Gistermiddag nieuwe iuchtraid op Londen en andere steden Tijdbom ontploft bij Buckingham Palace De Jaarbeurs een groot succes Vreesdij ke vernieling langs de Theems Convooi bij Schotland gebombardeerd Commentaar bij het te Londen gevloeide bloed Opgewekt zakenleven in alle branches Mr. Milius vertelt Als de sirene loeit.... Distributie van tabak en tabaksproducten Treinen, die na tienen binnenkomen De Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen Bekendmaking Naaisters en de textiel distributie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Passagiersdienst wordt op de Theems ingesteld VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1840 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs {bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 225?< Duitsch frontbericht Uit de Duitsche pers Engeland probeert 's nachts nog uit zijn hol te komen" Toestand van Kallio bevredigend JLondenaars vruchten Ontwricht stadsleven Suner naar Duitschland vertrokken Per fiets naar de Jaarbeurs Hoe de bevolking zich moet gedragen bij luchtgevaar Ordening van den tabakshandel Regeling voor de reizigers in Rotterdam Septemberromantiek Betreffende: wapendienst en rijksarbeidsdienst Hoe verkrijgén zij de noodige fournituren? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen reget 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag èén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek HERLIJN, 12 Sept. (D.N.B.). Duitsche gevechtsformaties hebben laat in den na middag opnieuw de Zuid-Engelsche ai'weer- versperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk over de versper ringsballons heen te vliegen. Het Engelsehe afweervuur trof geen doel. De Uuitsche vliegtuigformaties konden boven loonden bijna ongestoord haar bommeniast uitwer pen. Andere formaties hadden tot taak, de verwoestingen in de Londenschc stadsdeelen fotografisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhinderden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vliegtuigen onder namen hun bewapende verkenning niet al leen tegen Londen; ook andere plaatsen, die de laatste dagen hevig gebombardeerd zijn, werden weer opgezocht. Naar verder wordt bericht hebben Duit sche verkenningsvliegtuigen vanmorgen vroeg vastgesteld, dat het beeld van enkele buitenwijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit niet meer te herkennen is In totaal zijn 33 branden waargenomen, waar onder een brandhaard met een doorsnede van ongeveer 500 Meter. De door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen bommen hebben met een tot dusver voor onmogelijk genou- den vernielende kracht in de olie-opslag plaatsen van Port Victoria, in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan beide zijden van de Theems vreeseiijke verwoestingen aange richt. Van de Silver-Town dokken aan cien benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteerings- kaarten worden nagegaan. Terugkeerenoe verkenningsvliegtuigen melden, dat nieuwe aanvallen van Duitsche gevechtsformaties plaats vinden. Gisterenmiddag zijn, naar het D.N.B. verder verneemt, bijzonder effectieve aanvallen op industrie-installaties en dokken aan de monding van de Theems gedaan. Drie Duitsche gevechts vliegtuigen die zich ondanks het krachtige luchtafweergeschut en den afweer der jagers strijdend snel een weg baanden tot him doelen wierpen welgemikte bommen op een groote electrische centrale, de Beckton-gasfabrieken en het arsenaal van Woolwich. Ondubbelzinnig honden de treffers door een reusachtigen vuur gloed en geweldige ontploffingen vastgesteld Worden. Een voltreffer, gekenmerkt door een steekvlam van nonderden meters, kwam te recht op een gieterij van het arsenaal van Woolwich, een der grootste 1 wapenfabrieken Van Londen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat een zwaren treffer in den motor kreeg, moest op den terug weg in het Kanaal dalen. De bemanning werd «oor den reddingsdienst in veiligheid gebracht. BERLIJN, 12 Sept. (D.N.B.) Het frontbe richt van het D.N.B. luidt als volgt: Daar het na de Engelsehe luchtaanvallen op Hamburg, Bremen en Berlijn duidelijk is, dat de Britsche oorlogvoering niet wil afzien van het middel van terreurdaden tegen de burgerbevolking, wordt de vergeldingsactie Van het Duitsche luchtwapen tegen Londen en andere Britsche steden voortgezet. De Duitsche praktijk onderscheidt zich van de Engelsehe hiercioor, dat het Duitsche lucht- Wapen principieel slechts militair belangrijke en voor den oorlog belangrijke doelen aan valt waarvan er eenige in het legerbericht van vandaag worden opgenoemd. Dat bijv. de dok- en navemnstailaties van Londen of de gas- en electriciteitsbedrijven van eroote steden als voor den oorlog belangrijke installaties gelden, is zoowel door de Amerikaan- sche pers als van Engelsehe zijde uitdrukkelijk erkeno. Eerst recht geldt dit voor krult- en Wapenfabrieken, voor vliegtuigfabrieken of olie- opsiagplaatsen. Daar een gedeelte van de Duit- ^he aanvallen tegen Londen reeds in den laten bamiddag van den elfden September, dus nog hij helder daglicht werd uitgevoerd, kon ook de bitwerking van dezen aanval worden waargeno men. Voornamelijk was vast te stellen dat alle hommen zonder eenigen twijfel de bevolen doel witten hadden getroffen. Zoo werden in het Westen en in het centrum van het Londensche stadsgebied, vanaf Waterloo Bridge tot aan de hocht van de Theems, als gevolg van de aan vallen nieuwe groote branden, voornamelijk in he dokken, veroorzaakt. Stroomafwaarts woeden sedert 8 en 9 September in de olieopslagplaat sen aldaar nog branden. In Port Victoria aan de bonding van de Theems werd een van de groot ste Britsche tankinstallaties in brand,geworpen. De bomaanvallen van ae Duitsche ge vechtsvliegers duurden ononderbroken den geheelen nacht door tot aan den ochtend Van den twaalfden September. Het mdustrieeie leven aan beiae oevers van he Theems is ongetwijfeld zeer zwaar getroffen. Hand in hand met de bomaanvallen op de Brit- Sche hoofdstad gingen nieuwe succesvolle acties Van de Duitsche gevechtseskaders tegen de West- en Zuidkust van Engeland. In het haven- eh industriegebied van Liverpool en Birkenhead, Van Cardiff en Bristol werden overal oude, nog smeulende brandhaarden opgemerkt, waaraan Hians nieuwe en grootere zijn toegevoegd. Zooals de officieeie Engelsehe berich tendienst meldt, is o.a. een dynamietbom ge vallen op een watertank, staande op het hak van een groot Londensch dagbiadge- houw. Men neemt aan, dat het hier het Reutergebouw in Fleetstreet betreft. „Svenska Pressen Dencht uit Londen, dat officieeie vertegenwoordiger van het Brit sche ministerie van Luchtvaart Woensdagmid dag verklaard heeft, niet te gelooven dat de Duitsche vliegers iets anders dan militaire doe len bombardeerden. Deze verklaring was des te pijnlijker, daar het ministerie van Luchtvaart vier uur eerder in een officieel communiqué het tegendee! had beweerd. Naar uit Berlijn wordt bericht vielen twee Duitsche watervliegtuigen op 11 Sep tember tusschen de Mon-ay Firth en Aber deen een convooi aan. Een koopvaardijschip van 3.000 brt. werd midscheeps getroffen. Een waterzuil van 120 meter hoogte kon worden waargenomen; dit schip kan als verloren worden beschouwd. BERLIJN, 12 Sept. (D.N.B.). „Berliner Börsenzeitung" wijst in een bespreking van de Duitsche actie tegen Londen op een me- dedeeling der Britsche radio, waarbij mid den in' een poging, de kracht der aanvallen op de Engelsehe hoofdstad te bagatellisee- ren, werd verklaard dat Londen in den af- geloopen nacht 5500 dooden en gewonden moest tellen. Als dit bericht juist is zoo zegt het blad dan komt al dit bloed over de hoofden der Britsche schurken, die dezen oorlog zonder voldoende voorbereiding en met het doel Duitschland te vernietigen hebben ontketend. Verder waren de frontpagina's van de Ber- lijnsche bladen alsmede van de groote dagbla den in het Rijk geheel gevuld met verbitterde protesten tegen de nieuwe bomaanvallen van Engelsehe vliegers op niet-militaire objecten in Hamburg, Bremen en Berlijn. De Rijksdag, de Brandenburger Tor, de Sie- genssale, de Amerikaansche ambassade en de Academie der Kunsten schijnen voor Churchill militaire doelen te zijn, aldus schrijft het „Ber liner Zwölf Uhr Blatt". Men weet thans, dat de piloten van de Royal Air Force het bevel heb ben gekregen met niets, maar dan ook inet niets rekening te houden. Het Engeland van Churchill geeft hierdoor blijk, aldus het blad niet te willen veranderen en moet derhalve thans met geweld tot inzicht worden gedwon gen. In zijn hol opgezocht en met bommen be dekt, probeert Engeland des nachts nog een maal uit zijn hol te komen en wraak te nemen op Duitsche vrouwen en kinderen. Ook deze nieuwe moorden, zoo schrijft de „Nachtausgabe", zullen duizendvoudig vergolden worden. Deze oorlog zal zoolang gevoerd worden, totdat En geland iedere mogelijkheid tot oorlog*op te hit sen ontnomen zal zijn. HELSINKI, 12 Sept. (D.N.B.) Na de zware crisis in de ziekte van den president der republiek Finland, Kallio, is er, volgens het jongste bulletin, een verbetering in den toe stand van den president gekomen, zoodat deze thans bevredigend genoemd mag worden. LONDEN, 12 Sept. Van officieeie Engel sehe zijde wordt medegedeeld, dat Dinsdag in de vroege morgenuren in de tuinen van Buckingham Palace een Duitsche tijdbom is geëxplodeerd Er is slechts geringe schade aangericht, aldus rpeldt United Press aan haar bladen. Aan aen Nooraeiyken gevei zijn tal van ra men gesprongen, ook de muur toont de sporen van ae explosie en aan een Kant is een geueelie van net aaK omuag ^esiort. In het bijzonder zijn de zwembassins uer prinsessen, de werk- Kamer van den Koning en de kieeakamer van ue Koningin bescnacuga. De bom is M'aanuagimaaag om half twee ge- vanen, aocn aaar zy eerst aen volgenden mor gen oncpioite, zijn er geen üooaen ot gewonden te betreuren. De KomnKiyke familie was noen tijdens den inslag, noen tijüens de explosie in net paleis aanwezig. Van oevoegae umisene zijde te Berlijn wordt meromtrent verKiaard aat, ofschoon by de uuitsche ïuchtmacnt niets niervan oeKena is, net in net geneei mei onmogeiijK is. aat een verdwaaiae oom m a-en turn van BucKn.gnam Paiace is tereent geKomen. was net ae be- aoenng van ae uuitscne vnegérs geweest om het paleis te bomoarüeeren, aan zou üe zaaK geheel anaers zyn en aan zou niet slecnts een ver- awaaiüe oom aaar zyn terechtgekomen, aldus ae Duitscne commentaar. Naar veraer worat Dencht, deelt het Brit sche ministerie van Venteer mede, dat van- ai moigen tyaeiyk een passagiersaienst op ae xneems zal woraen ingesteld. Men hoopt vanaf as. Maandag een geregeiden Doot- aienst op dit traject te kunnen insteiien. Voigeiis te otuCKiioan ontvangen belichten uit Lonuen zyn ais gevolg van de zware bescnadi- gmgen, aie net nonuenscne verüeaigingssteisel ue laatste vip nacnten ondergaan neen, uit al- ie mogeiyke aeeien van Engeland in aileryi luchtaiweeroatteryen naar ae hoofdstad ge bracht. ue verüeaiging van uonaen is aus, naar hier bij opgemerkt worat, ten koste van üe rest van 't iana versteikt moeten worden, netgeen meer q an ai 't andere kenmerkend is voor aen waren stand van zaken, die thans na zes dagen onon derbroken strijd rondom Londen bestaat. Uit een bericht van den correspondent van het Bpaansche aagbiaa „A.B. C.", aat een beeld geeft van den reeds achterhaalden toestand op Dinsdag j.i. te Londen, blijkt, dat de bevolking van de Engelsehe hoofdstad ondanks het reis verbod reeds in groote massa's probeert uit de gevarenzone te komen. De correspondent senrijft, dat de bevolking uit de rookende en verwoeste stad vluchtte met van ontzetting verstarde gezichten. Het was eenvoudig een wegrennen uit woningen en uit ae werkplaatsen. Door schrik opgejaagd hadden deze menschen nog slechts eén wenscli en wel „ver uit de buurt van deze hel" te komen. De correspondent geeft vervolgens een relaas, hoe hy met eigen levensgevaar een taxi heeft ge nomen, ten einde een reportage te kunnen ma ken m de buurt van.de Theems, waar de Lon densche politie geen voertuig en geen voetgan gers meer doorlaat. Het havengemed en de industriewijk zijn her metisch afgesloten. Het geheele verkeer staat volledig stil. De straten zijn zoowel overdag als ces nachts absoluut uitgestorven. De Lonüenaars zyn oververmoeid en geheel terneergeslagen. De menschen kunnen slechts nog enkele minuten slapen en de arbeidskracht van de bevolking is verlamd. De militaire medewerker van de „New York Post" bespreekt in een artikel de uit werking van de Duitsche luchtaanvallen op Londen. Hij gelooft, dat die bombardemen ten zoo effectief zijn, dat ontruiming van de Britsche hoofdstad binnen afzienbaren tijd overwogen moet worden en constateert, dat de Duitsché vliegers in staat zijn hun aanvallen naar believen voort te zetten, daar geen doortastende afweer mogelijk is. Indien het mocht gelukken, de „docks" en fabrieken te verwoesten, waarvan een buitenge woon groot gedeelte in Londen geconcentreerd is, dan heeft men de verlamming van de Hoofd stad al voor het grootste deel verwezenlijkt. De organisatie van de Britsche industrie wordt ge torpedeerd, zoodra haar Londensche centrales bezwijken, de boeken vernietigd, de kantoren ontruimd, het leidende personeel verstrooid en de arbeiders op de vlucht zijn. Hoe de situatie te Londen is ten gevolge van de voortdurende Duitsche aanvallen blijkt o.a. uit een bericht van het Britsche agentschap Exchange Telegraph, dat door D.N.B. wordt gemeld. De stad is zoo goed als afgesneden van het achterland. Ook in Londen zelf treit men vrij wel geen verkeer aan. Hier en daar wordt ge tracht, het verkeer met bussen te hervatten. Genoemd agentschap deelt mede, dat gisteren een conferentie van evrscheidene uren gehouden is van vertegenwoordigers der regeering, der industrie en der vakvereenigingen, waarop de volgende besluiten genomen zijn: De warenhuizen en alle grootere zaken in Londen sluiten van nu af reeds 's middags om vier uur, opdat de employé's tijd hebben in de late middaguren uit te rusten, alvorens het. nachtelijk alarm hen van den slaap berooft. De restaurants sluiten twee uur vroeger dan tot nog toe, te weten 's avonds om negen uur. In de regeeringswijk, zoo gaat het Britsche agentschap voort, heerseht een hausse in ver huizingen. De belangrijkste takken van dienst hebben hun bureaux naar de kelders en onder komens overgebracht en afdeelingen#pionders van het leger werken dag en nacht aan de vervaardiging van nieuwe schuilplaatsen. Schuilkelders worden meer en meer de plaat sen, waar men voortdurend vertoeft. Overal ziet men menschen met matrassen, veldbedden, kussens en andere voorwerpen in de minuten, dat er geen luchtalarm is, naar deri kelder snellen om zich daar voor het eerstvolgende alarm in te richten. Door de bombardementen op electrische centrales en gasfabrieken is een groot deel van de Britsche hoofdstad van stroom beroofd en groote wijken moeten het zonder licht- en gasvoorziening stellen. Vele Londensche schouwburgen hebben hun deuren gesloten. De bioscopen sluiten des avonds om 9 uur. MADRID, 12 Sept. (DNB) De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, is Woensdag, vergezeld van den Duit- schen ambassadeur te Madrid, naar Duitsch land vertrokken. Het Jaarbeursbezoek te Utrecht is twee tot drie maal grooter geweest dan verleden jaar en wat het zaken doen ter beurze betreft, er is in ver gelijking tot andere beurzen beslist een groote verbetering te bespeuren geweest. Men mag aannemen, dat de beurs, welke thans ten einde is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend. Mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, leidde zoo een gesprek in,'dat een A. Nv P.- verslaggever met hem had naar aanleiding van de 43ste jaarbeurs. Er is onder den druk der tijden zeer veel verkocht; men kan dan ook zeggen, dat er een opgewekt zakenleven viel waar te nemen in vrijwel alle branches. Zijn er nog klachten geweest, mr. Milius? vragen wij. Ik heb geen klachten gehoord, zegt hij. In het algemeen is men op de jaarbeurs karig met lof, wij zijn er dan ook maar aan gaan wennen de tevredenheid te meten naar de mate van het ontbreken van klachten. En als U nu weet. dat er geen klachten zijn geweest, of het zou moeten zijn „kwamen er maar wat minde, koopers", dan kunt U zelf beöordeelen in hoe verre de beurs geslaagd mag heeten. De voorlichtingsdiensten hebben op deze beurs het nut van hun aanwezigheid volkomen bewezen. Men is in die kringen thans voor stander geworden van deelneming, na een vroeger niet onduidelijk naar voren getreden scepticisme. Men is tot de bepaling van het standpunt ge komen, dat men met zakelijke voorlichting op een zakelijk instituut als de Jaarbeurs op zijn plaats is. Nu mag zeker worden opgemerkt, dat door de voorlichtingsdiensten met moderne middelen is gewerkt, dat men gebruik heeft ge maakt van statistiekenen sprekendevoorstellin. gen en dat daarvoor deze groep van deelnemers zeker lof verdient, te grooter, wanneer men na gaat, dat de tijd van voorbereiding maar zeer kort is geweest.,De voorlichtingsdiensten zullen zich dan ook voortaan zeker onder de vaste klanten rangschikken. De agrarische beurs heeft dit keer wel de bijzondere belangstelling genoten. Gebleken is, dat als de agrarische beurs met goede ar tikelen komt, deze onmiddellijk tot den boer spreken. Dat geldt ook voor de voorlichtings diensten.. Niet te verwonderen is dan ook het drukke bezoek van agrarischen kant. Voor zoover het ter administratie bekend was, zijn er niet minder dan 153 excursies naar de beurs gemaakt. En elke excursie omvatte toch zeker een 30 personen. Er zijn er bij geweest, die 60 a 80 k.m. per fiets kwamen, dan de beurs bezochten en weer rustig naar huis peddelden Ook zij, die per trein kwamen, hadden om den trein te bereiken, vaak reeds tientallen fiets- kilometers achter den rug. Opmerkelijk is het geweest, dat de kleine boeren over het algemeen de eerste week kwamen. En dat de, wat wij noe men, grootere boeren de laatste dagen ter beur ze zijn verschenen. Een ander merkwaardig feit is, dat door deze jaarbeurs ook de kleinere smid een kans heeft gekregen, speciaal voor het agra risch bedrijf, om de behoefte aan kleinere land bouwwerktuigen nu speciaal in ons land te dekken. De Duitsche stands op agrarisch ge bied hebben zeer veel belangstelling ondervon den. Zij bleken goed georganiseerd (dat is den Duitschers wel toevertrouwd!) en de beoogde doelstellingen zijn helder en duidelijk naar vo ren gebracht. De meubelafdeeling is ditmaal maar klein ge weest, het gevolg van de verschillende moeilijk heden, waarmede de meubelbranche te kampen heeft. Zij, die vertegenwoordigd waren, hebben daarvan echter allerminst spijt. Zij toonen zich integendeel zeer tevreden. Ook de schoenmakersgroep is content, zoo zelfs, dat zij besloot in ieder geval op de volgen de beurs weer van de partij te zijn. De schoen- makersafdeeiing heeft in het geheel geen spijt, na 15 jaar van afwezigheid, weer te zijn terug gekeerd tot de jaarbeurs. Er is in deze grosp uit stekend zaken gedaan, vooral bezien in het licht van de distributie. En met name is men er in geslaagd een goede propaganda te maken voor het in alle opzichten uitnemende Ned. fabrikaat. De bond „Kunst in Industrie" had over be- Men bericht ons van officieeie zijde: Den laatsten tyd is het herhaaldelijk voor gekomen, dat in plaatsen, waar „luchtalarm" werd gemaakt, het meerendeel der bevolking zich daarvan niets aantrok en het verkeer zon der onderbreking voortgang had. Tevens kwam het nog herhaaldelijk voor, dat nieuwsgierigen op straat of op balkons naar luchtgevechten of het vuren der luchtdoelartillerie bleven kijken. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Ver scheidene burgers werden daarbij door scherven gewond. Aan dezen ongewenschten toestand moet ten spoedigste een einde komen. Aangezien uitsluitend luchtalarm wordt gemaakt, wanneer werkelijk gevaar bestaat, moeten de straten, zoodra dit alarm wordt gegeven, onmiddellijk geheel worden ont ruimd. Alle aan het verkeer deelnemende voertuigen moeten rechts van den weg halt houden, paarden moeten worden vastge bonden, terwijl bestuurders en passagiers dekking moeten zoeken, evenais "e andero weggebruikers (snelrijders ea voetgangers) Men begeve zich dus zoo spoedig mogelijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dekking zoeken in ae openbare schuilplaatsen. Zyn deze ook niet te bereiken, dan schuile men in portieken, garages, onder viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voort gang hebben dan nadat het signaal „lucht alarm geëindigd" is gegeven. Indien het lucht doelgeschut vuurt, terwijl overigens geen sig naal „luchtalarm" is gegeven, moeten degenen, die zich op straat bevinden, er op bedacht zyn, dat de tallooze neerkomende scherven ernstig letsel kunnen veroorzaken. Ook dan moet een ieder zich zelf veilig stellen door dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis en zoover mogelijk van de vensters af. Wie op straat is, dekt zich op soortgelijke wijze als bij lucht alarm op een zoodanige plaats, dat men tegen de scherven beveiligd is. Het is de uitdrukkelijke wensch der Neder- landsche autoriteiten, welke geheel wordt on- aersteund door de opvattingen dienaangaande van de Duitsche overheid, dat de bevolking in beide hierboven genoemde gevallen de strengste luchtbeschermingsdiscipline in acht zal nemen. De Nederlandsche politie heeft opdracht op ae naleving van een en ander streng toe te zien. langstelling niet te klagen. Hy maakt thans onder de leden propaganda ten einde te komen tot betere en aesthetisch smakelijk verzorgde standg. Hij gaat dus niet alleen zyn interesse uitstrekken over de producten van zijn leden, maar ook over de wyze, waarop de stands wor den ingericht. Het is in dit yerband overigens opmerkelijk te constateeren, dat vele deelnemers ditmaal minder groote voorraden in hun stands hadden uitgestald. Dit kwam het vóórkomen der stands zeer ten goede. Het zakelijk karakter der stands vooral heeft er bijzonder door gewonnen. De groep „uitvindingen" was zeer begrijpelijk maar matig. Ook de zuivelmachines traden dit maal niet bijzonder op den voorgrond. Omtrent het belangrijker bezoek kan nog ge meld worden, dat de heer H. D. Louwes, direc teur van het bureau „Voedselvoorziening", met ae voedselcommissarissen een bezoek bracht aan de beurs. Verder kunnen wij noemen de secreta rissen van de handelskamer uit Krefeld en Düs- seldorf. Over het bezoek van ar. Fischböek en den commissaris in de provincie Utrecht schre ven wij reeds eerder. De stad Utrecht zoo vertelt de heer Milius verder heeft ditmaal weer meer voordeel van de beurs gehad dan in vroeger jaren het geval was. Er bleven in verband met de reismoeilijk- heden ditmaal meer menschen in de stad dan in normale tijden. Het logies van de beurs, dat in handen is van de V.V.V„ heeft ten deze nuttig werk verricht. Door de bemiddeling van dit bureau zijn vele honderden pensionkamers bezet kunnen worden. Verder mag genoemd worden de medewerking van de Spoorwegen, voor het doen loopen van' de bekende extra-treinen, en van de verkeers- inspectie voor de gelegenheid 'n aantal speciale bussen te doen rijden, niet alleen naar de beurs zelve, maar ook naar de spoorwegstations. In dit verband mag misschien nog worden opgemerkt, dat de beursadministratie -een spe ciale afdeeling had geopend voor het voorbe reiden van excursies. De restaurants hebben niet te klagen gehad over het Jaarbeursbezoek. Het Jaarbeursrestaurant had de hongerigen niet kunnen spijzen, wanneer niet het desbetreffen de departement had ingegrepen op verzoek van de Jaarbeursdirectie in verband met de contin- genteering. Het aantal betalende bezoekers was vooral groot in de categorie met dagkaarten. Er zijn dit jaar immers heel wat minder zoo genaamde reductiekaarten aangevraagd, die door de deelnemers zelve worden gegeven Bij het zeer gestegen bezoek moest dit tot gevolg hebben een gestegen aantal dagkaarten. Hieruit blijkt duidelijk, dat er bij het pu bliek een groote eigen aandrang was om de beurs te bezoeken. En daaruit volgt weer, dat het een verstandige daad is geweest, om de beurs te doen doorgaan. Want daar mede is eveneens een sterke steun gegeven aan handel en industrie, die de beurs trou wens steeds meer beschouwen als een wa penschouw van wat Nederlandsche nijver heid en handel vermogen. In de Staatscourant is opgenomen een be schikking van den secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart inzake de distri butie van tabak en tabaksproducten. Hierbij wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, dat te 'sGravenhage is gevestigd. Bij dit bureau moeten alle onder nemingen, betrokken bij de bewerking of hande» in tabak, doch met uitzondering van den detail handel. zich aanmelden door middel van een door de directie yast te stellen formulier. Na inschrijving ontvangt de aanvrager een inschrij- vingsbewijs, aangevende den bedrijfstak, welken de aanvrager mag uitoefenen. Hieraan zijn ver schillende voorwaarden en beperkingen ver bonden. Deze beschikking treedt 12 September in werking. Nu eenige dagen geleden de nieuwe verorde ning betreffende het verbod van uitgaan in de kuststreek tusschen 22 uur en 4 uur is inge gaan, heeft de Rotterdamsche politie wat be treft de reizigers van vertraagde treinen, die na 10 uur Rotterdam bereiken, den volgenden maatregel genomen: De politie heeft aan de stations den controle- ambtenaren biljetten uitgereikt. Reizigers, die na 10 uur Rotterdam vertraagd bereiken, kun nen in het bezit gesteld worden van een derge lijk papier, zoodat zij ook na 10 uur hun wo ning nog kunnen bereiken. Uitgesloten zijn ech ter de reizigers, die met een trein, officieel nc. 10 uur aankomende te Rotterdam, arriveeren. HAMBURG, 12 Sept. (D.N.B.) De Engel sehe vliegers hebben bij hun aanval op Ham burg en Bremen in den afgeloopen nacht we derom woonwijken gebombardeerd. De vijande lijke vliegtuigen wierpen hun bommen o.a. op een gebouw van een liefdadige instelling in een noordelijke voorstad van Hamburg, alsmede meer in de buurt van de stad. In totaal werden in Hamburg 36 woningen aanzienlijk bescha digd. Een school werd door dynamietbommen bijna verwoest. Slechts enkele kantoren werden getroffen. In Bremen werd een groot aantal brand- en dynamietbommen op de binnenstad geworpen. Hierbij werden houtopslagplaatsen, kistenfa brieken en dergelijke ondernemingen, doch geen voor de oorlogvoering belangrijke of militair belangrijke doelwitten getroffen. Ons volk heeft van oudsher ge smuld aan September-romantiek. Met September gingen ds buitenlui naar de hoofdstad en vergaapten zich voor een kwartje aan den Amsterdamschen Dierentuin, welken we kortheidshalve Artis noemen. Des middags ging men dan oudtijds naar het Panopticum, maar die bezienswaardigheid van wassenbeelden der voornaamste Euro- peesche persoonlijkheden bestaat al reeds sinds jaren niet meer. En des avonds ging de uitgaande gemeente dan naar een Septemberstuk in den schouwburg. September was van ouds de kermismaand. En al zijn de meeste kermissen ook al lang afgeschaft, de kermis-atmosfeer is er nog gebleven en de kermis- ofwel najaars-fooi wordt nog even gaarne aanvaard als weleer. Het Septemberstuk is het ker- misstuk voor heel de familie en in de hoofdstad gaat het eerste gezelschap des lands zelfs loeder een oud tooneel- spel opvoeren, dat mr. Jacob van hen nep eens schreef in 1859 op verzoek der schouwburgdirectie als attrac tief Septemberstuk voor de massa: Een Amsterdamsche Jongen of het Buskruitverraad van 1622. Er zit een zekere bekoring in het oude in eere te houden en tradities te doen voortleven. Zonder romantiek wordt het leven zoo duf en saai. Laten ive ook die oude September-romantiek nog eenmaal over ons laten komen. Grootmoeder weet er nog zoo smake lijk van te vertellen. In overeenstemming met den bevelhebber van de Ordeningspolitie bij den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebieden, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke Rijksduitschers in de bezette Ne derlandsche gebieden, die zich hier blijvende hebben gevestigd af reeds langer dan één jaar hier verblijf houden en wel: a. Alle Duitsche staatsburgers, die in het jaar 1921 zijn geboren voor zoover zij niet reeds in vrijwilligen dienst staan; b) De aan de dienstplichtige geboortejaren 19141920 toebehoorenden, dip tot heden van den wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn geweest; c, de oudgedienden en wapenplichtigen van alle geboortejaren moeten, zich onmiddellijk, uiterlijk echter tot en met 20 September as- schriftelijk aanmelden volgens hieronder aan- gegpven model-lijst, bii den voor hun woon plaats bevoegden stafofficer van de Ordenings politie bij den afgevaardigde van den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden. Deze hebben hun zetel in de volgende plaatsen: Voor de provincie: Zuid-Holland: major Krüger. Den Haag, So- phialaan 4 Noord-Holland: major Pfeiffer Haarlem, Ke- naupark 19. Friesland: major Kuhn. Leeuwarden, Zuider- t'-aat 13. Groningen: major Werner. Groningen, Groo- Markt 27. Drenthe: major Zutz, Assen Beilerstr. 11. Overijssel: major Görhardte, Zwolle, Burgem. van Royensingel 13. Utrecht: major Leissner, Utrecht. Malie baan lc. Gelderland: major Hanisch, Arnhem. Hois Angerenstein aan den Velperweg. Noord-Brabant: major Lu eg. 's-Hertogen- bosch Paleis van Justitie. Limburg: major Burkart. Maastricht, Grof van Waldeckstraat 8. Zeeland: Hauptmann Wiese, Middelburg, Dam 6. By niet-nafcoming worden dwangmaatregelen genomen. Model Naam en Dag van Pleats van fam.naam geboorte geboorte Woonpl. Straat Den Haag, 10 September 1940. De bevelhebber van de Weer macht in Nederland, De chef van den generalen Staf get. SCHWABEDISSEN Uit de talrijke brieven, welke binnenkomen bij de afdeeling Economische Voorlichting van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 'sGravenhage blijkt, dat het velen naaisters nog niet duidelijk is, hoe zij hare textielbenoodigdheden kunnen betrekken Daarom wijst het Propagandabureau van den Economischen Voorlichtingsdienst er nogmaals op, dat zelfstandig werkende naaisters, zooals b.v. dameskleermaaksters en tailleuses, zich moeten wenden 'tot het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Han del te 's Gravenhage, Johan de Wittlaan 16, met het verzoek om ingeschreven te worden. Op het vertoon van het verkregen inschrijvings- bewijs (algemeene vergunning) kan de betrok ken naaister dan voorloopig zonder punten de benoodigde fournituren koopen. Naaisters, die bij particulieren aan huis wer ken. worden niet ingeschreven. Deze moeten dus de benoodigdheden van haar werkgeefster ont vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1