere militair belang rijke steden en haveninstallaties in Zuid-En- geland waargenomen kunnen worden, kan reeds in de eerst volgende dagen een volledige ver lamming van een groot deel van het Engelsche distributieapparaat verwacht worden. HONOLOELOE, 10 Sept. (D.N.B.). De slag- vloot der Vereenigde Staten heeft Maandag ochtend in Lahaina Roads, in aanwezigheid van den minister van Marine Knox een begin ge maakt met haar manoeuvres van 5 dagen. Knox bevond zich aah boord van het vliegtuigmoe derschip. In den loop van de week zal hij zich aan boord begeven van verscheidene schepen, die aan de manoeuvres deelnemen. De Ned. Groenten- en Fruit Centrale heeft aan de veilingen een circulaire gezonden, waar. in wordt medegedeeld, dat met ingang van Maandag 9 September de minimumprijzen voor export naar Duitschland zijn gewijzigd en voor stookdruiven als volgt zijn vastgesteld: witte druiven 45.blauwe druiven 40.— per 100 K.G. De exportprijs van pruimen is voor A ƒ8.en voor B ƒ6.per 100 K.G. Ta felappelen noteeren 13.per 100 K.G., Keu ken en huishoudappelen zijn ingedeeld in twee groepen waarbij vopr groep I ƒ9.en voor in twee groepen ingedeeld, waarvoor resp. 10. groep B 7.— per 100 K.G. is Vastgesteld. Huishoud- en keuken-peren zijn eveneens en 7.gelden. Voor tafelperen groep 1 is de minimumprijs 15.— en voor groep BI 12.— per 100 K.G. Fabrieksappelen hebben 4.als mini mumprijs. In totalitaire staten gaat alles eenigszins an ders toe, dan in democratische landen. Men hoildt er niet van langdurige beraadslagingen en tijdroovende onderhandelingen. Men volgt den gang van zaken om zich heen en als er iets dreigt mis te loopen, dan grijpt men toe en de beslissing is gevallen voor men het beseft. Zoo is het thans gegaan met de geschillen tusschen Hongarije en Roemenië inzake het gebied, dat na den wereldoorlog aan Roemenië werd toe gekend, maar waarop Hongarije steeds aan spraak is blijven maken. Toen er op dit netelig terrein voor beide partijen geen uevredigende oplossing mogelijk scheen en de besprekingen te Turno Severin op een totale mislukking dreigden uit te loopen, kwame» Mussolini en Hit- Ier tusschenbeiden en hun ministers van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano en Von Ribben- trop, speelden het met Salomonsche wijsheid klaar, een voorstel te doen, dat door beide par tijen aanvaard kon worden. Wij hebben hier zonder meer met een scheidsrechterlijke uit spraak te doen, die als een voorbeeld zou kun nen gelden voor alle soortgelijke gevallen en leest men in de Berlijnsche bladen, hoe snei en definitief men tot een vergelijk is kunnen Ko men over een aangelegenheid, welke onder nor male omstandigheden een casus belli had kun nen blijken, dan vraagt men zich af, waarom niet altijd deze weg wordt ingeslagen, anders gezegd: waarom wij ons thans midden 'n een oorlog bevinden, die stellig vermeden had kun nen worden bij wat meer verantwoordelijk heidsgevoel van hen, die in dazen eindbe slissing in handen hadden. Bij wijze van inleiding vond er eerst een rencontre van graaf Ciano en Von Ribbenttop op den „Berghof" plaats. Duitschland zoowel als Italië hadden den wensch geuit, dat de regee ringen der betrokken landen zelf tot een ver gelijk moesten zien te komen, want zoo rede neerde men volkomen logisch wanneer Roe menië er met Bulgarije in geslaagd is, het pro bleem der Dobroedsja tot een voor beide par tijen acceptabele oplossing te brengen, waarom zouden dan ook Roemenië en Hongarije hun ge schil niet persoonlijk kunnen regelen? Maar de Hongaarsch-Roemeensche kwestie bleek zoowel historisch als ethnografisch heel wat gecom pliceerder dan die tusschen Roemenië en Bul garije. Het ging hierbij namelijk om meerdere volksgroepen, welke in het Zevenburgsehe ge bied verspreid wonen. Door het Verdrag van Trianon werden ze van hun vaderland geschei den en bij Roemenië ingelijfd. Het logisch ge volg was een voortdurende wrijving tusschen Budapest en Boekarest en deze had zulke af metingen aangenomen, dat er, om erger te voor komen, naar een blijvende regeling gezocht moest worden. Dat is thans snel en doortastend geschied, waarmede de juistheid bevestigd wordt van het spreekwoord: Waar een wil is, daar is ook een weg! Pas toen het vaststond, dat Manoilescoe en graaf Csaky, de ministers van Buitenlandsche Zaken der voornoemde landen, niet tot een vergelijk konden komen, namen Duitschland en Italië het op zich, de taak van het Hof van Arbitrage voor hun rekening te nemen. De as Rome-Berlijn speelde dus bij monde van graaf Ciano en Von Ribbentrop in dezen de rol vgn bemiddelaar en men wrijft zijn brilleglazen nog eens extra schoon, wanneer men leest, dat een zoo netelige en 'gecompliceerde kwestie binnen zegge en schrijve twee dagen tijds definitief en radicaal tot een oplossing is gebracht 1 De nieuwe grens het loont de moeite om er even een atlas bij te halen begint Zuid- Westelijk van Nagyszalonta (Salonta) aan de Roemeensch-Hongaarsche grens, gaat dan in Noord-oostelijke richting ongeveer 10 kilometer Zuid-oostelijk van het bekende Grosswardein om dan in Oostelijke richting naar Klausen- burg tot een punt te komen, hetwelk circa 30 kilometer ten Noord-Westen van Neumarkt ge legen is. Langs Neumarkt beweegt de nieuwe grens zich verder naar het Zuid-Oosten, waar bij de spoorlijn van Schassburg naar Kronstadt Roemeensch blijft. Ongeveer 22 kilometer Noord-oostelijk van Kronstadt gaat de nieuwe grens langs een Zuidelijke bocht naar den voor- naamsten kam van de Karpathen. Hier volgt men dan de oude Hongaarsch-Roemeensche grens van voor den wereldoorlog naar het Noor den, waar de huidige grens tusschen Roemer.ië en Sovjet-Rusland bereikt wordt. Men kan zich, deze nieuwe route volgend, niet aan de pijnlijke gewaarwordi»g onttrekken, dat Roemenië in deze aangelegenheid „het kind van de reke ning" geworden is. Maar aan den anderen kant zullen de Zevenburgers, die Duitschers van Saksische afkomst zijn, de Hongaren, die hun eigen taal zijn blijven spreken, en de vele Duit schers, die hier wonen, blij zijn met een rege ling. waardoor ze tot op een zekere hoogte hun onafhankelijkheid en zelfstandigheid herwin nen. Roemenië moet zich dan maar troosten met het feit, dat het met zijn naaste buren niet langer overhoop ligt en bovendien heeft het een garantie gekregen, dat het voortbestaan van het land door Rome en Berlijn gegaran deerd wordt. Gaat men in dit tempo verder, dan zullen er waarschijnlijk binnenkort geen Balkangeschil len en Donauproblemen meer bestaan, want de doortastendheid der totale staten geeft hierbij den doorslag. Zoo gaan wij in ons werelddeel de nieuwe ordcnUig tegemoet, waarover men al zoo lang hoort spreken en waarvan we thans reeds het eerste begin beleven. LISSABON, 10 Sept. (D.N.B.). De Ameri kaansche nieuwsagentschappen hebben hun cor respondenten te Lissabon instructie gegeven, te beginnen op Maandag j.l., hun berichten niet meer via Londen te zenden, maar ze recht streeks uit Lissabon naar de Vereenigde Staten te versturen. DEN H EDERLAND noord' y Hollandsen Kanaal "schagcn ENKHUIZEN HOORN uitgeest BEVERWIJK ZAANDAM SANTPOORT HEEMSTEDE AMSTERDAM ENNE BROER HILLEGOM LIS SE HILVERSUM ASSENHElM WARMOND IDEN-^ VOORSCHOTEN UTRECHT EISCHENDAM VEENWEB VLIELAND 0UJ>E VERLAAT lE'JWERKERK DELFT# BERKEL BERGSCHENHOEK ROTTER DA NHOVEN N SCHENKEL r. MIE.O A INDERDIJK ALBLASSERDAM PAPEN DRECHT spoor wag naar Breda BREDA ROOSENDAAL &ULVENHOUT MIDDEL BU 9 BERGEN OP ZOOM MEEBl BRESKEN TERNEUEER HUIST Zooals bekend, heeft de secretaris-generaal van het departement van Justitie bij verordening met ingang van 9 September 1940 verboden aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Nederlandsche ge bied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder, Noord-Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschenhoek, Oudever- laat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dor drecht, spoorlijn tot Breda, Ulvenhout enZuidioaarts tot de Belgische grens in de richting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Nederl. grens tot dan de zee De hier omschreven gebieden zijn op het kaartje duidelijk aangegeven Te Arnhem is opgericht de Centrale Stich ting v^n Noodbeurzen. Het voorzitterschap Van het bestuur dei- Stichting wordt waargenomen door den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem. Verder zijn in het bestuur van de Centrale Stichting vertegenwoordigd de besturen van de Noodbeurzen te Arnhem, Groningen, Leeuwarden, Maastricht, alsmede een ver tegenwoordiger van de vier landelijke organi saties van handelsreizigers. Eenige andere beursbesturen traden bereids tot de Centrale Stichting toe. te weten, die van Zwolle, Twente en Tilburg. Deze Stichting heeft ten doel den handel te dienen door den handelsvertegenwoordiger in den ruimsten zin des woords in verband met de onvoldoende verbindingsmiddelen hulp te bieden en hem in staat te stellen zijn werk zaamheden in dezen moeilijken tijd voort te zetten. Het Secretariaat van de Centrale Stichting is gevestigd te Arnhem, aan den Velperbinnen- singel 9, ten kantore van mr. K. H. Koers, telefoon 22266. De Dordtsche rechtbank had den 69-jari- gen diaken G. H*. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De diefstallen, gepleegd over een zevental jaren, zouden een totaal van minstens f3000.- hebbén beloopen, doch de familie van den diaken had, toen' de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel vergoed. De diaken legde een volledige bekentenis af Thans kwam de dominee namens de diaconie voor den veroordeelde clementie inroepen on der overlegging van een lijst van handteeke- ningen, w.o. (fje van B. en W. van Oud-Beijer- land. De advocaat-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck, gaf echter te kennen, dat de op gelegde straf te laag was en dat de diaken, die op zoo schandelijke wijze misbruik van ver trouwen had gemaakt, den hemel mocht dan ken, dat de rechtbank hem met feitelijk slechts twee maanden vrijheidsstraf had be lecht. Niettemin was de diaken in beroep ge komen. Spr. concludeerde tot een onvoorwaar delijke straf van zes maanden. Mr. J. van Drooge, uit Dordrecht, pleitte clementie in verband met de omstandigheid) dat de diaken zichzelf reeds voldoende had gestraft, door zich in eigen woning op te slui ten en zich niet meer op straat te vertoonen. Uitspraak 23 September. De Vereeniging „Nederland in den Vreemde" houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering Zaterdag 21 September in het Muiderslot. De Vereeniging heeft twee sprekers van naam bereid gevonden in deze historische om geving het woord te voeren, n.I. prof. Huib Luns over de geschiedenis der Nederlandsche schilderkunst en prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs over „De Muiderkring". Deze jaarlijksche samenkomst vangt aan met een gezamenlijk noenmaal in „Jan Tabak" te Bussum en, bij voldoende belangstelling, zal zij besloten worden met een gezamenlijken maal tijd in Amsterdam. Mgr. W. van Dinter, Mag. Gen. van de Orde van het H. Kruis, resideerend in het Moederhuis te St. Agatha (Cuyk), die sinds eenige dagen ter observatie was opgenomen in het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen, is uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Op voordracht van den Hoogeerw. pater Provinciaal der Missionarissen der H. Familie heeft Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, eervol ontslag verleend aan pater F. A. van Kampenhout M.S.F. als kapelaan te Amsterdam (reet. hulpkerk H. Familie) en in diens plaats benoemd pater C. de Mooy M.S.F. Voor de zielerust van wijlen pastoor Slenders te Ouderkerk aan den Amstel werden Zondag middag 4 uur de Metten gehouden. Agens was hierbij de hoogeerw. heer C. J. Boekhorst, de ken van het dekenaat Ouderkerk a. d. Amstel. Assistentie verleenden de zeereerw. heer Buis man, rector van het St. Theresia-rustoord, en de weleerw. pater Ubalt uit Aalsmeer. Maandagmorgen werden half 10 de plechtige Lauden gezongen. Agens was hierbij de zeer eerw. heer J. Röben, pastoor te Duivendrecht, met assistentie van den- weleerw. heer J. van Duijvenvoorde, vroeger kapelaan te Ouderkerk, en den zeereerw. hodggel. heer Haring, leeraar aan het Klein Seminarie te Hageveld. Om 10 uur werd de plechtige Requiemmis opgedragen door den hoogeerw. heer deken Boekhorst, met dezelfde assistentie. Na de H. Mis hield de zeereerw. heer Looyaard, pastoor te Oegstgeest, de lijkrede. In deze rede bracht spreker naar voren de hoog heid van het priesterschap, zooals de thans over ledene deze had opgevat. Verder bracht spr. tot uiting; de bijzondere liefde en toewijding van den overleden pastoor tot de H. Maagd. Hierna hadden de begrafenis en bijzetting in het priestergraf op het kerkhof plaats. De absoute werd verricht door Deken Boekhorst met assistentie van pastoor Jansen Smidt uit Bleiswijk en kapelaan Langemeijer uit Rotter dam. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Mgr. Noordman, pastoor te De Kwakel, Mgr. Brugeman uit Haarlem, C. F. M. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester, J. Koolhaas en P. Timmer, wethouders, T. de Haan, gemeente secretaris, ds. L. R. Aalbers en W. Hordijk, arts. Namens het bestuur van de stichting „Na tionaal Luchtvaartlaboratorium" wordt meege deeld, dat aan dr. ir. E. B. WOlff op zijn ver zoek, wegens gezondheidsredenen, met ingang van 1 Augustus jJ. eervol ontslag werd ver leend als directeur van het laboratorium. In zijn plaats heeft het bestuur per 1 Aug. jj. tot leider van het wetenschappelijk werk met den titel van „wetenschappelijk directeur" den heer ir. C. Koning en tot directeur voor de commercieele en geldelijke zaken met den titel „commercieel directeur" den heer J. L. Chaillet benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5