s FINANCIEN I i I I HM DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Ui DE MELKVOORZIENING IN DEN A.SJVINTER Kerkdijk leven Dagfilm W aters tanden a WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 1 I Welke distributieregeling? Diefstallen uit verlaten barakken Dieveggen voor het Bossche Hof DOODELIJKE AANRIJ DING BERECHT Ondeugdelijke verlichting Poging tot inbraak te Eindhoven RITSEMA STOFZUIGER ARRESTATIE VERHINDERD Moeder en dochter staan terecht Diefstal te Oud-Gastel Unie van Katholieke Studenten Vereenigingen Rijwieldief ingerekend Werken van Adr. Visser te Zutphen Nederland in den Vreemde Een film over de katholieke kerk in Duitschland PASTOOR C. E. OSSE f Plechtige uitvaart en begrafenis DIAKON AA TSWIJDING Recente econ.-stat. literatuur, over Duitschland WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 12 September STICKSTOFFWERKE OSTMARKE A.G. MARKTEN ■a C 2 I 1 Voor en na kan men hooren, zoo schrijft G. in het officieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, dat er zeker een distributieregeling voor de consumptiemeU: zal komen. Zelfs weet melkboer A. aan mevrouw B. al te verteilen, hoeveel tiende liter melk per persoon er binnenkort nog verkochtzal mogen worden. Elders hoort men weer, dat het nu toch beslist tot sterke verlaging van het vetgehalte der consumptiemelk zal somen Eenigen tijd geleden deelde „men" al mede. dat het beslist tot verkoop van melk met 1 pCt vet zou komen, ja ons is al gevraagd of er bin nenkort alleen nog ondermelk verkocht zou mogen worden. De melk met 1 pCt. vet kreeg vooral geloof, toen er een bepaling verscheen, dat ,,op melk gelijkende waar" met niet meei dan 1 pCt. vet verkocht mocht worden. Er is een soort angst-distributie-psychose in de men- schen gevaren, die natuurlijk wel te verklarer is, maar die men toch moet trachten te onder drukken. Wat nu de distributie van consumptie- melk betreft, meenen wij met zekerheid te kunnen mededeelen, dat daaromtrent nog niets vaststaat. Gezien de tegenwoordige maatregelen op zuivelgebied behoeft men echter geen erg verzienden blik te hebben om te begrijpen, dat het dezen winter wel tot eenigerlei maatregel op dit gebied zal komen. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat men ook in de bureaux, waar men het hoogste geapg in dezen uitoefent, nog niet uitgemaakt heeft, hoe deze maat regel zal moeten zijn. Naar onze opvatting zou men er goed aan doen geen distributieregeling voor melk in den gewonen zin in te voeren. De huisvrouwen er. de detaillisten hebben werkelijk al distributie en bonnen-administratie genoeg. Laat men hieraan die voor melk niet toevoegen. Voor dit artikel is het heusch niet noodig en beslist ongewenscht. In de eerste plaats kan melk niet als hamsterartikel dienst doen, omdat het niet houdbaar is. Ten tweede is het gebruik van melk in het eene gezin zelfs afgezien van den welstand altijd al veel grooter geweest dan in het andere. Dit gaat men met distribu tie zonder noodzaak egaliseeren. Wy kunnen ons voorstellen, dat er gedurende de maanden van de kleinste productie en ge zien de krapte aan krachtvoer, tijdelijk in het Westelijk consumptiemelkgebied een tekort aan melk komt. Dit is gemakkelijk op te heffen er. de beperking der melkconsumptie kan dan alleen nog maar de bevordering der boterpro- ductie gedurende de wintermaanden ten doel hebben. Dit kan men het beste bereiken door een standaardisatie-voorschrift, waarbij men b.v. voor het géheele land het vetgehalte der con sumptiemelk op 3 pCt. stelt. Ook in de streken met het laagste vetgehalte zal men hieraan gedurende de wintermaanden wel kunnen vol doen, terwijl men dan in vele streken van ons land het vetgehalte der melk flink kan verlagen. Het is toch niet noodig dat men b.v. in hei Noorden des lands melk met 4 pCt. vet op straat brengt! Alle andere voordeelen eener wettelijk ge regelde standaardisatie laten wij nu maar bui ten beschouwing. Die zijn voldoende bekend Het motief, dat men hiermede een melkdistri- butie volgens de hoeveelheid en tegen inname van bonnen kan ontgaan en tevens tegemoet komt aan de behoefte om vooral gedurende de wintermaanden meer boter te produceeren, naar onze opvatting doorslaggevend genoeg om de oplossing in deze richting te zoeken. tigd en werd verdachte wederom veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarbij evenwel het voorarrest in mindering werd gebracht. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde in hooger beroep een tweetal zaken be treffende diefstal uit barakken, die door de te rugtrekkende Nederlandsche militairen in de oorlogsdagen waren verlaten. Fa. van den B. huisvrouw S. te Heesch, was door de Bossche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand ter zake, dat zij te Heesch op 13 Mei j.l. uit de barakken had weggenomen een waschketel, een theepot, koffiekopjes, bor den, een blad, een dominospel, een schaakspel broodplank, twee cocosmatten, drinkglazen, enz Tegen haar werd bevestiging van het vonnis geëischt. Voorts werd in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen Ja. S. door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie weken, ter zake dat zy te Heesch op 13 Mei j.l. had weggenomen een aan tal borden, eigendom van anderen. Ook tegen haar werd bevestiging geëischt. Het Hof zal 23 September arrest wijzen. Voor de Almeiosche rechtbank is behan deld de zaak tegen den garagehouder A. J. S. te Enschede, die op 25 Februari van dit jaar on'der Hellendoorn op den rijksweg ZwolleAlmelo den wielrijder J. Broeze met zijn auto heeft aangereden, die verschil lende ernstige verwondingen bekwam ten gevolge waarvan hij eenigen tijd later is overleden. Hem was ten laste gelegd, dat hij hoogst roe keloos en onvoorzichtig had gereden en dooi zijn schuld den dood van Broeze heeft veroor zaakt. Verd. reed van Raalte naar Nijverdal. Dichi bij Haarle had de aanrijding plaats. Verd. reed met pl.m. 50 a 55 K.M. snelheid en voerde goede erlichting. Ik zag den wielrijder op pl.m. 20 meter afstand. De Weg was met sneeuw bedekt en de fietser was op mijn rijbaan. Ik haalde met den auto uit naar links om hem te passeeren. Toen ik passeeren wilde, zwaaide de fietser op mijn ijbaan en kon ik hem niet meer ontwijken. Pres.: Uit de sporen bleek niets van uitwijken naar links. Even later op den weg naar Holten kon u niet verder. Verd.: Ja, een boer zei, dat men niet verdei kon. Toen ik terug w'ilde, sloeg de motor af en heb ik me 'n eind moeten laten sleepen. Pres.: Het licht was ook niet in orde. Verd.: Dat is eerst later gebleken. Pres.: U hebt een andere accu laten inzetten. Verd.: Neen, dat is gebeurd zonder dat ik het wist. Ik had gezegd, dat de wagen nagekeken moest worden. De pres. merkt op, dat dit alles moeilijk aan te nemen is. Get. J. J. Jansen heeft het slachtoffer vóór het ongeval in 'n café getroffen, waar hij drie glaasjes bier had gedronken. Hij was echter niet onder den invloed. Het achterlicht van zijn fiets brandde toen. Toen men weggefietst was, waaide B.'s hoed af. Hij stapte af en get. gelooft, dat hij even links van den weg is ge weest. Get. hoorde op dat moment een auto komen met een zeer slechte verlichting. Hij riep eerst: Daar komt een auto zonder licht doch dit Was sterk uitgedrukt. Get. hoorde een tik en zag een straal vuur onder den auto. Deze reed even door en stopte daarna. Toen verd. was uitgestapt, zei get.: Man, je hebt slecht licht. Verd. antwoordde: Man praat daal in Gods naam niet over. Verd.: Dat heb ik niet gezegd. Get.: Dat heb ik zoo verstaan en ik weet het ook wel zeker. Verd.: Hij zei: Die man heeft veel bier ge had. Get.: Dat is beslist niet waar. De 10-jarige A. van Eikenhorst deelt eveneens mede, dat B. niet dronken was en behoorlijk kon fietsen. Het licht van den auto was als 'n gloeiende luciferkop. Get. J. Spijkerman heeft den wagen van verd. een eind gesleept. Onderweg bleek, dat de auto wel weer kon rijden. Het licht was niet gewel dig, doch get. zou er ook kalm mee weg gereder, zijn. Get. A. B. Nahuis, garagehouder te Nijver dal, heeft na het ongeval voor verd. de politie gewaarschuwd. Vóór deze kwam, heeft get. aan verd., omdat de wagen slecht startte, aange boden er een andere accu in te zetten. Dat is ook gebeurd. De adj.-inspecteur Koot heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hij achtte het uit gesloten, dEtt verd. naar links is geweken. Dit is in strijd met de gevonden sporen. Get. ge looft, dat eerst de aanrijding heeft plaats ge vonden en dat toen eerst geremd is. Get. ir. R. A. Hülscher wordt als deskundige gehoord en is ook van meening, dat het spoor afkomstig is van een auto, die zeer plotseling geremd heeft. Het licht acht get. geheel onvoldoende, de accu was niet in goeden staat. Get. G. J. Reis zat bij verd. in den wagen en heeft den wielrijder ook al op 'n afstand gezien. Ze verklaart eveneens, dat de auto naar links is gereden om hem te ontwijken. Get merkte een tik en toen ze uitgestapt was, zag ze, dat de aangeredene rechts op den berm van den weg lag. Get. Adama Zijlstra, technisch adviseur te Voorburg, a décharge gehoord, geeft een ver klaring voor de mogelijkheid, dat het licht wei gebrand heeft, zooals verd. beweerde. De Officier hierna requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte S maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Mr. Meerbrug pleitte vrijspraak. Vonnis over een week. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen A. M. G gedetineerd, in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te 's-Hertogenbosch waarbij hy veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van een jaar ter zake dat hij op 14 April j.l. te Eindhoven gepoogd had in te breken in de woning van W. Hoppe. Conform den eisch werd het vonnis beves VIBRATOR EN VLOER LICHT Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde in hooger beroep de strafzaak tegen A C. v. O., huisvrouw v. d. L. en haar dochter J v. d. L. uit 's-Hertogenbosch, die de rechtbank aldaar had veroordeeld resp. tot 30 boete en 10 boete wegens wederspannigheid tegen de politie. Een zoon van de oudste verdachte was in hooger beroep door het Gerechtshof ter be schikking van de regeering gesteld en twee po litiebeambten kwamen hem in zijn woning ha len. Moeder en dochter hadden toen de jongen bevrijd en de beide mannen met geweld aange- iiilili - A c Hoogstaand.iverk op de daken der heide ventilatiegebouwen van den in wording zijnden Maastunnel aan den linker en rechter oever, die met een koperlaag bedekt worden (Foto Pax-Hoiiand) pakt, zoodat zij met z'n vijven over den grond rolden. Daarbij zag de jongen kans te ontsnap pen. Hij is nog niet opgespoord. De advocaat-generaal eischte tegen de moe der een gevangenisstraf voor den tijd van een maand, tegen de dochter een geldboete van 15,te vervangen door twee dagen hechte nis. Arrest op 23 September. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde in hooger beroep de strafzaak tegen J. F-> smid te Oud-Gastel, die door den politie-rech- ter te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden ter zake, dat hij op 18 Mei j.l. zich schuldig gemaakt had aan diefstal van een autokrik, een krikijzer en een bermlamp. Tegen verdachte werd bevestiging van het vonnis geëischt. Verdediger mr. Heemskerk pleitte vrijspraak, subs, uiterste clementie. Arrest op 23 Sept. Het dagelyksch bestuur der Unie van Katho lieke Studenten Vereenigingen in Nederland is als volgt samengesteld: Praeses: Louis B. J. Sluyt; Quaestor: J. A. de Roy v. Zuijdewijn; Praeses M.S.I. en Ab-actis: Mej. Paula Meijer. De gemeente-politie te 's-Hertogenbosch heeft aangehouden P. M., als verdacht van rijwiel diefstal. In het Stedelijk Museum te Zutphen wordt van 7 tot en met 29 September een tentoon stelling gehouden van werken door Adr. Visser. Het secretariaat der vereeniging „Nederland in den Vreemde" verzoekt ons mede te deelen, dat de jaarvergadering van deze vereeniging, Zaterdag 21 September in het Muiderslot, niet zal doorgaan. BERLIJN, 10 Sept. (V. F. B.). Naar wij uit goede bron vernemen, hebben de Duitsche bis schoppen naar aanleiding van besprekingen, gehouden op hun bijeenkomst te Fulda, beslo ten een groote film te doen vervaardigen, waarin historische, maar ook gebeurtenissen uit dezen tijd uit het leven der kerk in Duitschland zullen worden weergegeven. Het ligt in de bedoeling deze films in beslo ten bijeenkomsten van de Duitsche katholie ken te vertoonen. Tegelijkertijd is een instan tie ingesteld, die op de vervaardiging en de voorbereiding van deze film toezicht zal hou den. Deze instantie heeft haar zetel te Muen- chen, waar ook de meeste opnamen worden gemaakt. Dinsdag had in de parochiekerk van den H. Blasius te Beckum de plechtige uitvaardienst plaats voor pastoor C. E. Osse, die de vorige week Vrijdag plotseling overleed. Het stoffelijk hulsel was in de kerk opgebaard en vele parochi anen brachten vóór de H. Mis een laatsten groet. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den hoogeerw. heer deken A. J. Weyen- borg, geassisteerd door de zeereerw. heeren G. B. Pieper, pastoor van de St. Ludgerus-parochie te Hengelo, als diaken, en A. Bouwmeester, pas toor van de St. Isidorushoeve te Haaksbergen, als sub-diaken. In het priesterkoor hadden zeer vele reguliere en seculiere geestelijken uit Twente plaats ge nomen. Tevens waren aanwezig de burgemeester van Hengelo, mr. J. A. H. J. 'van der Dussen, de wethouders G. J. Steggink, H. Voogdgeert en Pino Post, alsmede de commissaris van politie, de heer C. van Veen. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Enkele parochianen hebben het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats gedragen. Het werd bijgezet in een grafkelder. De absoute werd verricht door den hoogeerw. heer deken A. J. Weyenborg. Alle parochianen en schoolkinderen hebben tenslotte langs het geopende graf van hun pas toor gedefileerd. Zaterdag as. zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lem- mens in de kerk van het Groot Seminarie te Roermond de diakonaatswijding toedienen aan de volgende eerw. heeren van het Seminarie: L. Bessems, Heerlen; Th. Bours, Terwinselen; A. Claessens, Berg en Terblijt; P. Coenen, Neeritter; J. Creusen, Brunssum; G. Geurts, Blerick; Th. Gijskens, Gutticoven; N. Huybers, Bergen; L. Hünen, Bocholtz; Fr. Janssen, Spek- holzerheide; W. Janssen, Krawinkel; X. Kerck- hoffs, Spaubeek; G. v. d. Loo, Gennep; P. Mar tens, Roermond; Ch. Meertens, Maastricht; Fr. Rooyakkers, Meyel; H. Sanders, Roermond; E. Suilen, Swalmen; L. Wijnen, Kerkrade; J. Wil lems, Sittard, Het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage heeft onder den titel „Recente economisch-statistische literatuur over Duitsch land" een publicatie in het licht gegeven, welke systematisch geordend, de titels bevat van onge veer 250 belangrijke economische en statistische boeken over Duitschland, in 1935 en volgende ja ren verschenen en in de openbare bibliotheek van dit Bureau aanwezig. Mede is opgenomen een lijst der 65 Duitsche tijdschriften, alsmede der 40 Duitsche serie- en vervolgwerken, welke regelmatig worden ont vangen. Een inhoudsoverzicht en een alphabetisch naam- en onderwerpenregister vergemakkelijken de raadpleging. De publicatie (lijst no. 6 tfer bibliotheek), wel ke in een beperkte oplaag is verschenen, wordt op aanvraag kosteloos toegezonden. Het Internationale Rubber Restrictie Comité heeft voor de rest van het jaar het productiequota van 85 pet. tot 90 pet. ver hoogd. De Japansche kunstzijde-productie be droeg in het eerste half jaar 39.93 mill. kg. tegen 62.64 mill. kg. in de overeenkomstige periode van Jiet vorig jaar. De automobiel-productie in de Vereen. Staten bedroeg in het geëindigde automo bieljaar 1940'4.03 millioen personen- en vrachtauto's tegen 3.22 mill, wagens in het vorig jaar en 2.62 mill, stuks in 1938. Aan gezien de verkoopen in het laatste seizoen zeer gunstig zijn geweest, konden de voor raden bij de handelaren geheel worden op geruimd. Voor de nieuwe modellen-1941 bestaat fhans reeds goede vraag. De 'in dustrie ontvangt grootere orders van de Amerikaansche leg er autoriteiten, welke in verband met de nieuwe dienstplichtwet wel sterker zullen toenemen. De president van de General Motors ver wacht voor het modeljaar-1941 een 10 tot 20 pet. hoogeren afzet van automobielen. De Alaska Juneau Gold Mining boekte in Juli aan bruto-ontvangsten 338.500 doll, tegen 368.500 doll, in Juli 1938 en een netto-winst van 89.100 doll, tegen 97.100 doll. In de eerste zeven maanden aan bru to's 2.53 mill. doll, tegen 2.55 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jaar en een netto winst van 700.600 doll, tegen 658.500 doll. De American Viscose bouwde te Trint Royal een nieuwe fabriek, die thans wordt geopend. De fabriek begint de productie met 10" machines en is voornemens, de pro ductie op volle capaciteit te brengen, waar voor 200 machines noodig zijn. De Cour- talds Ltd. heeft hierbij groote belangen. De American Locomitive boekte in het eerste half jaar aan netto-verkoopen 16.60 mill. doll, tegen 10.18 mill. doll, in het eerste halfjaar 1939; een bruto-winst van 1.32 mill. doll, tegen 837.024 doll, en een netto-winst van 1.178.469 doll, tegen 931.710 doll. Op het achterstallig dividend op de preferente aandeelen wordt 2 doll, betaald, waardoor het totale achterstallige dividend tot 41.25 doll. p. a. wordt terug gebracht. De American Rolling plaatste op 1 Aug. j.l. bij tivee ver zekering mij en 5 mill. doll. 3 pet. obligatiën, welk bedrag een gedeelte is van de leening van 7.500.000 doll. Het doel van deze operaties is het aflossen van bankschulden ad f 1 millioen en over te gaan tot het inkoopen van 2 mill. doll. 4 pet. obligatiën der Hamilton Coke and Iron Co. Het resteerend bedrag zal worden aan gewend, voor de financiering van- den bouw van nieuwe installaties. De Southern Pacific heeft bij de Pressed Steel Car 500 goederenivagons besteld, 50.0 stuks bij de General Transportation en 500 wagons bij de Bethlehem Steel. De totale kosten bedragen 4.25 mill. doll. De mij. heeft ook nog 350 wagons besteld voor het vervoer van automobielen bij de Mount Vernon Car ten bedrage van 1.8 mill. doll, en 350 wagons bij de American Car and Foundry ten bedrage van 1 mill. doll. De Allis Chalmers Manufacturing ont ving een order van 584.000 doll, van het Bureau of Reclamation voor de vervaardi ging van een turbine met 115.000 pk. en een druk-regulator De American Airlines legde in Juli 29.507.321 personen-mijlen at teg.en 30.414.989 in Juni en 19.301.587 in Juli 1939. Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank per 9 September heeft het Rijk nog f 1 millioen schatkistpapier recht streeks bij de Bank ondergebracht, waar door het totaal steeg van f 76 mill, tot f 77 mill. In verband met de liquidatie van den ultimo daalde de biljetten-circulatie van f 1323 tot f 1312 mill, en zijn de particuliere saldi van f 176.5 mill, tot f 181.7 mill, toe genomen. De goudvoorraad steeg van f 1117.8 mill, tot f 1120.2 mill, in verband met de aankoopen van het ingeleverde goud door particulieren. De Tennessee Corp. boekte in het eerste halfjaar een netto-winst van 652.088 doll. tegen 367.296 doll, in het eerste half jaar 1939 of 0.76 doll, tegen 0.43 doll, per aan deel. De Worthington Pump and Machinery Corp. ontving in het eerste half jaar 35 pet. grootere opdrachten dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De Mid-Continent boekte in het tweede kwartaal aan verkoopen 10.82 mill. doll, tegen 10.05 mill. doll, in het tweede kwar taal 1939. In het eerste half jaar 19.93 mill, doll, tegen 17.80 mill. doll. De netto-winst was in deze periode resp. 714.370 doll, te gen 678.793 doll, en 2.169.048 doll, tegen 640.836 doll. De winst in het tweede kwar taal bedroeg 0.39 doll, per aandeel tegen 0.78 doll, per aandeel in het eerste kwartaal en 0.37 doll, per aandeel in het tweede kwartaal 1939. In het eerste half jaar 1.17 doll, tegen 0.35 doll. p. a. in het eerste half jaar 1939. Sears Roebuck boekte in Juli aan ver koopen 51.35 mill. doll, tegen 63.31 mill. JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoon muziek 12.15 Celesta-ensemble, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmu ziek, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek, 3.30 Melodia, 4.30 Melodia, 5.15 Nieuws - en economische berichten ANP, 5.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.30 Reportage of muziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, hierna: Toe spraak „Ontberen - doet waardeeren", 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Bel Canto, 9.30 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, slui ting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek, 10.30 Or gelspel, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Es meralda en solist, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 Esmeralda en solist, 1.30 Gramofoonmuziek, 2.15 VARA-orkest, 3.15 Gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.50 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Esmeralda, 6.30 Orgelspel, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Gramo foonmuziek, 8.15 Nieuwsberichten ANP, 8.45 VARA-orkest, 9.30 VARA-orkest, 10.15 Nieuwsberichten ANP. ►- »- »- P P- P> P P P- 'TTTTTVVTTTTTTTTTTTTyVTTTVT7TTTTVTTVTTVVT?TT doll, in Juni en 43.94 mill. doll, in Juli 1939. In het eerste half jaar per einde Juli 328.74 mill. doll, tegen 296.22 mill. doll, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Stickstoffwerke Ostmark A.G. te Linz a. D. zullen overgaan tot de emissie van M. 2 milli. 4 pCt. obligaties. De inschrijving zal worden open gesteld door een consortium onder leiding van de Deutsche Bank en de Deutsche Landesbank. Bij de emissie van de Stickstoffwerke Ostmar- ke, heeft men in feite te doen met een transactie van het stikstofsyndikaat en van de I. G. Far- ben. De aandeelen dezer maatschappij zijn n.l. in handen van leden van het stikstofsyndicaat en de I. G. Farben garandeelt ook de nieuwe leening. De koers van uitgifte is bepaald op 98 pCt., de looptijd is 20 jaar, terwijl met de aflos singen na 5 jaar wordt begonnen. Van 1946 af is de leening vervroegd aflosbaar. De leening wordt gewaarborgd door een eerste hypotheek ter waar de van 2 mill., terwijl de I. G. Farben bovendien nog kapitaal en rente waarborgt. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Sept. 28700 kg. Roode kool 2.50—7.70, 4800 kg. Gele kool 3.60— 6 50, 23200 kg. Uien 44.10, grove 4.00, drielingen 44.10, nep 4.00, stek 1—1.50.. 3500 kg. Peen 1 602.70, 200 kg. Bieten 2.70, 3200 st. Bloem kool: I 8.12—12.50, XI 3.20—5.10, 8400 kg. aard appelen: Bevelanders 3.203.40, Drielingen 2.70, Eigenheimers 3.703.90, Blauwe Eigenh. 4.20 4.50, 51800 kg. vroege Witte kool 2.50, 320 struik Andijvie 1-004, 300 kg. Rammenas 3.404, 125 kg. Snijboonen 8.1012.90, 2850 kg. Slaboonen 9.5014.20. NOORDSCHARWOUDE, 11 Sept. 5300 kg. Roo de kool 2.50—6.40, 2400 kg. Gele kool 4.20, 20400 kg. Uien, grove en drielingen 4.00, nep 44.30, 540 stuks Bloemkool 11.20, 24100 kg. aardappe len: bonken 2.803.10, Schotsche Muizen 3.70, Drielingen 2.60, Eügenheimers 3.803.90, idem Blauwe 3.504.10, Bevelanders Koopman's blau we. 3.503.60, 70100 kg. vroege Witte kool 2.40 2.70, 10450 kg. Slaboonen 9.3014.20. AMSTERDAM, 11 Sept. Veemarkt. 194 vette kalveren: le kwal. 90100, 2e kwal. 8086, 8e kwal. 6872 cent per kg. levend gewicht. 29 nuchtere kalveren 17.0020 per stuk. Overzicht. Vette kalveren korte aanvoer, han del kalm met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel vlug, onveran derde prijzen. WOERDEN, 11 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 310 partijen kaas: le kwal. met R.M. 3940.50, 2e kwaL met R.M. 37.0038, zware tot 40.50. Han del vlug. WOENSDAG 11 Sept. G <U S Sedert 1 *3 u y so 8 E Gisteren a p. a cd c> tn t> G 8 <0 <L) gem. zorr 1921- Waterl 8 u. hooger lager Keulen 6 u. 39.56 37.71 0,- 0,04 Lobith 13,30 10.18 0,— 0.06 Nijmegen 0,- 7.88 0,- 0.04 St. Andr W 5.56 0.— 0,- 0,- Arnhem 10.52 8,10 0,- 0.05 Vreeswijk 1. w 3.00 0.- 0,- 0,— Wester voort 11,11 8.70 0,- 0.03 Deventer 5.16 2.37 0.— 0.08 Kampen 0.00 L.03 0.— 0,02 Maastr. H.s. 0.53 0.— 0.— 0;- 1) Borgh 43.10 40.55 0.- 0.05 Belfeld 14.23 10.78 0.- 0,03 Venlo 13.70 0.— 0.- 0,— Grave O'OO 0.— 0.- 0.— 2) Sluis 6.61 5.00 0— 0,11 Lith 0.82 0,95 0,48 0,- Beneden de sluis. door Agatha Christie Ze was, oordeelde hy, het slag der jonge vrouw, dat uitstekend voor zichzelf kan zorgen, wa&r ze ook was. Ze had evenwicht en practi- schen zin. Hij mocht de strenge regelmaat van haar trekken en haar fijne bleekheid wel. Even zoo het glanzend-donker hoofd met zyn ordelyke golven en haar grijze ogoen koel en onpersoon lijk. Maar zij was, besloot hy, een beetje tè com petent om te zijn wat hij een „charmante vrouw" noemde. Even later kwam iemand anders den restaura tiewagen binnen. Dit was een lange man van tusschen de veertig en vijftig, mager van ge stalte, bruin van huid, met haar, dat aan de Slapen licht grijsde. „De kolonel uit Indië," dacht Poirot. Hij maakte een buiging voor het meisje. „Morgen, miss Debenham." „Goedenmorgen, kolonel Arbuthnot." De kolonel legde een hand op den stoel tegen over haar. «Geen bezwaar?" vroeg hy. „Natuurlijk niet. Ga zitten." „Wel, ziet u, niet iedereen houdt van conver satie aan het ontbijt." „Dat is zoo. Maar ik ontbyt niet." De kolonel ging zitten. „Kellner," riep hij gebiedend. Hij bestelde eieren en koffie. Zijn oogen rusttten een oogenblik op Hercule Poirot, maar dwaalden onverschillig verder. Poirot, die zijn gedachten las, wist dat hij in zichzelf gezegd had: „Maar zoo'n rare vreem deling." Hun nationaliteit getrouw waren de twee Engelschen niet spraakzaam. Ze wisselden een paar korte opmerkingen en kort daarna stond het meisje op en ging terug naar haar coupé. Bij de lunch deelden de twee weer een tafel en weer negeerden ze beiden volkomen den derden passagier. Het gesprek was meer geani meerd dan bij het ontbijt. Kolonel Arbuthnot praatte over de Punjab en deed af en toe het meisje een paar vragen over Bagdad, waar ze, naar het bleek, een betrekking als gouvernante had gehad. In den loop van het gesprek ontdekten ze wederzijdsche kennissen, wat het onmiddellijk effect had, hun conversatie vriendschappelijker en minder stijf te maken. Ze praatten over ouden Tommy Die-en-die en over iemand anders. De kolonel informeerde of ze direct doorging naar Engeland of dat ze in Stamboel bleef. „Neen, ik ga .direct door.'" „Is dat eigenlijk geen zonde?" „Ik maakte twee jaar geleden deze zelfde route en was toen drie dagen in Stamboel." „O juist. Wel, ik kan zeggen dat ik heel blij ben dat u direct doorgaat, omdat dit met mij ook 't geval is." Hij maakte een onhandig buiginkje, een beetje kleurend toen hij dat d-eed. „Hij is licht ontvlambaar, onze kolonel," dacht Hercule Poirot, vermaakt. „De trein is even gevaarlijk als een zeereis." Miss Debenham zei effen dat dit heel aardig zou zijn. Haar toon was vrij gereserveerd. De kolonel, merkte Poirot op, bracht haar terug naar haar coupé. Later kwamen ze door het schitterende land schap van den Taurus. Toen ze keken naar de Cilicische Poort, naast elkaar staand in den cor ridor, zuchte het meisje plotseling: „Het is zoo mooi! Ik wou ik wou „Ja?" „Ik wou dat ik er van kon genieten!" Arbuthnot antwoordde niet. De vierkante lijn van zijn kaak scheen een beetje strenger en grimmiger. „Ik wou in 's hemelsnaam dat u hier niets mee te maken had," zei hij. „Sst, alstublieft. Sst." „O dat is niets." Hij wierp een licht geïrri- teerden blik in Poirot's richting. Toen ging hij door: „Maar ik vind 't niet prettig dat u gouver nante is de slavin van tyrannieke moeders en hun lastige wurmen." Ze lachte met een tikje onbeheerschtheid in den klank. „O, dat moet u niet denken. De vertrapte gouvernante is een afgedane mythe. Ik kan u verzekeren dat de ouders bang zyn, door mij te worden getyranniseerd." Ze zeiden niets meer. Arbuthnot schaamde zich misschien over zyn uitbarsting. „Een grappig comedietje dat ik hier bijwoon," dacht Poirot. Hij zou zich die gedachte later herinneren. Ze kwamen dien avond om zoowat half twaalf in Konya. De twee Engelsche reizigers stapten uit om hun beenen te strekken en liepen het besneeuwde perron op en neer. Monsieur Poirot stelde zich er mee tevreden, de activiteit van het station door het raam aan te zien. Na een minuut of tien besloot hij echter, dat een beetje frissche lucht misschien toch niet kwaad zou zijn. Hij maakte zorgvuldig toe bereidselen, wikkelde'zich in verscheidene jassen en bouffantes en hulde zijn keurige laarzen in overschoenen. Zoo aangedaan stapte hij omzich tig op het perron en begon op en neer te loopen. Hy liep tot voorbij de locomotief. De stemmen deden hem de twee vage gestalten, staande in de schaduw van een goederenwagen, opmerken, Arbuthnot sprak. „Mary Het meisje viel hem in de rede. „Nu niet. Nu niet. Als alles voorbij is. Als 't achter ons ligt dan Discreet wendde monsieur Poirot zich af. Hy verbaasde zich. Hij zou nauwelijks de koele, zelfverzekerde stem van miss Debenham herkend hebben. „Eigenaardig," dacht hij. Den volgenden dag vroeg hy zich af of ze misschien getwist hadden. Ze spraken weinig me elkaar. Het meisje, vond hij, zag er zorge lijk uit. Ze had kringen onder haar oogen. Het was zoowat drie uur 's middags toen de trein stil hield. Hoofden werden uit de ramen gestoken. Een groepje mannen dromde samen opzij van de lijn, kijkend en wijzend naar iets onder den restauratiewagen. Poirot boog zich naar buiten en riep den con ducteur aan, die voorbyholde. De man ant woordde en Poirot trok zijn hoofd terug en botste daarbij bijna tegen Mary Debenham, die achter hem stond. „Wat is er?" vroeg ze ademloos in het Fransch. „Waarom houden we stil?" „Het is niets, mademoiselle. Er Is" iets in brand geraakt onder den restauratie-wagen. Niets ernstigs. Het is gebluscht. Ze herstellen nu de schade. Er is geen gevaar, werkelijk niet." Ze maakte een nonchalant gebaartje, alsof ze het idee van gevaar afwees als iets vol komen onbelangrijks. „Ja, ja, dat begrijp ik. Maar de tijd!" „De tijd?" „Ja, dit zal ons ophouden." „Ja, dat is mogelijk," stemde Poirot toe. „Maar dat kunnen we niet hebben! Deze trein moet om 6.55 aankomen en je moet den Bosporus oversteken en aan den anderen kant den Simplon Orient Express halen om negen uur. Als er een. paar uur vertraging is, missen we de aansluiting." „Het is mogelijk, ja," gaf hij toe. Hy keek haar nieuwsgrierig aan. De hand die op het raampje lag, was niet geheel vast: haar lippen beefden. „Komt het er erg voor u op aan, mademoi- celle?" vroeg hy. „Ja, o ja. Ik ik moet dien trein halen." Ze keerde zich van hem af en ging de gang door naar kolonel Arbuthnot. Haar ongerustheid was echter noodeloos. Tien minuten later ging de trein weer op weg,. Hij kwam maar vijf minuten te laat in Haydapassar, daar hij onderweg had ingehaald. De Bosporus was ruw en monsieur Poirot ge noot niet van den overtocht. Hij werd van zijn reisgenoten gescheiden op de boot en zag hen niet weer. Bij hun aan komst aan de Galata Brug reed hy onmiddellijk naar het Tokatlian Hotel. HOOFDSTUK II In het Tokatlian vroeg Poirot om een kamer met bad. Toen ging hy naar het bureau van den concierge en vroeg naar brieven. Er lagen er drie voor hem en een telegram. Zijn wenkbrauwen gingen omhoog bij het zien van het telegram. Het kwam onverwacht. Hij opende het op zyn gewone niet-gehaaste manier. De gedrukte woorden stonden er duide lijk. Voorspelde ontwikkeling Kassner zaak onver wachts gekomen kom onmiddellijk terug. „Dat is beroerd," mompelde Poirot geërgerd, Hijj keek op de klok. (Wordt vervofesd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6