Vleesch op den bon Bombardement van Londen duurt onverminderd hevig voort Londen wordt ontruimd HET GEHEIM VAN DEN VREDE Wijziging beursuren Maximumprijzen voor rund- en kalfsvleesch Distributie gaat Maandag in Fransch vlooteskader naar Afrika Druk vliegersverkeer boyen het Kanaal Voortaan dan 1-2 uur Babies en textiel distributie Duitsch weermachtsbericht Het moet k^zen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs Achttiende Zondag na Pinksteren Duitsche bisschoppen vragen om audiëntie bij Hitier Thans 46 dooden te Kenville Prijslijst verplicht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 15 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22600 Distributie goeder en ENGELSCHE BOMMEN OP PAPENDRECHT Graaf Csaky over: HONGARIJE'S TAAK IN HET NIEUWE EUROPA Reuter beperkt zijn nieuws diensten Ex-Koning Carol blijft nog in Catalonië n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Tijd van beproeving 200ste Glippervlucht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departe ment van Landbouw en Vissc.herij, deelt mede, dat met ingang van Maandag 16 September een aan vang zal worden gemaakt met de distributie van vleesch en vleesch- Waren, hetgeen beteekent, dat de Verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag ge schieden. Onder vleesch worden verstaan alle soorten fund-, kalfs- en varkensvleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schape- Beite- en paardevleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduur zaamd of toebereid vleesch Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. Heden, Zondag 15 September, is de verkoop Van rund-, kalfs- en varkensvleesch, alsmede van vleeschwaren, geheel verboden. In de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 September t/m Zondag 22 September zijn 5 bonnen van het algemeen distributiebonboekje, t.w. de Nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. Van deze zullen de Nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been in begrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Ongesmoiten vet, hetwelk tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen De slagers en winkeliers, die vleesch of Vleeschwaren verkoopen, dienen de in ontvangst genomen bonnen te plakken op opplakvellen, V'elke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bomien moeten worden be baard totdat hierover nadere mededeelingen hl de pers zijn verschenen. Op hetzelfde op- Plakvel mogen bomien van verschillende num mers voorkomen. Slagers, die vleeschwaren var, derden willen betrekken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, betrekken tot een maxi mum van 75 pCt. van hun normalen weekom- set. Voorts kunnen gedurende de periode var. 16 tot en met 29 September as. de slagers er. Oe winkeliers nog vrij vleeschwaren, vcorzoover Voorradig, betrekken, tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun normalen week- °mzet. In den loop van de week van 16 bot en met 21 September zullen aan het publiek door de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vieèschkaarten worden uitgereikt. De dis tributie zal met ingang van Maandag 23 September plaats vinden op de bonnen van deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog Seen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaar- ten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde Van hun werkzaamheden in aanmerking kDmen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, K*hlen door de plaatselijke distributiediensten eveneens bonnen voor extra rantsoenen vleesch ®h vleeschwaren worden verstrekt, op nader °°r de distributiediensten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden oehoefte hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op ge controleerd medisch attest van de distributie- biensten extra-bonnen kunnen krijgen. Hotels, café's, restaurants, broodjeswinkels e.d. Zullen voorshands losse bonnen ontvangen. cvenals ziekenhuizen en sanatoria. Zij kunnen hmt ingang van Maandag a.s. een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen, indienen bij ae plaatselijke distributiediensten. Bij de be paling van het aantal uit te reiken bonnen w°rdt rekening gehouden met het verbruik. Bij beschikking van den directeur-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij ingevolge de Distributiewet 1939. welke beschikking is gepubliceerd in het 14 Septem ber verschenen Verordeningenblad no. 26, is het v°lgende bepaald: Alle geheel of ten dccle voor menschelijke consumptie geschikte deelen van runderen en varkens, alsmede vleeschwaren in den zin van artikel 2, lid 1, onder a, van de Vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919, no. 524) worden aangewezen als distributiegoe- hcren In den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939. De voor de uitvoering van het bovenstaande hoodige bepalingen worden door den secretaris generaal van het departement van Landbouw ®h Visscherij vastgesteld en in de Nederland- che Staatscourant bekend gemaakt. Deze beschikking treedt in werking op den CaS harer afkondiging. Berlijn, 14 Sept. (D.N.B.) Vrijdagmid dag en in den nacht van Vrijdag op Zater- hag hebben Engelsche vliegtuigen geprobeerd ~hitschland binnen te vliegen. Deze pogingen etden door het Duitsche luchtdoelgeschut evenwel verijdeld. Op den terugtocht wierpen he Engelschen lukraak bommen uit boven Ne tland en Noord-Frankrijk. In Papendrecht JJV-. een plaatsje ten noorden van Dordrecht, erd een Nederlandsch burger licht gewond, h Engeland daarentegen lieten weer talrijke hitsehe vliegtuigen hun bommen ondanks den ersterkten en gereorganiseerden luchtafweer P Londen neerkomen, Daar in dezen nog altijd misver stand bestaat, zij er nogmaals op gewezen, dat kleeding voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet bereikt hadden, buiten de textiel distributie vallen, met uitzondering van op punten gewaardeerde stof fen en weefsels aan het stuk en garens. Het is dus niet mogelijk, wol of stof voor de vervaardiging van babykleertjes zonder punten te koopen. Ook benoodigdheden voor babies, zooals wiegmatrassen, -dekens en -onderleggers vallen buiten de textieldistributie en kunnen dus zonder punten worden gekocht. De Economische Voorlichtings dienst (departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te Den Haag) blijft, te allen tijde bereid, nadere inlichtingen te verstrekken. GENÈVE, 14 Sept. (D.N.B.) In Vichy is officieel medegedeeld, dat een Fransche vloot- formatie, bestaande uit drie .-uisers en drie torpedojagers, de Straat van Gibraltar gepas seerd is en koers zet naar Dakar. In Fransche politieke kringen geeft men te verstaan, dat het uitvaren van deze vlootformatie naar Fransch- Afrika in verband staat met de maatregelen der regeering tot het verhinderen van Britsche kuiperijen in eenige deelen van het Fransche koloniale rijk. BOEDAPEST, 14 Sept. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, publi ceert onder het opschrift „De Hongaarsche vlag op de Oostelijke Karpathen" een opvallend ar tikel, waarin hij o.a. zegt: „Hongarije wil den Zuidoostelijken pijler van de nieuwe Europeesche orde zijn, die door Duitsch- land en Italië wordt opgebouwd. Hongarije moet BERLIJN, 14 Sept. (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag en 's nachts zijn vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad ondanks den ongun- stigen weerstoestand voortgezet en talrijke treffers geplaatst op dokinstallaties, opslag plaatsen en fabrieksgebouwen. Op verschei dene plaatsen entstonden nieuwe brandhaar den. Bovendien heeft het luchtwapen vlieg velden, industrieele installaties, haven plaatsen en spoorwegen in het Zuid-Oosten van Engeland effectief met bommen be stookt. De vijand ondernam enkele korte aanvallen op Nederland, België en Frankrijk en wierp op verscheidene plaatsen bommen uit, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Als gevolg van de zware bewolking kwam hst overdag slechts hier en daar tot luchtgevech ten. Acht vijandelijke toestellen - werden oom- jagers en luchtafweergeschut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht zijn voortgezet en in het bijzonder gericht waren op het gebied van Londen en Zuid-Wales. De aanvallen begonnen kort na het invallen van de sche mering en duurden in den nacht voort. In de Oostelijke, Westelijke en Zuid-Oostelijke wijken werd op vele plaatsen schade aan gericht. In verscheidene districten zijn fa brieksgebouwen beschadigd, terwijl er bran den uitbraken. veruer meun, u.rc.rs. üat uuitsche ge vechtsvliegtuigen Zaterdag, voorzoover de weersgesteldheid het toeliet, verscheidene militaire doelen in Midden- en Zuid-Enge- iand opnieuw met bommen hebben aan gevallen. Het zwaartepunt van deze aanval len lag weer op Londen, waar in den loop van den dag viermaal luchtalarm gemaakt is. Op eenige plaatsen ontstonden kleine luchtgevechten, waarbij volgens tot dusver ontvangen berichten 21 vijandelijke vlieg tuigen zijn neergeschoten. Het getal der eigen verliezen staat nog niet vast, daar een edel der vliegtuigen nog aan den aanval deelneemt. Verder bericht D.N.B. dat sinds Zaterdag morgen vroeg Duitsche verkenningsvliegtuigen boven het stadsgebied van Londen en boven het geheele Zuid-Oosten van Engeland vlogen om de uitwerking waar te nemen van de Duitsche aanvallen. Op verscheidene plaatsen werden deze machines, die afzonderlijk en op groote hoogte vlogen, door afweergeschut beschoten, zonder dat zij echter in haar werk konden wor den belemmerd. Zaterdagmiddag heeft het Duitsche luchtwapen zijn verkenningsvluchten voortgezet. De voortdurende aanvallen op de militaire doelen van het Engelsche eiland zoo wordt uit Berlijn gemeld veroorzaken een zoo sterk vliegverkeer, dat men zich boven het Kanaal bijna als op een groot verkeers- vliegveld waant. Onafgebroken ronken ma chines van alle types afzonderlijk en in de meest uiteenloopenoe formaties neen en weer. De bestuurders zijn bij deze ontmoetingen reeds een nieuwe gebarentaal overeengekomen, waardoor zij hun kameraden hun successen te kennen geven. Voor de jagers geldt op den terugtocht als ongeschreven wet otn het aantal neergeschoten vliegtuigen terstond aan de thuishaven kenbaar te maken door evenzoovele loopings. De bommenwerpers schieten even- zoovele lichtkogels af, als zij groote militaire doelen krachtdadig gebombardeerd neDben. Men krijgt hier den indruk, dat Engeland geen eiiand meer is. Het is nog slechts het doel van dage- lijksche uitstapjes voor het Duitsche lucht wapen, welke geen Engelsche afweermaatregelen kunnen verhinderen. 1 Reuter heeft de beide laatste dagen veelvul dig melding gemaakt van beschadigingen aan het Buckingham-paleis door Duitsche bommen. Uitvoerig werd het gevaar beschreven, waarin de koninklijke familie en de leden van het hof zich zouden bevinden. Aan Duitsche zijde ech ter is van een bombardement op het koninklijk paleis niet het. minste bekend. Reuter vertelt de wereld niet dat zich in de buurt van de per manente verblijfplaats van den Koning een groote benzjne-opslagplaats bevindt. Dit mili taire doel was, zooals reeds gemeld, het voor werp van een Duitschen Stuka-aanval. Door nauwkeurig het doel te bepalen, is het gelukt, de groote opslagplaats met een bom te treffen en te vernietigen. In Engelsche kringen schijnt men zich thans bewust te zijn van de lichtzinnigheid om in de buürt van de permanente verblijfplaats van de koninklijke familie een eminent belangrijk mi litair doel te hebben gevestigd. STOCKHOLM, 14 Sept. (DNB) De ont ruiming van de Britsche hoofdstad is vol gens een bericht uit Londen van „Nya Dagligt Allehande" in vollen gang. Trein na trein, autobus na autobus, verlaat de hoofdstad van het Britsche Rijk, zoo schrijft het blad. Lange rijen menschen staan te wachten voor de stopplaatsen van de autobussen. „Londen is thans in een stadium ge komen, waarin het moet kiezen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs." Dit is de meening, die )n welingelichte Duit sche kringen tot uiting gebracht wordt. De zelfde kringen kenmerken de Engelsche poging om de hoofdstad hals over kop te ontruimen als een hopelooze onderneming. Naar Duitsche opvatting zou het juist zijn geweest wanneer met de evacuatie van Londen vóór de Duit sche aanvallen begonnen was. Thans is het, naar men hier meent, te laat. De millioenen die thans trachten met hun have en goed uit de gevaarlijke zone te geraken, komen daardoor juist midden in levensgevaar, want de omge ving van Londen is geen open bouwgrond maar een verward dooreengebouwd industrie gebied. Juist dit industriegebied vormt door zijn militaire beteekenis net voornaamste doel der aanvaJIan van het Duitsche luchtwapen' De Londensche bevolking zal daarom' ver schrikkelijke weken tegemoet gaan, waarin zij aan honger, koude en regen zal zijn blootge steld. Bevoegde kringen te Berlijn verklaren, dat de eens als bondgenooten van Engeland voorgestelde factoren van weer. mist en water, thans vijanden van Groot-Brittannië zullen blijken te zijn. In elk geval, zoo besluit een ander DNB- bericht, mag het Duitsche luchtwapen met de tot dusverre behaalde resultaten der aanvallen op Londen, waarbij ruim twee millioen kilogram ontplofbare stoffen op de stad zijn neergekomen, volkomen tevre den zijn. Volgens bericht uit Stockholm deelt de radionieuwsdienst van Reuter, genaamd „Globreut" zijn ontvangers mede, dat men het rooster heeft moeten beperken en wel wegens omstandigheden, „die buiten onze controle liggen." De Engelsche minister van Binnenlandsch? Zaken heeft naar verder wordt gemeld aan de afdeelingsleiders van Scotland Yard opdracht gegeven de strengste maatregelen te gen den misstand van de nieuwe zesde colonne te nemen. zich deze rol echter waardig toonen. Het mag niet in dezelfde fout vervallen als Tsjecho- Slowakije en Roemenië. Na regeling van de ter ritoriale vraagstukken wil het een goede buur man, ja een vriend van deze aangrenzende lan den zijn. De uitspraak van de asmogendheden heeft den weg naar de Hongaarsch-Roemeen- sche samenwerking gewezen. Hongarije is be reid dezen weg te betreden. Daarbij blijft het in onwrikbare trouw aan de zijde staan van zijn vrienden, Duitschland en Italië." Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam deelt den leden het volgende mede: Met het oog op de verduisteringsvoor schriften is besloten om na beëindiging van den zomertijd den officieelen fceurstijd op alle werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, van 13.00 tot 14.00 uur vast te stellen, zulks ten einde de leden en hun personeel in de gelegenheid te stellen tijdig hun werkzaamheden te beëindigen. De datum van ingang der nieuwe beursuren, asmede te zijner tijd de datum van beëindiging van dezen maatregel, zullen nader in de prijs courant der Vereeniging voor den Effectenhan del worden aangekondigd. Gedurende deze periode zal de noteering van fondsen, welke thans in zeven tijdvakken plaats vindt, in zes tijdvakken, elk van tien minuten, geschieden BERLIJN, 14 Sept. Het presidium van het Duitsche episcopaat heeft, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, een schrij ven gezonden aan de Rijkskanselarij en om een audiëntie bij Hitier verzocht. Men veronderstelt dat de drie Kerkvorsten, namelijk kardinaal Michaël Faulhaber uit München, mgr. graaf van Preysing, bisschop van Berlijn, en mgr. Staatsraad Wilhelm Ber- ning, bisschop van Osnabrück, als gedelegeer den van de Duitsche bisschopsconferentie bij Hitier hun opwachting zullen maken, ingeval de Führer den datum voor hun audiëntie zal vaststellen. NEW YORK, 14 Sept. (D.N.B.) Het aan tal dooden als gevolg van de ontploffing in een kruitfabriek van Kenvil (New Yersey) is vol gens Associated Press thans tot 46 gestegen. BARCELONA, 14 Sept. (D.N.B.) Ex- Koning Carol van Roemenië wil langer dan volgens zijn oorspronkelijk plan in Catalonië blijven. Hij is in de badplaats Sitges aange komen. Vrede zij in uw veste cn overvloed in uw torens. lm dit door broedertwist geteisterde Europa, waarin een brandgloed de luchten kleurt en een helsche vernielingstechniek bommen doet regenen op steden en dorpen, klinkt vandaag het gebed van de Kerk als een noodkreet: „Geef vrede, Heer, aaai wie op U ho pen." (Introitus). Ons gemoed en ons hart, onze gekwelde zenuwen verlangen naar vrede, naar de rust der orde, maar onze gedachten en omze ge sprekken blijven toch bijna met niets anders bezig dan met den oorlog. Zoo weinig zijn wij ons zelf nog bewust vam „wat ons tot vrede strekt." Daartoe zouden wij, zooals een pas toor in de hoofdstad niet nalaat te herhalen, minder met elkaar over oorlog, maar meer met God over vrede moeten praten. Inderdaad is de vrede, die eenige vrede, die ons hart rust kam geven, meer gelegen in onze persoonlijke verhouding tot God, dan in het afwezig zijn van wapengeweld, en voor velen is het gebulder der kanonnen zelfs het middel geweest om Gods stilte te vinden. Het is die vrede, dien Christus aan Zijn getrouwen heef: nagelaten en dien de wereld niet kent. „Vrede laat ik u na, Mijin vrede geef Ik u, niet zoo- als de wereld dien geeft, geef Ik hem u." (Jo. 14, 27). Die vrede is het geheim der genade. Sint Paulus begint dan ook al zijn brieven met de zen groet; „Genade en vrede zij u van God onzen Vader en van den Heer Jezus Christus." De eerste voorwaarde voor den vrede is daar om ons hart open te stellen voor de genade, „want zonder genade," zegt St. Thomas, „kan er geen waarachtige vrede bestaan." In het diepe besef, dat elke genadewerking louter barmhartigheid van God is, moeten wij de woorden van de Oratie tot de omze maken„Wij bidden U, Heer, dat de werking Uwer barmhartigheid onze harten bestur e." Dit groote goed van den inwendigen vrede door de genade Gods zullen wij zeker ontvangen, als wijoms hart slechts vrijmaken van alie beletselen en edelmoedig genoeg zijn, om met dien godde- lijken aandrang in ons mede te werken. Zooals voor den lamme in het evangelie is ook voor ons het eerst en eemg belangrijke, het ontvangen of herkrijgen van dezen zielevrede. dien Christus schenkt aan allen, die van goe den wil zijn. Deze werking der goddel ij ke barmhartigheid, die den met kwade ge dachten vervulden Farizeëm ontgaat, is voor den Christen een bron van dankbaarheid en doet hem met Sint Pauius God danken voor den overvloed van genaden: „Te allen tijde dank ik God Om u voor Gods genade, die u gegeven is in Christus Jezus. Want door Hem z'ij t g ij r ij k ge worden in ieder opzicht." (Epist.). Van Sint Augustinus is deze bepaling van den vrede: Vrede is de rust der orde. Daar om is voor iederen vrede een allereerste ver- eischte, dat wij de juiste orde der dingen herstellen en aan God de plaats hergeven, die Hem toekomt. Zoolang onze verhouding tot God niet in orde is, kan er geen sprake zijn van inwendigen, noch van uitwendigen vrede. Eveneens zal, zoolang de wereld Gods opper heerschappij niet erkent, het zwaard lusschen de kinderen van één Vader niet rusten en zal over deze aarde, die onder Gods milde aon voedsel schenkt in overvloed voor allen, het spook blijven rondwaren van hongersnood en oorlog. Tot den wereldvrede kunnen wij persoonlijk en afzonderlijk slechts in beperkte mate bij dragen, door onze verhouding tot onze mede- menschen te doen rusten op de grondpijlers van den vrede; rechtvaardigheid en liefde. Maar de inwendige vrede ligt dank zij Gods genade geheel binnen ons bereik, als wij slechts waarachtig God zoeken En deze vrede is on verstoorbaar. Temidden van een tumultueuze wereld en van elkaar bekampende volkeren, temidden van uiteenspattende granaatscherven, rijst in de ziel, die God zoekt, op die „civitas pacis", die stad des vredes, die door geen gerucht der wereld gestoord, door geen aanval verrast kan worden. „Duizenden mogen er vallen aan uw lin kerzij, tienduizenden aan uw rechterzij, U echter zullen zij niet treffen." (Ps. 90, 7). Zelfs in de zwaarste beproevingen, bij de hardste tegenslagen zal die inwendige vrede bewaard blijven en ons vreugde en licht schen ken. „De vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Christus Jezus." (Phil. 4, 7) Vervuld van dezen vrede Gods, zullen wij, als Christus tot ons. als tot den genezen lamme zegt; „Ga naar uw huis!", met blijdschap ant woorden: „Ik verheug mij er over, dat mij ge zegd wordt: naar het huis des Heeren zullen wij gaan." (Graduale). Want daar in Gods zoo bijzondere nabijheid, weten wij, zal deze vrede van ziel en hart nog wor den versterkt en zullen wij met meer recht en grooter vertrouwen kunnen bidden, dat ook de wereld en de staatslieden de juiste orde tot- God mogen herstellen en daardoor het groote goed van den vrede mogen hervinden Dat wij dan dezen Zondag met aandrang bid den, dat de Heer Zijn hand moge uitstrekken over de wereldzeeën, opdat het gedonder van het geschut moge stilvallen en de oorlogsstorm van ons moge wijken. „En er ontstond een groote kalm te" (Matth. 8, 26). Geve God aan ons, aan on ze broeders, aan dit vermoeide Avondland den vrede waarom St. Augustiinus bad aan hei slot van zijn Belijdenissen: „Heer geef ons den vrede, den vrede de rust, den vrede van den Sabbath, van den Sabiath, die geen avond kentGij, het goe de, die geen ander goed noodig hebt, zijt al tijd in rust, omdat uw rust Gij Zelf zijt. Dat goed moet men aan U vragen, in U zoeken, er bij U om aankloppen. Maar zoo, en zoo alleen, zal men het ontvan gen, het vinden, zoo alleen zal worden open gedaan. Amen." K. W(j Hollanders zijn te benijden Er is TIP toch om ons te verblijden? Zoo'n TIP-Limerick Is dc voorboö, hoop ik. Van de komst van normalere tijden. Inz. G. F te Zaandam, ontving eèn flesch TIP In aansluiting bij de mededeelingen be- trcifende de regeling van de vleeschdistribu- tie, deelt het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening nog het volgende mede. Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkel vóór 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximum- prijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Rundvleesch ct. per k.g Biefstuk 1.302.30 Haas 1.302.30 Rosbief 1.20—2.00 Rollade (lende) 1.001.70 Gewone rollade 901.50 Ribstuk 1.00—1.70 Riblappen 901.50 Contrafilet 1.302.00 Braadvleezen, magere lap pen en doorregen lappen 801.40 Klapstuk 80—1.40 Gehakt-poulet 701.20 Rauw rundvet 1001.40 Kalisvleesch, ander dan nuchter kalfsvleesch: Oesters'en schnitzels 1.802.80 Fricandeau 1.402.40 Rollade 1.30—2.10 Coteietten 1.202.00 Lappen 1.302.10 Poulet en gehakt 1.0Ö1.80 Rauw kalfsvet 1-001.60 Nuchter kalfsvleesch 801.40 Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoo pen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapen vleesch, varkensvleesch of vleeschwaren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met in gang van 16 September 1940 in zijn win kel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen .waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, welke op de lijst staan vermeld, is ver boden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den bur gemeester van de plaats waar de winkel is ge vestigd. Elke slager en winkelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentesecretarie in te leveren. Bij de samenstelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bovenstanade. Overtredingen zullen nJ. streng worden gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor varkens-, paarden-, en schapen vleesch of vleeschwaren staan vermeld, welke meer bedragen dan de door den slager of win kelier vóór 16 September 1940 berekende, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den betreffenden slager voor rund- of kalfsvleesch te hooge prij zen zijn berekend. Door den slager moet namelijk bij zijn prijs bepaling rekening worden gehouden met ver schillende factoren, zooals de door zijn afne mers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die, doordat hun waren aan hoogere kwaliteits eischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in vergelijking met andere slagers regelmatig iets hoogere prijzen konden berekenen, mogen nu hun prijzen in overeenstemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand wor den gehouden. Men zal zich in geen geval kun nen beroepen op een naar men meent ten on rechte geweigerde goedkeuring. E>e gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een verleende goedkeuring wordt ingetrokken, omdat bij nader onderzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. An derzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vragen op wijzigingen in de prijslijst. „U geeft mij iederen dag een pro gram," getuigt een der lezers, die den schrijver dezer rubriek door hun brie ven de aangename taak opleggen niet alleen voor dit plekje, doch ook van persoon tot persoon te schrijven. Welnu, de schrijver van het briefje, dat ik ditmaal publiekelijk wensch te beantwoorden, heeft moeilijkheid met hetgeen thans geschiedt in de wereld. „U weet dat de oorlog een straf van God is schrijft hij maar kan God nu toelaten wat in de laatste dagen geschiedt?" Allereerst: waarom moet de oorlog juist een straf wezen? Doch hoe dan ook, hij is in elk geval een beproeving. Een beproeving zooals er zoovele andere zijn sedert door den val der eerste menschen het leed over de aarde is gekomen. Onze pelgrims- reize over de aarde is een tijd van beproevingGod laat deze beproevin gen toe, waardoor wij ons eeuwige waarden kunnen verwerven. Eenmaal aanvaard de gevolgen der erfzonde cn de onzegbare kracht van het lijden, strijdt het hedendaagsche gebeuren toch evenmin tegen het Godsbegrip als b.v. de plagen van Egypte en de rampen van pest en hongersnood uit vroegere eeuwen. Ons begrip is zoo klein en Gods wijsheid is zoo groot. Al zien we het „waarom" der dingen niet, er is een wanrom, dat God dit toelaat. Het is een tijd van beproe ving en wie met de zielzorgers, met de jeugdleiders, met de aalmoezeniers heeft gesproken, weet hoe er in bree- den kring een geestelijke verdieping, een geestelijke bewustwording groei ende is, welke opweegt misschien tegen alle tijdelijk leed. Want de geest gaat boven het stof. Laat deze tijd van be proeving ons rijker maken en niet armer aan geloof ook door een innig gebed. LISSABON, 14 Sept. (D.N.B.) Een Clip pervliegtuig van de Panamerican Airways startte gisteren voor zijn 200ste vlucht op het traject Lissabon—New York. Het toestel heeft geen passagiers aan boord, maar 800 kg. post, en zal voor de eerste maal trachten een non- slopvlucht te maken, dus zijn einddoel te be reiken zonder tusschenlanding op de Azoren en de Bermuda's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1