Waar ieder belang in stelt HET VERMINDERDE BENZINEVERBRUIK Het verkeersrecht in Duitschland rouw die in het donker kwam Voor bedrijf en gezin Federatie ziekenhuis- vereenigingen Werkloozen en brandstof - voorziening DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 De Jaarbeurs Ondanks donkere tijds omstandigheden toch veel „licht" te zien DE KINDEREN IN DE OOSTMARK PLUNDERAARS VOOR DEN KRIJGSRAAD Voor den donkeren winter Een buizen-pasteur en een rooimachine Om te verpakkente reinigen en te ontsmetten CRIMINEELE STATISTIEK Cijfers over het jaar 1938 Hermann Stehr overleden Ongeveer de helft der pompen langs de wegen gesloten DE NEDERLANDSCHE UNIE Brand in een houtzagerij te Delft Aansluiting van Nederland Bezoek van Nederlandsche journalisten Zij stalen rijwielonderdeelen te Woudenberg JONGETJE VERDRONKEN Onder vrachtauto gedood Reeds thans kan kolenbon worden verstrekt Ir. F. van der Goot overleden UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag P.T.T. Dep. van Financiën Departement van Justitie DOOR SYDNEY HORLER Nu heden ook deze Jaarbeurs te Utrecht weder „geschiedenis" wordt, moeten wij toch nog aandacht vragen voor enkele ap paraten en producten, waarvan wij mogen aannemen, dat zij zeker wel algemeene belangstelling verdienen en genieten. Onder de vermelding Telefunken-Kwali-, teits-kwartet toont de Nederl. Siemens Maat schappij n.l. de nieuwe Telefunken-serie, welke, zooals de naam aangeeft, uit een viertal appa raten bestaat. Dat bij een radio-apparaat niet alleen de weergave een rol speelt, doch ook het uiterlijk een der kenmerkende factoren vormt, ziet men met één oogopslag, want opnieuw wist Tele- funken weer kasten te ontwerpen, die door rus tige en voorname lijn een sieraad voor menig interieur zullen zijn. Ook de Telefunken-traditie: vóór alles kwali teitsproducten te ontwikkelen, wordt hoogge houden. Om een uitstekende, natuurgetrouwe weergave te bereiken, maakte Telefunken voor alle apparaten gebruik van de tegenkoppelings- schakeling, waardoor tevens het voordeel van bas- en hooge tonen-versterking verkregen kon Worden. In de serie trekt het apparaat uit de laagste prijsklasse de aandacht door, kleine afmetin gen. Voor velen, die het een bezwaar vinden, dat een radio-apparaat omvangrijke proporties aanneemt, is dit een uitkomst. Iets, dat bij dit sierlijke apparaatje niet over het hoofd gezien mag worden en het thans dubbel aantrekkelijk maakt, is zijn laag stroom verbruik. Als technische verfijning in enkele der Tele- funkenapparaten verdient ook de fading-com- pensatie met voorwaartsregeling onze belang stelling. Betreffende het grootste Telefunken-appa- raat, dat beschikt over alles, wat de radiotech niek slechts kan bieden ten gerieve van den verwenden luisteraar, meenen wij in het bijzon der te moeten vermelden, dat hierbij gebruik gemaakt is van geheel automatisch werkende stoordooving door middel van een elastisch toonspectrum. Als totaal-indruk van het ten toongestelde kunnen wij vaststellen, dat Tele funken met een prachtige serie apparaten te voorschijn komt, welke zeker weer haar weg zal vinden. Ook was op deze Beurs weer een gedeelte van de Siemens-stand gereserveerd voor de Smal- filmafdeeling. Deze bekende apparaten werden in verschillende uitvoeringen getoond. Naast de bekende Telefunkenapparaten bracht de Ned. Siemens Mij. N.V. ook een groo- te verscheidenheid van zwakstroommateriaal. Onze aandacht werd vooral getroffen door de nieuwe Siemenstafelhuistelefoon, welke ge schikt is, om met 5 andere toestellen te worden ingeschakeld, waardoor het op eenvou dige wijze mogelijk is, meerdere ruimten op ge makkelijke wijze met elkaar te verbinden. Voorts zag men het electrische scheerappa- raat „Sirama", een veiligheidsscheerapparaat, dat door een electrisch motortje wordt aange dreven en dat door een Siemens zaklantaarn- batterij wordt gevoed. Wij wijzen ook nog op de uitgebreide serie gramofooncassettes, die, zooals bekend, dienen om op een radio-apparaat te worden aangeslo ten. Daarnaast verdienen de Telefunkenkoffer- gramofoons natuurlijk alle aandacht. Ook „Erres" bracht weder een geheel nieuwe serie apparaten. Aan de hand van de ervaring zijn wederom nieuwe verbeteringen ingevoerd. Sommige van deze verfijningen zijn voor den leek niet direct waarneembaar, andere zijn ech ter voor den toekomstigen Erres-toestelbezitter van zóóveel belang, dat de firma een uitvoe rige hoeveelheid technische gegevens disponi bel stelde voor ieder geïnteresseerde. Bijzondere aandacht is besteed aan: de druk- trek-bedieningsknoppen, den golflengteschake laar met stationskiezer, de staiionsschaal met groote slaglengte en den spaarschakelaar. Wü mogen nog wel eens vermelden, dat alle Erres-toestellen zijn voorzien van een aanslui ting voor een extra-luidspreker. Het zal iedereen opvallen, dat zelfs het aller goedkoopste Erres-toestel gebouwd is in een fraai, geheel houten kastje, hetgeen de muziek- Weergave zeer ten goede komt. Voor wie slechts een bescheiden bedrag be steden wil, zijn ook uitermate geschikte „Erres". apparaten beschikbaar. De tijdsomstandigheden leenen zich wel bij zonder veel aandacht te besteden aan verlich tingsartikelen, want, indien wij inderdaad den winter „verduisterd" door moeten, dan is het wel vanzelfsprekend, dat men zorgt voor een Warme prettige verlichting thuis, teneinde het contrast tusschen het gezellig-verlichte binnen huis en de duistere wereld daarbuiten zoo groot mogelijk te maken. In dit verband trokken natuurlijk ook de aandacht de stands van Heybroek's Groothan del N.V. te Amsterdam, op de le etage. De stands No. 1104 en 1105 van Heybroek's Groothandel N.V., reeds van verre te herken nen door de fleurige verlichting, welke den be zoeker tegenstraalt uit het groote aantal aan trekkelijke en fraaie ornamenten, voet- en schemerlampen. Zoowel uit de inrichting van deze stands als uit de collectie geëtaleerde ar tikelen spreekt duidelijk, dat men daar, on danks de donkere tijdsomstandigheden, werkt onder het motto „Met volle kracht vooruit". Op verlichtingsgebied brengt deze firma veel nieuwe en aantrekkelijke artikelen, welke in het komende verlichtings-seizoen zeker goed zullen „doen". Een voor de electro-technische branche steeds belangrijker wordend artikel is het „Marklin"- electrische speelgoed, hetwelk door het publiek liever bij den electro-technischen vakman, dan bij den bazar gekocht wordt, omdat men in gaat zien, dat eventueel gewenschte service slechts op bevredigende wijze door den vakman ge geven kan worden. Bij de bezichtiging van de enorme collectie electro-technisch-materiaal, valt het telkens op, hoe schier volmaakt de collectie Hagee-een- heidsmateriaal wel is. Zonder Overdrijving mag gezegd worden, dat deze collectie voor elk voor komend geval een oplossing biedt. De collectie electrische klokken toont, hoe het dikwijls met bescheiden middelen en ook tegen bescheiden prijzen, mogelijk is, fraaie en aparte modellen te brengen. Op het gebied van radio-centrale-materiaal stelt deze firma weder haar uitgebreide col lectie, waarvan de producten een zeer goeden roep genieten, ten toon. Gebr. Stork en Co.'s Apparatenfabriek N.V. te A'dam bracht een buizenpasteur: een appa raat van de allernieuwste constructie, dat voor- deelen voor de pasteurisatie bezit, welke men volgens de ons verstrekte inlichtingen vergeefs bij de bestaande apparaten zoekt. De melk komt in dezen pasteur uitsluitend met roestvrij staal in aanraking; dit is zóóver door gevoerd, dat de koppelingen voor aansluitin gen eveneens van roestvrij staal zijn. Daar de melk in het geheel niet met rubber of ande' pakking-materiaal in aanraking komt. kan deze Stork-pasteur zonder meer chemisch ge reinigd worden. Nadat de melk verwerkt is. worden n.l. enkele kranen omgezet en het ap paraat wordt met gepaste chemicaliën door- gepompt. De steeds hooger wordende eischen, weike in de laatste tientallen jaren aan het productie vermogen van den landbouw worden gesteld, hebben als vanzelfsprekend tot gevolg gehad, dat men de hulp der machines heeft ingeroe pen om dit productievermogen op te voeren. Bij het rooien van ons hoofdvoedselDe aardappel, hield de handenarbeid nog het langst stand. Met meer of minder succes heeft de industrie wel getracht een machine te bouwen, welke den handenarbeid, geheel of gedeeltelijk, over kon nemen, maar aan de te dien opzichte gestelde eischen bleken de industrievoortbreng selen niet te kunnen voldoen. Gezien de goede resultaten door de N.V. Kloos met haar dorschmachines bereikt, ligt het voor de hand, dat zy, toen de heer J. P. Venhuizen, die een aardappelselectiebedrijf te Uithuizen heeft, met een plan voor een aardappelrooi- machine kwam, hem een gewillig oor leende en besloot, nadat door haar alle mogelijkheden nauwkeurig waren nagegaan, de constructie van de Aardappelrooimachine ter hand te nemen. De machine, die zij op de Jaarbeurs tentoon stelt, heeft in de practljk bewezen dat zij aan de eischen voldoet. De machine wordt door twee paarden of een tractor getrokken en heeft voor aandrijving der transportladders een afzonderlijke, kleine ben zine- of petroleummotor. Proeven, welke met de machine genomen zijn, hebben aangetoond, dat zij een belangrijk bedrag van rooikosten bespaart, dat het verlies aan aardappelen geringer, en beschadiging van de vrucht belangrijker kleiner is dan bij hand werk. Interessant was ongetwijfeld de expositie door de N.V. Industrieele en Handels Mij. L. Reijners van diverse tractor-werktuigen van de Duitsche Landbouwwerktuigenfabriek „Rabewerk", geves tigd te Linne bij Osnabrück. Deze N.V. heeft de laatste jaren alom in den lande een steeds grooter wordende bekendheid onder de landbouwers verworven ais Impor- trice van de populair geworden Arr.erikaansche „Allis-Chalmers" rups- én wieltractoren; zij treedt op 'als alleenvertegenwoordigster voor geheel Nederland van de „Klausing" landbouw werktuigen. In verband met het belangrijke aandeel, dat de Agrarische afdeeling op deze Beurs verte genwoordigt, mocht deze selectie van uitmun tende moderne landbouw-tractor werktuigen niet onvermeld blijven. Nu onder de huidige omstandigheden zuinig heid geboden is met glas en blik, is het een ver heugend feit, dat de N.V. Hollandsche Kleef- machinefabriek te Rotterdam de „Perga"-Ver- pakking ter beschikking stelt, welke de flacons, flesschen en busjes niet alleen met succes ver vangt, doch bovendien de voorkeur verdient. De statiegeld-misère bijv., verbonden aan het ge bruik van glazen flesschen, komt hierdoor ge heel te vervallen, alsmede het ophalen van het leege goed en het flesschen spoelen, daar de „Perga"-flesch slechts éénmaal wordt gebruikt. Deze verpakking is geschikt voor een reeks artikelen van den meest uiteenloopende aard hoofdzakelijk voor levensmiddelen, welke vroe ger uitsluitend in flesschen, flacons, blikken busjes en doosjes e.d. werden verkocht. De verpakking is mooi van vorm en voorzien van een smaakvollen opdruk. De gepatenteerde sluiting maakt het mogelijk, naast vaste pro ducten, ook vloeibare en half-vaste artikelen te verpakken. Het bekende reinigings- en ohtvettingsmid- del P3, dat in verschillende samenstellingen in den handel wordt gebracht, wordt in de praktijk getoond door het „Fersil-Huis" te Ad'am. De eenvoudige gebruiksmethode, de benzine besparing, de snelle werking, de economische toe passing, de onbrandbaarheid, de veiligheid voor de arbeiders en het materiaal van P3 hebben er toe geleid, dat deze reinigings- en ontvet- tingsmiddelen een eerste plaats op de markt zijn gaan innemen. De reinigings- en ontvettingsmiddelen P3 kunnen gebruikt worden in fabrieken, werk plaatsen, garages, scheepswerven, scheepvaart-, luchtvaart-, spoor-, tramweg- en automobiel be drijven; verder in de galvanotechniek, de drank en levensmiddelenindustrie, zuivelbedrijven, apotheken enz. Tenslotte zij vermeld, dat P3 gefabriceerd wordt in de fabrieken der Ned. Persil-Maat- schappij N.V. te Jutphaas en dus van Neder- landsch fabrikaat is. Omtrent den stand en de beweging der crimi naliteit in ons land geven regelmatig de drie- maandelyksche officieele gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek waardevolle aan- wijzmgen. Uitvoeriger wordt de gerechtelijk ge constateerde crimmaliteit belicht in de jaar lijks door genoemd bureau samengestelde cri- mineele statistiek. De zoo juist by de Algemeene Landsdrukkerij verschenen criiiuneele statistiek over 1938 tin een publicatie met de gevangenis- en kinderwet- tenstatistiek) leert, dat in genoemd jaar voor het eerst na vele jaren de totaalcijfers betref- ïende de onherroepelijke veroordeelingen en veroordeelden wegens rechtbankzaken daalden. Het aa'ntal veroordeelingen, zonder die wegens belastingovertredingen, van 16.285 in 1929 geste gen tot 23.444 in 1937, liep in 1938 terug tot 22.529. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal veroordeelingen in 1938 25.9 tegen 27.3 in 1937. Tot de daling van het totaalcijfer droeg in de eerste plaats bij de vermindering van de aantallen onherroepelijke veroordeelingen we gens eenvoudigen en gequalificeerden diefstal. Naar verhouding was de vermindering ten aan zien van gequalificeerden diefstal (1937 2.503, 1938 1.959) sterker dan ten aanzien van een voudigen diefstal (resp. 5040 en 4595). Wat de agressieve delicten betreft, is weinig verande ring te constateeren; de in vergelijking met vroegere jaren gunstige stand bleef gehand haafd. Vele interessante bijzonderheden worden me degedeeld o.a. omtrent de strafoplegging. Het percentage, dat het aantal voorwaardelijke ver oordeelingen vormde van het totaal veroordee lingen, waarbjj v.v. kon worden uitgesproken, bedraagt voor de jaren 1936 t.m. 1938 resp. 16, 17 en 16.5. Verder worden behandeld de kantongerechts- criminaliteit, de criminaliteit der militairen en de gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden. De - «k auteur Hermann Stehr is Woens dagochtend in Oberschreiberhau aan een be roerte overleden Met ingang van 11 September is een groot aantal benzine- en dieseloliepompen naar schatting 40 a 50 procent gesloten. In een circulaire aan de betrokkenen zetten de autoriteiten uiteen, volgens „De Telegraaf", dat deze maatregel door de omstandigheden ge boden is. Er zijn veel minder automobilisten op den weg, er wordt slechts een fractie verbruikt van den normalen omzet aan benzine en het wordt derhalve ondoenlijk geacht om het ge- heele op normale tijden ingestelde verkoops apparaat (depots, tankinrichtingen en -wagens, aftapinstallaties enz.) op peil te hoiiden. Bij de beoordeeling, welke pompen alsnog geopend zullen mógen zijn, zal worden uit gegaan van drie overwegingen: ten eerste of de betreffende pompinstallatie een z.g. Wehrmachttankstelle is; ten tweede of de pomp gelegen is aan een grooten verkeers weg, en ten derde of de verkoop van motor brandstof voor het betreffende bedrijf van vitaal belang geacht mag worden. Zooveel mogelijk zal ook rekening gehouden worden met de belangen van de leveranciers, met dien verstande, dat van de verschillende maatschappijen een evenredig aantal pompen buiten gebruik zal worden gesteld. De pomphouders zijn verplicht, direct na ont vangst van een desbetreffend bericht een plak kaat op hun installatie te plakken met het woord „Gesloten". Dit biljet wordt hun tegelijk met de circulaire toegestuurd. Het centraal secretariaat van de Nederland- schc' Unie ontvangt regelmatig brieven, waarin leden van de Unie hun verrassing, soms ook hun lichte ontstemming te kennen geven over het feit, dat de Nederlandsche Unie reeds een paar keer een „Unie"-weekblad heeft uitge geven zonder dat zij er een proefnummer van ontvingen. Het secretariaat deelt naar aanleiding hier van mede, dat het om technische en admini stratieve rei nen onmogelijk was, uitvoering te geven aan het plan van het centraal secreta riaat ieder lid een proefnummer te sturen of anderszins persoonlijk te attendeeren op het Unie-weekblad. Men kan zich abonneeren bij een der gewes telijke secretariaten of bij het centraal secreta riaat te Den Haag. De colportage op straat en langs de huizen neemt van week tot week grooter omvang aan, maar zal nochtans niet oiöniddellijk overal kun nen geschieden. In de houtzagerij van de firma Vreeburg te Delft is in den nacht een hevige brand uitge broken. Het vuur werd ontdekt door Duitsche militairen, die den in de nabijheid wonenden boekhouder van de firma waarschuwden. Men trachtte met emmers water het vuur te blus- schen. Weldra verscheen de brandweer en met acht stralen werd het vuur aangepakt. Om- Vele verkeersorgandsaties, automobielclubs e. d. in Europa hebben, zoo schrijft dr. Muller Scholtes in de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden, nu de voortschrijdende algemeene ontwikkeling er toe leidt, dat landen en sta ten, welker betrekkingen op alle gebied een vergaande samenwerking met Duitschland meebrengen, zich ondergeschikt maken aan gemeenschappelijke verkeersvoorschriften, het belang van een verbetering van de verkeers- discipline bepleit ter zoo groot mogelijke ver mindering van de ongevallencijfers. De voorwaarde voor een modem en elas tisch wegverkeer, dat ook aan de vergaande ontwikkeling recht belooft te doen, kan vol gens den schrijver slechts een uniform weg- verkeersrecht vormen. Dit recht moet in de eerste plaats den grondslag vormen voor de echte gemeenschap van alle deelnemers aan het verkeer, met inbegrip van de voetgangers. Het moet zonder rekening te houden met den telkens intredenden afloop alle feiten straf baar stellen, welke naar de ervaring leert an dere deelnemers aan het verkeer in gevaar kunnen brengen. De hoofdregels voor het weg verkeer moeten tegelijkertijd de rechtsgronden voor een optreden in alle niet in bijzonderhe den geregelde gevallen opleveren, doordat zij ieder optreden strafbaar stellen, waardoor het verkeer in gevaar gebracht kan worden of een ander benadeeld of onvermijdelijk gehin derd of lastig gevallen wordt. Niet de klein zielige toepassing van de verkeersvoorschriften in ieder geval, maar een aan het doel beant woordende handhaving zal de ware gemeen schap van alle deelnemers aan het verkeer on der elkaar en met de voor de orde, veiligheid en vlotheid van het wegverkeer verantwoorde lijke autoriteiten en hun beambten bevorde ren. In het besef, dat in de Europeesché ver keersruimte een uniform verkeersrecht gelden moet, wordt er voortaan naar gestreefd ook het Nederlandnsche wegverkeersrecht den weg naar de Europeesche verkeersruimte te effenen en het aan te passen bij het Duitsche ver keersrecht. Terwijl men er naar streefde, met de alge meene toeneming van het automobielverkeer rekening te houden in een grcotsch opgezet Rijks wegen plan, kon men er nimmer toe be sluiten de verbinding met het algemeene Eu ropeesche verkeerswezen tot stand te bren gen. En toch werd reeds lang voor den oorlog, speciaal na de invoering van de wegverkeers- verordening in Duitschland, ook in toonaan gevende kringen in Nederland steeds meer de wensch geuit tot aansluiting bij het Duitsche wegverkeersrecht. Nadat nu de yan personeel afhankelijke moeilijkheden uit den weg ge ruimd zijn, is opnieuw van toonaangevende Ne derlandsche zijde deze wensch geuit. Dienovereenkomstig heeft het Bureau Be stuur en Recht bij den Bevelhebber van de Ordnungspolizei in het bezette Nederlandsche gebied van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen en den hoogeren SB. en po litieleider opdracht gekregen, in overeenstem ming met den Rijkscommissaris, met het minis terie van Waterstaat, alsook met de bevoegde verkeerskrin'gen van Nederland onverwijld het verkeersvraagstuk in juridisch opzicht als een dringende opgave tot oplossing te brengen. Er kan mee gerekend worden, dat de reorganisatie in betrekkelijk korten tijd volgt en dat Neder land ten spoedigste de aansluiting aan het mo derne wegverkeersrecht van Europa zal vinden. Het voorbereidende werk voor de schepping van een nieuw uniform wegverkeersrecht voor het geheele bezette Nederlandsche gebied is reeds aan den gang. streeks half vijf waren de vlammen gedoofd en bleven enkele brandweerlieden voor de nablus- sching achter. Het voornaamste gedeelte van het bedrijf, een houten gebouw, waarin de ma chines zich bevinden, werd totaal verwoest, ter wijl in het aangrenzende ketelhuis belangrijke schade werd aangericht. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt niet door verzekering ge dekt. Bij de bliissching kwamen twee brand weerlieden in het water terecht: zij konden door handreiking op het droge worden gebracht. Een brandweerman, die door het dak van een loods was gezakt, werd licht gewond. Naar wij vernemen, hebben de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen, de Vereeniging van Ziekenhuizen in Nederland en de Vereeni ging van Protestantsche Ziekeninrichtingen in Nederland besloten tot vorming van een „Fede ratie der Ziekenhuisvereenigingen in Neder land (F.Z.N.)", welke zich ten doel stelt, de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen te be vorderen en de gemeenschappelijke belangen liarer leden te dienen door het opstellen van algemeene richtlijnen en het verstrekken van adviezen, welke o.a. betrekking zullen hebben op het voldoen aan redelijke eischen van doel matig ziekenhuisbeheer, op een regionaal ple gen van overleg tusschen groepen van zieken huizen en op een rationeele distributie en uit breiding van ziekenhuisbedden. Woensdag hebben achttien Nederlanders de reis aanvaard naar de Oostmark, waar duizen den Nederlandsche kinderen vertoeven. Dit ge zelschap, dat geleid wordt door dr. Wissmann, die anders de Nederlandsche journalisten ten aanzien van buitenlandsche aangelegenheden pleegt voor te lichten, bestaat uit 11 vertegen woordigers van groote bladen, 1 representant van het A.N.P., 3 photografen en 2 radio-repor ters. Voorts maakt een essayist, die later een gedenkboek over de uitzending naar de C*ït- tr.ark zal schrijven, deel van het gezelschap uit. Men zal heden te 5 uur in Linz, de hoofd plaats vart den Ober Donau aankomen. Daar- worden de Nederlandsche journalisten begroet door dr. Fellner, die indertijd in verband met de uitzending van kinderen eenige weken in Nederland heeft doorgebracht. In de oorlogsdagen tusschen 10 en 14 Mei hebben tal van soldaten, die in een stelling onder Woudenberg lagen, zich schuldig ge maakt aan plundering. Van 11 Mei af was Woudenberg, wat de burgerbevolking betreft, geëvacueerd en dus waren vrijwel alle winkels onbeheerd. Verscheidene soldaten hebben hier van misbruik gemaakt door van hun comman dant verlof te vragen hun stelling te mogen veriaten en op rooftocht uit te gaan. Voor net meerendeel ondergaan deze militairen thans hun straf, doch Woensdag stond nog een twee tal terecht voor den Utrechtschen Krijgsraad terzake diefstal van rijwielonderdeelen. Het waren de 23-jarige schoenmaker G. S. en de 24-jarige magazijnbediende J. M. R„ van wie de eerste werk had en de tweede nog niet aan den slag was gekomen. Ook zij hadden hun stelling met veriof van hun commandant verlaten, doch, zooals ter zit ting bleek, niet met het oogmerk om te gaan stelen. Zij waren van uit hun stelling naar hun kwar tier gegaan om nog wat kieedingstukken, welke hun toebehoorden, mee terug te nemen. Op den terugweg zagen zij, dat soidaten aan het plunderen waren. Toen zij daarbij stonden te kijken, noodigden de dieven hen uit, mee te doen, waarop be klaagden waren bezweken voor de verleiding en krachtig hadden meegeholpen, een schuur met rijwielonderdeelen leeg te halen. Beklaagden erkenden het hun ten laste ge legde feit. De auditeur militair eischte tegen ieder acht maanden gevangenisstraf. De Krijgs raad veroordeelde hen tot een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk. Woensdagmiddag om vier uur is de 7-jarige L. Wening, wonende aan het Meidoornpad te Groningen, bü het spelen in het water van de Oosterhaven bij de sluis gevallen. Hoewel de jongen spoedig op het droge was gebracht, slaagden twee geneesheeren er niet in, de le vensgeesten op te wekken. Te 's-Heerenberg is het zesjarig zoontje van de familie H. onder een vrachtauto geraakt en gedood. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, meldt „Het Volk", dat, in afwachting van een nader te ont werpen regeling inzake de verstrekking van een brandstoffenbijslag in de komende wintermaan den, het gewenscht is, reeds nu voorzieningen le treffen om in zorg zijnde werkloozen in de ge legenheid te stellen, twintig procent van hun wintervoorraad kolen over 1939-1940 in te slaan. In verband hiermee wordt goedgekeurd, dat aan de in zorg zijnde werklooze gehuwde en ongehuwde kostwinners, alsmede aan hen, die een steun voor alleenwonenden ontvan gen, indien zij over één of meer weken van de maand September in de steunregeling zijn opgenomen of in werkverruiming zijn geplaatst, een kolenbon wordt verstrekt. Deze kolenbon heeft een waarde van 5.75, zijnde ongeveer een vijfde gedeelte van het totaalbedrag, dgt gedurende den winter 1939-'40 aan in zorg zijnde werkloozen is uitgekeerd aan brandstoffenbijslag, verminderd met den extra- brandstoffenbijslag. Aan werkloozen, die bij an deren een kamer hebben gehuurd zonder huise lijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voed sel dragen en voor het verkrijgen van brand stoffen op zichzelf zijn aangewezen, kan een kolenbon worden verstrekt ter waarde van 2.85. Indien werkloozen momenteel reeds in het bezit zijn van de hun toegestane hoeveelheid brand stoffen, kunnen ze uiteraard niet meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking komen. Te 's Gravenhage is overleden ir. F. van der Goot, oud-hoofdingenieur, hoofd van het be drijf der telegrafie in Ned.-Indië. Na werkzaam geweest te zijn bij de Staats spoorwegen en het departement van Koloniën in December 1904 ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, ten einde te worden benoemd tot ingenieur bij den post- en telegraafdienst. Daar heeft hij een zeer werkzaam aandeel genomen in het leg gen van zeekabels tot verbinding van verschil lende eilanden van onzen archipel, en de tot standkoming van de radio-telegraaf-verbinding van het moederland met de de Koloniën. Op 1 Januari 1914 werd hij benoemd tot hoofdingenieur en in 1919 tot hoofd van het dienstvak der telegrafie. Op 2 September 1925 werd hem, na langdurig verblijf in de tropen, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De regeering erkende zijn ver diensten door zijn benoeming in 1922 tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. Met ingang van 16 September 1940 is ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den militairen dienst: a. Op het daartoe door hen gedaan verzoek aan de luitenant-kolonels J. Visser en W. A. de Groot, beiden op non-activiteit van het wapen der infanterie, aan den luitenant-kolo nel M. Brevet van het wapen der cavalerie en aan den luitenant-kolonel J. N. Schreuder, van het wapen der genie; b. aan de luitenant-kolonels P. R. Kuipers en W. A. Boswijk, beiden op non-activiteit van het wapen der infanterie, aan den luitenant kolonel H. C. de Man van het wapen der artil lerie en aan den majoor-titulair W. Gerlach, van het wapen der infanterie; aan de reserve-majoors P. J. M. H. Boots en E. P. Weber, beiden van het wapen der infan terie en aan den, als zoodanig tijdelijk benoem den, reserve-majoor C. L. Becking van het wa pen der infanterie; aan den reserve-luitenant-kolonel T. Beets, van het wapen der infanterie. Met ingang van 16 September is aangewezen als beheerder van het bij-P.T.T.-kantoor te Amsterdam (Haarlemmerdijk) de commies bij den P.T.T.-dienst S. de Zoete, thans te Am sterdam (postkantoor). Met ingang van 1 October 1940 is aan mr. H. Albarda, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van administrateur, hoofd van de afdeeling geldwezen van het de partement van Financiën, en zijn bij dat depar tement benoemd: tot administrateur, dr. J. Rid der, thans referendaris; tot referendaris J. H. Dolman, thans hoofdcommies;- tot hoofdcom mies B. H. Berends, thans commies en tot ad junct-commies H. Melsert, thans schrijver 2e klasse. Aan H. G. C. Korsmeyer is op verzoek eervol ontslag verleend met 1 December 1949 als hoofdcommies bij het departement van Justitie, onder dankbetuiging. Aan A. Bolderdijk Jr. is op verzoek met 1 October 1940 eervol ontslag verleend als hoofd commies bij het departement van Justitie, on der dankbetuiging. rU Nadruk verboden „Je bent Grainger, nietwaar?" vroeg Holiday Vriendelijk, toen de breedgeschouderde chauffeur het deurtje van den wagen had geopend. „Die ben ik, mijnheer, en ik hoop dat U zich Wet al te beroerd voelt." „Kom morgenochtend even bij me, beste ke- Wl, of vanavond nadat je deze dame naar huis hebt gereden. Je kunt er dan zelf over oordee- fen hoe jk er aan toe ben," luidde het antweord. „In orde, mijnheer. En U kunt er op rekenen •kt ik de dame veilig en wel thuis zal brengen." Holiday wendde zich nu tot het jonge meisje. „Ik laat je verder aan de hoede van een be bouwbaar persoon over," zei Holiday op denzelf- hen luchthartigen toon. waardoor hij zich dien ®vond op een zekere manier tegen elk gevoel van Makheid had willen wapenen. „En wat mijn ®rrnzalig leven aangaat, je hebt het vanavond ®ered en kunt er voortaan naar wensch over be- Schikken," eindigde hij. „Ik beloof je.... ik beloof U," zei ze ineens Enigszins kil, „dat ik niet lichtvaardig mijn *kchen daarop zal doen gelden, mijnheer Holi day. Vergeet echter niet, dat ik diep bij U in de schuld stond. Zullen we nu maar zeggen quitte te zijn?" „Zooals U wenscht," antwoordde hij. Hij bleef blootshoofds op het trottoir staan en keek haai zo ver mogelijk na. In die oogenblikken scheen hij geenerlei pijnen in zijn hoofd te hebben om dat een ander, gevoel, een van smart, de over hand had gekregen. Toen Sommers, Holiday's bediende, verscheen, werd hem slechts een gedeelte van de waarheid opgebiecht. Daarna werd hem toegestaan het hoofd van zijn meester te onderzoeken. .Het is een gemeene buil, mijnheer," gaf hij te kennen, „maar ik geloof niet dat U een dokter noodig heeft. Ik kan het zaakje zelf best af." „In orde, dat dacht ik ook trouwens wel. Be gin nu maar gauw, want ik verga van den hon ger." Nadat de wond gewasschen en verbonden was en Holiday iets gebruikt had, zei hij tot zijn be diende: „Ik werd tegen mijn wil in deze zaak ge mengd, Somers, doch nu het eenmaal gebeurd is, ben ik van plan me er mee te blijven be moeien. Zooals je je zult herinneren, heb ik al één keer pogingen aangewend er aan te ontko men maar daar deze mislukten, scijhnt 't blijk baar noodig te wezen dat ik er mee voortga en moeten dé dingen hun loop hebben. Daarmee wil ik echter niet zeggen, dat je niet geweldig moet oppassen geen minder gewenschte perso nen in huis te laten, of iets dergelijks." „Dat begrijp ik, mijnheer. Mag ik iets zeggen?" „Zonder twijfel." „Ik zou me erg trotsch voelen als U me een volgenden keer eens mee wilde nemen. Wellicht zou ik U van dienst kunnen zijn, en Holiday lachte. „Maar ik heb toch al eens verteld, dat die mannen voor geen moord terugdeinzen, Somers." De oud-gediende schoof zenuwachtig met zijn voeten heen en weer. ,Dat is Juist de attractie van het geval, mijnheer, als ik het zoo mag uit drukken," zei hij. „In orde," klonk het antwoord. „Je kunt er op rekenen, oude jongen." HOOFDSTUK XVIII Waarbij kennis wordt gemaakt met een zeer interessant karakter Evenals zijn omgeving, kon de man hoogst elegant genoemd worden. Hector Pandervell was inderdaad uitstekend op zijn plaats geweest als hoofd van een chic modemagazijn. Verder was hij een van de populairste mannen van Londen en alle dames der Upper Ten beschouwden het als een groot voorrecht, wanneer hij op haar partijen wilde verschijnen. Hij maakte dan ook buitengewoon veel ge bruik van de verschillende uitnoodigingen, wel ke hem werden toegezonden. De man bezat een slank figuur dat volkomen in tegenspraak was met zijn leeftijd; verder had hij inderdaad zeer innemende manieren en ook ontbrak het hem niet aan de noodige ont wikkeling. Meermalen zag men hem in den schouwburg ,in gezelschap van Gravin C tot wie hij zich met een uitdrukking van verliefdheid in de oogen feeder kon overbuigen. Pandervell was dus een man van een zekere beteekenis en in vrijwel alle geïllustreerde bladen kwam zijn por tret voor. Hij was rijk, modieus, populair en.... een misdadiger. Aan zijn groote handigheid was het te wijten, dat zijn bekenden tot nu toe nog niet hadden kunnen ontdekken, wie en wat hij eigenlijk was. Want hij bezat hersenen. Indien hij die niet had gehad, was het hem onmogelijk geweest zijn tegenwoordige positie te kunnen innemen. Hij bevond zich in zijn flat in Albany, een flat waarvan een der bekendste moderne schrij vers niet lang geleden in zijn laatste boek een nauwkerige beschrijving had gegeven. Zijn bui tenverblijf in Dorking was tijdelijk gesloten. Daar hij door zulk een groote luxe werd om ringd, had deze „lieveling der gi'oote wereld" zich toch volkomen gelukkig en tevreden moeten voelen. Dit leek echter niet het geval te wezen, want hij liep als een tijger in zijn kooi met een woedende uitdrukking in de oogen op en neer. Zijn mager, fijn besneden, gewoonlijk zoo bleek gelaat, zag vuurrood. Zijn dunne bovenlip was strak getrokken over een gebit dat door een der beroemdste dentisten van Londen vervaardigd werd. „Je schijnt de eene stommiteit op de andere te moeten stapelen, Stadenfield," zei hij bitter. „Het is allerminst mijn schuld," antwoordde zijn bezoeker. „Ik liet Merritt achter om hem te bewaken. Hij had bovendien Benelli by zich om hem te helpen. Indien twee gewapende man nen nog niet in staat zijn iemand die volkomen hulpeloos neerligt Hy werd op scherpen toon in de rede gevallen. „Integendeel: het is enkel en alleen jouw schuld. Ik had jou voor alles verantwoordelijk gesteld. Inplaats daarvan verliet je het huis om zoogenaamd te gaan soupeeren. Je bent al dik genoeg en had best een dagje kunnen vasten. Als gevolg van jouw afwezigheid gelukte het Holiday niet alleen te ontkomen, maar zijn aan dacht werd getrokken door een huis, dat ik tot eiken prijs geheim had willen houden. De reden daarvan is je maar al te goed bekend." Stadenfield knikte. „Ja", gaf hy toe, „ik ken dat motief. Het is heel ongelukkig, doch ik weiger de blaam op me te nemen. Wanneer twee mannen niet in staat zyn...." Weer werd hij in de rede gevallen. „Ik verkies je niet langer aan te hooren. Ik let alleen op resultaten. Resultaten zijn enkel maar van belang en niets anders. Slechts dwa zen maken vergissingen. Doch op het oogenblik valt er niet aan te veranderen en dienen we ds fout zoo gauw mogelijk goed te maken. Voordat ik daarover echter verder spreek, zou ik wel eens willen hooren, of je er werkelijk van overtuigd bent dat het meisje Insall iets met Holiday's ontvluchting te maken had?" „Merritt beweerde iemand in vrouwenkleeren in den tuin hebben gezien. Doch onverschillig wie hem ook geholpen heeft, die persoon moet den noodigen moed hebben bezeten. Ik kan me evenwel niet goed voorstellen dat het een vrouw zou gelukken over dien hoogen tuinmuur heen te klimmen." „Je hebt altyd de fout begaan je tegenstanders te gering te schatten," vervolgde de ander. „Er is ons reeds voldoende omtrent Valerie Irisall bekend om niet te weten, dat ze een vastbera den persoontje is dat voor weinig terugdeinst. Dat heb ik lndertyd al van Kuropatin gehoord. Ben je dan heelemaal vergeten wat hy over haar schreef?" „Een reden te meer dat ze., onderdrukt moet worden." Pandervell stak een sigaret op en kbeek voor een oogenblik peinzend voor zich uit. „Ik heb er nooit veel voor gevoeld een vrouw te vermoorden," zei hy zacht, „maar natuurlijk kunnen er uitzonderingen op den regel bestaan. „Nee," ging hij voort, terwyi hij den anderen man met een raadselachtigen glimlach opnam, „ik zal jou niet vragen dat zaakje op te knap pen, Stadenfield, want door jouw toedoen is Holiday ontvlucht, en dat zal ik niet gauw ver geten." „Ik heb zooeven al gezegd niet bereid te zijn daarvoor de blaam op me te nemen," herhaalde de dikke man koppig. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3