Sterke eskaders hebben gistermiddag Londen opnieuw bestookt VOOR HEN, De bommen op de Rijkshoofdstad Von Rheinhaben over actie tegen Londen r Zal de stad worden geëvacueerd? die vielen v.. BETALINGSVERKEER LUXEMBURG MET Rijwiellamp-afscherming VEREENIGDE katholieke PERS Aartsbisschop van Canterbury wijzigt zijn oordeel Felle verontwaardiging in Berlijnsche pers Strategische doelen en woon wijken liggen dicht opeen De winter nadert Tokio's politiek tegenover Moskou ongewijzigd DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22594 Bij verbeterde weersomstandigheden: Dagelijksch leven te Londen ontwricht Bomaanvallen erger dan verwacht Belgische „regeering" in Frankrijk ontbonden Frontbericht van D. N. B. bespreekt: Het oordeel van een Fransch generaal Het vertrek der Britsche vloot uit Gibraltar Afwikkeling over de clearing met Duitschland Bom gevallen bij woning van dr. Göbbels Nog twee Britsche vliegtuigen neergeschoten DE OVERDRACHT VAN DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA KONING BORIS DANKT DEN FüHRER Legitimatie Misverstanden over vorm en uit voering uit den weg geruimd Demobilisatie van het Roemeensche leger Een oproep van Antonescoe NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag èên 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 11 Sept. (DNB) Op alle Duit sche vliegbases wordt thans de barometer met groote aandacht bestudeerd. In den vroegen middag was het weer zoozeer ver beterd, dat wederom vele eskaders vlieg tuigen startten. Van de Kanaalkust wordt bericht, dat de sterke afdeelingen den af weer aan de Britsche Zuidkust hebben doorbroken en in den loop van den namid dag boven Londen zijn verschenen, waar zich talrijke luchtgevechten ontwikkelden. Het gelukte den Duitschen bommenwerpers een reeks van belangrijke strategische doe len met succes te bestoken. Uit Londen werd bericht dat om 14.20 uur Greenwichtijd vandaag over het Lon- derische gebied het tweede luchtalarm Weerklonk. Dit duurde tachtig minuten. Bijna onmiddellijk daarop werd net derde alarmsignaal gegeven. Verder meldt het DNB dat een formatie Öuitsche gevechtsvliegtuigen hedenmiddag de groote tankinstallaties van Port Victoria met 'alrijke bommen heeft aangevallen. Uit ver- Schaideine tanks schoten geweldjge vlammen °Sihoog; dikke zwarte "joBwolkeu kenmerkten ts» ver af de paats der vernied-v- Bovendien Verd een aldaar lossend tankschip door een tx>m in brand gestoken. In een uit Londen ontvangen bericht over de vergeldingsactie van het Duitsche lucht wapen van den afgeloopen nacht schrijft de „New York Times", dat het loeien der bommen, de ontploffingen die de aarde deden trillen, het dreunen der motoren en het blaffen van het afweergeschut opnieuw aan zeven millioen Londenaars een verschrikkelijken nacht hebben bezorgd. Men moet niet denken, dat deze aan vallen van de Duitschers niet van invloed zijn °P de bevolking. Integendeel, de menschen wor den met het uur kwader. Zoodra de Duitsche gevechtsmachines voor een nieuwe bestorming van de uit- i geputte en verminkte stad vérschynen, raken de straten bevolkt met mensehen, die koffers en bundels met zich medevoeren en zich haastig voortspoeden om opnieuw een nacht in de afschuwelijke holen van den Londenschen ondergrondschen spoor weg door te brengen. In een overzicht van de schade, die in de Matste dagen is aangericht, schrijft Associated press dat het bureau der Londensche water leidingen gisteravond de bevolking tot de uiter- 5te spaarzaamheid heeft aangespoord. Van offi- cieele Engelsche zijde wordt bevestigd dat de Waterpompstations en reservoirs in de om geving van Ilford zijn getroffen. Vele café's hebben reeds geen gas en electriciteit meer en hunnen derhalve nog slechts koude maaltijden °Pdienen. In de voornaamste straten in het tastend stonden mannen en vrouwen, bepakt eu gezakt, en bedelden bij de voorbijrijdende automobilisten om medegenomen te worden. Zooals de „New York Herald Tribune" schrijft verheelt men zich in Londen niet dat de Duit sche vliegers voldoende spoorweginstallaries en spoorrails hebben getroffen om den vracht- en Passagiersdienst ernstig in gevaar te brengen. Naar dit blad verder meldt hebben de Duit sche aanvallen ongetwijfeld een stagnatie in he productie veroorzaakt. De Britsche regee- rbig heeft derhalve gisteravond de personen hie werkzaam zijn in de voor het levensonder houd noodzakelijke bedrijven, aangespoord zich 'e beschouwen als „frontstrijders" en voortaan zelfs na het klinken van het alarmsignaal al- leen wanneer het gevaar zeer dreigend is in he schuilkelders te gaan. De aankomst van de Duitsche bommen werpers volgens dienstregeling dwingt de bevolking tegen 20.00 uur de schuilkelders op te zoeken, die zij eerst des morgens weer kunnen verlaten. Dezelfde tooneelen kan men waarnemen in de beste hotels, die zelfs diners in den kelder opdienen. Een van de grootste vraagstukken voor de Lon densche burgers, hetzij arm of rijk, is de slaap. Sedert dagen loopen zij slaperig en oververmoeid rond. Zooals D.N.B. uit Stockholm meldt, verneemt jhen ondanks de strenge censuur uit de berich- ®h der correspondenten te Londen, welken om- vang de desorganisatie van het burgerlijke le- Veh in de Engelsche hoofdstad reeds heeft aan genomen. Millioenen menschen brengen prac- "sch den meesten tijd in de schuilkelders door Z°hder eenige mogelijkheid om te koken, inkoo- b®h te doen, te werken of in een bed te slapen. toevoer van levensmiddelen is grootendeels 8estagneerd, groote pakhuizen aan de Theems Z'aan in brand. Melk en groente zijn nauwelijks krijgen en de prijzen voor vleesch en visch z>in enorm gestegen. Talrijke wijken in ooste- hjk Londen zitten al dagen lang zonder gas, Water en electriciteit. De banken betalen parti- Cuüeren nog slechts tot tien pond sterling per b«rsoon uit, pasmunt is schaarsch geworden en y°°r dollarbiljetten worden fantasieprjjzen be laid. Barclay's Bank heeft Maandag als ge- v01g van de „run" op de loketten de betalin- 6eh tijdelijk volkomen gestaakt. In de stadswijken waar sinds Vrijdag onaf- Gebroken branden woeden is practisch geen V(-'rkeer. De bewoners van deze buurten, bijna eetl kwart millioen, zijn dakloos en hebben Veelvuldig een onderdak gezocht in de tunnels yah den ondergrondschen spoorweg. In de ge teisterde wijken heeft de politie verscheidene Personen doodgeschoten die op plundering uit waren. De bevolking schijnt teleurgesteld te ZlJn, dat ondanks de berichten van radio en Pers over het enorme aantal neergeschoten ^'landelijke vliegtuigen de Duitsche aanvallen hevigheid toenemen. Ia toonaangevende Londensche regee- ringskringen wordt, naar men van betrouw bare zijde uit Londen verneemt, onder den indruk van de steeds meer toenemende Duitsche vergeldingsmaatregelen overwogen de Britsche hoofdstad door de burgerbevol king te doen ontruimen. Men zou hiermede een einde willen maken aan de reeds be gonnen ongeregelde massale vlucht, die thans reeds de belangrijke toegangswegen dreigt te verstoppen. Militaire kringen hebben de regeering er na drukkelijk op gewezen welke gevolgen een der gelijke verstopping van de belangrijkste wegen tijdens den veldtocht in Frankrijk op de mili taire acties heeft gehad. De belangrijkste kruis punten der wegen konden toen niet voor mili taire doeleinden worden gebruikt, omdat het den troepen niet mogelijk was snel genoeg door de tegemoetstroomende vluchtelingen heen te komen. In regeeringskringen heeft men er weinig hoop op, dat een dergelijke evacuatie van de Engelsche wereldhoofdstad practisch door te voeren is, daar er voor de acht millioen inwo ners van Groot-Londen in het beperkte gebied van het Britsche eiland geenerlei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wijken. Het industriegebied in Midden-Engeland is reeds dermate overbevolkt, dat het niet nog eens en kele millioenen menschen zou kunnen opne men. Hierbij komt dat het niet voldoende is de menschen te evacueeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin deze menschen werken, moet evacueeren. Een dergelijke evacuatie kan echter niet geïmproviseerd worden. Een toonaangevend terzake deskundige verklaarde volgens een be richt uit Londen: „Engeland zonder Londen is een mensch zonder hoofd." NEW YORK, 11 Sept. (D.N.B.) Een uitlating van den aartsbisschop van Canterbury, dat hij hoopt nooit in zijn leven nog eens twee nachten te moeten doorbrengen zooals die tijdens de jongste Duitsche aanvallen, heeft hier groot opzien gebaard. „U kunt zich nauwelijks voorstellen," zoo verklaarde de aartsbisschop, „wat het beteekent voortdurend gebombardeerd te worden, niet met tusschenpoozen, doch iedere minuut, terwijl men niet weet wanneer en waar de volgende bom zal vallen." De aartsbisschop heeft, zooals bekend, nog kort voor het begin van de Duitsche ver geldingsactie tegen voor den oorlog belangrijke objecten in de Britsche hoofdstad de Engelsche bevolking aangespoord te volharden in den strijd, waarbij hij als zijn meening te kennen gaf, dat het wel niet zoo erg zou worden. GENÈVE, 11 Sept. (D.N.B.) De Bel gische schijnregeering in Frankrijk heeft tot ontbinding besloten. Ter nagedachtenis van hen, die op den Grebbeberg hun leven voor het vader land lieten, zal over eenigen tijd een monument worden onthuld, speciaal voor hen, die ingedeeld waren bij het Se Reg. Inf. Onze foto toont dit mo nument, hetwelk thans geheel gereed is en vervaardigd in de steenhouwerij van den heer J. H. Hofhuis te Ensche de, ontworpen door den heer W. Chr. Jens, architect te Arnhem, terwijl de heer Anneveld speciaal met de afwer king was belast. Zoowel de heer Hof huis als de heer Anneveld waren Grebbestrijders. Het monument is uit gevoerd in* Oberkirchner zandsteen en vermeldt op de zes kanten de namen van 160 gesneuvelden. De ronde steen boven het monument, waarop een helm is geplaatst, draagt het opschrift: Den Vaderlant Ghetrouwe". (Foto Utr. Persbureau) BERLIJN, 11 Sept. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: Wederom hebben de Britsche vliegers, zooals in het weermachtsbericht wordt ge meld, den nacht gebruikt voor het lukraak werpen van bommen op de Duitsche burger bevolking, In het bezette gebied vlogen vijandelijke toestellen boven Frankrijk en België, doch zij richtten even weinig schade aan als de vliegtuigen, die boven verschil lende Noord-Duitsche plaatsen bommen lieten vallen. Enkelen Britschen vliegtuigen gelukte het tot Berlijn door te dringen en hun bommen boven de hoofdstad te laten vallen. Opnieuw zijn op talrijke plaatsen in de woon- en zakenwijken branden ontstaan. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens instortingsgevaar tijdelijk ontruimd wor den. Een brandbom viel op het Rijksdaggebouw, een tweede trof de Academie der Kunsten. In twee ziekenhuizen in de binnenstad werden door bommen branden veroorzaakt, die echter, even als op andere plaatsen, snel gebluscht konden worden. De veiligheids- en hulpdienst, die on middellijk in actie kwam, en het energieke in grijpen der bevolking zelve, hebben voorkomen, dat de talrijke brandbommen ergens schade van grooten omvang konden aanrichten. Niettemin zijn bij deze lukrake bombardementen vijf per sonen gedood en verscheidene licht gewond. De actie der Duitsche luchtmacht tegen de Britsche hoofdstad is tot dusverre ten uitvoer gelegd volgens een zorgvuldig uitgewerkt plan. Steeds lag het zwaartepunt der aanvallen op strategische objecten, ofschoon Londen in zijn geheel één groot industriecomplex is en derhalve natuurlijk als oorlogsdoel moet worden be schouwd. De Britsche vliegers daarentegen heb ben opnieuw woonwijken en andere stadsdeelen van Berlijn gebombardeerd, terwijl zich in de nabijheid daarvan niet het minste militaire doel' bevindt, tenzij de Engelschen de Amerikaansche ambassade in de binnenstad als zoodanig heb ben beschouwd. De vergeldingsactie der Duitsche lucht macht tegen Engeland is onverminderd voort gezet. Bomaanvallen op strategische objecten in stads- en havengebied van Londen hebben talrijke nieuwe branden veroorzaakt. Men heeft kunnen constateeren dat de blus- schingspogingen bij de oudere branden daarop werden opgegeven. Tegelijkertijd zijn, vooral in het' Zuidoosten van Engeland, met succes vliegvelden, havens en fabrieksinstal- laties gebombardeerd. Ten Zuiden van de Hebriden heeft een ge vechtsvliegtuig een Britsch convooi aangevallen en een vrachtschip van 8000 ton tot zinken ge bracht. Bij de gevechtshandelingen boven Enge land zijn drie Duitsche vliegtuigen verloren ge gaan. Van de Britsche vliegtuigen, die Berlijn aanvielen, is er een door afweergeschut en een BERLIJN, 11 Sept. (DNB) Oud-staats- secretaris Von Rheinhaben heeft vt>or de pers gesproken over Londen als object der Duitsche vergelding. Bij een topogra fische bestudeering der Britsche hoofdstad ziet men, aldus Von Rheinhaben, dat an ders dan in Beriijn, waar de industrie wijken veel scherper omgrensd zijn, te Londen de fabrieken welke voor den oor log van belang zijn tusschen de woon wijken liggen. In Berlijn, zooals ook in Parijs, grenzen de dichtbevolkte Westelijke stadsdistricten aan de vrije natuur, hetgeen bij Londen niet het ge val is. Westelijk van het Westend loopen nog talrijke toegangswegen, waarlangs een geheele reeks fabrieken van strategische beteekenis ligt. Onder de oorlogsindustrie valt echter veel meer dan de zuivere wapenfabrieken. Men kan staande houden, dat een derde deel van de Engelsche oorlogsbehoeften in een of anderen vorm in verband staat met Londen, hetzij op grond van de productie, hetzij op grond van het verkeer. De Duitsche vergeldingsactie is tot dusverre beperkt gebleven tot den bene denloop van de Theems. Stroomafwaarts var. London Bridge is de Theems één haven. Tus schen de talrijke „docks" liggen armere woon wijken, waarin weer vele installaties voor de oorlogsproductie, zooals gasfabrieken, ver vlochten liggen. De Engelsche leiders weten dat alles zeer goed. Zij moesten ook weten, wat zij te ver wachten hadden, toen zij den oorlog voortzet ten en hun luchtaanvallen op het Roergebied en Beriijn verscherpten. De Duitsche vliegers hebben de City als het ware afgepaald en zich, voor zoover maar eenigszins mogelijk was, ge concentreerd op militaire objecten. In den mo dernen oorlog behooren echter ook verkeers- installaties, electrische centrales enz. tot de militaire objecten, en vooral de stations, die over het. geheele stadsgebied verspreid liggen. Daaruit ontstaan natuurlijk nieuwe gevaren. Von Rheinhaben somde tenslotte een aantal der grootste wapenfabrieken te Londen op, zoo- als in Woolwich, Enfield, Weybridge, Kingston, Feversham en Walton Abbey. In het parlement heeft men er vaak genoeg voor gewaarschuwd dat fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn, met de woonwijken vermengd worden op een wijze, zooals te Londen het geval is. Zooals het D.N.B. uit Vichy verneemt heeft een Fransch generaal der vliegers zich over de Duitsche luchtaanvallen op Londen als volgt uitgelaten: Indien wij de mogelijkheid beschouwen, die zich voordoet bij de vernieling van haveninstal laties door een vloot in tegenstelling tot de verwoesting, die het luchtwapen teweeg brengt, dan bemerken wij op het eerste gezicht, dat de luchtvloot in staat is veel dieper in het hart der haveninstallaties in te grijpen. Voor het Engelsche eiland is thans in de gedaante van de Duitsche luchtvloot een veel gevaarlijker tegenstander ontstaan dan een vloot ooit kan worden. Het luchtwapen grijpt een oorlogs- of koopvaardijvloot niet slechts in de open zee of bij het binnenloopen, maar wat het belang rijkste is het treft den goederenopslag in de haven rechtstreeks. Hierin ligt dan ook de strategische beteeke nis van den Duitschen luchtaanval op de ha veninstallaties van Londen: de vernieling der dokken, die onafhankelijk van ebbe en vloed een ononderbroken laden en lossen der schepen mogelijk maken, alsmede de vernietiging der opslagplaatsen en pakhuizen, beteekent voor de enorme stad niet alleen onderbreking van de levensmiddelenvoorziening, maar ook het uit blijven van grondstoffen, die voor de bewape ning van beteekenis zijn. Londen is de grootste haven ter wereld. Wordt het in zijn functie gestoord of buiten be drijf gesteld, dan moeten andere havens van Engeland zijn taak overnemen, dat beteekent, dat deze havens den invoer moeten verwerken, dien zij in het geheel niet kunnen overslaan. Daarenboven wordt door de bombardementen op graansilo's, koelhuizen, pakhuizen en opslag plaatsen een vernietiging van de opslagruimte, die voor de enorme stad zoo noodzakelijk is, voltrokken. Voor een eiland als het Engelsche is de toevoer van overzee de alpha en de omega van zijn kracht. Zeer groote voorraden moeten aangevoerd en opgeslagen worden, als de nood zakelijke wapens en munitie ervaardlgd en de levensmiddelenvoorziening gewaarborgd moeten worden. De vernietiging van deze doelen beteekent den beslissendsten stap tot overweldiging van den vijandelijken tegenstand. Op grond hiervan kan men den Duitschen aanval op de haveninstallaties van Londen beschou wen als een maatregel, die uit een oogpunt van luchtstrategie uiterst knap en juist is. MADRID, 11 Sept. (D.N.B.) Naar uit Alge- ciras gemeld wordt, is de Vrijdag in de richting van de Mlddellandsche Zee uitgevaren Britsche vloot nog niet teruggekeerd. Thans liggen in de baai van Gibraltar voor anker drie torpedo jagers en twee andere groote oorlogsschepen. Aangezien reeds thans vele aan vragen bij de plaatselijke distribu tiediensten worden ingediend ter verkrijging van een speciale ver gunning voor het aanschaffen van een winterjas of mantel, Wijst het Propaganda-Bureau van den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst er nog eens nadrukkelijk op, dat al leen zij voor een speciale vergun ning in aanmerking komen, die hun jas of mantel buiten hun schuld, b.v. door brand of gevolgen van den oorlog zijn kwijtgeraakt. Wanneer de mogelijkheid aanwe zig is, zal worden bekend gemaakt, op welken extra-bon van de per soonlijke textielkaart winterjassen en -mantels kunnen worden ge kocht. Wacht dus rustig af, tot nadere berichten bekend zullen worden gemaakt. Het Nederlandsche Cilearinginstituut maakt bekend, dat wederzijdsche verplich tingen in het betalingsverkeer met Luxem burg voortaan dienen te worden afgewik keld over de clearing met Duitschland. Stortingen hier te lande dienen op de ge bruikelijke wijze te geschieden op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsche Clea- ringinstituut „Duitschland" of op rekening „Duitschland" van het Nederlandsche Clearing- instituut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam, onder gelyktydige inzending van een formulier A (Duitschland) aan het Ne- derlandsch Clearinginstituut, afdeeüng stor tingen. Verplichtingen, uitgedrukt in Luxemburgsche francs, dienen te worden omgerekend tot den koers van Lux. frs. 10 is l R. M. tweede door nachtjagers neergeschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft de scheepsartillerie vier vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Verder verneemt het D.N.B. over den Engelschen vliegeraanval op Berlyn in den nacht van Dinsdag op Woensdag, die voor namelijk gericht was op de diplomatenwijk, dat op drie meter afstand van de woning van den minister voor Propaganda, dr. Göb bels, gelegen in de Hermann Göringstraat, een zeven kilogram zware brandbom is ge vallen. Zij veroorzaakte in den tuin van den minister een groot gat en beschadigde een rozenperk. Zooals verder wordt gemeld heeft het bom bardeeren van den Duitschen Rijksdag, den Brandenburger Tor en andere symbolen van het Duitsche volk in Beriyn onder alle lagen der bevolking een hevige verbittering gewekt Daar by het nachtelijk neerwerpen van de Engelsche dynamiet- en brandbommen tevens ook turnlokalen, het katholieke Hedwigs-zieken. huis, het huis der Duitsche ingenieurs, dus over het geheel genomen niet-militaire doelen zyn getroffen, biykt aan iedereen duidelijk de mili taire zinloosheid van deze aanvallen der Royai Air Force en lokken deze dezelfde verbittering tegen Engeland uit als het massaal neerwerpen van zelfontbrandende plaatjes, gericht tegen de Duitsche oogstvoorraden, bósschen en boeren hofsteden. De brandplaatjes worden alleen uit geworpen in plattelandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlogsvoering tegen de vreedzame boerenbevolking van Duitschland wordt in Berlijn zoo arglistig en misdadig ge acht, dat algemeen de wensch naar een nieuwe uitbreiding van de vergeldingsactie van het Duitsche luchtwapen hoorbaar wordt. De Berlijnsche pers keert zich met felle verontwaardiging tegen de bomaanvallen van Engelsche vliegers op nationale gedenk- teekens, ziekenhuizen, hotels, zaken- en woonwijken van de Rijkshoofdstad in den afgeloopen nacht. Het is duideiyk, zoo schryft de „Berliner Börsenzeitung", dat het den Britschen lucht- piraten er slechts om te doen was, nationale heiligdommen van het Duitsche volk te ver nielen. Zij nemen daarbij zelfs de mogeiykheid op den koop toe, het eigendom van hun Ameri kaansche vrienden te beschadigen Dezelfde Engelschen, in wier leugenachtige berichten van tyd tot tijd steeds weer de zoogenaamde Duitsche bombardementen in de omgeving v-n de gebouwen of landhuizen van Amerikaan diplomaten verschenen, bekommeren zich met om Amerikaansch bezit wanneer zij bezig zyn met hun barbaarsche acties tegen het Duitsche volk en zijn nationale plaatsen. Een gebrekkige oriënteeringsmogelijkheid kan hier niet als uit vlucht worden benut, daar de heldere maan- en sterrennacht het den laffen aanvallers mogelijk maakte, hun doelen zonder moeite te vinden. Het Duitsche volk wordt het steeds duidelij ker, aldus gaat dit blad voort, dat alleen een totale vernietiging van de misdadige Britsche plutocratie vrijheid en vrede voor Duitschland en voor Europa kan brengen. De verbittering en de wil tot vergelding worden onder het volk nog vergroot door de aanvallen op dichtbewoon de arbeiderswijken, die in denzelfden nacht zijn gedaan. Naar het D.N.B. verneemt, zyn in den afge loopen nacht nog twee Britsche vliegtuigen, die bommen op Berlijn hadden geworpen, door af weergeschut en nachtjagers neergeschoten. Het aantal door afweergeschut, nachtjagers en marinegeschut neergehaalde Engelsche vlieg tuigen is daardoor gestegen tot acht. SOFIA, 11 Sept. (D.N.B.) De Bulgaarsche ministerraad heeft Dinsdag een reeks maat regelen genomen, welke de overdracht van de ZuideUjke Dobroedsja door de burgerlijke en militaire autoriteiten alsmede de bescherming van den oogst en de najaarszaden en ten slotte de verzorging van de Bulgaarsche emigranten uit de NoordeUjke Dobroedsja moeten waarbor gen en bevorderen. Tot gouverneur-generaal van de nieuwe provincie is de commandant van het garnizoen Warna en chef van de derde legerinspectie luitenant-generaal Georgi Popof benoemd. De bladen publiceeren verklaringen van den Bulgaarschen minister van Oorlog generaal Daskalof over het plan voor de uitvoering van de bezetting en het bestuur der Zuidelijke Do broedsja. De eerste Bulgaarsche troepen zullen op 21 September a.s. om 9 uur de Zuidelijke Dobroedsja binnentrekken. BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). Koning Boris van Bulgarije heeft den Führer een telegram gezon den van den volgenden inhoud: „Na het gelukkige einde van de onderhande lingen van Krajova voel ik mij gedrongen in de eerste plaats u, mijnheer de rijkskanselier, mijn harteiyken dank te doen geworden voor den welwillenden steun, dien Bulgarye van den kant van Uwe Excellentie in deze te beide ge brachte aangelegenheid heeft ervaren. Het ge heele Bulgaarsche volk deelt de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die ik daar prijs ik mij gelukkig om Uwe Excellentie en het groote Duitsche volk kan doen toekomen." De Führer heeft hierop geantwoord met een telegram, luidende: „Uwe Majesteit verzoek ik mijn harteiyken dank te willen aanvaarden voor uw vriendelijk telegram. Met my juicht het geheele Duitsche volk de in Krajova bereikte overeenstemming tusschen Bulgarije en Roemenië toe overtuigd dat daarmede een nieuw hoofdstuk van vr -1- zame ontwikkeling in het Donaugebied bet Bij dezelfde gelegenheid zyn telegrammen ge wisseld tusschen den Bulgaarschen premier Fi- lof en 'den Führer. Hoe vèr ligt de tijd achter ons de jongeren hebben hem niet eens meer gekend dat we konden rei zen en trekken zonder ons om een pas, 'n bewijs van Nederlanderschap, een visum enz. te bekommeren. Nu moet iedere Nederlander een behoor lijk gangbaar legitimatie-bewijs be zitten en bij zich dragen. Voor lederen Nederlander, die zich gedraagt zooals het behoort, houdt dit geen bezwaar in. Waarom zouden we ons niet willen legitimeeren, rustig er voor uitkomen, dat ik ik ben en u ook u zijt? Het gaat er mee als in het geheele gewone alledaagsche leven, buiten allen oor log om. We moeten er vooruit durven komen wie we zijn en wat we zijn. We mogen ons er niet voor behoeven te schamen, ons geestelijk portret te toonen en voor onzen naam uit te komen. Wij allen moeten te allen tijde en in alle omstandigheden durven uitkomen voor ons zelj. we dienen ons behoorlijk te kunnen legitimeeren. We zullen het eens voor den Almach tige moeten doen, doch Deze heeft geen portret of ander bewijs noodig: Hij doorgrondt hart en nieren. Hem zullen we niet kunnen bedriegen. La ten we dit dan ook niet beproeven in het gewone leven, laten we óók gees telijk ons voor iedereen en aller eerst voor ons zelf voluit legitimee ren, ons geven zooals we zijn. We moeten vooral aan ons zelf ons zelf durven toonen. Zelfkennis is een voornaam iets. De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (Heerengracht 23, Den Haag) maakt naar aanleiding en ter rectificatie van tal van misvattingen en publicaties op het gebied van afscherming van rijwiellampen het volgende bekend: 1. Ieder, die een afschermkap voor een ry- wieUamp of een rijwiellamp met beperkte licht- uitstraling by den handel koopt, moet er op toezien, dat deze voorzien is van het door de Rijksinspectie vastgestelde goedkeuringsmerk (bestaande uit een rechthoek met daarin de letters I. L. B. waaronder het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afschermkapper. voor rijwiellampen mogen niet in den handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den handel op de markt gebrachte goedge keurde afschermkap of rijwiellamp met be perkte lichtuitstraling behoeft niet in over eenstemming te zijn met de in de Ver- duisteringsverordening voorgeschreven af metingen, spleet enz. Ook deze andere vorm en uitvoering voldoen blykens het keur ten volle aan de bepalingen uit de Verduisteringsverordening. 4. De controleerende politieambtenaar heeft slechts de aanwezigheid van dit keur te con troleeren en niet den vorm en uitvoering van de goedgekeurde afschermkap. N 5. Alleen zy, die zelf een afschermkap maken en deze dus niet koopen, moeten de bepalingen betreffende de afmetingen en plaats van de spleet van de Verduis teringsverordening in acht nemen (de spleet 1 oij 3 cM. in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde in den handel gebrachte uit voeringen voor de aiscnerming van rywiellam- pen, zyn dus altyd goed, ook al wykt de con structie geheel af van die, welke voor zelf te maken afschermkappen is voorgeschreven. TOKIO, II Sept. (D.N.B.). De benoeming van Tatekawa tot ambassadeur te Moskou moet, naar de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken mededeelde, niet als een nieuwe oriënteering van de Japansche politiek tegenover Rusland beschouwd worden. De be zetting van de overige vacante diplomatieke posten volgt zeer spoedig. Hy kon niet zeggen, of nog andere ambassadeursposten een wyziging in de bezetting zouden ondergaan. BOEKAREST, 11 Sept. (DNB). Het bureau van den minister-president deelt mede, dat alle maatregelen zijn genomen voor de demo bilisatie der legers. Requisities zullen tot een minimum beperkt worden. Verder heeft de staatsleider generaal An tonescoe een oproep tot het land gericht waarin hy het volk aanmaant zich niet door anarchistische stroomingen te laten beïn vloeden. Het land heeft orde, rust en een vastbesloten leiding noodig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1