STAD 5;Geloof en Wetenschap" Haarlem en Omstreken SPELDJESDAG Heden Speldjesdag ISnt voor lunt goed besteec De Indische stad is rommelig Overheidspersoneel POSTCHEQUE- EN GIRODIENST HERWONNEN LEVENSKRACHT Dienstplichtontwerp te Washington aangenomen Welke treinreizigers krijgen na 10 uur een vrijgeleide? NUT RI Cl A'S ROOMBOTER Koopt allen een speldje! Uit Oost en West Verandering van het stads beeld is op komst ZONDAG 15 SEPTEMBER 1940 KATH. GEMEENTE RAADSLEDEN Vraagstukken, die aandacht vragen Fijnproevers eischen: R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Redt de tuberculoselijders Geeft naar vermogen HET PLAATSELIJK COMITÉ „FLORALIA" Een fleurige tentoonstelling €erst kijken Wat de Radiocentrale morgen geeft LOVER Op gemakkelijke voorwaarden kunt U bezitter worden van een eigen huis. U kunt b.v. een huis koopen of er een laten bouwen. Vraagt inlichtingen Jansstr.73/Haarlem,Tel.18730,bii geen gehoor27032 R.K.G.V. Winfried HEEMSTEDE Een gouden huwelijk Regeling der rechtspositie, zoo noodig in afwijking van het tot heden geldende recht SANTPOORT Rechtspersoonlijkheid toegekend KORTE BERICHTEN Bet bestuur van „Geloof en Wetenschap" 6chryft in een circuliare aan de leden en aspi- fant-leden: De abnormale omstandigheden, waarin wij geplaatst zijn, hebben het Bestuur genoodzaakt af te wijken van de tot heden gevolgde werk wijze. Avondbijeenkomsten zijn, wegens de Moeilijkheden van het verkeer over de ver duisterde wegen uiterst bezwaarlijk géworden, wij hebben deze daarom uitgeschakeld. Middftg- oijeenkomsten zijn praktisch alleen mogelijk op de Zondagen en, daar het winterseizoen slechts beperkt aantal van deze dagen telt, en yoor onze vereeniging niet de eenige te Haarlem, welke bijeenkomsten organiseert Uiteraard slechts weinig door den eerrigen be schikbaren schouwburg beschikbaar konden wor den gesteld, moesten wij het gebruikelijke aan- tal van 16 a 17 bijeenkomsten per seizoen be perken tot 6. Het vraagstuk: wat wij in die 6 bijeenkomsten aan de leden zouden bieden. Meenden wij, na rijpe overweging van de be swaren aan voordrachten in dezen tijd verbon den, te moeten oplosgen in dezen zin, dat al ken tooneel zou worden gegeven. Het program, dat wij de leden aanbieden, laten wij hier vol- Ben: Zondagmiddag 2 uur 6 October 1940: „Lu cifer" van Joost v. d. Vondel, N.V. Het Resi dentie Tooneel, Den Haag. Zondagmiddag 2 uur 27 October 1940: „Het Gaslicht" van Patrick Hamilton, N.V. „Het Masker", Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 8 December 1940: „De Ondergang van „De Vrijheid" van Jan de Har- '°g, N.v. Het Nederlandsch Tooneel, Den Haag Zondagmiddag 2 uur, 12 Januari 1941: „Ja M neen" van Kenneth Horne, N.V. „Het Mas ker", Amsterdam. Zondagmiddag 2 uur, 26 Januari 1941: „Toon de t heeft een paard geteekend" van Lesley °torm, N.V'. Het Residentie Tooneel, Den Haag. Zondagmiddag 2 uur, 9 Februari 1941: „Vóór Zonsondergang" van Gerhart Hauptmann, N.V. Het Nederlandsche Tooneel, Den Haag. De keuze van stukken was dit jaar zeer bé- Perkt. Niettemin meenen wij erin geslaagd te sijn den leden zes uitvoeringen te geven, waar- °P zij met voldoening zullen terugzien. Wij beginnen met „Lucifer", dat door het Hesidentie-Tooneel wordt vertolkt met den ernst eh de toewijding, die bij dit verheven werk pas- ^h. Aan décor en costumeering is mede groote *°rg besteed. „Gaslicht" behoort tot de beste jctective-stukken, welke werden opgevoerd. Hevolverschoten worden niet gehoord, maar de spanning stijgt tot het einde toe. De ondergang van de vrijheid" werd reeds Cerder op ons program geplaatst, kon echter degens ziekte van een der hoofdpersonen in het stUk niet worden opgevoerd. Het is een spel van ^eslepers, van het ruige leven van den zeeman M zijn strijd om het bestaan en tegen de ele- Menten. Het wekt levendige reminiscenties aan Heyermans „Op hoop van zegen." >,Ja of neen" is een allercharmantst en Beestig blijspel, dat uitmuntend vertolkt wordt. „Toontje heeft een paard geteekend" is het, succesblijspel van het seizoen geweest; het Werd, M enkele maanden reeds 125 maal opgevoerd, kleer behoeven wij er thans niet van te zeggen „Vóór zonsondergang" van Hauptmann is een ernstig stuk, dat het probleem behandelt van e«n weduwnaar met volwassen en getrouwde kinderen, die een tweede huwelijk sluiten wil en daarin gedwarsboomd wordt door die kin- Peren en hun echtgenooten. Het stuk is van jMoote dramatische spanning en zal een waar- öiS slot vormen van ons seizoen. Al deze stukken zijn geschikt ook voor niet strikt volwassen. Alleen meenen wij voor „Tocn- tie heeft een paard geteekend", ofschoon het, ™aar mogelijk, geëpureerd werd, een uitzonde- ting te moeten maken. De geldelijke regeling voor het seizoen 1940/41 js in verband met de door de tijdsomstandig heden geboden veranderingen gewijzigd. Mochten onverhoopt ten gevolge van omstan- P'Sheden, welke thans niet voorzien kunnen °rden, een of meer uitvoeringen geen voort- 5jahg kunnen hebben, dan zal aan de leden een S' enredig deel van het betaalde abonnements geld worderr terugbetaald. Ook dit vraagstuk zal in 't kader van de huidige mogelijkheden bekeken worden. Tenslotte zullen nog aan de orde komen het probleem van hulp in de huishouding en een gedegen uiteenzetting van de onderwijswetge- ving. Met een dankwoord voor de vruchtbare be sprekingen sloot de voorzitter daarna de ver gadering. Hi hotel „De Leeuwerik" te Haarlem kwamen P® leden van den Bond van Katholieke Ge- Meenteraadsleden in de kringen Haarlem en eisen in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer M. L. A. Klein, herin nerde in zijn welkomstwoord aan den 60sten verjaardag van den heer van Kessel, die nu al «Ooveie jaren de katholieke zaak dient. Een reglement van orde werd nader vastge- *teld. Minstens eenmaal per kwartaal zal ver ouderd worden. Tot voorzitter werd bij1 acclamatie' herkozen 7® heer M. L. A. Klein. Bij stemming werden bestuursleden herkozen de heeren J. v. d. 7^1 te Heemstede, H. Koning, Haarlemmermeer, ,Mr. Roeffen, Aalsmeer, en J. Stokman, Haar- eMrnerliede. Vervolgens werd de hedendaagsche toestand P®sProken. De hand zal worden gehouden aan wensch om op staatkundig terrein geen ,al£en naar voren te brengen. Bij de bespreking *ft,am de vraag naar voren of het wenschelijk P huttig zou zijn het voorbeeld van gemeenten 77s Leiden te volgen door de fracties in de ge meenteraden op te lossen in één raad. De ver- ciering kon zich met deze methode niet ver enigen, maar sprak den wensch uit, dat de borzitters der verschillende fracties meer voe- jhg zullen houden dan in het verleden het geval yas- Daardoor toch wordt een vlot verloop van 6 raadszittingen vergemakkelijkt. v Een discussie ontspon zich over de vergoeding ar> schade die de bijzondere scholen door den 7°rlogstoestand hebben opgeloopen. Men meen- e' dat het juist zou zijn, wanneer de gemeente besturen de door de schoolbesturen gemaakte °sten voor herstel van beschadigingen zouden Stalen. 0 Dezen winter zullen verschillende interessante ^hderwerpen aan de orde komen. Het woning- Uagstuk staat nu reeds in het brandpunt van belangstelling. Er zijn niet veel materialen, e bouwnijverheid ligt bijna stil en veel is noo- 'e voor den opbouw. Maar er dreigt woning- °°d, erger nog dan na den vorigen oorlog. Er j. °et wat gebeuren! Een deskundige inleider het vraagstuk binnenkort voor de leden be- PMidelen. stE>e tarieven-politiek in verband met de win- j/j*1 °P de bedrijven blijft de aandacht vragen t-~.er voor zoover het betreft het heffen van dieven naar draagkracht van de verbruikers. Evenals in de Maasstad het geval is, kun nen de reizigers die buiten hun schuld na tien uur per trein in Haarlem arriveeren, toch nog het station verlaten en krijgen dan een vrijgeleide naar hun woning. Indien een trein, die volgens de dienstregeling voor tien uur 's avonds binnen had moeten ko men, na dit uur het station Haarlem binnen rijdt, kunnen de passagiers van dezen trein bij den stationschef een bewijs krijgen, dat voor hen als vrijgeleide naar hun woning geldt. Voor hen die met een trein reizen, die vol gens de dienstregeling eerst na tien uur het station Haarlem bereikt, gelden deze faciliteiten niet en zij zullen dan ook tot den volgenden morgen 4 uur den nacht in een der wachtka mers op het station moeten doorbrengen. Men doet dus verstandig op zijn minst een trein te nemen, die volgens de dienstregeling vóór tien uur in Haarlem moet aankomen. Zou een eventueele vertraging er dus schuld aan zijn, dat men pas na klokke tien in de bloemen stad aankomt, dan bestaan voor de „verlate" reizigers nog de .gelegenheid naar huis te ko men. Gerechtigd tot het voeren van het Rijks- botermerk. De verschheid wordt gega- randeerd tot den datum, vermeld op ieder pakje. Verpakt in cartons van V2 en kg. Driemaal per week versche aanvoer in one filiaal te Haarlem: Raamsingel 52. Tel. 12577 Met het oog op de verduisteringsmaatregelen en de verkeersbeperking zal vanaf 16 dezer de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek des avonds gesloten zijn. Daarentegen zijn de uren van de openstelling gewijzigd in dier voege, dat de Leeszaal en Bibliotheek doorloopend (105 uur geopend zullen zijn. Om tegemoet te komen aan veler verlangen is vanaf 16 dezer een boekenbezorging ingesteld, d.w.z. dat op aanvrage boeken thuis worden be zorgd en gehaald. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot hétuitleenbureau, Nieuwe Gracht 70, tel. 13778. II HEDEN 15 SEPTEMBER aan de uitgangen van alle kerken 1 van Het gebeurde eens op een warmen zomerdag, terwijl de zee krioelde van zwemmers en baders en 't strand overbevolkt was van bezoekers, dat een verraderlijke vloed tientallen zwemmers meesleurde naar 't diepe van de zee. Een panische schrik, maakte zich van de aan wezigen meester. Wie zijn het? Is 't mijn zoon? Is 't mijn man?" In radeloosheid riep men het door elkaar. Maar even plotseling maakte zich .een red dingsgeest van hen meester: menschen in nood! Men vormde een ketting van levende menschen en ging de zee in om de slachtoffers te redden. Kijk, zoon reddingsgeest moet ons bezielen. Want ook onder ons zijn menschen in nood, die gered moeten worden uit den greep van de tuberculose. En dat kunnen wij door vandaag een speldje te koopen, want elk speldje wordt een geldstuk, waarvoor een sanatoriumkuur ge kocht kan worden en waardoor tientallen men- schenlevens gered kunnen worden van de tuber - culosebacil. Als het mogelijk is, geeft daarom vandaag eens een wat grooter zilveren geldstuk, zelfs de busjes van Herwonnen Levenskracht zijn er op gemaakt, dat er een gulden, zelfs een rijks daalder door de gleuf van het busje gaat. Ieder geve dus naar draagkracht. Laat ons allen met een reddingsgeest bezield zijn. HET PLAATSELIJK COMITÉ In Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat is gisterenmiddag de jaarlijksche Floralia-tentoon- stelling geopend. De presidente van de Floralia-vereeniging, mevr. G. J. Risselada-Garrer, heette alle aan wezigen welkom, speciaal den wethouder van Onderwijs, den heer D. J. A. Westerveld. L>e presidente bracht vervolgens dank aan het Ge meentebestuur, dat in alles zijn medewerking heeft verleend. Hoewel de inzending van de planten niet zoo groot is als vorige jaren, het geen wel te wijten zal zijn aan de weers- en tijdsomstandigheden, is er toch een behoorlijke" collectie bijeengebracht, waaronder zeer mooie exemplaren. Mevr. sprak de hoop uit, dat de deelname het volgende jaar alle voorgaande jaren zal overtreffen. Hierna opende de heer Westerveld de ten toonstelling. Namens het Gemeentebestuur bedankte de wethouder het bestuur van de vereeniging voor het belangrijke werk_ dat het tot stand heeft gebracht. Dit werk, om den kinderen jiefde voor de natuur bij te brengen, is van groote waarde. Het. bevordert tevens het verantwoordelijkheids gevoel, daar zij de plantjes, die hun vier maan den geleden zijn toevertrouwd, eiken dag moe ten verzorgen. Spr. wenschte, dat de vereeniging nog vele jaren haar prachtig werk zou mogen voortzetten. Opgetogen werden de inzendingen door de kin deren bekeken. Wie zou er een prijs gewonnen hebben? Alle Openbare en Bijzondere lagere scholen uit Haarlem hebben tot deze tentoonstelling bijgedragen; ook de Spaarne-school uit Spaatn- dam was vertegenwoordigd. De inzending geraniums van de St. Petrus Canisius-school en de reusachtige cuvia van de Wouwermanschool vielen zeer op. De Frans Hals-school had de meest bekroonde pxemplaren. Vandaag zal de tentoonstelling van 19 tot 5 uur geopend zijn. M ES KLE E D Amsterdam Nieuwcndijk Utrecht - Oudegracht Het Duo Ja 11. Luftehartnören. 12. En som a glad. 13. Hör du. flicka lilla. 14. Satervalsen. Johnny and Jones 15. Mijnheer Dinges. 16. Flat Floot Floogie 17. Penny Serenade. 18. Lied v. d. Slangenbezweerder. 19. Swing your song Violetta. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur op Maandag 16 September, luidt: Meistersextet 1. Wier Ziehen durch die Heimat. 2. Wenn ich das grosse Los gewinn. 3. Uns geht's immer fabelhaft. 4 So wie du. Bing Crosby en The Andrew Sisters 5. Love is where you findt it. Andrew Sisters 6. Sailor Bewar Bing Crosby 7. Lodelin' jive Andrew Sisters en B Crosby 8. One two three O'Leary Andrew Sisters 9. My heart and I Bing Crosby 10. Ciribiribin Andrew Sisters en B. Crosby INGKANTOORl Hiermede maken wij aan de heeren-turners bekend, dat wij in verband met de verduistering de eerstvolgende weken op Zondag zullen tur nen. Wij beginnen heden in de school Wester gracht van 2.304 uur. Wij verwachten al onze leden Het bestuur De kunst en de wetenschap betreffende vorm en organisatie van de ontwikkeling van men- schelijke nederzettingen en verbetering van de in den loop der eeuwen ontstane fouten in de stedelijke bebouwing van ons land hebben een vrij hoogen trap van volmaaktheid bereikt. De stedebouwkunde in ons land is niet alleen aan de uitbreidingsplannen voor de terreinen in de onmiddellijke omgeving der steden toe en aan regelingen, dat wil zeggen, verbeterin gen van bestaande bebouwde kommen, maar ook streekplannen vormen al lang geen uitzonde ringen meer en tal van stemmen zijn reeds op gegaan, die een plan voor ons geheele land, een nationaal uitbreidingsplan, wenschen. Hoewel het begrijpelijk is, dat men in Neder- landsch-Indië nog lang zóó ver niet is, zal het eenige verbazing wekken te hooren, dat nog maar kort geleden pas de allereerste stappen gedaan zijn om verbetering te brengen in de rommeligheid, die, zooais de commissie-Loge- mann, die voor Nederlandsch-Indië een con- cept-stadsvormingsordonnantie ontwierp, op merkte, de huidige Indische stad zoo „pijnlijk" typeert. Vooral opvallend is deze wanorde in vele oudere stadsdeelen. De verdikking van de vroeger zeer ruime bebouwing, de geleidelijke intensiveering van het stadsleven is bijna over al onsystematisch geschied onder invloed van telkens verschillende krachten en bedoelingen der zóó heterogene koloniale samenleving. Groote kantoren, ouderwetsche behuizingen, verhuur- derijen met voorerven vol auto's, toko's en kam pongwoningen wisselen elkaar op korten af stand langs denzelfden weg af. Zeer ongelijke voorerfdiepten, scheef geplaatste gevels en hia ten in de bebouwing dragen tot den indruk van wanorde bij. Belangrijke gebouwen missen hun verfraaiende werking door een onwaardige en onjuiste situatie, benzinepompen dringen zich op bij punten, waar zij uit een verkeersoogpunt gevaarlijk zijn. Een veeg teeken is, dat diezelf de rommeligheid soms ook reeds optreedt in nog slechts enkele decenniën oude uitbreidingen, zooals Mampang-weg te Batavia en het begin van den Dago-weg te Bandoeng. Evenzeer zijn verschillende groote aanlegelementen ver keerd geplaatst: sportvelden liggen willekeurig verstopt ten opzichte van het wegenplan en soms zet men plantsoenen op plaatsen, waar zij onnoodig zijn enz. Treffend is deze onmacht tot ordening in breed verband gedemonstreerd op Batavia's groote en vroeger zoo mooie Ko ningsplein, waar in de eerste plaats door de regeering een volstrekt onsamenhangend en wanordelijk agglomeraat van aanlegwerken over de prachtige beschikbare ruimte is verstrooid. Hetzelfde rommelige karakter hebben de we gen zelf. Onvoldoend onderhouden en onregel matig geplaatste wegboomen, zeer vaak gemuti leerd door al te prominente paalrijen, onver zorgde en afgereden wegbermen, fragmenten van trottoirs, onevenredig veelvuldig of te breede erfingangen met bouwvallige erfafschei- dingen en opritduikertjes, slecht gelegde of ver- keërd gesitueerde tramrails, deels wel, deels niet I overdekte spoelleidingen maken het wegbeeld even onordelijk als dat der bebouwing. Elke stad in Nederlandsch-Indië biedt datzelfde beeld. Zelfs in een stadsdeel als Noordwijk te Batavia. Nieuwe winkelstraten met bevredigend aspect, zooals enkele te Bandoeng en Braga te Malang, zijn bepaald uitzonderingen. De taak der Commissie-Logemann, die ge tracht heeft het stedebouwkundige probleem van Nederlandsch-Indië nader tot zijn oplossing te brengen, was niet gemakkelijk. Urgent was het vraagstuk in hooge mate, want de Indische stad werkt als een magneet op duizenden inheem- schen, die uit de desa's wenschen weg te trek ken en meenen, dat zij met loonarbeid of een zetel op een kantoorkruk in de stad in een pa radijs belanden. Bij de laatste volkstelling in 1930 bleek Soerabaya van 192.190 inwoners in 1920 tot 341.675 in 1930 te zijn aangegroeid. Van 1930 tot nu is dit zeker niet minder. Men vrage niet voor welke problemen zoo'n aanwas een gemeentebestuur, dat noch over een uitbrei dingsplan, noch over bebouwingsvoorschriften beschikt, stelt. Laten wij er in dit verband slechts aan herinneren, dat reeds in 1400 enkele Hollandsche steden voorschriften hadden om brandgevaar tegen te gaan, waarbij verordend werd, dat de huizen van brandvrij materiaal moesten worden gebouwd en dat zij voorzien moesten worden van een bepaalde dakbedek king. Wat in een wooncomplex, waar de hooi bergen midden tusschen de behuizingen ston den, geen overbodige luxe was. Zelfs elemen taire veiligheidsvoorschriften van dien aard ont breken in Indië nog geheel. Intusschen zijn stadsvorming, stadsverfraai- ing, stadsuitbreiding, wegenaanleg, woningbouw in Indië veel moeilijker te regelen dan in Ne derland, omdat zij mede verband houden met de oplossing van tal van koloniale en soriale vraagstukken. Het gaat hierbij niet alleen om den bouw van nieuwe woningen en hun ligging ten opzichte van verkeer, bedrijven en ontspan ningsgelegenheden om de wenschelijkheid van hoogen en lagen bouw van woningen; het gaat niet alleen om aanleg van parken, plantsoenen, om het behoud van natuurschoon, om wegen aanleg, de schoonheid van het stadsbeeld en, eventueel, de behoeften, welke de verdediging van het. land aan den bouw van steden stolt-, maar de ingewikkeldheid van al deze vraag stukken wordt in Indië verdubbeld en verdrie dubbeld. doordat er zoo velerlei bevolkingsgroe pen naast elkaar leven, waarvan de leden ieder een eigen woning zoeken, maar in eigen sociaal milieu, terwijl tusschen deze groepen een on overbrugbare kloof .bestaat, welke elk nauw onderling contact afsnijdt. Men kent in Indië niet alleen de rijken en de armen, de werk gevers en de werknemers, maar bovendien in- lieemschen en niet-inheemschen, Europeanen en niet-Europeanen, Arabieren, Chineezen en Japanners,- om niet te spreken van de bevol kingsgroepen onder de inheemschen, die ook weinig contact met elkaar onderhouden, noch van christenen, Mohammedanen en heidenen, die allen eigen wenschen en behoeften hebben. Daar Komt nog bij,dat men in Nederlandsch-Indië langen tijd gemeend heeft het koloniale beleid uitsluitend te moeten aanpassen aan de groote massa s der inheemsche landbouwers, aan hun tradities en instellingen. Tegenwoordig valt ech ter een steeds intensiever industrialiseering van het land waar te nemen en wordt het blijvend deel der Europeanen steeds grooter. Men denke in dit verband aan Malang en Bandoeng. Om enkele typeerende op te lossen moeilijkheden te noemen; de grondslag van het stedelijk agra risch recht gaat nog altijd uit van het zestig jaar oude axioma, dat de Inlandsche landbou wer immer en altijd de bezitter .van den natio- nalen grond moet blijven; het aanleggen van trottoirs werd tot nu toe vrijwel verwaarloosd, omdat de menschen, die er het initiatief toe moesten nemen, vrijwel allen niet loopen, doch rijden; begraafplaatsen dienen er te komen voor verschillende groepen van de bevolking; de aanleg van gas, electriciteit en water is zeer kostbaar, doordat de huizen zeer ver uit elkaar gelegen zijn, enz. De thans door de commissie-Logemann ont worpen concept-ordonnantie zou aan de stads gemeenteraden op Java, dus nog niet aan die in de gewesten buiten Java, de verplichting willen opleggen, met inachtneming van bij re- geeringsvoorschriften te stellen eischen, een be sluit vast te stellen, houdende een stadsplan, waarin de noodige gebieden bestemd worden voor de volkshuisvesting, voor inrichtingen van bedrijf en handel, voor publieke bouwwerken, voor ontspanning en sport in de open lucht, voor begraafplaatsen, voor het verkeer te wa ter, te land en in de lucht, voor de afwatering en voor de verdere noodige sociale, technische en hygiënische voorzieningen. Bevorderd moe ten worden een passende intensiteit van het ge bruik van den grond en een vlot en veilig door gaand en plaatselijk verkeer. Bij het aanleggen en bouwen van wegen en woningen dienen ver zekerd te worden de ordelijkheid, de bruikbaar heid, de hechtheid, de veiligheid en de voorzie ningen tegen brand- en luchtgevaar, en in acht genomen de eischen der hygiëne. Werken of complexen van belang uit historisch, cultureel of aesthetisch oogpunt moeten beschermd wor den tegen ontsiering, terwijl het ontstaan van nieuwe schoonheid moet worden bevorderd In de plannen moet verder rekening worden ge houden met den ter plaatse gebruikelijken aan leg, bouw en levenswijzen en materialen. In het bijzonder wordt aanbevolen voor de minder bemiddelde bevolkingsgroepen een so ciaal, economisch en hygiënisch zoo goed moge lijke huisvesting overeenkomstig hun zeden en behoeften te bevorderen. Van belang is ook de regeling der schadevergoeding aan grondeige naren. Wel zegt de commissie, dat schade vergoeding voor overgenomen grond in beginsel steeds moet plaats hebben, waar dit billijk is, maar zij erkent eveneens, dat geen waarde aan de onteigende terreinen mag worden toegekend voor teleurgestelde verwachtingen voor de toe komst. Bovendien kan de gemeente eventueel met grond betalen en van de grondeigenaren bijdragen vorderen, indien hun eigendommen door de uitvoering van plannen in waarde stij gen. Ook deze betaling kan in grond geschie den, zoodat het in de practijk dus wel regel zal worden, dat geheel of gedeeltelijk met gesloten beurzen betaald wordt. De regeling van de stadsplannen en bouwvoor schriften beteekent voor Indië een groote ver betering van een nog immer zeer onvoldoenden toestand. Zij waarborgt een grootere orde in de steden en een fraaier aspect er van. Dat het initiatief daartoe nu pas geboren is, behoeft niet zoo heel erg te verwonderen. Want eerst sinds 1903 heeft het stadsvraagstuk een eigen rol in Indië gespeeld. De regeering zag toen de moei lijkheid in geheel Indië van één centraal punt uit te besturen. Het duurde echter nog tot 1922, dat de decentralisatie leidde tot het scheppen van zelfstandige gemeenten op Java en pas in 1938 volgde een regeling voor de Buitengewes ten. De oplossing van het stedebouwkundig vraagstuk voor Indië op dit oogenblik ligt der halve geheel in de lijn van een geleidelijke ont wikkeling, maar getuigt niettemin van beleid en doorzicht bij de Indische Regeering, Woensdag 18 September zal het echtpaar P. C. v. Gaart—Paulen, wonende Clivialaan, al hier, den dag herdenken, dat het voor 50 jaar in den echt werd vereenigd. Beiden zijn ge boren Haarlemmers, maar zij behooren tot de meest bekenden in Heemstede. De heer v. Gaart is namelijk eigenaar van de behang- en stoffeerinrichting, gevesthigd op den hoek HeerenwegKoe-dieflaan, een zaak die reeds dateert van 1848. Reeds in 1882 kwam de heer v. Gaart, na eerst in Den Haag eenige jaren als leerling gewerkt te hebben, bij zijn vader in het bedrijf, dat toen vooral op zadel maken was ingesteld. Dit vak was toen nog loonend en op de vele buitenplaatsen was het v. Gaart, die de zorg had voor de tuigen der vele paarden, nu door de auto's verdrongen. Behangen was toen maar een nevenbedrijfje. Tot 1917 bleef het eechtpaar in Haarlem wo nen; vóórdien kwam de heer v. Gaart dagelijks naar Heemstede, dit, om 's Zondags vrij te zijn en niet door koetsiers van buitenplaatsen lastig gevallen te worden met allerhande werkjes aan het tuig van het rijpaard. Toen de auto het paard verving, reorganiseerde de heer v. Gaart zijn zaak in een behangers- en stoffeerdersbe- drjjf; de oude werkplaats werd een fraaie toon- kamer voor de meest moderne meubelinrichting en thans is de fima v. Gaart en Zn. in dit be drijf even bekend en populair als in de goede dagen dat het paard nog in het teeken van het vervoer stond. Hoewel de zoon, die nu al 30 jaar naa>st den vader in de zaak arbeidt, een groot aandeel heeft in de leiding, is de bruidegom nog fit genoeg om te werken in zijn zaak. die hij tot grooten bloei heeft gebracht. De heer v. Gaart was nog een der oprichters van den Neutralen bond van behangers en stof feerders en later een der stichters van den R.K. bond van behangers en stoffeerders afd. Haar lem en Omg, waarvan hij thans nog penning meester is. x De bruidegom is 78 jaar en de bruid 72; bei den zijn nog kerngezond, 3 zoons zijn nog in leven, waarvan één thans de hoofdleiding heeft van het bedrijf. Hoewel het om wille der tijdsomstandigheden de bedoeling is dat alle feestvertoon achterwege blijft, zal het dien dag stellig niet aan belang stelling ontbreken. Concert in Groenendaal. Daar de Procu reur-Generaal toestemming heetf verleend voor het geven van een concert in Groenendaal op heden (Zondagmiddag) zal de Harmonie St. Michaël concerteeren. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Verordeningenblad no. 26 bevat een verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de regeling van de recht positie van a aren en overig personeel in openbaren dienst, alsmede van be paalde beëedigde personen Blijkens artikel 1 wordt de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in rijks dienst, en wel in het bijzonder de voorwaar den, waaronder zij kunnen worden aange- steld of ontslagen, zoo noodig geregeld in af- wijking van het tot heden geldende recht. Hetzelfde geldit voor den dienst bij een provincie, bij een gemeente of bij een ander publiekrechtelijk lichaam, almede bij die pri vaatrechtelijke lichamen, waaraan het rijk, een provincie, een gemeente of een ander pu bliekrechtelijk lichaam deelneemt, tenslotte ook voor honoraire werkzaamheden, alsmede voor bez'ghcden in bijzondere scholen, voor de werkzaamheid van personen, 'van wie vóór de aanvaarding van hun ambt of beroep het afleggcj van eer. eed (belofte) wordt ge- eischt. Artikel 2 bepaalt; De ter uitvoering van de oepaiingen van ar tikel 1 noodzakelijke voorsenritwn worden door ■insuuc .es gegeven. Zij kunnen in de Neder landsche Staatscourant worden afgekondigd. Deze verordening treedt in werking op den dag Óarer afkondiging. Bedevaart Donderdag 14 Sept. vindt de jaarlijksche bedevaart van Beverwijk en omstre ken plaats naar O. L. Vrouw ter Nood te Runxputte bij Heilooi Hiervoor vertrekt een extra trein vanaf Sandpoort. De alg. intentie van de bedevaart is voor een voorspoedige en recht vaardige vrede. In de Broederschapskerk St. Agatha zal des morgens om 7 uur een H. Mis tot intentie'der pelgrims worden opgedragen. De trein vertrekt van Santpoort te 9 uur en stopt tevens in Driehuis. De kosten bedragen voor deelnemres boven de 19 jaar vanaf Santpoort f 0.85 en vanaf Drie huis f 0.80. Voor deelnemers beneden de 19 jaar resp. f 0.60 en f 0.55. Kaarten zijn in Santpoort verkrijgbaar bij Jac. Uitendaal, koster, Hoofdstraat 144 en de heer J. P. Handgraaf. Voor Driehuis: de heer P. Uitendaal en Jac. Oudendijk, Driehuizerkerkweg 72. Van de deelnemende parochies worden bruid jes verwacht. De Mariacongregatie's zullen in de processie een afzonderlijke groep vormen. Verordeningenbesluit no. 26 bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van rechtspersoon lijkheid aan den Postchèque- en Girodienst. Alle goederen, rechten en verplichtingen van het Rijk der Nederlanden, den Post chèque- en Girodienst betreffende, gaan krachtens dit besluit over op een rechts persoon, die optreedt onder den naam „Postchèque- en Girodienst" en gevestigd is te 's-Gravenhage. De directeur vertegenwoordigt dezen dienst in en buiten rechte. De directeur wordt bij verhindering, afwe zigheid of ontstentenis vervangen door den onderdirecteur. Bij verhindering, afwezigheid of ontstente nis zoowel van den directeur als van den onder directeur wordt door het hoofd van het depar tement, Waaronder de dienst ressorteert, in de tijdelijke waarneming van hun functiën voor zien. De directeur, de onderdirecteur en de ove rige aan den Postchèque- en Girodienst ver bonden ambtenaren worden met het oog op bezoldiging, pensioen en hun verdere rechts positie geacht burgerlijke ambtenaren in dienst van het Rijk der Nederlanden te zijn. In de organisatorische verhouding tus schen dezen dienst en het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie komt door de veneening der rechtspersoonlijkheid geen wijziging. Het Rijk der Nederlanden waarborgt de volledige nakoming door den Postcheque- en Girodienst van al zijn verplichtingen. Bij liquidatie van den Postchèque- en Giro dienst als rech'tspersoon gaan al zijn goederen, rechten en verplichtingen van rechtswege over op het Rijk der Nederlanden. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. f* „Sinds veertien dagen heb ik een knoop in mijn zakdoek, maar ik kan me heelemaal niet meer herinneren, wat ik wilde ont houden". „O, misschien wilde je de zakdoek in de wasch doen WASHINGTON, 14 Sept. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben heden definitief de nieuwe dienstplichtwet aangenomen en aan president Roosevelt ter onderteekening voorgelegd. De wet verplicht ongeveer 16% millioen Ame rikanen van 21 tot 35 jaar zich terstond aan te melden en eventueel een jaar dienst te doen voor de militaire opleiding. De wet machtigt voorts de regeering om industriebedrijven over te nemen, waarvan de eigenaars weigeren be wapeningsorders om welke reden dan ook aan te nemen of de uitvoering daarvan te bespoe digen. De nieuwe Fransche ambassadeur, Haye, is Zaterdag door president Roosevelt ter overhan diging van zijn geloofsbrieven ontvangen. De Führer heeft op voorstel van rijksmaar schalk Göring aan den „Oberfeldwebel" Ma- chold het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend ter gelegenheid van diens 20ste over winning in de lucht. Bij de Zweedsche militaire luchtmacht is eèn ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier Zweed sche legervliegers om het leven gekomen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3