Luchtgevechten boven Engeland en het Kanaal Minister Serrano Suner te Berlijn Italië's veldtocht tegen Egypte Göring maakt nachtvlucht boven Londen Gebiedsuitbreiding van Venlo Opbrengst van de Rijksmiddelen Kobajasji bij den G.-G. Commissaris van Zeeland uit ambt ontheven Bommen op Veere en Goeree Duitsch frontbericht ZONDAG VIJFMAAL ALARM IN LONDEN Besprekingen tusschen Mexico en de Ver. Staten Drie radiotoespraken van den H. Vader in October Zijn hoofdkwartier voor vliegers onvindbaar VEREEMIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22602 Het Buckingham Palace getroffen Ook luchtalarm in Noord-Ierland Schouwburgen gesloten Maandagmiddag bijna 4 uur luchtalarm te Londen Bomschade in Duitschland wordt vergoed Bebouwing van strookjes grond te Berlijn Ernstige overstroomingen in Frankrijk Groote verwoestingen in Savoye Rome geeft een verklaring van zijn optreden Anti-joodsche betoogingen in Algiers Leden der IJzeren Garde naar Roemenië terug Reorganisatie der justitie De aanvallen op Malta De verdediging van Londen Deel van de gemeente Maasbree er aan toegevoegd Oudste Gedeputeerde met de waarneming belast Een doode en een aantal gewonden Engelsche propaganda in Syrië Zweedsch schip in nood Moeder van Smarten Over de eerste acht maanden van 1940 f 16 millioen beneden de raming DE UITVOERING VAN HET VERDRAG VAN CRAJOVA Bulgaarsch-Roemeensche com missie aan het werk Horthy in Hongarije's nieuwe gebied Slechts drie dooden in Fransche troepenschepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cervt per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 16 September.. (Frontbericht van het D. N. B.). In den loop van Zondag en Maandagochtend vroeg is het, in hoofdzaak fcoven het Kanaal, tot luchtgevechten geko men, die soms zeer hevig waren. De Britsche autoriteiten zijn bij haar mededeelingen over de verliezen voor liet eerst afgeweken van de Bewoon te, de cijfers eenvoudig om te keeren. *ij hebben ditmaal uit de 19 neergeschoten Sritsche vliegtuigen 179 neergehaalde Duit- lehe toestellen gefabriceerd. Tot deze overdrij- vtog, die verder gaat dan gewoonlijk, heeft •hen zich blijkbaar gedwongen gezien om de Volgende reden; het staat vast en het wordt ïelfs 'door de Amerikaansche pers toegegeven dat onder de bevolking van Londen een voortdurend stijgende ontevredenheid over de Maatregelen ter verdediging van de hoofdstad heerscht. In weerwil van de nieuwe versterking van het afweergeschut en van de concentra te der jagers voor de bescherming van Lon ten slagen de Duitsche vliegers er steeds weer ti, ook het „moderne versperringsnet" te door- treken en hun welgerichte bommen te laten vallen. Dat de schuilgelegenheden in Londen. *at aantal en aard betrêft. volkomen onvol- hbende zijn, kan ook in Engeland niemand bestrijden. Daarbij weten de Londenaars, waar af zij van de 168 uren in de eerste week van bet offensief 70 uur hebben moeten doorbren gen in de onvoldoende kelders, waarom de Aanvallen van gisteren niet minder dan zeven- Maal in 24 uur tot luchtalarm hebben geleid Op grond van al deze dingen heeft het Brit- ®®he ministerie van Luchtvaart zijn toevlucht Benomen tot de grootste overdrijving en tot bet verspreiden van berichten over een gewel- hige overwinning boven Londen, &x>als ge- ^oonlqk in Engeland gebeurt, wanneer de toe- stand door successen van den tegenstander kritiek begint te worden. Uit New-YOrk meldt het D. N. B., dat de ®ritsche hoofdstad Zondag, volgens Reuter, vijf luchtaanvallen te doorstaan heeft gehad-. Het Mjfde alarm begon 's avonds Om 7.11 uur en duurde tot Maandagmorgen 4.15, dus in totaal legen uur en vier minuten. In aanmerkelijk verzwakten vorm geeft het Ministerie van Luchtvaart toe, dat de Duitsche toestellen overdag en 's nachts tot in het hart fan het empire doordringen en in talrijke ge- vailen schade veroorzaakt hebben. >,De vijandelijke luchtaanvallen op GroOt- Tfrlttannië", zoo maakte het Britsche ministerie van Luchtvaart vanmorgen bekend, „werden in den. loop van den nacht voortgezet. Deze aan- fallen waren hoofdzakelijk op het gebied van bónden en omgeving gericht, maar een aan bal aanvallen werd ook op andere deelen var. bet land gedaan. Te Londen werden de aan ballen op groote schaal uitgevoerd. Er wero achade aan huizen, handels- en andere ge euwen veroorzaakt. In het Noordwesten en ^Uidoosten van Engeland, alsmede in Zuid Wa as werd eenige schade aangericht". Ook over de Duitsche aanvallen van Zondag beeft het ministerie van Luchtvaart een com muniqué gepubliceerd, waarin oa. meegedeeld *ordt: >.Op verscheidene punten in het gebied en be omgeving van Londen en voorts op talrijke Muiten in het Zuidoosten van Engeland zijn bommen uitgeworpen. Talrijke branden wer- ben veroorzaakt en gemeld wordt, dat in ver sheiden districten gebouwen beschadigd wer- ben. in districten ten Oosten en ten Noorden fan Londen leden administratie- en industrie gebouwen eenige schade". Volgens mededeeling van hetzelfde ministe- is tijdens dezen aanval van de Duitsche tofrnaties, het Buckingham Palace opnieuw ge- boffen. De vertrekken van de koningin zdu- ben beschadigd zijn. De koning en de konin- £.M waren niet aanwezig. In het paleis bevindt ^Mh slechts het sterk gereduceerde bedien- .Mipersoneel. Bijzonderheden over de bescha vingen aan voor den oorlog belangrijke ob jecten worden verzwegen. Zooals bekend, ligt b«t Buckingham Palace in de onmiddellijke nabijheid van een kazerne en een opslagplaats van petroleum. Of deze militaire doelen ge raakt zijn, valt op het oogenblik niet na te gaan. Reuter laat slechts doorschemeren, dat in andere wijken van Londen nieuwe branden uitgebroken zijn. Overigens zouden ook de gas- en waterleidingen beschadigd zijn. In NOord-Ierland, het bü Engeland behoorend gedeelte van het Iersche eiland, werd j.l. Vrij dag voor de eerste maal in dezen oorlog lucht alarm gegeven. Duitsche vliegtuigen bestookten de militaire doelwitten in Belfast en eenige kustplaatsen met bommen. De revuetheaters in het Westen van Londen ondervinden de noodlottige gevolgen van een groote vermindering van het aantal bezoekers. Vijf van de grootste revues, die zeer veel suc ces hadden gehad, moesten op 9 September de uitvoeringen staken, doordat de zalen vaas maar voor een vierde gevuld waren. Het schouwburgbedrijf staat zoo goed als stil. Het vierde luchtalarm van Maandag te Lon den was eerst om 17 uur plaats, tijd geëindigd en heeft 3 uur en 50 min. geduurd. MOSKOU, 16 Sept. (A.N.P.). Het agent schap Domei meldt uit Batavia, dat de lei der van de Japansche delegatie Kobajasji, die op 12 September in Batavia is aangeko men, een onderhoud heeft gehad met den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. Het blad Asahi meldt, dat Kobajasji beraad slaagd heeft met den Japanschen consul-gene raal te Batavia en met een der directeuren van het concern Mitsoei. Volgens dit blad is Koba jasji grondig van den toestand in Nederlandsch- Indië op de hoogte gebracht. Op grond van deze beraadslaging werd besloten, dat bij de onderhandelingen met de autoriteiten van Ne- derlandsch-Indië de uitwisseling van materiaal en goederen e.a. besproken zal worden. MEXICO, 16 Sept. (D.N.B.) Tusschen vertegenwoordigers van Mexico en ae Ver- eenigde Staten zouden, naar de Excelsior meldt, op het oogenblik inofficieele bespre kingen worden gevoerd over de vestiging van vlootsteunpunten voor de V. S. in Neder-Califomië. Berlijn, 16 Sept. (ANT.) De Duitsche re aring heeft reeds bij het begin van den oor- ?B maatregelen genomen om ervoor te zorgen, ?at de individueele burger, wien door oorlogs handelingen persoonlijke of materieele schade /°rdt toegebracht, deze niet zelf behoeft J®, dragen. Integendeel zal alle schade door het 'Jk vergoed worden. Voigens een in september 1939 uitgevaardig- ferordening tot herstel van de persoonlijke L^ade krijgen Duitsche burgers, die door een i^dfal op het Duitsche rijksgebied schade aan AJ' en leven ondervinden, alsmede hun nage- frton betrekkingen op aanvraag verzorging. h6n in September 1939 eveneens uitgevaardigde erordening regelt voorts het vaststellen en ®rSoeden van de schade, welke op roerende en toverende goederen als gevolg van een aanval p het rijksgebied ontstaat. De regeling van de JMadevergoeding wordt op een desbetreffende JMfraag door speciale beslissing uitgevoerd. ö°°r een spoedig herstel van woonhuizen wor- JM zoo noodig voorschotten verleend. Deze be wegen maken het mogelijk dat ovaral en Sebra' daar> waar de benadeelde de schade niet lf kan dragen, de Duitsche volksgemeenschap 11 volledig herstel waarborgt. te Met Nederlandsche perskantoor meldt uit ®erlün is men het vorige jaar oegonnen R' c een beweging, om de talrijke strookjes b <M<a de stad te bebouwen. Het was de z.g. ijj5aklandactie. Op deze wüze zou men te Ber- i reeds een millioen vierk. meter beplant of hebben, hetgeen een aanwinst beteekent 1-500.000 kilogram aardappelen en minstens ^hveel van groente en fruit. GENèVE, 16 Sept. (D. N. B.). De Petit Dau- phinois meldt, dat in de beide Fransche de partementen Opper-Savoye en Savoye door overstroomingen groote verwoestingen zijn aan gericht. Te Bonneville staat de straatweg over groote afstanden onder water. De straatweg en de spoorbaan van Grenoble naar Bourg d'Oisans is tengevolge van een grondverschui ving over een lengte van vijftig meter met een vier meter hooge puinlaag bedekt, waardoor elk verkeer onmogelijk is geworden. Ook uit het gebied van Albertville en Ugine worden groote overstroomingen gemeld. De aan een enkelen straatweg aangerichte schade wordt op twee millioen francs geraamd. In verscheidene dalen stagneert de electriciteitsvoorziening. Ook de oogst heeft voor een deel ernstig geleden. De oorzaak dezer verwoestingen is gelegen in tornado's, die gepaard gingen met wolkbreuken. Maandagmorgen is de Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Su ner, die op uitnoodiging van de Duitsche regeering een bezoek van verscheidene dagen aan Berlijn brengt, in de Duitsche hoofdstad aangekomen. Bij zijn aan komst op het Anhalter Bahnhof werd hij door rijksminister Von Rïbbentrop harte lijk verwelkomd, waarna hij met dezen een langdurig onderhoud had op het departement van Buitenlandsche Zaken (foto stapf) ROME, 16 Sept. (D.N.B.) Van bevoegde Italiaansche zijde wordt naar aanleiding van de operaties aan de grens tusschen Libye en Egypte geconstateerd, dat de En- gelsche regecring sedert de Italiaansche oorlogsverklaring in groeten omvang van het Egyptische gebied gebruik heeft ge maakt om Cyrenaica en Libye aan te val len. De Britsche regeering heeft zich daar door schuldig gemaakt aan een openlijke schending van de verdragen en de neutra liteit van Egypte op flagrante wijze ge schonden. Onder invloed van Londen heeft de Egypti sche regeering de diplomatieke betrekkingen met Italië verbroken, zonder echter aan de zijde van Engeland tegen Italië ten strijde te trek ken. Daardoor is de paradoxale toestand ont staan, dat Italië op voet van oorlog is met Engeland, doch niet Egypte. De Britsche regeering heeft voorts mei open lijke schending der internationale verplichtin gen het Suez-kanaal afgesloten. De strijd, dien Italië thans in Noord-Afrika voert, is daarom niet gericht tegen Egypte maar slechts tegen de Engelsche overheersching in het Oosten der Middellandsche Zee. Het Italiaansche volk koes tert evenals vroeger vriendschappelijke gevoe lens jegens het Egyptische volk. In de „Voce d'Italia" schrijft Gayda het vol gende over het oprukken van de Italiaansche strijdkrachten naar Egypte en over de verove ring van Engeland door het Duitsche lueht- wapen: „De asmogendheden zijn met den sinds lang dreigenden veldtocht begonnen. Niets kan Engeland thans meer redden. Dit offensief op verscheidene Engelsche fronten moet als een verpletterende slag beschouwd worden. De actie van Italië is tegen de belangrijkste kern van het Britsche wereldrijk op Afrikaanschen bodem gericht. Het is de taak van Italië het Britsche rijk stuk te slaan terwijl Duitschlana met zijn aanvallen op de Britsche eilanden het wereld rijk in het hart treft." Over den strijd in Noordoost-Afrika meldt het D.N.B. uit Rome: Met de doorbreking van de eerste Engelsche verdedigingslinie aan de Egyptische grens bij Solloem is aan het NoordrAfrikaansche front de bewegingsoorlog begonnen, aldus verklaart de correspondent van het D.N.B. voor het Mid dellandsche Zeegebied. Deze Engelsche verde digingslinie bestaat uit verscheidene forten, ar tillerie- en machinegeweerposten. De opereerende deelen van het Britsche ex- peditieleger zijn vrijwel geheel gemotoriseerd en beschikken over kleine en bewegelijke pant serauto's. Pas bij Sidi Barrani bevindt zioh nog een Engelsche verdedigingslinie. Aan Engelsche zijde, zoo vervolgt het bericht, strijden aan het Libysche front hoofdzakelijk Australische, Nieuw-Zeelandsche en Indische troepen. De ruggegraat van het Engelsche leger vormen de Indiërs, die het Engelsche opper bevel alleen reeds om klimatologische redenen thans in de eerste plaats in den strijd heeft geworpen. Ondanks de moderne uitrusting van het Britsche leger wordt in neutrale militaire kringen meermalen de waarde van de Nieuw- Zeelandsche en Australische troepen in twijfel getrokken. De Australiërs staan in Egypte naar men daar verklaart, weinig gunstig bekera. Om een herhaling van de botsingen, die zich in den Wereldoorlog tusschen de Australische troepen en de Egyptische bevolking hebben af gespeeld, te verhinderen, zou de Koring van Egypte er ditmaal op aangedrongen hebben, dat de Australische troepen in kampen aan de kust ondergebracht worden en Alexandria en Cairo niet mogen binnen gaan. VATICAANSTAD, 16 Sept. (Stefani). Z.H. de Paus zal in de maand October drie radiotoespraken houden, en wel op 13 Oc tober ter gelegenheid van het Internatio nale Eucharistische Congres, dat in de Ver- eenigde Staten wordt gehouden, op 19 Oc tober bij den missiedag in de Vereenigüe Staten en op 27 October ter gelegenheid van het Nationale Eucharistische Congres in Peru. GENÈVE, 16 Sept. (D.N.B.). Volgens een be richt van de Figaro zijn de vorige week in Algiers ernstige betoogingen tegen de aldaar wonende Joden ontstaan. Bij talrijke Joodsche zaken werden de ruiten ingegooid. De Eclaireur de Nice meldt, dat Vrijdag avond in Nizza weer anti-Joodsche betoogingen ontstaan zijn, waarbij tal van ruiten het moes ten ontgelden. BOEKAREST, 16 Sept. (D.N.B.) De echtge- noote en de dochter van wijlen Codreanoe, op richter van de IJzeren Garde, en een gezel schap van 28 legionnairs, die in Duitschland als emigranten woonden, zijn onder leiding van onderstaatssecretaris Papanaoe Zondagmiddag uit Duitschland in Boekarest aangekomen. Generaal Antonescoe heeft den minister van Justitie richtsnoeren gegeven voor de reorga nisatie van de Justitie. De minister moet de wetgeving vereenvoudigen, den rechtersstand zuiveren, de procesvoering vereenvoudigen, het gevangeniswezen controieeren en een goedkoope rechtspleging invoeren. Voorts moet hij een wetsontwerp opstellen voor de prichting van een Raad van State, maatregelen nemen voor de waarborging van de persoonlijke vrijheid en de onschendbaarheid van het brief- cn telefoon geheim. MALTA, 16 Sept. (D.N.B.). Volgens Reuter heeft Malta Zaterdag driemaal en Zondag een maal luchtalarm gehad. Bü elkaar zijn er nu 140 aanvallen op het eiland gedaan. Een sterke formatie Italiaansche bommenwerpers heeft gisteren een Britsche luchtbasis aldaar bestookt en door verscheidene bommen schade toege bracht. BERLIJN, 16 Sept. (D.N.B.). Zooals be kend, leidt rijksmaarschalk Göring persoonlek de actie van de luchtmacht tegen Engeland van zün kwartier In Noord-Frankrijk uit. Van een hoog officier uit den engeren kring van Görings medewerkers verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden. Het hoofdkwartier van Hermann Göring bevindt zich in een klein plaatsje in Nor- mandië. Het is volmaakt bij de omgeving aangepast en kan van een vliegtuig uit nauwelijks herkend worden. Van hier geeft de opperbevelhebber der Duitsche lucht macht bevelen voor aanvallen op Engeland en voor de luchtverdediging in het Duitsche rijk en het bezette gebied. Besprekingen met hooggeplaatste comman danten en officieren van den staf, bezoeken aan troepenonderdeelen en nu en dan vliegtochten vormen het programma van den dag. Vaak grüpt de rijksmaarschalk persoonlijk in voor de leiding van bijzonder belangrijke afdeelin- gen en geeft hij raadgevingen en aanwijzingen. Zondagavond is Göring opgestegen voor een nachtvlucht boven Londen. Hq maakte daarvoor gebruik van het nieuwe type der Duitsche bommenwerpers, de Ju 88. Hij be stuurde het toestel zelf. Hq wees een sterk escorte af en liet zich slechts begeleiden door twee vernielingstoestellen, die links en rechts achter hem vlogen. Na zijn terug keer was hjj zeer onder den indruk van de groote uitwerking der bomaanvallen. Hy zeide woordelqk: „Ik ben blij, dat ik van mqn luchtmacht een zoo sterk wapen heb ge maakt. Zq heeft in Polen en Noorwegen en bü den veldtocht in het Westen de beslissing ge bracht en zal ook in den strüd tegen Engeland ons scherpste zwaard zün." Neutrale militaire deskundigen te Berlijn wij- en er op, hoeveel geldverlies en slütage verbon den zyn aan de nieuwe tactiek van het Engel sche afweergeschut, dat er naar streeft een on doordringbare versperring van vuur om Londen te leggen, zoodra Duitsche vliegtuigen naderen. Alleen al in den eersten nacht zijn een half millioen granaten ter waarde van büna drie millioen pond sterling verschoten. Bovendien slijt het geschut in buitengewoon sterke mate. Een dergelük verbruik van munitie en geschut kan zich zelfs het Britsche rqk, financieel noch materieel, veroorloven, vooral niet, wanneer En geland zün grootste kans ziet in een langduri- gen oorlog. De nieuwe methode is een reusach tige verspilling, waarbij het resultaat nog zeer twijfelachtig is, daar de Duitschers zich tot dusverre niet van hun aanvallen hebben laten afhouden. De Staatscourant van Maandagavond be vat een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Binnen landsche Zaken, waarbij met ingang van 1 October een gedeelte van de gemeente Maasbree aan de gemeente Venlo wordt toegevoegd. Blijkens een bübehoorende kaart liggen in het bedoelde deel de dorpen of buurtschappen Blerick, Hout-Blerick, Wiel- der en Boekend In de beschikking is oepaaid, dat de gemeente Maasbree gedurende twee jaren, te rekenen van het tüdstip, waarop deze beschikking in wer king treedt, het recht van kosteloos gebruik behoudt van het raadhuis, gelegen te Blerick. De roerende goederen in dit gebouw blijven eigendom der gemeente Maasbree. Zoo spoedig mogelijk na ingang der grens- wüziging worden de zittende raden der gemeen ten Venlo en Maasbree vervangen door nieu we raden, waarvan deel uitmaken voor de ge meente Venlo 18 leden van den zittenden raad dezer gemeente en voor de gemeente Maasbree 11 ingezetenen dezer gemeente. Deze leden wor den aangewezen met inachtneming van de be palingen der gemeentewet en der kieswet en aan de hand van de uitslagen der laatstelijk in de gemeente Venlo §n in de onderschei dene gedeelten der gemeente Maasbree gehou den gemeenteraadsverkiezingen. Met afwijking van het bepaalde in art. 29 der gemeentewet hebben de leden van de krachtens deze beschikking nieuw aangewezen raden zitting uiterlijk tot den eersten Dinsdag van September 1943. Aan ambtenaren van de gemeente Maasbree. die ten gevolge van de gebiedsafscheiding dezer gemeente worden ontslagen, wordt voor zoo ver zij alsdan niet in de termen vallen om pen sioen, uitgezonderd vervroegd ouderdomspen sioen. te genieten met ingang van den dag van "ontslag, ten laste der gemeente Venlo, een wachtgeld verleend. Voor zoover de burgemeester, de secretaris en de ontvanger der gemeente Maasbree 1 October 1940 wonen in het van die gemeente afgeschei den gebied, behouden zij het recht om aldaar metterwoon gevestigd te blijven. Aan ambte naren, die ten gevolge van de grenswijziging door het gemeentebestuur verplicht worden te verhuizen, worden van gemeentewege de kosten hunner verhuizing vergoed. Naar het Dagbl. v. N.-Brabant uit Middelburg wordt medegedeeld, is de Commissaris der Pro vincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied uit zün ambt ont heven. Met de waarneming van de functie van Commissaris der Provincie is belast mr. P. Die- leman, oudste lid van het college van Gedepu teerde Staten. Maandagmiddag heeft een Engelsch vliegtuig twee bommen geworpen op Veere, waardoor een huis zwaar werd beschadigd en eenige andere lichtere schade opliepen. Een burger is bij dezen aanval gedood en een zwaar gewond, terwijl een aantal personen licht werd gekwetst. De zwaargewonde is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is nabü de gemeente Ouddorp op het eiland Goe ree een aantal bommen in de duinen terecht gekomen. Aan enkele boerderüen in de omge ving werd schade aangericht. ROME, 16 Sept. (A.N'.P.) De Popoio di Roma verneemt sensationeele onthullingen over de Engelsche kuiperijen in Syrië. De Engelscnen pogen de Italiaansche wapenstilstandscommis sie die op het oogenblik in Syrië vertoeft, bü de Arabische bevolking gehaat te maken door aan Italië politieke doeleinden toe te schrijven, welke tegen de heiligste beginselen van het Ara bische volk gericht zijn. 'Vertnoedelijk schuift men Italië annexionistische plannen in Klein- Azië in de schoenen. Bovendien smokkelen de Engelschen wapenen Syrië binnen die aldaar onder opstandige elementen moeten worden verdeeld. Deze wapensmokkelarü geschiedt van Transjordanië uit. Het doel van de Engelsche intriges is vooral, in Noord-Syrië onrust te verwekken en daarmede Turküe een voorwend sel te geven Syrië binnen te trekken. Engeland heeft voorts de beste agenten, waarover het beschikt ,naar Cairo, Palestina, Transjordanië, Irak en zelfs naar Saoedisch-Arabië gestuurd om daar Engelsche propaganda te maken. On der deze agenten bevinden zich ook eenige jour nalisten STOCKHOLM, 16 Sept. (D. N. B.). De Nya Dagligt Allehanda meldt, dat het 5600 ton me tende Zweedsche s.s. Lapponia hulpeloos op den Atlantischen Oceaan drijft, op 35 grader. N. B. en 69 graden W L. De stuurinrichting is defect, terwijl de petroleumtank lek is. De positie van het schip wbrdt kritiek ge noemd. Het heeft noodseinen uigezonden. We hebben Maria's geboorte, v>e hebben Haar naamdag, nu hebben we ook Haar Zeven Smarten her dacht. Septem Dolorum Beatae Ma- riae Virginis. Het epistel gaf ons haar voorafbeelding in Judithdie den vijand van haar volk, den wreeden Holofernes versloeg. En mèt het Boek Judith (13, 22 en 25) juichen wij: „De Heer heeft V gezegend met Zijn kracht." Maria's leven was een leven van verheerlijking en vreugde door en om den God-Mensch, doch ivas tevens een leven van groote smart. Want steeds heeft zij geleden om de smar ten van Haar Kind en om de snood heid der menschen. Hun miskenning van den Zaligmaker, Haar Kind, was Haar een onmetelijke droefheid. Van den nacht der geboorte, bij de vlucht naar Egypte, door het verlies van het Jezus-Kind tijdens de terugreis uit Jerusalem, tot de lijdens- en ster- vensweek werd Maria's hart door ze ven zwaarden als het ware doorsne den. Daarom hebben we het Stabat Mater nog eens gebeden Zondag en ons herinnerd hoe volgens het Evan gelie Christus, aan het kruis hangend, Zijne Moeder ons tot Moeder heeft gegeven. Tot Maria sprak Hij, doelend op Joannes: „Vrouw, ziedaar uw zoon" en tot Joannes: „Ziedaar uw Moeder." Zoo veelzeggend voegt het Evange lie daaraan toe: „En van dat oogen blik af nam de leerling Haar bij zich."' Joannes aanvaardde Haar als Moe der. Wat kunnen wij in dezen tijd van smart voor velen te zamen en voor den enkeling beter doen dan dit voorbeeld volgen en der Smarten Moe der tot onze Moeder nemen. En dan herlezen we die woorden uit het Stabat Mater: „Christe, cum sit hinc exire, Da per Matrem venire Ad palman victoriae." „Christus, als ik zal verscheiden, Laat Uw Moeder mij geleiden, Naar den palm der Zegepraal." De Rijksmiddelen hebben in Augus tus f 34.805.632 opgebracht, hetgeen f 2.736.034 beneden de raming is en f 2.566.320 minder dan in Aug. 1939. Over de eerste acht maanden van 1940 was de opbrengst f 284.488.551 of f 15.844.782 beneden de raming en f 26.909.411 minder dan de opbrengst over de eerste acht jnaanden van 1939. SOFIA, 16 Sept. (D.NJB.). De Bulgaarsch- Roemeensche commissie is Maandag te Dobritsj met haar arbeid ter voorbereiding van de tech nische uitvoering van het verdrag van Crajova begonnen. Behalve deze hoofdcommissie, die uit tien vertegenwoordigers van het burgerlijk be stuur en militaire instanties bestaat, hebben ook twee subcommissies in de steden Dobritsj en Toetrakan haar werkzaamheden aangevangen. De Bulgaarsche demarcatiecommissie onder leiding van kolonel Trifonof is naar de Zuide lijke Dobroedsja vertrokken. Haar taak zal waarschijnlijk niet op groote moeilükheden stui ten, daar de nieuwe grens bijna geheel samen valt met die van 1912. De werkzaamheden, die uit de overneming voortvloeien, worden in vier etappes ten uitvoer gelegd, overeenkomstig de in het verdrag bepaalde vier zones. Den eersten October om negen uur 's morgens verlaten de Roemeensche leden van de commissie de Zui delijke Dobroedsja, nadat den dag tevoren de laatste Roemeensche soldaat uit de provincie vertrokken is. Uit Sofia wordt verder gemeld, dat tien duizend man van verschillende lichtingen uit geheel Bulgarije voor een militaire op leiding van 75 dagen zün opgeroepen. BOEDAPEST, 16 Sept. (D.N.B.). De rijks bestuurder van Hongarüe, Horthy, heeft van daag zijn plechtigen intocht gehouden in de Zevenburgsche stad Szasz Regen en in de groot ste stad van het Skeklergebied, Maros Vasarheli. GENÈVE, 16 Sept. (D.N.B.). Bü de Fran sche koopvaardüschepen, die in de nabüheid van Sardinië in een münenveld geraakt en ge zonken zün, gaat het volgens berichten uit Vichy om de „Ginette", „Le Borgue" en de „Cassi- daigne". Een ander schip, „Cap Tourale", dat eveneens op een mijn liep en beschadigd werd, kon op eigen kracht de reis voortzetten. In tegenstelling tot de aanvankelüke vrees zijn bü deze ramp slechts drie personen omgeko men 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1