De Katholieken in de Nederlandsche Volksgemeenschap Buisje met dynamiet ontploft Bommen op centrum van Berlijn Duitsche pers over de vergeldingsactie van het luchtwapen fgndmann Verduistering Londens nieuwste strijdmethode KOLENHANDELKRULm. Londen in den nacht weer gebombardeerd DANSLES ALKMAAR MUSEUM-RESTAURANT Jaarbeurs-Restaurant VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bommen bij Amerikaansche ambassade te Berlijn r~ Ex-Koning Carol naar Portugal Gevaarlijke plaatjes Branden in Overijssel veroorzaakt Koning Michaël naar Sinaja BRANDSTOFFEN- VOORZIENING DANSSCHOOL KWEKKEBOOM N. GRACHT 98 HOTEL „DE BEURS WOEKSDAG 11 SEPTEMBER 1*40 - AVO ND Bi AD CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM vVilT Vijf jongens ernstig gekwetst; twee hunner blind DE DIEFSTALLEN TE EDE Aanval op woonen zaken wijken; vijf personen gedood Een uitlating van Churchill Nadere bijzonderheden 64STE JAARGANG No. 22593 Brandhaarden wijzen den vliegers den weg Acht en half uur luchtalarm DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN ,o De eerste leerstoel voor radio wetenschap HOTEL „SCHIMMELPENNINCK" VERGADERZALEN LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT 'li Danscursus bU Sandmann. Is hét geneesmiddel tegen piekeren en „zwartkijken". UIII7ET DAY» Eerd. Bolstr. 194 nUl&C r«A. Tel. 25964-90391 AMSTERDAM Inschrijving dag. Vraagt prosp. In de rede, waarmede de aftredende rector-magnificus van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen het rectoraat overdroeg en waaraan wij in een onzer horige artikelen reeds eenigen commen taar vastknoopten, heeft deze o.a. ook de volgende uiteenzetting gegeven van de houding der Katholieken in het alge meen ten aanzien van het streven naar grootere nationale eensgezindheid en die der R. K. Universiteit in het bijzonder. Volgens de persverslagen zeide prof. mag. dr. Kreling OP. o.m. het volgende: „Van alle kanten wordt op den Neder- landschen bodem verzamelen geblazen. Meer dan vroeger wordt gestreefd naar oensgezindheid van de zich gemakke lijk splitsende volksgenooten. Wij sabo- teeren deze pogingen niet door een eigenzinnig isolement, want we erken nen met Kardinaal Mercier, dat weten schappelijk isolement voor den gods dienst even fataal is als voor de weten schap. In Nijmegen trekt de weten schappelijke katholiek zich niet terug in een vesting, waarin hij zich veilig af sluit van de buitenwereld. De Nijmeeg- sche universiteit lijkt meer op een mo dem huis, dat met zijn groote, wijd open ramen de wereld daarbuiten eer binnenhaalt dan afsluit. Weliswaar heb ben we de pretentie een eigen cultuur te bezitten, al weten we ons nog ver van het volledig bezit. Maar daarmee slui ten we ons niet buiten de Nederland sche gemeenschap De Nederlandsche aard en de Ne derlandsche cultuur zijn te ruim, om ze aan één karaktertrek of aan één persoon te binden, al is het de fascineerende Persoonlijkheid van Calvijn. De pogin gen van sommigen in Nederland om dit te doen, verraden een benepen kijk op den Nederlander. De katholieke cul tuurwaarden behooren evenzeer tot het nationale Nederlandsche goed, als wel ke andere ook. De katholieke Nederlan ders beteekenen voor Nederland meer dan bewoners van den vaderlandschen grond. Naar hun eigen Nederlandschen aard hebben zij in ons vaderland de spe- cifiek-katholieke waarden tot een on ontbeerlijk deel van het vaderlandsch bezit gemaakt. Wanneer de Katholieke Universiteit deze katholieke bijdrage aan de Nederlandsche cultuur tracht te be vestigen en uit te breiden, sluit zij zich niet buiten de rest van het vaderland. Zij sluit zich dan veeleer aan bij den op bouw van ons land." Het valt niet te ontkennen, dat de Katholieken in Nederland in het verleden een min of meer geïso leerde plaats hebben ingenomen, maar te zelden wordt eraan gedacht, dat zij dat noodgedwongen moesten doen. De emancipatie-strijd der Katholieken in Nederland als reactie op onderdruk king en tegenwerking eischte sterk en hecht gesloten gelederen. Uit die dagen stamt de leuze, dat in ons isolement onze kracht lag. Dat isolement was ech ter geen doel, maar noodzakelijk gevolg van den te overwinnen tegenstand en onontbeerlijk middel in den kamp, die, hien vergete dat nooit, om het verwer en van gelijkgerechtigdheid en gelijk stelling, en nimmer om overheersching of bevoorrechting werd gestreden. Eigen zinnig isolement past in geenen deele hij het Katholicisme, dat krachtens de opdracht van Christus zelf tot taak heeft zich te verbreiden. Het isolement her Katholieken heeft in den emanci- Patie-strijd zijn voordeelen, maar ook zijn nadeelen gehad. Enkele der grootste Padeelen zijn wel geweest, dat de Ka tholieken als een apart en zeker geen heter soort Nederlanders door anders denkenden werden beschouwd, dat uit gebrek aan contact met hen gebrek aan ^aardeering en zelfs miskenning, soms °ok looze verdachtmaking en onge gronde vrees voortvloeiden. Wij willen bier niet eenzijdig de volle schuld laden °P de andersdenkenden, bewust als wij orvan zijn, dat ook wij, Katholieken, de hand in eigen boezem hebben te ste ken, wanneer wij ons moesten beklagen °ver de behandeling en het misver stand, welke ons zoo vaak ten deel v'elen. Juist omdat de Katholieken de bezwaren van een te straf en strak doorgevoerd isolement aan den lijve zijn Gaan voelen, zijn zij zoo royaal bereid 0tD de al te hinderlijke en overbodige staketsels en schotjes tusschen hen en be andere volksgenooten af te breken en op te ruimen en loyaal en zelfs met Geestdrift mede te werken aan het stre- Veh naar een sterke, innerlijk verant woorde eensgezindheid op Nederland- Schen nationalen grondslag. Inderdaad hebben wij de pretentie een eigen cul- bJur te bezitten en op dit punt wen- Schen wij niet onder te doen voor welke ahdere groep van volksgenooten ook. hhmers de cultuur, die wij onze eigene ^ogen noemen en waarin wij gaarne c'e geheele volksgemeenschap willen la ten meedeelen, is ons door St. Willebror- bps, st Servatius en zoovele andere hei- 'Ge geloofsverkondigers gebracht en door °ns zuiver bewaard en bevorderd. Zij Is een eeuwen oudere cultuur dan die, welke eerst m latere tijden zijn opgekomen, vormt evenals die latere een wezen- bk bestanddeel van het gansche cul tuurcomplex, dat een zuiver en onmis kenbaar, specifiek Nederlandsch stem pel draagt. Nu onder de zoo overrompelend ge wijzigde omstandigheden het méér dan ooit de plicht van alle op rechte Nederlanders zonder onderscheid is om onze historisch gegroeide en cul tureel op hoog peil staande Nederland sche volksgemeenschap in eendrachtige samenwerking te handhaven, te verster ken en te verrijken en haar een eervolle en begeerenswaardige toekomst te ver zekeren, mogen en zullen de Katholie ken niet werkeloos terzijde staan en kunnen de Katholieken niet terzijde worden geschoven zonder dat er onher stelbare schade aan die volksgemeen schap zou worden toegebracht. De Ka tholieken kunnen niet deelnemen aan een eenheidsstreven, dat, van bovenaf op gelegd of bevorderd, tot doel zou hebben onzen geestelijken nationalen rijkdom te verarmen, maar het is onze enthou siast te aanvaarden nationale taak de bestaande Nederlandsche saamhoorig- heid, die ons volk zich in de oorlogs dagen zoo verscherpt bewust is gewor den, nog te verdiepen en te verstevigen en te verduurzamen, zoodat zij een vuur vaste basis vormt voor een nieuwe en beter te bouwen toekomst. BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) De Engelsche vliegtuigen, die in den aigeloopen nacht een aanval op Berlijn ondernamen en het beroemde Brandenburger Tor, den Rijksdag, de Siegessiiule en talrijke woonhuizen beschadigden, hebben ook een aantal bommen uitgeworpen, die dicht bij het ambassadegebouw van de V. S. neer kwamen. Verscheidene bommen, die tot dusver niet ontploft zijn, zijn in den tuin van deze ambassade gevallen.. Men gelooft, dat het defecte bommen zijn, doch men moet eveneens vreezen, dat het hier tijdbommen betreft. De Amerikaansche ambassade verkeert hierdoor in ernstig gevaar. Op grond hiervan zijn om vangrijke maatregelen genomen om het waarde volle gebouw, een oud Pruisisch paleis, te redden. Zonsondergang 11 Sept. 20.05 Zonsongang 12 Sept. 7.09 Maanopkomst 17.23; ondergang 2.46 Te Cuyk aan de Maas begingen vijf jongens van 12 tot 15 jaar de onvoorzichtigheid een me talen buisje, dat zij in de omgeving van een voormalige opslagplaats van munitie hadden opgeraapt, te gaan demonteeren. Nauwelijks hadden zij het voorwerp aan geraakt of het ontplofte. De gevolgen wa ren zeer ernstig. Twee jongens kregen vrij ernstig letsel aan he^ gelaat, drie anderen werden ernstig aan de oogen gekwetst. Hun toestand werd zóó ernstig, dat zij onmiddel lijk naar een oogheelkundige inrichting moesten worden vervoerd. Twee van hen zullen het licht hunner oogen moeten mis sen. Hun toestand is zorgwekkend. Uij llet politie-onderzoek is gebleken, dat de inhoud van het buisje uit dynamiet heeft be staan BOEKAREST, 11 Sept. (D.N.B.) De Roe- meensche ochtendbladen publiceeren een be richt uit officieele bron, meldende dat ex-koning Carol thans via Frankrijk en Spanje naar Por tugal is vertrokken, waar hij zich met goed keuring van de Portugeesche regeering defini tief zal vestigen. De ex-koning heeft de Portugeesche re geering een schriftelijke verklaring gegeven, waarin hij zichzelf zoowel als zijn gevolg ver plicht om zich te onthouden van ieder poli tiek optreden. Het A.N.P. meldt uit Ommen: Dezer dagen braken op verschillende plaatsen op het landgoed Eerde en het Sterkamp kleine brandjes uit. Bij nader onderzoek bleken deze veroorzaakt te worden door vierkante zwarte plaatjes, waarin zich phosphor bevond, dat door het zonlicht ontbrandde. Deze wel zeer gevaar lijke voorwerpen zijn des nachts door Engelsche vliegtuigen uitgeworpen. Door tijdig ingrijpen van den directeur der Quakerschool, den heer Hermans, werd inmiddels erger voorkomen, door dat diverse plaatjes onschadelijk werden ge maakt. Ook in de buurtschappen Junne en Beerse werden enkele gevonden. In verband met de diefstallen van levensmid delen bij den opbouwdienst te Eede heeft, op verzoek van de politie te Ede, de recherche te Nijmegen aangehouden den 29-jarigen L. Hij is ter beschikking' gesteld van den commissaris van politie te Ede. Verschillende winkeliers te Nijmegen hadden te Ede gestolen goederen in verkoop. aHIB Het graf der gesneuvelde militairen op den Grebbeberg zal waarschijnlijk naar den Heimenberg worden over ge bracht. (Foto Pax-Holland) BOEKAREST, 11 Sept. (D.N.B.). Koning Michaël van Roemenië heeft zich naar Sinaja begeven, waar hij, naar verluidt, de aankomst van Koningin-Moeder Helene zal afwachten. BERLUN, 11 Sept. (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht zijn wederom Britsche vliegtuigen boven Noord Duitschland verschenen. Verschei dene hunner gelukte het door te dringen tot Berlijn. De Engelschen wierpen hier en daar bommen op woon- en zakenwijken. Van de en kele bommen, die neergeworpen werden, troffen er sommige doelen, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebreiden zin internationale be- teekenis hebben. Zoo werd het in de geheele wereld bekende „Haus des Vereins Deutschei Ingenieure", dat voortdurend onderkomen en vergaderruimte biedt aan talrijke studenten, geleerden en technici, in brand gestoken. Bo vendien werd de Academie der Kunsten, die gelegen is bij den Brandenburger poort op den Fariser Platz, getroffen. In de Academie bevin den zich, behalve de lokalen voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoon stellingen van werken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs ziekenhuis, dat in een der volkrijkste wijken der stad ligt, door brandbommen getroffen. Deze aanval der Engelsche vliegers op Berlijn van den afgeioopen nacht is weer alle militaire doelen zorgvuldig uit den weg gegaan. Het optreden der Britsche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig overlegd en met voorbedachten rade ondernomen, voor al daar in den door maan en sterren hel- der-verlichten nacht het beeld van de Rijkshoofdstad duidelijk te zien was en de tegenstander bovendien nog talrijke licht- parachutes gebruikte. Behalve de reeds ge melde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brandenbur ger poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte centrum der rijkshoofdstad Geen enkel der genoemde objecten kan ook maar in de verste verte aangeduid worden als militair of voor den oorlog belangrijk doel. De systematische uitvoering van den aanval dcor de Britsche bommenwerpers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolgtrekking aan, dat de hoogste militaire leiding in Londen on dubbelzinnig bevel heeft gegeven om bet hart BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) De Duit sche pers houdt zich ook vanochtend weer bezig met de vergeldingsactie van het Duit sche luchtwapen, dat gericht is tegen alle militaire doelen, in het bijzonder de hoofd stad van het Britsche Rijk. Daarbij wijzen de bladen tevens opnieuw op de vroegere en in de laatste nachten herhaalde aan vallen van Britsche vliegers op de civiele bevolking van Duitsche steden en op het uitstrooien van plaatjes celluloid met bij zonder licht ontvlambare brandpillen, waar door branden in dorpen, op velden en in bosschen moeten worden verwekt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft onder het opschrift: „De voortzetting van de vergeldingsactie" o.m.: Sedert ruim drie maan den laten de vliegers van de Royal Air Force hun bommen op Duitsche woonstreken vallen. Brandplaatjes, die sinds eenigen tijd in zeer grooten getale eenvoudig boven Duitsche land bouwgebieden zijn uitgeworpen, vormen voorts een strijdmiddel, waarmee Engeland op af schuwelijke wijze getracht heeft lukraak Duitsch bosch en Duitsche akkers in brand te steken. De bommen echter, die thans in zoo gecon- centreerden vorm en met onophoudelijke golven op de militair belangrijke objecten van de Britsche hoofdstad uur na uur neersuizen, le veren thans het antwoord op een menigte Brit sche strijdmethodes, die in het afgeioopen kwartaal door Duitschland, volgens het woord van Adolf Hitler, niet beantwoord zijn, omdat nen gemeend had, dat dit schandaal van zelf zou ophouden. Tlrans spreekt de werkeljjlkhe'id der Duit sche wapens. Men weet uit alle ervaring-en der aatste jaren tot welk einde zij spreken zal. „De definitieve afrekening," zoo schrijft de .Lokalanzeiger" boven uiteenzettingen, waarm o. m. gezegd wordt: „Engeland ervaart voor de eerste maal, dat het Engelsche volk met volle kracht getroffen wordt door een lot, dat het een ander had toegedacht. Langzaam begrijpt ook het brutaalste ver stand in Engeland, dat de Duitsche aanval eerst eindigen zal, wanneer Engeland volledig over wonnen is. Thans is datgene begonnen, wat ons in het achter ons liggende jaar als de be slissende phase van den oorlog voor oogen stond, de definitieve afrekening met Engeland. In Groot-Brittannië kronkelt men onder dit inzicht, men zou willen, dat het niet waar was. Wie den totalen ooric^ heeft ontketend, moet veten, dat met de industrie-installaties tegelijk de dicht daarbij wonende burgerbevolking in gevaar verkeert. Ook Churchill wist dat. Hij heeft desondanks ien oorlog doen ontbranden. Steeds weer heeft Adolf Hitler het Engelsche ■olk opgeroepen verstandig te zijn en gewaar- chuwd aldus constateert de „Völkische Be- ibachter". Maar Engeland wilde niet hooren. Het wilde den oorlog en wel met methodes, die met iedere menschelijkheid den spot drijven Des te minder reden heeft het thans om te dagen over de vruchten, die zijn zaaisel op- evert. De Berlijnsche correspondent van het „Ham- urger Fremdenblatt" levert een zeer ernstigen commentaar op de zoogenaamde uitlating van Churchill, die, volgens Reuter, tijdens een tocht langs de verwoestingen in de hoofdstad de be volking moet hebben toegeroepen: „Houd moed, wij winnen al!" Men is geneigd, zoo schrijft de correspondent, naar den geestestoestand van een staatsleiding te vragen, die tot een dergelijke uitlating te midden van een dei-gelijke hel in staat is. Wij hebben nooit de fout gemaakt, te twijfelen aan de bekwaamheid van het Britsche ras. Het zal ook niet ontkend worden, dat de Londensche bevolking in deze dagen, waarin de ruiters van de Apocalypsis over de hoofdstad schijnen te stormen, trouw gebleven is aan haar bekende verbeten, men zou haast kunnen zeggen, ver stokte hardnekkigheid. Daarop komt het echter niet aan, schrijft de correspondent verder. Het gaat er om, dat de schuldigen aan den oorlog in Londen al het mogelijke doen, om de uitbreiding van het Duit sche strafgerecht met alle middelen te provo- ceeren. Zij voeren deze politiek door grootsprekerijen, waarmede zij de pers vullen en door voort te gaan met de Duitsche bevolking speldenprik ken toe te dienen, zooals zij die reeds toegediend hebben, toen nog niemand aan het bombardee ren van Londen dacht. Wanneer na het verstrijken van een nieuwe periode nog meer gebieden van Londwi te gronde zullen gaan, dan zal men zich moeten herinneren, dat het Churchill en zijn persorga nen zijn geweest, die met spot en nieuwe uitda gingen Op de eerste etappe van den Duitschen vergeldingsslag geantwoord hebben. De correspondent herinnert dan aan de neu trale berichten uit Londen, die bevestigen, dat de woonwijken van de Engelsche hoofdstad tot op dit oogenblik nog niet het doel van den Duitschen aanval zijn geweest. Wat totaal ver nietigd is, is de oorlogs-economische kern van de hoofdstad in de bocht van de Theems. Bo vendien, zoo merkt hij verder op, schijnt net onverbiddelijke werk der Duitsche bommenwer pers zdch thans met bommen, ook van het zwaarste kaliber, op andere militair belangrijke ïbjecten in andere gebieden van de hoofdstad e richten. van de Rijkshoofdstad meedoogenloos te bom bardeeren. Verder hebben, zoo meldt het D. N. B. in den afgeioopen nacht de Engelschen wederom niet militaire doelen in Noord-Frankrijk, België en Duitschland met bommen bestookt. Het zwaar tepunt van hun optreden lag daarbij in België en Berlijn. In Berlijn werden bommen m groo ten gtale, terwijl de maan helder scheen, op de binnenstad en het Westen der stad gewor pen. Er ontstonden talrijke branden en ontplof- fingsschade werd aangericht, vooral in eenige ziekenhuizen, hotels, staatsgebouwen, in za ken- en woonwijken. Branden, die op zolder verdiepingen waren ontstaan, werden snel ge- bluscht. Een reeks waardevolle kunstvoorwer pen, woninginrichtingen en de inrichtingen var. ziekenhuizen werden vernietigd. Verscheidene gebouwen kregen ernstige schade aan ae mu ren. Van verscheidene huizen zijn de muren ingedrukt, bij andere bestaat gevaar voor in storting, zoodat heele stratenblokken in de binnenstad ontruimd moesten worden. Er zijn vijf docden en verscheidene zwaar- en lichtge wonden te betreuren. Dank zij het gediscipli neerde optreden der Berlijnsche bevolking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brand bommen nog grootere persoonlijke schade heb ben aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten, een daarvan door luchtafweerge schut, het tweede door nachtjagers. Over den nachtelijken luchtaanval op Berlijn geeft het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden- Bij de aanvallen, die Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft ondergaan, moet wederom worden vastgesteld, dat de Britsche vliegers bepaald met vermijding van ieder mili tair of industrieel doel tijdens zeer helder weer van geringe hoogte hun bommenlast uitsluitend in de woonwijken en op nationale monumenten der binnenstad hebben geworpen. Zij wierpen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal lichtbommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig verlichtten. Het bombardement begon toen boven den Pariser Platz, waar de Brandenburger Poort, de Academie der Kunsten, welke vlak bij de Amerikaansche ambassade ligt, en een klein politiebureau aan den voet van de poort werden getroffen, doch slechts licht werden beschadigd, het enkele passen verder lig gende ver buiten Duitschland bekende Haus des Vereins Deutscher Ingenieure en het Rijksdag gebouw werden door brandbommen getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed wor den en werden de branden snel gebluscht. Dicht bij de Siegessaule kwamen verscheidene explo sieve bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Ost-West-Achse openscheurden, maar verder neerkwamen in de plantsoenen van den Tiergarten. Al deze doelen bewijzen, dat men met den aanval op nationale monumenten en symbolen, die in de geheele we reld bekend zijn, het Duitsche volk wilde treffen. In verre omgeving ligt hier geen industrieele of militaire installatie. De tweede serie explosieve en brandbommen werd eveneens na het laten vallen van lichtbom men neergeworpen boven de woonwijk rondom het St. Hedwigs ziekenhuis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in een school, deden de brandbommen brand ontstaan. Ook hier kan men ver in den omtrek zoeken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kunnen maken op militaire of industrieele beteekenis. Explosieve bommen, die neerkwamen in de klei ne straten der arbeidende bevolking, vernielden woningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slachtoffers te beklagen zijn, moet dat hieraan worden toe geschreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maatregelen der luschtbe- scherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft on dubbelzinnig' en zonder twijfel te zien, dat de Engelschen gehandeld hebben volgens een zeer bepaald plan. De omstandigheden van den ge- meenen, achterbakschen overval doen zien, dat een van hoogerhand gegeven bevel hun aanlei ding gegeven heeft tot dezen aanval op leven en eigendom der burgerbevolking. In hun onmacht om militaire objecten of industrieele en vitale installaties ernstig te treffen, vervallen zij steeds meer in deze duivelsche methode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëischt. Duitschland heeft dezen oorlog niet gewild. Steeds weer heeft de Führer getracht langs vreedzamen weg het conflict bij te leggen. Steeds was het Engeland, dat gewetenloos, bouwend op zijn aangeworven handlangers, iedere vreedzame overeenstemming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duit sche zwaard in zijn algeheele scherpte te ge voelen. Voor de goede orde verzoeken wij onze afnemers, die in het tijd vak 1 April 1939 t/m 31 Maart 1940 van ons brandstoffen ontvingen en hiervan vanaf 1 Mei j.l. tot heden nog geen 20 hebben ontvangen, ons onverwijld hiervan kennis te geven, opdat deze hoeveelheid als nog vóór het einde van deze maand, door ons worde geleverd. STATIONSTERREIN OVERVEEN TELEFOON 23517 en 28724 BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.) Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben óp 10 Sep tember en in den nacht van 10 op 11 Septem ber wederom een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aange vallen. Het zwaai tepunt lag daarbij op Londen, waar industriecentra en militair belangrijlae installaties met succes met bommen werdeD bestookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds voor 22 uur zesmaal lucht alarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uit gebreide verkenningsvluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dusverre bereikte effecten en over nieuwe aan valsdoelen. In den afgeioopen nacht zijn eveneens wederom voortdurend bomaanvallen on dernomen op dc Britsche hoofdstad door Duitsche gevechtsvliegtuigen. De gezoch'e doelen waren ook in den nacht duidelijk te zien, daar nog steeds in de havenwerken en fabrieken groote branden woeden, die ont staan zijn tjjdens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog ver scheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. In dc nabij heid der oude branden zijn thans nieuwe brandhaarden ontstaan, welke den Duit schen vliegers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. Het luchtalarm in het gebied van Londen is om 3 uur 43 geëindigd, nadat het 8}4 urn- had geduurd. INSCHRIJVING voor de lessen voor R.K. eiken avond van 7 tot 9 uur. De lesuren worden nader vastgesteld in verband met de omstandigheden. PRIVÉ-LES OP ELK VERLANGD UUR Een luie stoel en lekker bier Bij P R O O T verschaft U wis pleizier. Aan de universiteit te Freiburg i. Br. is de eerste leerstoel voor radiowetenschap opgericht. Zij wordt bezet door prof. dr. F. K. Roedemeijer. Prof. Roedemeyer is tevens belast met de lei ding van het onlangs voltooide Instituut voor Radiowetenschappen, dat bij de universiteit is aangesloten. LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50. Koffie - Theesalon Weteringschans 83 bov. t/o Rijksmuseum. A'dam Lunch/Diner 85 cent Hotel Beatrix, Geldropscheweg 17 EINDHOVEN Logies m/ontb. v.a. 2.50 Lunch of Diner Pension p. d 1.50 3.50 Weekend v.a. 6.50 Zalen tot 350 personen W Kul] JIPERS IN RESTAUR „AU CARRé DES CHAMPIGNONS" Dir. J A. BIEMANS - TEL. 3265 - EINDHOVEN vindt U een uiterst gesoigneerde bediening. ROTTERDAM 99 V oorheen Gelderschekade 22 Thans gevestigd SCHIEKADE 112 Te bereiken met Wil hopen U spoedig weer tot Traml. 4614 onze vaste bezoekers te mo- TELEF 44716 gen rekenen. Bel. aanbevel. H. YPMA UTRECHT TEL. 13827

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1