Openbare ergernis De bombardementen van Londen De groote brand in het jaar 1666 r „NOORD-BRABAND" m Men gebruike boter in oorspronkelijken vorm De kool voor het groote gezin Nachtelijk luchtalarm te Londen DANSACADEMIE MARTIN Distributie en Duitsche weermacht r Verduistering 15 OCTOBER Sblihan Britsche hoofdstad is het hart Van het oude Engeland Restaurant SA1IR WEDEROPBOUW. PENSION VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD - LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22599 Einde der internationale Donaucommissie Tolgrens met het protec toraat vervallen ROOFOVERVAL TE LIMA Treinbotsing in Turkije Tsjoengking weer gebombardeerd Waarschuwing van de Rijks- zuivelinspectie TOEWIJZING VAN BENZINE meteen Nieuwe distributiekaarten en -bons ingevoerd Vier eeuwen oude brieven in Bourgondië gevonden Hotel Restaurant Chateau Bleu GROOT HOTEL FIGI DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Dat de N.S.B. de begrafenis van haar bij het incident in de Balistraat te 's-Gravenhage om het leven geko men lid Peter Ton tot een demonstratie zou maken, zal wel iedereen onder de huidige omstandigheden hebben ver wacht. Aan deze demonstratie werd niets in den weg gelegd, integendeel, alle maatregelen en faciliteiten kwamen aan den wensch om dezen „martelaar van zijn nationaal-socialistische overtuiging" hulde en eer te betuigen in ruime mate tegemoet. Hadden de N.S.B.'ers zich uit sluitend bepaald tot een verheerlijking van de eigen richting en de eigen men sehen, zoo zou er onder de Katholieken niet zoo'n openbare ergernis zijn gewekt als thans, nu de nieuw-benoemde pro cureur-generaal te Den Haag, het hoofd van de Vorming van de N.S.B., mr. van Genechten, zich veroorloofd heeft op den doodenakkgr de Jezuïeten en de vrij metselaars in één adem te noemen als groepen, die elkaar zouden hebben ge vonden om samen netten te spannen. De Katholieke Kerk heeft, wij schre ven dat reeds naar aanleiding van de ontbinding van de vrijmetselaarsloges in Nederland, steeds in de scherpste tegen stelling gestaan tegenover de vrijmetse larij en de Jezuïeten-orde vormt in die Kerk een volgens den Ignatiaanschen regel geschoolde keurtroep, wiens ze genrijk wetenschappelijk, paedagogisch en religieus werk boven alle blaam en Verdachtmaking van welke zijde dan ook verre verheven is. Overal waar de vrij metselarij aan de touwtjes trok, waren het juist de Jezuïeten, die het het ergst moesten ontgelden. Zoo was het in het anti-clericale Frankrijk, in het roode Spanje, in het vroegere Portugal en el ders. De suggestie van Mr. van Genech ten, die zich blijkbaar in zijn nieuwe functie nog niet voldoende heeft inge leefd om te beseffen, dat hij in die func tie zich zeker dient te ontzien het Ka tholieke volksdeel in zijn gevoelens te kwetsen, is o.i. een typeerende uiting van het nog steeds niet overwonnen anti papisme, dat in ons oprechte Nederland- sche volk zoo'n heilloos verdeelenden in vloed heeft uitgeoefend; Willen wij ooit in ons land tot een zuivere en oprechte nationale samenwerking komen, dan dient voor eens en voor al met dit een derde deel der bevolking krenkende anti papisme te worden gebroken. Een genoeglijk praatje op het landgoed. „Zuyleveld,"dat door baron Tuyll van Serooskerken ter beschikking van in den oorlog gewonde militairen is gesteld (Foto Pax-Holland) Berlijn, 14 Sept. (D.N.B.) De intema- honale Donaucommissie heeft opgehouden te bestaan. De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft over dit door Versailles hl het leven geroepen instituut, dat de regulee- dng van den Donau stroomopwaarts van Braila he zaak van de oeverstaten was. Het toezicht °P de stroomversnellingen aan de IJzeren Poort berustte in hoofdzaak bij de Oostenrijksch- ^f°ngaarsche monarchie. Na het uiteenvallen dezer monarchie maakten de Westelijke mo gendheden van de gelegenheid gebruik, zich kunstmatig in deze aangelegenheden in te drin gen. De oorspronkelijk zuiver-kapitalistische Rotleven kregen later een politiek tintje: de Westelijke mogendheden wilden in dit gebied Vasten voet krijgen. Sedert het uitbreken van hen tegenwoordigen oorlog deden zij alles om he Donauscheepvaart te bemoeilijken en zelfs hu°r sabotage in gevaar te brengen. Door de besluiten van Weenen is voor goed een einde Sekomen aan het gevaar van misbruik. De Westelijke mogendheden hebben voortaan over en Donau niets te zeggen. Zoolang het Donau- ^raagstuk niet definitief geregeld is, zal na- Uurijjk alles gedaan worden om de veiligheid her internationale scheepvaart te waarborgen. zal echter niet de taak van politieke efge- ^nten zijn, maar van deskundigen, wier vak kennis een garantie voor de handhaving van *en ongehinderd verkeer op den levensader van Geheel Midden-Europa zal zijn. Een hartelijk vaarwel. Voor zijn tocht na ar vijandelijke wateren neemt de kapitein van een Duitschen onderzeeër afscheid van zijn kameraden (foto Weltbild) Van de groote hoofdsteden van Europa is Londen, wïer geschiedenis in den loop der eeuwen vaak met die van de Nederlan den in contact gekomen is, tóch misschien nog een der minst persoonlijk bekende. Londen „leefde" bij de meesten onzer meer als begrip, dan als plastisch beeld; een monsterachtig groote wereldstad. Met haar méér dan acht millioen inwo ners, van ruim tachtig onderscheiden na tionaliteiten, héél die smeltkroes-bevolking weer verdeeld over acht-en-twintig volk rijke, maar onderling in sfeer en uiterlijk zoo verschillende voorsteden, die met de City het oude stadsgebied, dat tot aan den brand van 1666 nog met middeleeuw- sche wallen, grachten en poorten was om geven allang tot één grootstad zijn ver groeid, zóó vormt heden Groot-Londen een staat in een staat. En die staat is dan: het hart en het hoofd en de levensenergie van het oude Engeland. Want in Groot-Londen woont méér dan één vijfde van de totale bevolking van Engeland. Toch is de werkelijke beteekenis van deze hoofdstad een veel grootere, dan door genoemde verhouding wordt uitgedrukt. Tot nog toe was Londen immers het oudste en meest vermaarde geldhandelscentrum ter wereld: haar City wist de New Yorker Wallstreet-geldmarkt meerma len, tot voor kort geleden, te weerstaan. Met haar Bank of England en de groote bankiers firma's, die in de hoofdsteden aller landen ter wereld haar filialen bezitten, was Londen een geweldige economische grootmacht. In Londen is de zetel der Britsche regeering en der ver tegenwoordigers uit alle deelen der aarde ge vestigd, zoodat uit die bureaucratische wijken van Westminster de bevelen tot in de Zeven Zeeën werden opgevolgd. Ook als hoofdstad van Groot-Brittannië, waarachter Ierland ligt, heeft Londen enorme beteekenis gekregen; als grootste havenstad ter wereld, knooppunt van alle Britsche spoorwegen en heirbanen, zijn sommige voorsteden van Londen óók nog be langrijke industriecentra, waar een millioenen arbeidersbevolking haar brood heeft. Dan is Londen, méér dan eenige stad ter wereld, de plaats, waar de meeste Aziatische en Ameri- kaansche, Australische en Afrikaansche onder nemingen haar zetel hebben. Daar zijn ook tal- looze wetenschappelijke instituten gevestigd rond de groote laboratoria, scholen en het Britsch Museum, terwijl de ziekenhuizen en klinieken een leger van deskundigen en specia listen op allerlei gebied werk geven. In Londen hebben de bestuursorganen van vele protescant- sche en anglikaansche kerken hun werkkring, naast die van allerlei godsdienstige, ethische er. humanitaire genootschappen, vrijmetselaars loges, vrijdenkers- en atheïstische bonden, elk zijn geheel eigen invloed uitoefenen over héél die Angelsaksische wereld van het Britsche Rijk met de Ver. Staten van Amerika. In Londen wonen méér Joden, dan te Jeru salem en in Judea, méér Hindoes, Egyptenaren en Syriërs, dan in menig stadje van het land hunner herkomst. Is er wel ergens een stad met méér imperiaal-imposante regeeringswij- ken, dan Westminster met Whitehall, Trafal gar'square, de parlementsgebouwen en de abdij, met de koninklijke parken? Of, als schreeu wend contrast, zijn er ergens beruchter stads wijken dan V/hitechapel met zijn troosteloos labyrinth van gore, modderige straten, waarin de krotwoningen wijzen op de gruwelijkste ar- moede> en het Eastend met zijn misdadige on derwereld? Voor de oorlogsindustrie, die thans natuurlijk alles overheerscht, zijn vooral de Londensche voorsteden van het Noorden en Oosten: Walthamstow en West Ham, met ver der Greenwich en Woolwich (rijks-arsenaal) aan de rivier, een gezocht mikpunt voor de Duitsche bombardementen, terwijl de ontzag lijke dokkenstad, aan weerszijden van de drab bige Theems-havens, vanzelfsprekend voor vijandelijke aanvallen in aanmerking komen. Van Groot-Londen kreeg men vroeger den besten visueelen indruk vanaf de hoogte dei- kolom bij Londen-brug, het „Monument", dat aan den Brand van Londen herinnert. De Duitsche bombardementen zullen ook In dat gigantisch stadsbeeld heel wat veranderingen 1 hebben gemaakt. En de toekomstige bezoeker van het Londen-na-den-oorlog zal zich even min kunnen indenken, als Samuel Pepys in de dagen van Karei II, hoe het Londen van den zomer-1940 er precies heeft uitgezien Die groote brand van 1666, waarin het mid- deleeuwsche Londen, met de gothieke Sint Paulskerk, 87 parochiekerken en méér dan 13.000 huizen, in 400 straten en stegen, binnen de vier dagen vrijwel verloren ging, was op Zondagnacht, 2 September 1666 uitgebroken in de buurt van Londen-brug in een bakkers winkel in Pudding Lane. Vanwege den feilen w'ind verspreidde de brand zich spoedig over de houten huizen aan de Theems, waar ook de werven opgestapeld stonden met brandbare koopwaar. Bijna onmiddellijk was de water voorziening in 't ongereede geraakt, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Reeds den eer sten nacht bereikte de vlammenzee de City: en den volgenden morgen stonden de beurs, de bankiershuizen en winkels in Lombardstreet en Cornhill, al in lichter laaie. In den loop van Maandag hadden de vlammen zóódanig om zich heen gegrepen, dat de loeiende vuurzee door Cheapside heen, de toenmalige prachtige winkelstraat (waar fraaie gothieke gevels, met hun luifels, beeldjes, trapjes en torentjes en uithangborden zoo'n geheel ander beeld gaven, dan de hedendaagsche Cheapside) de hoofd kerk van Londen, de St. Paul, bereikte: Koning Karei H, die pas zes jaar, na den val van Cromwell's republiek, uit de Nederlanden in Londen terug was, had den besluiteloozen lord- mayor, Sir Thomas Bludwörth, ontslagen en de bestrijding van den grooten brand in handen gesteld van zijn broeder, den katholieken Jaco bus, hertog van York. Maar deze kon niet ver hinderen, dat ook het historische Gildenhuis (de Guildhall) in brand raakte, tegelijk met de groote loodsen der douane, het gerechtshof en de rijke winkelhuizen in Holbom en Fleetstreet. Eerst op het einde van den vierden dag, toen er wat windstilte intrad, kon men, door het neerhalen van groote stukken van brandende gebouwen, het vuur meester worden. Sir Christopher Wren en John Evelyn werden onmiddellijk door den koning belast met het maken van plannen voor den heropbouw van Londen; Waarbij allereerst bepaald werd, dat binnen het City-gebied géén houten huizen of gebouwen meer mochten gebouwd worden. En een merkwaardige historische bijzonderheid is daarbij nog, dat de vele machtsconflicten, die bij den heropbouw van Londen onvermijdelijk tusschen koning Karei II en de City-magistra ten ontstonden, waarschijnlijk niet weinig heb ben bijgedragen tot de Groote Rebellie, welke in 1688 onzen Stadhouder Willem III op den troon van zijn schoonvader, koning Jacobus n, bracht. Geschiedschrijvers zijn het tenslotte hierover eens, dat de Brand van Londen een véél rui mere en volgens betere plannen gebouwde grootstad heeft doen ontstaan, die binnen de halve eeuw ook schooner en voornamer was geworden, dan het Londen van vóór dien ca- tastrofaien brand. BERLIJN, 13 Sept. (V.P.B.) Naar te Ber lijn verluidt zal binnen korten tijd de tot dusver nog bestaande tolgrens tusschen Duitschland en het protectoraat definitief worden opgehe ven. Deze maatregel lag reeds lang in de be doeling, maar was uitgesteld om een zekere aanpassing van de economische verhoudingen in het protectoraat aan die van het overige rijksgebied af te wachten. Inmiddels is deze aanpassing, met name wat het prijsniveau be treft, zoover tot stand gekomen, dat de tol grens kan worden opgeheven, zonder dat de economische en sociale verhoudingen in het- protectoraat daardoor worden geschaad. In handelsovereenkomsten met andere landen is reeds met den nieuwen toestand, ontstaan door het vervallen van de tolgrens, rekening gehou den. LIMA, 14 Sept. (D.N.B. Een uit zes man be staandegewapende en gemaskerde bende heeft een bankfiliaal in de stad overvallen en na een wilde schietpartij een bedrag van ongeveer 140.000 soles geroofd. Later kon een der ban dieten gearresteerd worden. ISTANBOEL, 14 Sept. (D.N.B.) Tengevolge van verkeerden wisselstand zijn op de lijn AnkaraAdana een goederen- en een perso nentrein op elkaar geloopen. Vierentwintig men- schen werden gewond. TSJOENGKING, 14 Sept. (D.N.B.) Drie groepen Japansche vliegtuigen hebben de re- geeringswijken te Tsjoengking gebombardeerd. Zij lieten 27 bommen vallen. De schade is aan zienlijk. De rijkszuivelinspecteur te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat de middelen welke onder diverse benamingen in den handel worden gebracht en aangeprezen, onder voor geven dat men daarmede van een pond boter of margarine twee pond kan maken, niet slechts in verhouding tot de waarde ervan zeer duur worden verkocht, doch dat men bij de aanprij zing ervan soms verwachtingen wekt, welke in deze tijden van vetschaarschte tot onjuiste en ongewtenschte gevolgtrekkingen bij het publiek kunnen leiden. De bedoelde middelen bestaan gewoonlijk uit een mengsel van ongeveer 50 pCt. zetmeel en ongeveer 50 pCt. gelatine ter waarde van onge veer 2 cent per pakje en dienen uitsluitend om het aan de boter toegevoegde water te binden, waardoor een mengsel ontstaat met plus minus 60 pCt. water en 40 pCt. vet; waarvan de voe dingswaarde ten opzichte van de oorspronke lijke boter of margarine dus tot op de helft is teruggebracht. Het leveren in een winkel of op eenige an dere voor het publiek toegankelijke verkoop plaats voorhanden hebben, hét uitstallen in het openbaar, het rondbrengen, het rondventen, vervoeren, enz., van dergelijke waar is krachtens de bepalingen der Boter wet verboden. Het gebruik van zoo'n mengsel met het uiterlijk van boter, kan aanleiding zijn, dat moeders hare kinderen een te geringe hoeveel heid vet verschaffen, terwijl zij toch meenen de boterhammen voldoende te hebben gesmeerd. Men gebruike daarom liever boter of marga rine in den oorspronkelijken vorm en bespare zich het geld voor de aanschaffing van bind middelen voor de toevoeging van water. De Rijksinspecteur van het Verkeer voor het goederenvervoer in Noordholland te Amsterdam deelt mede, dat, in verband met de voorbe reiding van de toewijzingen van vloeibare brandstof voor de maand October a.s., de Rijks verkeersinspectie te Haarlem en te Amsterdam gedurende de periode van Maandag 16 Septem ber tot Maandag 23 September geen verzoeken om wijziging van toewijzingen voor goederen- vervoersdoeleinden voor de maand September kunnen behandelen, zij het dat deze mondeling of schriftelijk op een der beide kantoren of op beiden worden voorgebracht. AMSTERDAM. Zondags weder geopend. OESTERS - FAZANTEN Lunch f 1.50—f 2.-. Diners f 1.75, f 2.25, f 3- Op het land van den tuinbouwer B. P. van Schagen aan den Spie- ringweg in de Haarlemmermeer is een echte weeshuiskool gegroeid. Daar staat op een veld vol sehor- seneeren een witte kool van 24 pond. Dat is driemaal het gewicht van haar toch niet slanke soort- gehooten. Maar ondanks haar zwaarwichtigheid is ze zeer accep tabel gebleven we bedoelen hier minder haar uiterlijk dan wel haar eetbaarheid mee. „Als er ooit nog eens distributie komt van witte kooien", vertrouw de ons de tuinbouwer toe, „dan mag ik lije, dat er tusschen m'n schfOrseneeren meer van die kna pen komen te staan." Het zouden kooien zijn, die groeide als kool LONDEN, 14 Sept. (D.N.B.) Het lucht alarm te Londen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eindigde te 4.31 uur, na 8 uur geduurd te hebben. Eenige Duitsche gevechtstoestellen van het type DO 17 hebben Vriidaemiddae een groot aantal tanks in de nabhbeid van Buckingham Polnee gebombardeerd. Voorts znn aanvahen oorloo,-, pr> een stofien en snooremrJorementen /lo liin T.ende'i-Gravesend ten dulden van rr-Itln en eonlovo pn ..onlevfnVtneVen en vereeV.mondo cile'c ten 'Meerden van Wt:- .ontnml TV, nltv.erl.inrf der Vinmmen hen tn .Tfoorvnl von T-ot cTooVite vroor nprt voor O ene. -non vrerdon Pon dor FHlitceVie vHeOrtUÏgetl ÏS Aanvang Seizoen 1940/41 Haarlem Uren voor Inschrijving en Besprekingen dagelijks van 11—12, 2—5 en van 7—9 uur SCHAGCHELSTRAAT 29 TE HAARLEM TELEFOON 10860 Amsterdam Bussum Hilversum De helpt met den Straks vraagt de motorwereld geschoolde krachten. De AUTO-TECHNISCHE SCHOOL leidt U op voor handel en techniek (diesel-, auto-, vliegtuigmotoren) Prosp. en inlichtingen Amersfoortscheweg 17, Apeldoorn. De gewichtsgrens tusschen kleine en groote eieren is vastgesteld op 55 gram pet stuk Het sorteeren en wegen geschiedt thans dus met de uiterste nauwkeurigheid (Foto Pax-Holland) UW CADEAU f 12.50 Fabr. Barendrecht bij Rotterdam - Telef. 406 In het Verordeningenblad no. 26 is opgeno men een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aan vulling van zijn verordening betreffende het invoeren van distributiekaarten en distributie bons voor de Duitsche weermacht voor den aan koop van levens-en voedingsmiddelen, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. Bepaald is nu, dat onderstaande militaire distributiebons worden ingevoerd met ingang van 15 September: Blauwe militaire distributiebons voor vijftig gram brood; Bruine militaire distributiebons voor hon derd gram koffie of twintig gram thee; Groene militaire distributiebons voor tweehonderd gram suiker; Violette militaire distributiebons voor honderd gram meel; Lichtblauwe militaire distributiebons met rooden opdruk voor honderd gram vet; Lichtblauwe militaire distributiebons met zwarten opdruk voor tien gram vet; Rose militaire distributiebons voor vijf tig gram vleesch of vleeschwaren; Grijze militaire distributiebons voor hon derd gram levensmiddelen van elke soort. Het model der lichtblauwe militaire distribu tiebons met zwarten opdruk en der rose mili taire distributiebons is vastgesteld als in een aan deze verordening toegevoegde bijlage is aangegeven. BERLIJN, 13 Sept. (D.N.B.) Bij een Bour- gondischen kastelein, die verzamelaar van an tiquiteiten is, heeft men, volgens een door het D.N.B. ontvangen bericht, een onder glas be waarden brief van den Roomsch-Duitschen Keizer Maximiliaan gevonden. Hierin willigt Maximiliaan het gratieverzoek van een Bour- gondischen burger uit de streek van Dole in. De Keizer verklaart, genade te willen verleenen en laat dit den zegelbewaarder mededeelen. „Gedaan Pinksteren 1506", aldus luidt het slot van den brief. Een tweede brief, dien dezelfde verzamelaar bezit, is gedateerd 14 Mei 1674. Schrijver is de toenmalige priester van Porrentruy, ont vanger de priester Toilet, kapelaan te Belvoir. Er wordt in gezegd: „Uw schrijven heb ik met zeer bijzondere vreugde ontvangen, aangezien ik daardoor vernomen heb, dat onze bekla genswaardige Bourgondiërs zich zoo dapper ver dedigen. Het ware zeer te wenschen als u op de een of andere wijze hulp kon worden ge bracht, want zijn wij eenmaal aan deze Fran- sche heerschappij onderworpen, dan kunnen wij ais verloren beschouwd worden. De geheele Elzassisehe adel is op de vlucht, daar de Fran- schen hem alles ontnemen en hem als vijanden behandelen. De Franschen gedragen zich in den Elzas als in vijandig gebied. BADHUISWEG 332 nabij Wittebrug Scheveningen van allereersten rang, alle comfort, telefoon in alle kamers Mooie suite disponibel. Reel. 36S8 b Telefoon 555651 Le rendez-vous du monde distingue Haagsche Bosch TELEFOON 772060 <6 lijnen) - DEN HAAG Zonsondergang 14 Sept. 19.58 Zonsopgang 15 Sept. 7.14 Zonsondergang 15 Sept. 19.56 Zonsopgang 16 Sept. 7.15 Maansopkomst 18.55 ondergang 5.58^^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1